4098 sgs 500"7BÖ-=r-IBI r;.™ Bil 3w" i^^r7Br~JBr:rJor™3Drr™ NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. ©370 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 7 JANUARI 19«4 A Alle abonné's van dit blad die per week zijn geabonneerd, zijn, volgens de in de polis vastgelegde bepalingen tegen ongelukken verzekerd voor bedragen van GULDEN bij rftflnilinFN hii ftnfiGULDEN bij IA GULDEN bij f| GULDEN bij I W GULDEN bij A A GULDEN bij AA GULDEN bij J f" GULDEN bij AP- GULDEN bij Uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door THE OCEAN ACCIDENT GUARANTEE CORPORATION Ltd., Directeur voor Nederland EDWARD HEIJM AN, Rokin 151. Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)«1-30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.373^ „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. ADVERT ENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van I- -5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buifenspsrtrne 12. Telefoonnummer 122. To: de olaa'.sing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Dii NUMMER U-.STAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE bLAU. AutNÏÏA DONDERDAG 8 JANUARI. De Kroon: Ned. Operette-Ensemble. Hc-t poppanmeisje. Brongebouw: Soc.-Dem. Arbeiders- pon ij. Openb. vergadering. Schouwburg: Biosc. voorstelling. Soc. Vereeuigiiig: Biosc. voors ed .ng Apo'.lo-Tueater: Biosc. voorstelling. Bicsc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. OM ONS HEEN No. IS70 Hst Spotoxdmen. De gelegenheid om door voorberei dende oefeningen ontslagen te worden van een gedeelte van den eersten oeleningstijd is ingesteld, om den d.enstplichl minder drukkend te ma ken, dan die anders is. In het leger weet men dat misschien altijd niet, rnaax voor burgers is die dienstplicht in de meeste gevallen bijzonder hinderlijk en lastig. Do een is pas van school en moet op een oogenblik dat hij wel graag zijn theo retische kennis zou willen toepassen, deelnemen aan een dienst, dio hem voor zijn levensdoel geen stap verder brengt; integendeel hem daarin bo le miner t; de ander, vaak al sedert ja ren in de praclijk van T leven, moet voor ge ruimen tijd uit zijn werk en vindt dikwijls zijn betrekking mot meer terug. Bijna nooit wordt de dienstplicht zonder bezwaar aanvaard en daarom was het een goede gedach te van den wetgever, om voor hen, die zekere waarborgen van geschikt heid gaven den diensttijd te verkor ten. Er is wel eens gezegd, dat vele offi cieren voor dien verkorten diensttijd niet veel gevoelen en het is ook wel mogelijk, dat het regelmatiger en ge leidelijker gaat, wanneer al de mili ciens op een en hetzelfde tijdstip aan komen, dan als een gedeelte een paar maanden na de anderen de kazerne binnentreedt. De beste vooroefening kan toch niet bijbrengen wat ik zou willen noemen de aanpassing aan de militaire omgeving in de kazerne- atmosfeer. Maar met die overwegin gen hebben de burgers, die in "t belang van hun zoons dezen van den verkor ten diensttijd wil laten profiteeren, natuurlijk volstrekt niet te maken. Zij aanvaarden liet instituut zooals ze het vinden, zoeken naar den besten instructeur en wekken hun zoons op de lessen getrouw te volgen, maai' hebben daartegenover dan ook liet recht om te vorderen, dat de eischen der examinatoren redelijk gesteld worden en niet zóó, dat nauwelijks de knapsten (en dan nog met veel geluk) daaraan kunnen voldoen. Uit de jongste geschiedenis weten we. dat voor de lichting van dt jaar de eisciien zeer zijn overdreven. Wie maar in een orderdeel van een der groepen