LE KHEDIVE ïmakks| natuurlijk nl-vt vereenigen kon. Nood gedwongen, moest nu wol worden be sloten. de uitdeeling der gelden voor- lcopig uit lo stellen. Thans echter werd de vergadering zóó rumoerig, dut de notaris het raadzaam oordeel de. K .door een achterdeurtje de zaal to doen ontvluchten. Doch voor het zoo ver was, werd hij, volgens zijn ve: klaring, door een drietal heethoof den erns-.ig mishandeld. Gelukkig voor hem was de politie weldra ter plaatse, die K. tegen de woede der opgewonden menigte in bescherming nam. Ware dit niet geschied, dan was het den „spelbreker" ongetwijfeld slecht vergaan. EERLIJK MANNEKE. Il.it gebeurde verleden jaar met St.- Ntcolaas, dat een bood&chaplooper, sen not. oud manneke, al vijftig jaren •n dezelfde betrekking, bij een dame ten pakje chocolade ter waarde van f 2 moest bezorgen. Hij had nog nooit een cent te weinig thuisgebracht, was aii.ijcl slipt eerlijk geweest. En nu bij zijn thuiskomst ontbraken tot zijn ontsteltenis.... de twee- gul dens. Misschien had mevrouw de choco lade niet betaald?.... En het manneke haastte zich terug naar de dame. Zij wist zich ook niet te herinneren, of zij betaald had. In ieder geval wilde zij hom de schade niet laten lijden. Daarom kreeg hij de twee gulden. l'oen was hij tenminste Yoor zijn patroon geholpen.... Maar was hij uu wel eerlijk ge weest? Die gedachte plaagde hem een heel jaar lang, liet hom maar geen rust. totdat een gewichtige dagde 9de December, uanbrak. Hij behoorde tol de ouder» van dagen, die de twee gulden rente mochten gaan halen. Met de rente haastte hij zich naar de dame om zijn oude schuld want zoolang hij zich niet gerust gevoelde, meende hij schuldig te zijn te gaan voldoen. Of de dame het geld geaccepteerd heeft, weten we niet, zoo vertelt het „N. v. d. D.". ONGELUKKEN. Men meldt aan de „Tel." Zaterdagnacht lialf tv.ee geraakte de schipper M. B., 52 jaar oud, van het rïjnschip „Windhorst", liggende in de Maashaven O Z. te Rotterdam, door het kantelen van de loopplank te water. Tien minuten later werd hij opgevischt, doch alle pogingen, om de levensgeesten weder op te wekken, waren vruchteloos. Toen schipper J. Knigge uit Hoo-j ge/and met zijn vrachtmotorbcot „Ambulant" Zondagmorgen op de ri vier ue Maas voor Rotterdam voer. geraakte zij» motor defect. Zijn boot was inmiddels dwars gaan liggen door do sterke strooming, waarom hij zich weder naar hoven spoedde om liet roer om te gooien. Terwijl hij in het gangboord liep. viel de zware giek, uit den stoel, waardoor Knigge zwaar inwendig gekwetst werd. Zijn vrouw en knecht, die zich mede aan boord bevonden, riepen om hulp De gekwetste werd door een stoombootje, dat te hulp kwam, overgenomen en naar net ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek hij reeds overle den. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE KOEKANGERVELD. In de vorige week ging het gerucht, dat men den dader van den ruim twee jaar geleden gepleegden drie voud igen moord in het Koekangei void (Dr.) op het spoor zoude zijn. Volgens de „Tel."-correspondent te Assen is bij de justitie aldaar hierom trent niets bekend. EEN AUDIËNTIE. De te 's-Grnvenhage vertoevende zoon van den sultan van Soerakarta heeft aan de Koningin een audiëntie aangevraagd, welke den Javaanschen vorst eerstdaags zal worden verleend. DE BRAND VAN DE KANGEAN. Zondagmiddag is de Kangean, een der vrachtschepen van de stoom vaartmaatschappij Nederland, te Am sterdam aangekomen. Zooals men zich herinneren zal, kreeg het schip •op de reis hierheen aan de Portu- gocsche kust brand in de lading,, zoo dat het bij Lissabon onder water moest worden gezet. BB \NDEN. Te Deurne is afgebrand de boer derij van mevr. de