üiWS BUS MEPHISTO TWEEDE BLAD Maandag 13 December 1913 Buitenlandscli Overzicht De Balkaiwuikaan. Hot niéuws uit <leu Halltan is niet veel in omvang, mhar toch zijn er en kele belangrijke feilen te vermelden. Allereerst, dat Kreta thans officieel bij Griekenland is i n g o 1 ij 1 d. E i n d e 1 ij k I zullen de eilanders zeggen. Zaterdag heeft de koning van Grie kenland m tegenwoordigheid van do consuls der groote mogendheden de Grieksche vlag op het fort le Kanea gehescheu. De Kretenser quaosti© is dus on- voorziene omstandigheden buitenge- eloien van de baan. Maar nu is er weer een andere quaestie op komst, namelijk Een Itussisch-Fransch incident. Uit Petersburg wordt aan de „Ma- tin ,.van gezaghebbende zijd©" ge- ^"tusland beeft to Konstantinopel den nadrukkelijken eisch gesteld (en zal er ook bij Frankrijk en Engeland op aandringen, dat zij zulks doen) om alsnog wijziging te brengen in het besluit, volsèns hetwelk het bevel over do Turkscbe troepen aan een Duitsch generaal is toevertrouwd. llusland rekent er op, dat Frank rijk onmiddellijk een aanvang zal maken met het uitoefenen eener i- naucioeie pressie. Indien Frankrijk thans ecu Halkaiiloeuins goedkeurde, vooral oen Turksohe leening, dan zou Rusland hierin zeer loeslist een on vriendschappelijke daad vun de zijne der republiek zien." Griekenland en Bulgarije. Uit Sofia wordt uan ,,D© Courant' geseind Griekenland deelde, dour bemidde ling van de Russische legatie, aan Bulgarije mede, dat geen der Bulga ren, die door dén krijgsraad te Salo- niki ter dood veroordeeld zijn, zal worden terecht gesteld, liet belieft hier krijgsgevangenen, afkomstig uit het door Griekenland afkomstige ge bied, voor wier invrijheidstelling Bul garije den steun van Frankrijk in roepen wilde. Ghcnauiei antwoordde namens do Bulgaarsehe regeering den Russi- 6cheu zaakgelastigde, dat na de in vrijheidstelling der gevangenen niets de hervatting der diplomatieke be trekkingen in den weg staan zou. Roemenië ea Servië. Minister Majoresco van Roemenië heeft verklaard, dat het onjuist is, dat er een militaire conventie tusschen Servië en Roemenie zou zijn gesloten. Albanië. Do commissi©' voor de grensbepaling in het noorden besloot de werkzaam heden tot het voorjaar te schorsen. Do eerste bijeenkomst is vastgesteld op 20 Anri! te Skcetari. lie revolutie io Mexico. 't Gaat er weer heet toe 1 Schout-bij-nuCut I- ."j'.cneE seinde dat alle vrouwen eu kinderen van buiten landers Tampico hebben verlaten, maar dat eenige mannen zijn geble ven. üc toestand was verergerd<le schermutselingen duren nog voort en de kanonneerboot „Bravo" beschiet nog steeds de stelling der Constirutin- na listen. 4an de „Maandag Ct." wordt nog geseind Volgens mededecling van het de partement van oorlog veroorzaakte de beschieting van Tampico door twee kanonneerboot©!! en de artillerie der gefedereerden een volslagen déroule der rebellen. Binnen een uur tijds moeten honderden revolutionnairen gedood zijn. De rest ls in vollen aftocht in de rir'uins van Victoria. Een nader telegram inzake de hou ding der Vereenigde Staten meldt, dat schout-bij-nacht Fletcher den strijden den partijen hij Tampico last heeft gegeven het vuur ic staken, onder be dreiging, wanneer dit bevel niet ge hoorzaamd werd, ccn bombardement van de kanonneerboot „Wheeling" i© openen Volgens een telegram van schout-bij-nacht Craddock en sir Lio nel Garden hebben beide partijen het bevel opgevolgd. De 'regeeringstroe pen bezetten het centrum van de stad en de zeezijde. Fletcher beval den vreemdelingen een wijkplaats aan boord der schepen t© zoeken of zich aan de zeezijde te verzamelen, waar zij beschermd kunnen worden, door do kanonnen der oorlogsschepen. Allerlei Zabcrn. Gemeld wordt, dat het 99ste regi ment infanterie van Zabern met het 107ste regiment, dat te Kassei ligt, vuil gaunzut'jispluals zal