VERDE BLAD Woensdag 31 Deccnber 1913 OM ONS HEEN No. 1666 Een schilderij en zijn schilder Sedert het beroemde schilderij uil het Löuvre gestolen en daarheen weer onderweg is, staan er in tal van bladen afbeeldingen van (zelfs heb ik er een in een sigarenwinkel aange troffen) waarvan we alleen kunnen zeggen, dat ze goed gemeend, maar over 't algemeen ook heel leelijk zijn. „Is dat," denk je bij 't zien van die gekleurde en ongekleurde namaak sel®, „nu dat wonderschoons schil derstuk?" Wie kan moet nu maar zelf eens naar Parijs gaan en kijken, de ande ren, verreweg de meosten, moeten zich maar tevredeD stellen met op gezag van kunstliefhebbers te gelooven, dat het inderdaad een meesterwerk is. Het stuk wordt ook do Mona Lisa genoemd, omdat het origineel Mona Lisa Gherardini heette en men be stempelt het met la Joconde, omdat zïi getrouwd was met Francisco del Gïncondo. Maar veel merkwaardiger dan het schilderstuk is de schilder, Leonardo da Vinci, want men kan niet zeggen, dat hij talent bezat, omdat hij vele ta lenten had. Zelden of ooit heeft men in de wereldgeschiedenis van een zoo begaafd man gehoord Van zijn jeugd af aan had hij al een bijzondere aan leg. zoowel voor kunsten als weten schappen getoond,. Alleen, zonder meester, had hij taal, wiskunde en teekenen geleerd, van de eene studie naar de andero overgaande met de grilligheid, die ziin geheele loopbaan kenmerken zon. Zichzelf had hij ook muziek geleerd en speelde op de lier een begeleiding bi' verzen, die hij zelf had gedicht. Toen hij musicus was, wilde hij schilder wezen, nadat hij schilder was geworden beeldhouwer, daarna bouw kundige en hij bestudeerde ai deze kunsten tegelijkertijd, maar zij kon den zijn grooten geest niet voldoen. Bij zijn eerste bezoek te Florence be studeerde hij de zwaartekracht, de optic-a en de kennis der aardlagen, die hij nooit verwaarloosde en waar in hij de voorlooper van vele latere onderzoekers moet zijn geweest. Zijn geschiktheid om te leerou was zoo groot, dat hij aan dit alles niet eens het grootste gedeelte van zijn tiid besteedde: die werd ingenomen door beoefening van sport en het aangename verkeer met zijn mede- menscheu. Ook daarin had hij suc ces, want hij was een knap.man, van buitengewoon groote lichaamskracht, een schitterend ruiter, onvermoei baar zwemmer, bekend met alle fijn heden van de schermkunst on alle moeilijkheden van de gymnastiekhet scheen wel, zegt een van de beschrij vers van zijn leven, alsof de natuur alle uiterlijke voordeel-en met de ga ven van den geest in één persoon had willen vereenigen. Geen wonder, dat Meester Leonardo in Floreniijnsche kringen zeer ge zocht "Was en er een vroolijk leven Jeidde. Hij woonde alle feesten bij, niet alleen als gast, maar als organisator of uitvoerder: er wordt verteld, dat töen de muziekliefhebber Sforza eens een wedstrijd hield voor musici en jmprovisateurs, Leonardo met. ceu zilveren lier van eigen vinding ver scheen en zulke fraaie verzen op mooie muziek voordroeg, dat bij al zijn mededingers achter zich liet en den eersten prijs veroverde. Intusschen maakte hij kunstwerken van den eersten rang, schilderde prachtige fresco's en portretten en maakte o a. een wonderschoon stand beeld van Francesco Sforza, dat juist op het oogenblik toen het in brons zón worden gegoten, vernield werd door de Franschen die in TtaliÖ waren bin nengevallen de boogschutters van Lodewijk XII gébruikten het om er op schijf te schieten. Toch schijnt het, dat de kunstenaar daarover geen wrok heeft gevoeld, want toen Lodewijk XII Pavia bin