LEM'S ÜAOeUD Amsterdamsche Kout DERDE BLAD Zaterdag 6 December 1913 fiftaiidienst naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. tieefi deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 9 December. (Laatste buslicliting 6 uur 15 min. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Atjeh en Onderhoorigheden, Sumatra's Oost kust, Polembang, Rlouw, Bangka, BiUiton en Borneo. Over Napels, Woensdag 10 Decemb. (Laatste buslicliting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 12 Decemb. (Laatste buslichting 12 u. 30 m. na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeh en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 13 Decemb. (Laatste buslichting 6 uur 40 min. 'e morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N -O -Indië. Over Rotterdam, met do zoogen. Zeepost, Zaterdag 13 December. \Laatste buslicliting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dal van druk werk één oent per 50 gram Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 in. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt met deze gelegenheid met ver zonden). NAAH SURINAME. Maandag 8 December. Laatste bus- (ichting G.40 's morgens. Vrijdag 12 December. Laatste bus licliting 7 45 's avonds. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, i jat bedoeld wordt de buslichting aan t Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat. Buitenlandsch Overzicht Dq crisis tn BuitscManiL De Rijkskanselier is Vrijdag in zijii eaionwagen naar Donaueschingen vertrokken. Ol de hoer Vou Bethiuann Hc-llweg als Rijkskanselier zal te rugkeer en, is dc groote vraag, die thans besproken wordt in en buiten Duitschlond. Formeel zal de Rijkskanselier zich niet storen aan de overweldigende motie van wantrouwen. Maar toch is, hot de vraag, of hij zien niet moreel zoo gebrandmerkt gevoelt, als eerste en eenige verant woordelijke raadsman des keizers, dat hij, zonder eenige genoegdoening te kunnen geveu aan de volksverte genwoordiging, weer voor het parle ment durft verschijnen alsof er niets gebeurd ware. De ..Vossische Zeitung" bespreekt deze quaestie als volgt: „liet mag den Rijkskanselier onverschillig zijn, dat van de 351 aanwezige afgevaar digden niet minder dan 293 hem hun misnoegen en wantrouwen te kennen gaven. Zoo zuiver reactionair is de filosoof van Hohenfinow echter niet, dat het hem niet raakt, hoe de meerderheid over hem denkt, en dat hij verklaren zou„Hier sta ik op bevel van mijn meester, en blijf hier, zoolang hij mij niet wegzendt." Maar het komt niet hij hem op, te wijken voor een parlementair votum. Dat uitgedrukt in hel „Berliner Tage» blatt"- „De Duitsche Rijksdag heeft tijdens de beide vorige dagen zijn aanzien en zijn autoriteit zoo gehand haafd en versterkt, als in lang niet geconstateerd kon worden. Hij heeft in een oogenblik, dat het buitenland met spot of met ontstemming keek naar het van boven af gedulde cn ge excuseerde doen en laten der officie ren van Zabern, geheel alleen den goeden naam van het Duitsche Rijk is geen gebruik in Duitschland. Wan- hoog gehouden, geheel alleen de we neer hij gaan mocht, dan heeft hij relif bewezen, dat men ook in Duitsch andere redenen dan de stemming van land recht en wet niet ongestraft Donderdag, redenen, die hij ook aan- schenden kan." geduid heeft. Hij verdedigde met een De vraag is, als de heer Von Beth- zeer opvallende scherpte zijn politiek i mann Hollweg in Donaueschingen van verzoening tegenover Elzas-Lo-zooveel tegemoetkoming ondervindt., tharingen, die hij duidelijk bewezen dat hij blijft, of de Rijksdag zich ook heeft bij de behandeling van het voorstel tot