verwisselen. Naai- allé, waarschijnlijkheid zal ko lonel Von lteutter zijn post behouaen; luitenant Von Forstner zal echter naar een anuer regiment worden overgeplaatst, zoo meldt de „Tel. De schoolwet in België. Üiu de schoolwet in België voor 1 Januari af te doen, heeft de regeoring voo!gestel- den duur der Kamerzittin gen te verlengen, ook "s Maandags en Zaterdags te vergaderen en geen Kerslvacantie te houden. De linkerzijde is uaartegen nogal1 rumoerig in verzet gekomen en hoeft een stemming over het voorstel belet door -*,kilometrische'' (liet woord is van het „Hbld. v. Antw.") redevoerin gen. De obstructie heeft daarmede in trede gedaan in do Belgische Kanier. Het Internationaal Socia listisch B u re au. Uit Londen wordt aan ,,D© Cou rant" geseind Het Internationaal Socialistisch Bu reau kwam te Londen bijeen ten einde te beraadslagen over de moeilijk© kwestie betreffende de vereeniging der verschillende socialistische par tijen in Engeland en de Labour- Party. Des avonds werd in de Kingsway Hall een groote meeting tegen hét mi litarisme en de vermeerdering der legeruitgaven gehouden. Kelr Ilardio leidde de vergadering, die door tal van buitenlanders werd bijgewoond. Enkele suffragettes trachtten de orde te verstoren, doch werden builen de deur gezet. Van der Velde, Molkenbu.hr, lady O'Jiare (Amerika), Jaurès, Anatolo Franco hielden geestdriftige redevoe ringen over de verbroedering der vol keren ten behoove van den wereld vrede. Jaurès hield een zeer heftige rede tegen het militarisme; Anatolo France deed een beroep op de hulp van het Engelsclie volle om Franschen en Duitsc-hers nader tot elkander o brengen. Binnenland TWEEDE-KAMER. Men seint ons; Bij de voortzetting van 't algemeen begroolingsdebat, handhaafde de heer Kooien zijn financieele beschouwin gen over het ongedekt tekort en de wcnschelijkheïd van technische tarief herziening. Dr. Bo© weerde de aanvallen van Mr. Troelstra ai" en verweet den taat s-ten diens gebruik van onparlemen taire middelen als hot verklappen van het gesprokene in de afdeelingen cn do persoonlijke ontzegging van ver trouwen in. sprekers oprechtheid bij de portefeuille-aanbieding; spr. hand haafde de stelling dat de weigering, dor socialisten niet was te voorzien en dat na weigering zijn opdracht was afgeloopen en hij niet had te onder zoeken of de concentratie zonder so cialisten wikle optreden of niet. Spr. had den Kabinetsformateur Cort van der Linden niet belemmerd, maar gesteund. De premier bevestigt dat. Dr. Bos bleef de oplossing van de crisis niet overeenkomstig parle mentaire eischen achten, omdat niet elke partij de verantwoordelijkheid heeft aanvaard, die op haar rustte; daarna bestreed hij nogmaals de hou ding der rechterzijde in welke orga nisatietheorieën niets is verwezen lijkt. In zake onderwijs hoopte spr. dat do linkerzijde de regeering in haar nobel streven steunen zou, maar evenals de rechterzijde in zake kies recht, met volledig voorbehoud en handhaving der werkelijk liberale be ginselen. Mr. Troe-Is tra erkende een fout te bobben begaan met onthullin gen uit de afdeelLagen en bood des wege verontschuldiging aan. De heer de Meester handhaafde de critiek op de beoordeeling van den lieer Van Wijnbergen. De linkerzijde bleef ta rief herziening afwijzen. Het debat duurt voort. (Reeds in een gedeelte van een vo rige oplang opgenomen). Nog enkele aanvullingen van 't ver slag der- zitting van Zaterdag jl. Bij de voortzettingzijner rede be- Ïbög2ë 3e hoor De Meesier dat een Kabinet uit de geheeie linkerzijde ze-' ker de beste oplossing der cr.sis ware. geweest. Dat wilde de concentratie; zij kon geen weigering van de socialis ten voorzien; lieglnsel-verzaking was niet noodig. alleen wederzijdsche in schikkelijkheid. Wat betreft het on derwijs juichte spr. de verzoenende poging der Reg. toe en verzekerde, steun der linkerzijde, trouwens