Emulsion ifr's Msutbrood Ivnarlijk, vooral rle uiterst-rechts is teer snel, maar de voorzetten worden niet door de hinnenspelers benut Heemstede is meestal de oanvallen- de partij, maar 't schieten is slecht. Zoo is Berkenrode de eerste die scoort, door den uiterst-rechts, hoé- wel doze goal in buitenspel-positie ge maakt wordt. Heemstede valt fanatiek aan, en Berkenrode moet zich op verdedigen toeleggen. Van Bnkel maakt uit een con'or gelijk. (1—1). Prachtkansen gaan verloren, door wat zenuwachtig cedne en de rust gaat dan ook in met 1—1. N": half time eenige aanvallen van Berkenrode, die gemakkelijk door de verdediging worden gestuit. Na tien minuten w .rden spelers en publiek op een stortbad vergast en hoewel de Inch: spoedig opklaart wordt besloten te laken, en blijft de strijd onbe slist. BLOEMENDAAL II—V. \V. 2—2. Daar Bloemendaal II vrij voor de competitie was, werd een oefenwed strijd tegen V. \V. gespeeld. De gas ten komen compleet in het strijdperk, terwijl Bloemendaal den strijd eerst met 9 rnan moctmanvnngen. Het berin was voor V. VV. en binnen het kwartier schiet de links/buiten zeer mooi in. Nrn komt Bloemendaal beter opzetten en even voor de rust staan da partijen gelijk. Ma de rust komt Bloemendaal met II man. De strijd wordt nu spannend, en hoewel Rle- mmdnal iets sterker is, is dit voor V. W. geen beletsel om spoedig de leiding te nrmen. Nu 13 Bloemendaal weer aan 't woord en ton tweede male staan do partijen gelijk Spoedig is het dan tijd en eindigt deze wedstrijd in oen le lijk spel. O. V. V.—D. S. M„ 6—2.' Voor rust waren de Overveeners sterker en nadut er 2 penalties geno men waren, trad de rust in met 4—0 voor O V. V. Na rust was O. V. V. aan liet ver slappen. zoodat de strijd vrijwel ge lijk op ging. Zoodoende kwam het einde met een 62-overwinuing voor O. V. V. EseÈsy. BEKERWEDSTRIJD. HAARLEM I—MTJSPCJIEN II. Haarlem schijnt dezen wedstrijd te Jicht te hebben geacht, en verschijnt met een zeer onvolledig elftal, maar ook de Müsschen zijn-niet compleet. Bij Haarlem merken we A. v. Wave- ren weer op, die het nog niet verleerd blijkt te zijn. De Mu.ssc.hcn worden vrij spoedig sterker, maar vinden de Haarlem- achterhoede weinig verzwakt, zoo dat scoren niet zoo heel gemakkelijk is. Kouwenaar aan den anderen kant, weet de meeste Haarlem-aanvallen onschadelijk te maken, en eerst na een half uur ongeveer brengt Merens de eersteling tot stand. La'ug hebben de Müsschen bier echter geen pleizicr van, want uit een scrimmage maakt Quarles gelijk. Holdert en dc Clercq hebben overi gens niet veel moeite met clen Haar lem-aanval, die drie invallers heeft, en na deze goal al haar kruit schijnt verschoten t.o hebben. De rood hei mi en daarentegen zien kans hun voor sprong nog met twee goals te ver- grooten, waarna rust mei 3—1 in hun voordeel ingaat. Na de hervatting wegen beide partijen vrijwel tegen elkaar op, maar gescoord wordt er nog slechts eenmaal, nl. door Boissevain, die daarmee den stand op 4 -] brengt, welke stand tevens 't eindresultaat is. Bij de Musschen vielen op Merens. Iloltz en Kouwenaar, bij Haarlem speelden allen ver beneden hun ge wonen vorm. Scheidsrechter Zwaardenburg was wel streng, maar voldeed uitstekend. BEKERWEDSTRIJD. H. H. V.