Hmuüu'S Dra MEPH1STO TWEEDE BLAD Zateraag 13 December 1913 Maarlemsche Handdsvereenaging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. felephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge- riciit mei hei doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner; ihandel oi bedrijf te bevorderen en iwel speciaal door hot verstrekken ,van information en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen doo" de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Juli en Augustus 1913 zijn 44 .vorderingen tot een bedrag van 1 1595.55 betaald; 18 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden bet recut op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs Th. 'de Haan Hugenho'.tz en A. H J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedunen en faillissementen gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der- leden. li ij elke vordering der rechtsgeleer den in banden gesteld moet 10 cent .yoor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen wc-g ingevorderde posten 5 pCt- moet worden betaald. HU. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over ia de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telerthonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct.. portovergoeding moet worden betaald. Aan bet kantoor Jansweg 11 zijn coupons k 10 ct verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter stede op het bevolkings- recisier ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar iegitimatiekaarten. waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Sonuldinvordering- bureaux en HandelsveTeenigingen aangesloten vereenigingen. Deze in formatiën kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- reri, vooral naar nieuwe cliënten eerie bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad ©n aan grenzende gemeenten komen vestigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat. men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlïjksche contributie vraagt, is dit zeker een teer bescheiden eisch te r-*»men, re F e u i 8 3 e t n Vrij naar het Duitech EDWALD AUGUST KöNIG. 2) Daar hebt ge gelijk in, doch een levendige verbeeldingskracht kan ook den moedigsteu man een poets spe Jen. In dat huis heeft Gottfried Ha gen zijn associé vermoord, en de va der van deu moordenaar was de broe der van uw vader. Helaas! Helaas! Maar wat kan ik daaraan veranderen? De misdaad fs nu eenmaal geschied. En gc huivert niet voor het echouwtooneel van deze verschrikke lijke misdaad? Ik heb goddank sterke zenuwen. Apropos, hebt ge het morgenblad van onze courant reeds gelezen? Neen, de verkooping begon reeds om negen uur en ik had voor dien tijd nog ven] te doen, bijgevolg ontbrak mij de tijd. Nu .wanneer ge de courant gele zen hadt, zoudt ge zeer zeker het huis niet gekocht hebben. Om welke reden niet? vroeg I-Ia- meer daar al het opgenoemde niet liet ecnige is wat de Haar'.emsche Han- delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor allo zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd fceeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze riohling krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en 13 daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, f 3.50 per jaar kan geen bezwaar zijn. Hoe Bterker zij is in ledental, des te meer kaï. de Haarlemsche Handelsvereoniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCC. De autobussen en tramway's van Pa rijs hebben, van 1 Januari tot, 2 De cember 191.2. een recette gemaakt van 53.311216 francs; de Métropolitain, van 1 Januari tot 4 December 1.1.. een van 49.901.979 francs-, de Nord-Sud, de andere