Cacao riet Tooneel Die Haghespelevf» in den S tad ssohouwburg. Iledda Gabler van Ibsen. Hedda Gablar is de vrouw, die snakt naar groote levensdingen, naar vrij heid. naar moed in zichzelf of in an deren, en die altijd weer verz nki in het belachelijke en kleine omdat zij in waarheid laf is. bang voor al wat naar schandaal of opspraak zweemt. De tragiek van baar leven is. dat zij verlangt naar bel groote, maar altijd het kleine grijpt. Levensomstandighe den en opvoeding hebben kleine, enge behoeften en verlangens in haar ge schapen. en al dat kleinere in haar in nerlijk overwoekert als onkruid wat groot en mooi in haar kón zijn- Uil d.t conflict in haar innerlijk ont staat een levensonrust, die ten laatste tot levenshaat groeit c-n haar aanlei ding geeft, vrijwillig uit het leven te gaan. Zooals de nieesten van Ibsen's wer ken heeft ook dit stuk een voorgeschie denis: het stuk zelf geeft de oplossing van het conflict. Do voorgeschiedenis komt in het eer ste bedrijf dadelijk als vanzelf tot ons ait de schijnbaar onopzettelijke gezeg den der personen; vooral ook in dit sink is iedere zin, ieder woord van den dialoog van waarde als verklaring voor de handeling van het oogenblik af voor wat er aan voorafging of voor wat volgen zal. Hedda Gabier. nu de vrouw van Jör- gen Tesman. een geleerde, wiens hoog ste ideaal is. het tot professor te bren gen, was vroeger, toen haar vader, de generaal, leeide, een mooi jong meis je, algemeen bewonderd; ze hield van paardrijden, van dansen en van flir ten. Do mannen bewonderden haar, flirtten met haar, maar... zooals zij zelf met bitterheid erkent, nooit heef; zo werkelïjken invloed op iemand ge had. Zoo is zij er ten slotte toe gekomen, förgen Tesman te huwen. „Zij had zich moe gedanst en hij wou met alle geweld voor haar zorgen." Maar zij is geen .oogenblik gelukkig: ze ziet van alles het belachelijke: van haar man, van zijn familio en zelfs van haar aanstaande moederschap. \i ai Oroot Kan zijn wordt in tiare han den belachelijk. Vóór haar huwelijk heeft zij één man gekend voor wien zij dieper voel de dan zij zelf wist; maar ze heerl zich- zeil nooit hare lieldc durven bekennen omdat EJjert Lovborg geen goede re putatie genoot. Hij is een genie, maar zij heeft hem noo,t tot werk kunnerj inspireoren, noch hem er toe kunnen brengen zijn manier van leven te ver anderen. Hij is verdreven uit haar le ven en met de andere menschen nit de stad, meent zij. dal hij geheel ten on der is gegaan. Maar hij komt terug, gelouterd tn vol werkkracht, flet boek over de cul tuurgeschiedenis, dat hij geschreven heeft zul hem beroemd maken en in het vervolg er van zal zijn geniale geest ten volle tot uiting komen. Deze iouier.ng is hot werk van mevrouw lilvóted, de re.ne, te ede re vrouw, zijn kameraad in het werk. Iledda haat dre vrouw; zij zal nu ingrijpen in Lcv- boigs leven er. hem scheiden van me vrouw Elvsted. Dat het haar gelukt, is het gevolg daarvan, dat mevrouw Eivsteds ver trouwen in Lovborg le zwak was; zoo- dra Lovborg door een gezegde van Hedda ontdekt, dat zijn kameraad niet iri hem vertrouwt, gaat hij vrijwillig zijn ondergang tegemoet, ilèl glas punch, dat hij dunkt op H6dda'_ zondheid, symboliseert de eerste stap naar beneden; het verliezen van zijn manuscript den lorristen waarop al leen zelfvernietiging kan volgen. -Enny Vrede gaf veel moois als Heudvi; haar slanke figuur ruet de gra dense bewegingen maken haar uiter lijk al zeer geschikt voor de rol en ook het .nnerlijk kwam voor het grootste deel tot zijn recht. Ze wist vooral het tragische in de vrouw ons te doen ge voelen. Een prachtig moment was het verbranden van I.