wed. Van den Dun- gon, bewoond door de wed. M. van Bussel. I-Iet vee en een gedeelte van den inboedel werden gered; overigens verbrandde alles. Te Hevekes, gemeente Delfzijl, is afgebrand de boerderij van de we duwe Heddema. Het "voorgebouw en vee bleven behouden. Alles is verze kerd. MINISTER TREUB OP DE R. A. I. Maandagmiddag bracht de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. M. W. F. Treub, een bezoek aan de tentoonstelling van kleine automo bielen, motorrijwielen enz., die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden wordt. HET GRENSINCIDENT TE OLDENZAAL. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie hebben een na der onderzoek gelast omtrent de be handeling van het Finsche parle mentslid Hillia Parsinnen door de politie aan het station te Oldenzaal. Daartoe is genoemd parlementslid naar ons land overgekomen. Het on derzoek had Zaterdag en Maandag plaats en werd geleid door den heer mr. I' 3. M. Schaepman. officier van justitie te Almelo, waarbij ook tegen woordig was, behalve aanklaagster, de heer dr. Van Leeuwen, lid der Tweede Kamer De betrokken briga dier der Kon. Marechaussee, verte genwoordigers van Stoomvaartmaat schappijen, do juffrouw van het sta- tionswerk en stationspersoneol wer den gehoord. Hillia Parsinnen heeft haar klacht hoofdzakelijk bepaald tot de twee vol gende feitenzij werd gedwongen den trein to verlaten; toen zij vroeg om een apart vertrek, waar zij haar geld, onder haar kleereu verborgen, te voorschijn kon halen, verwees men haar naar een privaat. H. KOEN. Op ruim 8l)-jarigen leeftijd is In Den Haag overleden de heer H. Koen, die, na hel verlaten van den militai ren dienst achtereenvolgens was di recteur der militaire strafgevangenis to Leiden, directeur der Rijkswerk inrichting te Hoorn en directeur der gevangenis te Arnhem. LOCOMOTIEFPERSONEEL. De Bonden van Nederlandsch. loco- motiefpersoneel „Eendracht maakt Macht" (Staatsspoorl en ,,De Gemeen echap' (Holl. Spoor)) hadden tegen Zondagmiddag te 's-Gravenhage eet. vergadering uitgeschreven, welke zeer druk bezocht was, met het doei, tijdens de behandeling der Water- siaatsbegrooting in do Tweede Ka mer, te ageeren voor „verkorting van de lange en ongeregelde diensten en voor verlenging en vermeerdering dei korte en karige rustdagen van het lo coiuotiefpersoneel". Nadat enkele sprekers het doel dei bijeenkomst hadden uiteengezet, werd een motie aangenomen, waar van een afschrift na afloop der verga dering ten huize van minister Lely werd afgegeven. DE VERGIFTIGING OP DEN KONINGINNEWEG TE AMSTER DAM. v 't Ilbld. ontving van zijn correspon dent te Weenen het bericht, dat daar ter stede is aangehouden Hermar. Christiaan Jacob Wijnoogst, geboren te Amsterdam in 1885, die verdacht wordt gepoogd te hebben zijn te Am sterdam wonende familie met blauw zuur te vergiftigen. Men herinnert zich wat wij destijds over die geheim zinnige vergiftiging mededeelden. Op Maandag 10 November dedei. zich ten huize der familie Wijnoog«t, wonende Koninginneweg jl„u boven huis, te Amsterdam, vergiftigingsver echijnselen voor. De poes dronk van melk en werd daarna bewusteloos De inwonende zoon des huizes, Dirk, dronk dieczelfden avond eveneens melk, en vertoonde ook vergiftigings verschijnselen. Het onderzoek dooi den Gezondheidsdienst ingesteld, wees uit, dal de melk blauwzuur be vatte. Enkele dagen later, op Don derdag 13 November, nam de 16-jari ge dochter des huizes, Almida, toen zij haar tanden wilde poetsen, eer, vreemden smaak waar. Het water uit de karaf, dat zij voor het tandenpoet sen wilde bezigen, bleek eveneens een groote hoeveelheid blauwzuur te be vatten. De 19-jarige werkster der familie werd door politie