—DE MUSSCHEN 1.1-6. Zondag speelden de Musschen in den Haag voor de tweede ronde vari den Amsterdam-beker. II. H. V. was zoo welwillend geweest weer eens 'n elftal op de been te brengen, zoodat de Musschen nog een oefenwedstrijd konden spelen vóór den zwaren strijd van a s. Zondag tegen Togo. Ale scheidsrechter Scheurleer (die een nieuw soort hockey-bal heeft uit gevonden. die zeer goed schijnt te voldoen) beginnen blaast, zien we de Musschen zich als volgt opstellen: Schattenkerk, Pokop, Rasch, Felix, M. Boï&sevain, Schippers, Loman, Tideman, la Bastide, Bien- fait, v. d. Vegte. In het H. H. V.team zag men bijna niets anders dan nieuwe gezichten. Dadelijk na den bully treden de Musschen aanvallend op, maar den eersten tijd blijft de score toch nog blank. De Hagenaars zetten er alles op, maar hun doorbraken zijn en blij ven sporadisch. Dan krijgen wij een mooi staaltje hockey te zien van Ba Bastide IIij passeert eenige spelers, legt den laatste met een schijnbewe ging in de luren en scoort éénhands een zeer fraaie goal. Loman op den vleugel is zeer snel en zet telkens goed voor. Een van zijn voorzetten weet Tideman te benutten.'Even voor de rust brengt Loman den stand op 3-0. Daarna is het een slappe vertoo ning. Alle Musschen-voorwaarts wil len scoren, en 't gevolg is dat er voor- loopig geen goals komen, ook al een gevolg van het te veel insluiten der II. II V.'ers. Tenslotte scoort Bien- fait no. 4. Een verre bal komt bij Pokop terecht, dien hij, om zijn kee per wakker te houden, op hem terug speelt. Deze echter laat den bal cor ner rollen. Uit den corner wordt H. H. V.'s eenige tegenpunt geboren, als Sch'ff den bal keihard insiaat. Dan geeft la Bastide nog eens een solo-ren ten beste, die weer in een doelpunt eindigt. Even daarna sluit Loman met de zesde de score. I-Iet was een zeer gemoedelijke strijd, een paar maal onderbroken wannc-er de spe lers meer aandacht schonkeu aan Chantsloup, die hoog boven het veld manoeuvreerde, dan aan het spel. Stadsnieuws OVERWEGEN SPOORWEG HAAR LEM—LEIDEN. Bij akte van 30 Juni 1910 zijn door de gemeente Amsterdam ten behoeve der uitbreiding van het pompstation Leiduin, waarvoor op het oogenblik de noodige grondverbeteringswerken in uitvoering zijn, o.a. gekocht de ten reinen, gemeente Heemstede.Tus- schen deze perceelen, gelegen aan beide zijden van den spoorweg HaarlemLeiden, bevinden zich drie overwegen, welke aldaar gemaakt zijn 'krachtens eene overeenkomst ge sloten tüsschen een der voormalige eigenaren der gronden en de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maat schappij. Door de veranderde bestem ming, wélke de gronden bij 't pornp- tation Leiduin hebben gekregen, kunnen de beslaande overwegen niet meer voldoen, en wordt het wonsbhe- lijk geacht één overweg ter breedte van 4 M. te verkrijgen. Komt deze overweg tot stand, dan kunnen zon der bezwaar de drie bestaande over wegen worden opgeheven. B. en W. van Amsterdam hebben zich te dezer zake .gewend tot de Hal- landsohe IJzeren Spoorwegmaat schappij, welke zich bereid ver klaarde, haar medewerking te ver- leenen. DE ONDER W IJZERS-S AL A- RI6ERING. Door het bestuur van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap is het vol gende adres aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch On derwijzers Genootschap (erkend bij Koninklijk besluit van 15 Maart 1844, no. 80), dat het met leedwezen heeft kennis genomen van het feit, daf, van do zij de der Regeering geen enkele verbe tering van de salarieering der onder wijzers in uitzicht is gesteld, dat. reeds onderscheiden koeren met klem is betoogd door Hoofdbesturen van onderscheiden vakvereenigingen, die zich ten dezen ook vereenigd heb ben in een comité voor gemeenschap pelijke salaris-actie, de noodzakelijk heid van een afdoende regeling der salarieering voor de