NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. SiiZf irzekenng 31e Jaargang No. 9354 Verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feestdagen. DINSDAG 16 DECEMBER 1013 A u,». iuawgn ABONNEMENTEN per drie maanden: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 J4 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVER'TENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fl.~, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 6öö en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. T^t de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Overeenkomstig onze toezegging kunnen wij thans mededeeling doen van de VERZEKERING TEGEN ONGELUKKEN, die wij door middel van The Ocean Accident and Guarantee Cor poration Limited (Succursale te Amsterdam) aan hen, die per week op HAARLEM'S DAGBLAD geabonneerd zijn, aanbieden. Zij betreft: 4OO0 Quldan bij levensgang© ©ngesohikt- held; 600 Gulden bij overlijden; 200 Gulden bij verlies van een hand, vost o? oog; 100 Gulden bij verlies van een duim; @0 Gulden bij verlies van een wijsvinger; 15 Gulden bij verlies van eiken anderen vinger; 30 Gulden bij Breuk van esn Bovenarm; 30 Gulden bij Breuk van een Onderarm; 45 Gulden bij Breuk van een Bovenbeen; SS Gulden bij Breuk van esn Onderbeen. De uitbetaling dezer uitkeeringen zijn, binnen de grenzen van de polis, gewaarborgd door de OCEAN bovengenoemd. Wij vestigen nu reeds de aandacht op de belang rijke voordeelen van deze polis en tevens op den nieuwen vorm van verzekering, gelegen in de ver goeding voor arm- en beenbreuken, die tot dusver dn ons land nog niet bestaat. Dit ter voorloopige aankondiging. Bijzonderheden omtrent den datum, waarop de verzekering aanvangt, de wijze waarop de polis kan worden verkregen enz. zullen worden meege deeld in ons nummer van Woensdag of Donderdag. Wij hebben ons veel moeite gegeven, het beste voor onze Weekabonnés te verkrijgen, wat tot dusver op dit terrein is aangeboden kunnen worden en wij meenen, daarin ten volle geslaagd te zijn. DE ADMINISTRATIE. NUMMER B-61 AAI Uil ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 DECEMBER. Gemeente raadsvergadering te half twee. Soc. Vereen: ging: Volksconcert Haar?. Kinderkoor. Biosc. Theater) Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. \ooretelling. Ki. Vereeniging: Biosc. voorstelling. Velsen: Gemeenteraadsvergade ring. Z andvoort: Gemcenteraadsvergade- Stadsnieuws O ni Ons Heen. In het Tweede Biad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ,,Ue Electrische Tram naar Heem stede", in de rubriek Om Ons Heen. KOKEN OP GAS. In de kookles, die Vrijdagavond ge geven werd in 't gebouw van het Ce- meehtegasbadrijf, Kruisstraat 45, is door de leerlingen een maaltijd be reid voor 4 personen, bestaande uit: varkenslappen, savoyekool, aardap pelen en rijst. Toen alles kiaar was, wees de me- ter een verbruik van 400 L. gas aan, j zoodat deze heele maaitijd nog geen i 3 cts. aan gas gekost heelt. Velen zullen verbaasd zijn, over de zen zeer lagen prijs en toch kan ieder, die op gas kookt, dit zelfde doel be reiken. Het zuinige koken op gas is van twee factoren afhankelijk: lo. van de soort b ander, welke men heeft: 2o. van de wijze, waarop de persoon, die kookt, met 't gas omgaat. Er zijn comforen, die bijzonder wei nig gas verbruiken en er zijn er vele, die tot gasverspillen aanleiding go- ven. Gaat men naar den winkel, om zich een gastoestel aan te schaffen, dan blijft