in 't algemeen, zoolang dat Kabinet too- nen zal vrijzinnig te zijn. De heer Tydeman vroeg den hear Aalverse een definitie van door hem bepleite organisch Staatsrecht. Hij verdedigde de vrij-liberalen en zijn persoonlijke houding tegen 't verwijt Van den heer Lohnian van kameleon tische politiek cn zetto uiteen dat rijn partij inzake kiesrecht, sociale wetge ving en onderwijs steeds consequent is gebleven. Wat speciaal 't onderwijs betreft, was spr. gaarne bereid om tot bevre diging moo te werken; er was geen reden om zijn uiting te wantrouwen, maar art. 192 moet bet slot zijn. Spr. was evenwel pessimistisch gestemd, ook na de uitlatingen van Dr. Kuypor aan de Tijd. Spr. handhaafde zijn grieven tegen het separatisme der katholieken op het gebied zelfa voor 't dagelijksch plattelandsleven. Eindelijk verdedigde qpr. de vrij liberalen tegen 't verwijt van aanvaarding van een imperatief mandaat door do beantwoording der verkiezingsvragen der socialisten; op zichzelf een IJnfug, ma.ar niet. 't schep pen van een band in strijd mét ,rlc grondwet. En hot gebrachte offer dooi de vrij-liberal en voor 't tot stand ko men der concentratie 't loslaten van het recht van amc-ndement of van re gres voor de Eerste-Kamer, het was geheel afgescheiden ran de herstem- mings-vragen. En ten slotte bleef Spr. zonder poging om mr. Troelstra te discrediteeren, dien» houding in de crisis afkeuren. De fout was dat de so cialisten hun marmhroute niet heb ben afgebakend c-»i dgor de feiten zijn overvallen. Zij zochten zich te redden door de macht te erlangen, zonder de verantwoordelijkheid. Terwijl de Voorzitter op bekorting aandrong, oin zoo mogelijk 't debat heden te doen eindigen, trad de heer Rutgers nogmaals in een uit voerige bestrijding van de sociale po litiek der Reg. en van links, speciaal met. opzicht tot de Invaliditeitswet. Art. 369 voerde z. i. de Staatspension- neering niet in cn spr. bleef het op treden van den lieer Treub, tot uit voering van wat hij dezen zomer nog had bestreden, afkeuren. Daarna be sprak hij nogmaals de beloften der vrijz. candidaten aan de socialisten en bleef daarin een imperatief man daat zien. De heer Loeff hield zijn zienswijze over de niet-benocmbaarheid van so cialisten in verantwoordelijke Staats ambten vol en handhaafde ook zijn meening omtrent het karakter van 't Kabinet. Wat 't onderwijs betreft, was hij, waar de kans op een compro mis door de Reg. groot werd geacht, tot medewerking bereid en hij ver klaarde dat de Katholieke fractie in de Staatscommissie zou zitting né- Zoover ging de heer Van der Voort van Zijp namens de anlirevolution- nbiren niet, ofschoon hij ook met de toen-aderende houding der Reg. zich ingenomen betuigde. Hij vroeg de Rsg. echter nég om verder te gaan dan bereidverklaring tot wegneming van belemmeringen en zelf 't voorstel te doen tot wijziging van art.. 192 der Grondwet om de geheele financieele gelijkstelling te verzekeren tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zon der paedagogische afhankelijkheid voor 't laatste. Nadat de heer Schaper nog korte- lïjk 't woord had gevoerd, ook om Dr. Bos te verdedigen tegen het verwijt van den heer Troelslra, als ware hij na de opdracht aan Mr. v. cL Linden op 't vinkctouw blijven zitten, en nadat de Minister van financien zijn voornemens nader verduidelijkt en zijn plannen verdedigd had, verklaar-, de de Minister van bihnenlandsche za ken, bij dupliek iu hoofdzaak niet ver der tc kunnen gaan dan iisj had ge zegd- medewerking tot een compro mis, maar zonder initiatief der Keg. en zonder verbintenis van gelijktij dige behandeling van artt. 80 en 192 der Grondwet. Daarmee liep het debat af. Hoofdstuk I der Staatsbegrooting (Iluis der Koningin) en de verhoo ging van dat Hoofdstuk van 1912 wer dén goedgekeurd na een kort debat tusschen den Minister van financiën en den