nentrok, werd hij begroet door een automatischen leeuw, die op den ko ning toeliep, op de achterste pooten ging staan en in zijn borst, die open ging, een hart vertoonde, waarop de leliën van het Fransche koningswa pen geschilderd waren die leeuw was weer hét werk van Leonardo da Vinei. Dat bij kanalen aanlegde, sluizen bouwdè en allerlei machines vervaar digde, kan ons na dit alles nauwelijks verwonderen. Het is merkwaardig te zien, over welke uiteenloopende -on derwerpen hii (en met gezag) geschre ven heeft: over den bloedsomloop, de capillariteit.jien magneet, het schitte ren der sterren, het maanlicht, ebbe en vloed, plantkunde; maar zijn- grootste genoegen was om de wiskunde dienstbaar te maken aan de practijk. Zoo zijn onder zijn teekendngen ma chines gevonden om ijzer te pletten, schroeven en zagen te maken, wol te verdeelen en laken te scheren, om te sehaven, kuilen te graven, peilen, ploegeneen zeer uitvoerig plan liet hij na van een nieuw kanon, waar- voor hij waterdamp als drijfkracht ge bruiken wou. En eindelijk, alsof dit alles nog niiet genoeg was - Leonardo da Vinci is de neoretische voorlooper van de he den daagsche vliegkunst geweest. De verovering van de lucht was zijn meest geliefde studie, daarvoor ging hij de vlucht der vogels na en tracht te die toe te passen op een vliegma chine. Het was een tijdlang zijn droom om met linnen vleugels dc vlucht der vogels na te doen, maar daar die natuurlijk reusachtig had den moeten wezen om een menscb te dragen, kon deze ze onmogelijk met eigen kracht in beweging brengen. Of een dergelijk toestel door hem gepro beerd is blijkt niet, maar in elk geval had deze machine hem bij guustigen wind van den eencn heuvel rtaar den anderen kannen dragen, meer niet, omdat de motor ontbrak. Hij heeft er ook niet. bij stilgestaan De Italiaan Beltrami heeft in zijn nagelaten papieren gevonden, dat hij studeerde op een veel belangrijker toestel, waarin een motor voor kvvam Leonardo da Vinei heeft dus het stel sel „zwaarder dan lucht" voorzien, al was naluurlök zün beweegkracht nog gebrekkig; die bestond uit een sterke veer, waarvan de luchtreiziger den gang kon regelen of haar geheel stop pen door middel van een tandrad. Met twee reusachtige voelsprieten wordl deze beweging op de vleugels overge bracht. Beltrami had, naar de teekenin.gen die hij vond, een model willen maken en dat exposeeren op de tentoonstel ling te Milaan, in 1906, maai' de tijd schoot te kort, zoodat hij er zich toe moest bepalen, de teekeningen te la ten zien. Naar Laut, aan wiens arti kel in 3e PetïtJournal ik een en ar der ontleen, doet opmerken, komt hef toestel van Meester Leonardo overeen met de eerste Fransche aero plane, de Avion van Ader, die be waard wordt in het Museum van kun sten en ambachten te Parijs. Dit was de merkwaardige man, die hel portret van Mona Lisa del Gio- condo geschilderd heeft. Iftiar echtge noot had het hem besteld, maar heeft het stuk zelf nooit ontvangen. Was hij te gierig om er den prijs, dien de meester verlangde, er voor te betalen? Of kon, zooals het meer voorgekomen is, de schilder ten slotte van zijn kiinstw'ei'k geen afstand doen? Het is niet de glimlach alleen die de bewondering opwekt, omdat die zoo .verschilt van de zwaarmoedige uitdrukking van de meeste portretten (de schilder wist dien glimlach bij Mona Lisarte voorschijn te roepen door tijdens het schilderen musici en zangers voor haar te laten oplrcden) alles aan dit portret moet meesterliik zijn, de vochtige schittering van de oogen, de vleeschkleur, de vorm van den mond. Na