men onbekend met verschil lende voor- en nadoelen, aan de sys temen verbonden. Ook kan men er niet zien, op welke wijze de vlam brandt, en de leveranciers kunnen niet nauwkeurig van eiken brander 't gasverbruik opgeven. De kans is dus zeer groot, dat kost bare fornuizen of comforen, die er- uiterlijk zeel goed uitzien, worden 1 aangeschaft, en in 't gebruik zeer on. voordeelig blijken te zijn. Daarom wordt aan ieder, die zich een gasloe- stel wil aanschaffen, in zijn eigen be. lang aangeraden, om, alvorens tol koopen ovc-r te gaan, eerst informaties I te ragen in 't gebouw van het Ge- meentegasbedrijf, Kruisstraat 45. waar aife inlichtingen gratis worden gegeven. Daar worden de beste syste men getoond,, men wordt er op de hoogte gestold met de voordeelen, aan elk er van verbonden en van iedere soort wordt de juiste hoeveelheid gas. welk; ze verbruikt opgegeven. lle«lt men zijne keus bepaald, dan kan men bij den leverancier zijne in kropen gaan doen, en is er zeker van, goed te zullen slagen Wat 't koken op gas betreft, ook daaromtrent kan iedereen gratis in lichtingen verkrijgen. Leven de berei ding van t een of ander gerecht moei lijkheden op, men behoeft slechts naar 't gasbureau te gaan. Ook degenen, die geen directe reden voor hun bezoek hebben zijn welkom. Wellicht zien zij iets, dat hun eenc verbetering voorkomt van de wijze, waarop zy tot dusverre hunne maal tijden bereidden. In de maand November hebben GO personen onze inrichting bezocht. Bekroond. Op den j.l. Zondag gehouden wed strijd voor solo's en' duetten, uiige schreven door de Sociëteit Odóon te Schiedam, behaalden onze stadgenoo ten de heer en mr-j. v. Musscher in de afdeeling Duetten met algemeene stemmen den lsten prijs en den zang prijs. Onze Kantonrechter. Met ingang van 1 April 1914 heeft Mr. A. A. van der Mersch. de Haar lemsche kantonrechter, eervol ontslag gevraagd uit zijn betrekking. De lieer Van der Mersch is 17 Fe bruari a s. 27 jaar kantonrechter. DE HEER KRIENS GEHULDIGD! Op het concert van Maandagavond is de heer Chr. P W. Kriens, directeur van de Concertvereeniging „Ilaar lem's Muziekkorps" ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum gehuldigd. De groote zaal van de Vereeniging was tjokvol, en hartelijk was het ap nlaus toen de jubilaris ten tooneele verscheen en aan zijn lessenaar ai een enormen krans van het Bestuur der Sociëteit Vereeniging, met linten in de roodwitte kleuren, vond hangen Maar de eigenlijke huldiging kwam r.a afloop van het eerste deel van 't programma. Toen de laatste tonen van Beethoven's schitterende 5e Sym phonie waren verstorven, heklom men de heeren Dr. H. L. van Linden van den Heuvell, A. Rinkema en j. Schrcuders, bestuurderen der con certvereeniging, het podium. Dr. van Linden van den Heuvell sprak, als voorzitter, den jubilaris in welgeko men bewoordingen toe. Hij ving aan te zeggen hoe 't hein een aangename plicht was om iemand als den heer Kriens te mogen huldigen. Hartelijk wenschte spr. hem geluk. Al is er een vraag te stellen Zijn wel al uwe illusies, alle uwe verwachtingen ver wezenlijkt? daarentegen kunnen wij de vraag Hebt gij aan de ver wachtingen voldaan? onmiddellijk be vestigend beantwoorden. Toen gij hier kwaamt vondt ge een schut terij-kapel die nu ja goed genoeg was om voor den troep door de stad te marchèeren. Die kapel hebt gij weten te vormen tot een muziekkorps dat onze stad een Nederlandsche ver maardueid heelt bezorgd, en