üvborg s manu3cbipt daar vlamde in haar spel de haat én tevens de spijt over eigen kleinheid. 'liiiy Lus ii.aar.ie van mevrouw Klv- sleut een wat al le sukkelige figuur: hei v.as niet te gelooven, dat deze vrouw Lövborg had geïnspireerd tot groot werk. Ook was Jiaar spel te Plak, te voel in één toon gestemd. In ie vrouw die den moed had, alles ach ter zich te laten om Lovborg te volgen, leott loeli behalve het angstige en be zorgde ook iets krachtigere, en dit vracht Tilly Lus niet naar buiten. De heer la Chapelle vatte Jörgen leeman bijna komisch op: de man is inks en dor en kleingeestig maar niet •oo belachelijk als la Chapelle hem maakte: we moéten toch kunnen be grijpen, dat liet Jieüda mogelijk is ge weest, hein te trouwen; nu was het ui terlijk verscnil tu.schen hen be.den té sterk geaccentueerd. Wij huilden i.ever Verkade in de rol van Tesman gezien; als Eljert Lovborg kou li ij ons niet dan matig voldoen. We zagen een man met 't uiterlijk van een dichter of een droomer, niet moei lijke bewegingen, maar niet de geniale Ievensfoester, de man, die voorbestemd is lot groote dingen en die toch zwicht voor de verleidingen van het leven. We moeten, met. Hedda, ons Lovborg ten minste voor kunnen stellen, bekranst met wingerdbladeren, als een Diony- sos. Uitstekend was Taul de. Groot als Brack, de cynische zoogenaamde huis vriend van .Türgcn en Tesman. Me vrouw Schmidt Crans gaf een sympa thieke tante -lulie Verkade had r.Js regisseur ecu bij zonder goede toonce.sehïkking ge maakt. Door den uitspringende-u hoek werd de sofa, waarop Hedda en Lov borg het verleden bespreken, wat alge- zonderd en, tevens op den voorgrond gebracht, zoodat heel onze aandacht zich op de beide personen concent eert. Aan het slot werd mevrouw Enny Vrede niet een drietal bloemstukken- gehuldigd. IIAABLEMSCHE SCHOUWBURG. Rottcrdamsch Toöneelgezelschap. „D o Nim I", door J A. Simons Mees. De hoofdfiguur uit dit jongste too- neelwcrk van de. schrijfster van ,,De Veroveraar", is Beate de Pretere, Bel gische" van geboorte, door de levens omstandigheden eenigzins gedé- ciasseerfl, maar vol eerzucnx ea vast besloten zich een plaats in het leven to veroveren. Deze intrigante, voor 't uiterlijk vol charme eu gratie, komt als Stütze hij hot. echtpaar Terveer, gefortuneer de Hollandscho burgers uit den koopmansstand, goedige, bekrompen menschen. dio, behalve in hun kleine ijdelheidjes op eigen verdiensten en deugden, geheel opgaan in hun groo te ijdethcid; de trots op hun zoon, den talentvollen musicus en componist. Béate weet al de kleine en groote ijdellioden van do Terveers te vleien, vooral ook de kunstenaarsijdelheid v-an Henri, den musicus. Zij omstreelt en 'omstrikt do argeloozc ouders met hare lieve maniertjes en vooral ook met. het artistieke in hare kleeding on hare liefhebberijenwant de goe de menschen. die zelf volstrekt geen verstand van kunst hebben, voelen in alles, vat artistiek ïs, verwantschap met den geliefden zoon. Ten minste, ik stel me voor, dat Mevr. Simons ons hierin de. verklaring wil doen zoeken van liet zonderlinge feit, dat gedegen liollandsche burgers zich zoo laten inpalmen door dat artistieke in Bé ate. En eerlijk gezegd, we gelooven liet toch niet heelemaal. Het echtpaar Terveer'lijkt ons ill te-onnoozel in dat opzicht, vooral voor menschen, die in een groote stad wonen, bovendien