Human Duilmi' TWEEDE BLAD Woensdag 10 Decomlier 1813 Uuiteniandscli Overzicht Uit dei Diiltsclieu Ryksdaj. Dinsdag werd de eerste lezing der ^egrootingswet voor 1014 voortgezet. !De Europeesche politiek. De Rijkskanselier besprak de nieu we regelingen op den Balkan. Hij zette uiteen: Nadut de tweede Balkancrisis voorbij was, kwamen de gebeurtenissen uit den toestand van f)e acute crisis; en al zijn de ge volgt van de andere wijzigingen nog niet pfgeloopen, de vaststelling der gren zen van Albanië schijnt thans spoe dig geregeld ta zullen zijn. Wij hopen zoo ging de Rijkskan selier looit dat voordat de thans verdaagde conferentie weder bijeen komt een grondslag voor de oplossing der Turksche financieeie quaestie zal pijn voorbereid. liet lot der Aegeïsche eilanden is fiog steeds niet beslist, maar ook daor- De door de overeenstemming der mogendheden verkregen positie der Europeesche staten, is door de nieu- we regeling in den Balkan niet ver stoord. Wij zullen ons ook in de toe komst aan do medewerking met de andere mogendheden niet onttrekken. Ons bondgenootschap tot Oostenrijk is een levensbehoefte voor de heide landen. De ongeschokte aaneenslui ting van de mogendheden van het Drievoudig Verbond was zoo sterk als wellicht nooit le voren, zonder echter de samenwerking met andere mogend heden onmogelijk te maken. Wij hebben de bijzondere belangen van onze bondgenooten Oostenrijk en Italië krachtig kunnen steunen en te gelijkertijd door samenwerking met Engeland, en gesteund op de vriend schappelijke verhouding lot Rusland het concept der Europeesche mogend heden onze diensten kunnen bewijzen, een laak,' die door de verblijdend cor recte verhouding met Frankrijk werd: vergemakkelijkt. Waarheen we had den kunnc-n komen, indien de Euro peesche mogendheden cassatie hadden aungeteekend tegen het vredesverdrag' van Boecharest, wil ik hier niet na gaan. Het feit dat Oostenrijk in den beginne in overweging nam of een herziening van het verdrag doelmatig zou zijn, liet een tijdlang in de open bare ineening de opvatting bestaan, dat dit meeuingsverschil vun ongun- 6tizen invloed zou zijn op het bond genootschap. Ik moet echter deze op vatting heslist onjuist noemen. (Toe juichingen). Wij mogen aannemen, da.t voor ge- ruimen tijd van geen politieke oneenig heden over de toekomst van Turkije tussohen de Europeesche groote mo gendheden sprake zal zijn. De verblij dende verstandhouding met Engeland maakte het ons mogelijk, in gedach ten wisseling te treden over de Bag- dadquaestie, overeenstemming voor te bereiden in verschillende quaesties Van koloniaal politiekcn en economi sch en aard, en de betrekkingen tus- schen beide landen weer in kalmere banen te leiden, die ze dreigden te verlaten. Er zijn met de Engelsche regeering onderhandelingen begonnen om moge lijk ontstaande tegenstellingen van economischen aard in de Afrikaan- eche gebieden te voorkomen, zonder schending echter van de rechten van derden. Wij streven naar een recht vaardige verzoening van de belangen van beide partijen. Van compensaties 5s daarbij geen sproke. (Toej.) Ik moet me heden bepalen tot deze aanduidingen, daar de onderhande lingen nog gevoerd worden, maar ik mag hieraan toevoegen dat ik reden heb om aan te nemen, dat de resulta ten zoowel in Dnit-schland en Enge land als oplossing der mogelijke te genstellingen zullen worden begroet. Laat ons het verleden vergeten en ar beiden. (Toejuichingen). Onze ligging in het hart van het Europeesche con tinent zal ons steeds nopen alle pliy- eieke en moreele krachten der natie beschikbaar te stellen voor het be houd van de positie van Duitscliland als continentale mogendheid. (Instem ming rechts). De redevoering van den Rijkskan selier von Beti mann Hollweg ge houden ter inleiding van de algemoe- ne beraadslagingen over de begroo- ting was belangrijker door wat hij verzweeg dan door wal hl] zelde. 