en justitie langdu rig gehoord, doch er waren geeneriei termen aanwezig, om haar te verden ken. Thans is, zooals gezegd, te Weenen de ongeveer 28-jarige zoon des hui zes aangehouden, onder de verden king zijn moeder, broeder en zuster uit den weg te hebben willen ruimen om in het bezit te komen van de er fenis. De „Neue Freie Presse" te Weenen geeft nog de volgende bijzonderhe den Den 22sten November richtte de Amsterdarnsche justitie tot de politie te Weenen de vraag of de te Weenen wonende H. C. J. Wijnoogst zich van 9 tot 14 November buiten Weenen had opgehouden. Uit het onderzoek bleek, dat de man tot 31 October als leider van het filiaal der cacao- én chocola de-fabriek Erven H. de Jong was op getreden, en toen naar het heette voor zaken op reis was gegaan naar Leip zig, om daar in bioscoop-theaters bon bons-automaten in te voeren, De moeder van den aangehoudene is volgens het blad een 50-jarige ver mogende weduwe, die op het boven huis Koninginneweg 190 yoont met haar 16-jarige dochter en haar 27- Jarigen zoon, die bankbediende is. Toen het onderzoek niets ten na deeie van de 19-jarige werkster had uitgewezen, ging men denken aan moord met hei oog op de erfenis en viel de verdenking op den zoon Her man Christiaan Jacob, die in ongun stige financieele omstandigheden ver keerde. Eenigen tijd te voren had hij bij de autoriteiten te Baden (bij Wee nen) een bewijs voor aflevering van cyaankali aangevraagd en verkregen en wei voor photographische doelein den. Eén dag vóórdat hij het filiaai verliet, heeft hij in de drogisterij Wallace te Baden 100 gram cyaankali gekocht. Reeds Zondag 9 November verliet hij zijn woning te Weenen en keerde er den 1-klen November te rug. Dit werd den llden December te- legraphïsch ter kennis gebracht van de Amsterdarnsche justitie en deze vroeg de aanhouding van Herman Wijnoogst. In hot bureau der veilig heidspolitie werd hem gevraagd waar voor hij de groote hoeveelheid vergift had gekocht. Hij moest toegeven, dat hij de laatste jaren niet aan photo- grapheeren had gedaan en niet eens een toestel bezat. Hij werd ter be schikking gestold van het „Landesge- richt". Du Amsterdarnsche inspecteur van politie de heer P. Harrebomée, is te Weenen aangekomen om in lichtingen ju te winnen naar de le- ynsomstandigheden van den aange houden Wijnoogst. Bij het verhoor, werd Wijnoogst de vraag voorgelegd, waarvoor het groo te quantum vergif gediend had. Stook- j houdende gronden kon hij hiervoor niet aanvoeren, terwijl hij, naar men reeds weet, moest toegeven in de laat ste jaren zich nmiruer meer met pbo- togiuphee-reu te hebben bezig gehou den Ja zei Cs bekende geen toestel te bezitten. Ten overvloede verklaarde hij, ook vroeger ais amaieur-photograaf nooit cyunkali te hebben gebruikt. Naar de verblijfplaats van het vergif gevraagd antwoordde hij, het te hebben wegge worpen. Wat het Ln Amsterdam voorgeval lene aangaat, Wijnoogst ontkende daaraan debet te zijn, hij herhaalde zijn bewering, het misdrijf onmogelijk te hebben kunnen begaan, daar hij pas op den avond van den lOen No vember Weenen verliet om zich naar Leipzig te begeven, een bewering, die echter, ook door getuigen zonneklaar als onjuist bewezen is. Kort voor zijn vertrek naar Leipzig moet hij een groot bedrag aan geJd ontvangen hebben. CONGRES VOOR KINDERBE SCHERMING TE AMSTERDAM. Maandagmorgen werden de volgen de inleidingen gehouden De heer Th. M. Kotelaar over de gevolgen van kinderarbeid voor het onderwijs, de heer Henri Polak over de beteekenis van het verbod van kinderarbeid voor de arbeidende klasse, de heer I„ ITeyermans over de gevolgen van kin derarbeid van sociaal-hygiënische zij de bezien, de heer J. v. d. Tempel