van het examen niet voldeed, was afgewezen. Dit voorschrift was absurd. Nergens ter wereld wordt van een examinandus verlangd, dat hij in alles den examinator voldoet en het. gevolg van deze overdrijving is dan ook, dat van alle kanten tegen deze manier van handelen oppositie is gevoerd. In de Kamer kwam die tot uiting, de Minister gaf niet veel toe, maar de algemeene indruk was toch, dat hot in de toekomst wel beter gaan zou Dit alles Is niet nieuw, maar ik heb noodiz gevonden het tol goed verstand van wat volgt nog even te herhalen. Het was dan ook een verrassing, toen in sommiee couranten het be richt werd gegeven, dat toch nog een herexamen zou kunnen worden afge legd in Utrecht. Maar de jongelui in Haarlem hoorden verder niets. „Komt er geen oproeping?" vroegen ze zich af, er wel aan gewend, dat de afdeel ing Militie op 't Stadhuis hen niet loffelijke zorg herinnert aan data, die ze zoo precies niet kunnen weten of anders wel gauw vergeten. We informeerden bij 't Stadhuis. Neen, er was in 't geheel geen oproe ping gedaan. Toen rees de twijfel. Onze redactie se.nde aan het Departement van Oor log en kreeg de bevestiging, dat er een herexamen 'zou zijn voor wie hoog stens in twee vakken (lees onderdoo ien van groepen) onvoldoende waren geweest. De tijding werd dankbaar aanvaard, maar was onvoldoende. Waar in Utrecht werd dat herexamen gehou den, hoe laat en was er aangifte noo- dig? Ons tweede telegram aan het De partement, Dinsdagochtend verzon den, werd dien avond, nadat ons vorig nummer verschenen was, beantwoord met de volgende mededeel ing: Examen is aan militaire gym- nastiekschool na 9 uur voormid dag, aan aaspiranten die in aan merking kwamen is medegedeeld, dat 'zij zich voor herexamen ken den aanmelden. Het slot van dit telegram is bij uit stek verrassend. Maar Haarlemsche jongelui, die toch niet meer dan een of twee onvol doenden hadden gekregen, hebben geen oproeping ontvangen. Waarom niet? Juist toen ik den sleutel tot dit raadsel trachtte te vinden kreeg onzr redactie een inededeeling van iemand, die het weten kan, hij zei, dat dc HaarlemsChe examinandi geen van al len opgeroepen waren, omdat zij het examen niet in zijn geheel hadden af gelegd. Zou dit dan moeten beleekenen, dat men niet weten kon, m hoeveel onder dealen de Haarlemmers te kort ge schoten waren? Maer nu dient uien tc weten, hoe deze zaak in haar werk is gegaan. Ik vertel wat ik uit den mond van een examinandus heb op- geteekend. .,Op den eersten dag, omstreeks twee uur 's middags, nadiat wij den heelen morgen al oefeningen gedaan hadden, vertelde ons een van de examiueerende officieren, dat wanneer wij maar één onder deel onvoldoende hadden, wij niet. geslaagd waren. Wie dus daarin tekort geschoten was, mocht het examen wel vervolgen, zoo werd ons verder gezegd, maar behoefde dat niet te doen omdat hij toch niet meer kon vol doen. Wij vroegen toen, of de na men mochten worden opgelezen van de deelnemers, die onvoldocn de hadden Daarop werden al onze namen voorgelezen, op een na, 41 van de 42, waren met geslaagd, zoodat wij toen gezegd hebben, da; als we toch n.et geslaagd waren, we niet met het examen door zou den gaan. De officier zei toen weer, dat we het konden afmaken, maar dat het in ieder geval onvol doende was". En daarmee was 't uit, de jongens gingen naar huis en namen als laat,- sten indruk mee het lachende gezicht van luitenants, die blijkbaar het zotte van dit examen inzagen. Wie zal er over verwonderd wezen, dat de jongelui, wetende dat zij toch niet meer slagen konden, een