invoering van de grond wet voor het Rijksiand. Hij verdedig de deze politiek, niettegenstaande zij in deze dagen door de meerderheid j Belhmann Hollweg zal, om het niet aangevallen was, alleen vroeger door de conservatieven met nadruk was gecritiseercL Hij acht het ver keerd en onbegonnen werk. uit de Zuïd-Duilsche Elzassers Noordöuit- sche Pruisen te maken, hetgeen zeg gen wil, dat Elzas-Lotharingen niet geregeerd mag worden naar dc me thode van de Onst-Elbïsche jonkers. Dat was de politiek van den Rijks kanselier en dit zal zijn politiek blij ven, want hij is consequent. Wan neer hij deze politiek niet meer kan volgen, dan zal men hem niet meer op zijn plaats zien. Dit was diploma tiek gesproken, en toch duidelijk. En zër kunnen doen daarom is het niet geheel zeker, nf hij votum slechts tevreden kan stellen met de conces sies, want zoowel de Rijksdag als het! Duitsche volk hebben recht op volko men genoegdoening. De heer Von ann Hollweg zal, om het min-1 ste te noemen, den Rijksdag moeien I vertellen, welke concessies lnj uit' Donaueschingen meebracht, evengoed als zijn voorganger Von Bülow liet parlement in de Novemberdagen van i 1907 de belofte, door den Keizer hem I in Potsdam gegeven, mededeelde, dat de Keizer voortaan constanter zou, zijn in zijn politiek, terughoudender in zijn uitlatingen. De „KöJnisclie Zeitung" schrijft „Met een votum van wantrouwen, zooals het nooit scherper is uitgespro- ken, reist de Rijkskanselier naar Do- naueschingcn. Hij zal het bij den kei ■oorkomen, dat dit voorwaardelijk Is, als Rijkskanselier uit Donaueschin dat het dadelijk kan worden wegge- gen zal terugkeeren." nomen en dat een nieuwe vertrouwe De democratische „Berliner Mor-Hike verstandhouding tusschen de genpost" schrijft: „Of op den duur meerderheid m den Rijksdag en der. een regeering zich kan handhaven, kf11£.e,V;i' knn omstaan, als in Do wier dagelijkscb brood wantrouwens- i naueschingcn of in den Rijksdag vota van den Rijksdag zijn, schijnt w"rdl hfikp,1'? toch eenigszins twijfelachtig. 'dt bekend gemaakt, dat dc posi tic, door de regeering ingenomen in de quaestie der onderwerping van de legcrautorileiten aan de wetten her zien geworden is, dat deze herziening zich ook uiterlijk in daden zal toonen en dat waarborgen voor do toekomst zulJen worden gegeven opdat in het Duitsche staatsleven recht en wet een onbeperkte heerschappij zullen voeren. Dan zal ook de klove tusschen volk en volksleger gedempt zijn en zal aan het verzoek van den kanselier aan de bevolking van Elzas, om kalm te blijven, willig worden voldaan." Uit Donaue-schingen wordt geseind: De keizer ontving den rijk.-' droppel hólt den steen uit, en reeds het aanzien van Duitschland in de wereld maakt ten slotte noodzake lijk. dat meer waarde gehecht wordt aan het oordeel van de Duitsche volksvertegenwoordiging óver den hoogsten regeeringsambtenaar." De „Berliner Bürsencourier" oor deelt: „Men vraagt zich terecht af, of de Rijkskanselier na deze neder laag in functie zal blijven. In -Do naueschingen werd de keizer tol nu toe alleen door militairen op de hoog te gehouden over de gebeurtenissen in Zabern, zonder dat hij 't noodzake lijk achtte, den Rijkskanselier per- soonlijli te hooren. Thans zal, na den lier, den stadhouder van het Rijks verloren slag, eindelijk de eerste en land. gruaf von Wedcl en generaal alleen verantwoordelijke ambtenaar von Deimling om hem inlichtingen' te van het rijk het woord krijgen. Hij geven over het gebeurde te Zabern. kan slechts zeggen, dat hij bij zijnDe keizer bepaalde, dat het ga mi- verdediging van de houding der re- j zoen uit Zabern voorloopig naar