INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per rest®!. ties, benevens de bij het Chr. Nat. Vak verbond aangesloten organisaties, een circulaire gericht, waarin de steun, gevraagd wordt voor het petitionne ment. VERDRONKEN? Donderdagmiddag begaf een veer tienjarige jongen zich in een roei bootje op de IJkad© ie Amsterdam, om voor zijn patroon oud touw op te koopen. Vermoedelijk la het bootje door den wind omgeslagen en is rle Jongen verdronken. .DE STAKING IN HET ABATTOIR TE AMSTERDAM. De staking van varkensslachters in hot abattoir zal vermoedelijk weldra geëindigd zijn. Do aanleiding tot do staking was, naar men weet, dat de patroons hot slachten in eigen beheer wilden nemen; hiertegen verzetten zich de gezellen-bonden en de var kensslachters staakten. Vrijdag heb ben een groot aantal patroons, onge veer 60, toegegeven en dus besloten, om door de gezellen weer te laten Biachten, MONUMENT JOHAN DE WITT. Do heerea Dirk Bearends en inr. dr. II. S. Veldman, redacteuren van tie Mentor, mochten uit binnen- en bui tenland dank zij ook den krachti- gen steun van de vakpers inzonder heid van het officieel orgaan der Le vensverzekering-Maatschappij een groot aantal adhacsiebetuigingen ont vangen met het plan om den wiskun dige Johan de Wilt in een monument .ie huldigen. Zij geven aan al deze adhaesiebetuigers in overweging de toegezegde bijdragen te zenden aan mr. dr. Anton van Gijn te 's-Gravea- hago. Om versnippering te voorlco- men, zullen de vereerders van den wiskundige De Wtit zich dus dienen ito verstaan niet het Haagsche comité. ONWEDER. Donderdagavond sloeg de bliksem in de spits van den toren der roomsch- katholieke kerk te Loenen op de Va- luwe. De brand, die hierdoor ont stond, werd door de bewoners in den •aunvang gebluscht, zoodat er betrek kelijk weinig schade werd aangericht .zoo ineldt 't N. v. d. D. DE INKOMSTENBELASTING TE ZAANDAM. In een vergtuieraig van den gemeen teraad van Zaandam is, naar de „Tei." meldt, gebleken, dat de voor zitter zich vergist heeft, toen hij inde vorige voigadering mededeelde, dat van inkomens van 1200 tot 4000 een •percentage van 0.65 zou moeten wor den betaald. Gebleken is, dat dit bedraagt 2.07 van inkomens van ƒ1200 en daarna vrij regelmatig stijgt, totdat het voor inkomens van 6000 ongeveer 9 be draagt, Een niet onbelangrijk verschil dus! WEER POGING TOT BRAND STICHTING We lezen in de „Tel." Bij het doen der ronde van den nachtcommandant in de infanterie- kazerne te Ede, Donderdagavond omstreeks half tien, wilde men liet gebouw der wapenkamers inspectee- ren, doch het slot van 'een der bui tendeuren weigerde, zoodat men met geen mogelijkheid deze deur icon open krijgen. Door de achterdeur van gebouw werd toen naar binnen gaan en vlug het geheeie groote bouw doorzocht, echter zonder iets verdachts te ontdekken. De geposteer de schildwacht beweerde, niemand te hebben bespeurd. Zéér waarschijnlijk is het, dat men hier weer met oen poging om brand te stichten te doen heeft. Tot op heden is geen spoor var den dader ontdekt. NIET MEER VAN 'T PENSIOEN GENOTEN. Men meldt uil beiden aan de Tei. Vrijdagmorgen kwam de 77-jarige A. L. op het hulpposlkantoor in de Burgemeester Roosstraat zijn papie ren -voor do oudei'domsverzekcring ha len. Hij was zeer zenuwachtig en zak te ineen. Toen men hem opnam, tileek hij dood. BOND VAN LANDWEERKADER. Zooals wij hebben gemeld, werd naar aanleiding van het besluit van het legerbestuur, dat in 1914 oefenin gen der landweer-infantei'ie sullen worden gehouden, waaraan zullen deelnemen de lichtingen 1912 en 1913 en 't kader der lichtingen '1909, 1910 en 1911, te Leeuwarden een vereeni- ging van dit leader opgericht met het duel de opkomst te voorkomen. Het