den dood van Mona Lisa pas heeft de schilder liet stuk verkocht aan Frans I, die hem het graven van een kanaal wilde opdragen de ko ning betaalde er ongeveer 22000 gul den voor, wat hoog is voor die dagen. Zoo kwam het, stuk in Frankrijk, waarheen het nu weer is terugge keerd. En welke waarde cr nu aan wordt toegekend kan men afmeten naar de vreugde van de Franschen over den terugkeer van het kostbare 't Jaar 1913. hl HAARLEM EN OMSTREKEN. Wat we gisteren voor 't geheele land opmerkten geldt, ook voor Haar lem en de meeste dorpen in den om trek, de onafhankelijklieidsviering en dc verkiezingen bcheerschten een deel van bet jaar bet openbare leven. Onafhankelijk- lieïdsfcestcn. Haarlem kwam goed voor den dag. 't Comité voor „Plan 1913" maakte een flinke reclame voor bezoek aan ónze stad bij de vreemdelingen, orga niseerde mailcoachdiensten, hielp mee aan een versiering bij de „dob- belsteenen" aan de Ilombrug een doodstooi? en rondom 't Coster- beeld dat er nu wel'n beetje erg ver waarloosd uit gaat zien en zette een zeer belangrijke retrospectieve ten toonstelling op het gebied der boek drukkunst ineen. In November gaf dit Comité eenige feestelijkheden een eere-avond, aar dige feestavonden en bioscoop-midda gen voor de schoolkinderen. Een andere Commissie, wier voor gangster overleed, of beter gezegd in arren moede een-haastigen zelfmoord pleegde, toen het haar niet onmiddel lijk voor den wind ging. organiseerde een driedaagsch feest, dat met veel opgewektheid werd gevierd. We her inneren aan den historisch-allegori- schen optocht met corso, de harddra verij, de taptoe en de schitterende il luminatie der straten, die alles over trof wat tot dusverre op dit terrein was gedaan. Als blijvend resultaat van deze een- dra chlsfèesten, zijn in verschillende straten vereenigingen opgericht, dia 1 voel zullen kunnen doen ten bate ha- rer leden. We mogen hierbij niet onvermeld laten het aardige feest, dat in het Am- sterdainsche kwartier gegeven werd. In de gemeente Schoten werd ook het onafhankelijkheidsfeest gevierd maar te Bloemendaai mislukten de versetiillende plannen. De verkiezingen. Tweede Kamer, Provinciule Staten en Gemeenteraden vroegen opnieuw aanwijzing van de mandatarissen das vólks. Voor het district Haarlem was liet zittende Kamerlid Mr. Frank K. van Lennep afgetreden. In zijn plaats werd gekozen Mr. D. Fock, oud-Minis ter van Koloniën. 't District Beverwijk koos in de plaats van den heer Passtoors Mr. Roodenburg. Haarlemmermeer be hield zijn afgevaardigde. De districten Haarlem en Velsen brachten ook nieuwe mannen in de Provinciale Staten, nl. de heeren Mr Slïngenberg, A Nagtzaam, en Jhr. Quarles van Ufford. in aen Ha au van Ha ar luin kwamen door alireding en mc-cils liiet-iioui.c zm van anderen veel nieuwe leden, uok in de omliggende gemeenten kwamen n.euwe ..u vacante z:- tó:s bezetten. t Merkwaardigste gebeurde te Scho ten, waar men op u..u ieiu,-. veronderstelde iinformal iteiten be zwaar maakte tegen de toelating van dc nieu w-gekozen leden, een zaak, d.c nog steeds niet in hoogste instantie is beslist, zocdat de gekozenen no,, geen zitting hebben kunnen nemen. Inmiddels is één hunner, de oudste wethouder Teeuwen overleden. Gem e en te bestuur. We spraken reeds over dc verande ringen in de Gemeenteraden. Nog an dere veranderingen hadden nlnsls. Te Haarlem werd als wethouder in de plaats van den heer Huiswil, die bedankte wegens drukke werkzaam heden, gekozen de beer E. Modoo. Hieronder iaten wij een overzicht volgen var. de voornaamste besluiten, door den Haarlemscben P.aad dit jaar genomen. 