BOUILLONBLOKJES fcototitcn fit bezittingen des Rijks in tuidere werelddeelea woonplaats ge had heeft; 2e. indien hij zelf gedurende de voor afgaande achttien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijles m andere werolddeelen woonplaats gehad heeft, tenzij hij den zin dezer wet een vader of moeder heeft en deze elders dan binnen het Rijk woonplaats heeft; B. de meerderjarige niet-Nederian- der, die binnen liet Rijk woonplaats heeft en gedurende de voorafgaande achttien maanden in het Rijk of in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeel en woonplaats ge had heeft. 3. Voor do toepassing van het be paalde in het vorig lid wordt gehou den; voor minderjarig hij-, dia min er ja rig is in den zin der Nederlandsche wet; voor minderjarig hij, die minderja- jarig is in den zin der Nederlandsche wet. Dientengevolge worden zij, due vol gens voormeld art. 12 in Januari o.s. belmore» te worden ingeschreven en dus geboren zijn in het Jaar 1S95 omge roepen, ten einde zich (voor zoover zij niet binnen deze gemeente z.ijn gebo ren. onder overlegging van een uit treksel uit het gebc-orte-register, het geen bij liet gemeente-bestuur der ge boorteplaats gratis is le bekomen) overeenkomstig het vorenstaande voor do militie te doen inschrijven, waartoe meer bepaald zitting zal wor den gehouden op het raadhuis dezer gemeente (2e afdeeling), te weten: Op Zaterdag, den 3en Januari 1914-, voor tien, wier namen aanvangon met een dc-r letters A en B; op Maandag den 5den Januari 191» voor hen, wier namen aanvangen met oen der letters C, D en E; op Dinsdag, den 6en Januari 1914, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters F. G en H; op Woensdag, den 7den Januari 1914 voor hen, wier namen aanvangen met een der letters I, J en K; oji Donderdag, den 8en Januari 1914 voor hen, wier namen aanvangen met een der letters L. M en N; op Vrijdag, den 9den Januari 1914, voor hen, wier namen aanvangen met een der letters O. P. en Q; voor hen, wier namen aanvangen met een der letters R en S; op Maandag, den 12den Januari 1914 voor hen, wier namen aanvangen me' oen der letters T, U en V; en op Dinsdag, den 13den Januari 191 voor hen, wier namen aanvangen met een tier letters W, X, Y en Z; telkens van des voormiddag» 9 tot de»-- middags 12 uur. Ten slotte wordt nog ter kennis van de belanghebbenden gebracht, -fat vol gens art. 19 der voormelde wet, het register van inschrijving wordt geslo ten op den kaatsten Februari 1914, des namiddags ton 4 ure, en dat zij, die mochten hebben verzuimd zich in de maand Januari te doen inschrijven, alsnog zullen worden ingeschreven, doch dat deze volgens vorengeinehl art. 102 der meergenoemde wet zullen worden gestraft, VERZENVOORDRACHT OP DE MEISJESSCHOOL VOOR M O. Mejuffrouw Ch. J. Farret, de direc trice van dc Meisjesschool voor Mid delbaar onderwijs was zoo vriend-eliik, om ons een uitnoodiging te zenden voor de verzen voordracht, die Dr Kraknn, een Duitscher, daar Donder dagmiddag voor de leerlingen houden kwam. De Duitscha Iceraar, die Europa rondreist, om op de middelbare sciio len en gymnasiums het Duitsche vers tc declameeren, vond een hein met ongeduld verbeidend jongcmcisjesge hoor bijeen in een van de lokalen, waar al dennogroen en roode bloe men rond gasliRtigers en andere orn- windbare_ uitsteeksels vriendelijke Kerststemming bracht. De heer Krakau, die in eersten ter mijn dc lioogere klassen voor zich zag, vertelde, dut hij verzuil zou voor dragen, die de meisjes allen kenden, tenminste naar het woord. Hij hoopte door zijn opvatting en gevoel in voor dracht de bctcekunis der gedichten nader tot zijn auditorium le brengen. Goethe's „Erjkönig" was zijn eerste keuze. De ieeraar schetste in een toe lichting den