leeren we hen tc weinig kennen om belangstelling voor hen te voelen. Al onze belangstelling is eigenlijk voor Béate: zij is doorschouwd en meesterlijk weergegeven: het soepe le. lenige", gracieuse figuurtje van de Nimf beweegt in dit spel als voor een schitnmigen achtergrond van andere personagiën. Veel minder scherp is Henri Tor- veer geweekend, de kunstenaar van waarachtig talent, doch als menscli vol msn'èchelijke zwakheden Hij is niet opgewassen tegen Béate die vooral den artist in hem vleit, die zijne kunstenaa-rs-ijdelheld weet. aan te blazen en zij:n eerzucht te prik kelen en ten sliotte hem gansch voor zich wint-. Voor naar verlaat hij Lotte, zijne vrouw, met wie hij gelukkig was, toen hij de zoetheid van roem en vleierijen nog niet kende en er schijnbaar niet naar streefde. En Lotte laat hem gaan, berustend. Wam Béate heeft ten slotte Henri lief gekregen: 't is niet langer enkel haar verlangen naar eene positie, dat haar aan hem bindt; als hij, •te leurgesteld door ha.re prestatie als „De Nimf' in zijne opera van dien naam, haar verwijten doet, komt zij voor 't eerst eerlijk tegenover hem te slaan en bekent hem hare vroegere leugens. Dat hij haar na die beken- nis niet wegstoot is wel bewijs, hoe zeer hij haar heeft lief gekregen. Mevrouw Simons heeft herhaalde lijk haar stuk het etiket „Satiriek" gegeven. Doch dit preadicaat .slaat dan allerminst op de twee vrouwen figuren. Béate en Lotte. En de beste tooneelen zijn die, waar de satire of laten we Liever zeggen: de spot niet meespreekt. Zoo in het tweede bedrijf liet knap geschreven tooneel tusscheu Henri en Béate, waarin zij, door zich als liet ware te vereenzelvigen met. de nimf-figuur uit zijn werk, hem weerloos maakt tegen do bokoring, die van haar uitgaat, j En ook de scènes tusschen Lotte en Ileuri hebben menigmaal dat stede, I directe: Lotte wordt als 't ware zijn levende geweten, menschelijk- en kunstenaars-geweten en dat alleen al verklaart het, dat hij zich van haar afkeert, al zal altijd wel iets lin hem aan haar blijven toebehooren in her innering. Lotto begrijpt niet genoeg de on rust, het verlangen naar .roem van den artist en hare liefde is te passief. Ook vooral aan het slot: zou niet ie dere vrouw in zulk een oogenblik ten minste trachten de herinnering te wekken aan een gelukkig verleden? Voor den toeschouwer zou zulk een uitgesproken herinnering het voor deel hebben, dat hij wat meer rust omtrent het vroeger huwelijksgeluk van Henri en Lotte; Lotte beweert, wei, <lat zij vroeger gelirWkig was, rnaar ze spreekt alleen van 'haar zor gen voor hem. Er moet toch iets anders tusschen hen bestaan hebben dan de verhou ding van een zorgende vrouw en een prikkelbaren kunstenaar; en van dat andere, huil wezenlijke, geluk zouden we graag wat weten om zoodoende te dieper liet tragische van den loop der dingen mso to voelen. Hot satirische blijft dan over voor de bijfiguren de ouders den criticus en zijn vrouw, Henri's bewonderaars en ook een beetje voor Henri zelf in zijn kleiue ijdelheidjes en zijn verhouding tegenover de critics. Maar de bijfigu ren zijn schimmig gebleven, en de dwaasheden, die onze spot moeten opwekkon, zijn wat onnoozel on voor al eentonig. Het dweep en en sollen met don musicus en met Béate ver veelt al na de eerste akte. Bovendien werd de aardige rol van Juffrouw Harte vergreofd door het spel van mevrouw PoolmanHuysers: hare scherpte werd opzettelijke ruwheid, zoodót wij genegd waren, mét Henri tc spreken van: ,,een oude draak," wat. de