8 Januari: Discussie over de Commissies ad hoe. Aan het Comité voor „Plan 1913" wordt een subsidie van f 2590 ver-, leend 29 Januari: Voor den bouw van een fontein in Den Hout, en reorganisatie van l et omliggend terrein wordt een cre'lmtj van f 550.) verleend, waarvan „Ver fraaiing" f 150G zal vergoeden. Discussie over de instructie van de buitengewóón-gemeenteveldwachters, in dienst der gemeente Haarlem. Aan genomen wordt met 15 tegen 14 stem men een molie-P.inkenia, waarin, wordt verklaard, aal bet niet wen- scbeiijk is. dat Gemeenteambtenaren of -beambten de functie van buitenge woon gemeenteveldwachter aanvaar den, of langer vervullen, zoolang in hun instructie de politieke actie deziir ambtenaren wordt verboden. 12 Fe-bruari: De Voorzitter deelt mee, dat voor de II. B. Scholen liet toelatingsexamen weer ingevoerd zal worden. Besloten "wordt dte gronden "aan de Le:dschevnart voor bouwterrein uit te geven. Discussie over de Commissies van bijstand en verdere discussie over do Commiss'es ad boe. 26 F e b r u a r i Besloten wordt tot het houden een er woningtelling. 12 Maar t: Besloten wordt tot levering van elec- trischen stroom aan Heemstede. Debat over de instructie van den organist van de Groote Kerk. 2 6 Maar t: Verleend wordt een crediet. van f 10 000 voor plantsoenaanleg Ln den tuin van het nieuwe Museum en meu bileering der zalen. Behandeiing van de salarisregal.ng voor het onderwij zend personeel der openb. lagere scho len. 9 April: Voortzetting van de behandeling van de wedde regeling van liet onder wijzend personeel. Interpellatic-Slingenberg over dc Pensioenwet voor Gemcente-amhtc- naren. 2 3 April Meegedeeld wordt, dat het salaris van den burgemeester ver hoogd zal worden van 5000 tot ƒ6000. De Raad ;meenl echter, dat verhoo ging van de salarissen van burge meester en secretaris behoort te ge schieden en wel elk met ƒ500. Besloten wordt tot aanstelling vun een schoolarts. 7 M e i Vour de uitbreiding der Elcctrïsche Centrale wordt een ere-, diet, van f 390.000 verleend. Besloten wordt tot, aanstelling eencr kookleerares ten bate van het gasbe drijf. Besloten wordt geen vergunning te geven aan de N. Z T. M. oin de nieu we tramlijnen op 11 Mei te openen, wanneer niet de loonen en arbeidstij den van het personeel gunstiger wor den geregeld. 9 M e i. (Spoedvergadering). De Raad stelt gunstiger bepalingen voor inzake loon en werktijden voor het personeel der N. Z. II. 1'., op welko voorwaarden de tram vergunning krijgt den dienst te openen. 28 Mei: De burgemeester herdenkt de opening van het nieuwe Frans-1 Halsmuseum. Debat over het tarief van onder stand: Interpellatie vau Mr. Thiel over liet feit, "dat B. en W. nog geen uitvoe ring hebben gegeven aan het verlan gen van den Raad, uitgedrukt in de ïuotie-Rinkema, inzake de buitenge wóón-gemeenteveldwachters, die ge meente-ambtenaren zijn. De lieer Bregonje brengt de quaes- tie Beynes inzake den bouw van een fabriek aan den Verspronckweg ter sprake. 11 J uniBurgemeester Sandberg presideert, voor 't eerst na zijn ziekte, weer de Raadsvergadering. Aan hel Congres voor Kinderbe scherming wordt Ten subsidie van ƒ200 verleend. Vastgesteld wordt een nieuw tarief van de keurloonen voor het Slacht huis. De Raad besluit de Anegang te as- phalteeren. Besloten wordt in beginsel, om een Ambtenarenreglement vast te stellen. 2 Juli: Het percentage van den Hoofd. Omslag wordt bepaald op 5,2. Debat over het gebruik van den Hertenkamp voor meetings. 