bestuur dezer verosniging heoft zich met kaderleden in de andere pro vincies in verbinding gesteld, met het, resultaat,Iwonls in een te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering wercl meegedeeld, dat thans in ons goheele land, behalve Drente, Zee land en Limburg, vereenigingen zui den worden of zijn opgericht. Het doel is deao vereenïgingen in een Bond voor Nederland op te lossen. STAATSBEGRÖOTING 1914. HOOFDSTUK WATERSTAAT. Nachttreinen. De commissie van rapporteurs her innert in haar eindverslag dat in het voorlooplg verslag is aangedrongen op moer nachttreinen tusschen Gro ningen cn Leeuwarden en merkt naar aanleiding van hetgeen hierop in do memorie van antwoord gezegd wordt op, dat in het voorloopig ver slag in plaats van nachttreinen be hoort gelezen Ie worden vrachtlrei- nen. Hoofdinspeetcu r-g ene- raai. De regeering heeft bij tweede nota van wijziging den post jaarwedden van het korps ingenieurs met f 100 verminderd. Door den hoofdinspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat i3 ervol ontslag als zoodanig aangevraagd. In verbond hiermee ligt het in hel voornemen van den minister van Waterstaat deze betrekking op te hef fen, hetgeen hem is gebleken zonder bezwaar te kunnen geschieden. De taak van genoemden hoofdamb tenaar kan aan de beide inspecteurs- generaal van den Rijkswaterstaat, ieder voor zooveel hem aangaat, wor den opgedragen, die daartegenover kunnen worden ontlast van bemoei ingen die meer eigenaardig kunnen gereken d worden te behooren tot- den werkkring van de hoofdingenieurs- directeur, waardoor deze meer dan. thans het geval is, den minister recht scroeks van advies zullen dienen. Het komt billijk voor, dat in ver band hiermede de jaarwedden van de inspocteurs-genoraal worden ge bracht op f 500, zooals thans dooi den hoofdinsp.-generaal wordt geno ten, cn (lat die der hoofdingen.-direc teur voor iéder worde verhoogd met f 500, voor welke verhoogingen in to taal f 100 minder zal worden gevor derd dan het bedrag der jaarwedde voor den hoofdinspecteur-generaal uitgetrokken. MALARIA BIJ DE HAVEN ARBEIDERS TE SOERABAJA. In aansluiting bij de toezegging van 's Ministers ambtsvoorganger in de vergadering van de Tweede Kamer van 4 December 1912- aan den heer Helsdingen, om een opgave te ver strekken van het aantal malaria-ge vallen en het aantal sterfgevallen on der do Europecsche arbeiders in dienst bij den door de Hollandsche Aannemers-Maatschappij uitgevoerd wordenden havenbouw 'te Soerabaja en onder hun gezinnen hcoft de Mi nister van Koloniën den Voorzitter der. Kamer meegedeeld, dat blijken; van den Gouverneur-Generaal ont vangen inlichtingen in den aanvang der werkzaamheden malaria een en kele maal, doch. niet verontrustend, is voorgekomen. Sedert den aan vang der werkzaamheden kwamen 2 sterfgevallen voor, op GO a 70 Europe anen, één aan cholera en één aan hartziekte. BETALING RIDDERSOLDIJ. Teu vervolge op de aan de Tweede Kamer door 's Ministers ambtsvoor ganger verstrekte inlichtingen op het adres van den gegageerden mili tair van het Ned.-Indische leger K. A. Meester, houdende verzoek om be taling van riddersoklij en van z. weinig ontvangen gagernent en té-, ïuggeving van de bronzen medaille, deelt <ïe Minister van Koloniën thans aan de Tweede Kamer mede, dat na de desbetreffende beslissing van don Hoogen Raad, waarbij werd uit gemaakt dat het verlies der Militaire Willemsorde niet voor degradatie had rnogen zijn bevolen, aau Meester bij Kon. Besluit bij wijze van gratificatie het volle bedrag is uitge keerd. dat hem aan riddersoldij se dert hem de M. W. O. ontnomen werd, ontgaan was. MEDICI EN ZIEKENFONDSEN. In den „Vox Medicorutn" komt de volgende waarschuwing voor: „Het hoofdbestuur