eind aan de vertoon.ng maakten? Wat kon het nog baten om voort tc gaan? Gerust kan gezegd worden, dat niemand on der zulke omstandigheden zou hebben willen doorgaan. En nu zou het cevolg van die vol komen verklaarbare handeling wezen, dat zij van het herexamen uitgesloten zijn. Laat ik het héél zacht zeggen: dat van de dwaasheden, die in deze aan gelegenheid zijn vertoond, deze het toppunt is! Als er Haarlemsche jongelui zijn die daar plezier in hebben, moeten ze Donderdagochtend maar eens naar Utrecht gaan, zich aan t examenlo kaal aanmelden en vragen, waarom ze niet tot het herexamen opgeroepen zijn. Tien tegen een, dat de bevelvoe rende officier, vernemende hoe de toe dracht van de zaak is, met den mond vol tanden staan zal. Maar of zij tot het herexamen toegelaten zullen .wor den betwijfel ik sterk. Daarop, moeten ze dus maar niet hopen. De eenige voldoening, die zij dan nog kunnen hebben, is dat door hun droevig lot het pad geëffend is van de miliciens, die na hen komen, want deze malligheden zullen zeker niet voor den tweeden keer worden uit haald. Jammer maar, dat daarvoor zooveel moeite en geld nutteloos is besleed en dat er een reden te meer is, waarom de civilisten klagen over het militaire stelsel. Wij Nederlanders zijn, van huis uit niet militair aangelegd en een historie als deze maakt dat niet beter. Integen deel. J. C. P. Stadsnieuws DE WOESTIJN WEG. Het woestijnachtig gedeelte tusschen het huis van den heer Van Linden Tol en Hótel Roozen, aan bet einde van den Dreef, is nu herschapen it een verhoogd ovaal, waarachter een breede rijweg loopt ter verbinding met den Kleinen Houtweg. De toestand is er nu goed. het ovao' is alleen nog wat leeg. maar dal zal wel beter worden, zoodra de nienwr fontein er verrezen is. Men weet, dat die gecombineerd worden zal met liet HilUébrand-monument, maar daar het nog wel een poosje duren zal vóórdat daarvoor de gelden hijeen zijn en uei gedenkteeken gereed is zullen we inei de definitieve ordening van dit punt geduid moeten oefenen. Wcggenome n. Vaa een schut hok aan de I.angen- dijkstraat hoek ILhierdijkstraat is eén lantaarn weggenomen. Verdronken. De. landbouwers J. en C. V. uit Haarlemmer.iede vonden in een sloot aldaar een onbekend man. Zij haalden hen: ui' de sloot en brachten hem in een café aan den Schalkwijkerweg. Het bleek achter, dat hij reeds over leden waa- Winkeldiefstal. Bij den winkelier C. uit de Korte Begiinestraat is gisterenavond uit de winkellade 8 lot f 9 ontvreemd. D i e f s t a 11 n. Twee van de drie rokken, bij de fir ma H. Koster in de Lange Veerstranl •■'itvreemd. zijn terecht- Zij waren door den 16-jarigen E. J. van der P. verkocht aan twee vrouwen. De, poli- Be zoekt het derde kleedingstuk. Van der P. is ook aangehouden met den 21-jarigen S. S. uit Schoten, wegens diefstal van een kistje met sigaren uit een winkel in de Vooruitgangstraat. In slaap t© water. J. P. v. d. K. ging gisterenmorgen om half 12 zijn roes uitslapen in het gras op het Prinsen-bolwerk. De man rolde toen in het water. Nat en dron ken als hij was kwam hij nu in het Politiebureau terecht, waar men lienr naar huis zond, om droge kleeren aan te trekken. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. De heer Joh. Verton uit Schoten zal optreden als spreker in de vergade ring van de Nederlandsche Vereeni ging van Spoor- en Tramwegperso neel te Amsterdam op 18 Januari te houden. De heer V. zal spreken over ,.de positie van het tramwegperso neel". Niet ernstig. Omtrent de ongesteldheid van den heer Waning wordt' ons nader be richt, dat deze niet ernstig is. Hij is slechts in de Maria-stichting om daar eeuigo dagen rust te nemen. -Met ge noegen nemen wij deze inededeeling op. Kalenders. We ontvangen den kalender voor 1914 van de Drukkerij Senefelder te Amsterdam, uitgevoerd n 12 bladen met aardige teekeningen van Willy Sluiter, en in pakkende kleuren zeer goed uitgevoerd. Verspreiding. Door de afdoe'ing Haarlem van de Soc. Dem. Arb. Partij werd ten getale van duizenden verspreid een circu laire, waarin o. a. wordt gezegd, dat thans de arbeiders met buitengewoon voel belangstelling den gang van za ken in het parlement volgen, en dat dit geen wonder is. aangezien de in het volk levende eischen, namelijk „algemeen kiesrecht" en ..Staatspen sioen" cioor de S. D. A. P. midden in het politieke leven gep'.itst zijn, en dat dus niet onmogelijk dat beide punten bereikt worden Voor den arbeider, die niet onge voelig is voor het lot zijner klasse en dus belang stelt in do lo-rnmtingsde- butten. zal het bekend zijn, dat bij de bespreking der l».-rr> Wne geen der leiders van do fract.es, noch de Re geering. deze eischim onbesproken heeft gelaten. Tenslotte wijst de circulair» er nog op, dat dc-ze week in het Brongebouw oen openbare vergadering zal worden gebonden, waar door den beer F. W. N Hnoenholtz, lid der Tweede Ka mer, zal worden gesproken over het onderwerp„De begrootingsdebat- tcn". (Zie vervolg Stadsnieuws op de twééde pagina). SANTPOOR T. De Staatscourant Povai de statuten van a© V. -Viaaisctiappij tot cxpioi- uiuo van onroerenue good eren „iiet iciras te Santpoort. Doel is: het feoo- pen ol op aiiueie wijze verkrijgen van jurooreoue goeóiarèn, het, veiKoopen, ruilen of op andere wijze vervreem- ueu, het bezwaren met, uypoinee* of 'met andere zakelijke rechten van zoo- .mnig© onroerenae goederen, 't stich ten van gebouwen op gronden der naamlooze vennootschap enz. Het ka pitaal is bepaald op ki.üüü, verdeeld in 40 aandeelen van 1000, alle ge plaatst en volgestort. De vennoot schap wordt bestuurd door een raad van beheer, bestaande uit ten minste twee en ten hoogste vier leden. 'Voor de eerste maal zijn tot leden van den raad van beheer benoemd de heeren G- F. Perquin, steeukolenhandelaar. te Haarlem, en C de Vries Jr., koop- ii in, te Santpoort. HILLEGOM. Comité Onafhank. feest. Het comité tot viering van het On- afhonkelijkheidsfeest in 1913 heeft zijn laatste vergadering gehouden. De rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. Uilgaven en ontvangsten wogen pre cies tegen elkaar op. Het comité heeft zich daarop niet ontbonden; hei zal nog eens bij e'kaar komen ter be spreking van een voorstel om het per manent te verklaren, en eventueel te geraken tot een blijvende vereeniging voor volksfeesten of voor vreemdelin genverkeer met inbegrip van volks feesten. BEVERWIJK. De off. van adm. 2e kl. der marine A. Lagarij wardt gedetacheerd te Be verwijk, tot het houden van toeziela bij de bereiding van verduurzaamde* levensmiddelen bij de conserventa- briek alhier, zoo meldt de N. R. Ct SLOTEN. Dinsdag had in tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden de opening plaats van de school voor M- U. L. Onderwijs aan de Van Rijn straat. Bij deze opening werd het woord gevoerd door den burgemeester jnr. Van Suchtelen van de Haare, den heer Roodenburch, schoolopziener en den heer J Polderman, hoofd der echooL HAARLEMMERMEER. Emigratie. Gisterenavond trad in Hotel de Gou den Leeuw te N.