steeds sterker worden den angst van het kind, dat, in zijn koortswaan, 'l bladerenruischen en do nevelen voor stem en gestalte var, den verlokkenden koning der elfen houdt. De declamator bleek een goed- beheerscht getuid le bezitten, waar door hij de stemmen juist op klank kon brengen. Zijn uitspraak klonk zeer beschaafd en zijn taal was wel de Bühnensprache, 't zuiver Duitsch, waarnaar de Germanen streven In zijn volgend vers Uhland's „Des S&n geï's Fluch", vonden we zijn geluid in de vervloeking wat te sterk voor 't lokaal, waardoor de woord-duidolijlc beid iets leed, maar ook mot dit ge dicht wist de le<-i: z:j« gehoor zeer te boeien. Heine's „Die Grenadïere", gaf den heer Krakau aanleiding tot een aardi ge opmerking. Wanneer hij in Frank rijk dit gedicht voordroeg, had Mij aan de schoolkinderen gevraagd, wiens opvatting zij deelden, die van den grenadier, die „Weib und Kind" stelde boven Napoleon, of die van den ander, welke zijn keizer liet gaan bo ven allen en alles. En bijna altijd had men het dan op de jongensscholen rn-it den eersten krijgsman gehouden, doch de Frartschc meisjes, in hun k- i' rverecring, meenden, dat de gre nadierc-n Napoleon zouden moeten verkiezen. Met een schoonc weergeving van Wildenbruch's „Ilesenlied", eindigde dc declamator zijn voordracht voor de hoogerc klassen. Voor de jongere meisjes zelde Dr. Krakau o a. „Die Watlfahrt nach Kev laar" en de appelscène uit Schiller's „Wilhelm Teil", met wat daarop volgt. Ook deze leerlingen wist dc heer K. de schoonheid van het Duitsche vers te doen gevoelen en hel jeugdi ge. gehoor zat zoo geboeid te luisteren, dat men het vallen van het avonddon ker bijna niet merkte. Dr. Krakau heeft den leerlingen der Meisjesschool een genotvollen middag verschaft. Pers-Overzicht EEN TELEURSTELLING. De Nieuwe ftott. Ct. schrijft» Ons vertrouwen in het regeerings beleid met betrekking tot de defen siebelangen, laatstelijk uitgesproken in ons artikel van 2 December, is in verschillende opzichten niet be- echaamd. Blijkens de sinds dien gehouden re de van den kabinetsformateur zal een, mede door ons voorgestane „con tinuïteit" worden betracht in de wij ze, waarop het gebouw dor landsver dediging wordt afgewerkten ook de minister van oorlog Heeft in zijn Me morie van Antwoord klanken doen hooren, welke ons aangenaam neb ben getroffen. De belangen dor lands verdediging zijn in deze vertrouwde handen veilig. Hoewel zooals wij onlangs eens neerschreven de wensch tot bezui niging als de door het Voorloopig Verslag ioopeude „roode draad" was te beschouwen, zegt de minister thans kort en zakelijk: „als zeker mag wor don aangenomen, dat s t ij g i ng van het oorlogsbudget iu de eerstvolgende jaren onvermijdelijk is" een ant woord, dat om zijn eerlijkheid volle sympathie verdient. Wat baat het toch, of vage toezeg gingen worden gedaan tot bezuini- gingspogingeu, wanneer eenmaal aangenomen militaire wetten ten uit voer mot-ten worden gelegd, of andere reeds te lang uitgestelde voorstellen nieuwe financieele offers zullen ei schen? Met zulke bezuinigingsbeloften kan het immers geen waarachtigen ernst zijn, en liooger moet dus wor den aangeslagen een regoeringsver- kiaring als de zooeven aangehaalde, waaruit- juist omdat zij ontstem ming kan wekken moed eii overtui ging spreken. Als een tweede voorbeeld ter rnoti veering van onze ingenomenheid met het ministerieels antwoord zij hier aan-geteekend, dat de minister vier kant front maakt tegen verlichting van de eischen van „voorgeoofend- hcid", in welke verlichting wij men zie ons artikel van 21 November een hoogst bedenkelijk stroven zagen, orn den zuinig toegemeten eersten oe fentijd der militie te bekorten, zon der dat het tegenwicht in den vorm van een brevet