der Nederland se ho maatschappij tol bevordering der geneeskunst geeft den geneesbea- ren iu Nederland in het belang van den geneeskundigen stand en in hun eigen belang in ernstige overweging niet in te gaan op de advertentie, welke dezer dagen in de dagbladen is verschenen en waarbij gevraagd worden: ,,in alle plaatsen van ons land Fondsgeneesheeren (met wekt van particuliere praktijk)". „Tevens verzoekt het hoofdbestuur U dringend, wanneer gij een. aan vrage mocht ontvangen om als ge neesheer too te treden tot een der ziekenfondsen van de onlangs opge richte „Landelijke Federatie for be hartiging van het zickcnfondswezen' die zich blijkens haar circulaire te gen de plannen der Nederlandsche geneesheeren koert, niet op die aan vrage in te gaan, maar den aan' gov te verwijzen naar het hoofdbe^ stuur der Nederlandsche maatschap pij tot bevordering der geneeskunst." BRANDEN. Vrijdag ontstond door onbekende oorzaak brand in het perceel bewoond door den heer K. Ooms, aan den Bonierbroekschenvveg te Ambt-ALmo- lo. De vlammen verspreidden zich zoo snel dat het geheeie blok van zes woningen, bewoond door de families Schelfhorst, Loo, Speek, He in huis en Houdebrink, weldra in lichten laaie stond. Van de inboedels kon slechts zeer weinig gered, worden. Alles verzekerd, behalve de inboedel van den heer Ueinhuis. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE OPGELOST. De Hbld.-correspondent te Eindho ven deelt mede dat de katholieke en neutrale arbeidersbonden de arbi trage, zooals die door do P.. K. par troons is voorgesteld, hebben aan vaard. De loo pende werkstaking wordt dus opgeheven en de geprocla meerde uitsluiting ingetrokken, AANRANDERS GEPAKT. De veekoopman J. Graven, van Steenwijk, bevond zich Woensdag avond met paard en dogcart op weg van Wapserveen naar huis. In dc Kallencotel allée, nabij deze plaats, gekomen, sprongen een paar perso nen, zekere J. de G. en D. de W.„ voor het paard, grepen het hij den teugel cu hieldeu paard en rijtuig, zeker met geen goede bedoelingen, stil. De poli tie scheen echter lont goroken to heb ben, althans een hoofdagent en een agent lagen op den loer. Zij grepen de aanranders en brachten hen ge boeid naar de stad, waar zo in de po litiewacht opgeborgen werden, zoo meldt de Tel. ONGELUKKEN. De molenaarsknecht L., die Woens dagmorgen bij den molenaar Weggen man te Nij verdol, op zolder werd ge vonden met ernstige verwondingen aan het hoofd en inwendige kneuzin gen, is naar de Zw. Ct. meldt, in het ziekenhuis te Almelo overleden. Dc Tel. meldt: Te Loosduinen kreeg j.l. Zondag een 5-jarig jongetje een 'kan met ko kende koffie over het lichaam ter wijl het met knikkers op tafel speel de. Thans is het knaapje aan de ge volgen daarvan overleden. VREEMDELINGEN IN IIET IND. LEGER. In het te Parijs onder redactie van commandant De Thomassen yereehij- nend halJmaandelijksch, tijdschrift „Questions Diplomatiques et Cole- Tiiales" is .een artikel van. den beer Pierre Long opgenomen, getiteld „Les étrangers dans l'armée colönia '•lei ïiéerlandaise". I-Iij wijst, naar we in 't Vad. lezen, daarin op het weinig militair karak ter van ons volik, en op de gebleken onmogelijkheid om ons Indisch leger geheel te recruteeren uit Hollanders ten gevolge waarvan men, om het Eiu-opeesch element op getal te hou den, gedwongen is tot werving van buitenlanders, en het uitloven van vrij hoogë premies (thans f 225). Deze vreemdelingen zij a voor het grootste deel Duitsctiers; volgens de, door den heer Long geraadpleegde statistiek 922 van de 1389 vreemde lingen die in het Indische leger die nen. IIoeweL de wervers de strengste orders hebben, zich te onthouden van •icjdere handeling die door d.e mo gendheid in wier land