heer Bichon van iJsseluioiide, die ernstig opkwam tegen de over schrijding der begrooting voor den verbouw van het paleis het Loo, mot 55 mille, zender dat nu nog behoorlijk in eenu-ale verwarming, electrische of gasverlichting is voorzien. De Kamer is tot heden half 2 uit een gegaan. Hoofóst. II is dan aan de orde en daarna Hoofdst. IV (Justitie). STAATSRKGROOTIN'G 1911. (Financiën.) Memorie tan Antwoord. De nieuwe vierkante etuivers zul len bij het bc-gin van het jaar 1914 in omloop worden gebracht. Er is last gegeven om in December van dit jaar nog een millioen of meer 2 1/2 cent-stukken te maken buiten de 2 millioen stuks dezen zoiner ver vaardigd en de 2 millioen stuks, wel ke voor 1914 op het muntprogramma staan. Met betrekking tot de grondbelas ting zegt de Minister dat Tlij niet is toegedaan het gevóelen van de staats commissie voor den landbouw, dat iedere verdere herziening achterwege behoort te blijven, opdat de belasting der ongebouwde eigendommen het ka rakter eener grondrente aannemen. De Minister meent, dat een herziening in overweging behoort te worden ge nomen. De Minister is bereid een wijziging te overwegen van de personeele be lasting ter wegneming van de beken de bezwaren der koffiehuishouders en restaurateurs. Hij zal aan deze aan gelegenheid zijn aandacht schenken, zoodra de bemoeiingen met betrek king tot de voorstellen nopens ver sterking der rijksinkomsten zullen zijn afgeloopen of er althans uitzicht bestaat, dat zij eerlang zullen afloo- pen. Do Minister hoopt in den loop van het volgende jaar te kunnen overgaan tot indiening van toegezegde wets ontwerpen nopens de classificatie der gemeenten voor de personeele belas ting. Ton aanzien van den suikcraccijns verwijst de Minister naar de M. v. T. inzake hel le hoofdstuk der Staatsbe grooting. Hij voegt er aan toe dat cok z. i. hetgeen de accijns op het gedistil leerd meer opbrengt dan ƒ25.200.000 slechts bij gebleken noodzakelijkheid aan de gewone middelen mag worden toege voogd. Bij de herziening der zegelbelasting zal tevens overwogen worden of een belasting op de transacties ter beurze mogelijk en wenschelijk is. De Minister kan thans bezwaarlijk eeii afschaffing van evenredige regis tratierechten in overweging nemen. Omtrent een regeling nopens belas- tïngbetalen per giro-aanwijzing wordt d'oor den Minister overleg gepleegd. De Minister is'gaarne bereid aan de ontvangers op te- dragen in hun aanmaning er op te wijzen, dat er bij niot-voldoening belangrijke kosten te verwachten zijn. De Minister oordeelt dat de Staats loterij in een beslaande behoefte voorziet en zij de spelers afhoudt van het deelnemen in andere minder goed gecontroleerde loterijen. Hij is dus geen tegenstander van die instelling en evenmin van een ma tige uitbreiding, indien in verband mei. de toenemng der bevolking de be hoefte daaraan gebleken zal zijn. Tot eenige uitbreiding zal evenwel niet kunnen worden overgegaan, vóórdat een einde is gemaakt aan de concurrentie, welke de Staatsloterij thans ondervindt van eenige particu liere maatschappijen en die belemme rend werkt op het debiet der loten. Indien mocht blijken dat de than6 'bestaande wettelijke bepalingen daar voor niet voldoende zijn, zal de Mi nister nader in overleg treden met zijn ambtgenoot van justitie tot wiens departement de handhaving der Lote rij wet behoort om maatregelen te be ramen, waardoor Op afdoende wijze kan worden opgetreden togen de in het V. V. bedoelde particuliere lote rijen. Naar het voorkomt verdient dit de voorkeur boven het aangegeven mid del oni het bedrijf dier maatschappij en te bemoeilijken, door wijziging ie brengen in de nummering van de lo ten der Staatsloterij. De Minister betwijfelt vooralsnog of er termen bestaan om een herziening van de burgerlijke pensioenwetgeving op den voet van uniformiteit te bevor deren en hij kan alzoo