16 J ul i De lieer Hulswit neemt ontslag als wethouder. De Raad besluit, om de Kleverlaan alleen aan Bloemendaai over te dra gen tegen vergoeding van 10.000 en niet van f 1, zooais B. en W. voor stelden. Aan de firma Beynes wordt de ver langde afwijking van art. 7 la der Bouwverordening verleend voor den bouw van de fabriek aan den Ver spronckweg. 3 0 J u i i Nieuw debat over ge bruik van den Hertenkamp voor mee tings. De Raad verwerpt dezen keer een gedauu verzoek. Behandeling van den arbeidstijd] van de werklieden der Lichtfabrie ken. 13 Augustus: Antwoord van den voorzitter inzake de interpellatie van Mr. Thiel (12 Maart) over de ver hooging van de jaarwedde van den commissaris van politie. Verleend wordt een crediet van ten hoogste 1500 (niet van 2500, zooals gevraagd werd) aan de Feestcommis sie voor de onafhankelijkheidsvie- Deide debat over bet gebruik van den Hertenkamp. Nu staat de Raad dit gebruik (door Koninginnedag1, toe. Vastgesteld wordt een gedeelte van tiet Ambten aren reglement. 27 Au g u s t u s: Het Ambtenaren reglement wórdt afgehandeld. Debat over de rechtspositie van de ambtenaren van het Burg. Armbe stuur en de samenstelling van dat bestuur. 2 September: De heer L. Mo doo wordt met 17 van de 30 stemmen als wethouder gekozen. De lieer J. de Breuk wordt als wethouder herkozen 10 September: De Raad ver werpt met 16 tegen 15 stemmen een motie-Nagtzaam, om overlegging te verzoeken van de lijst der door het Burg. Armbestuur bedeelden. Vastgesteld wordt een gewijzigde verordening op 'het in voorraad heb ben van 'benzine en andere licht-ont vlambare stoffen. Wethoudc-rspensicen werdt inge voerd. Besloten wordt tot opruiming van de; fontein voor het paviljoen Welge legen. De Raad stelt f 1500 ter beschikking van de nieuwe feestcommissie voor de onafhankelijkheidsherdenking. 24 September. Debat over de gemeente-medaille voor den gevel wedstrijd. 8 October. Behandeling der ge wijzigde bouwverordening. Tót schoolarts wordt benoemd me vrouw J. C. Op 't Einde-Stolp. 15; October: Afinandeling dei' Bpu w v erordening. 22 October: Besloten wordt tot invoering van een officieel Raadsver- slag. Behandeling van de voorstellen van B. en VV. inzake de pensionnee- ring van gemccnte-amblenaren. De Raad verwerpt het voorslel-Dê Braai om oen derden gashouder bij te ptaaisen. 29 October: Behandeling der Begroeting voor 1914. 5 Novembor: Besloten wordt met de E. S. M.-E. N. E. T. een over eenkomst aan ie gaan over de leve ring van stroom door de Gemeente voor den tramdiensu Aan de E. N. E. T. wordt definitief concessie verleend voor de tramlijn naar Overveen. De Raad verwerpt met IS tegen 11 stemmen de motie inzake de invoe ring een er straatbelasting. 19 Nov em her: Tegen bet advies vail B. en "VV. in wordt aangenomen een voorstel-Timmer, om bet subsidie aan het Vaccinatie-bureau van 1 700 tot f SoO te vex-hoogen. De Raad beslui;, met 27 tegen 4 stemmen, om de „dobbelsteenen" bij de Houtbrug op te ruimen. 3 December: In afwijking van het advies, van B. en" W. neemt de Raad met 24 tegen 5 steiiuuen, een voórstel-Van Styrum aan, om aan bet Consultatiebureau voor Drank zuchtigen f 300 subsidie te geven. Aan „Het Witte Kruis' wordt finan- cieele steun verleend voor den bouw van een derde Volksdouchebadlnis aan den Schotersingel ecihler op voor waarde, dat de winst gemaakt op een der badhuizen ten goede komt aan de andere (Het Witte Kruis maakte daar later bezwaar tegen). Debat over het tarief van onder stand. De Raad neemt met 22 tegen 7 stemmen een vooretel-Visser aan, waarin bepaald wordt, dat de bedee lingen in nature, zoo mogelijk door bedoelingen in geld kunnen worden vervangen. Interpellatie-Xagtzaam over de ver duisteringen gepleegd door den plant soen-opzichter J. Baardse. 