waarvan duizenden genieten. Toch is de waardeering voor de kunst, die gij als kunstenaar moei ondervinden, u niet steeds ten deel gevallen, en ik voor mij schrijf dat toe aan liet feit dat hier de concerten van Mengelberg, het .hoogste op muzikaai gebied, de menschen ertoe brengen zich niet tevreden te stellen met hei werkelijk goede dat wij in onze eigen stad bezitten. Allard Pierson heeft het gezegd, dal in de dagelijksche beslonimerin gen ieder bewijs van vriendschap een verkwikking is. Ik hoop dat deze avond voor u een verkwikking zal zijn. Ik dank u voor alles wat ge in die 25 jaar als leider van Haar lem's Muziekkorps hebt verricht, en ik mag u een geschenk aanbieden, dat ten eerste uit deze bloemen be staat. Maar die verwelken, en wij wilden u ook iets blijvends geven. Nu. weef ik wel, dat gij niets liever zoudi willen dan een drie- a viernondertf nieuwe leden van Haarlem's Muziek korps, maar die kunnen wij u iiclaa: vanavond niet aanbieden. Spr. overhandigde den heer Kriens een enveloppe met inhoud, erbij.voe geiid dat men het beter had geoor deeld hem zelf de keuze van zijn ge scnenk te laten doen. Het corps speelde fanfares, het pu bliek juichte en applaudisseerde... en daarna trad de concertmeester, de heer Ferwerda, naar voren, bood den heer Kriens met zijne gelukvvenschen namens het corps een bloemstuk aan en hield een korte rede, die evenwel voor ons in de zaal onverstaanbaai was. Tenslotte verscheen de heer G. j. van Gasteren met een bloemstuk van de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer, herinnerde den heer Kriens eraan dat hij met hem langen tijd lief en leed had gedeeld en gaf de verze kering dat hij hem hier van harte zijn hulde betuigde. De heer Kriens dankte allen voor hunne blijken van waardeering en vriendschap, de hulde aanvaardend voor het orkest dat. zei hij, hem steeds met liefde en ijver terzijde had gestaai;. Spr. huldigde ook het be stuur, dat hem in staat bad gesteld het corps voort te zetten, en hü ver zekerde dat deze avond bij hem altijd in dankbare herinnering zou blijven. Zeven groote bloemstukken van liet orkest, van Zang en Vriendschap, Toonkunst, Haarlem's Zanggenot, Letterlievende Vereen. j. j. Cremer, van orkestleden uit Leideu en van de Haarlemse lie Bachvereeniging, wer den den jubilaris op het podium aan geboden. Na afloop van het concert (dat o.a, door onzen burgemeester en door ver scheidene leden van den Raad, .als mede door vertegenwoordigers van de hierboven genoemde Haarlemsche vereeniglngen op muzikaal gebieu, werd bijgewoond) had nog een bijeen komst plaats in de bovenzalen van De Kroon, waarbij de jubilaris met me vrouw en mejuffrouw Kriens tegen woordjg waren. Door velen werd de directeur van ons corps hier nog toe gesproken, en door hein en mevrouw Kriens werd nogmaals daarvoor dank betuigd. C0NCERT-VEREKNIG1NG HAAR LEM's MUZIEKKORPS. Het was wel een echte feestavond dien wij gisteren in concertzaal de Vereeniging hebben meegemaakt. Een avond van eer en voldoening voor den zilveren jubilaris-toonkun stenaar Kriens, die in de pauze van verschillende zijden op de hartelijk ste wijze werd gehuldigd. Al bij zijn optreden om het concert te beginnen vond hij zijn dirigeerles- lar met een reuzenkrans getooid; maar tusschen de beide concertdee- in werd hij onder de kransen en bloemen zoo ongeveer begraven. En eenige van die bloemenhulden gingen vergezeld van oprechte, vvar- woc.rdón van vvaardeering en