metro, in denzelfden lijd 19.130.626 francs. Voegt men daarbij de opbrengst van de tramway's die van Parijs naar de omstreken rijden, dan komt men tót een bedrag van on geveer 200 millioen francs. Gaat men na, dat, de diverse tickets niet meer kosten dan 10, 15 en 25 centimes, dan kontt men tot de slotsom, dat er te Parijs zeer veel gereden wordt, en dat de bewering, dat de Parijzenaar een „badaud" is, die gaarne over straat drentelt, een legende kan worden ge noemd. Ook de werklieden maken heel veel gebruik van genoemde goedkoo- pe vervoermiddelen, waartoe zij in staat gesteld worden, doordat zij op de buiten-boulevards, nabij de ves tingwerken, goedkooüer en betert wonen. Do prefect van politie Hennion. ten opzichte van het publiek belang zorg voller en meer diligent dan zijn voor ganger Lépine, heeft, met bet oog op de vele ongelukken, in volle trams, autobussen en metro's veroorzaakt doorhoedenspelden, een politie verordening uitgevaardigd, die den 20ster> December a®. in werking treedt „De dracht van hoedenspelden. waarvan liet puntig uiteinde uitsteekt zonder voorzien te zijn van een punt-, beschermer, is verboden in de stati ons èn de rijtuigen der spoorwegen Métropolitain en Nord-Sud, in de tramway's, de omnibussen en in het algemeen in de voertuigen, dienende tot gezamenlijk vervoer, zoomede in de schouwburgen, tentoonstellingsza- Ier. en op alle plaatsen, waar het pu bliek op sommige oogenblikken in compacte groepen opeengedrongen is of genoodzaakt is zich in beperkte ruimten te bewegen." Bravo! Indien de tallooze hoeden- speldenprikken. die ik in den loop der jaren in metro'6 en dergelfjke ver voermiddelen heb opgeloopen, onuit-j wischbare sporen hadden achtergela ten, zou mijn gelaat er thans uitzien als dat van een Duitschen student, voor wien de „Mensur" tot de intel lect ueelc opvoeding behoort. Komt nu de reactie, na de actie? Is men nu het feminisme moe? Begint men nu in te zien, dat ook de galante rie tegenover de schoone sekse haar grenzen heeft? Toen de vitrioleuse Lucie Chan- trieux, die haar geliefde op de wreed ste wijze had verminkt, voor het ge recht verscheen, deed zij zich ken nen als een afgrijselijk cynisch schep sel. Waar zou zij zich ook angstig over maken? Waren er in dc laatste maarden niet ettelijke vrouwen vrij gesproken, die, met volledig of ge deeltelijk succes, getracht hadden heur respectieve echtgenooten of ge lieven te dooden vrijgesproken, om dat de jury doorgaans uitermate zacht gestemd is ten opzichte van „crimes passioneels", misdaden, ge pleegd in oogenblikken van ontketen den hartstocht? Ook zij zou dus wel gen met een verwonderden blik op zijn begeleider, die strak voor zich uit staarde. Er staat een bericht in, dat u on getwijfeld gevoelig treffen zal. Leg mij niet langer op de pijn bank, Gij hadt het uit mijn toespelin gen reeds kunnen raden. Het doodvonnis is bekrachtigd geworden? vroeg Hagen ontsteld. Ja, en over eer: paar dagen zal het aan uw neef voltrokken worden, antwoordde de oude heer met ge dempte stem. Ernst Hagen liet het zoo even nog hoog opgerichte hoofd op de borst zin ken en zweeg geruïrnen tijd, doch ein delijk nam hij den hoed af, om het heete voorhoofd aan de ruwe, voch tig koude Maartlucht prijs te geven. Het is verschrikkelijk voor de beide kinderen, zeide hij en zijn stem klonk thans weder vast en kalm, doch men moest een bekrachtiging van het vonnis verwachten, aan een begenadiging was bijna niet te den- ke. Wij willen over dit punt niet twisten, antwoordde de rentenier hoofdschuddend, het hoofd van den staat heeft geen gebruik gemaakt van zijn recht van genade, derhalve moet hij de overtuiging