'mj repte nl. met geen woord over de Z a b e r n-a f f a i r e over de motie van wantrouwen, en sprak uitsluitend 20 minuten lang over de internationale politiek in ver bond met de jongste gebeurtenissen in den Balkan. Dat het niet zonder Zaborn zou at- loooen, was duidelijk. Do eerst© rede naar uit het Huis, de sociaal-demo craat Scheidemann, greep onmiddel lijk c!e gelegenheid aan om te verkla ren, dat zijns inziens do heer Von Betbmann Hollweg niet meer ge schikt was om Duitschland tegenover het buitenland te vertegenwoordigen. Hij vroeg den Rijkskanselier, of deze wel meende, nog voldoende autoriteit te UziUeu. Zoo ja, dan diende de Rijksdag te verklaren, dat hij met dezen man niet langer wilde samen werken. Dooi de Rijksdag dit niet, dan geeft hij zichzelf een brevet van onrijpheid., I-let was pijnlijk èn voor den Rijks kanselier èn voor den Rijks dag, dat men den heer Von Bethmarin Hollweg weer hier moest zien. Geen ander Europeesohstaatsman zou slik ken wat de heer Vcm Bet'nman Holl weg thans geslikt heeft. De Rijkskan selier moest voor zoo'n houding te trotsc'h zijn. Hij wacht eenvoudig tot hij ontslagen wordt. En dat dit nu nog niet geschied is, komt doordat de keizer niet capituleeren wil voor den Rijksdag, evenmin als de militaire •macht in de Elzas capituleeren wilde voor de civiele autoriteiten. De afge vaardigde Scheidemann zei dó vervol gens, dat de Rijksdag het aan zijn eigen waardigheid verschuldigd was, liet niet te laten bij de motie van wan trouwen. Er moesten mu at regelen ge nomen worden om een eind te maken eau liet persoonlijk regiment. De Rijkskanselier nam onmiddel lijk het woord. Hij sprak met klem en met kracht om te betoogen, dat bij zelf wel hcoordeelen kon, of hij ge noog autoriteit bezat tegenover hot buitenland, of eijn houding al dan niet waardig was. Hij had hiervoor niet de voorlichting lun den heer Scheidemann noodig. Hij wilde hier profestee ren tegen de pogingen van den lieer Scheidemann, om toestan den in te voeren, die in strijd zijn met de Grondwet. De „zoogenaamde" moiie van wan trouwen zou dienen als uitgangspunt om niet met den Rijkskanselier ver der te onderhandelen en te verhande len, hem tot aftreden te dwingen. Dergelijke toestanden kiemt de Duit sche Grondwet niet. Men beeft verle den jaar in den Rijksdag uitdrukke lijk verklaard, dat het doen eindigen van interpellaties met een motie van afkeuring niet geschieden zal om de macht van den Rijksdag uit te brei den. Thans wil de heer Scheidemann toch, dat er druk geoefend wordt op de beslissingen öf van den Keizer, öf van den Rijksdag. 'Dit beleekent een ongeoorloofde heerschappij van het parlement. Met klem zai de heer Von Beiii- mann Hollweg, dat hij in verband piet de motie van wantrouwen niet zijn ontslag gevraagd had, en dat hij dit om deze reden nooit zal doen. En met de meeste kracht zal hij zich verzetten tegen iedere poging om inbreuk te maken op de rechten van den Kei zer. Hij zal nooit dulden, dat de kei zerlijke macht onder eociaal-denic- cratischen dwang komt. De conservation juichten na deze redevoering, die door de andere af gevaardigden met ijzige resorve op genomen werd. De heer von Bethmarm Hollweg schijnt zich zoo seint de Hbld.-cor- r esp endent weer sterk te voelen, nu de keizer hein het vertrouwen ri ri opzegde. Zoo sterk, dat hij een even tueel afstemmen van zijn salaris be antwoorden zou met de ontbinding van den Rijksdag. Zoo sterk, dat hij het niet noodig achtte, iets naders te vertellen omtrenit de conferentie te Donnueschingen, een poging te doen om zijn houding van 3 en 4 Decem ber te rechtvaardigen. Het is nu de vraag, of de Rijksdag zich zal laten imponeeren door dit machtsbesef. De Rijkskanselier heeft door zijn zwijgen duidelijk gemaakt, dat hij de Zabern-zaak in den Rijksdag voor