sympathie. Allereerst sprak dr. v. Linden v. d. Heuvell namens het be stuur der Concertvereeniging. Hij moest iu het midden laten of de heer Kriens in de 25 jaren van zijn arbeid Haarlem zijn illusies heeft verwe zenlijkt gezien, maar wat hij met al le beslistheid kon verklaren was dat de jubilaris van zijn kant in geen enkel opzielrt de hem betreffende ver achtingen had teleurgesteld. De heer concertmeester Ferwerda hul digde don feesteling namens het or kest en wees er o.a. op hoeveel menig musicus die thans een eervolle plaats in een der groote, beroemde orkesten inneemt naa den dirigent Kriens te danken heeft. Ook de heer v. Gaste ren, die als ex-dirccteur van het Bron gebouw jarenlang rnet den jubilaris in relatie stond, sprak bij de aan- biedïng van zijn bloemstuk eenige recht liartelijke woorden. Ten slotte i de heer Kriens zichtbaar on der den indruk van de hem bewezen sympathie zelf het woord, om voor al die hulde te danken en die voor een deel over te dragen op het orkest en op de bestuurderen dc-r Concert vereeniging, d:e het hem mogelijk maakten zijn pogingen in het belang van het Haarlemsche muziekleven voort te zetten. Na deze openlijke plechtigheid zocht en vond menig een waaronder ook de burgemees- Ier in de solisteukamer gelegen heid den heer Kriens te coznplimen- teeren. Maar niet enkel het Kriens-jubileum gaf den avond zijn feesic.ijk karak ter. Ook met betrekking tot het con cert zelf mag wel van een feest ge sproken worden. De eerste helft van bet programma was aan Beethoven gewijd. De „Egmond '-ouverture,, als nnposant en veelbelovend begin, werd inderdaad uitstekend gespeeiu. De electriceereude F-dur-aputhaose, met hot voorafgaand spannend cres cendo, kon wel niet aiulers dun het pubiie&i in geestdrift brengen. En eenmaal gewekt, verflauwde dc enthousiaste stemming den heeïen avond niet meer. Geen wonder dan ook. Na de ouverture betrad de solis te van den avond, mevr. TilLia Hill, het podium om de aria „Abscheulie- be'. wo ickt du bin?" uit Fideiio te zin- Hoe zij dat deed kan niet zoo gemak kelijk gezegd worden. Prachtig was haar voordracht van klank en dictie, en geweldig van dramatiek. De hegeleiding van het orkest werkte zeer tot den machtigen indruk mee. Voor de drie hoorns een extra woord van lof. Daarna de Vijfde Symphonic! De eorste sats was Diet altijd even dui delijk. 1-Iet Andante werd door cello's en alten voortreffelijk ingezet. Over 't geheel klonken 8 strijkinstrumen ten hier beter dan het hout, in wc-lke laatste groep ook de stemming wat te weoschen liet-, wol vooral in de terisengangeri van hobo's en clarinet- ten merkbaar was. De beide laatste deelen stonden als uitvoering bovenaan en vooral de be roemde inzet der finale k'.onk dank ook den mooi beheerschien ba zuinenklank magnifiek. Het ge heel bezorgde den heer Kriens on zijn mannen een warme ovatie. Na de pauze hoorden wij Wagner's TannhèuseijouvertuR?, Ook hier ft, spijt mij het'te moeten zeggen maar lag het misschien niet in de plaatsing van fagotten en ciarinetten buiten den nis?) klonk de groep hout bet minst gunstig, ofschoon op de verdienste van het spel niets viel af to dingen. De klant' van hel koper daareatcgen die formidabele bazui nen en trompetten aan 't eind! was uitmuntend. Het moet hier nog even als een bijzondere verdienste worden aangestipt, hoe de heer Kriens er voor waakte dat de Tannhauser- melodie, die hier als tweede thema dienst doet, niet zoo werd afgejak kerd