-Vennep op* de lieer T. Krul. emigranten-agent der Grand Trunk Spoorweg in Canada. In een bevattelijke rede, nog nader toegelicht door lichtbeelden, be sprak spr. de voordeden van vestiging iu Canada, en tooude aau welke stre ken Let voordeeligs* zijn om een toe komst tegemoet te gaan. Spr. had geen groot, maar wel een aandachtig gehoor. Volksonder wijs. Voor de ofd. Haarlemmermeer van Volksonderwijs trad gisterenavond te Hoofddorp in openbare vergadering op, de heer Kl. de Vries, met het on derwerp: De openbare school, de school voor onze kinderen. Spr. 'hdeld een uitvoerig pleidooi voor openbaar onderwijs, besprak het bijzonder onderw ijs en meende, dat liet openbaar onderwijs m alle op zichten de toets der crillefc kan door slaan. BENNEBROF.K In de gemeente circuleert een ver- zoekschi.ft aan de H. IJ. S. M. om verandering ie brengen in üe verplich ting telkenmale te Leiden over te stap pen bij het zich begeven naar den Haag en om meer treinen bij 'het sta tion Voga'enzaoig— Bennebroek te la ten stoppen. Op het adres wordt druk gerteekend. Binnenland EEN ONGELUK VOORKOMEN. Gistermorgen om een uur of tien ontdpkte de dienstdoende wisselwach ter te Elten, dat op het goede:enem placement aldaar een stuk rails van eenige centimeters lengte naast de lijn iag; vermoedelijk d'oor onbeken de oorzaak daaruit gesprongen. Dank zij de oplettendheid van den man werd daardoor een ongeluk voorkomen, zoodat het thans slechts met eene ver traging van goederentrein 2642 afliep, zoo meldt de Tel. GENDARMERIE IN ALBANIë. Naar de „Avondpost" verneemt heelt zich een groot aantal officieren van het leger beschikbaar gesteld voor indeeling bij het gendarmerie- korps in Albanië. Een definitieve aan wijzing kan spoedig worden tegemoet gezien. OPKOMST LANDWEER. In verband met het gebrek aan ka zerne-ruimte na indeeling der Ja- nuari-ploeg der lichting 1914. zal de landweer dit jaar eerst onder de wa penen worden geroepen na het ver trek niet groot verlof van de najaars- plocg der lichting.1913 in Mei a.s., zoo meldt do „Avp.". BURGEMEESTER VAN IIARLINGEN. De burgemester der gemeente Har- lingeri, de heer J. Hora Adema, heeft wegens gezondheidsredenen met 1 Fe bruari a.s. bij IT. M. do Koningin eer vol ontslag aangevraagd DE SPOORWEGRAMP IN - DRENTE. De heer H. Uitervvijk te Hoogeveen bevestigt in een aan het „Vad." ge richt schrijven de officie©té medede-e- ling. dal de bodem van den verbrij zelden vva gen niet uitgezakt ishet volgende kan ter aanvulling daarvan dienen. Den volgenden morgen (lsten Kerstdag), was hii persoonlijk op d© plaats des pnheils, om zich van een en ander goed op de hoogte te stellen. -Aangezien hem meegedeeld was, dat enkele slachtoffers door den bodem gezakt waren, stelde hij zich direct bij aankomst op de hoogte, in welk com partiment dit geweest kon zijn, ,,Ik heb in alle compartimenten nauwkeu rig de verwoesting aanschouwd" schrijft hij „maar in geen enkele coupé was de bodem uitgezakt". Het officieel rapport meldt hetzelf de KERKROOVERS GEGREPEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was te Utrecht ingebroken in de R. K. kerk aan den Draaiweg, waar de dieven zich vermoedelijk hadden, laten insluiten. Zij maakten voor f 2Ü.0UO aan effec ten buit. Ook braken zij de offerblok ken open en eigenden zich den inhoud daarvan toe. De verdenking rustic op den 21-jarl- gen scheepskok G. den I). en den j7- jarigen rijwielhersteller IL W. C. ci» de L'trechlsehe politie had vernomen, dat deze twee verdachten z,ch naar Hoek van Holland hadden begeven. Zij telegrafeerde aan den burgemees ter van 'frGravenzandc, die het tele gram ter hand stilde can d©n te Hoek van