verkregen hebben, dat de veroordeelde de misdaad ge pleegd heeft 'vrijkomenDe jury sprak echter, i tot aller aangename verbazing, liet „schuldig" uit en Lucie Chantrieux welk een harmonische naam! werd tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Is dat oen feit op zichzelf? Of is dat een geval, dat door vele van denzelf den aard gevolgd zal worden, voort spruitend uit een beter inzicht in ori- mineele rechtspraak? Laten wij het laatste hopen. Menschen, die beweren welingelicht te zijn, verzekeren, dat de crimineele jurisdictie op het punt staat, een crisis te ondergaan. Ligt die crisis nog in het „hof- fentlich" niet al te ver verschiet, de kabinetscrisis is, gelukkig, n.l voor bij. En Barthou ligt, in weerwil van zijn pogingen om zich aan de linker zijde vast te klampen door een anti- rechtsche politiek, van T paard. Vaillant had, naar veler oordeel, gelijk, toen hij dc moraal van het de bat, waarbij het ministerie beirekke- lijk onverwacht tuimelde, resumeerde met de volgende woorden: „A bas les tro:s ans!" Barthou zelf had, evenmin als de andere ministers, gedacht, dat zijn kabinet er zoo gauw het leven bij zou laten. „Wij zullen het in elk geval nog wel tot in Januari uithouden placht Inj te zeggen. En zelfs bad hij een déjeuner doen bereiden om, onder vrienden, het succes van het ministe rie in het financieel debat te vieren. Slechts de heer Lamirault, kabinets chef van den minister-president, scheen een goeden neus te hebben, twee dagen vóór de nederlaag van zijn baas liet hij zich l>enoernen tot rijksontvanger in het 17e arrondisse ment te Parijs. Reeds vóór de buiteling van Bar- thou werd er in politieke kringen om: gekeken naar een opvolger van Bar thou. Algemeen werd er aan Jean Du- puy gedacht, en ook de president Poincarê richtte zijn blikken dien kant uit. Dat inlusschen Jean Dupuy gebleven is wat hij was, moet toege schreven worden aan... journalistieke invloeden. Jean Dupuy is directeur van het darrblad „Le Petit Parïslen". Op den dag van Barthou's buiteling brachten Bnnau-Varillu, directeur van „Le Matin", en Letellier, direc teur van „Le Journal", een dx-ingend l>ezoek aan den president der Repu bliek en hielden ongeveer de volgen de toespraak tot dezen: Indien lean Dupuy, onze jour nalistieke concurrent, ministerpresi dent wordt, dan achten wij ons ge noodzaakt, geen gewag meer te ma ken van uw „nationaal" president schap van uw „superbe" redevoerin gen, van het „lang verwachte en eindelijk gevonden" Staatshoofd... De heer Raymond Poincarê weifel de en boog 't hoofd 1). Een paar da gen daarna werd den heer Dupuy dan ook sleehls voor den vorrA opgedra gen, een nieuw ministerie te vormen. Ér werden hom voorwaarden bij ge steld. die noodzakelijkerwijze op de mislukking van zijn pogingen moes ten uitloopen. Een kabinetscrisis is blijkbaar ge woonlijk de overgang van den eenen in den anderen ziektetoestand der Re geer in g. OTTO KNAAP. 1) Als 'n Fransch grapje vermelden we dezo historie. Red. Tan Sa Besllsatis en haar bewoners. ccxxx. Zaterdagnacht is de oud-voorzitter van den journalistenkring, de heer J. Doorman, hier Ier stede overleden. In hem gaat een figuur van beteeke- nis heen. Aanvankelijk voor de ambtelijke loopbaan bestemd, kwam hij op be trekkelijk jeugdigen leeftijd aan het toenmaals -.