als ik dat dikwijls hoorde. Do liederen van Bertha Frensel Wegener-Koopman door Tilia Hill zoo uitnemend voorgedragen en door de componiste persoonlijk begeleid hebben mij van het talent dezer laatste een hcogen dunk gegeven. De vloed vair de groote Duitsche mo derne licderencompcnisten is aan haar werk niet vreemd, maar er blijft daarin toch genoeg persoonlijks om levendige belangstelling te wek ken. Sterbeglocken had ik, dunkt mij. ai vroeger gehoord. Het lijkt mij niet het meest geslaagde; evenmin als ïch ill den Sturm, waar de componiste meer wil dan zij kan. Maar Erstes Begeenen, Der Wetterhahn en Droo- me-vrouw, kom! zijn fijn gevoelde en karakteristieke dingen, die van het talent van mevr. Frensel Wege- ner-Kcopman nog veel doen verwach ten. De toehoorders juichten zangeres en componiste zoo levendig toe dat zij zich genoodzaakt zagen een bisnum- mer te geven- Met de Ilongaarsche Rhapsodieën 3. 5 en 6 van Liszt werd deze fees telijke avond door het orkest op schit terende wijze besloten. PHILIP LOOTS. Hedenmorgen 10 3/4 uur werd de vergadering der Staten heropend. Ingekomen was een voorstel om de aanhangig gestalde leening tot ge schikter tijd uit te stellen en voorloo- pig in de behoefte te voorzien door het opnemen van kasgeld. Op de thans ingediende suppleioire begroo ting dienst 1914 is een kasgeldleening van 1 milüoen gulden gebracht. Allereerst waren verschillende sub- siuievoorstellen aan de orde. Over eenkomstig do voorstellen van Ged. Staten (indertijd door ons uitvoerig medegedeeld) werden de meeste dezer voordrachten zonder stemming goed gekeurd. Eenige discussie werd gevoerd over hel voorstel van Ged. Staten, om hoogstens 15000 te geven aan de ge meente Hoorn als bijdrage in de kos ten van den bouw der Rijkstuinbouw- wiutcrschool. Nadat het lid van God. Stalen de heer Zijp eenige inlichtingen gegeven uad, werd het subsidie-voorstel aan- -enomeu. Naar aanleiding van het voorste! van God. Staten om de subsidie-aan vraag van den Bond voor geiten!ok- kerij in Noord-Holland af te wijzen, stelde de heer j. Korthals Altcs na mens verschillende leden voor, om de subsidie wel te verlecnen. Daarbij wees spreker op do beteckenis van 'le gciteofokkei ij voor het gezin van den arbeider op hot platteland. De Voorzitter deelde mede, dat de Bond het ongunstig advies van Ged. Staten aan zichzelf heeft te wijten, doordat het bestuur de subsidie-aan vrage niet voldoende toelichtte. Eerst thans zijn nadere gegevens ingezon den. Daarom stelde de Voorzitter \uor. om deze subsidie-aanvraag te stellen tot de zomerzitung. De Staten vereenigdon zich hier mee. oed. Staten haddon voorgesteld om het verzoek dei- Noord-HoUandsche varkensfokvereeniging te Hoorn, om ook voor 1914 subsidie te geven, af wijzend te beschikken. De heeren P. Bos on A. j. vnn Benthem hielden een pleidooi om toch subsidie to verleenen, er -- wijzend, dat do financiën dezer vereeniging niet zoo gunstig zijn als Ged. Staten doen voorkomei). De heer Zijp (Ged. Staten) verde digde het afwijzend voorstel, er op wijzend, dot de belanghebbenden deze vereeniging nu zelf moeten staande houden. De varkenSfókKèrs hebben ui den laatsten tijd goede zaken ge maakt. Een voorstel-v. Benthem, om 500te verleenen, werd met groote meerder heid verworpen een v orstel-Bes, om .'300 te geven, even zoo. Door Ged. Staten is voorgesteld f 300 subsidie te verleenen aan do openbare leeszaal te Alkmaar. De Commissie voor j opport stolde