voor deugdelijke licha melijke geoefendheid werd aange bracht. Hebben wij dus alle aanleiding, om onze waardeering' voor 'sministers werkzaamheid uit te spreken, zon der moeite zouden uit de memorie van antwoord verdere argumenten zijn aan le voeren ons moet van het hart, dat wij teleurgesteld zijn in on ze verwachtingen, orndat ook deze mi nister een oplossing van het kader vraagtsulc niet schijnt te zullen brengen, Er dreigt, neen e r is k a tl e r n o o dl Bij de opleiding van do lichting 1914 zullen daarvan de bezwaren stellig reeds worden ondervonden. Voor 288 compagnieën infanterie, van welke na half Januari a.s. 216 compagnieën miliciens in eerste op leiding zullen hebben, zoomede voor 24 depotconipagnieën zijn blijkens de bijlagen van de memorie van ant- woord beschikbaar 255 luitenants en 633 sergeanten, nog ongerekend hen, die door ziekte, detacheeringen bij gymnastiekschool, wapenfabriek, enz. aan den oplcidingsarbeid worden ont trokken. Organiek moeten bij de compag nieën aanwezig zijn 336 luitenants en als minimum 1248 sergeanten. Ook al wordt het personeel van alio compagnieën te werk gesteld bij de eenheden, waar recruton zijn of wor den ingedeeld, toch zullen er hinder lijk voelbare incórapleten aan instruc teurs blijken te zijn. En welke nu zijn de regeerings- maatvegelen, welke het gevaar voor een niet moer verzekerde opleiding van de militie moeten bezweren? Na de categorisch gestelde vragen van het voorloopig verslag kan er toch niet aan worden getwijfeld, of de Ka mer wenschte positief te verne men „wal de minister in zake de com- pleteêring der kaders dacht te doen." Te dezen opzichte nu laat de me morie van antwoord ons vrijwel in onzekerheid. Een naar de toekomst verschoven keuze tusschen eenerzijds de wettelij ke invoering van een capilulanten stelsel en anderzijds hot doen van be langrijke uitgaven voor dienstpre- mièn ter bevordering van het nadie nen van militiekader kan toch waar lijk geen voorstel genoemd worden, waaraan men voor net tegenwoordige eenig houvast heeft, of dat aan net steens toeriemenU incompleet eeuigc-r- mate paal en perk zal vermogen te stellen. Het tijdperk der theoretische be schouwingen nopens do kaderkwes- Lie moet thans eens worden afgesio ten. Wil mén, als de kader van het le ger, een beroepskader in het teven houden, dat door degelijke speciale vakkennis en door absolute betieer- sching van het begrip der militaire tucht in slaat kan worden geacht zijn stempel successievelijk op de jaar- klassen der militie en dus op het ge heel der gemobiliseerde strijdmacht le drukken, dan moeten met inacht neming van de bepalingen der onver biddelijke wet van „vraag en aanbod" thans onverwijld ingrijpende maatre gelen worden genomen om bet ernstig verstoorde evenwicht tusschen die beiden te herstellen. De Kamerleden, die, blijkens de dringende in het Voorloopig Verslag gestelde vragen, een open oog voor den eerlang onhoudbaren toestand toonden te bezitten, zullen, naar ons dunkt, evenmin bevredigd kunnen zijn door dc zóó vage traceering van den weg, welken de minister denkt in te slaan. De wrijving van gedachten, welke bij de mondelinge behandeling van de oorlogsbegruoting mogelijk nog ontstaat, zal naar wij zeker hopen de warmtebron vormen voor de volle belangstelling der volksverte genwoordiging in dit zoo gewichtige en nog geenszins voldoende krachtig aangepakte vraagstuk. INGEZONDEN MEDEDEELINÓEN 4 Si Cis. per regeL E££@n blók Zlh cent. Een met alle zorg ingedikt vleeschextract, dat alle bestand- j deelen van natuurlijke vleeschbouillon in zich bevat. leder blokje geeft, slechts in kokend water opgelost, een kop j voortreffelijke bouillon. Vraagt K5*aOH!rl SOEPEL. I Generaal Depöt, Rotterdam: JOH. P. BERNTSEN. Letteren