volkomen afgedaan houdt. Of de meerderheid van den Rijks dag zich daarbij zal neer!ogen, is een andere vraag. Toen Fehrenbacb, de woordvoerder van liet centrum, na de stormachtige vergadering van den Rijksdag, waur- in hij op de eerste rede van den Rijks- kanselier geantwoord had, dezer da- j gen zijn huis binnenkwam, was dit, - naar de „Köln. Volkszeitung" ver-j neemt, als in een bloementuin her- schapen. Boven de bloemen was oen transparant aangebracht racl de wöór den De dankbare Elzas. Do BaSkanvuEksan. De Duitsche militaire missie. De polemiek tusschen de Fransche en Duitsche bladen over de uitgebrei de bevoegdheid van de Duitsche mili taire missie in Turkije duurt rnet on verminderde hevigheid voort. De Temps haalt er nu de crisis over Marokko bij.. Toen Frankrijk m 1904 Marokko voorstelde om het instruc teurs (e verschaffen, haastte zich Duitschland, dat toch in Marokko min der belangen had, dan Rusland, in Turkije, von Tatlenbach naar Fes te zenden om daartegen te protesteeren- Te Berlijn hodft men zich dus over een protest van Rusland niet te ver bazen. Duitschland heeft zich steeds buitensporig bezorgd getoond voor de politieke onafhankelijkheid en de eco- nom.-sche vrijheid van de Mohamine- daansche staten* Men heeit ons gedurende de laatste jaren hij herhaling betoogd, dat als wij in Marokko het leger, of zelfs maar de politie in handen hadden, do economische vrijheid slechts in schijn zou blijven beslaan. Het militaire werktuig, waarop Duitschland in Turkije de hand wil leggen, recht vaardigt, dezelfde bezorgdheid niet al leen in Rusland, maar in alle andere landen, waar men Turkije onafhan kelijk wil zien en open voor vrije me dedinging. Niemand heeft cr iets tegen dat Tur kije. evenals vroeger, Duitsche instruc teurs aanstelt, maar de zaak is slechts li o e. En de overeenkomst die Duitschland op grond van het ver drag: van Berlijn heeft gesloten, als mede de politiek, welke Duitschland in d© laatste tien jaar heeft voorge staan, brengen mee, dat het in Tur kije de Integriteit ca de souvereini- teit van de plaatselijke overheid, de internationale-gelijkheid en de open deur ontziet. Aldus de Temps, In het hztoog \an het Fransche blad, betwe k 'zich hier, evenals andere Fransche bladen in den laatsten tijd doen, leent iot spui gat van ds Russische bezwaren tegen Duitschland. is een" zwak punt, het geen terstond in het oog valt zoo merkt de N. R. Ct. op. De Temps toch redeneert aldus- Rusland en Frankrijk voeren thans" in Turkije tegen Duitschland dezelfde politiek, welke Duitschland in Ma rokko tegen Frankrijk heeft gevoerd Duitscliland heeft zich daar dus niet over te verbazen. Maar in die betoogtrant ligt ec-r stilzwijgende goedkeuring van de Duitsche politiek in Marokko, die do Temps iieu jaar lang heeft bestreden, alsmede oen stilzwijgende afkeuring van de door de Temps steeds zoo vu rig verdedigde Fransche politiek ir: Marokko. Want.de opdracht, waarmee in 1904 de Fransche gezant naar Fes ging, had niets meer of minder ten doe! dan den grondslag te leggen voor een for meel Fransch protectoraat over Ma rokko en het Fransche program van administratieve en militaire hervor mingen, trachtte de gezant der Sjsri ilijnsche regeering als ultimatum uj. te dringen. Mocht Duitscliland daar niet tegen protesteeren, dan hebben Rusland cri Frankrijk daartoe thans te minder aanleiding, waar Duitscliland met het zenden van de militaire missie naar Turkije, slechts aan een spontaan verzoek van de Porte voldoet. Deze redeneering ligt meer voor de hand dan die van de Temps. Maar de internationale politiek richt zich niet naar logische conse quenties. De zooagnaamde samenwer king der mogendheden in het Oosten heeft steeds liesiaan in het streven oiu ie voorkomen, dat geen van haai een voordeel boven de andere kreeg, terwijl zij inlussciien dat ieder voor zichzelf