NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3le Jaargang No. 9348 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 9 DECEMBER 19ï3 A ABONNEMENTEN ADVERT ENT IËN: PER DRIE maanden: IwflL Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer fO.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabai. gemeente)'-30 Advert entiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 i^T gf^|pj0|I 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. êö5SSzoTd^Iad,'vo"or'HMrIra i ',031H Redac,ie en Adminlstraöe! Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. 'rot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dn- NUMMER BUST A AT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 10 DECEMBER. Schouwburg Do 3 Musketiers. Do Kroon Ko Doncker's Schimmen spel. Do Kroon Armenraad te Haarlem. Rotio van den heer Snoeck Ucnke- Bioscoop Theater Groote Markt Voorstelling. Apollo Theater Bioscoopvoorstel ling Kleine Voreenig mg Bioscoopvoor stelling. VclsenGemeenteraadsvergadering. HillegomGemeenleraadsvergade- riiig. OM ONS HEEN No. 18e3 Vliichteliagen uit de Straffealonle. liet gevangenis-vraagstuk is, ook in ons land, nog altijd niet opgelost. Vol gens de nieuwere begrippen is er een .element van wreedheid in het stelsel van eenzame opsluiting, die lichaam en ziel van den toovalligen misdadi ger knakt en den beroeps-boosdoener niet verbetert. Daartegenover ergert menigeen zich aan de maatschappe lijke nutteloosheid der gevangenen, die'hij toch mee moet helpen onder houden en. vandaar allerlei voorstel len, die ten doel hebben hun werk kracht productief te maken en hen meteen, als 't kan, van misdrijf-her- lmling af te schrikken. „Laat ze," zoo raadt men, „aan onze wegen werken, ol de hei ontginnen of stuur ze naar een strafkolonie, buiten Eu ropa. Dat zal afschrikwekkend wer ken." Maar de eerste twee methoden brengen mee, dat de misdadigers aan het publick vertoond worden, wat een verbazende verzwaring van straf is en hen bovendien verhardt; de der de schijnt afdoend, maar is dat inder daad niet, omdat de strafkolonisten alles, zelfs het onmogelijke, zullen wagen om te ontvluchten, waardoor zij een gevaar vormen voor de omge ving en het afschrikkende van de be straffing verminderen, I-Iet strafkolonie-stelsel wordt toege past in Frankrijk, dat ernstige misda digers naar Guyana zendt. Maar hoe moeilijk het is, de menschen streng te bewaken, is gebleken uit een mede- deeling vau den minister van koloniën in de Fransche Kamer, dat in drie jaar tijds, van 1910 lot 1912, vier dui zend acht honderd zestig gevangenen en réléguCs (rélégués zijn gevange nen, die door goed gedrag belangrij ke gunsten hebben verkregen, o.a. af zonderlijk mogen wonen, maar de kolonie niet verlaten) een poging tot ontvluchting gedaan hebben. Welis waar is verreweg de groote meerder heid weer opgevangen en terugge bracht, maar 674 slaagden er in, aan alic nasporingen te ontsnappende helft blijft in Brazilië, Argentinië of Venezuela, waar zij niet uitgeleverd worden, de rest keert naar Frankrijk terug, op gevaar af van weer gevat te worden. Chevaux de relour, retour- paardjes noemen de Franschen deze landgenooten, op wie zij natuurlijk niet bijzonder gesteld zijn, daar bijna allen het oude handwerk weer op vatten. Nog maar kort geleden hield de politie een man aan, die met een lijmstokjo brieven uit de bussen vischte. Hij weigerde zijn naam te noemen, maar bij de meting bleek, da-, hij uit de strafkolonie ontvlucht was. En nu is de natuurlijke gesteldheid, zegt Ernest Laut in het Zondagsblad van het Petit Journal, waaraan ik deze bijzonderheden ontleen, voor de ontvluchting nog hoogst ongunstig! Men kan de strafkolonie ontvluchten over land, naar Hollandsch Guyana of over zee. Over land loopt men ge vaar gevat te worden door de Galibis- Indiancn, die op vluchteliugen loeren