de geering alleen den bijval kreeg van I cxercitieterreinen zal worden overge- den kleinen kring der conservatieven j bracht. De afdoening van de bohan- in den Rijksdag. Hij moet zeggen, dat deling der zaak voor den krijgsraad ook zijn redevoering van Donderdag, zal bespoedigd worden, waarmee hij een vredesbrug wilde De keizer vertrok met zijn gevolg bouwen tusschen zichzelf en het par per extra-trein naar Stuttgart, de lement, niet het gewenschte succes Rijkskanselier is weer naar'Berlijn, gehad heeft. Den Rijkskanselier iaDe berichtgever van de „Köl-n. zeer duidelijk te kennen gegeven.dat Zcit." te Berlijn seint, dat volgens stellig zijn eerlijke wil om de har- door hem ontvangen medodeelingeri, ■mo'nle tusschen het-militair bestuur hel onderhoud te Donaueschingen lus- en de civiele regeering in den 'Elzas sclien den Keizej, den stadhouder van 1 te herstellen, d'e meenirig niet' kan Elzas-Lotharingen en generaal von ontzenuwen, dat hij, ih zijn toegeef- Deimling hoofdzakelijk ten doel had liikheid tegenover de militaire In- de samenwerking tusschen de civiele vloeden, recht en wet niet zoo heeft ei, militaire autoriteiten in Elzas te weten te beschermen, als men van' de herstellen. rijksregeering eischén moet. Dit zal De reis van den minister van oor- hij alles den Keizer moeten zeggen log naar Donaueschingen had reeds En wanneer hii daarbij ook de ver- tengevolge gehad, dat de Keizer gene- (lediging geeft, die wij van hem dezer raal-majoor Kuhne uit Straatsburg dagen hoorden, dan zal daarmee toch met een bijzondere opdracht naar Za- niet het feit uit de wereld geholpen bern had gezonden. Deze heeft ziju ziin, dut deze verdediging in de oogen taak aldaar nog niet volbracht, maar van het parlement van geen waarde toch waren, naar het schijnt, reeds geweest is." j mededeelingen van hem ontvangen, Zelfs de nationalistische „T&gliche die voor de te Donaueschingen gé- Rundschau" moet toégeven, dat houden besprekingen van waarde wa de motie van wantrouwen de beteeke- ren. nis heeft van een krasse oorlogsver- De veronderstelling, dat do rijks- klaring, het begin van 'een conflict, kanselier den Keizer zijn ontslag zou of den val van den Rijkskanselier. aanbieden, is, volgens den be'richtgo De bladen, behalve de conservatie- ver onjuist. I-Iet is zelfs onwaarschijn- ve natuurlijk, keuren de houding van lijk, dat er wijziging te wachten is in den Rijksdag goed. Het wordt aldus de hooge ambten. Dg revolgtle In Mexico. Volgens een telegram uit Mexico zal op last van Iluerta de minister van financiën Dj la Lama, zich naar Parijs begeven om te trachten een lecning te sluiten. Hij zal zijn porte feuille niet nederleggen. Uit Brownsville in Texas wordt ge seind Sedert 24 uren wordt tusschen fede ralen en rebellen gevochten in de na bijheid van Toela, veertig mijlen van Victoria, in het petroleumgebied van Tamaulipae. De federalen verloren reeds 200 man de verliezen der re bellen zijn onbekend. Huerla bekommert zich blijkbaar weinig om de bedreigingen der Ver een igdc Stalen. Hij moet gezegd heb ben „Ik denk er niet aan te wijken. Al moet de strijd in Mexico ook jaren duren, ik zal mijn rol blijven vervul len, zoolang ik leef." 11 ij zou daaraan toegevoegd heb ben, dat zijn land de hulp van 't bui tenland geenszins behoeft en dat hij voor onbepaalden tijd zich door ge dwongen leeningen geld zou kunnen verschaffen, zoodat hij den tegen stand tot in lengte van dagen zou kunnen volhouden. Dc Mexicaansche gezant te Brussel cn 's-Gravenhage deelt het volgende mede: De correspondent van de „New York Herald" te Parijs seinde aan zijn blad dat koningin Wilhelmina