li-achtten te verkrijgen; en de omstandigheid dat een van haar inderdaad toch oan voordeel voor zich zelf wist te bejagen, was steeds den andere een aanleiding om een gelijk waardige zoogenaamde combinatie te verlangen, 7.oo ziet Rusland nu in de bevoorrechte positie, die de Duitsche militaire missie in Turkije zal krij gen. een kans om zijn eigen positie, hetzij in Armenië, hetzij aan den Bos porus, to verbeteren. Dat alles gaat onder de leus van de verdediging van de onafhankelijkheid van het Turk sche Rijk. Een nieuw ministerie in Frankrijk De Parijsche correspondent van de „N. R. Ct." seint nog Het nieuwe kabinet wordt in de rechtsche- en gematigde bladen na tuurlijk met buitengewone felheid aangevallen. Als men bedenkt, dat 't gewoonlijk toch zoo correcte „journal des Débats" zelfs aan het schimpen was op dep heer Doumergue, kan! men men begrijpen wat voor taal men Jn de aan het radicalisme vijandige bladen lezen kan. De heer Calmetle van de „Figaro" wil niet gelooveh, dal zoo'n ministerie in de Staatscourant verschijnen zal. Hei ministerie, waar de bladen van spreken, moet een slechte grap zijn, zegt hij, van een krankzinnig gewor- den kubist. En de vaak scherpe, maar toch anders zoo waardig doende Ju nius van de „Echo de Paris" eindigt aldus: „Dat is geen ministerie, maar liet is, om met Garlyle te spreken, het karkas van een dooden ezel." Tegenover die beschimping van rechts, staat'niet zoo heel veel geest drift van links. De „Radical", het of ficinale radicale orgaan, inoet wc-1 te vreden doen, maar bijvoorbeeld de zeer radicale Lantërne is lauiv en niet erg geestdriftig. De Lanterne betreurt het ook, dut men aan het bevel van Clemenceau, om Piclion weg te stu ren, gehoorzaamd heeft. M n iieeft ï.u met de portefeuille van buitenland- sciie zulten heel zonderling moeten omspringen en dat ie een zwak punt voor het ministerie, meent de Lan- terne. Maar het merkwaardigst aan de linkerzijde is de houding van Clemen ceau. Hij zegt wel aan het kabinet voorloopig zijn steun toe, indien het zich goc-ti gedragen wil, maar verder doet hij reeds bij voorbaat een zeer heftigen aanval op dengene, dien men als .een opvolger van Doumergue beschouwt, en die dus bij een val van Doumergue aan Clemenceau het pre mierschap voor den neus zou kunnen wegkapen, namelijk Briand. De oude min isterie-omvërwerper Clemenceau opent dus reeds het vuur tegen een mogelijk kabihet-Briand Dat is waarlijk vooruitziende politiek. liet blad, dat Briand ha ineest na staat, „La Petite RiiyubLique", heeft een artikel tegen het nieuwe kabinet, een artikel van zulk een ironisch en fimveelig boosaarciigen vorm en stijl, dat men liet doc-r Briand zeil geschre ven aclit. Allerlei li i t Amerika. President Wilson is voornemens het verdrag met Nicaragua weer aan do- orde te stellen; een verdrag, dat deze Midden-Amerikaansche republiek dei" de voogdijschap van de Vereenig- de Staten zal brengen, lit de hou ding van den president tegenover Mexico, Nicaragua en thans weer San Domingo, blijkt wel da.t hier met vol komen doelbewustheid een bepaalde politiek wordt gevolgd en, naar in êenatoria'.e kringen te Washington wordt opgemerkt, schijnt de bedoeling te zijn, in geheel Centraal-Amerika zulk een Amerikaansche hegenomie te vestigen. De Morning-post verneemt uit Wash ington, dat de Midden- en Zuid- Amerïkaahsche diplomaten aldaar in het geheel niet tevreden gesteld zijn door de verklaring van den minister van staat Brvan, dat hun regeeringu kunnen worden uitgenoodigd lot eei dergelijk protectoraat door de V. St.. als dat 't welk voor Nicaragua wordt beraamd, en dat belichaamd is in het wetsontwerp, dat bij den Senaat te Washington is ingediend. Mocht dat ontwerp wet worden, dan zouden dergelijke tradaten met andere republieken in Midden- en Zuid-Amerika volgen, die daardoor in zekeren zin onderhoorig