18 December: Debat over de voorstellen in zake de pensionneeriiig der Gemeente-ambtenaren. Verleend wordl een erediet van f 211.000 ter vergrooting der gasfa briek. Vastgesteld wordt een wijziging der stemdistricien. Gemeentezaken. Behalve de zulten, die in den Ruad kwamen, zijn er nog eenige te vermel den, die nu geheel of gedeoltelijk hun beslag kregen. We noemen in de eerste plaats de opening van het fraaie Frans-IIals- museuin. welks bouwmeester de heer L. C. Dumont voor zijn verdienstelij ken rabeid geridderd werd. De direc teur, de heer Grataina, die veel heeft gedaan aan de inrichting van het ge bouw zag zijn kunstschatten vermeer derd mei de schoone verzameling mo derne werken, de 113 schilderijen, tee keningen en eisen, door den heer J. Krol Kz. aan 't museum geschonken en door de waardevolle collectie ge- velsteenen enz., door de vereeniging „Haerlem" aan de stichting vereerd. Het Museum geraakte een oogen blik in opspraak door de poging tot diefstal van een portretje van Ds. Man.ger, Het ijverige personeel heeft bijtijds maatregelen kunnen némen, om den diefstal te verijdelen. De da der heeft zijn straf reeds ondergaan. Aangenamer waren de besprekin gen, die het museum uitlokte, door dat het Comité vcor Plan 1913 er de retrospectieve tentoonstelling op hei gebied der boekdrukkunst heeft ge houden, aau welke expositie de ihee- ren Mr. Ch. Enschedé, Rutgers van der Loeff en Gonnet veel goeden ar beid hebben gegeven. Hel Huis-in-de-Kruisstraai kreeg eindelijk, na vele jaren, een bestem ming. Tot de gemeentezaken van belang behooren ook gerekend te worden de verschijning van het rapport van de Commissie voor de SpoonvegTvaven en van het rapport over de Woningtel ling. Verkeersmiddelen. Door de wijziging der verkeersmid delen kreeg het centrum der stad een geheel ander aanzien. Het paarde- trammetje het zij hier nog eens met veel waardeertixg herdacht voor zijn goede diensten verdween uit de stad. Het lot der ouderen onder liet personeel ging velen ter harte; maar nog heef: de Commissie niet voldoen den financieelen steun ontvangen, om behoorlijk vcor de oudjes te kun nen zorgen. De stoomtram naar A'lkmaar ver dween ook uit de stad en bomt niet verder dan Schoten. In plaats van de beide trams rijden nu de gemak kelijke, vlugge eu nette wagens der N. Z. H. T, De tram is fortuinlijk in haar dienst. De Gemeente, die haar electrischen stroom levert,, liet maar een keer, ge durende enkele uren, na om de be- noodigde drijfkracht te geven, door een defect aan een «machine in de Centrale. Opgemerkt mag worden, dat nu de tram gedurende de zeven proêfmaan- den (van de twaalf) met gesplitste heen-en-weerlijn gereden heeft, wel vastgesteld kan worden, dat zich geen enkei van de vroeger betoogde bezwa ren heeft voorgedaan. De vrees, dat de Koningstraat, Gierstraat en Sme- destraat te smal zouden zijn voor de tram, blijkt niet juist. Zelfs in de smalste gedeelten vindt het verkeer geen belemmering en de ongelukken, die men voorspelde, kwamen niet voor. We wachten nu maar geduldig af, wanneer de tram langs den Zijlweg naar Overveen er zal komen. Voor den zomer zal de tramllin langs den Juliannweg. de Overveners voor een deel uit de moeilijkheid helpen, waar in zij nu al zooveel jaren verkeeren. De tram naar Heemstede begint ook weer ter sprake te komen. Wanneer zal zij rijden en hoe Door de parken of recht-aan door den I-lout. Een verkeersverbetering is voorts de asphalteering van de Anegang. 