ook geen toe zegging doen ten opzichte an eenigen maatregel die zou moeten strekken om zoodanige herziening voor te be reiden. De Minister merkt op dat tegen het openstellen van de gelegenheid om daar personen in dienst van particu liere maatschappijen of vereenigiu- gen aan den Staat bewezen dienstel' voor pensioen in te koopen, zoowel uit een principieel als. uit een finan cieel oogpunt ernstjg bezwaar zou be staan. Met betrekking tot dc pensionnee- ring van weduwen en vveezen van on derwijzers aan normaallessen merkt de Minister op dat hij zicli voorstelt de indiening te bevorderen van een w.o. tot wijziging, van de weduwen- wet voor de ambtenaren 1890. De Minister is niet gekant tegen eenige verhooging van de tractemeo- len der Rijksklerken voor zoover uie geacht kunnen worden le laag te zijn. De Minister licht toe dat de ontvan gers der directe belastingen enz. in Feuilleton Vrij naar het Duitsch. van EDWALD AUGUST KöNIG. Ernst Hageu haalde den huissleutel uit den zak en opende de deur; liet inwendige van liet huis was al even onvriendelijk als het uitwendige. Een •lunge, donkere- gang niet afgeloopen. op vele plekken gebarsten vloerstee- nen. een smalle, steile trap. die naar de bovenvertrekken voerde, vuile en verscheurde behangsels aan de wan den, deuren, die reeds sinds jaren con nieuw verfje noodig hadden, dat was de eerste, troostelooze aanblik, die zich aan den binnentredende aan bood, en die er maar weinig vrien delijker op werd, wanneer men de lage, half duistere woonvertrekken binnentrad; Hier en daar was de vloer gezakt, de plompe, oudcrwetschó meubels, wier glans reeds lang ver bleekt was, stonden ten gevolge daar van scheef, nergens kon hét oog een onberispelijk rechte lijn ontdekken! men zou.Jbijna geineend hebben, dat, men zich on een scliin bevond, 't welk in het volgende oogenblik plotseling overhellen en zinkeu moest, Doch de hagelwitte gordijnen aan de ramen, de geborduurde kleedjes en kussen tjes op de sofa. de goed verzorgde planten op dc bloementafel, het vroo- lijke gezang van den kanarievogel, de orde en reinheid, die overal hoersch- ten, dit alleen verleende aan deze woonkamer toch iels gezelligs en hui selijks. Een jong, eenvoudig maar niette min zeer smaakvol gekleed meisje ontving den mageren man bij zijn binnenkomst met een vriendelijken groet, zij nam hem hoed, parhpluie en overjas af en bracht dat alles zwij gend naar een aangrenzende kamer. Hagen zond zijn dochter een blik achterna, waarin duidelijk verwonde ring en misnoegen te lezen stonden. Onverschillig voor alles! brom de hij. Niet eens dc vraag of het huis thans mijn eigendom is. Hij liet zich voor de tafel in een stoel neervallen en sloeg haastig de courant open, die voor hem lag. Arme Bronil zei het meisje, toen het terugkeerde en de bruine, schoo- ne' bogen rustten daarbij vol medelij den'op "den-vader. Het vonnis is be krachtigd geworden, oom Gottfried o, het is verschrikkelijk, wanneer mener;pyer nadenkt. Hagen zag van de courant op, doch bii vermeed bet. den blik van ziin1 kind te ontmoeten. Niet minder verschrikkelijk was de daad zelve, antwoordde liaj op ru wen toon, die zondigt moet or ook maar voor boeten, Ik kan die twee niet helpen, zij moeten hun lot maar dragen en er zich mede troosten, dat de tijd ook deze smart zal lenigen.; het is werkelijk voor mij ook allesbe halve aangenaam, dat ik den naam draag, waarop zulk een schandvlek rust. Ongedaan kunnen wij liet' ge beurde niet meer maken, dat is waar, ging het meisje met bevende stem voort, doch wel zou het in onze macht liggen, oin hen dien vreeselijken last te helpen dragen. Wanneer wij hun een paar kamers in dit huis inruim den, zuu dit wellicht een vertroosting en een geruststelling voor hen zijn. Daar komt niets van -in, Martha, riep haur vader en een toornige blik trof haar uit zijn koude, strenge oo- gen. Het zou tot. gevolgtrekkingen leiden, die voor mij in den hoogsten graad onaangenaam konden worden. Zij hebben hiernaast in het huis van Rommel een lievere woning, dan ik hun bieden kan .Woonden zij oiider mijn dak; dan zou ik den gansöhen dag niets anders hooren dan jammeren én weeklagen, én daarvóór bedank ik hartelijk. Aan mijn deelneming zal het den kinderen niet ontbreken, maar doen kan ik niets voor' hen.