zouden worden aan de V. St., en dus zouden ophouden onafhankelijke staten te wezen. Echter lcoraen tal van senatoren op tegen een dergelijk beleid van presi dent Wilson ten opzichte van Midden- en Zuid-Amerika, dat zij als nutteloos en gevaarlijk veroordeelen. De Mon roe frier zou er geenszins door worden gestevigd, veeleer verzwakt. Een der gelijke politiek zou er vroeg of laat toe moeten leiden, dat vele Europee sche mogendheden zich aaneensluiten om haar te verijdelen. Daarentegen wordt het Nlcaragua- tractaat gesteund door vele Republi keinen en Democraten; omdat in be doeld tractaat de z.g. dollai'diplómaüe (uitgevonden door den minister van staat Knox, en juist door Wilson in theorie bestreden zoo merkt de N. R. Ct op wordt gesanctioneerd. Binnenland Men meldt aan de Standaard: Door de afd. Sneek van „Patrimo nium" is Dinsdag 9 December, het volgende telegram verzonden aan Z.Exc. den oud-ininister Talma te Den Haag De afd Sneek van „Patrimonium" gevoelt zich op dezen beteekenisvol- kj> dag gedrongen, u een woord van ivarmc hulde te brengen voor uwen ministeriëeïen arbeid, inzonderheid inzake de verzekering togen invalidi teit en den ouden dag. Aan uw warme liefde voor het so ciaal zwakke, aan uw rijke kennis, oan uw doortastendheid die God u schonk, aan den steun der rechtsche meerderheid, is het te danken, dal he den zoovele» hun eerste premievrije rente mogen ontvangen, wat zij, die heden opguan naar de feestzaal, door hun obstructlevoeren en tegen stemmen hebben pogen te verhinde ren." NIEUWE KAMERVERKIE ZING IN ROTTERDAM III. Dinsdag is in de vergadering van de Tweede Kamer inderdaad meege deeld, dat de heer J. I-I. Lasonder zich verplicht ziet wegens gezondheidsre denen ontslag te nemen als lid van de StaU-n-Generaal. De heer Lasonder was afgevaar digd door Rotterdam III. VOORTVLUCHTIG: De voortvluchtige boekhouder-kas sier H. 11., die ontslagen is op de coüp. fabriek van melkproducten der vereeaigde zaivdbereiders aan den Persoonsdain te Rotterdam en in wiens bas na zijn ver-.rek een tekort van f 2000 wérd ontdekt, heef? zich vermoedelijk ook aan meer verduiste ringen van groot© bedragen schuldig gemaakt. De rechtbank heeft tegen hem rechtsingang verleend met bevel tot gevangenneming. (N. R. Ct.) GEVANGENE TEGEN WIL EN DANK. Men schrijft ons uit Winschoten Hedenmorgen had de stadsuurwerk- maker zich in den toren begeven om het uurwerk op le winden. Terwijl hij boven was verscheen de poliiie met een arrestant om dezen in een dc-r cel len beneden in den toren iu verzeker de bewaring te stellen. Daarna ging ze alle deuren sluiten, colc de trap deur naar boven, waardoor de uur werkmaker gevang-me werd tegen wil en dunk. De man wist ten slotte niet beter te doen dun aan de klok te trek ken en dat middel hielp. He: geben- gel op het ongewone uur deed de po litie een onderzoek instellen en kon dc onschuldige arrestant bevrijd wor den. DE DIAMANTEN VAN PINHEIRO. Naar men uit Antwerpen meldt, zijn de safes van Pinheiro in de Dia- mantclub te Antwerpen door het par ket onderzocht. Er werd niets gevon den. INBRAAK NABIJ AMSTERDAM. Een bewoner van den Nieuwe Weg te Watergraafsmeer berichtte Dinsdag de politie, dat ongewensckte bezoe kers zich toegang tot zijn woning had den verschaft. Maandagavond was hij eenigen lijd met ziju familie uit ge weest; van die weinige uren hebben de inbrekers gebruik gemaakt. Aan den achterkant der woning hebben zij een keukenraam verbroken, waarna de geheele woning voor hen open lag. Alle zilveren lepels, vorken enz. zi.m uit het buffet mede genomen. Uit de slaapkamer is oen bioed-koralen arm band ontvreemd. INBRAAK TE BAARN. Twee mannen zijn aangehouden, die verdacht worden in de villa van Mr. F. S. v. Nierop uit Amsterdam, te hebben ingebroken. IJK EN I-IERIJK. De Minister van Land® heeft be paald. dat het goedkeuringsmerk