Holland gestationneerden rijks veldwachter. Deze begaf zich onmiddellijk aan boord van de Harw.chboot, die juist tot het vertrek gereed lag en had liet succes, de beide verdachten aan ie houden. De gestolen effecten werden in hun bezit ge\onden. Zij gingen nu niet nanr Engeland, maar terug naar Utrecht, zoo meldt de Tel. Rechtszaken ONTROUW BRIEVENGAARDER. Op 19 Januari 1913 bad zoo meldt de N. R. Ct. de 45 jarige brieven gaarder Z. K. ts Hiüegersberg, than? in voorloopige bewaring, aan de di rectie van de rijkspostspaarbank doen toekomen eer. va! schel ijk door hem opgemaakte en met den naam E. J. Boon onderfeekende kwitantie, we gens terugbetaling van gelden aan de bank, ten bedrage van f 775, welk ge schrift gep'aatst was aan de keerzijde van een door de bankdirectle afgege ven order van betaling d.d. 23 Dec, 1912, en dat luidde: de aan de keerzij de vermelde som gruot f 775 is aan mij u,tbetaaid. Zoodoende leek het. alsof dit bedrag werkelijk aan Boon was uitbetaald: bekl. hield het geld ach ter. Op G October '13 had hij als brieven gaarder, belast met liet beheer van het hulppostkantoor te Hillegersberg, een bedrag verduisterd van f 495. welk geld door C. K:nd hem ter hand was zerteld ais inlog op diens spaarbank boekje. Dezelfde Kind stortte op 23 Oct. d.a-v. voor hetzelfde doel f 113, waarvan bekl. f 105 vei duisterde. Zoo deed hij ook op IS Juni '13 met een liedrag van f 396, dat bestemd was, ingeschreven te worden in het boekje van de weduwe 7. Michielsen. En ten slotte verduisterde hii up 15 October '13 f 260, hem door A. de Bruin ter hand eertèld voor inschrijving in diens boekje. Beklaagde heeft vroeger gediend bij de marine, maar had geen reclit op nensioen. toen hij den drenkt verliet. Hij was sinds 9 jaar brievengaarder, was begonnen op een salaris van f 550 's jaars, zoodat hij in verband met pensioenbijdrage enz. van 9 gulden per weck rnet vrouw en twee kinderen moest leven. Zijn traktement weid steeds verhoogd zoodat hij op 1 April 1913 f iHJJ j-er jaar had. 11 ij had ech ter zooveel schulden gemaakt dat zijn benarde toestand hem tot zijn mis drijven bracht Uit de verklaring van den hoofd commies van de rijkspostspaarbank P. G. .1. Albcrti, bleek, dat dc bank de kwitantie had gezonden aan Boon. Bekl. had echter den brief geopend en de kwitantie er uit genomen. Na het te hebben onderteekend. zond bekl. het mandaat naar Rotterdam, van waar uit het. bedrag van f 775 op 19 Januari werd ufgezonden. Het O. M. bij de Rotterdams "lie rechtbank eischie wegens valschheid in geschrifte, gebruik maken van t«n valsch geschri.t ais ware dit echt en onvervalscht, en wegens verduistering in zijn betrekking van ambtenaar vier malen gepieegd, drie jaren g e van gen, sot ral; de of.Icier was van oordeel, dut bekl. op schromelijke wijze liet m hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd, Mr E. J. J. v. d. Heijden kon zich met deze objectieve ivppreciatie ver- eenigen, maai- wees daaibij op de aan leiding tot de gepleegde malversatiën, Bekl. had deze bedragen noodig om tekorten in zijn kas te dekken, die liepen over een tijdperk van 9 jaren. Pleiter wees op het geringe aanvang salaris dut l»ek!. genoot en op de kos ten die hij moest bestrijden. Tever geefs heeft hij getracht op andere wij ze voldoende bij te verdienen; thans is hij roods zwaar gestraft en achter hem staat een vrouw met twee. welhaast dr e kinderen. In verband met een en ander ver zocht pleiter, den beklaagde met cle mentie te bel andelen.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1