-WH kunnen daarenboven nu ook geen kromme sprongen meer maken, ten minste voorloóoig niet, ik neb het huis gekocht en moet de koopsom ter stond betalen, de intresten moeten van mijn inkomen af. Do blik van Martha rustte strak, vol verwondering op den vader, er lag een ontevreden., smartelijke trek om liare lippen, die duidelijk verried, dat haar jonge leven tot dusver slechts 'n aaneenschakeling van diepe teleur stellingen was geweest. Hebt ge werkelijk dal akelige huis gekocht? vroeg zij ongcloovig. Zei ik u al niet vroeger, dat dit mijn plan was? antwoordde hij barscli. Menigeen moge het zonder ling toeschijnen, dat ik het deed. maar Lk heb er mijn deugdelijke re denen voor. die ik niemand, ook jou niet, aan den neus wil hangen. Lang zal het wellicht niet meer doren of ik ben een rijk man, dan zal men mij benijden cn moeten erkennen, dat ik er geen slechte zaak aan deed. Ik begrijp u niet, zeide Martha hoofdschuddend, docli van welken aard. uw redenen ook zijn inogeu, één ding'is mij reeds lang duidelijk ge worden, namelijk dat men in dit huis met zijn verschrikkelijke herinnerin gen nooit een genoeglijk oogenblik •meer hebben kan. Onze meid wil ook niet langer blijven, zij'ziet hier op' klaarlichten dam SDOken het algemeen gehouden zijn ïot aan zuivering van tekorten in hun kas en dat in beginsel het vorenstaande ook geldt voor tekorten, die door een on dergeschikte zijn veroorzaakt, doch dat Jntufischen van de verplichting tot aanzuivering van zoodanig tekort ont heffing kan worden verleend voor zooveel blijkt, dat de comptabele het beheer nauwgezet heeft gevoerd eri dat hij op de handelingen van het personeel deugdelijk toezicht heeft ge houden. In dusdanig geval is een surnume rair, die tijdelijk het kantoor der eli te belastingen te Nijmegen- beheerde, vrijgesteld van aanzuivering van een tekort dat veroorzaakt was ten gevol ge van malversatiën gepleegd door een Rijksklerk. STANDBEELD DE WITTEN. De Koningin liee't een gift doen toe komen aan het comité voor een stand beeld voor de Gebrs. De Witt te Dor drecht. als een blijk van -belangstel ling in het door deze beide coxnUé's beoogde doel. CONGRES VOOR KINDERBE SCHERMING. Gedurende drie dagen worrlt te Am sterdam een Congres voor Kinderbe scherming gehouden. Dit Congres, waartoe de Bond van Nederlandsche Onderwijzers het ini tiatief, nam, gaat uit van 48 vereeni- gingen. Zaterdagmiddag werd de eerste zit ting van het Congres In het Concert gebouw geopend. Dit geschiedde bij monde van den voorzitter, den heer F. L. Ossen dorp. Ho 1 congresbestuur heeft gemeend zich bij de behandeling van de vraag wat er gedaan zou kunnen wor den ter betere bescherming van het kind to moeten beperken, daar het onderwerp le omvangrijk is om gedu rende drie dagen m zijn vollen om vang behandeld te kunnen worden. Tot drie onderwerpen meende het congresbestuur zich te moeten hepa- len.nl". den leerplicht en hét voortge zet onderwijs, den kinderarbeid en I-Iet congresbestuur heeft gemeend Het congresbestuur had gedacht een nationaal congres In het leven te lcunnen roepen, een congres dat een afspiegeling zoU zijn van het Ne derlandsche volk, ongeacht politiek inzicht of godsdienstige overtuiging. D;t hééft niet- zoo mogen zijn. Geen enkele christelijk© vteroemging ge voelde zich geroepen met ons samen te werken. Dit was een teleurstelling. Van officieele zijde werd steun ont vangen, o.a. Haarlem gaf subsidie. Van regeeringswege werd msdedee- ling ontvangen, dat bij Koninklijk be sluit. aan het congres f 2500 subsidie uit 's Rijks kas werd verleend. (Ap plaus.) Het Congres leeft onder het volk. Ook in arbeiderskringen verheugt hot zich in de algemeen© belangstelling. Verder deelt do heer Ossen dorp mede. dat aan het congres wordt deelgenomen- door 611 corporaties en particuliere personen, namelijk door 26 gemeentebesturen. 