voor de maten en gewichten, gedurende de jaren 1914 en 1915 te bezigen zal zijn: bij den ijk en herijk van maten en ge wichten, de letter „V" in den gewonen schrijfvorm; bij den ijk en uerijk van gasmeters de Koninklijke kroon. Als merk bij eerste stempeling ivordt ge bezigd het cijfer achter den naam van elk kantoor geplaatst: 's-Hertogenbosch 3, Arnhem 3, 's-Gravenhage 5, Rotterdam C, Leiden 7, Dordrecht 8 Amsterdam 9, Middel burg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 5». Zwolle 16, Groningen 17, Assen IS, Maastricht 19. GEZONKEN. Dinsdagmorgen is onder de spoor brug bij Westervoort op den linker over van den IJsel bij de steenfabriek gezonken het motorschip „Hercules". Het schip is vermoedelijk gekanteld door verkeerd© lading. De inhoud niet, het schip wel verzekerd. BRANDEN. Maandagnacht werden het gebouw der manege ea de lokalen der voor malige burgeravondschool in het Stak te Dordrecht in de ascli gelegd. Het vuur vond in hel op den zolder !>e- waarde hooi en turfstrooisel overvloe dig voedsel. Het geheele gebouwen complex >s uitgebrand. Als siadscigen- daia was het verzekerd. De paarden der rijschool werden gered, maar een aantal bezittingen Koninklijke Schermvereenig.ng .Nederland en Oranje" en van het „Dordtsche Fanfarekorps", die in liet achtergebouw hun bijeenkomsten hiel den, gingen verloren. Het gebouw dagte -kont van 1706, en het als Stedelijk Armhuis werd gesticht. Tn 1818 werd hot ais z.noda- nig opgeheven en verder tot allerlei doeleinden gebruikt, ais eholera-hos- pitna', rijschool, spijskokerii. burser- avonöscnool, hulplokuku voor lager onderwijs enz. STERFTE IN KLEINE GEMEEN TEN. In Molescbott laat G. W. uitkó- ncn, dat de verlaging vm liet sterfte cijfer in het. Rijk. in ie dj re provincie i in de grootere gérncenten (van eer dan 20.000 inw.) zich voor de klc-iiie gemeenten iu 't algemeen nog niet heeft laten gelden. In sommige streken is de sterfte nog even groot zij eeu halve eeuw guit-den was op plaatsen, voor ivelke thans een aan- rbelijk gunstiger cijfer valt te boe ken. Terecht doet dc schrijver van het •tikel opmerken, dat de sterfte iu ine gemeenten van jaar tot jaar, mr toevallige cpidemiën of het uit- ijven vaa deze, nogal uiteenloopt. Men moet over grootere aantallen be schikken om aan zulke toevalligheden liaar te sterk naar vuren komenden invloed op het sterftecijfer te ontne men. „Alleen door samen voeging^ van reeksen van jaren verkrijgt, rnen'ook voor minder volkrijke gemeenten groote getallen, waaruit door decling een juist gemiddelde kan worden verkregen." De gezondheidscommissie te Bode graven heeft in haar laatste jaarver slag zulk een overzicht gegeven van de sterfte over de 10 jaren 1903—1912 in elk dc-r 18 gemeenten onder haar ressorteen overzicht, dat jn verschil lende opzichten sterk afwijkende cij fers le zien geeft. Naast eikaar zijn gesteld ae sterftecijfers op 1000 perso nen voor 1932 eri over dc 10 genoemde jaren gemiddeld. Voor het Rijk zijn deze cijfers 14.51 en 1-5-2 V r de groote gemeen ten 12.78 UI' Voor de kleine gemeen ten 15.70 <5-13 Voor Zuid-Holland 12.70 f-S.C'J» Uit het lijstje, opgemaakt voor de 18 gemeenten iri het ressort der ge zondheidscommissie te Bodegraven, zijn in 't bijzonder opmerkenswaard de volgende*sterftecijfers, waarvan do vooropstaande wederom 1912, de in dc tweede plaats genoemde en cursief gedrukte het tijdperk 1903—1912 be troffen BarwouLswaardèr 18.44 2038 Waarder 7.41 12.30 Bodegraven 11-93 10 38 Zwammerdam 6-79 <5.5/ Papekop 14.31 1033 Oudewater 24.62 2-7-Jf Nieuws een 22 42 30.70 Opmerkelijk zijn in <k v.: ;le piaa'.s de verschillen (voor Langeruigcwci- de, dat wij boven nie. vermeldden, zijn de cijfers toevallig zser weinig verschillend: 15.22 en 1507) die de cijfers voor een en dezelfde plaats vertoonen. Wat de gecursiveerde cij fers onderling betreft