onderwijzers, dat voornoemd bestuur volkomen instemt met den wensch naar een af doende regeling, dat het te meer een dergelijke re geling noodzakelijk acht, waar reeds zoo vaak is gebleken, dat gemeentebe sturen niet bereid waren aan de bil lijke wenechen der onderwijzers te gemoet te komen redenen, waarom voornoemd be stuur zich tot U wendt met het eerbie- dig verzoek, te trachten het daarheen te leiden, dat ten spoecitgsic door een herziening der desbetreffende wets artikelen de salarissen der onderwij zers afdoende worden verbeterd, 't Welk doende, enz. Het Bestuur der afd. Haar lem van het N. O. G. DIENST NED.-INDIc. Voor den dienst in Ned.-Indlê is be stemd om te worden geplaatst als tij delijk bouwkundig opzichter de lieer C. J. van Zetten te «aarlem. Rubriek voor Vragen (Seaborn: essdt-n hebben het vo.rrccbt, vragen op vcnchïtleud gebied, min voor beantwoording vatbaar, in to renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden vrorden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die uiet TOlledig naam en woonplaeta van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zoggen of de aviateur Wijnmalen na de Euro- peesche rondvlucht ook te Sosster- berg is aangekomen? En zoo ja, hoe veel bedroeg de daardoor gewonnen geldprijs? ANTWOORD. Wijnmalen is wel te Soesterveig aangekomen, maar als een der laatslen van de étape Luik— Soesterberg Omtrent den geldprijs over een deel der route kunnen wij u geen inlichtingen geven. VRAAG. Op welken datum was het in 1902 tweede Kennis-Maandag? ANTWOORD. Op 11 Augustus. VRAAG. Zoudt u mij ook een middel kunnen zeggen om thee vlek- ken te verwijderen uit linnengoed? ANTWOORD. Wasschen met Sal- miakzecp. Uit da Gestreken HAARLEMMERMEER. De Burgemeester van Haarlemmer meer roept de lec'cn van den gemeen teraad op tot het bijwonen van eeno vergadering op Donderdag 11 De cember 1913, des voormiddags te elf uur precies. Agenda 1. Vaststelling van de notulen dei vergadering van 30 October 1913 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Benoeming van een onderwijzeres aan school no. 9 (te Zwanenburg). Voordracht1 Mej. C Langereis, tijdelijk onderwijzeres aan school 9 2. Mej. J. van der Velde, te Koog aan de Zaan; 3. Mej. A. Schippers, te Am sterdam. 4. Benoeming personeel tot geven vau een herhalingscursus te Hoofd dorp. V uordrachl voor Hoofd de heer W. J. Klaver; voor onderwijzer de heer A. JL van de Lint. 5. Benoeming Z leueu voor de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. AanbevelingVacature P. F. W. Soepnelde heeren P. F. W. Soepuel (aftr.) en M. van Wiei'ingen vacatu re M. van Wierihgen de heeren ,M. van Wieringen (aftr.) en P. F. W. Soepnel. 6. Behandeling adres van ingezete nen uil hel Zuidelijk deel dezer ge meente, om aan de Stoomboot Maat schappij „Carsjens" te Leiden subsi die te verleenen. 7. Behandeling adres lot het vesti gen van een stembureau te Zwanen burg. 8. Machtiging tot verkoop van oude materialen. 9. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1913 ld. Eenige financieele regelingen, 11. Voorloop]go vaststelling van de pensioengrondslagen, 12. Voorstel tut aankoop van een lieiitdruki nstall atie. 13. Voorstel in zake de Wijkverple- 14. Voorstel in zake de jaarwedden van de hoofden der scholen voor ge woon lager onderwijs. 15. Voorstel in zake den bouw van eene nieuwe onderwijzerswoning aan den Nieuwenmeerdijk en te Nieuw- Vennep. 16. Voorstel tot wijziging van de po li:.everordening. 17. Behandeling verzoeken tot af schrijving van belasting. 18. Rondvraag. 