over kinderarbeid en de wet coving. Daarna ging het Congres over tot de behandeling der conclusies. Aangaande den leerplicht luiden de conclusies, die ongewijzigd werden aanvaard I. De verplichting vangt aan uiter lijk, zoodra het kind den leeftijd van zeven jaren heeft bereikt. Geen kind wordt tot gewoon lager onderwijs toegelaten, zoolang het den leeftijd van 6 jaren niet heeft bereikt. De verplichting eindigt, indien het kind acht Jaren leerling der lagere school is geweest en liet de klasse heeft doorloopen, waarin het bij den aanvang van het laatste schooljaar was geplaatst. II. De kinderen van ouders, die een vaste woonplaats missen, zijn ook onderworpen aan de bepalingen ver vat in I. Van overheidswege wordt! gezorgd, dat deze kinderen het ondor- wiis aan een lagere school kunnen volgen. III. Uit de wet vervalle de bepaling in art. 13, waarbij ten behoeve van werkzaamheden in landbouw, tuin- bouw, veehouderij of veenderij, jaar- i lijks voor ten hoogste 6 weken ver gunning kan worden verleend, de school niet te bezoeken. IV. In de wet worde een bepaling opgenomen, «'aarbij onder strafbe dreiging aan den werkgever alle ar beid voor schoolgaande kinderen ver boden wordt. De conclusies aangaande het voort gezet onderwijs luiden als volgt I. De verplichting tot het regelma tig bezoeken van inrichtingen van on derwijs strekt zich uit tot het volein digde 18de levensjaar, met dien ver stande, dat na afloop van het gewoon lager onderwijs met een bepaald aan tal uren por week kan worden vol staan. II. Aan de vakken van algemeen ontwikkeld onderwijs wordt ook, in dien de ondervijs-inrichting vakoplei ding beoogt, een bij de wet te bepalen minimum aantal uren per week be steed III. Zooveel mogelijk wordt er door den wetgever naar gestreefd, het voortgezet-onderwijs. althans in de eerste jaren volgend op het gewoon lager onderwijs, overdag te geven. IV. De werkgevers zijn onder straf bedreiging gehouden de jongelieden in de gelegenheid te stellen het voort gezet onderwijs te volgen. Als volgt worden aangenomen de conclusies voor kindervoeding en -kleed ing I. In ue wet v.ordt de bepaling op genomen, dat rechtstreeks van over heidswege voeding en kleeding zal worden verstrekt aan schoolgaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat. II. Ouders van niet behoeftige leer lingen kunnen hun kinderen tegen betaling aan de voeding doen deelne men. De conclusies aangaande kinder arbeid luiden I. Wettelijke bepalingen worden ge maakt tot liet tegengaan van allen arbeid, die direct of indirect verband houdt met het bedrijf of de nering, welke uitgeoefend wordt door hem of haar, die de opdracht tot dien arbeid geeft,, voor kinderen, die nog niet van den leerplicht voor het gewoon lager onderwijs zijn ontslagen. H. Eveneens worden wettelijke be palingen gemaakt tot sterke beper king van den arbeidsduur voor jonge lieden beneden de 18 jaar. Ingeval het voortgezet onderwijs wordt gegeven in uren, vallende onder den arbeids tijd, worden deze in mindering ge bracht. III. Nachtarbeid voor jongelieden beneden 18 jaar worde hij de Wet verboden. Deze conclusies werden alle onver anderd aangenomen na zeer langdu rige bespreking. De aangenomen conclusies zullen op verzoek van het Congres door het Congresbestuur ter kennis van Regee ring en Kamer worden gebracht. Daarna werd het Congres gesloten. ING EZ O N DEN MEDEDE F. LIN GEN A 30 Cts. per regel. CIGARETTES 20 STELLA 0,251 fM 20 SCARABÉE 0.30 j f 20 WATTEA!J_-0.50j Pers-Overzicht HET NIEUWE ELEMENT IN DE ONDERWIJS-QUAESTIE. „De Tijd" 6chrijrt Zoo zijn door cc logica der politieke omstandigheden, door de natuurlijke reactie, die wel volgen moest na zoo onnatuurlijke