Bijna 2 1/2 jaar lang bewaarde' iiii hel schilderij bij zich thuis, in een. koffertje met dubbelen bodem „als ceil iieilis voorwerp", zegt hij. Hij durfde liet haast niet te voorschijn ha len om "t te bekijken, zoo bang was lhj voor ontdekking. Eindelijk achtte hij het oogenblik gekomen, en schreef hij, inc-t de ouder teekening Leonardo nan een kunstkooper in Florence, wiens adres hij toevallig in een Ita lian nsche krant gelezen had, om hem de Gioconda aan to bieden. De 'kunst kooper stelde hom voor, -te Milaan bij oen te komen, maar hoorde toen •plotselingniets meer. Hij dacht reeds, met een grappenmaker te doen gehad te hebben, toen hij Donderdagavond een jongen man zijn winkel zag bin nenkomen, die hem zeide. dat hij Leonardo was, en de Gioconda bij zich had, in rijö hotel. Hij deed hec- Icmaal niet geheimzinnig, en was er zoa lrotsch op. dal hij dien schat aan zijn vaderland kon teruggeven, dat de kunstkooper hem voer een gek aanzag. Den volgenden morgen ging de handelaar met den directeur van de liffizkgalei'ij naar het hotel van Perugia, en zag er het schilderij, dat, keurig in een koffertje met dubbelen bodem verborgen, in het geheel niet geleden had. Do museum-directeur, onmiddellijk zeker de echtheid, verklaarde dat hij het schilderij ©ven wilde meenemen om hot met de an dere Da Vincke's te vergelijken. Peru gia. geheel overtuigd dat Italië hem bijzonder dankbaar zou zijn en hem eerder een standbeeld geven dan hem in de gevangenis zettenstemde toe. Zon gingen de twee bezoekers met de Gioconda heen, en een half uur later was de dief gearresteerd. Omtrent de echtheid van het werk schijnt niet de minst© twijfel te be staan. De museum-directeur Poggi en de directeur van Schoone Kunsten Rïeci zijn volkomen overtuigd; hoven- dien vertoont het paneel aan den ach terkant nog het 'stempel ©n het num mer van het I.ouvre. Voor de ontdekking van het schilde rij is indertijd door verschillende bla den en door de Amis du Louvre ©en gezamenlijk bedrag van 240.000 fres. uitgeloofd. Men vraagt zich af, aan wien dit nu komen zul. Krijgt do kunstkooper het, dan heeft hij, al kocht hij de Gioconda niet, toch een aardig zaakje gedaan! Volgens de laatste berichten uit Florence is de Gioconda, sinds zij het I.ouvre verliet, nagenoeg onbescha digd gebleven. Gr zijn slechts twee haast onzichibure schrammetjes ge komen op haar linkerwang en schou der. maar als beschadiging beduidt dat nagenoeg niets. Eenige kunstge leerden, le heeren Poggi, Denicola, Orvieto, Tarcliiani en Gigiioti, heb ben het schilderij duim voor c^im met de groote photo van Broun even groot als het orginepl, vergeleken, en zicli zoodoende van de oibsolute over eenstemming der craquelure kunnen overtuigen. Twijfel aan de echtheid is dus in ieder geval uitgesloten. In het bezit van den te Florence ge vangen genomen Joconde-dief zijn ook twee miniaturen gevonden,, uit een museum te München gestolen. Perugia, door journalisten onder vraagd, heeft verklaard, dat hij van plan was, 506.000 Lire te vragen. Hij had -no? slechts 1 lire 75 in zijn zak. Uit Parijs wordt nog aan de N. R. Ct. geseind Onder de bijzonderheden, die nog meegedeeld worden omtrent de Jocon- de is er één, die door de ironie, die er in ligt, nog vermelding verdient. Pe- rugio heeft meegedeeld, dat hij, na da Joconde uit haar lijst gehaald te heb ben. en de lijst onder een trap ge plaatst te hébben, met hel paneel on der zijn werkkiel verborgen, toen kalm liet- Louvre uitgewandeld is. De concierge liet hém rustig voorbijtrek ken. In Florence nu waren de mu seum directeur Poggi en de kunstkoo per Geri naar het hotel gegaan, waar Perugio logeerde. Na het schilderij gezien te hebben, slaagden zij erin Perugio er toe te krijgen met hen mee te gaan om het schilderij naar het museum te brengen, waar het nader onderzocht zou worden. Perugio deed er een doek omheen en met hot schil derij onder zijn overjas