10 schoolcom missies. 6 commissies tot wering van schoolverzuim. 50 bonden die te za- men het congres organiseerden. 19 bestu urd er sbomi en, S3 afdeeungea van arbeidersvakbonden, 49 vereein- gingen üie met ue organisatie van hot congres zich niet hebben bemoeid, 9 aideeliuge-n van dén Vrijzinnig Dem. Bond, 62 afdeelingen van de S. D. A. P., do afdeeliiig Rotterdam, vau de S. D. P.. 139 persoonlijke leden, 36 afdeelingen van volksonderwijs, de afdeeling Amsterdam van d© Vereeni ging van Hoofden van Scholen In Ne derland, 17 afdeelingen van het N. O. G. en 102 afdeelir.sen van den Bond van Ned. Onderwijzers. In de oerst© zitting was aan de orde ue Leerplichtwet. De heer A, H. Gerhard, lid van üc Tweede Kamer, behandeld© het be ginsel van den leerplicht. Ds. S. K. Bakker uit Zwolle, sprak over de zedelijke en maatschappelijke beteekenis van den leerplicht. Ook do heer Th. Lancee, hoofd eener school t© Amsterdam, behandel de de Leerplichtwet. Dr D. Bos. lid van de Tweede Ka mer, sprak over de noodzakelijkheid van voortgezet onderwijs. De heer H. J. de Groot, inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs t© Den Haag. ontwikkelde stellingen over het vakonderwijs. Mej. Hoevenaar pleitte voor het kiesrecht vun do vrouw, wat de vak school voor de vrouw ten goede zal komen. Zondagmorgen werden de volgende inleidingen gehouden Laat haar voor mijn part gaan, spotte Hagen, ciïe zich weder in zijn courant verdiepte. We zullen zoo spoedig geen an dere dienstbode vinden, die hier wo nen wil, Ik donk er ook niet aan, om een andere te nemen. Wordt het werk je te zvvaar, dan kun je naar' een werk vrouw omzien, maar nog liever zou het mij zijn als we geen vreemde men schen noodig hadden. Een haastig, ongeduldig kloppen aan de deur brak het gesprek af en onmiddellijk daarop trad een jon ge inau in zichtbare opgewondenheid bihnen. Zijn frisch, jeugdig gelaat, 't welk een bionde knevel sierde, was .doods bleek en. door smart verwrongen, de hand, die den hoed vasthield, beefde hevig, wanhoop sprak uit dc strakke, donkerblauwe oogen, die als zochten zij oin hulp, zich op den mageren man richtten. Thans is alle hoop vervlogen, ooinl zeide hij met een doffe stem. De courant van heden vermeldt, dat het. vonnis bekrachtigd is. Ik kan het mij niet voorstellen, ik kan het niet ge- looveq, En toch is er niets meer aan te veranderen, viel"Hagen' hem deelne mend In dc'i'ëcle. 'terwijl Martha haar iieef ifi'èt een blik 'vol van het diepste medeliideu beide haiden reikte. Prof. L. do Voovs uit Delft, sprak over „Kinderarbeid en industrie", P. Hfemstra, uit Leeuwarden, behandel de den kinderarbeid in verband met den landbouw, mej Anna Poiök, uit Den Haag. wees op de exploitatie van kinderen in dienst van het huishou den, speciaal voor zoover het dc meis jes betreft. Zondagmiddag waren de volgende inleidingen aan de orde: KI. de Vries, uit Amsterdam, over: „De noodzakelijkheid van kindervoe ding en -kleeding uit paedagogisch en maatschappelijk standpunt be schouwd". C. L, Deyll, schoolarts te Amster dam, over: „do noodzakelijkheid eener voldoende en doelmatige voe ding en kleeding der schoolkinderen". K. ter Laan, uit den Haag, over het beginsel der kindervoeding en -Wee ding van overheidswege en de uitvoe ring daarvan. Op eenige inleidingen volgde ge dachten wisseling. DE MOORD IN DEN BUIKSLOTER- HAM TE AMSTERDAM. Zaterdag is mejuffrouw Nieuwèn- hurg uit café „Meerzicht" te Nreuwen- <lam ontboden