bedoeling van de schrijfster n,iet kan geweest, zijn, Hunselie was wel wat erg burger lijk als mijnheer Terveer; hij scheen in ecu ander milieu thuis te belmoren dan zijne vrouw, die door Mevrouw van Eysden werd verbeeld. Doch wat eene nrachtige areatie was de Béate van Else Mauhs! Dot was geheel beschaafd spel, vol gratie, vol teere nuances, één en al lenigheid van lichaam en geest. Elke beweging, elke trek van haar gezicht, elk woord leefde in de sfeer van cLo verleidelijke. gevaarlijke vrouw, die geen hinderpalen telt. om INGEZONDEN MEDEnBHUNGEN n ETS. TH><- receL TEN S haar doel te bereiken; zoo luchtig an bevallig haar dansen in het sierlijfa gedrapeerde kleedje, dat I-Ienri's weerloosheid daar tegenover ons vol komen begrijpelijk wordt. Mevrouw Simons heeft Else Mauhs dankbaar te zijn voor hare uitbeel ding en wij, die haar mochten zien, niet minder. Naast haar gaf Mevrouw Tartaud eene doorvoelde Lotte: het eenvoudi ge en oprechte en vooral het tragi sche in de figuur kwamen goed tol hun .aeclit; jammer dat de schrijfster aan meyruw Tartaud niet meer ge legenheid schonk „er eens uit te ko men"; de tragische werking zou daarmee ongetwijfeld gewonnen héb ben. Cor van der Lugt Melsert was naast deze Lotte wat jong, wat jongensach tig eigenlijk: we hadden hem graag sterker gezien, vooral om geheel te kunnen gelooven in het serieuse van zijn kunstenaarsschap. We kregen te veel van zijne ijdelkeirl en te wei nig van zijn ernst te zien. De kleine rollen waren voldoende, bezet. Jammer dat de regie den componist met zoo'n rammelkast van een piano had begunstigd; toen Henri Terveer een acooord aansloeg, volgde een lachsalvo uit de zaal! 't Publiek was niet zoo goed opgeko men als gewoonlijk bij de Rotterdam mers; hei stuk hield blijkbaar de aan dacht bezig en vooral Else Mauhs werd hartelijk toegejuicht. Waar wij gaarne mede instemmen. ANNA VAN GOGH—KAULBACH. Kerk en School NED. HER-V. KERK. Aangenomen naar Lochern (2de. pve- ■dikanlsplaats) W. A. P. F. L. Jorg te Qbergnm. Bedankt voor Aalburg H. W. T. Jansen te Werkhoven. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd: practisch apotlie- keisexamen tweede gedeelte mejuf frouw P. J. Weidner. Utrecht. Gesl. theor. ex. apotheker d.e heer O. P. A. II. Schaap. <„U. D.") Stadsnieuws Examens. Voor Fransoli M. O. akte B is te Groningen geslaagd mejuffr. A. A. Jouslra te Haarlem. Voor de akte wiskunde 1. o. ia to 's-Gravenhage geslaagd de heer J. A. Luytèn te Hillegom. UITSLAG DER VEILING van onroerende goederen in het Ver- i kooplokaal „De Gouden Leeuw" le Haarlem" op Zaterdag 20 December 1013 des avonds na 5 uur. j 1. Een Heerenkuis, Erf, Tuin en Poort aan den KL Houtweg, no. 39. I 2. Een Hecrenhuis, Erf en Tuin aan I den KI. Houtweg, no. 41. Perceelon no. 1 en 2 gecombineerd. A. J. C. Daamcn q.q. 31835. 3. Een Werkplaats, Bovenwoning, Erf en Tuin aan de Nieuwe Gracht, gel. uo. 12. Opgehouden (6555. 4. Een Villa, Tuin, Erf on Poort aan den Zijiweg te Overveen, get. no. 102. J. W. G. Droste q.q. 11000. 5. Een Pakhuis, Erf en Tuin aan de Korte Houtstraat, get. no. 6. J. II. v. U. Vossen, f 2375. O. Een Winkelhuis en Erf aan de Gr. I-Ioutstraat, no. 164. 7. Een Pakhuis en Erf aan de Korte Houtstraat, get. no. 21, Perceelen 6 en 7 gecombineerd. C. J Cramer qq. (18905. 8. Een Villa, gelegen aan het Prln- senbolwerk, get no. 9. 9 Als voorgaand, get. no. 11. Perceelen 8 eii 9 gecombineerd. J. C. Schönhuth (11S25.— 10. Een Heerenhuis, Erf en Tuin aan de Oranjekade, get, no. 7. Opgehouden 8005.