verborgen, ging hij niet de Iwèö anderen de trap af èn wilde het hotel uitgaan. Maar op dat oogenblik schoot de portier vai. hei hotel toe en zich tot Perugio wen dende. vroeg hij ongerust: wat hebt gij daar bij u? De portier meende n.i. dat Perugio een van de omlijste pla ten uit een hotelkamer wildé meene men. Men slaagde erin dc-n portier ge rust te stellen en zuo kou men net hotel verlaten. Dc ironische conclusie die zich hier opdringt is deze, dat de armzalige platen van een derderangs hotel in Florence heter bewaakt wor den dan in 1911 de grootste kunst schatten van het Louvre. De huiszoeking der Parijsche poli tie in de kamer van Perugio, rue de l'Höpital-Saint-Louis, heeft enkele aanwijzingen gegeven, dat de dief der Gioconda niet uit misplaatste vader landsliefde, doch enkel uit winstbejag heeft gehandeld. Hij had de namen van verschillen de millionnairs genoteerd, met 't plan aan een hunner 't stuk te verkoo- pen. Kerk en School NED. IIERV. KERK. Beroepen: te St. Maartensdijk (Z), B. Batelaan, te Ouderkerk a/d. IJscl; te Nes (Ameland) (toez) O. J. Rein- ders, cand. te Thssinge. GEREF. KERKEN. Bedankt? voor Oud-Loosdrecht, L. van Wijk, te Krom menie. CHR.-GEREF. KERK. Beroepen: te Almelo, Joh. Jansen, te Utrecht. Bedanktvoor Zwolle, L. de Bruy- ne, te Bunschoten. EVANG. LUTH. KERK. Beroepente Groede, F. J. Plaat, le Purmerend. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd candid aatsexa- nien rechten, de heeren J. C. Baud en J. G. Sillero. Doctoraal examen staatswetenschap do lieer mr. A. J. D. de Bock. Doctoraal examen rechten, de heer T. M. Pleyte. Eind-examen Ned. Ind. Adm. dienst do heeren D. Telchuys en E. L. J. Tydeman. Utrecht. Geslaagd candidaats-exa- men Nederlandse he letteren de heer 1'. Serton (met lof). LU. D."). Utrecht Bevorderd tot do.-tor in de rechtswetenschap op stellingen de heer H. Ph. M. J. Janssen, geb. te Amsterdam; tot doctor in de Staats wetenschap op stellingen de heer mr. J. F. Veeren, geb. te Brummen. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of liiot geplaatst, wordt do kopie den inzender niet toruggegaven. Voor dcu inhoud dezer rubriek stelt de Eedaclie zich niet aansprakelijk. CAFé- EN VERGUNNINGHOUDERS VAN HAARLEM. Laat ondergetekende beginnen met zich te verontschuldigen, als lid der Ver. Vergunning (Onderling belang) dat hij door omstandigheden Donder dag niet op de vergadering aanwezig Icon zijn. Toch lieb ik met vreugde het. verslag in de Haar). Dagbladen gelezen, ik zeg met vreugde toen ik ins dat er een plan is opgevat om mat Nleuwsjaarsdag de Café's te sluiten. Dat is een goed idéé, maar... dan ook alle n! Zonder uitzondering. Zoowel gTonte als kleine zaken, dat zou iets zijn H. H. Caféhouders de eerete dag d-°s jaars zoo geheel vrij te zijn. Vrij! Ja begrijpt dan toch ook eens dat gij zoo'n geheel jaar dag in dag uit vaststaat: nu zult ge zeggen: ja, ik ga evengoed wel eens uit, jawel, maar dan zijt gij niet vrij, ge moet uw zaak aan andere handen overlaten Sluiten wij, dan zijn wij vrij, en al ons per soneel! En laat ons nu niet denken, ja. ik kan geen dag in mijn ontvangsten missen d.w aasli e i d! Als het er op een dag óp aankomt dan redt men het toch niet Daarom laten wij nu a.llen, zonder uitzondering de handen ineenslaan, on steunen het voorstel van de Vereenïging Vergunning orn straks, wanneer u oen kaart ter tee-j kening wordt aangeboden, het zonder aarzelen te doen, maar dan ook persé' sluiten. En dan moeten wij allen sluiten, om dien eersten dag des jaars nu eens echt gezellig in huiselijken kring te vieren: laten wij dan daarmee beginnen met Oudejaars avond om 10 uur! om den 2en Januari weder een vol jaar tegemoet le gaan! Hierbij voeg ik een woord van war me hulde aan de Vereeniging „Onder ling Belang" die het besluit heeft ge nomen; doch hel zou volgens mijn in zien het beste zijn op de allereerste plaats aan alle café's- en Vergunning houders