en Kunst N. V. „TOONEELVEREENI- GING", De „Tooneelvereeuiging', dir. Her man Heijcrmans, kondigt voor Am sterdam een reeks premières aan, te beginnen mot Sudennann's „Magda" (Heimat) op Zaterdag 20 December a.s. De hoofdrollen worden gespeeld door Louis Bouwmeester en de da mes Julia Cuypers en De BoerVan Rijk. Woensdag 24 December zal opnieuw worden opgevoerd Ileijerman's „Be schuit met muisjes", onder regie van Brondgoest. „Saul en David" van 13. Querido, wordt gerepeteerd' onder regie van Herman Heijcrmans; het nieuwe stuk van den heer Van Riemsdijk, dat den titel voert „Pro Domo", romantisch tooneelspel iu 5 bedrijven, zal tegen half Januari worden opgevoerd. Voor „Saul en David" en „Pro Do mo' worden technische tooneel verbe teringen aangebracht, ROESKE-IIÜLDE. De Tel. meldt: In oen gecombineerde vergadering van de kon. 1 ieder taf el „Apollo", de liederfcafpl „De Vereenigde Zangers" en de liedertafel „Onderlinge Oefe ning", waarvan de heer Fred. J. Roes- ke directeur is, is besloten, in het 1)0- gïn van Februari, gecombineerd met eenïge leerlingen van genoemden heer, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als toonkunstenaar, een groot feestconcert te arrangeeren. Reeds hebben eonige bekende solistc-n zich j bereid .verklaard, hunne medewerking to verleen en. „LENTEWOLKEN". De eerste vertooning van het nieuwe tooneelwerk Lentewolken van Heiman C. J. Roelvink, za' geschieden te 's-Gra venhage den Sen Januari door de Ko ninklijke Vereeniging Het Neder landsen Tooneel zoo meldt de N. R. Ct. Gemengd Nieuws EEN ONTROUW ADMINISTRATEUR Laporte, de administrateur van de Parijsche editie der New-York Ile- rald" is met 125.000 francs verdwenen. Tegen liem Is een bevel van inhechte nisneming uitgevaardigd, zoo meldt de TeL DE „FRAM" EN HET PANAMA KANAAL. Volgens een telegram uit Colon (landengte van Panama) heeft de „Fram", die als eerste schip het Piv riri.nmlanranl zou doorvaren, haar veis naar liet noordelijke gedeelte van don Grootten Oceaan aanvaard, via de straat van Magellan. Het sch:p kon de opening van het kanaal niet afwach ten, daar Roald Aniundren anders den meest goschlikten tijd voor zijn on derzoekingstocht voorbij zou laten gaan, zoo meldt de Tel. EEN TREINBOTSING BIJ AKEN. Uit Aken wordt gemeld, el-at op het station Neuland oen range eren de loco motief en een binnen komende paasa- gierstrein met elkander in botsing ge komen zijn. De machinist wend ge dood en de stoker zwaar gewond, ter wijl zeven passagiers kwetsuren op liepen, zoo meldt de Tel. STUDENTENSTAKING. De staking van de studenten in d tandheelkunde zal aan alle Duitsche hoogeschólen eindigen. Vertegenwoordigers van de stakers hebben te Berlijn beraadslaagd en het besluit genomen, om het werk te her- vatton, naardien gebleken was, dat de geneeskundige faculteiten van alle universiteiten hel promoveeren van tandartsen goedgezind zijn, zoo meldt de N. R. Ct. EEN BELANGRIJKE ARRESTA TIE. Men seint uit Antwerpen aan Do Tijd: De politie heeft een goeden slag ge slagen door de arrestatie van zekeren Louis de B., 28 jaar oud. wonende al hier. Deze bood eeni.ee dagen geledon aan een lieer diamanten te koop aan Deze heer, die vermoedde, dat de diamanten van diefstal afkomstig wa ren, vroeg of de B. nog meerdere dia manten had, waarop deze antwoord de, dal hij nog 32 diamanten in bezit had, ter waarde van frs. 15000. Bij bood deze aan den bedoelden heer te koop aan. Deze laatste wilde de over eenkomst bevestigd zien en gaf 1000 francs voor de 32 diamanten de rest zou na eenige dagen voldaan worden. De heer begaf zich terstond naar den heer Klipper, op wiens fabriek eeni gen tijd geleden een groote diamun ten-diefstal plaats had De heer K. hor- kende de diamanten