19 Behandeling reclames Hoofdei. Omslag. IJMUIDEN. Zaterdag, voor het eeret gedurende de staking werd geen visch aan den Rijksvteehafslag aangevoerd. Vervolg Binnenland. DE DIAMANTEN VAN PINHEIRO. Itet Hbd. meldt: Uit goede bron kunnen wij thans mededeelen, dat tot (lusver van de verdwenen diamanten voer een waarde van f 54000 terecht is. Dins dag werd door mr. Hsrm. J. Keyzer, den raadsman van de crediteuren, aan den curator in het faiilissement van pinhciro, mr. G. J. Salm, voor een waarde van f 48.000 aan dia manten overhandigd. Men schijnt aanvankelijk in de meening te heb ben verkeerd, dat dit de geheele ver dwenen voorraad (een waarde van f 135000 vertegenwoordigend) was. Zaterdag werd in de safe in de Beurs voor den Diamanthandel nog, zooals wij mededeelden, voor een waarde van f €000 gevonden. Er moeten zich voorts nog diaman ten bevinden in twee safes, welke Pinheiro te Antwerpen heeft. Maan dag of Dinsdag zal daarnaar, in te genwoordigheid van den vrederechter en den curator, een onderzoek wor den ingesteld. OVERREDEN EN GEDOOD. Op tie spoorbaan bij den Zeebur gen) ijk te Amsterdam is Zaterdag middag een onbekend man door een trein overreden en gedood. Er is al op het gevaar gewezen, dat een nog grootere vrijheid van het kwakzolvërdom zou meebrengen. Dat gevaarte niet denkbeeldig. Als de post- gevallen, die zich in een aantal ha vensleden van ons werelddeel hebben vertoond, eens toevallig niet onder behandeling van bevoegden waren ge komen ,dan zat Europa nu onder een onuitroeibare pestepidemie. Wat heeft het menschdom toch jegens mr. Van Houten misdreven, dat hij het met -zulk een ge-esel wil tuchtigen? Het' be staat toch niet alleen uit dokters! Voor dezen is het ergste niet erg genoeg. INGEZONDEN MEDEDFELINGEN k 30 Cts per regel. Zwakke Kinderen worden gezond eu krachtig door SCOTT'S Emulsion, waardoor engelsche riekte, bloedarmoede, verzwakking, on gesteldheden bij bet tanden krijgen en alle keel eu borst aandoeningen voor komen of genezen worden. Kindereu lusten gaarne de echte (van Levertraan) Maar als gij de gezondheid van Uw kind op prijs stelt weigert dan namaak sels en eischt de echte SCOTFS niet den „Vis- scher" op de verpakking. VerSeai baarheid 13 tegen ander broed 9. Pers-Overzicht ARTSENMONOPOLIE. De heer mr. S. van Houten heeft in zijn Staatkundigen Brief nog eens zijn meening te kennen gegeven over het kwakzalverS'vraagsiuk. Hem „dunkt, dat, als wij hier te doen hebben met handelingen, die in bet openbaar be lang, geweerd moeten worden, de we zenlijke schuldigen, en in elk geval de medeplichtigen niet vervolgd worden, Immers, dje ware schuldigen zijn zij, die wettelTjk onbevoegden raadplegen zonder patiënten geen overtreding.... zoowel de inroeping van hun hulp als de betaling, zijn van de zijde van de patenten vdije daden; deze geschie den dus volgens den goeden regels, die van ouds het strafrecht beheerscht, in geen geval strafbaar onrecht... Daar mede is dus de rc-chtsvraag beslist." In het Tijdschrift voor Geneeskunde wordt naar aanleiding van mr. Van Hou ten's opmerking het volgende ge- zogd: Nu hebben wij tenminste geleerd, dat kwakzalvers schuldeloöze lamme ren zijn. Wij hebben nog meer geleerd: zakkenrollers mogen niet worden ge straft, de ware schuldigen zijn zij, die zakkeu dragen En die vrijwillig ver- valschte levensmiddelen koopt en be taalt, heeft zich niet te beklagen, vo lenti non fiL injuria. Laten wij in on zen leekenwaan toch niet meenen, dat do goede oudo rechtsregel tot rechts verkrachting