met alle Europeesche mogendheden door mijn tusschenkomst zou zijn overeengekomen, orn bemiddeling aan te bieden aan de Mexicaansche regee ring ter pacificatie van het land, on der zekere voorwaarden, die echter generaal Iluerta niet zou hebben aan vaard. Dat bc-richt is volkomen on juist. Ik heb van de koningin noch van haar regeering eenige mededee- ling ontvangen. Ik ben er van over tuigd, dat geer> enkele Europeesche. regeering ons voorstellen zal doen, die in strijd zijn met dc waardigheid van.de natie. Dc correspondent van de New- York Herald1 te Mexico vertelde, dat in den ministerraad generaal Huerta j mededeelde dat hij weigerde toe te| stemmen in voorstellen door alle Eu ropeesche mogendheden gedaan, waarbij hein werd gevraagd onmid dellijk wettige verkiezingen uit te schrijven en hervormingen in de re geering te brengen en ai te treden na de 'verkiezingen, waartegenover de mogendheden dan dc middelen zou den verschaffen ter pacificatie van het land. Deze voorstellen zouden door Ito- rtingiii Wilhelmina namens de mo gendheden aangesloten bij het Haag- fiche Arbitragehof door bemiddeling van den Mexicaanschen gezant in Den Haag zijn gedaan. In den Mexicaanschen ministerraad; zon, na een heftige redevoering van Senor Lozano, die in aanneming van h'.6. voorstel een overwinning voor de Vcreenigdo Staten zag, door Huerta de aanneming zijn geweigerd. Allerlei Tegen de militaire eischen in Duitschland. Do Bcierscha minister-president, baron von Iiertling, heeft opnieuw in (le Boiersche Kamer gewaarschuwd tegen pogingen, om nieuwe militaire eischen te stellen en voor legeruitbrei ding te werken. Het is wel kenschet send, dat deze minister openlijk waarschuwt tegen het drijven van sotbiriige kringen, om opnieuw de Duitsche bevolking persoonlijke en fii ancieele lasten op te leggen. Hij heeft dit voor eenige weken gedaan in een redevoering, waarin hij zeide, dat do buitengewone militaire uitbreiding in dit voorjaar de instemming van deri Bondsraad vond, wijl de Rijksre gcering verklaarde, zonder die uit breiding, de verantwoording voor het behoud van den vrede niet te kunnen aainaarden. Dat echter Beieren zich bijzonder zou beijverd hebben om die militaire eischen te steunen, noemde V .-i Ilertling onjuist. En hij eindigde met de woorden „Dat wil ik r.u wel zeggenthan3 moet aan die militaire eischen een einde komen. Voor jaren lang is het Duitsche rijk niet in staat nieuwe lasten op zich te nemen." Donderdag kwam de minister daarop nog eens terug en zeide hij „Mijn uiting was bedoeld als een waarschuwing, en dat heeft men in de pers dadelijk begrepen. Mijn woor den zijn niet op vriendelijke wijze uitgelegd, maar evenzeer als ik in het voorjaar overtuigd was van de nood zakelijkheid der nieuwe toerustingen, evenzeer ben ik nu van meening, dat de toen voorgestelde en aangenomen toerustingen voor jaren dienen kun nen, om de positie van het Duitsche rijk te bevestigen. Ik wensch daarom zekere kringen, die steeds meenen nieuwe krijgstoerustingen te moeten eischen," te waarschuwen, en ik heb in hooge kringen die meeriing niet onder stoelen of banken gestoken." De Duitsche Rijksdag. In den Rijksdag had Vrijdag de in terpellatie plaats van de sociaal-de mocraten over de verzekering tegen werkloosheid. De interpellatie werd beantwoord door den staatssecretaris Delbrück, die zeide: „Eenerzijds moet men een zekere voorzichtigheid in acht nemen bij de beoordeeling van conjuncturen, doch tevens in acht nemc-n, dat han- dri er. industrie een zekere vastheid en rust noodig hebben, zoodat zij te genover het komende gevaar weer stand kunnen bieden. In het buitenland