wegens de premie van 50 francs, die op het terugbrengen gesteld isbo vendien bestaat het gevaar, in de bos- schen te worden aangevallen door wilde dieren of de geduchte roode mieren. De zeeweg levert maar één gevaar op, dat evenwel belangrijk is: een gouverneur van de strafkolonie heeft eenmaal gezegd, dat ze beter bewaakt wordt door de haaien, dan alle ge vangenbewaarders ter wereld zouden kunnen doen. De kust van Guyana krioelt er van, wee den gevangene, die in een zwak bootje tracht .te ont komen de vreeselijke dieren begelei den het in optocht en wanneer een groote golf het omkantelt schieten ze toe en hebben den ongelukkigen va rensman in een ommezien verslon den. En toch, in weerwil van die geva ren, wagen iedere maand gemiddeld honderd en dertig man het avontuur. Talrijk zijn de verhalen van schrikke lijk lijden, die romanschrijvers niet zouden durven droomen. Eenige maanden geleden strandde een bootje met drie ontvluchte gevangenen aan de monding van de Maroni; zij wer den naar de strafkolonie terugge bracht en verhaalden daar van hun vreeselijke lotgevallen. Met hun vie ren waren ze ontvlucht, met als wa pens niets dan een paar hakbijlen en als voedsel eenige blikjes geconser veerde levensmiddeleneen hunner fungeerde als gids. Hij had gezegd, dat ze binnen enkele dagen de Mana- rivier zonden bereiken en daar veilig zijn, maar moest na zes dagen gaans erkennen, dat hij zich .in den weg vergist had en niet meer wist waar heen. Zij waren in het oerwoud ver dwaald I Uitgeput van vermoeienis, zonder voedsel, levende van boom- worlelen, waarop zij althans konden kauwen, sleepten ze zich nog drie da gen voorttoen werd een hunner, Machoval, bewusteloos. De drie ande ren hielden raad en welk een raad! Als met, de schipbreuk van de Medusa besloten de sterksten den zwakste op te offeren (ik spaar den lezer de bij zonderheden) zij vermoordden hun kameraad en aten hem op. Toen lie pen zij nog twee dagen, kwamen ein delijk aan de Mana-rïvier, scheepten zich daar op een prauw in en strand den bij de Maroni, om weer te wor den opgevangen. Is het niet merkwaardig, dat na zulke schrikkelijke gebeurtenissen anderen nog den moed vinden om het zelfde avontuur te wagen? En toch is dat zoo, uit kracht van het verlan gen naar vrijheid, naar vaderland en familie. Twee jaar geleden wist er een na groote gevaren, uit Guyana te ont vluchten en Frankrijk te bereiken. Daar hij als scheepsjongen aan boord van ec-n Engelsch vaartuig wat geld bespaard had, kon hij den overtocht betalen van Marseille naar Constan tino, waar zijn oude moeder woonde. Nadat hij haar had weergezien gaf hij zichzelf als ontsnapte, gevangene weer bij de politie aan 1 Toen hem gevraagd werd, waarom hij na al die gevaren getrotseerd te hebben, zich weer in handen van het gerecht stelde, antwoordde hij„Ik ben niet gevlucht, om mij te onttrek ken aan de straf die ik verdiend heb, maar het was vijf jaar geleden, sedert ik mijn arme moeder omhelsde. Haar weer te zien was een droombeeld, dat mij niet losliet: daarvoor zou ik alles getrotseerd hebben. Geen enkele an dere reden is er, waarvoor ik mijn straf niet verder zou ondergaan en daarom heb ik mij weer aangemeld." In 1911 vluchtten er vijf te zamen op een vlot, dat zij in 't geheim had den weten te vervaardigen. In het oerwoud stierf er een, twee andereu verdwaalden, de twee overblijvenden scheepten zich in op een schip, dat hen naar Spanje bracht. Daar zouden ze veilig zijn geweest. Maar één hun ner dacht er slechts aan, zijn ouders terug te zien, die in een dorpje in de Fransche Pyreneën woonden; daar ging hij heen, liet zich, na hen te heb ben weergezien, arrestecren en werd naar de kolonie teruggezonden. Een derde die om dezelfde redenen ontvlucht was, vond zijn moeder en zuster niet meer in Bordeaux. Zonder adres achter te laten waren ze ver trokken. Geen