wordt, als men er niet aan toevoegt, dat misbruik van naasten onwetendheid zich nimmer achter dien regel mag verschuilen. La ten wij ootmoedig het orakel aanhoo- ron, als het spreekt over dingen, waar van wij geen verstand hebben. Koloniën PERSDELICT, net verzoek van den heer v. Geuns (hoofdredacteur van het Soer. Hbld.) om zijn straf van 14 dagen in een geldboete te veranderen, is afgewe zen. (Preanger Bode.) ONDERSCHEIDING ATJEH. Bij kon. besl. is bepaald, dat als nog, bij afz. dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de sergeant der marechaus see van het leger in Ned.-Indiè C. Schouten (alg. stamb. no. 53047), en zulks ter zake van zijne verrichtingen in Atjeh en Onderh. gedurende het tijdvak Mei 1909 tot en met Oct. 1911. EEN MODERNE BROODWINNING. De pest heeft het aanzijn gegeven aan een zeer moderne broodwinning, vertelt het Soer. Hbld. Wanneer zich in een woning een geval van die ziek te voordoet, moeten de huisgenooten van den patiënt worden afgezonderd in quarantaine-barakken. Hiervoor voelen de inlandere al heel weinig. Eenig besef, dat de maatregel noodig is, om verspreiding der riekte tegen te gaan, is bij hen niet aanwezig. Wat gebeurt er thans? Als zich in een inlandsche woning een geval heeft voorgedaan en de medische dienst hiervan kennis heeft gekregen, worden menschen gezocht, honger lijders, die in plaats van de huisge nooten zich in de barakken willen la ten opnemen. Het tarief moet een gulden per persoon zijn. De lieden, die met den pestlijder in aanraking zijn geweest, gaan voor een tijdje bij kennissen of familie lo- geeren... Leger en Vloot VRIJSTELLINGEN VOOR DE LANDWEER. Het ligt in liet voornemen van den Minister van Oorlog, eerlang toepas sing te geven aan het derde lid van Art. 15 der Landweerwet, voor zoo veel aangaat het verleenen aan dienstplichtigen der Landweer van vrijstelling of van voorloopige vrij stelling van opkomst onder de wape nen in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden. Dj Minister acht het thans wensche- lijk, dat voornemen tot uitvoering te brongen o. a. met betrekking tot de niet krachtens het Landweerbesiuit II vrijgestelde dienstplichtigen der Landweer, a. die deel hebben aan het bestuur vaa eene provincie of van eene gemeente en onmisbaar zijn voor dat bestuur b. die werkzaam zijn bij eene provinciale of gemeente lijke instelling, waarbij zij onmisbaar en niet of voorloopig niet te vervan gen zijn c. die werkzaam zijn in een positie, waarin zij in het algemeen belang althans voorloopig moeten ge handhaafd blijven. In verband hiermede verzoekt de Minister aan de Commissarissen der Koningin na te gaan, wie van bedoel de personen in bun provincie voor vriistellïng of voorloopige vrijstelling van opkomst onder de wapenen in ge val van oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden naar het oordeel van den Commissa ris in aanmerking behooren te komen en aen Minister van den uitslag van het onderzoek te doen blijkeu door de dienstplichtigen aan hem voor be deelde vrijstelling voor te dragen. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen telegrammen is Hr. Ms. Holland te Algiers aangekomen en van daar 5 dezer weer vertrokken ter voortzetting van de thuisreis, en Hr. Ms. Koningin Regentes 6 dezer te Beyrouth aan; Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepente Steduin, D_ A. van den Bosch, te Nieuw-Vennep. Aangenomennaar Scheveningen (als hulppred.) F. van Eijck van Hea- linga, cand te Berlikum. Te Zeddatn, D. Colenbrander, te Abbekerk. Bedankt- voor Tholen (le predi kantspl.), Anth. C Enkelaar, te Hedel. GEREF. KERKEN. Bedankt: voor Vianen, M. A. van Pernis. te Heerjacsdam. Beroepen te Dnurswoudé Vv. Fiber, candidaat te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can didaalsexamen rechten de heer R. Rcmrne. Amsterdam. Bevorderd tot arts d< heeren C. Bonne, geboren te llpern damH. Heringa, geboren te Dei' Haag, L. C. W. Naessens, geboren te Soerabaya, en mejuffrouw A Schoon- dermark. geboren te Leiden. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren W. H. v. d. Tak en Ch. Ide. Met goed gevolg is afgelegd hol candidaats-examen in de rechtswe tenschap door de heeren II. C. J. Gemke en C. H. van Dam. Gemengd Nieuws GENEESKUNST? Volgens het Nbl. van Friesl. meldde rich dezer dagen in het gasthuis te Bremen een boerenknecht aan, die een lintworm had. Een mijner vrienden ried mij aan, vertelde hij het dier te vangen met een vischhaak, met een stukje spek er aan. Ik maakte zulk een haak gereed, bond hem aan een koordje en slikte hem in. Na 24 uren gewacht te hebben, om den lintworm gelegenheid te geven aan te bijten, wijde ik de lijn uittrekken, maar de haak bleef in de maag vastzitten. Men onderzocht den lintwormvis- scher met. X-stralen, en zijn verhaal bleek juist. Hij heeft nu een operatie ondergaan, die hem van den haak en van den lintworm tegelijk heeft be vrijd. En laten we hopen, tevens vau zijn domheid. DE SUFFRAGETTES. UH Manchester wordt geseind: Op de tentoonstelling is een groot gebouw door brand vernield. De scha de wordt op 12.000 p. st. geschat. Een brochure der suffragettes werd in de nabijheid gevonden met een briefje aan minister Asquith geadresseerd, waarin stond geschrevenDit is uw verwelkoming t-e Manchester-Oldham. SPIONNAGE. Volgens een bericht uit Stockholm is een Deensch officier, Frederïksen genaamd, te Boden, de belangrijkste vesting van Zweden, in'hechtenis ge nomen onder verdenking zich aan spionnage te hebben schuldig ge maakt. SPOORWEGRAMP. Uit Boecharest wordt geseind' Een personentrein kwam bij Go- lesci in botsing met een goederen trein. Vier personen zijn om het le ven gekomen. DE SUFFRAGETTES. Een brand veroorzaakte te Liver pool groote schade aan een spoorweg tent op de tentoonstelling. Een groot gebouw, uit hout en linnen, werd in brand gestoken. De brandweei bluschte deu brand. In de nabijhei< van het brandende gebouw werd een brief gevonden, door de suffragettes tot Asquith gericht. WILSON, DE PRESIDENT DER VEREENIGDE STATEN lijdt aan influenza en moet het bed houden Hij heeft wel eenige koorts, maar toch boezemt zijn toestand niet de minste bezorgdheid in. BLANKE SLAVINNEN. De politie te Newark (N. J.) is een nieuwe methode op het spoor geko men, die door de handelaars in blan ke slavinnen thans in toepassing wordt gebracht om zich van slacht offers te verzekeren. Deze zou n.L daarin bestaan, dat zij jonge, schoone meisjes in bioscoop-theaters tijdens de duisternis ongemerkt een injectie geven met een of ander narcotisch middel, waardoor de meisjes bewus teloos worden, terwijl de schurken zich dan voordoen als bloedverwanten Ik,mijn broer,irnjnvriecd Frits en de Severn?? koek (Een reisverhaal.) liet tragisch voorval, dat ik hier verhalen zal, is zoo letterlijk waar, ais de omwenteling der aarde om de zon, de uitvinding van het buskruit en de onsterfelijkheid der -meikevers. Zij is eigenlijk trugi-comtecn en wan neer ik een verdrietige bui heb en vatbaar ben voor wereldsmart eu ik denk dan terug aan de historie met bovenvermelden Deventer koek, zoo