verbeterde de ar beidsmarkt slechts in België en Ne derland. Ook in Duitschland kan van een algerueencn noodstand geen sprake zijn, maar dat vooreerst de be- trokkeren de bedoelde moeilijkheden zullen kunnen overwinnen, voor zoo ver deze speciaal de quaestie der werkloosheid betreffen. In vergelijking met andere landen staar, bij ons (Duitschers) de zaken veel beter dan in Engeland, dat vrij handel heeft." De Fransche crisis. Nog wordt uit Parijs geseind: Nu Ribot, vreezend dal de taak hem te zwaar zal zijn wegens de weigering der radicalen om mede te werken, voor.de opdracht tot vorming van eeu ministerie heeft bedankt, noemt met. als formateur den senator Doumer- gue. De president der republiek heeft de vorming van een ministerie opgedra gen aan Jean Dupuy, die heden zal antwoorden of hij deze opdracht aan vaardt. De president had te voren Barthou ontvangen, die hem van den toestand op de hoogte bracht; De lersche quaestie. De „Evening Gazette" bevat een proclamatie van den Koning, waarbij de invoer in Ierland verboden wordt van wapens, ammunitie en onderdee- len daarvan, zooals leege hulzen, ont plofbare en ontvlambare stoffen, dien- stig voor oórlogsgebruik, tenzij aan de douane-kantoren is uitgemaakt, dat zij dienen moeten voor sport, voor gebruik in de mijnen of voor andere doeleinden buiten den- oorlog. Een tweede proclamatie verbiedt het vervoer langs de kust van dezelf de artikelen met hetzelfde voorbe houd. Albanië. Volgens de Italiaansche „Tribuna" heeft de voorloopige regeering van Albanië de groote mogendheden ver zocht de plaatsen, waar nog Grieksch garnizoen ligt, te doën bezetten door, haar troepen. De syoonvegstahing in Wales. Het spoorweggeschil in Zuid-Wales is bijgelegd in een vergadering van vertegenwoordigers der maatschappij en der arbeiders, dié vier uren duur de. Haanemmer Halletjes EEN 7 \TERP VOND-PRAATJE. De gcmeonte-aniblenaaro, die zich dozer dagen „verwijderd" hooft en nu in Canada planton en bloemen wil verzorgen, heeft hoogstwaar schijnlijk van buis uit geen adminis tratieve geschiktheid bezeten. Ik zeg dat niet orn wat bij gedaan beeft flauwelijk te verontschuldigen, daar iemand een slechte boekhouder kan wc zon zonder de kas Ie bestelen, maar onbekwaamheid geeft als direct ge volg slordigheid en bet indirecte ge volg van slordigheid is een tekort in dc kas en znodra iemand eenmaal go- wen 1 is nan een kastekort, maakt het met z >o heel veel verschil, of het na- (loo'i" saldo wat kleiner of wat groo- ter is. Mn-aalbelast niemand met uit- eenloopende heziirbeden. Mensclien die meer dan ééu ding goed kennen en kunnen, zijn zeldzaam, maar daartegenover is er ook bijna nie mand, of het moet een volslagen idioot wezen die niet één zaak goed machtig is. Als ieiuand kijk beeft op planten en bloemen*moet hij niet op een kantoor zitten, evenmin als de kantoorman in bet park gestuurd worden moet. Ercderik van Eedeu heeft eens gezegd, dat de. menschen die hij leerde kennen, zoo slecht de grens van hun eigen bekwaamlieid kennen. Dat komt onrdat ze 2ich ver beelden, dat het in den strijd des levens veilig is van alles wat te weten en daardoor leoren ze niets goed. Ik hel) een vader gekend, die zijn zoon alles wou laten lccren, van muziek af tot stenografie toe. Hij leerde alles gebrekkig en slecht en er is niets van hem terecht gekomen. Met de beste bedoelingen had de vader juist dén vorkeerden weg ingeslagenbeter was geweest wanneer hij had trachten op te. sporen, voor welk vak zijn zoon nnnleg had en dien aanleg ontwik keld. Maar dat gebeurt zelden. Meestal denken vaders, dat ze er af zijn, wan neer ze hun jongens