enz. een kaart ter teekening, voor te leggen, met verplich ting op boete- bij eventueele niet- sluiting. Deze boete moet (al is het ook door vervolging) dan worden ge ïnd door Onderling Belang, en het geld voor liefdadige doeleinden be schikbaar gesteld. Dat is dan voor iedereen waarborg om gerust, te slui ten, daar concurrentie geheel buiten gesloten blijft en mocht er soms een zijn (wat ik in aller belaug niet kan gelooven) die niet wil teekénon, nu, laat hem openblijven, doch :k geef u de verzekering, dat zoo n man als een hongerlijder kan worden gebrand merkt. Ook zetkaslc-leins zullen dit gaarne hun patroons ter teekening overleg gen, en mocht er soms dan iets zijn dat deze of'gene kan verhinderen, dan zal het Bestuur van Onderl. Belang welwillend genoeg zijn, om in deze al? middelaar op te treden. En nu, tot slot, aan alle Café- en Vergunninghouders enz., een goed uiteinde en e;n pleizierige Nieuw jaarsdag! Dankend voor de verleende plaats ruimte in dit blad, verblijf ;k Hoogachtend, VERGUNNINGHOUDER. Lid der Ver. Vergunning „Onderl. Belang". Aan de Redactie van Haar lem's Dagblad. Mijnheer.de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt u beleefd het onderstaande in uw blad op le ne men, en wel naar aanleiding van het schrijven van den heer J. v. d Wijde, geplaatst in uw blad van Donderdag 11 December. De heer van der Wijde geeft ons hierin een kleine op- of aanmerking. Dat ons loon in 1911 verhoogd is, ben ik volkomen met hem eens. Tk erken ook dal hier een fout is van onzen ty- per, alhoewel de patroons toch wel kunnen begrijpen dat er 1912 mee wordt; bedoeld. Hiermede geloof ik genoegzaam dit punt te hebben toegelicht cn ik ver blijf met -de meeste hoogachting, II. KION Jr., Secr. Rechtszaken PENSION DIE VEN. Voor "de rechtbank te 'a-Gravenhoge hebben zoo melüi de „N. R. Ct." terecht gestaan J. K 19 jaar, kleeder- maker le Rotterdam, en D O./ 19 jaar, kantoorbediende te Rotterdam, beklaagd van diefstal van verschil lende goederen in pensions, waar ze hun intrek genomen 'haddeu In Octo ber J.l. Het waren dezelfde beklaagden, die eenige dagen geleden wegens diefstal vun zilveren voorwerpen iu oene wo ning te Delft worden veroordeeld tot aclH niuanden gevangenisstraf; ook zijn zo nog kort geleden wegens dief stal van biljartballen te Rotterdam veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. Hun werd nu ten lasts gelegd diefstal van een aantal voor worpen van waarde, waaronder zil veren en gouden, ook effecten en lo ten, teil nadeele van de weduwe Dol- leixbach, pensionhoudster aan de Piet Heinslraat, en leu nadeele van de pensionhoudster v. d. Vlugt aan't Stadhoudersplein te 's-Gravenhagc. Zij zeiden daar, dat zij broeders wa ren en gaven een valschen naam op, te weten Von Diepenstein. Ze pakten in hun pension alles van waarde wat ze maar bemachtigen konden in koffers, vertrokken er mee naar Amsterdam en Rotterdam om het daar te gelde te maken. Te Am sterdam namen ze ook weer op ka mers hun intrek, riepen een koopman hij de gestolen goederen, vertelden dezen, dut ze kleiner waren gaan wo nen dan ze gewoond hadden, en dat ze daardoor nu vele goederen over hadden, waarvoor zo geen plaats meer op hun tegenwoordige kamers konden vinden weshalve ze die goe deren wilden van de liand doen. Ontvreemd waren o. a. een Ja- pansch servies, een kaarten-schotel, taleizilver, gouden en zilveren siera den (broches, ringen, enz.j, alsmede gouden horloges, effecten, loten, klce- diiigstukken. Ze haduen gesloten kasten geopend mei de sleutels, die ze vonden. Te ftotteruaui haa een uer bexlaagdon in ue gemeente-bank van leeuiuy 0» zilveren en 1U gouden voorwerpen be leend voor I 85, ten name van Van der W olk. Onder het ontvreemde bevonden zien ook goederen en gelden, toebe- lioorende aan dames, die zelve in eén der pensions inwoonden. De vermiste goederen werden in hoofdzaak door ue eigenaressen teruggekocht, maar