geraak ik in zoon uitbundige vxoo- lijkheid, dat ik voor een oogenblik alle zorgen vergeet. Dat kwam namelijk zoo: ik, mijn broeder eu mijn vriend Frits hadden na welgeslaagd examen eon picirier- reisje ondernomen en al waren onze middelen beperkt wij jongelui ge neerden ons niet, een rondreisbiljei derde klasse te nemen een zekere diabolische humor en overmoed ken merkten de reïsgenooteh. Dat was een onbeschrijfelijk gezellig uitsta p- jet Wij bekommerden ons om geen er- lei etiquette, zongen veel en betaal den weinig, en lieten drie weken lang den ernst des levens aan anderen over. Negentien jaar oud Ie zijn, het gymnasium achter zich te hebben, vóór ons de heerlijke imutenusriio vrijheid en nu zoo vrij en ongedwon gen ons" te bewegen in de lieve na tuur geen wonder, dat we ons zoo opgewekt en tot alles in staat gevoel den... Maar aan alles in deze wereld komt een einde; ook aan onze finan cieele draagkracht. Toen wij den twintigsten dag na ons vertrek uit onze geboorteplaats in den vroegen morgen de kas opnamen, om te zien of wij ons reisje nog een paar dagen konden rekken, toen was het resul taat niet bemoedigend. Subiet opstaan en naar huis! riepen ons de weinige guldens toe. die het restant van ons gezamenlijk vermogen waren. Wat blijft in een dusdanig geval anders over dan te gehoorzamen?. Wij waren dan ook niet weerspan nig en zaten dra weder in den trein, om naar buis te sloomen. Gedurende de lange spoorreis begonnen ern stige economische beschouwingen ons centraal zeuwstelsel te beheer- schen: van ons schamel bezit moes ten nog een lunch en een middag maal voor drie personen worden be streden en dan kwamen we eerst 'a avonds laat thuis; een, zooals men zal moeten toegeven, eenigszins in gewikkeld problems. En alle door ons gestelde theorieën moesten zwichten voor het naakte feit, dat na een krachtige lunch ons nog maar eenige pasmunt overbleef, juist ge noeg om ons de weelde te veroorloven do j;i cc a rfiiikoloflpa üüm: u vullen. Somber dus zag het laatste gedeel te onzer rondreis op culinair gebied er voor ons uit. Geen kwestie van een galgen- maal laat staan 'n feestmaal, luidde de onheilspellende prognose, toen we na een heerlijke wandeling in dc lachende omstreken van de allerlaat ste pleisterplaats weer in den trein stapten, en eenige uren later werd wederom een werkelijk onaange naam gevoel in de maagstreek waar genomen, in de taal van realistisch aangelegds individuen „honger" ge noemd Wel is waar poogden wc voorbedachteljjk ons verre te houden van gedachten aan het thema „men- schelïjke voeding"; maar zooate ieder bij ondervinding weten zal, juist wat men wil vergeten, treedt met onwe- derstaanbare macht naar voren en zoo doemde in ons op, trots courant- lezen, kaartspelen, zingen en derge lijke hongerverdrijvende middelen, telkens het onbedwingbaar verlan gen naar een lucullisch maal. De werkzaamheid onzer fantasie nam niet weinig toe, nadat een be daagde juffrouw was ingestapt, met een groote hoedendoos in da eene en een grooten Deventer koek in de an dere hand. De koek, nog in de orïgi- neele verpakking, legde zij tergend vlak voor ons op de houten bank. Een eigenaardige stemming beving ons. Hoezeer ik, mijn broer en mijn vriend Frits niet lot de materiëel aan gelegde naturen behooren, die de waanift van. het leven uitsluitend naar de genietingen van het verhemelte af meten, zoo konden wij bij dezen aan blik een zeker gevoel van jaloezie op de gelukkige eigenaresse van dit uit lokkend gebak niet bestrijden; te meer, daar de