zij werven, verkeerd kan worden uitgelegd, vreest hij, dat dio werving te eeni- jer tijd aanleiding zal geven tot wrij ving met Duitechland, waarbij hij herinnert aan de moeilijkheden die de werving voor 't Vreemdelingen 1® ioeri in Duit'schland aan Frankrijk heeft bezorgd. Ook kan een oorzaak van wrijving gelegen zijn in art. 6 der voorwaar den die de aangeworven militair moet ondertêekeneri. Dat art,schrijft voor, dat zij zich verbinden „óm te dienen bij de koloniale troepen zoo wel in als buiten Europa". Het geval zou zich kunnen voordoen, dat deze vreemdelingen 'in dienst van liet Ne derlandsche leger tegen hun eigen landgenooten zouden moeten vechten Tegen de moeilijkheden die daar uit kunnen voortvloeien waarschuwt de schrijver. Koloniën MOORDPARTIJ. De landraad te Semarang deecl uit spraak in zake den moord op een Chlneeschen slager. Negen beklaag den werden vrijgesproken en drie veroordeeld tot 10 jaar kettingstraf. Uit de Omstreken SLOTEN. De gemeenteraad besloot dal het gebouw J 181 aari den Admiraal De Ruyterweg zal verbouwd worden lot bureau van den inspecteur van politie tot een viertal woningen van agenten, tot kantoor van rijks- en gemeente ontvanger en tot bergplaats voor brand bluschma teriaa I De kosten zullen bedragen f 12,000, to welk bedrag oen leaning zal wor den aangegaan, aflosbaar met f 600 per jaar. Gemengd Nieuws BAKKEN MET MARGARINE. Naar aanleiding van de vraag„Ls de aanwending van Margarine in de Bakkerij al9 vervalsching te beschou wen? deelt liet Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende mede Tegen niet minder dan achttien bakkers is in October to Neustadt eUH een proces gevoerd. Zij werden beschuldigd bij het bakken van een zeker soor6 van broodjes, kunstboter te hebben gebezigd, zonder de klanten daarop vooraf opmerkzaam gemaakt te hebben. De vraag deed zich hierbij voor of deze aanwending geschieden mag, daarbij in aanmerking nemen de. dat zij voor het bakkerij-bedrijf niet alleen financieel voordeel oplo- vert. doch dat ook volgens deskundi gen. een beter fabrikaat er mede ver kregen zou worden dan met natuur boter. Op grond van de bewering dat ■do inwoners van Neustadt geacht werden bekend te zijn met het ge bruik van margarine In de bakkerij, werden dc beschuldigden allen vrijge sproken. liet komt der redactie van het Maandblad voor, dat het feit, dat de justitie in Duitschland, waar streng tegen vervalsching gewaakt wordt, aanleiding vond een vervolging te ge lasten, zeer zeker een nadere beschou wing verdient ook ton opzichte van ons land. „In de allereerste plaats gelooven wij dat lang niet iedereen in Neder land (zooals van dc bewoners van Neustadt beweerd werd) weet, dat met margarine gebakken wordt. Is het een algemeen aangenomen en er kend gebruik, dan kan van .een ver volging natuurlijk geen sprake zijn,, doet waar wij de stolling verdedig- j den, dat hotels en restaurants wol de- gelijk onder de termen der botcrwet vielen, actiten wij dit eveneens het1 geval, speciaal voor die leveranciers, welke hunne wareu als „Botergebak" aanprijzen en verlcoopen en bij de bereiding daarvan margarine bezi- geu. ,.üe quaestie of fnet margarine geön beter fabrikaat verkregen wordt, dan met natuurboter, achten wij in deze geheel onderge schikt. Die een „boter"-gebak vraagt, behoort dit te ontvangen en wie in plaats daarvan een „margarino"-pre- paraat levert, is o. i. everi strafbaar voor de boterwet al9 do potjesboer, die op zijh potjes kunstboter „verge ten' heeft de strook „margarine" op te plakken. EEN HOTELBRAND. Met eeu enkel woord is alreeds gemeld, dat bij een brand in een volkslogemcnt te Boston een aantal xrienschen het leven hebben verloren. De correspondent van de Daily Te legraph