-conservatieve dagblad, waarvan zijn vader hoofdredacteur was. Het eigenaardige is dat, ondanks zijn kort vorblijf aan de Rekenkamer het ambtelijke in den heer Doorman nimmer geheel verloren gegaan is. Ambtenaar en journalist, het zijn vaak uitersten! En in den heer Door man gingen veel van heide eigen schappen samen. Van den ambtenaar was in den journalist gebleven de buitengewone accuratesse, die hem zelfs bij werk onder hocgen druk. geen fout en geen komma verwaarloozen deed, zijn op treden dat eerder aan een referenda ris dan aan dat van een journalist deed denken, en ziin voorzichtigheid bij het zich uitdrukken. Het zullen niet vee! woorden geweest zijn, die den heer Doorman in zijn jarenlang verblijf aan de courant uit de pen ge- slibt zijn. De gezworenen hebben hem met eenparige stemmen veroordeeld. Dat geloof ik best, er heerschte eertijds een zeer verbitterde stem ming tegen uw neef, de openbare mee ning had hem reeds veroordeeld vóór de uitspraak van het vonnis. Hebt ge ooit aan zijn schuld ge twijfeld? Neen, en ik beaam zelfs ten vol le, dat schuld verzoend moet worden, maar voor de familie blijft het toch in elk geval een treurige geschiedenis. Enfin, de kinderen zijn in elk ge val bezorgd, antwoordde Hagen, Theobald fs klerk bij de firma Cari Gottfried Walker Zn. en Broni werkt bij juffrouw Sabine May, zij hebben beiden ruimschoots hun brood. Wanneer zij maar in hunne be trekkingen blijven kunnen. Zooiang men hun niets len laste kan leggen, zeker. Ge schijnt de menschen nog niet te kennen, viel de rentenier zijn bege leider ongeduldig in de rede. ze zijn maar al ie gaarne bereid, om de kin deren voor de zonden hunner ouders verantwoordelijk te stellen, en ik vrees, dat dit ook hier het geval zal zijn. Gij zult u dan zeker wel hot lot der vcrstootelingen aantrekken? Ik? vroeg Hagen, wien dezo op merking onaangenaam scheen aan te doen. lie heb zelf een dochter en mijn Wie den kalm en man, met liet Kort geknipte baardje 's morgens met af gemeten pas, steeds precies op het zelfde uur door de straten zag wan delen, vermoedde in hem n:mmer, den journalist van grooten invloed, die, zich bewust was ven dc macht, welke hij kon uitoefenen. K o n, want slechts zelden heelt de heer Doorman ten volle gebruik gemaakt van de gave, welke hij bezat om door do courant, een meening ingang te doon vinden. Het liefst sprak tiij zijn oordeel kalm uit, rustig overwogen, zakelijk, met duideiïjk tirgur lenieeren. Hij leg de uit, verklaarde, drong niet op. Slechts enkele malen ging li ij daar toe wer. Dan werd do toon feller, zijn stijl korter, dan bleek, en niet alleen tusseiieu üe regvis door, hoe groot re verontwaardiging was. die den" schrijver bezielde. Zoo bij zijn schil leren! artikel over iiet onl.verp-Post- wetje ouder hol ministerie-Kuyper, waarbij do vrijheid van drukpers z. i. belaagd werd: zijn betoog toon de ge meente met het hotel Promenade een overeenkomst wilde aangaan, waar door riet verkeer op den Schovening- scbea weg gedurende lauge jaren een beletsel zou ondervinden. Van polemiek hield hij niet; hij wilde slechts stelsels, overtuigingen bestrijden of verdedigen, geen perso nen, en dit deed hem het antwoord schuldig blijven, zoodra. zijn tegen stander buiten de groote lijnen van een onderwerp tred en persoonlijk word. Bescheiden van aard, heeft hij nooit d<e openba,re hulde gezocht, waar op hij bij meer dan een gelegen heid recht had en hij is gestorven zon der dat de groote menigte geweten heelt, welke figuur steeds, jaren lang, in stilte voor haar werkte. Begin van het tooneelseizoen. toen Verkade liet weten, dat hij den ge- heelen winter den Kunstkring zou be spelen, heb ik de vraag gesteld of hij dat vol zou kunnen houden. Het antwoord schijnt te zullen ko men. liet groote publiek zal het niet vermoeden, maar wie een beetje wil zien wat er te zien is zal tot de slot som Komen, dat het Verkade hier niet heel erg voer deu wind gaat. Aanvankelijk was het plan avond aan avond in den Haag