kans ziende om haar spoor te vinden ging hij het eerste po litiebureau binnen en zeide„ik kom mij aangeven, ik ben ontvlucht uit Guyana." Uit deze staaltjes blijkt, dat ook misdadigers nog teere plekken in het gemoed hebben overgehouden. En die vormen immers juist de moeilijkheid in het vraagstuk van hun bestraffing hoe moet het goede in den boosdoe ner worden versterkt en ontwikkeld, terwijl hij tevens onschadelijk wordt gemaakt voor zijn omgeving. Naar de oplossing daarvan ls eeu wen gezocht. Gevonden werd ze nog niet. J. C. P. Stadsnieuws Be eerste Ouderdomsrente- ultkeering. De oudjes waren er vanmorgen al even over achten, want ze waren bang, als zij later in den morgen kwamen, clat zij dan uren zouden moeten wach ten eer zij geholpen werden. Om bij half negen kwam de post administratie met haar materiaal en stelde zich in de zaal op. Zes assistenten namen plaats ach ter een lange tafel. Elk kreeg een paar letters van 't alphabet voor z'n reke ning, om aan de menschen, wier na men met die letters begonnen, de uit- keeriiiig te doen. De heer Kemper, chef van de afdoe- ling Spaarbank- en Verzekeringswe zen, nam aan den overkant -•••an do assistenten-tafel plaats, om daar in gevallen, dat zijn tusschenkomst noo- dig was, beslissing te geven. Bij een der gangpaden, waar de menschen op hun uitkeering moesten wachten, zat een andere postambte naar, die de stukken van de rente trekkers nakeek en hun den assistent aanwees, bij wien zij terecht moesten komen. Al dra was 't gangpad tot ach teraan vol, en om 9 uur werden de eerste rentetrekkers tot de tafel, waar op men voor do 764 personen liet pen- eioenbedra g van f 2 had klaargelegd Joegelaiten. Dank zij de uitstekende regeling, door de postadministratie getroffen en de hulpvaardigheid der ambtena ren, kon de uitbetaling vlot in zijn werk gaan. De formaliteiten waren vlug afgc- loopen. Voor elk van de pensioenge rechtigden heeft de post ec-n kaart, waarop 4 afdeelingen, die voor even veel week-quitanties kunnen dienen. Bij elke uitkeering teekend de rente trekker z'n naam in 'n vakje, als er kenning van de ontvangst van het be drag- Ais 't met den naam niet erg ging, dan mocht een kruisje ook wel. Denzelfden stoot van ouile mannen en vrouwen en gemachtigden, dien we Donderdag zagen, toen zij hun man daten in ontvangst namen, zagen we ook nu weer langs de tafel trekken. Er waren zeer veel oudjes bij, wien het gebrek op t gelaat te lezen stond en lic-t was pleizierig om te zien, met weik een blijdschap zij de guldens in ontvangst namen. Maar ook waren er wel, die 't beter in de wereld heb ben en flink waren gekleed, bij hun arme pensioenmakkers welgedane rentehalers geleken. Men wees elkaar do menschen aan, dio uit anderen hoofde, „van do stad" of van particu lieren reeds een pensioentje hebben. Doch die toonden zich niet minder verheugd met hun paar guldens. In de zaal waren ook een paar vrouwelijke propagandisten der S. D. A iJ., cite den ouuen menschen toe gangsbewijzen voor den feestavond der s. D. A. P. uitreikten. Voortaan moeten de rentetrekkers hun pensioentje halen iu het aan het Rijk bekoorend perceel Nobels:ruat 11. De menschen komen daar nu elk op een bepaalden dag van de-week. De vraag rijst, hoe het gaan zal mot de menschen, dio bedeeld wor den, of in een diaconiehuis of hofjo wonen. We hebben eens geïnformeerd, of do besturen dezer instelfingen do rentetrekkers op denzelfden voet blij ven behandelen als voorheen. Over 't algemeen hebben do armbe sturen enz. nog geen beslissing geno men. Men staat hier voor een geheel nieuwen toestand, dien men nog niet overzien kan. Het diaconaal armbestuur der Ned. Hervormde Gemeente wil de bedee ling, althans voorloopig, ook aan de rentetrekkers op dezelfde wijze blijven uitkeeren. Men wil eens afwachten hoe de be deelden zelf zullen handelen. Misschien zijn