sturen naar de „beste'' school, die ze betalen kun nen... en die dikwijls liéelemaal niet voor hen deugt. Hebben ze zaken, dan moeten do jongens daar maar in, of zo er voor deugen of niet. Pralen zo over andere dingen, die ze liever doen, dan heeten dat liefhebberijen, die maar onderdrukt moeten worden en de arme jongens, getroffen door dei! ernst waarmee hun dat gezegd wordt, helpen zelf mee onderdrukken en blij ven krukken in een ander bedrijf. Menschen zijn toch niet van klei, je kunt za maar niet in eiken vorm boclseercnkarakter cn neigingen zijn verschillend en de kunst is, uit te vinden bij welk maatschappelijk werk die het best passen. Zoo ben ik bijvoorbeeld stellig on geschikt voor landmeter, want o, hoe ver ben ik van de in den beginne ge trokken lijn afgeweken Dus keer ik naar liet punt van uitgang terug en vertrouw, dat de administratie bij den Hout en de Plantsoenen voortaan door een secretarienian geschieden zal. Er worden toch ook geen com miezen uitgestuurd, om de gewassen in onze parken te inspecteeren Maar dit is geen vroolijk onder worp Laat ons over iets anders spre ken. Over teléfoöngrappen Het ver haal speelt niet in Haarlem, zoodat er naar namen niet gezocht behoeft to worden. Iedereen weet, dat totaal verschil lende cijfers door de telefoon dikwijls piecies gelijk klinken zoo is er bij voorbeeld groote overéénkomst tus schen vijf-en zes, ook wel tusschen twee en vijf. Op drukke uren geven daardoor de telefonisten vaak. vor keerde aansluitingen en zoo kan het gebeuren, dat iemand herhaaldelijk wordt opgeroepen in de plaats van een ander, die een totaal ander vak beoefent. Dat was ook het geval in de historie die ik vertellen ga. Mijnheer A. werd dagin, dag uit opgescheld in do plaats van de firma B,, die in eet waren doet en moest dan de bestellin gen aanhooren, die voor B. bestemd waren of de klachten over te late levering of het minder smakelijke van leveranties. Met een bewonde renswaardig geduld gaf hij altijd maar weer ten antwoord„u is ver keerd aangesloten" en een uur later was hot van 't zelfde laken een pak. Eindelijk, op een noodlottige» dog, kwam er een emde ook aan zijn prijzenswaardig geduld. De wanhoop gaf hern de zonderlingste antwoorden in, waarover de bestellende huis vrouwen, gewend aan een vriendelij ke bejegening, dood verbaasd waren. Er moet toen een zekere beter schap gekomen zijn, want de da mes begrepon weidia. dat er iets niet in den haalt was, al konden zij den geheimzinnïgen persoon niet op sporen. En zoo kwam alles dan weer ongeveer in "t reine, stellig tot groote vreugde van den ongelukkigen le verancier. die er in elk geval niets aan doen kon. Maar voor den guit, die dc verkeer de antwoorden gaf, zou de dag der wrake komen. Die brak aan, toen een van de teleplionantcii geïnformeerd had, metwien ze aangesloten was geweest en dat van de telefoniste ver nomen had. Op een avond werd de boosdoener opgebeld.' „Mot wie vroeg hij. j „Met het meisje vau mevroüw X. en of mijnheer dadeiijk even wou ko men, want mijnheer X. had een on geluk gekregen en naar mijnbeer gevraagd. Of mijnheer vooral dadelijk komen woul" En met een vaartje, als van iemand die om een buitengewone reden ze nuwachtig is, werd afgebeld. A. wus geschrokken, X. behoorde tot zijn béste vrienden en hij had derhalve niets haastiger te doen, dan zijn jas aan te trekken en zich naar X. te spoeden. 