te s/pelen. Reizen werd uit den booze geacht. En ziot, nog geen twee weken is het sei zoen hier aan den gang of de 1-Iage- spelers gaan hun naam weer eer aan doen en maken hun opwachting in de provincie. Nog ec-n paar weken en daar komt het bericht dat het NedèrJandscli Too- neel een paar avonden in den Kunst kring spelen zal! Tegelijk worden middag- en Zaterdagavondvoorstellin- gen aangekondigd tegen verminder den prijs. Hieruit mogen we gerust besluiten dat de poging van Verkade om uit hel Haagsch publiek een kern van getrou we bezoekers te vormen, mislukt is. Het andere Haagsche theater, dat van Louis Bouwmeester Jr. schijnt het naar den vleeze te gaan. Opmer kelijk eebter dat het publiek daar uit geheel andere kringen komt, dan de ondernemer oorspronkelijk verwacht te. Had hij gedacht aan' de guldens plaatsen en aan die voor drie kwart jes gebrek te zullen hebben, terwijl de duurdere op bezoekers zouden wachten, het gaat net andersom. Plaatsen van ƒ2.50 en ƒ2.— gaan el- ken avond weg en achter in de zaal gapen rijen onbezette stoelen. SINTRAM. BEÜRS-0VERZ1CBT van de Firma E. SASSEN Co. Parkiaan 14 B. 'felef. no. 2061. 6—12 Dec. 1913. In de afgeloopen week heeft de geld markt aan de voornaamste beurzea opnieuw blijken gegeven van een langzaam naderende ontspanning waaraan het in hoofdzaak te danken is dat de effecten markt, ondanks ver schillende verschijnselen die onder andere omstandigheden van nadeelï- gen invloed zouden zijn, flink weer stand heeft kunnen bieden aan den, vooral in dezen stillen tijd zoo goed op te merken verkoopsdrang, welke hier en daar nog valt te bespeuren. Deze betere houding der fondsen- markt is alleszins verklaarbaar, nu het uitzicht bestaat dat binnen af- zienbaren tijd de oorzaak, die. zoo al niet geheel, dan toch voor een goed deel de ongunstige tijden in het leven riep, zal worden weggenomen. Te Berlijn werd deze week het disconto weder met een half procent verlaagd, hetgeen als bewijs kan worden opge vat dat men in de leidende finan- cieele kringen voldoende vertrouwen in de toekomst heeft om den handel niet langer dan hoogst noodzakelijk is onder een zeer nadeelig werkend, hoog disconto-tarief te laten gebukt middelen zijn niet zoo groot, als de de menschen gelooven ik neem niet meer op mijn schouders, dan ik dra gen kan. Buitendien zult ge moeten toegeven, dat ik niet verplicht ben, om voor de kinderen van een neef te zorgen, vooral dan niet, wanneer zij oud genoeg geworden zijn om zelf hun brood te kunnen verdienen. Mijn schuld is het niet, dat mijn neef het pad der misdaad heeft betreden, bij gevolg kan ik ook niet voor de gevol gen verantwoordelijk gesteld worden. Doch hier zijn wij aan de Zoutstraat, ging hij voort, terwijl hij op den hoek eener straat bleef slaan, ge gaat ze ker niet verder met mij mede? Of zoudt ge soms lust hebben, om de oude barak eens te bezichtigen? In uitgeval, zou ik u we! willen verzoe ken, om nog eenige dagen geduld te hebbenik ben lieden niet in een stemming, om den beminnelijken gastheer le spelen. Een wantrouwende, loerende uit drukking lag er in den blik, die deze laatste woorden vergezelde. Frans Hoppe bemerkte hein; met zijn goedi- gen glimlach bood hij den mageren inan de hand. Ik ken het oude huis, antwoord de hij bedaard, het bevat niets, wat mij belang zou kunnen inboezemen. Mocht ge echter een interessante an tiquiteit ontdekken, waaraan gij geen bijzondere waarde hecht, dtyi wil ik gaan. Daar veelal de andere banken slechts wachten op het voorbeeld eener zusterinstelling, zullen de ove rige circulatie-banken thans wel spoedig volgen, waarmede dan offici eel te kennen zal worden gegeven dat de handel en industrie weder op bil lijker voorwaarden het voor de uit breiding van den welvaart zoo onont beerlijke crediut kunnen bekomen Natuurlijk is hot thans geldend ta rief nog niet laag genoeg om den han del tot meerdere 'energie tc prikke len en zoolang nog de voornaamste le verwachten groot...