onaangename gewaar wording in de maagstreek steeds groo tere dimensiën'aannam. Maar wat hier tegen te doen? Bij onze kapitalistische wereld orde, welke het recht van den parti culieren eigendom ten volle erkent, vermochten onze verleidelijke droo- men slechts droomen te b]ij ven. Wij dwongen onszelven dus, zoo on verschillig mogelijk voor ons te kij ken en deden, als bestond er geen be daagde juffer met phenomenalen De venter koek, zoodat er in haar schul deloos gemoed geen argwaan oprees, geen flauw besef zelfs van het drei gend gevaar, waarin haar voedzame lekkernij ontegenzeggelijk verkeerde. Zoo kwamen we aan een station, waar de trein een oogenblik stilhield. Naar het scheen, had onze vis-è-vis hier hare bestemming bereikt, want haastig rees ze op, greep parapluie en hoedendoos, wierp het portier open, stapte uit en ging haastig het per ron op. Maar den Deventer koek had zij was het niet een opmerkelijk geval op de bank laten liggen. Wel riepen we, eerlijk als goud, haar achterna, dat zij wat vergeten had; doch zij stormde voort, verdween in de menig te en toen ze zich niet meer vertoon de. achtten we in gemoede ons ge rechtigd, het corpus delicti als on beheerd te beschouwen; zooveel ais publiek domein. Men kan zich levendig onze blijd schap voorstellen, dat juist in den uitersten nood zulk een prachtige vondst ons ten deel viel. En evenzeer zal men zich kunnen voorstellen hoe blijmoedig het voorstel van een on zer. om het gevonden object onmid dellijk zijn natuurlijke bestemming te doen volgen, werd begroet. De koele werd van zijn omhulsel ont daan, met een dolkmes in drie gelij ke porties verdeeld en voordat we weinige minuten verder waren, was het smakelijk en voedzaam baksel onder de stormachtige bijvalsbetui gingen van de gezamenlijke coupé- genooten verslonden. Het was een soort strandvonderij, waartegen een eerlijk gemoed blijk baar niet in verzet kwam. En niet min der verbaasde men blijk baar zich over de snelheid der kunst bewerking men neme maar eens de proef met een homp Deventer koek! en de capaciteit van drie hongerige magen. Doch nu komt de pointe. Nauw hadden wij ons geïmprovi seerd middagmaal geëindigd en trad een behaaglijke digestie in, toen jute; In het oogeitetik, dat de trein weder zou afrijden, de eigenares van den verdwenen koek weer kwam opdagen met regenscherm en hoedendoes, om haar piaatsje, dat ze slechts tijdelijk verlaten had, opnieuw in. te nemen en de lange reis te vervolgen. Niet» kwaads vermoedend, zette zij hare reisbenoodigdheden neer en wierp 'n onderzoekenden blik op de plek. waar zij den grooten koek ten bewijze dat de plaats was ingenomen ach tergelaten had. In dit oogenblik ge raakten de medereizigers, die getui gen van het tragisch voorval waren geweest, in een toestand van luid ruchtige vroolïjkheid, zooals ik maar zelden heb bijgewoond. Het gebeete compartiment, mannetjes en vrouw tjes. steunde, proestte en stikte van 't lachenterwijl de arme juffrouw daar stond alsof ze haar oortje ver snoept had en zich maar niet kon ver klaren het geheimzinnig verdwijnen van haar koek, aan wier voormalig bestaan alleen nog maar herinnerde het papier, dat verfrommeld onder de bank lag. Toen zij dit met de punt van haar parapluie te voorschijn had gebracht, begon zij te begrijpen en, was he» aangeboren gemoedelijkheid of oud- vrijsterlijke deernis met or.ze jeugd zij nam de zaak van de komische zij de op en al, wat ze zei was Nou als 't jelui maar goed ba- komt II

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7