—. 11. Een groot en klein Pakhuis aan do Spa arn wou derstraat, get. no. 103. J. Walig (3780. Op grond hiervan zal hel verkoopen te koop uitstallen en vervoeren van klein wüd uiterlijk tol en met 14 .Ja nuari 1914 en van grof wild uiterlijk .tot en met 14 Februari 1914 mogen plaats hebben. Rubriek voor Vragen Geabonneeid'-ii hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor lieaniwoording vatbaar, in te zenden bij de Bodactie tsii .Haarlem': Dngblad, Groote Hou i straat 53. Alle au tv,-oorden worden geboot kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vingen, die niet volledig naam en Woonplaats vim den inzender vermelden wordt goeu aandacht geschonken. VRAAG. Kan elk per-oon een be wijs krijgen om hef pad langs de Brou wersvaart met de fiets te berijden, zoo ja waar is dat te verkrijgen? ANTWOORD. Dat is ons niet be kend. Informeer eens aan liet Raad huis te Overveen. VRAAG. Hoeft mevrouw het recht de nieuwjaarsfooi in te houden, als men half Maart opzegt en met Mei vertrekt! Ik ben voor dag en nacht. ANTWOORD. Ja. VRAAG. Bestaat er in Haarlem ook een informatiebureau of iels der gelijks. waar men handelsadressen verkrijgen kan? ANTWOORD. De Hanrl. Handels- vereeniging heeft haar Informatiebu reau op dén Jansweg no. 11. VRAAG. Wai is het beste middel om een horloge te smeren? ANTWOORD. Dat is het werk van een horlogemaker. VRAAG. Als ik een pakje naar Batavia zendt en het raakt zoek, hoor ik daar nog wat van? ANTWOORD. Dan moet u recla meéren, aan het postkantoor. VRAAG. Uk ben tijdelijk in een kosthuis geweest per week. Nu heb ik Zondag kwestie gehad, 's Woensdags- ui orgens heli ik gezegd dat ik Zater dags wegging. Heeft nu de kost juf frouw recht om mijn goed te houden of nog f 6 kostgeld? ANTWOORD. - l! moet met een week opzeggen. Zij heeft dus recht op een week kostgeld. VRAAG. Als ik den eersten Fe bruari mijn betrekking nis dien ii.bu.u- opzeg, om den eersten Mei d.a.v. tc vertrekken mag ik dan met 1 Januari de nieuwjaarsfooi aannemen? ANTWOORD. Neen. 85 tot f 3.95 per week. De Kamer besloot den Raacl er op te wijzen, dat het doel der boüwvoroeni- ging toejuiching zou verdienen, indien, daaruit volgde de bouw van woningen van een goodkooper type. De aftredende secretaris werd her benoemd. Bericht, was ingekomen, dat te Wij- kcroog .een postzegeldepot zal worden gevestigd. Omtrent de zaak der steigers in het kanaal word besloten met de gemeente voeling te houden. De ontwerpen Handelswaren-wet en Skio'mhösluit werden ter fine van ad vies in.handeri .geste'd van r.cmimissltfn Ad-hens'e werd betuigd aan het adres tot den Munster van Waterstaat ingediend door tien Ned. Tuinhouw- raad. waarbij v.ordt.ver/ocht het maxi mum gewïciit en de maximum afme tingen vau posipakkeltcu te verhoo- gen. Aan de adhaericbcluiging zal worden toegevoegd eene opmerking nopens "nel onbillijke tarief voor ver rekenpakketten van kleine waarde. Op voorstel van den lieer .Dekkei- werd een motie aangenomen, waarin leedwezen wordt betuigd, dat aan de' staking n het visschersbedrijf nog geen einde is gekomen. IJMUID.EN. DE STAKING DK.lt TRAWL- VISSCHERS. De Hold, berichtgever schrijft: Zalerdaz :s door de directie van de. Algemeens Visscherij Manische no ij al- liter aan het pr-remi-wl dc volgende kennisgeving ge/zonden: ..Aangezien ten gevolge van werk staking, de Maatschappij op 31 De cember a.s. haar hoofdbedrijf reeds gedurende ruim twee maanden niet meer zal hébben uitgeoefend, ziet zb zich genoodzaakt