opwinding van partij- driften bij de stembus, en door de be ginselvaste houding der rechterzijde, opeens de Christelijke partijen ge plaatst voor een proeve van oplossing dcc schoolquaastie, welke men bij do verkiezingen gedreigd had tot eon shibboleth van 0112e vernedering en onderdrukking te maken. De hoogere wetten van rechtvaardigheid, welke ook de staatkunde behoerschen, heb ben zich aan onze tegenstanders ge wroken en zelfs hun kwaden wil in een goeden omgezet. Of deze goede wil, na het loyale woord ook do loyale daad aandurft, zullen wij afwachten. Wij laten noch onze waakzaamheid, noch de wils kracht, die wij voor oen principieele oplossing der zaak behoeven, smoren in de stemming van verzoening, waar door de linkerzijde eindelijk, na zoo vele jaren van onrecht, aan on3 on derwijs geploegd, schijnt aangevaren. Een illusie zou do meening zijn, dol wij reeds alle moeilijkheid te boven kwamen Do ergste moeilijkheden om tot een afdoende regeling te geroken, beginnen nu pas. En zij zullen alleen overwonnen worden, indien 't staats- inansbelóid, dat tot dusver de rech terzijde heeft baheereohl, als een on- voorwaardelijken oisch van welslagen de eendracht beschouwt I Stadsnieuws Verlof Drankwet. B. en W. deelen mede dat is inge komen een verzoekschrift van J. Par son om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de gelagkamer en de biljartkamer van het perceel aan het Zuider Buiten Spaurne no. 16. Een zelfde verzoek is ingekomen van C. Heemskerk voor de beneden zaal-van het perceel Berckheydestraai no. 36. ONZE VLOOT. De algemeene vergadering van de vereeniging Onze Vloot zal het vol gend jaar op den sterfdag van de Ruyter te Haarlem gehouden worden, zoo meldt de N. R. Ct. DE REIN LEVEN-BEWEGING houdt (naar de N. R. Ct. meldt) 18 Ja nuari te Haarlem haar algemeene vergadering, AVONDRECEPTIE COMMIgSA- RIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland en mevr Van Leeuwen hebben het voornemen avondrecepties te houden op Donder dag 15 Januari en Dinsdag 10 Fe bruaii. Kinderclub I. O. G. T. Door do nog jonge kinderclub van de Int. Orde of Good Templars, (Goe de Tempelieren) zaJ deze week een feestavond worden gehouden in de Vauxhall, met medewerking van een goochelaar, verder zullen worden ver toond Daleroze-Kitiderspelenen zal de heer van der Have een rede hou- Gehee 1-0 nt houding. Zaterdagavond gaf de ajfdioel'ing Haarlem der Ned. Vereen, tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken ln het Brongebouw een propaganda- feestavond. met medewerking van de Geheel-Onthouders-Zangvereeniging ,.De Korenbloem", en de onder-afdee- ling. Toon eel vereeniging „Nieuw Le ven". Een uur voor den aanvang was de zaal reeds geopend, daar in den foyer van het Brongebouw een tentoonstel ling plaats had van de voorwerpen, welke dien avond verloot zouden wor den. Nadat op de piano eenige muziek nummers waren gegeven, nam de voorzitter der afd. de heer M. A. Rei- nalda, liet woord en heette de aan wezigen welkom, er den wensch bij uitsprekend, dat zij, die nu nog naast de geheelonthouding staan, zich dezen avond zoude t aansluiten. Nog werd onder applaus medege deeld, dat begin Jan. 1914 een feest avond zal worden gehouden, waar het tableau, dat in November van dit jaar zooveel belangstelling mocht on dervinden zal worden voorgesteld. Door de geheel-on thoudens-zangver- eeniging „Do Korenbloem", werd daarna onder leiding van den direc teur den neer W. Biele, op zeer ver dienstelijke wijze gezongen: „Onze Zang" van P. do Nobel, en „Bnrca- gole" van G. van Beijiperle. Daarna was het woord aan den lieer Westmeijse, die tot onderwerp had gekozen „Van strijd en overwinning". Door spreker, die met applaus