meldt bijzonderheden over déze ramp, waarbij 27 menschon zijn omgekomen, 50 zijn gewond en nog eenigeu worden vermist. in het gebouw, dat vijf verdiepin gen hoog was, logeerden bij het uit breken van don brand een paar hon derd mensehen. Dc brand werd ont dekt door ë'eu waker, die tevergeefs trachtte het vuur met een extincteur te dooven cn die daarop1 in de slaap zaal der tweede verdieping de slapers waarschuwde. De lieden op de hoo- gsvre verdieping .echter hoorden do waarschuwingskreten niet en de brand had reeds een grooton omvang aangenomen, toen hier het dreigend gevaar werd ontdekt. Een geweldige paniek volgde. De doodelijk ver schrikte lieden verdrongen zic-h bij de branduitgangen en op de balcons. Brandweer en politie deden de uiter ste pogingen om de on gelukkigen, die door liet vuur de trappen niet meer konden bereiken, te .redden. Velen worden langs brandladders ge red, anderen sprongen op straat, maar hoewel spoedig reddings2eilen werden gespannen, zijn vele lieden hierbij ernstig gewond, daar de mees ten in hun doodsangst den sprong misten, Het zal vrijwel onmogelijk zijn de slachtoffers te identificeercn. arme gasten van dit goedkoope logement hadden nl. de gewoonte in liet vreemdelingenregister zich on der allerlei gefingeerde namen van rniliioimairs,- bekende politici, enz. in te schrijven. DE TREINDIEFSTAt. IN BELGÏë. Do Belgische politie zoekt nog steeds te vergeefs naar den dief van de 350.000 frs. uit den posttrein BruggeVerviers. Tiet onderzoek hooft uitgewezen, dat de dader zich moet ven-borgen hebben in.een leege hondenmand, welke in den goederenwagen naast de kist stond, waarin de geldzakken geborgen waren. Onder weg hóeft hij., zonder dat de hoofdconducteur, die gedurende het grootste gedeelte van de reis op de geldkist heeft ge zeten, er iets van bemerkte, een gat daarin geboord en daardoor het ge noemde bedrag er uit gehaald. Hoe de man uit den sneltrein Is ge komen is iedereen een raadsel. Tevens wordt nu erkend, dat in do laatste weken herhaaldelijk diefstal len in de Belgisch-Duitsche treinen lijn geconstateerd. ij EEN MOORDENAAR VERVOLGD. Een Mexicaan, Raphael Lopez ge naamd, schoot dezer dageu to Salt Lake. City. een landgenoot dood. Toen dc politie agenten den moordenaar achtervolgden, schoot hij een commis saris en twee agenten dood. Intus- schen werd dv jacht op den moorde naar voorigozot. 'Toen de vluchteling in de buurt van de Uta-Apex-mijn, welke in de nagijheid der stad ligt, kwam, nam hij dc vlucht in de mijn, na vooral nog twee politic-agenten doodgeschoten te hebben. Na eon kor te beraadslaging kwamen de vervol gors overeen, den moordenaar de mijn uit te rooken, orn verder bloedvergie ten te voorkomen. Groote hoeveelhe den zwavel, cayenne peper, vochtig hooi en stroo werden voor alle uit-' gangen, op één na, opgehoopt en in brand gestoken. Voor dezen conen uitgang werd een sterke •politiemachj- opg&steld om Ixpez bij een poging tot ontvluchting neer te schieten. De misdadiger kwam echter niet te voorschijn. Men vermoedt, dat hij of gestikt is of zelfmoord bedreven heeft Zoodra uit de mij'n de verstikkende rook geweken is, zal men daar een onderzoek instellen, hetgeen echter met groote voorzichtigheid moet ge selheden, daar zich een groote hoe veelheid dynamiet in de rnijn bevindt. Als Lopez op de een of andere wijze den dood is ontloopen zou hij zich cn zijne vervolgers door een schot in het dynamiet in de lucht kunnen laten springen, zoo meldt de Tel. EEN MTLLIOEN FINSCHE MARK VERDUISTERD, Te Helsingfors is men een aantal reusachtigo verduisteringen op het spoor gekomen. Bij de Ny-Karlevi Bank nl. werden bedriegelijke mani pulaties ontdekt, vertegenwoordigend een bedrag van meer dan een