- leeningen hoven de markt hangen is hel ook niet te verwachten dat het disconto belang rijk zal worden verlangd, th-rh de thans hier en daar plaats hebbende verlaging kan als liet hegin van een geleidelijk naderende verlaging van uen rentevoet worden bescnouwd en het is dan ook deze verwaentmg wel- ,ke in lici koerepeil van prima ueleg ghigsfondsen to; uitdrukking begint te komen en aan speculatieve waar den meer attractie begint te verlee- nen. Ook in dc Unie schijnen deze over wegingen veel gewicht in de schaal te leggen, daar in de afgeloopen week de markt in Wallstreet zich zeer ge voelig toonde voor de bewegingen op de geldmarkt en op het bericht dat call-money tot 6 pCt. opliep, verslap te, doch op een anderen dag toen een- cLaagsgeld tegen 2 1/2 pCt. beschikbaar werd gesteld niettegenstaande ver schillende berichten te voren ongun stig op het koerspeil hadden inge werkt, een opgewekter houding aan den dag kon lc-ggen. Behalve do teleurstelling welke ont stond bij het vernemen dat aan hou ders van aandeelen Canadian Paci fic geen belangrijk voordeel zal te beurt vallen, waaromtrent den laat- sten tijd nog al stellige geruchten de ronde hadden gedaan, waren de be wegingen in de aandeelen N. Haren en Hartford niet geschikt vee! animo c-p te wekken. Ook was de deze week gepubliceerde koperstatistiek ongun stig. terwijl de rnaandeliiksche opga ve der Steel corp weder een verminde ring in het cijfer der onuitgevoerde orders van 118000 ton te zien geeft. Toch steekt dit cijfer nog gunstig ui bij de voorafgaande maand toen de vermindering 490000 ton bedroeg. Bo vendien is het cijfer der onuitgëvoer- de orders nog steeds 254090 ton boven dat op einde November 1910, toc-n plot seling een krachtige koopbeweging in trad en hel cijfer binnen eenige maan den met een millioen ton deed ver-' meerderen. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat ook thans zulk een" verbe tering aanstaande is. doch op een spoedige toeneming der hertellingen bestaat, als alle teekenen niet bedrie gen, wel kans. Immers, wanneer in de bladen wordt medegedeeld dat een der steal- magnaten oen groote depressie voor spelt en de capaciteit der staalfabrie ken slechts voor 50 a 60 pCt. in beslag wordt genomen en de prijzen ongek.-nd laag zijn kan er niets ongunstigere meer gebeuren, daar. zooals men ons uit N.-York schrijft, de staalfabriek n niet lang met zulk een productie kun nen werken, omdat, de zoo long moge lijk gehouden gewone behoeften van het land zelf yrcoter zijn. Bovendien schijnt de zoo gevreesde concurrentie uit het buitenland achterwege te blij ven. ten minste voor wat Duitschland betreft, waaromtrent de voorzitter van het Duitsclve staalverbond heeft be kend gemankt dat de Duitsche nijver heid ook bij de verlaagde tarieven van invoerrechten, bij de tegenwoor dige prijzen niet met succes kan in voeren. Wanneer nu nog do grootste afnemers der sla al artikelen nl. de spoorwc-gen in de gelegenheid worden gesteld hoogere tarieven te berekenen en de hoogst noodzakelijke aanvullin gen van het materiaal zullen kunnen bewerkstelligen, dan liikt het optimis me dat bliikbaar in sommige kringen der staalnijverheid in de Unie blijft bovendrijven nog met zoo ongegrond. Overigons blijven ook de particu liere berichten die ons uit N. York bereiken van een hoopvoller stemming