mocht :n:t recht het volgende gecoucludec: i worden „Tien jaren lang is de sterfte der halve in de eene gemeente twee tot driemaal hoogor dan in een andere; men vergelijke Papekop en Barwouts- waarder, Oudewater en Nieuwveen. In 5 (behalve de boven aangeduide ook nog Boskoop en Zevenbergen) van de 18 gemeenten is dc sterfte wel ia waar lager dan in liet Rijk over de zelfde periode, maar in slechte 2 (Waarder en Papekop) is zij lager dan over hc-t algemeen in de provin cie Zuid-Holland, v.aartoe zij beboe ren; in al do overige ie de toestand ongunstiger." „Het is zeker" zoo besluit do schrijver van hel artikel „een ver dienstelijk werk van een gezondheids commissie duidelijk het licht ie doem vallen op zulke toestandende nood zakelijkheid van een onderzoek iu ce stellen naar de vermoedelijke oorza ken ligt daardoor vc-or de hand. „Waarschijnlijk zal het niet eens zoo heel moeilijk zijn deze oorzaken te ontdekken; de eerste weg ongetwij feld om verbetering aan te brengen cn de sterfte in kleine plaatsen terug te brengen tot dezelfde verhoudingen als in het overige deel van ons land." TWEEDE-KAMER. Men seint ous: Bij de voortzetting van hei algemeen debat over de Staatsbegroting ver volgde de heer van der Molen zijn rede. Ilij vergelijkt dit Kabinet bij een schip waarop ook Mr. Troelstri ivei wil meevaren, mits als loods. Ilij besprak ook het onderwijs-vraagstuk; art. 192 behcerscht de geheele politiek, iedereen erkent, dat volledige oplos sing urgent is. de geheele ontwikke ling van het volksonderwijs waohi er op. Toch wil de Regeering ds b.riis- Feuilleton (Nadruk verboden). 110) Allen verwijderden zich. Toc-n de kerk weer leeg was, werd het zwarte behangsel haastig wegge nomen, ook de katafalk werd door iijkdienaren verwijderd, de kaarsen op het altaar uitgedoofd, het zwarte kleed, dat er voor lug, weggenomen cn als door een tooverslag kreeg de kerk een ander aanzien. liet hoofdaltaar werd met frissche bloemen en groen versierd, een an der kleed, met levendige kleuren er voor neergespreid, de andere kaar sen werden aangestoken, wier vlam men vroolijker flikkerden en het goud van het altaar helder deden fon kelen. Twee rijen stoelen werden voor het altaar geplaatst, met twee fauteuils in het midden. De toebereidselen tot een huwelijk. Maar het was nog geen elf uur, en het huwelijk, waarvoor deze toebe reidselen waren gemaald, zou eerst om twaalf uur plaats hebben. Dicht bij Jenny, binnen het doop hek, kwamen lachende, jonge vrou wen, die een jonggeborene droegen. Ook dat zag zij met oogen vol tra nen. Op dien droevigen morgen vlood 't geheele leven voor haar heen, niets, geen enkel bitter aandenken werd haar bespaard. Zooeven had zij het einde langs zich heen zien gaan, droef en som ber. Eu nu voor haar, in het doophek, werd het begin van het leven voor gesteld. En straks zou zij getuige zijn van een plechtigheid, die twee levens, twee harten aan elkander verbond mei machtige, onverbreekbare ban den, eri twee menschen ten toppunt van geluk voerde. Daarginds klonken do zwakke kre ten van de zuigeling. De glimlachende vrouwen 6usten't wicht en gingen er vroolijfc mee heen. Langzamerhand kwamen er man nen en andere vrouwen in groot toi let, eri meisjes, vooral veel meisjes, door de groote deur binnen en zetten zich op de stoelen. Eindelijk, dat was het huwelijk. Weer verliep er een kwartier. Daar hoorde men het rollen van do naderende rijtuigen. Zij waren het. De stoet stond bij den ingang van de kerk. Het hart van Jenny trilde. Een blos kleurde eensklaps haar wangen en koortsachtig fonkelde haar oog. Een biltere glimlach plooide haar lippen. Het orgel begon te spelen om de bruid te begroeten bij het binnentre den. Jenny stond op en boog zich voor over om beter te kunnen zien. De bruid, die daar binnentrad, was Marie-Rose, de lieve lentefee, aan den arm van