1914 zaJ ons nu een asphaltweg bren gen van hét Station af tot den Hout toe. 't Lang begeerde 1 Een verbetering van het verkeer zal ook blijken liet wegbreken van de „dobbel steen en" aan de Houtbrug, waartoe de Raad reeds met bijna al- gemcene stemmen besloten heeft, maar waarover, achterna, weer de strijd ontbrand is. De Anislerdainsche-poortkwestie, die de sleutel is van de verbetering vun dc groote verkeerswegen door de stad, is nog altijd onopgelost. Instellingen. Het Koloniaal Museum is in Ja nuari overgedragen aan het Koloni aal Instituut te Amsterdam. Het zul dus mettertijd uit de stad verdwijnen. Het Kunstnijverheidsmuseum en de daarbij hoorende school zuilen, zich dan door moer ruimte kunnen ont wikkolen. Voor de stichting, die we hier ver liezen, krijgen we een andere van gfooie beteekenis terug, Wanneer Raad en Provinciehet goede plan van de Regeertng volgen, dan wordt hier een Middelbare Technische School en een grootere Ambachts school gevestigd. De boer P. Doorn, directeur der Ambachtsschool, die het ontwerp heeft gemaakt voor deze nieuwe stichting, oogst met zijn ar beid veel lof bij de deskundigen. Door het Rijk werden nu op het Klein Heiligland perceelen aange- kocht, waar een nieuw belastingkan toor zal gebouwd worden. Arbeidersbeweging. Op het gebied der arbeidersbewe ging herinneren we aan de staking der kleedcrmakers en de uitsluiting der sigarenmakers, welke laatste zicii kenmerkte door langen duur. Ongelukken. Ongelukken met doodelijken afloop hadden ook uit jaar weer in groot getal plaats, doch we willen niet dooi détailleering droeve herinneringen wakker roepen. Van de branden is wel de belang rijkste uie in de kazerne, waardoor een groot deel van den noordelijken vleugel in vlammen opging of bescha digd werd. Kleinere branden kwamen nu en dan voor, maar waren, dank zij de goede inrichting van onze brandweer, niet van veel beteekenis, uitgezon derd den laaisten brand, gisteren, waarbij een perceel aan den Kruis weg bijna geheel in vlammen opging. M s d r ij v e n. Veel gerucht maakte de aanhouding van Sclicpj,enhorst en C. F. Ho- mijn, die met een verhuiswagen vol gestolen goed uit hun woning in de Delftstraat werden gehaald. De inbrekers, die hun buit hadden verzameld van de Villa „De Toorts"' te Aerdenhout. kregen 3 en 2 1/2 jaar gevangenisstraf Verder had de Haarlemsrhe Justitie nog te lierecl tc-n de dubbele moord zaak te Oude Wetering en de aanran ding van den Politie-adjunct- m-pee teur Verschoor. Ten slotte behoorden tci de belang rijke zaken, die ter tcrcchtszifting voorvielen de 1-eleedigingszaak tegen het Kamerlid Duys en de diefsfalple- ging in liet Frons Halsmuseum. Misdrijven, waarbij de daders de wijk naar Amerika konden nemen, waren die van de verduistering van ruim f 29.000 doof den boekhouder der E. N. E. T., Platted en van ruim f 3000 door den Pluntsoenopzichter Baardse. V a r i a. Dr. J. B. Schepers nam het Initia tief tot de vorming eencr Commissie voor de stichting van een monument voor HJdebrand. De Burgemeester installeerde len Raadhuize een Commissie voor de re geling van het Taal- en Letterkundig- congres dat hier in 1914 v.ordt ge houden. De te Haarlem gevestigde Krijgs raad is opgeheven. Door de inwerking-treding der nieuwe'Armenwet is ook voor Haar lem een Armenraad ingesteld. Aan ongeveer 900 oude arbe;ders en arbeidsters wordt thans te Haar lem ouderdomspensioen utbstasld. In het gebouw Sint Bavo werd door de R. K. gezellenvereeniging een goed geslaagde tentoonstelling gehouden. De