rnilli- oen Finsrhe mark, zoo meldt de Tel. EEN GEDENKDAG. Den 17den December zal hel hon derd jaar geleden zijn, dat Parmen- tier, de man, die de aardappelen in Frankrijk introduceerde, slierf. EEN BRNSTTO AUTO ONGEVAL. Nabij Whalton, in Nottingharnp- slhre, heeft (naar de „Tel." meldt) "een ernstig auto-ongeval plaats ge had, dat aan drie personen het leven kostte. Des namiddags had de lieer Harry Sansom met zijn echtgenoote en een vriend een autotochtje ondernomen. Bij het overrijden van een stoonen brug- over de Smite sloeg de auto plotseling om, met het gevolg dat de inzittenden uit den wagen geslingerd i en alle drie op slag gedood werden. TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Twee medewerkors van het Insti tuut-Pasteur in Algiers, de lieeren Bridré en Boquet hebben een serum ontdekt tegen mond- ert klauwzeer van schapen. Het serum werkt zoo wel genezend als voorbehoedend. Be Fransche minister van land bouw heeft bevolen, dat alle hamels cli© van Algiers in Frankrijk worden ingevoerd, mist dit serum mooten worden ingeënt. DE AANKLACHT TEGEN DEN GIFTMOORDENAAR IIOPF. ITei Openbaar Ministerie van de rechtbank te Frankfort hoeft thans de acte van beschuldiging aan den scherml&eraar Karl Hopf doen toe komen. Hierin wordt (naar de „Tel." meldt) Hopf beschuldigd van poging tot mnord op zijn derde, inmiddels van hem gescheiden vrouw cn van vijf gevallen van moord. Uit vroegere berichten is bekend, dat Hopf onder zware verdenking staat, zijn twee eerste vrouwen, zijn twee kinderen en zijn eigen moeder door vergift om het loven ie hebben gebrac-ht. Het onderzoek der stoffelij ke overblijfselen en van aschresben heeft het aanwezig zijn van vergift aangetoond. Daar Hupf slechts de poging tot vergiftiging van zijn derde vrouw er kent, maar voor de rest volhoudt, dat hij de lijken, waarin arsenicum word gevonden, hoeft willen conserveeron en daartoe de vergiftig© stof had ge bruikt, die hij dus pas na den dood in de lichamen zijner verwanten had gebracht, zal do bewijsvoering een zeer groeten omvang verkrijgen. Waarschijnlijk begint het proces te gen Hopf in Januari. Pers-Overzicht „PLAATSELIJKE KEUZE'". De Standaard schrijft: De anti-alcoholische actie,, die weo:' op invoering van „Plaatselijke keuze" uitgaat, dien' ook onzerzijds gesteund. Niet, alsof het laatsto woord over dit stelsel reeds gesproken zou zijn. Meer dan één ertegen geopperd bezwaar is ■verre van ctenJdjeeftdig. Maar een volksuiting is en blijft noodzakelijk. En deze volksuiting vereischt een an dere stemming dan voor de plaatse lijke bestuurskeuze. Nu zelfs nog meer dan vroeger. Vroeger toch bleef bij de verkiezin gen voor de Gemeenteraden de poli tiek meest buiten rekening. Thans bij na niet meer. Tot in de kleinste Ge meente staat nu vaak Anlirevoluiion- nair en Liberaal legen elkander over. Liep nu de lijn, die de drankbestrij ders afscheidt van hun medeburgers, midden' door deze zelfde tegenstelling, zoo kon bij een gemeentelijke stembus oolc de meening over het Alcohol vraagstuk aan de orde komen. Dit echter is volstrekt niet liet ge val. i Er zijn drankbestrijders bij Aniire- volulionnaiien en bij Liberalen beide, en dit juist maakt, dat A'oor een volles- uiting over liet Alcoholvraagstuk, een afzonderlijke stemming onmisbaar is. Waar dan nog bijkomt, dat dit. vraag stuk zelfs in dc eerste plaats de vrouw raakt, en dat de vrouw voor de Ge meentebesturen niet kan meestemmen. En zelfs, al viel straks dit laatste bezwaar, door het drijven van liberale zijde, tenslotte vvog, dan nog zou 'f. niet gezond zijn, iemand in een Ge meenteraad te kiezen schier eeniglijk omdat hij fel tegen den drank was. Zulk een toch kan zeer wel oen vroe gere drinker van stavast