gewag maken. Zoo wijst een onzer cori-espondeuten er in antwoord op de vraag: waarom de handel, niettegenstaande er toch wel degelijk zoowel gunstige als on gunstige verschijnselen aanwezig zijn die de speculatie in de een of andere richting kunnen drijven, zoo stil blijft er op, dat, voor wat de ongunstige verschijnselen belieft deze zijn verdis conteerd. Dit verklaart de afwezigheid van den drang tot verkoopen, terwijl er geen verkoopen op toekomstig nieuws meer plaats hebben, en de handelaars hebben kunnen opmerken, dat hunne cliënten niet te bewegen zijn iels van belang op de naaste toekomst te on dernemen, doch daarentegen wel ge leidelijk stukken hebben opgenomen, waardoor groote bedrageu bij het pu bliek zijn geplaatst. Vorder wijst men er op, dat de sc haar gaarne van u koopeu. Gij weet, dat ik een verzamelaar ben van der gelijke dingen, het is de eenige "pas sie, die ik heb. Nu, tot weerziens, gij zijl thans huiseigenaar, waarschijn lijk zult gc nu ook wel appartementen gaan verhuren, vergeet dan vooral niet, dat gij ook eenmaal in een huur huis gewoond hebt, en word geen huistiran. Hagen gaf geen antwoord, hij schudde slechts ontkennend het hoofd en sloeg de tamelijk nauwe Zout straat in, die met hare slechte be strating, de buitengewoon smalle trottoirs c-n de oude, kazerneachtig gebouwde huizen lang geen aangena- men indruk maakte. De een is al even nieuwsgierig als do ander, mompelde hij en een ho nende trek vertoonde zich thans om zijn smalle lippen. Wanneer zij de redenen kennen zouden, waarom ik het huis gekocht heb, dan zou ik het zeker wel niet gekregc-n hebben, en voor mij was tien duizend mark de hoogste som, die ik betalen kon. Ik zal mij nog meer dienen le bekrim pen, maar wat doet dat er toe, bin nenkort hoop ik een rijk man te zijn, en dan verkoop ik hel huis weer of ik laat het afbreken. Vreemd, dat nie mand anders er eenig vermoeden van had. De oude man herinnerde zich nauwkeurig de heele geschiedenissen de kroniek, die ik in het stedeliik ar- culanten steeds wachten to; een be duidende rijzing heeft pleats geluid, waardoor-eerst dan hunne aandacht op den beteren toestand kan geves tigd worden en rij me: m-x-r vertrou wen grof.tere zaken durven aangaan. Do vret. op de geldniid-.K.- ii. waarvan nu-:t hoopt dat zij voor Kerstmis zal worden aa igenonn-n, :;i de prak tijk blijken zeer goed te voldoen on vole iiiid-ioleu, welke thans door de banken als zekerheid moeten worden vastgelegd, zullen don ter beschikking van de markt gesteld kunnen worden. I-Ioewel men geen „boom" kan ver wachten. gelooft men dat. wanneer niet onvoorziene omstandigheden de gegronde verwachtingen voor een oe- (iuitende verlichting der geldmarkt te niet uoen, men hoogstwaarschijnlijk een langzame stijging van het koere- pcii mag verwachten. Ter beurze van Amsterdam vinden we de koersen der voornaamste epeorwegaandeelen, iirei uitzondering van Unions, die nog bijna één pLt. konden opkomen, iels lager terug. Zoo verloren South, Pacific eo/i half pCt., Atchison Topeka 11/2 put. Daarentegen waren le preferente Sl. Louis en San Franeisxv Vó.S betere Rock Islands liepen van 151/8 tot 14 9. i6 terug, waarschijnlijk op liet voornemen der regeering. om tegen do z.g. „holding-companyseen vervol ging in te stellen. Do overige spoorwegaandelen ble ven nagenoeg onveranderd. Van industrie-ele waarden noteerea Amalgamated, net dividend in aan merking genomen, onveranderd. ter- Wijl Comm. Steels 581/2 tegen 58 5 1G noteeren. Car Foundry's waren iets beter, Am. Saxei Bags noteeren 64 1,8 tegen 64 5/16. Zijn dus de rijzingen mei groot, ook de lUtteelige vorsenil- lon zijn