't Vv as verschrikkelijk weer. Wind en regen hielden een wedstrijd wie 't arme menschdom het meest teisteren zouden ook kwam de tram niet gauw, zoodat bij de halte A. door weekt raakte toen, na den tramrit, moest luj nog een zijstraut in, zoodot hij eindelijk kletsnat en hijgend bij do X.en op de stoep stond. Mevrouw viecd zelf open. „Wat is er met je man gebourd „Met mijn inan 1 Niets, hij leest rustig de krant." „Niets? En ik heb Verklaringen volgden en aan beiden tegelijk- schoot een gedachte door hot hoofd: een streek van inbrekers om A. uit huis te lokken en dan hun slag te slaan. Maar een telefoontje stelde Item in dat opzicht gerust. Thuis was alles even kalm. lien aardigneid van het meisje Ze protesteerde energiek en mevrouw sprong haai' b:j tot zooiels was ze niet in staat. Maar wat dan „Ik heb straks een pakje voor je gekregen zei X. eindelijk. „Kan dut ook de oplossing brengen En nadat ecu aan A. geadresseerd pakje met allerlei voorzorgen (er kon dynamiet in zitten) was openge maakt, begreep A. er alles van. Er zat het bekende doosje in, waaruit een duiveltje springt en dat had aau •zijn uitgestoken tong een papiertje hangen met de woorden „Aan een tclcplioou-grapj>cnmakcr. *VVut gij niet wilt dat u geschiedt, Deo dat ook aan een ander En de angst, gevolgd door boos heid. eindigde in e-en schaterlach. Van St. Nicolaas-verrassingen ge sproken, ik herinner me er een, die heel anders afliep dan ze bedoeld was en toch nog tot een goed einde kwam. Een van mijn kennissen had een zoon en een dochter. De eerste had, eeri vriend en de dochter was nog niet verloofd, hetgeen overigens in ver band met elkaar niets zeggen wil, daar toch de vriend van den broêr niet behoeft te trouwen met de zuster. Er bestond tusschen de jongelui niets, dan een gewone, vriendschappelijke verhouding. Daar de vriend géén ouders meer had en op kamers woonde vond de moeder van den broer het aardig, hem uit te noodigen. bij hen aan huis St. Nicolaas te komen vieren der halve kocht de vriend voor al de leden der familie een cadeautje, ook voor de dochter des huizes. Die zou een heerlijk fleschje odeur krijgen. Het toeval wou, dat het jonge mensch, toen hij al dezè schoons zaken in pakte, juist in een oud verzenboek had zitten lezen en daarin toevallig juist deze woorden vond Al wekt de bloem bewondring door haar kleur. Uaaa- beste eigenschap is toch haar zoete geur. Niets kon passender zijn bij een fleschje odeur, zoodat de jongeling koelbloedig deze twee regels uit hef boek knipte en op het fleschje plakte, dat hij vervolgeus inpakte en adres- seerde naai' de regelen der St. Nico- laaskunsL De avond brak aan. Er werd braaf gefopt en geplaagd, geschertst en ge lachen en de stemming was op haar best, toen het flesehje, van verre al GIL De diamantindustrie Ty phus Een nieuwe verkeers weg. De jaarvergadering van den Alge- meenen Nederlandschen Diamantbe- wer.ersbond is voor onze stad inder daad van even groote beteeke nis als een gemeenteraadszitting, waarin ba langrijke voordrachten worden be handeld. Niet alleen omdat het aan tal onmiddellijk bij de diamant-indu strie betrokkenen zoo groot is, maar ook omdat in ijna alle kringen van de Amsterdamsche samenleving do invloed van de diamant-industrie zich gelden doet. Wanneer liet den boer goed gaat, dan beerscht er wel vaart in heel het land, zegt men wel eens en daar schuilt een groote eco nomische waarheid in. Niet minder waar is, dat welvaart of malaise in de diamant-industrie zijn weerslag gevoelen doet in alle kringen hier in Amsterdam. Dat er thans geweldige malaise, al ruim twee jaar lang, heerscht is een feit van algemeene bekendheid. De werkloosheid in het vak is tot 40 gestegen; er zijn in de laatste maan den 2500 tot 3000 werklooze diamant bewerkers per week. Geen wonder dus dat door geheel Amsterdam met belangstelling ken nis is genomen van het verhandelde