er menschen, die nu voor de bedeeling bedanken, ook om dat het pensioensbedrag van f2 of 3 in het algemeen hooger is, dan do geldelijke bedeeling. Wat do reDtetrekkende oudjes in het Diaconiehuis der Hervormde Ge meente aangaat, komt de ouderdoms rente aan de instelling en niet aan de verpleegden, omdat dezen „met allo lusten en lasten" ln het huis ge komen zijn. Het bestuur is echter'van plan, het 'geld ten bate dor oudjes te besteden, door hun zakgeld te verhoogen en de voeding te verbeteren. Doch ook dit geeft moeilijkheden, wijl daardoor de andere verpleegden achtergesteld moeten worden. Het aantal rente trekkers, die in dit diaconiehuis zijn, bedraagt slechts 7 van de 130 ver pleegden. Het Burgerlijk Armbestuur en an dere instellingen hebben nog geen beslissing genomen. Qp de hofjes,, waar de oudjes zich ook meestal ingekooht hebben en dus vrij staan ten opzichte van de bestu ren, komt het pensioen aan de men schen zelf ten goede, evenals natuur lijk aan degenen, die zich z.g. „be steed" hebben in de verschillende dia- coniehuizen. NAAML. VENNOOTSCHAPPEN. De „St.-Ct." bevat de acten van op richting der volgende naamlooze ven nootschappen Goederentransportniaatschappij mo torschip „Rijn en Lek", Haarlem. Kapitaal f 3000, verdeeld in aandee- deelen van 500, alles volgestort. Als directeur treedt op de heer' A. J. H. Reynders. Mij. tot Expl. van Onr. Goederen „De Tien", Haarlem. Kapitaal 10.000, verdeeld in aan deden van 1000, alle geplaatst. 't Bestuur wordt gevormd door de heeren P. A, van de Raadt, W. II. van Maas en A. Verspoor. NEDEULANDSCHE SCIIIL- DERSGEZELLENBOND, Aan de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Schildcrspatroons is door de afd. Haarlem van boven- staauden bond het volgende schrijven verzonden „Wij hebben uw brief van 16 No vember j.l. naar aanleiding van ons verzoek om loonsverhooging aan U gezonden op 27 September in onze huishoudelijke vergadering behan deld. Algemeen was de verontwaardi ging van de gezellen over dit ant woord. Niet alleen dat gij in 1911 geen loonsverhooging gaf, alhoewel de pa troons in het bouwvak te Haarlem verliooging gaven omdat de prijzen der levensmiddelen abnormaal waren gestegen, zelfs in 1912 cn 1913 toen er lu bijna 30 afdeelingen van onzen bond door de patroons loonsverhoo ging werd gegeven, liet gij het uur loon zooals het wa. De hoop der ge zellen dat dan toch in 1914 het uur loon zou verhoogd worden, is door dit schrijven vernietigd en wel op een wijze die een bespotting lijkt. Onze "tnotiveering waarom wij loonsverhoo ging vroegen, wordt door U in uw schrijven van 16 Novembc-r niet ont- ontkend. Uw umtiveering waarom gij het \erzoek om loonsverhooging afwijst komt hierop neer: Haarlem is een der plaatsen na Amsterdam waar het hoogste loon wordt uitbetaald en de eigenaardige toestand dat er pa troons van buiten jaarlijks een niet .onbelangrijk deel van het werk te Haarlem aannemen, voortspruitende uit liet groote verschil in uurloon, wat bij opvoering nog bedenkelijker zou stijgen. Wat is hier nu van aan? In Zaandam wordt het loon in 1914 25 cent per uur, Wormeneer 26 cent per uur, Bussum en Hilversum 2-1 ct. per uur, om van Den Haag en Rotter dam nu maar niet te spreken, waar het uurloon in 1914 veel hooger wordt dan te Haarlem. Wij moeten toch van ons arbeidsloon leven en hebben dan de kosten van het levensonderhoud als maatstaf te nemen voor het te vorderen loon. Wie uwer zal nu dur ven beweren, dat het leven te Haar lem goedkooper is dan te Amsterdam, in ieder geval een verschil in uurloon van 5 cent rechtvaardigt? Daar komt het op neer en niet of Haarlem een van de plaatsen is waar na Amster dam het hoogste loon betaald wordt. Ook het argument, dat do patroons uit da omliggende gemeenten werk te Haarlem aannemen, snijdt geen hout In de eerste plaats is het ons bekend, dat patroons