beslist. De poli tie werd terstond in kennis gesteld en toen De B. eenige dagen later op de afgesproken plaats kwam, werd hij gearresteerd, 30 diamanten ter vyaor de van ongeveer 30.000 frs. werden op hem bevonden, benevens een geladen revolver. Op het oogenblik van zijn arrestatie wilde hij een papier inslik ken; dit werd hem ecmer belet. Hel bleek te zijn een kwitantie voor 159(H) frs. op den naam van den bedoelden lieer en onderteekend met een valsclie liandtoökeiliug op naam van den heet Klipper. Naar verluidt-, zou do politie nog verdere arrestaties in verband met deze zaak verrichten. EEN BOTANISCHE EXPEDITIE. Van Oostenrïjksclie en Duitsche zij de is een botanische espeditie naar de Oluneesche provincies Junnau en Setajoean, uitgerust. De zucht van planton- en boomenlief-hebbers om oen aantal in Cbmeesc'he berglanden voorkomende naaldboomen en berg- flora naar Europa over te brengen, |li-oeft het plan voor deze expeditie doen ontstaan, waarvoor o. a. de ko ning van Bulgarije, de aartshertog- troonopvolger en eenige andere be kende dendrologen en botanici zich warm hebben geïnteresseerd. De expeditie zou Donderdag van Genua vertrekkenzij is berekend voor den duur van een jaar, DUITSCHLAND EN DE PANAMA TENTOONSTELLING. De Duitsche commissie voor de we reldtentoonstelling te San Francisco besloot met het oog op de afwijzende houding der regeering, tot ontbinding. MRS. PANKHURST. Woensdag is mrs. Pankhurst weer ontslagen uit de Holloway-gevange nis, waarin zij sedert haar arrestatie van Zaterdagnacht, toen zij van. Pa- rijs, na haar bezoek aan haar dochter Christabel, in Engeland terugkeerde, vertoefde. De leidster der suffragettes word per ambulance-auto naar „Lincoln's Inn House" gebracht. Zij was vergezeld van een verpleegster en aan het hoofdkwartier van de \V. S. P. U. wachtte ecu dokter op haar. Mrs. Drace Fox verklaarde kort daarna dat mrs. Pankhurst in een half bewusteloozen toestand verkeer de. Het staat vast, dat zi.i niet alleen geweigerd heeft ie eten, maar ook ge tracht,heeft niet te slapen. Volgens de „Central News" zal mrs. Pankhurst slechts eenige dagen in Londen blijven en dan naar Zwitser land vertrekken. Zij zal kort voor (le opening van de nieuwe parlemenls- zitting naar Londen torugkeeren. Land- en Tuinbouw VERSLAG DEK RLIKSLANDliOUW- PR OEFSTATIONS. Het Verslag der Proefstations over 1912—1913 is verschenen, 't Is de le zing- overwaard. Het geheel is ft én groote waarschuwing tegen hel kno pen v-an veevoeder, kunstmeststoffen zonder garantie, zonder zijn waar aan oen der Proefstations le laten onder zoeken. Het groote nut dor Proefsta tions spreekt er ten duidelijkste uit. Aan knoeierij en bedrog wordt de kop ingedrukt, ten bate ook van deri eer lijken koopman. De kleine man de keuterboer en de arbeider die nog nipt is aangeslo ten, niet coöperatief aankoopt, wordt nog telkens beetgenomen. Dit blijkt uit de onderzoekingen van den dienst ter opsporing van vervalschïngen, wel ke dienst sedert enkele jaren aan de Proefstations is verbonden: twee con troleurs, thans gevestigd te Eind-lio ven en te Groningen, zijn daarvoor werkzaam, trekken den boer op en ne men overal, waar nog inferieure wan- wordt vermoed, monsters hiervan mee om deze te doen onderzoeken. Vele staaltjes van gruwelijk bedrog komen nlzoo aan den dag. .lammer dat nog niet. alle belang hebbenden meewerken! Eigenaardig verschijnsel! Enkele malen kwam liet voor. dat de direct belanghebbenden geen toestem ming tot de minsterneming wenschten te geven, hetgeen het vermoeden wet tigt dat er met betrekking tot den handel i-n veevoeder en meststoffen, vooral waar deze in het klein ge schiedt, nog eigenaardige toestanden he-taan. Het instellen van een nader onderzoek in deze