er werd ook nog een eri ander ver mist, dat niet is teruggevonden. De substituut-officier vau justitie zag in deze beklaagden een paar mis dadigers in den uop. Op een crimi- neelen aanleg bij deze jonge mannen wees zijns inziens o. a het "feit, dat ze zich wisten meester te maken van sleutels en dat ze een slot uitvijidon. Beklaagden schenen bestemd om nog vele jaren in de gevangenis te moeten doorbrengen, meende spieker. Hun iamilie, hun ouders, waren fat soenlijke menschel! Van de beklaag den kon dan ook misschien gezegd worden, dat de appyieu.... wel wat ver vau de hoornen gevallen zijn. In ieder geval, zij zijn terdege op den slechten weg en eene ernstige straf moest hun worden opgelegd, meende het O. M. Geëischt werd voor ieder hunner twee jaar gevangenisstraf., Uitspraak 18 dezer. Koloniën EEN CONTROLEUR VERMOORD. De correspondent te Batavia van „De TeL" seint d.d. 15 December De controleur Jansen is met gewa pende politic-agenten bij Sin tang, West-Borneo, door ©en Dajakker ver moord. In den „Regceringsalmanak" vindt men vermeld den naam van den con troleur M. A. Jansen, als belast met het bestuur over de onderafdeellng Melawi (Nangait Pinoh) der afdeeiing Sinlaug op West-Borneo. Gemengd Nieuws IN RUSSISCHE GEVANGENISSEN. (Vervolg). 1-Iet is niet te verwonderen, dat Ue gevangenen te Orel door de gruwelij ke behandeling, die zij ondergaan, zedelijk en lichamelijk ontzettend lij den. Onder de Siberische ballingen kan men de katorgisten uit Orel da delijk herkennen, zegt de heer Ue Haan in do „Beweging", aan hun al- gemeene lichamelijke cn geestelijke uitputting. Velen pleegden zelfmoord of werden krankzinnig. De gevange nis-administratie geeft een sterfte cijfer op van bijna li pCt- Maar dat is ongeidoutjkwanneer men net aantal overgeblevenen vergelijkt met het aantal uangekomenen, moet er ecu veel grooier sterftecijfer zijn. Hij verhaalt verder „liet was aan Uo gevangenen te O rei streng vernoaeu met elkander te sproken, en daardoor was liet zoo moeilijk de namen en -de doodsoor zaak te weten le komen van lien, wier lijken naar het lijkenhuis wor den gebracht. Noohtuns kan ik met volkomen zekerheid de naaien opge ven van 5 gevangenen, die aan mis handelingen gestorven zijn. De ge vangenis-administratie zal dit alles kunnen ontkennen en aankomen niet de oliicieele uoousverkiuring vun Gen dokter, „aan pneumonie gestorven Du is juist het afschuwelijke en ho- pelooze vau liet Orelsche systeem misdaad met misdaad nekken, verval- sching, moord. Bij dc étapc uil Jeka- lerineslaf, waarover wij reeds spra ken. heeft zich liet volgende voorge daan Aan gruwelijke mishandelin gen stierf een gevangene. Zijn faml lienaam ken ik niet. Men noemde liem Iswot&chik. Hel lijk was zóó ver minkt, dat een gewelddadige dood eenvoudig met te ontkennen was. Bo vendien gebedrde dit in het begin van het Orelsche heldentijdperk, toon de dokter nog niet zoo gul was met pneu- monieën. 1-Ice zich hieruit te redden? Eenvoudig zoomen riep uit de kir- mer waar Iswotschik gestorven was twee gevangenen op de gang. Zij werden gruwelijk geslagen en aldus gedwongen te verklaren, dat Iswot schik uit wraak werd vermoord dour twee gevangenen vau die kamer. Zoo werden ue moordenaars ontdekt en gingen de ambtenaren vrij uit".... „Dat is om krunkziuuig te worden, en geen wonder, dat menigeen te Orel krankzinnig werd. Hun uamul precies vast te stellen, is moc-iiijk. Sommigen werden ten slotte dom de inspecteurs doodgemarteld, anderen eindigden met zelfmoord. De gewone vorm van tie Orelsche krankzinnig heid was \ervolgingswaauziu. Deze ongel ukkïgen verbeelden zich, dat de inspecteurs op hen afkwamen, om heu dood te slaan, en zij vervulden de gangen niet een luid geschreeuw: „Zo vermoorden onsl Zo vermoorden ons!" En in Orel kon men nooit weten of werkelijk iemand vermoord werd, dan wel of het de angstkreten van een krankzinnige waren. Maar al te dik- wiils