zijn, die aan den drank sociaal bezweken, nu uit eigen bittere ervaringen legen den •drank fulmineert, maar daarom nog volstrekt geen liegeerlijk gemeentebe stuurder zou zijn. In elk geval is steun van deze actie daarom gewens-clit en geboden, omdat het zoo noodig is, dat al 't volk zijn overtuiging op dit punt vaststelle, en dit juist wordt door een volksstem ming over dit waagstuk 't beste be reikt. De gekozen vorm voor het stuk dat men onderteekent, is niet al te geluk kig, maar dat is veelal zoo mat zulke stukken. Die inlassching: „indien de Regeering daartegen geen bezwa; heeft", mist dn. Maar hieraan neme men geen aanstoot. Dit komt later wel terecht. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MTJ. NEDERLAND. Hel st. Grotius (thuisreis) vertrok 5 Dec. van Colombo. Het st. Kambangan (uitreis) varlr. 5 Dec. van Suez KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ, Het st. Minerva arriveerde 5 Dec. van Rotterdam te Amsterdam. Het st. Neptunus vertrok 5 Dec. v. Amsterdam naar Rotterdam. Het st. Niobe vertrok 4 Dcc. van Amsterdam naar Bordeaux. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. liet st. Alcincms vertrok 3 Dec. van Shanghao naar Amsterdam. Het st. Laomedon, van Japan naar Amsterdam, vertrok 4 Dec. van Sin- gapore. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Geslaagd voor hot arts. examen eerste gedeelte de heoren J H. E. de Vries en J. A. Coenraads Nederveen. Bevorderd tot art.s de heer G. J. Brand. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. HET BESTE HONGAARSGHE BITTERWATEh Alleen echt mot het roede ei. S^a©pB8|d©ff"®0 Ï-Iet komt voor, dat lijders aan een nieraandoentng een betrekkelijk uit stekende gezondheid schijnen te ge nieten. Niettemin wordt hun bloed armer, hun krachten nemen af, door dat het eiwit ongestoord hot lichaam kan verlaten, en de gevaarlijke ver giften, die door de nieren niet ver wijderd worden, ondermijnen onver dacht het organisme. Rugpijn, hoofdpijn, een onverklaar bare vermoeidheid, jeuking der huid zonder sporen, een gevoel van koude in de ledematen, krampen In de beo- nen (vooral 's nachts), plotseling wakker schrikkken, suizingen in de ooren, duizeligheid, abnormaal ge kleurde urine, schuimend, voortdu rende aandrang, zwellingen rond do oo'gen en in de enkels, kunnen de voortwoekerende kwaal aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nomen van het op:reden der eerste verschijnselen af, tasten de kwaal in haar- oorsprong aan en voorkomen noodlottige gevolgen als waterzucht, niersteen, nierontsteking, ure mi; (uriiie-zuurvergifliging), enz. Te Haarlem verkrijgb. bii de heeren K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toe zending geschiedt franco na ontv. pos- w f L75 vnor één, of 10.— voor zee doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk overal verkrijgbaar f 1.25 perflac. Haematogeen is hst ideale ver sterkingsmiddel b[) zwakte ei gebrek aan eetlust. Onmisbaar ln all8 gevallen waar krachtige voe ding noodig is. Bij een vergelijkend onderzoek van 8. soorten (Pharm. Wkbl. 3 Febr. 1906) bleek Haomaiogeee „TsmeSJa1" do fisosia te zijn. FabrikantDr. J. A. J. TONELLA, Apoth. te Groningen. dagelijks oen likeurglaasje I Dr. MQtVJRSEt_t'Q Haemato- gen onmiddellijk voor den f hoofdmaaltijd I Uw aetluet I wordt flinker, uw zenuw- Btelsel versterkt, da loom-. heid verdwijnt en hoel spoedig zult gij U lichame- lijk prettig gevoelen. Waar- I schuwing I Men varlange uitdrukkelijk don naa» Or. HOraraSL. Burgerlijke Stand 1IAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOUDE. Beval i. cn; J. VrolijkHeemskerk, z. Overleden: A. M. Netelenbos—Alings, 68 j. M' Hellingman, z., 1 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6