met ingang van 1 Januari 1914 hare nevenbedrijven stop te zetten Al hare thans nog in dienst zijnde zeelieden en andere werknemers kun nen zich d: met ingang van dien datum als uit den vasten dienst der Maatschappij ontslagen beschouwen. I-Iét voor' het onderhoud van en hot toezicht op de vaartuigen, na dien da tum benoodigde personeel z.al te zij ner tijd in daggeld worden aangeno men". Zaterdag zijn weer vier trawlers» zij het dan o^k onvoltallig bemand, naar zee vertrokken. De stoomtrawler „P'eter Cornel is", waarvan wij het vertrek meldden, heeft e'm proef reis gemaakt en besom- de na binnenkomst nog bijna f 300. Naar verluidt, zullen heden, Maan dag, weer eenige truwlors uitvaren. Pers-Overzicht JACHT. In Noord-Holland zal a. de jnch op klein wild, voor zooverre die thans nog niet is gesloten, en daaronder be grepen de jacht op houtsnippen, wor den gesloten op Woesndag 31 Decem ber 1913, met zonsondergang; b, de jacht op grof w<ld worden ge sloten op Zaterdag 31 Januari 1914, I met zonsondergang. de Omstreken HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen, voor aan J. Jak, J. W. Sevenhuysen. en W. lloutkooper te Haarlem en J. Tates te Heemstede, onder voorwaarden vergunning te verlees©® orn een sloot gelegen voor een perceel aaii den Leidsche Vaan weg sectie B 84 te dempen. In verband met enkele gewijzig de verordeningen stollen B. en W. voor de instructie van den gemeente- opzichter eeuïgszins te wijzigen. B. en VV, stellen voor de straat aan den Heerénweg op het bouwplan Bosch en Vaartlióeïc, loopende tot .de Leidsche Vaart te noemen Van Ho- gortdprpstraat. B. en W. stellen voor mej. S. A. E. Antoiiisse alhier te benoemen bij den cursus voor het herluilingsonder- wijs voor meisjes. B. cn VV. stellen voor aan den gemeente-opzichter (30 per jaar te vergoeden voor het gebruik van zijn rijwiel. 'B. en VV-, te machtigen tot uit breiding van het hoofdgasbiiizeiinct te Vogelenzang van do Bekslaan uf in Noordelijke richting'lungs den Voge lenzangscheweg tot aan den eersten ingang van Woestduin en tot uilvoe ring der bijkomende werken. BENNEBROEK. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Christelijke School alhier is benoemd Mej. H. Zuuvendonk. tc Haarlem. De openbare school alhier zal een belangrijke verbouwing ondergaan, aangezien het.in gebruik zijnde gym nastieklokaal voost leerklnsae aal wor den ingericht. VELS EN. In de gebouw» .dering der Ka mer van Koopinui-aci eu Fabrieken werd behandeld het verzoek van de Vereenigïng tot Beharl.ging van Bouwbelaiigen, waarbij adhaesiebe- tuiging wordt gevraagd aan een door haar tot don gemeenteraad gericht adres met betrekking tot de aanvraag van éen voorschot groot f 290.000 d-oor dié vereeniging „Velsen". Het voorschot zou dienen voor den bouw vau woringen te Velseroord en AMBTSGEBED. In dc Staten van Noord-Holland is, zooals men weet, een voorstel behau- deld en verworpen, om het ambtsge bed te doen vervallen. De (c.-li.) „Nederlander" schrijft naar aanleiding van dit besluit- De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben met groote meerder heid van stemmen het ambtsgebed gehandhaafd en dit feit is niet minder merkwaardig dan de bijomstandighe den, die het vergezellen. De mannen van rechts vormen ongeveer een der de deel der Staten. Door eigen kracht hadden zij dus het ambtsgebed niet kunnen handhaven, maar zeer veel li beralen en zelfs radiculen, zoowel Ts raëlieten als Christenen hebben niet, hen meegestetnd en hun do overwin» ning