werd begroet werd eerst gesproken over den strijd die door de geheel-ont houders wordt gevoerd. Vooral de laat ste 25 jaar. Sinds dien is deze strijd veel actie ver gevoerd, waarbij ook de medici medewerkten mei statistieken, welke op duidelijke wijze aantoonen hel groote kwaad dat is gelegen in liet gebruik en misbruik van alcoholhou dende dranken. Spreker wees vervolgens nog op een aantal belangrijke feiten, en deelde daarbij ook nog eenige zeer droeve geschiedenissen mede, die de drank ellende reels heeft gesticht. Daarna behandelde spreker meer hot groote werk dat dezen win tel' zal aanvangen, 11I. hef. petitionne ment voor local-option, en drong er op aan bij de aanbieding van de lijs ten deze te teekenen. Veel applaus was sprekers deel. I11 de pauze had een tombola plaats, terwijl de verloting reeds was ge schied onder toezicht der politie. Na de pauze deed zich nGg hooren het zangkoor mei een tweetal liede ren, Bij 't Lentefeest, en Onthouders- zang. Daarna deed de heer Westmeijse zich hooren in een aantal voordrech ten, welke de aanwezigen boeiden en die dan ook veel applaus verwierven. Door de tooneelvereeniging „Nieuw Leven", werd daarna opgevoerd bet één-bedrijvig blijspelletje „Hans Hus sel op T Stadhuis", welk stukje door enkelen zeer goed vertolkt werd en dan ook wel den lachlust opwekte. 1 Tot slot had de mededeel ing plaats van den uitslag der verloting, terwijl do prijswinners zich aan de foyer konden vervoegen voor de in ont- vangstneining van de voorwerpen. Een bul onder leiding van de heeren Van Ake en Mach iel se, hield de vele danslustigen nog lang bijeen. Kiekjes nlt de Rechtszaal. Een ongeval? Gisterenmiddag deed de rechtbank uitspraak in de zaak van den mees terknecht van een fabriek te Zaan dam, die door den kantonrechter te Zaandam was vrijgesproken van de aanklacht bij een ongeval op zijn fa briek geen geneeskundige te hebben gehaald. Zooals men zich herinnert had een jongen z'n hand geklemd tusschen de deur van het privaat. De meester knecht dacht, dat het een onbedui dend wondje was en verbond de piullv zelf. Latei- is gebleken dat de pink gebroken was. De meesterknecht ontkende, dut dit een ongeval was in den zin der Ongevallenwet. Het O. M. bij de rechtbank was het daarmee evenwel niet eens en vroeg veroordoeling van den meesterknecht tot een geldboete. De rechtbank ontsloeg den man thans van rechtsvervolging. KEES. Tentoonstelling. Op de groote internationale ten toonstelling, die tevens jubileunxstco- toonstelling was, ter gelegenheid van de 20e tentoonstelling van pluimge dierte en konijnen, zang-, kamer- en volière vogels, gehouden 12, 13 en 14 December te Utrecht, en 4006 num mers bevattend, werden aan de vol gende Haarlemmers prijzen toege kend: Aan den heer J. van Booren, in de afd. Hoenders, voor krielhoenders, sabelpootkrielen, Bantamkriel, Baard kriel, en Engelscke Vcchtkriel, twee eereprijzen, 6 eerste prijzen, 2 twee de prijzen, 1 derde prijs en 1 zeer eer volle vermelding. Aan den heer G. J. A. A. baron van Heemstra voor inzending Sierduiven twee eerste prijzen, 1 tweede prijs, 2 derde prijzen; voor kipduiven een le en eereprijs; voor Almonds een le en eereprijs, voor Witkiel, een 2e en 3e prijs. In dezelfde afd. aan den heer J. C. Plülippo Jr., voor Engelsche Goud vinken 3 eerste prijzen, 1 derde prijs en 2 eereprijzen, voor Duitsche Tui melaars 2 derde prijzen. Voor de afd. Hoenders, aan den heer E. Pieper, voor Leghorns, een 2e prijs. In dezelfde afd. aan den heer L. H. Post, een eerste en eereprijs, voor witte Leghorns; voor Duiven 5 eerste prijzen, 1 zeer eervolle vermelding en 1 eervolle vermelding; voor konij nen 1 eereprijs en een le prijs. Aan