werd het waandenkbeeld werke lijkheid. Zoo schreeuwde Maligin, toen hij krankzinnig was geworden, onophoudelijk „Maligin wordt ver moord Ten slotte werd hij ver moord. Hij stierf aan mishandeling, hem toegebracht door den afdeelings- chéf Bogomclof en den inspecteur K.nLifoelof. Natuurlijk ontkent de hoofd-administroli© der gevangenis sen de talrijke zelfmoorden en zij is daarbij van te voren verzekerd van den steun van den gevangenis-genees heer, cüe zeker zal verklaren, dat Ma ligin niet krankzinnig was. maar een simulant, dat nooit iemand hem heeft geslagen en dat hij gestorven is aan pneumonie. Niet minder geschikt was de chirurg. Toen men den krankzin nig geworden katorgist Novikoff wil de geeselen, was de chirurg zoo vrien- delijk hem volkomen gezond te ver klaren. En de arme kerel werd gegee- seld. Dit geschiedde onder den heer Sinaiski, die daarmede toonde welk een voortreffelijk navolger van do hoeren Van Kutje en Matcheritch hij was." Over de zelfmoorden, die in de Rus sische gevangenissen zoor vaak voor komen, doch te Orel vooral, wordt ge meld ..De zelfmoorden te Ore! dragen een geheel ander karakter dan de zelf moorden le Kara en Koetamara. Daar pleegde een aantal politieke katorgïs- ten zelfmoord, als laalsten vorm van protest. Zij deden dit na rijp beraad on bleven kloek en krachtig tot het laatste oogenblik. Zelfmoorden te Orel waren eenvoudig daden van ver twijfeling. Zij gebeurden zonder af scheid, haastig, opdat niemand iets bemerken zou en de gevangene zou worden gered en mishandeld. De zelf moorden te Kara en Koetamara heb ben groote ontevredenheid gewekt bij ilo hoofd-administratie te St. Peters burg. omdat bij voldoend toezicht het onmogelijk ware geweest, dat de ge vangenen vergif zouden hebben ge had. In dat opzicht gaat de adminis tratie van Orel zonder eenige blaam uit. Daar hadden de gevangenen geen vergif. Daar waren zij op andere mid delen aangewezen. Rozni wierp zich te pletter van de galerij der derde ver dieping. Tsjaesovenvi trachtte zijn hoofd le verbrijzelen tegen een ijzeren kachel. Jakovenko overgoot zich met petroleum en liet zich verbranden. Saponitski hing zich in de venster bank op." KINDERMISDADEN. Gustave Tery geeft in liet Journal hel volgende staatje van kindenriis- daden, die in één weck gepleegd zijn Een jongen van 15 jaar schiet le St. Christophe de Double met een geweer zijn makker van 13 jaar dood. Te Nantes verschijnt een jongen van 18 jaar voor het hof van assizen omdat hij een mei6je heeft doodge schoten. Een jongen van 17 jaar probeert te Douai een vrotiw met een scheermes te vermoorden. Een 16-jarige knaap te Briey ver telt, dat de lauweren van Bonnot (een der auto-bandieten) hem belet ten te slapen en verwondt vier men- schen door revolverschoten. Een jongen van 15 jaar wil te Pa rui zijn vader met een boksbeugel doodeneen andore 15-jarige jongen mishandelt te Fay-les-Neraours een meisje van 10 jaar. Een jongen van 15 jaar, die zijn nicht wilde dooden, was, zoo hebben de couranten gemold, naar zijn ka mertje gegaan om er zijn revolver te holen. Hoe is het mogelijk, dat zoo'n jongen een revolver in zijn bezit heeft, en wie heeft het wapen aan dat kind verkocht? Te Flers-de-l'Orne is ook een jon gen naar zijn kamer geloopen om er een wapen te halen. Hier was het een knaap van 15 jaar, die zich zelf van kant wilde maken. Ilij greep een „kinder-pistooi", zoo werd aan de bla don gemeld, en schoot zich een kogel in zijn rechterslaap, waardoor «ij zich een afschuwelijke kwetsuur toe bracht. Er zijn dus tegesfwuordig kin derspelen, waarmee men zich afschu welijke kwetsuren toe kan brengen. Wat is dat voor ec-u nieuwigheid? Iu vroeger tijd speelden de kinderen ook met pistolen en geweren, maar ze wa ren met onschadelijke caoutchouc ko geltjes geladen. VERMINDE REN D Af .KOHOLVER- BRUIK IN BELGIÖ. Het gemiddeld verbrui o van alko- hol per inwoner in België was van 1890 tol 