onbelangrijk. üp de kikaie mam doet de .ij i van hei jaar, evenals op de andere af- deelingeu, zijn invloed -.ie omzet ten gelden. De zakuii Wijven nog steeds beperkt en mocht hier of daar wat meerdere levendigheid ontstaan, dun gual dit meestal met lagere koer sen gepaard. Olie».aura-en werden lager verhan deld op het voorbeeld van Lenden, waar Koninklijke na de aanvankelijk gunstige stemming spoedig onder den eiuissïeprijs terug zakten, üi sympa thie waarmede ook te Amsterdam de koers zich op 615 11/16 stelde, tegen 625 7/8 de vorige weck- GeconsoMdicerdo (liepen daarente gen van 226 1/2 tot 229 1/8 Intern. Rum. petr. van 110 1/2 Lot 1J9 1/2 op. New Schihaieff8 reageerden van 82 1/2 tot 77 3/4. Rubberwaaiden werden iager al- gedaan. Amsterdam Rubber verloren 7 Ned. Rubber 2 5/8 ScheepvaarUiandeelen waren voor Ned. Scheepvaart-Unie 1 12 voor Rcutcrdamsctie Lloyd 3 3 4%, Ncde:- land 2 lager. Marinewaarden noteeren nagenoeg onveranderd. Van tabaksnaiiileelen hadden Rot terdam Deli op het herb-lit der nieu we emissie onder groote verkoopen te lijden. De koers liep in aanmerking nemende de claim die aanvankelijk 50, later 30 gold van 343 tot 239— 244 3/4 terug. Met. uitzondering van aandeelen Seunah die van 86 1/2 tot 88 3/4 oplie pen waren ook de andere waarden in doze afdeeling 1 tol 5 lager. Mijnaan-deelen waren voor Sing- kep-'in gevoelig lager. D - koers stel de zich op 243 tegen 275 1/2 de vorige week. Redjang Lebong reageerden van 170 1/2 tot 163. Oost-Bom eo- waarden verloren l;ï 2 Van diversen verdienen PoriVi. l Cement vermelding die van 129 3/4 tot 137 18 konden opkomen. Staatsfondsen waren voor Russen prijshoudend, voor Konc.-iren iets be ter. Ned. Werk. Schuld voor 3 1/2 obligation 1/4 Jager, voor de 3 obligatiën 3/8 en voor de integralen 1 hooger. Geld op prolongatie 5 Binnenland WERKLIEDEN RIJKSWERF. Bij Nota van Wijziging der Marine- begrooting is o. m, ƒ30.000 uitgetrokken voor tegemoet komingen aan mindere geëmployeer den, werklieden en bedienden bij 's Rijks werf te Amsterdam die in vel band met de voorgenomen opheffing van die werf als inrichting van aan bouw en herstelling, eervol worden ontslagen. De mindere geëmployeer den en werklieden bij die werf, die door ontslag, niet op verzoek, in hv rechtmatige verwachting, binneakort de gouden of zilveren medaille me; daaraan verbonden gratificatie te zul- chief vond, bevat baar eveneens, bij gevolg moet zij wel waar zijn. En dat men in dien woeligen tijd reeds ra- sporingen gedaan zou hebben is niet aan te nemen, ik zou in dat geval ook wel sporen ontdekt hebben, doch deze ontbreken ten oenen male. IIij had thans zijn huis bereikt en bleef er voor stilstaan om het te be kijken. 1-Iet was nog ouder, nog merer verwaarloosd, dan de naburige hui zen, alleen hingen cr achter de ven sters der benedenverdieping witte gor dijnen, terwijl van die- dor beide bo venverdiepingen de half verweerde blinden gesloten waren. In het be lendende huis was in de beneden v r- dieping een modezaak gevestigd, de naam „Sabine May" stond mei groo te, vergulde letters voor het uitstal raam, waarachter eenige hoeden .n mutsen op hooge staanders prijkten. Links was de winkel van den kop per Richard Rommel, ruct een „Sa lon your la coupe des cheveux et de la barbe", een geelkoperen bordje ver kondigde dat in dit huis ook de zaak waarnemer Kon rad Rommel, de ve der vair den kapper woonde. Do bo venste verdiepingen dezer beide aan grenzende huizen waren eveneens be woond, hier en daar vertoonden zich achter de gordijnen eenige hoofden, die nieuwsgierig naar den mageren man gluurden.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5