Laurent de Soulaimes. Na de bekentenis, die haar vader te Nögent aan de familieleden van Lau rent gedaan had, had Jenny aan Lau rent geschreven, dat zij hem zijn woord terug gaf, dat zij nu wist, dat hij haar nooit bemind had. en dat hun huwelijk thans onmogelijk was geworden, daar hij den man, die zoo veel rampen cn onheilen over hem en zijn broeder had gebracht, nooit va der zou kunnen noemen. Zij schreef hem, dat zij zijn liefde voor Marie-Rose kende, dat hij zich moest vereenigèn met haar, die hein onafgebroken bemind had en dat zij haar plaats nan haar gelukkige me' dedingster afstond. Vervolgens was Jenny naar Marie- Rose gegaan, wier woonplaats Gaume haar gezegd had. Marie-Rose had wel vernomen, dat hei huwelijk niet was doorgegaan, maar zij wist niet meer, dan de ver spreide geruchten in Parijs ver meldden- dat de bruid op den mor gen van het huwelijk ziek geworden was, dat een man, die haar beminde, zich op haar kamer voor haar oogen gedood had, en dat het huwelijk was uitgesteld. Uitgesteld, Marie-Rose wist niet, dal het geheel verbroken was. Zeer verbaasd was zij dun ook, een bezoek le ontvangen van Jenny Ber- tignolles, die zij nog altijd als de ge lukkige bruid van Laurent de Sou laimes beschouwde. Jenny deelde haar mede, dat haar edele zelfopoffering nutteloos was ge worden, dat Laurent nooit de echtge noot zou worden van haar (Jenny), maar dat hij er naar haakte, Marie- Rose, die hij nooit had opgehouden te beminnen, weer snn zijn hart te drukken. Zonder een woord over de aanlei ding te spreken, vertelde Jenny, dat haar huwelijk verbroken was en dat zij voor altijd van Laurent was ge scheiden. Zij wilde we! erkennen, dat Marie-Rose heilige rechten op hem had en daar.om gunde zij haar de plaats, die haar sedert zoo lang toe kwam, en waaruit zij haar onwetend had verdreven. Jenny had hiermee alles gedaan wat in haar vermogen was om het kwaad te herstellen, dat haar vader bedreven had. Kalm en gelaten wachtte zij af, wat er verder zou gebeuren. Door haar getrouwe kamenier werd zij op de hoogte gehouden van alles wat er voorviel, daar zij zelf het huis baars vaders bijna niet meer verliet. Eenige maanden verliepen er, zon der dat Jenny iets vernam omtrent Laurent en Marie-Rose. Eindelijk, op zekeren morgen, nu veertien dagen geleden, was de ka menier bij haar gekomen en had ge zegd: -- Mejufrouw, de dag van het hu welijk is bepaald. Zal het spoedig geschieden? Den 8en Juli. Weet gij het zeker? Ik heb ue kennisgeving gezien. Ocii, stamelde Jenny, terwijl zij de handen legen het hart drukte cn wankelde alsof die tijding, welke zij toch sedert maanden tegemoet zag, haar geheel onverwacht trof. Mejuffrouw! riep de kamenier verschrikt uit. Maar zij had zich reeds hersteld. Het huwelijk zal zeker te Nögent gesloten worden? Neen, mejuffrouw, het schijnt in Frankrijk de gewoonte te zijn een hu welijk te voltrekken in de plaats waai de bruid woont. Dus te Parijs? Ja, mejuffrouw. In welke kerk? De bruid woont in de etraat Bcaubourg, de plechtigheid zal dus plaats hebben in de kerk Sainl-Paut, in de nabijgelegen straat Antoiue. Ge vergist u niet? O neen, mejuffrouw, ik heb de kennisgeving goed gelezen cn herle zen. Hoe laat in de kerk? Om twaalf uur, mejuffrouw. 't Is goed, ik dank u. Da kamenier wilde zich verwijde ren, maar Jenny riep haar terug. Ik verzoek u, geen woord van d't aües 8an mijn vader te zeggen. O! mejuffrouw kan van miju stil zwijgendheid verzekerd ziju. Van dien dag af scheen Jenny veel kalmer, als bevrijd van eeu zwaren last, die op haar drukte. Zoo is men altijd, wanneer men c:a groot besluit heeft genomen. Geduldig wachtte zij deu achterin Juli af. Toen deze dag aanbrak, verliet zij bij zonsopgang hel huis éu begaf zich naar de kerk, waar zij het huwelijk van Marie-Rose wilde bijwonen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5