richting zou zeer wen s-eli el ijk zijn; zónder wettelijke maatregelen is zulks evenwel niet mo gelijk. De wenschelijkheid ran derg: lijke maatregelen is ook uitgesproken op het te Gent in 1913 gehouden 10de I nteniationale La ndbou wcongres. Een en ander willen we uit het Ver slag aanstippen. Reeds in vorige jaarverslagen is or op gewezen,'dal het nemen van mon sters, ecne zoo belangrijke zaait, vaak aan-technisch onvoldoende bedreven personen wordt toevertrouwd. Men is nog niet algemeen door drongen van do giwte geldelijke be langen, welke bij de monsternenvng betrokken zijn. Ook komt het nog dikwijls voor, dat bij groote, uit verscheidene waggons of uit een geheele scheepslading bestaande partij, slechts één mon ster ter grootte van eenige hon derden grammen ter onderzoek inge zonden wordt. Wanneer in zulle een geval de monsterneming rrfet uiterst nauwkeurig heelt plaats gevonden, lean het bij het scheikundig onderzoek gevonden cijfer niet eene juiste ais-pie- geiuig van het ware gehalte der partij zijn. Een gevonden ondergehalte van en kele tienden procenten kan aanleiding tot het voorschrijven van eene belang rijke korting geven. In verband met het bovenstaande wordt den inzenders van monsters uit groote partijen aangeraden meerdere monsters, bij één monster van elke 50 001 Kg., te doen onderzoeken om het gemiddelde gehalte hiervan ais basis van afrekening to deen dienen. De meerdere onderzoekingskosten, welke hierdoor ontstaan, kunnen, waar het belang van den landbouw zoowel als van don handel gebaat wordt, geen gewicht in de schaal leg gen. en slotte wordt liier verwezen naai de „Aanwijzingen betreffende de mon sterneming van meststoffen, voeder- stoffen en zaaizaden", een boekje, dat vra.ge voor belanghebbenden bij de Rijkslandbouwproefstations gratis verkrijgbaar is Kon in hot vorige verslag de hoop uitgesproken worden, dat de code» voedevmiddelen weldra in druk zou verschijnen, thans lean medegedeeld worden, dat genoemde codex met 1 Mei 1913 in werking getreden is. De codex-Voedenniddel'on is eene verkorte benaming voor de eischen van kwaliteit van voedermïddelen, vastgesteld door het College van Di recteuren der Rijkslandbouwprocfsta- tions in overleg met vertegenwoordi gers van fabrikanten en handelaren en verdere belanghebbende deskundl- ler voldoening aan art 1, sub b, van de Technische Voorschriften, vast- >5 te ld bij beschikking van den Minis ter' van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 24 Januari 1911, Directie van den Landbouw. De cijfers, opgenomen in bovenge noemde eischen, gelden in allo geval len, waar bij aankoop eene bepaalde nauwkeurig omschreven garantie von de gehalten noch is gevraagd, noch is verleend. In dergelijke gevallen wordt dus stilzwijgend aangenomen, dat het gehalte der waar zal voldoen aan de in deze eischen voor de betreffende 'oederstof nader genoemde samen stel ling, met inachtneming der volgons art. 4 der Technische Voorschriften toegestane speling. Blijkt nu hij hot onderzoek van oen .onster, d-nt zonder opgave van eene garantie is ingezonden, dat het gehal te hiervan met inachtneming der be doelde speling lager is dan het in den oodex-voodermiddelen geëischte, dan wordt door de proefstations de vol gens de Technische Voorschriften toe te passen korting op het analyse-ver- slag vermeld. In het droge jaar 1911 werd door de proefstations te Groningen Maas tricht en Wagenïngen een onderzoek ingesteld naar de samenstelling vat» verschil lende landbouw prodi icten, waaronder hooi. Men meende, dat het vee in dat jaar meer dan in rrt>nriale jaren onderhevig was aan beengebre ken, welke op rekening gesteld zon den moeten worden van het gering ge halte aan phosphorzuur on kalk, dat het voeder dan zon