1894 10 liter, van 1895 tot 1897 9 liter; van 1S98 tot 1902 8 liter, van 1903 tot 1907 5 liter, van 1908 tot 1912 4" liter. Het blijkt uit deze cijfers, dat het alkohohverbruik iu België sterk aan het afnemen is, zoo meldt de Tel. REDEVOEREN DOOR DE TELE FOON. Een nieuwe mcciioue om een speech af te steken is door president Wilson aangewend. Deze maakte nl. daar hij niet te Washington gemist kon wor den, gebruik van de telefoon om de „Chamber of Commerce" te Rochester toe te spreken. De president had nl. beloofd tegen woordig te zijn, indien mogelijk, bij het feestmaal dat jaarlijks door do kamer wordt gehouden. Daar hij ech- ter onmogelijk de reis van 800 mijlen naar Rochester kon maken, werd een bijzondere telefoonverbinding go- maakt tusschen het Witte Huis en Rochester. Ieder van de 300 gasten aan liet feestmaal in deze stad kreeg ©en hoorn en aan het eind van het di ner begon mr. Wilson zijn speech. Het had groot succes en da woor^ den van den president waren, niette- censtaande den creolen afstand, zeer duidelijk te verstaan. STAKING VAN BAKKERS. Uit Belgrado wordt aan de N. R. Ct. geseisd - De bakkers hebben het werk ge staakt wegens de hooge meelprijzen, die opgedreven zijn door het kartel van meelfabrikanten. Daar de ge meente de broodprijzen had vastge steld, konden de bakkers die niet ver hoogen. Nu is de stad „broodeloos". Het gemeentebestuur heeft 10 000 brooden te Boedapest besteld. Boven dien hebben alle militaire bakkerijen last gekregen de burgers zooveel mo gelijk van brood te voorzien. POSTDIEFSTALLEN. Te Triest is een raadselachtige post- diefstai gepleegd. Van een der bij kantoren werden de geldzendingen, waaronder een postzak met 116.900 >;r. in bankpapier, op de gewone wijze naar het hoofdkantoor.overgebracht. Toen 'sanderen daags ue zak, die] voor de filiaie van de OostenrijköCh- Hoiigaarsche Bank bestemd was, ge opend werd, bleek hij niets anders dan papiersnippers te bevallen. Do aan den zak bevestigde plombes en zegels waren echter ongeschonden. De politie la dadelijk begonnen met een onderzoek en heeft reeds drie personen in hechtenis genomen. EEN KASLOOPiiK AANGEVALLEN. Te Parijs is weer een kasloopcr aangevallen. Do man. Brousse gc- keeten, had op eeu kantoor juist 240U francs geïnd en stond in de Rue du Louvre op een trom le wachten, toen een man hem op bedeesde wijze aansprak: ,,lk stond achter u, toen gij zooeven de 24UÖ lrancs ontvangeu hebt. U hebt een biljet van 1G0 francs laten liggen. Hlc-r is het." „Dat is vreemd", zei ue verwonder de lcaslooper, terwijl hij het biljet aannam. „In ieder geval dank ik u hartelijk. Ik zal het dadelijk na zien". Dij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en toonde dezen schijnbaar eerlij- keu vinder de vier biljetten van 100 lrancs en de twee van 1000, die er in zaten. vergist u, mijnheer", zei hij. Maar op dat oogenblik deed de on bekende een greep, ontrukte den lieer Brousse het geld en ging er van door. „Help Help Houdt uen diefgil de dc bestolene en, gevolgd door tal rijke voorbijgangers, begon de klop jacht door de drukste straten van Pa rijs. De vluchteling heeft geen kans gezien oai mei zijn buit te ontkomen. Hij is gegrepen eu achter slot eu grenuel gezei. Ilij ls een liaiuuui. Euoumd iiirsch, -*8 jaar en van goede familie. Honger is met de beweegre nen mi oen Uiefslal geweest, want hij ontvangt tan zijn familie een maan- óehjkscne toelage van 150 francs. „Ik heb den kusloopei willen beroo- venzeide hij tegen den rechter van instructie „omdat mijn vrouw van in ij wegyeloopen is en een deel van mijn meubels heeft medegeno men. Toen ben ik op de gedachte ge komen om mij schadeloos te stellen door een kuslouper te bestelen." Naar gebleken is was Edouard Hascn ruuua urie weken half malen de tengevolge van de vlucht zijner vrouw. SCHIP VERGAAN. Uit Einden wordt geseind In den Eemsmond ligt een schip met de kiel naar boven. Het is