verschaft. Niet omdat zij zelf aan het ambtsgebed waarde hechtten, maar omdat zij hen niet voor het hoofd wilden stooten, die er wel aan hechten. Voor velen hunner was deze vraag beslissend: wensciien de reCht- sche statenleden het ambtsgebed te behouden? Zoo ja, dan dringen wij hun onze zienswijze niet op, al kun nen we de hunne ook niet doelen. Het kwam er voor tie mannen van rechts dus slechts op aan hun stand punt duidelijk uiteen te zelen, cn pro fessor Fabius deed dal,.namens hen, op uitnemende wiizc Waardïe. he slist -en tocli tactvol heeft hij dc ar gumenten der voorstellers ontleed," en verder is er bijna geen discussie ge weest. Het voorstel tot afschaffing is ook niet vooraf iu de afdeelingen of door een speciale commissie onderzocht ori ook Gedeputeerde Staten gaven geen praeadvies. De gedachtengang was, j dat ieder Lid op het punt in kwestie toch reeds lang een gevestigde over- tuiging had en zich clus door de argu- inenten van anderen niet zou laten meesleepen. De s.ienuning werd dan I ook al heel spoedig verlangd eu toen stemden ook de Gedeputeerde Staten vóór het behoud van het gebed: De manenn van rechts mogen dus tevre den zijn, maar tevens een woord van waardeeriiig over hebben voor de véle (mannen van links, die hut steunden i en daardoor werkelijk echt vrijzinnig hebben gehandeld. Moge het nu ook zoo gaan in den Amsterdamse hen ge- meenleraad, want ook daar is de I kwestie weer aan de orde gesteld. Zul ke kwesties komen periodiek terug. Is de aanval eenmaal afgeslagen, dan i wordt hij na eenigen lijd hernieuwd. En in de Staten van Noord-Holland j èn in den raad van Amsterdam zijn j er ook vroeger aanvallen geweest, maar elke vroegere overwinning geeft bij latere heropening van den strijd een voorsprong. Gemengd Nieuws ONTSPORING. Uit Dortmund worut geseind Zaterdagavond oni&puon.e een per sonentrein bij LöttringhauS'en. De lo comotief viel van den dijk en een an dere u-elti reed tegen den ontep'oorüen trein iu. Een ziekenwagen en oen trein met genoesheeren en hulppersoneel zijn onderweg. Bij net spoorwegongeluk werden j acht passagiers gewond. De machinist en de stokers kregen levensgevaarlij ke brandwonden. AARDBEVING. De Turksclio vuli van Erzeroeni seint, dat liet dorp Cbcvrik Soufla door een aardbeving verweest is en dat eenige personen daarbij om liet leven zijn gekomen en anderen go- wond, terwijl te Tsttatt Honingrijke schade is aangericht. Nadere bijz-otutoriieden, ontbreken nog. DE SUFFRAGETTES IN ENGELAND. Een groot onbewoond huis tei waarde van ongeveer 2500 pd. st. te Lansdown bij Both is door brand ver nield. Meu vond bij het brandende gebouw manifesten van de suffra gettes. EEN HELDHAFTIGE MOEDER. Dikwijls stelt eon vrouw zichzeli aan groot gevaar bloot, om hot leven van haar kind of kinderen te redden, Zoo'n moedige daad kwam pas voor te B rkenhead. oen voorstad van Li verpool, aldus schrijft dc Londensche Tel -correspondent. Des ochtends verliet daar een schrijnwerker zijne woning en liet een vuur in den open haard van de keu ken branden. Zijn vrouw en drie kin deren van 5 j. tot. 3 maand, oud, waren toen boven nog te bed. Na een poosje rook zij brand en hoordé vlammen knetteren.Tn haar nachtjapon rende zij naar beneden, vond de keuken in brand, ijkte de straat on naar de na burige woning barer moeder om hulp keerde snel naar huis terug, waar in middels ook de trap in brand was ge- raakt. Desondanks ijlde de flinke moe der door de vlammen de trap op naar de slaapkamer en niettegenstaande