voor te vorderen, dat eik jaar een ca talogus van de dag- en weekbladen, boeken en tijdschriften zal moeten worden gezonden aan Ged. Staten. De heer KI. de Vries was tegen het voorstel der Commissie, waarin k'j een censuur zag. Geroep Wei neen 1 üo heer Mr. P. j. Rev me r sprak zich in het algemeen uit togen hei steunen van openbare leeszalen. Spi-- aer wees er op, dat dit de c-erste pro vinciale subsidie aan een openbare leeszaal zal zijn. Gaan de Staten daartoe over, dan zullen meerdere aanvragen komen. De h-eer DuysDut is juist heel goed. Prof. Mr. D. P. D. Fabius uj in het amendement der Commissie ge-'u censuur, maar juist een waurhorg le gen censuur. Spreker heeft geen prin cipieel bezwaar tegen een bijzondere openbare leeszaal, maar wil toch niet overgaan tot het subsidieeren vanwe ge de provincie. Waartoe zai de?-; eer ste subsidie leiden? Indertijd hebben Ged. Staten zelf gewaarschuwd tegen uitbreiding van het subsidie-terrein der provincie. Is van de bezoekers der leeszaal geen kleine bijdrage Ie vra gen De heer G. C. Quarlcs van Uffoi l •.vees erop, dat de Staten toch moet: i weten wat ze subsidieeren. Dit is ei ken te beoordeelen door inzendt: van een catalogus. Mr. G. A. van Hamel (Ged. Stalen) deelde mede, dat de leeszaal openbaar zal zijn, dat wil zeggen voor ieder toegankelijk. De nieuwe subsidie-aan vragen zullen niet z<<o heel talrijk zijn. Ged. Staten hebben niet 't voor nemen om censuur te gaan uitoefe nen. De Voorzitter zei Ged. Staten wil len alleen een catalogus ontvangen om te beoordeelen of deze leeszaal zoo algemeen is, dat een provinciaal subsidie gerechtigd is De heer j. E. VV. Duys keurde i standpunt van den heer Reynifr af dit soctarisch standpunt hcrinne: t aan de middeleeuwen. De heer Fabius wees er op, dal het herstel der Oranjes de afschaffing der censuur in ons land heeft gebracht- De beer Duys En dan „Het An ker" Zijn rede vervolgend zeide de her Fabius, dat nog niet aangetoond is, dat de leeszaal niet kan bestaan zen der provinciaal subsidie. De heer Reymer antwoordde de:t heer Duys, «lat de R.-K. partij niet ia vcor domhouden van liet volk, maar v. ij zoo zei spreker zijn niet r de wijze van volksontwikkeling zoc-als die in de openbare leeszaal beoogd wordt. Het voorstel van Gel. Staten en het amendement der Commissie werden aangenomen met GG tegen 7 stom men. Ged. Staten stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek om sub sidie voor het Congres voor Kinder bescherming te Amsterdam. Do heeren Van der Woerden en Vli' '<ui stelden voor, alsnog (500 to geven. Dr. Van der Waerden lichtte dit voorstel toe. Mr. j. oappeyne van de Coj«;K-ih> (Ged. Staten; wees cr op da'. C*cd. Sta ten wel overtuigd waren van het nut van het congres, maar do vraag was zai uö provincie beginnen mot con gressen te subsidieer-.'M Ged. S'. den j hebben dit ontkennend beantw j Bwondic-n was dit congres geen j v«:ic:aal belang, doordat hot toevallig in Amsterdam gehouden is. Daarl ij komt nog dat het congres reeds is ge ëindigd. Do neer Vliegen merkte op, dot hot congres een algemeen belang van groote be loc kei lis gold. Dat liet con gres voorbij is ligt aan de Staten, die zoo laat vergaderen. De heer KI. ue rios plcitio voor provincialen steun. Er is een tekort op de rekening van het congres. Het vonretel-Van der Waerden ei» Vliegen werd verworpen met 36 tegen 35 stemmen. Hierna werd gepauzeerd.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1