vermoede lijk de „Narwik" uit Lubeck, die vau Amsterdam op Narwik iu Noorwegen vaart. De loods, die het schip door de Eems bracht, is als lijk opgevischt en een boot, waarop de naam „Narwik stond en waarin een doode matroos lag, is drijvend op de rivier gevon den. ito© het met de overige 30 man van de bemanning is gegaan, is onbe kend (Volgens een Lloyubericht is de „Narwik" op de reis van Einden naai' Bremen op de hoogte van Borkum in zwaar stormweer gekenieru en is de geheele bemanning verdronken. IN HET DUISTER. Te Leeds in Engeland staken 5000 gemeente-arbeiders in gas- en elec- tricheitstabrieken. 's Avonds ligt de stad voor een groot deel in het duis ter. Ook het trampersoneel staakt. STAKENDE DOKWERKERS. Een telegram heeft reeds mei eeai enkel woord melding gemaakt van een nieuwe staking onder de dok werkers te Havre. In het geheel sta ken lSüO sjouwers. Dientengevolge on dervindt het lossen van verschillende schepen ernstige vertraging. De stakers eisclien salarisverlico- ging van een tronk per dag eu een vermindering van den arbeidsduur met een uur, zooals bij de opheffing der jongste staking is afgesproken. Tot nog toe word gedurende acht uur per dag gewerkt voor een loon van zes fres. De stakers hebben, een deputatie aangewezen om met de werkgevers in overleg te treden. BRAND IN EEN PALEIS. Uit Schwerin wordt aan de Ber- lijnsche bladen nader geseind, dat het kasteel van den groothertog van Mecklenburg, dat op een eiland in een meer ligt en een der mooiste kas- teelen van Duitschland Ss, sedert Zondagavond 10 uur in brand stond. De brand brak uit in de gouden zaal, d'.e gelegen is in den Z.W. vleugel, en kreeg door den storm binnen en kele minuten zoo'n uitbreiding, dat spoedig daarop bijna het geheele kas teel in vlammen stond. Het geheele garnizoen werd onmiddellijk gealar meerd en men trachtte de kunst schatten te redden. De groothertoge lijke familie en alle bewoners moes ten het slot in allerijl verlaten. Uit Schwerin werd telegrafisch te Hamburg om liulp gevraagd, en uit deze stad vertrokken onmiddellijk drie groote brandspuiten per extra-trein uaar Schwerin. Aan de „Berliner Zeitung am Mil- tag" wordt geseind, dat tegen 6 uur in den morgen de brand tot stilstand gebracht was. Het vuur heeft in het westelijke gedeelte o.a. den toren me; de beroemde gouden trap, en in den zuidelijken vleugel de gouden zaal vernield. Ongeveer een derde gedeel te van het gebouw is in vlammen op gegaan. De schade is nog niet te berekenen; men spreekt van 1 1/2 tot 2 millioe», Vele kostbare gobelins, schilderijen en meubelen zijn vernield. Het hoofd portaal en de Johann Albrecht-vleu- gel bleven behouden. Omtrent de oor zaak van den brand kan nog niets met nauwkeurigheid vermeld worden. Uit de appartementen van dc-n groot hertog werden bijna alle meubelen schilderijen en andere voorwerpen van waarde weggedragen naar het Hoftheater, dat in de buurt gelegen is. SPOORWEGDIEFSTALLEN IN BELGIë. Te Brussel is men er in geslaagd, drie personen te arresteeren,, die de diefstallen, welke daar in den laat- sten tijd gepleegd werden, hebben be dreven. Een onderzoek, dat reeds ver scheidene arrestaties aanleiding ge geven, in verband met verschillende diefstallen iu het goederenstation, aldaar. Een twintigtal personen za ten reeds achter slot en grendel, maar toch kwamen herhaaldelijk nieuwe diefstallen voor. Thans heeft een inspecteur van politie drie man nen gearresteerd, die blijken, de hoofdschuldigen te zijn. Het zijn twee werklieden, in dienst bij de spoorwe gen, en een voerman van een groote Brusselsche handelsfirma. Deze laat ste bracht de gestolen goederen naar een echtpaar te Molenbeek, dat de goederen verkocht. Bij een huiszoe king werd een aantal zaken ontdekt, te zamen een waarde van 10.000 frc. vertegenwoordigend. De gearresteerden zijn ter beschik- kin gvan den rechter van instructie gesteld en bevinden zich in preven tieve