de hevige brandwonden, die zij aan ar men en lichaam kreeg, haalde zi> snel de drie kinderen uit hun bed, "sloeg het vensterraam der slaapkamer stuk en bracht de kleinen buiten in veilig heid op het vooruitstekende plat der benedenverdieping. Vele huren snel den te hulp, maar niemand kon de fel brandende woning binnengaan. Een groote deken werd gehaald en vóór het uitstekende plaf uitgespreid ge houden. Van een hoogte van dertien voet wierp de moeder eerst haar jong ste kind on den deken daarna dé hei de anderen, waarna zij zelfden sprong deed en behouden opgevangen werd. Haar zware brandwonden maakten haar -vervoer ca ar het. hospitaal no> dig. De gansche inboedel verbrandde. ECHTELIJK DRAMA. Zaterdagmorgen drie uur had in het kasteel Dakowyniokre bij Grats in Posen een echtelijk drama plaats. De rijksdagafgevaardigde graaf Mill- czyirski hoorde verdachte geluiden, hij dacht aan inbraak, wapende zich met zijn jachtgeweer en ging naar beneden. Hier vond hii echter zijn vrouw en zijn neef, graaf Miaczynski. Graaf Mi'lezynski schoot beiden dood. Hij meldde zich daarna bij de justitie aan. DE RAMP OP DE NIEUWE HEBIUDEN. Het stoomschip „Pacifique", dat Vrijdag te Sydney aankwam, meldt schrikwekkende bijzonderheden over de vulkanische uitbarstingen op r'e Hebriden. Niet minder dan 403 of 500 inboorlingen moeien bij de catastro phe om het leven gekomen zijn, ,oo meldt de TeL SCHOOLZUSTER. Mén schrijft uit het. Rijnland aan de N. R. Ct.: Te Elberfeld heeft de schoolcom missie besloten, bij wijze van proef een schoolzuster aan te stellen. Deze moei er over waken, dat de medische raadgevingen van den schoolarts ook opgevolgd worden. Stoomvaartberiditen STOOMV. -VIA SCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Knrimata (thuis reis) passeerde 20 December 8 uur 50 vu. Dungenesa Het stoomschip Sumatra (thuisreis) arriveerde 20 Dec. te Marseille. Het stoomschip Vondel vertrok 20 December van Amsterdam naar Ba tavia Het stoomschip Koningin Emma (uitreis) psseerde 20 Dec. Messina. ROTTERDAMSCIIE LLOYD. Het stoomschip Goeritoer (thuisreis passeerde 20 Dscmnhor des morgens 'h rotherine's Point. Het stoomschip v:"'lioen (uitreis) negeerde 19 Dec. Perim Het sl.cnmsnhii) S: - -n (uitreis) ar- ri\'--""de 19 Dc.P: to Pndang. Hef stoomschip T.-mnio (uifreïs) tins^ovde 10 December Dover. Het stoomschip Tabanan (uitreis) arriveerde 19 Derombér te Lissabon en zette de reis voort. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Noorclerdïjk arri veerde ï8 December van Rotterdam to Newport News. Hei stooiiisciiïp Potsdam vertrok 20 December van Rotterdam naar Ncw- York en was te 8 uur 25 voorm. in zee. KON. T10LL. LLOYD. Hef. stoomschip Fiisin (thuisreis) is 19 Dec. Üuessanl gepusseerd. liet stoomschip Kennemerland (thuisreis': vertrok 19 December van Montevideo. Hei stoomschip Zcelandia vertrok 19 December van Buenos Ayres naar Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het. stoomschip Prins Feeder ik Ilen drik arriveerde 20 December van Pa ramaribo lo Amsterdam STOOMV. M 'V'SCI-IAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Tweed dale, van Ja va naar Amsteruam, vertrok 18 De cember van Algiers. Hel stoomschip Astyanax, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 18 Dec. .van Port-Said. Het stoomschip Pak Ling, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 18 December Glbniltai Het stoomschip Sarpedon vertrok 19 December van Batavia naar Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6