die werk te Haarlem aannemen en uit de omliggende ge nieenten komen, voor werk te Haar lem het Haarlemsche loon betalen, maar bovendien, dat de patroons te Haarlem werk te Amsterdam aanne men, dus de concurrentie te Amster dam voor de patroons even goed be staat uit omliggende gemeenten, om dat Haarlem, Beverwijk, Zaandam, Wormerveer, Purmerend, Weesp, Bussum, Hilversum, e. a. in de on middellijke nabijheid van Amsterdam zijn en de loonen in die plaatsen die hoogte van Amsterdam nog niet be reikt hebben. Het zoeken naar argu menten om de gezellen loonsverhoo ging te onthouden, komt in uw schrij ven sterk uit. Van goeden wil is geen sprake en als het elot van uw schrij ven ernstig is te nemen, dan hebben de gezellen in onafzienbaren tijd geen loonsverhooging te wachten. Dat uw antwoord hen in hooge ma te heeft verbitterd, komt het best tot uiting door het wekelijksch toënemen van ons ledental en de onderstelling is niet gewaagd, dat de gezellen zich gereed maken om met alle geoorloof de middelen loonsverhooging trach ten te verkrijgen. Nu is ons niets lie ver dan dat wij in onderling overleg met de patroons tot een regeling ko men die beiden zal bevredigen en ver zoeken U daarom o.ns een conferen tie toe te staan om die mogelijkheid te bespreken. Gaarne hadden wij vóór 31 Decem ber a.s. antwoord op dit verzoek en wijzen U met nadruk op den ernst van dit verzoek. Vertrouwende spoedig van U hierop cenig antwoordde ontvangen, enz. 3 e Kerstdag? Daar de Kerstdagen dit jaar vallen op de dagen Donderdag en Vrijdag, bestaat aan de Werf Conrad het voor nemen ook des Zaterdags daaropvol gend, te verzuimen. Nu wordt voorgesteld twee Zater dagmiddagen te doen arbeiden, om zoo den geheelen vrijen Zaterdag in te halen, of des avonds over le wer ken. Ook aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. wordt door het per soneel der verschillende afdeelingen gepoogd, den Zaterdag vrijaf te krij gen, Uit huisgezel. Vanmorgen is er op de Nassaulaan weer een gezin met zes kinderen, we gens huurschuld, uit huis gezet. Bevordering. Bij het 10e Reg. Inf. alliier zijn op heden bevorderd tot milicien-sergeant de milicien-korporaals A. M. Groot- veld, N, C. de Boer, P. Worm, R. Pais, G. Zwaan, J. van Til, W. J. v. d. Meer, H. J. Broekhuizen, J. Blok ker, H. van Leeuwen. L. van Duyn, J. Barendse en C. R. Segers. Hoog bezoek. Hedenmorgen arriveerden hier de luit.-generaal Buhlman, commandant van het Veldleger en de generaal-ma- jaar Klerk de Reus, commandant der le Divisie, ten einde in de Infanterie- kazerne alhier de oefening onder lei ding van den commandant der Xe Inf. Brigade hij te wonen. Reserve-officie ren. Aan den reserve-le luitenant B. v. d. Sloot van de 10e Inf. Brigade, is, blijkens Koninklijke machtiging, ver gund om met ingang van 2 Januari 1914 voor den tijd van zeven maanden onder genot van tractement, vrijwil lig onder de wapenen te komen. Tentoonstelling. De Eerste HaarL Vereeniging van Kanariclicfhebbers es Vogelvrienden is \an plan om met de Kerstdagen een Tentoonstelling le houden, waaraan verbonden is een Zangwedstrijd voor kanarievogels. De tentoonstelling wordt gehouden in een der bovenza len van Café de Karseboom in de Groote Houtstraat. DE PAARDENTRAM- VETERANEN. Mej. Fleisclunann ontving„als St. Nicoiaasverrassing, voor het fonds der paardentram-veteranen", f 50 van mej. X IJ Z. „Weten et Werken". De eerste voordracht werd Maan dagavond in „Weten en Werken" ge houden door den lieer J. B. A. Saeys, die tot onderwerp gekozen had „Het Indische landschap". Eerst werd een overzicht gegeven van de verschillende kustvormen der eilanden, zooais de vlakke kusten met haar mangrove bossehen en'de steils kusten van Zuid-Java met haar bran ding. In verband met die kustvojmen wees spreker op de ligging en den aanleg der havens. Daurua werd het binnenland behandeld, zoowel