Gebr. Romijn, voor een Inzen ding konijnen: 1 tweede prijs en eer volle vermelding. Aan J. J. Schutte, voor een inzen ding konijnen, een 2e prijs. Aan den heer G. II. Stouten voor een inzending Hoenders een zeer eer volle vermelding. Voor konijnen een eereprijs, 1 eerste prijs, 6 tweede prij zen, 3 derde prijzen en 2 zeer eerv- v ermeldingen. Aan den beer W. Vehmeijer voor een inzending boenders 9 eereprijzen, 8 eerste prijzen, 7' tweede prijzen, 5 derde prijzen, 4 eervolle vermeldingen en 4 zeer eerv. vermeldingen. Aan den heer H. A. Willemse, voor inzending Hoenders: 3 eerste prijzen, 1 tweede prijs en 1 derde prijs. De heer G. L. Kleïjvoor een inzen ding konijnen 2 eereprijzen en 2 eer ste prijzen. Aan den heer L. v. d. Bragt, voor een inzending Konijnen een eervolle vermelding. „GYSBERT JAPICX". Zaterdagavond hield het Frysk Selskip „Gysbert Jupicx" 'n Büten- gewoane Gearkomste in den Schouw burg. De Friesche kap, door menig bezoekster gedragen, de Friesche vlag uitgestoken in de zaal, de ge bruikelijke opschriften in 't „Friesch" gesteld, deden ook mijn Friesche hart goed. Alle oogen en gesprekken duid den op de „njooht en wille", die ons op dezen avond nog te wachten stond. De voorzitter, Mr. A. S. Miedema, opende met «en opwekkende toe spraak deze bijeenkomst, er op wij zende dat er dezen keer iets nieuws op het programma stond, namelijk .pryssprekkerij "j Daarna liet het Sjongselskip „Fri- sia", dat onder leiding staat van den heer J. Post, zich hooren en 't dient gezegd de beide zangnummers „Wolkom yn it wAld" en „Joanliet" werden zeer verdienste!jjk gezongen. Vervolgens werden de verschillende voordrachten voor den wedstrijd ge houden. We hebben er van genoten, ernst en luim. Hebt ge wel weder gemerkt, Friezen, hoe in-ernstig en ook hoe echt-komisch men zich in onze taal kan uitdrukken Uitdrukkingen en woorden, die in 't Hollandsch zich niet of zeer moeilijk laten omzetten en dan in elk geval ten koste van de ..veelzeggendheid" dezer uitdrukkin gen. De prijzen werden onderscheiden lijk toegekend aan: le prijs: „Ja- loersk"2e prijs „de Swalker" 3e prijs „Meimneleeu" 4e prijs: „Sy he mei d'aeyon" 5e prijs „It Jurkje", terwijl de eerste publieksprijs even eens werd toegekend aan No. 1 en de iou publieksprijs aan No. 3. De mededingers waren leden van de Anisterdamsche en Haarlemsche Friesche vereeniging en de voordrach ten alie voor twee personen. De heer B. S. Hylkema uit Zwolle (ik meen herkomstig van Akkrum) hield bij de prijsuitdeeltng een zeer geestige toespraak, telkens onderbro ken door gejuich en gelach der toe hoorders. Daarna begon het bal, waarop de „Skotske trïje" natuurlijk ettelijke malen werd gedanst. Het hul L om half 2, terwijl dit was afgelcopen om half 6. een bewijs dus dat de Frier zen, waarvoor Friesland meen ik be kend is, gaarne „vroeg" naar bed gaan. 't Was een welgeslaagde uitvoering, waar men zich kostelijk amuseerde. KERSTFEEST LEGER DES HEILS- Mcn schrijft ons: Voor de uitdeeling van levensmid delen en kleedingstukken aan 600 van de armste gezinnen met Kerstfeest hier ter stede zal op Dinsdag, Woens dag en Donderdag a.s. een potcollec- te worden gehouden. De potten zij.11 op de volgende pun ten der stad geplaatst: Groote Markt, Station, Verwulft, Groote Houtstraat bij do iloutbrug, tegenover het Post kantoor en op het Spaarne bij de Mei kb rug. Rubriek voor Vragen Geubonneerden Lobben bat voorrecht, rragen op rereohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zeudon bij do Bedactio ven Haarlem':: Dagblad, Grooto Houtstraat 5S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig n»Bin en woonplaats van den inzender vormoldao wordt goen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook meedee- len aan wi-en men vreemde postzegels op kan zenden ANTWOORD. Bedoelt u om te verkoopenDan aan oen handelaar in postzegelsvoor het zendingswerk nemen de geestelijken van verschil lende kerkgenootschappen die gaarne in ontvangst. VRAAG. Ik ben tijdelijk in een boekwinkel gehuurd per dag, zoo lang de patroon geen jongen had. Nu heeft hij een jongen aangenomen en geeft mij mijn ontslag. Heb Ik nu recht op een dag loon ANTWOORD. Ja. VRAAG. Kunt u mij ook 't adre3 opgeven van een te Londen gevestigd advertentieblad ANTWOORD. Er worden zooveel bladen te Londen uitgegeven. Bijv. „The Times", „Daildy Mail", „West minster Gazette", „Daily News", „Daily Chronicle". VRAAG. Heeft een werkster, die voor vast is aangenomen, het recht om zonder opzegging weg te blijven ANTWOORD. Neen. VRAAG. Ik moet a.s. Woensdag naar Leidschendam. Kunt u mij daar ook de beste reisgelegenheid voor op geven? ANTWOORD. Eerst per trein naar Den Haag, dan overstappen in de cloctrisclie trein Den Haag—Rot terdam, waarvan enkele diensten in Leidschendam 6toppen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Vanwege de afd. Hoofddorp van den Bond voor Staatspensionneering was in Hotel de Beui's een feestavond ge organiseerd, in verband met de eerste uitkeering aan de ouden van dagen ingevolge de Invaliditeitswet. Alle oudjes van Hoofddorp en om geving waren uitgenoodïgd aanwezig te zijn, en velen hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. Door den propagandist van genoemden Bond, den heer Uiterwijk, werd een opwek kend woord gesproken tot aansluiting bij den Bond en werden verschillen de voordrachten ten beste gegeven. De tooneelclub te Hoofddorp voerde opi „De verzorgde oude dag", dat uitste kend gespeeld, veel indruk maakte. Het gevolg bleef niet uit en niet min der dan 40 nieuwe leden konden door de afdeeling worden geboekt. De oud jes werden onthaald op chocolade melk en ververschingen. Het is een buitengewoon goed geslaagde propa- ganda-avond geweest voor den Bond. Letteren en Kunst DE TERUGGEVONDEN G TO CON DA. Nader kan gemeld worden, dat da dief de 22jarige Vincenzo Perugia is, een Italiaan, die gedurende eenigen tijd als huisschilder en decorateur aan het Louvre werkzaam i3 geweest. Hij wordt beschreven als een jonge man met een gebrekkige opleiding en zon der eenigen artistieke"» aanleg. Zijn geheele doel schijnt geweest te zijn, een kunstwerk als de Gioconda aan zijn vaderland terug te geven (het feit, dat hij dit mogelijk achtte, be wijst wel den eenvoud van zijn geest), hoewel hij tegelijkertijd van de gele genheid proiiteeren wilde, om voor zicli zelf een 'klein fortuintje te be machtigen. In Augustus 1911 (toen het schil derij verdween) was hij niet meer aan het Louvre, doch kwam er nog dik wijls om een kameraad op te zoeken, zoodat zijn komst op Maandag, als het museum voor het publiek geslo ten is, geen opzien verwekte. Volgens zijn eigen verklaringen want Perugia weizicht volstrekt niets te verbergen en schijnt heel verbaasd over zijn arrestatie, omdat hij ver wachtte, dat men hem in Italië ui terst dankbaar zou zijn had hij al lang het plan, de Gioconda weg te ne men. Hij had zich er rekenschap van gegeven, hoe gemakkelijk dat zijn zou, en besloot eindelijk: het plan uit te voeren. Hij ging naar het Louvre, maakte een praatje en wandelde toen naar den Salon carré, die geheel ver laten was. In een oogwenk had hij de schilderij losgehaakt, en van glas en lijst ontdaan, die hij in een afge legen portaaltje onder een trap ver borg. Daarna verstopte hij het paneel onder zijn lange schildersjas en ging heen zonder eezlen te worden.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6