hechtenis, zoo meldt de TeL MISDADEN. De N. R. Ct. meldt: Te Little Valley, een plaatsje in den staat New-York, is een mevrouw Cynthia Buffrem in hechtenis geno men op aanklacht haar man 1e heb ben vermoord en ook gepoogd te heb ben, haar vier kinderen door vergif om het leven te brengen. Ook de minnaar van mevr. Buffrem is in hechtenis genomen. Te Liverpool heeft men het lijk van een vrouw, in een zak gebonden, uit een kanaal opgehaald. Ze was blijkbaar met zware slagen op het hoofd gedood. Het bleek de 35-jarige zuster van een fabrikant van dekzei len met name Brad field ie zijn. Zij stond aan het hoofd van een winkel te Liverpool. Een 18-jarige bediende is, uls verdacht van den moord, aan gehouden. Hij schijnt al bek-Ind te hebben. Er is nog een medeplichtige zoek. Roof srhiint de drnf-.per van de daad te zijn. Sport en Wedstrijden V o et b a L 2" KL H. V. B. KINHEIM II—HAARLEM IV 1-0 Een harde wind waait schuin over het veld, als scheidsrechter Reijnen het sein tot den aanvang geefi. Kinheim. met den wind in den rug spelende, is dadelijk sterker en behou dens eenige uitvallen der Haarlem mers blijft zij dit tot de rust. Hoe er echter ook gewerkt wordt. Kinheim's voorhoede weet van bare meerderheid in het veld geen gebruik te maken, zoodat de middenspt-Iers h»t ook e^ns niet verre schoten gaan probeeren, die evenmin doel treffen. Eindelijk, eeni ge minuien voor de pauze, weet de middenvoor van een misverstand der Haarlemverdediging handig te profi- teeren en met een hard schot geeft hij zijne club de leiding. Dadelijk hieni3 is het rusten. Gedurende de tweede helft is Haar lem aan het woord, zoo nu en dan komt er eens een Kinheimöoorbraak, waarvan eene. indien er sneller ge schoten was, zeker een doelpunt nad moeten opleveren. De Haarlemmers werken enorm oni de nederlaag te ont gaan, maar de Kinheimverdedïging werkt goed, inet den keeper als ster. Als er nog 5 minuten te spelen zijn, trekt het geheele Kinheimelftal zich voor doel terug, zoodat er voor Haar lem geen doorkomen aan is, en aia scheidsrechter Beijnen, die goed vol doet, tijd fluit, heeft Kinheirn II eene moeilijke overwinning bevochten. 3 e k L N. V. B. E. D. O. IV—R. C. H. Hl 1—1. Deze wedstrijd op het E. D. O.-ter rein (dat in goeden staat was) ge speeld, kenmerkte zich door goed snel van beide partijen. Hoewel de wind zeer sterk was werd er met animo jm- sneeld. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel. hetgeen we! de meest juiste verhouding was. KINHEIM I-V. V. C. 1 4—0. 3e kl. N. V. B. Op verzoek van Concordia srerdt de ze wedstrijd op het Kinheimterrein gespeeld. KinheSm krijgt het eerst het windvoordeel en zij heeft hiervan een zeer har.dig gebruik weten te maken, door Concordia's keeper viermaal te verschalken zoodat de rust aangekon digd wordt. Het eerste doelpunt wordt spoedig na de aanvang door P. Ko ning met een hard schot gemaakt, en niet lang hierna geeft Laan voor de tweede maal den keeper het nakijken. Even zien wij Concordia nu onstui mig aanvallen, maar dankzij den wind c-n het goede spel der Kinheim- verdediging verhuist de bal weer spoedig" naar de andere helft Her haaldelijk verricht Kinheim's voor hoede goed werk, ontelbare corners wonten genomen. <lie allen zeer fraai door den linksbuiten voor doel ge plaatst worden, t'.och succes brengen zij niet.'Tenminste vcorloopig niet, maar het derde doelpunt werd ten slotte toch door Roelfsema na eene schermutseling, uit oen corner out staan, gemaakt. Concordia zet er allei op, zij willen nog voor de rust tegen- scoren, maar Kinheim's halls en backt en in de laatste instantie de keeper, weten van geen wijken, en zelfs scoort even voor de rust M. Koning met een zeer hard schot, Kinheim's vierde goal, die evenals de vorige voor den keeper absoluut onhoudbaar is. Na de rust heeft Concordia het beste van het spel, maar hare voor-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7