bezitten. Daar gegevens ontbraken betref fende de samenste'Iing van Looi von dezelfde grondsoorten in voorafgaan de jaren, zijn te Wageningon aanvul lende hooi-analyses verricht. Met hot botanisch gedeelte van liet onderzoek heeft zich liet proefstation voor Zaad- controle belasL. Onder meer werd gevonden, dat het hooi uit Eibergen 'in 1911 aanzienlijk minder kalk bevatte dan in 1910. wat ongetwijfeld aan den invloed van den drogen zomer van 1911 toegeschreven moet worden. Het onderzoek, dat tevens dienst baar gemaakt werd tor heantwoord'ng van de vraag of de meening uitge sproken in het „Rapport in zake het Kampereiland'' van Mr. J. YV. van Dedum c.s., dat namelijk op het Kam- péreiland roofbouw gepleegd wordt en er in den loop der jaren gebrek aan kalk in den bodem ontstaan is. juist was. bevestigde deze opvatting. liet Jianipereilanderhooi bleek in derdaad op enkele uitzonderingen na een vrij laaa kalkgohalte te bezitten (van 0,37 tot 0 67 pCt.). Het ondorzoek deed voorts verband zien tusschen flora en samenstelling mu het hooi en bracht, eenige fouten aan het licht, welke vroeger met be trekking tol de wijze van monsterne ming en liet tijdstip daarvan lieg,aan waren. BEMESTING VAN GRASLAND. In het algemeen hapert cr aan de bemesting onzer graslanden nog zeer veel. Niet altoos is zij doelmatig, ra tioneel, en geschiedt evenmin steeds op de goedkoopste wijze. Allereerst moet worden opgemerkt, dat nog veel te veel stalmest op het grasland wordt misbruikt, dus ver kwikt, Daar zijn nog landbouwers hij menigte, die van uteening zijn, dat stalmest, in rijke mate aangebracht, voor liet grasland de ideale bcmes tingis, on die daarom hoogst tevreden zijn, als zij dat land „dik onder den rnesl hebben gezet". En dat doen ze vaak, terwijl liet bouwland daaraan groote behoefte heeft. In den stalmest komt onder meer vrij wat stikstof Voor, méér dan de boer aan het grasland behoeft te ge ven Die dure stikstof maakt zich in den vogel op het grasland niet be. j taald, terwijl ze ruim loonend zou zijn op hel bouwland. Maar voorts - j de stalmest is voor hot grasland niet I gansch volledig; hij bevat niet in voldoende mate de minerale ffen, welke noodig zijn vooreen nor..:.iiftn gras- ol hooioogst, r.ormaa wo kws lileil en kwantiteit betreft, zoodat Je dieren, die er mee gevoederd worden, alles daarin vinden, wat voor een krachtigen bouw en voor een flink beenderengestcl noodig is. Het gebruik van kunstmeststoffen is daarom rationeeler, doelmatiger, ook goedkooper. Maar 't spreekt van zelf, dat alles afhangt van dc wijze, waar op men bemest, d w.z.welke mest stoffen men aanwendt, iu welke hoe veelheden, in welke onderlinge ver houding. Kainiet en Thomasslakken- meel zijn de beide meststoffen, die, en berecht, dc hoofdbemesting in het na jaar of in den winter vormen. In 't voorjaar wordt er al of niet chiiisal- petcr aangewend. Kainiet bevat kali, TUoma6iiieel phosphorzuur, Chilisal- peter stikstof. Weet men nu, dat Thomasmeel, hoewel een phosphor- zuurmestetof, ook nog voor de helft bijkans werkzame kalk bevat, dan ziet men, dat in genoemde drie mest stoffen kali, phosphorzuur, kalk en Btilcetof worden gegeven, welke door een volledige bemesting wordt gevor derd. Maar nu hoeveelheid en verhou ding? Zonder oordeel wordt zeer dik wijle van slaklceiimeel en kainiet evenveel gegeven; „half om half", zegt men dan, en men strooit b.v. per II.A. uit 6—8 baal van elk. Is dat ge makshalve? Men zou het zeggen. Die verschil maakt, geeft soms van Tho masmeel een paar baal per IIA meer; het omgekeerde ziet men ook wel. 