Roomsch Kath. Volksbond aftite ling Haarlem stelde een commissie in,- die grootsche plannen voorbereide voor de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan der Haarlemsche afdeeling. Omstreken. De dorpen in den omtrek moeten we verder heel vogelvluchtig behandelen. We volstaan met enkele feiten in de herinnering te brengen. IJinuidc-n deed van zich spreken door het stranden van de „Eastwell", een rijstboot wier bemanning door de moedige Nannie van <^r Wielen en zijn dapjiere mannen, met groot le vensgevaar werd gered. De staking, die nu reeds eenige maanden duurt drukt zeer op de economische ontwik keling der plaats. Op „Westerveld" werd het Crema torium geopend. Velsen werd em oogenblik een punt van belangstelling door den moord aanslag, die daar een waanzinnige pleeede op geneesheer verplegers pn pobtie e.a. toen men hem kwam ha len. om naar een gesticht te brengen. Gelukkig hebben de vier gewonden se-m blijvend letsel gekregen. Bloemendaai beeft nog geen tram voorde OverveDers, heeft nog geen nieuw Raadhuis, geen weg naar zee, en geen gas. 't Gaat er niet vlug! En als men er eens tot iets belangrijks besloten heeft, komt er, achterna, steeds een beweging, die "t gc-noni.-U besluit weer tracht ongedaan te ma ken. Voor 1914 beter! Heemstede, dat verstandig wordt bestuurd, is dit jaar in het bezit ge komen van het fraaie wandelboseb Groenendaal. Zandvoorl, waar den ingezetenen door het voorkomeir van trichinosege- vallen weer de schrik in de beetien schoot, bij de gedachte aan de dïph- therie-cllende, werd dit jaar gelukkig gespaard' voor verdere besmettings- onheilen. De waterleiding kwam tot stand en bracht de gemeente meteen ib het 'be zit van een fraaien uitzichttoren. Het rustige Spaarndum zag zijn burgemeester, Baron Von Fridagh, in zijn midden komen wonen. Do o d enlij s t. Te Haarlem en omstreken overle den in 1933 o. a.: Leander Schlc-gel, toonkunstenaar» Mr. Henri Enschedé. P. D. Graaff, oud-schoolhoofd. W. A. van Vloten, secretaris van Weldadigheid naar Vermogen P. Clausing Jr.. fotograaf. Jhr. J. A. P. Repelaer van Spijke- hisse, kunstbeschermer. Dr. I. van Walt van Traag, genees heer. P. Kleiweg Dyserinck. architect. Z. Middelkoop, oud-lid van den Raad. J. C. van Linden Tol, emeritus-pre dikant. N. II. Andriessen, componist. C. A. Joekes, notaris. P. J. Bakker, gezagvoerder der Maatschappij Nederland. L. Sloot, chef der Centrale Werk plaats der H. IJ. S. AL 11. J. Overbeek, oud-hoofd der 1ste Doopsgezinde school. W. J Derx, qud-.vieeadmiraal. Dr. G. Veenstra, rustend genees heer, J. D. Bcsier, oud-lste luitenant der huzaren. Ernest,H. E. Oudschans, tandarts. L. van Tol, directeur van de „Klei ne Vereeniging". A. Leyh, oud-luitenant ter zee. John F. Hulk, oud-cotiservaior van Teylc-rs stichting. Mr. F. S. K. J. Graaf van Rund- wijek. J. Aards van Oiterloo, gepens. luit.- koionei uer artillerie. Franz H. L. Arp, directeur van da „Polygraph". Ds. J. Braudsma, hulppredikant te Schoten. J. H. van Oyen, directeur van het Opeimaar Slachthuis. Jhr. mr. M. J. van Lennep, oud- xaadsheer in liet Amslerdamsche hof. C. J. Roozen, gemeenteraadslid van de gemeente Bloemendaai. G. E. A. Tee uwen, wethouder der gemeente Schoten. P. J. H. Louwerse, lid van den Raad van Schoten. Buitenlandsch Overzicht Turkijeen de m o ge-n d- h ede c. Hot moge waai zijn, dat Frankrijk zich met Engeland op sleeptouw laat nemen door Rusland voor de agitatie tegen de bevoegdheden, aan de Duit- sehe officieren in het Turksche leger

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13