bij den rech ter-commis saris mr. J. van Binsbergen. Haar werden allereerst de kleertjes co toon d va.n het vermoorde knaapje Hendrik de Klerk. Juffrouw Niemvcnburg her kende terstond het blousje, het broek je en de schoentjes Alleen het mutsje herkende zij niet; de knaap droeg een petje, toen zij hem in Nieuwendam had gezien, Daarna kwam het broertje van het vermoorde knaapje bij wien de juf- frouw terstond dezelfde gelaatstrek ken zag als bij Hendrik. Met den klei nen Jongen en den rechter-commissa- ris ging zij toen naar het Wilhelmina- gasthuis om daar te worden gecon fronteerd met een patiënt van de ze- nuwlnders-afdeeling. Deze persoon, die een scheefgetrokken mond en vreemde oogen hod. leek echter niet in het minst op den persoon, die in ca'é „Meerzicht" een bootje was ko men huren. Teruggekomen in het Instructie-ge- houw werd juffrouw N. geconfron teerd met Frans Dijkman, die sinds 15 October in preventieve hechtenis wordt gehouden Ook Dijkman was volgens de verklaring van de jirffran.v niet de -moordenaar. Nog werd juf frouw N. met een derden persoon ge confronteerd, die evenmin door haar werd herkend. BRANDSTICHTING. De boerderij De Pol to Kesteren blijkt in brand gestoken t© zijn dooi de dienstbode, eon meisje van 15 jaar: zij gaf als beweegreden op, dat zentet wild© dienen en op deze manier uit den dienst trachtte te komen. Zater dag is zoo meldt de „N. R. Ct." het meisje gevankeüjk'naar Tiel ver voerd. SLAGERSBOND. Do Nederlandsche Slagershond heeft een comité van actie benoemd. Doel van de actie is te komen tot den invoer van levend vee cn varkens, af schaffing van den accijns op het ge slacht eii het bevorderen van regee- ringsvtfj-gê van' de aanlokking van slachtvee. 90 ANALPHABETEN. Naar wij in de „Lirnb. Koer." lezen hébben ongeveer 90 van de rente trekkers, dié to Maastricht hun 2 in ontvangst kwamen nemen, met eeu kruisje geteekend. BRANDEN. Gisteravond is de hoerenhofsted© van den heer Den liartog aan den straatweg van Kesteren naar üpheus- den geheel afgebrand. De inboedel ging verloren. Drie paarden en zeven runderen kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag is te Amersfoort, bij het afdalen van deu Berg op den Utrechtschen weg nabij de infanterio- kazerne, de 44-jarig© apothekersloop- knecht H. B. overreden door een auto, toen hij voor de auto den weg wilde oversteken. Lévensgevaarlijk in- en uitwendig gewond is hij in het gasthuis opge nomen, zoo meldt de Tel. De Maandag Ct. meldt: Zondagmorgen is te Zaandam drijvende gevonden het lijk van mej. J. B.. die reeds geruimen tijd vermist werd. Men vermoedt, dat hoar een ongeluk is overkomen. De ongelukki ge was 43 jaar en ongehuwd. Te Houligehage (Fr.) dronk een 2-jarig kind uit een trekpot heele tiiee. Het overleed kort daarna. Ik heb na de veroordeeling van je vader nog niemand ontmoet, die r.an zijn schuld twijfelde, daarom dan ook verwachtte ik niets anders dan de bekrachtiging van het vonnis. Je moet jo maar in het onvermij delijke trachten te schikken, Teo, zei Martha vriendelijk, en do tranen kwamen haar hierbij in de oogen, de gerechtigheid verlangt nu eenmaal dat hij, die schuld heeft, er ook voor boete. Maar niet langs dezen weg, ant woordde Teo in hartstochtelijke op gewondenheid. De gerechtigheid zou ook voldaan zijn geweest, indien hel vonnis iu gevangenisstraf ware ver anderd geworden. Wie bloed vergiet, dien zal bloed vergoten worden, merkte Hagen op. Zoo luidt de spreuk van het oude testament, ma3r de leer van Chris tus weet van deze wrake niets af, ging de jonge man voort, die met groote schreden de kamer op en neer liep. En ondanks de veroordeeling is het voor mij tocli nog twijfelachtig of mijn vader werkelijk de daad begaan heeft. Alleen de vlucht en de medene ming der kas heeft hij bekend, den moord loochent hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5