't Is aan onzen landbouwers niet steeds duidelijk, waarom zij zoo be mesten en niet anders. Velen weten niet, dat gras groote behoefte heeft aan kali, meer dan aan phosphor zuur dat het zelfs wel 3-uiaul zooveel kali dan phosphorzuur bevat. Met die verschillende behoefte dienen we toch rekening te houden, andei's ko men wc faliekant uit, zal althans niet de grootst mogelijke opbrengst kun nen worden verkregen. We mogen daarom gerust zeggen: de tot dusver door het grootste deel onzer landbouwers gevolgde bemes ting van het grasland is niet juist., de verhouding der hoeveelheden Kainiet en Thomasmeel dient gewijzigd e worden. -C. B. (Slot volgt.) Kerk en School GEREF. KERKEN. Beroepen te Wc-rkendam (R.) J. Boeijinga, te Arneimnden. Te Ooste- rend (Fr.) A M. Bocijinga, theol. docts. le A rncm ui den. Te Nieuw-Leu- sen, J. E. Westoi'liuis, te Gi'.amsber gon. Aangenomen naar Oudewater J. C. C. Voigt, te Ouderkerk a. d. IJscL ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd liet candidaatsexamen in de wis- en natuurkunde door de hooren E. C. F. ten Haaf en H. Walcii. Bevorderd tot doctor in do genees kunde op proefschrift: „Over de to pographic van het in atrophische oogon gevormde been", de lioor D. E. Cohen, geboren te Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren W. Beyermari, geboren te Leiden P. C. Cleyndert, geboren te Nieuwendrvn F. Grabijn, gelwren te HaarlemJ. E. Polak, geboren te ParamariboK. C. A. Volken, geboren te Haarlem; ge slaagd voor het eerste gedeelte van het arte-examen de heereri A. P. C. Nu ma Ti van Son en J 11. H. I-Ieeze- mans. Leiden, Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer W. F. Roëll, geboren te 's-Gra- venhage op .proefschrift „Dc invloed van de echtscheiding op de ouderlijke macht", mejuffrouw C. M. L. C. M<rö- er, geboren te Amsterdam. Geslaagd voor -■ el condidaais-exu- men rechten de heer .1. II van Leeu wen en mejuffrouw V M. Beumer; voorbereidend examen Indische ad ministratieve dienst de hoeren L. van VLun.tiugen en J, 13, Richelle. Utrecht. Bevorderd tot doctor in da rechtswetenschap op proefschrift „De rechtstoestand van het natuurlijke kind", mcj". E. C. Simons, geboren te Amsterdam tol doctor in de staats wetenschap op stellingen de heer J. W. Wurfbain, geboren te Vclp. Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ, NEDERLAND. Het et. Banda (uitreis) passeorde 18 Dcc. Kaap Bon. Hot st. Boeton (thuisreis) arriveerde 18 Doe. le Avonniouth. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Calypso vertrok 17 Dec. van Messina naar Palermo. Het st. Fauna vertrok 17 Dec. van Carthagena naar Malaga. Het st. Pluto .arriveerde 17 Dec. van Amsterdam te Hamburg. ROTTERDAMSGHE LLOYD. Het" 6t. Arakun, van Saigon naar Dundee, is 18 Dec. Perim gepasseerd. Het st Ceylon (uitreis) arriveerde 17 Dcc. te Port Said Het et. Menaöo (thuisreis) vertrok 17 Dec van Port Said. Het st. Madioen (uitreis) vertrok 17 Dec. van Djeddah. Het st. Djebres arriveerde 18 Dec. van Rotterdam te Hamburg, HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Nieuw-Amsterdam arriveer de 18 Dec. van New-York te Rotter dam. KON. HOLL LLOYD. Het st. Zaanland (uitreis) vertrok 17 Dcc. van Leixoes. Hel st. Emland (uitreis) passeerde 16 Dec. Ouessanl. Kö N. PAKETV A ART-MI J. Met st. Sinkel arriveerde 18 Dcc. v. Rotterdam le Batavia. STOOMV.-MIJ. OCEAAN. Ilct et Laomedon, van Japan en Penang naar Amsterdam, passeerde 17 December Perim. Het st. Myrmidon arriveerde 18 De cember van Java te Amsterdam, KON. WEST-IND MAILDIENST. Het st. Prins Willem II vertrok 12 Dcc. van Paramaribo naar Amster dam. Het st. Klcïst, van Japan naar Am sterdam, arriveerde 18 Dcc. te Ant werpen Zou hedenochtend de rei» voortzetten. Het st. Muansa (thuisreis) arriveer de 16 Dcc. te Majunga. I-Ict st. Yorck, van Japan naar Am sterdam, vertrok 17 Dec. van Penang.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6