de nog woeste vlakten in Sumatra en Borneo met haar oerwouden, als de in cultuur gébrachte vlakten van Java werden duidelijk door spreker getypeerd. Het boeiendste van de voordracht was wel de beschrijving van de groote vulcanenreeks langs den Indischen Oceaan. Tal van platen van do firma Kleynenberg illustreerden de voor dracht. Het was voor de bezoekers van „Weten en Werken weer een mooie en leerzame avond. Faillissementen. Door de arr. rechtbank alhier zijn bij vonnis d <L 9 December Hf IJ in staat van faillissement verklaard: J. van Duijn, pensionhouder en - •.- lenverhuurder te Zandvoort. J. H. van Aanholt, agent der Maat schappij Saiogres te Haarlem, iv.ier Iüesstraat. D. Schornagel Jr., handelaar in bouwmaterialen te Haarlem, Kinder- huisvest. Reebter-commisearis: mr. E. J. Dor- hout Mees. Feestavond. Naar aanleiding van het uitkeer--» van 't eerste staatspensioen houdt do afdeelïng Haarlem van den Uoml voor Staatspensionrieeririg dezer »la, gen een feestelijke bijeenkomst, waar in de Vlaanische zanger Ëmiel Hulle- broeck optreedt. Examen. Ook door den heer A. de Boos van hier is het examen boekhouden van wege de vereeniging van leeraren in het boekhouden met goed gevolg af gelegd. Tooneelvêreeniging. Hier ter stede is opgericht oen too- neelvereerriging onder den naam van „Onderling Genoegen". (Zie vervolg Stadsnieuws op de tweede pagina). uil de Omstreken ZANDVOORT. Aanbesteding. Heden is door B. eu W. van Zand voort in het openbaar aanbcslud Het leveren van drukwerken, leer middelen, enz., in 8 perceelen perceel 1 de drukwerken, bureau behoeften, enz., ten behoeve der Se cretarie en van den Ontvanger perceel 2 het drukken van de kie zerslijst, enz. perceel 3 de drukwerken, bureau behoeften, c117.ten behoeve van 'de politie perceel 4 als voren voor den go- meenle-opzichter perceel 5de benoodigdheden voor de nuttige handwerken perceel 6 als voren voor de natiuir- kenn'.s perceel 7 de schoolbehooften perceel 8 de schoolboeken, kaarten enz. Vijf biljotten zijn ingeleverd. Inge schreven is door A. de Klein, te Schoten, voor per ceel 6 voor f 40.51; voor perceel 7 voor 417.81 voor perceel 8 voor f 680.67carton necren van boekjes 17.96. A. Borst Pz., te Hoofddorp. Haar lemmermeer, voor perceel 5 voor f 124.75. J. H. Webbe, te Zandvoort, voor perceel 5 voor 201.68. Weduwe Stoutenberk, te Beverwijk, voor perceel 5 voor 209.3». P. Saaf, te Zandvoort, voor perced 1 voor f261.20, perceel 2 voor ƒ75, perceel 3 voor 49.45, voor perceel 4 voor ƒ52.40, jttcoel 6 »uör 60. j» 1 7 voor ƒ577.71, voor perceel 8 75! ó:t Binnenland TWEEDE-KAMER. Men seint ons: Bij de voortzetting vau het algemc -n debat over de Staatsbegroting ver volgde de heer van der Molen zijn rede. Hij vergelijkt dit Kabinet 1 j een schip waarop ook Mr. Troelstra wel wil meevaren, mits als l-v-ils. 11ij besprak ook het onderwijs-vraags'uk: art. 192 beheerscht de gehe.ele politiek, iedereen erkent, dat volledig:- oplos sing urgent is, de geheele omwikke ling van het volksonderwijs wo In er op. Toch wil de Regeering as beslis sing verschuiven, maar na cm ki-.-- rechtheraiening komt een nieuwe Grondwetswijziging zoo spoedig niet. Iniusschen is de volfesdrang zeker :n de richting der vrije school, getuige den krachtigen groei van het bijzon der onderwijs sedert 1875. Spieker wees op de enorme uitgaven voor openbaar onderwijs uit gemeentekas sen, terwijl he; bijzonder onderwijs niets kreeg. Alleen door Bcrijkstcltin?, bij de Grondwet is vrede te krijgu». Weigert men die, zonder scimchev-n of ruilhandel, dan moet het verzot de zerzijds volgehouden worden. De heer Rutgers, die de Regee* iug j feliciteerde met de oplossing der moei- lijfeheden, die minister IIcvuosk.-rk liad voorzien, toen hij voorspelde, dat de samenwerkende linksche grc-cp- n

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1