op de jaarvergadering van Neder- land's grootste vak-organisatie. De voorzitter van het parlement, Henri Polak, heeft zijn openings rede bijna geheel gewijd aan de ma laise in de industrie en hij heeft niet veel moedgevends kunnen zeggen. Hij wees op de bedreiging van den president van de Beers Company om een prijzenoorlog te gaan voeren tusschen deze maatschappij en de an dere diarnantproducenten. Naar de inlichtingen, door het bondsbesluur ingewonnen, heeft deze bedreiging hoogstwaarschijnlijk alleen ten doel pressie uit te oefenen op de Duitsche regeering. Een der voornaamste oor zaken der heerscbende onzekerheid n.I. is de onbeperkte productie, welke in Duitsch Zuid-West-Afrika heerscht, waar zich honderd duizen den karaten ruw hebben opgehoopt. De Duitsche regeering heeft ge tracht van de leiders van de regie ge daan te krijgen, dat de eigenaren hun productie zouden beperken. Die pogingen faalden echter cn nu zijn de zaken gekomen onder het Duitsche departement van Koloniën. En om nu op do Duitsche regeering, die in Duitsch Zuid-West-Afrika thans het heft in handen heeft, pressie uit te oefenen zou de president van do D« Beers zijn bedreiging hebben ge uit. riet is te hepen dat deze prognose juist mag zijn, want een prijzen oorlog Lij do reeds bestaande ma laise zou een met te schatten ramp zijn voor onze stad. Dé toestand is nu ai onhoudbaar. „We zullen wel niet binneniiurt een groote herleving' krij gen", zei de heer Polak, maar toch Dustaai er kans, dat er meer werk komt dan sinils maanden, bij sommi gen sinus jaren het geval Ls geweest. liet is een lichtstraaltje, maar een heel kleintje. Een lichtje ais van een straatlantaarn, uie een flauw schijn- sei boort door den mist Men neeft in winkelierskringen den weerslag reeds ondervonden van de malaise en de schouwburgdirecteuren weten er ook van mede te praten. Het schijnt wel alsof in Amsterdam tegonwoordig de journalisten alles het eerst weten. Dat komt door do geheimzinnigheid van de autoriteiten. Heel belangrijke onthnllingeu ;n aan zijn eigenaardieen vorm herken baar, ter tafel kwam. De broeder, die de hand des vriends duidelijk op het pakje herkende, acht te het noodig om te zes-een „wie dat stuurt hoef je ook niet te vragen", met een knipoog als van een olifant in de richting van zijn vriend. Het meisje keek hem aan. larhte vriende lijk en maakte het pakje vlug open. Slel u voor, zooais de romanschrij vers zeagen, hoe het den vriend te moede was, toen het meisje op het zien van het onschuldige fleschip eerst, heel rood, daarna heel bleek werd en ten slotie in tranen uitbrak. Een liefhebbende moeder onder zocht dra naar de oorzaak en krek den vriend aan met een blik. dio hem totaal van zijn stukken bracht. Want op het ongelukkige fleschje was een strookje papier geplakt niet deze regels Ik heb u lief, maar 't nooit gezegd, En 'k vraag u: treed mot mij in d'ccht. Toon deze regels hom werden voor gelegd kon hij eerst ziin oogen niet geloovendaarna werd de zaak dui delijk hij had. het papiertje verkeerd om opgeplakt en aan de keerzijde stond deze onverholen liefdesverkla ring. die hij niet gelezen had. Had hij onmiddellijk de waarheid gezegd, dan was alles nog anders ge gaan, maar hij raakte in verlegen heid, stotterde, maakte excuses toen hij naar het half booze, half blo zende meisje keek, hield hij do waar heid maar voor zich en vroeg haar kordaat ten huwelijk. Dien avond kreeg hij een verloofde en nooit ontving iemand grooter sur prise. Maar al was 't zoo de bedoeling niet geweest, een heel gelukkig hu welijk is "t geworden. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9