ANTWOORD. Geef do kat da- gelijk:? wat bruine kandijsuiker in melk op-relost; wasch de oogen twee maal daags» met boorwater. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Tollen. Do gemeentetoilen hebben alhier in 1013 opgebracht f2801.90, als - Bin nenweg f1277.Camplaan 1368. Leid-oho vaart ƒ15690. BEN NEBROE K. W d s't r ij d. Do ijiclub „Zwaanachen hoek" K'pM op hare banen op de Haarletnmer- nieeningvaa.it Zaterdagmiddag etn wedstrijd in hardrijden. De prijzen, die dcor de deelnemers aan behoefti ge weduwen moesten worden urige- reikt, bestonden uit steenkolen, tur ven. 5;w.-K en rijst. De winners waren S. Wiersma, le pr.; L. v. d. Vooit, 2e pr.; J. Bakker Dzn., 3e pr. BEVERWIJK. Concert. Het concert, dat de heer J. J. Zwart alhier, Zaterdag j.l. voor een fliiuk bezette zaal in Maison Stroucke» met zijne leorlingen gaf, heeft een voor dceJig saldo ten bate der wijkve-rp'e- ging alhier gegeven van ruim f 100. Gemengd Nieuws EGYPTISCHE POSTZEGELS. Ter 'herinnering aan do troonsbe klimming van den Khedive hóeft de Egyptische post nieuwe postzegels uit gegeven. DE CRISIS IN MEXICO. In do stad Mexico zijn nieuwe be richten ingekomen omtrent gruwelen, door de opstandelingen gepleegd ditmaal in de buurt van San Luis Potosi. Daar zouden een honderdtal vrouwen en kinderen en 150 man re- geeringstroepen door de opstandelin gen zijn afgemaakt. Do slachtoffers hadden zich overge geven en werden toon naar een hoeve bij Mntehualu overgebracht, waar tie moordpartij plaats vond, zoo meldt de „N. R. Ct.". DE UITSLUITING TF, LONDEN. Zaterdag zijn te Londen 30Ü0O0 werk lieden van het bouwvak ontslagen, omdat zij weigerden de verklaring te teeltenen, dot zij op straffe van een pond boete niet zouden staken wan neer zij met niet-leden van een vak- vereoniging samen moeiten werken. Men vreest, dat van do week aldus 150.000 arbeiders' uilgesloten zullen zijn, en dat de transportarbeiders zul len weigeren goederen le vervoeren voor de aannemers die aan de uitslui ting deelnemen. ONTPLOFFING. Aan boord van hel stoomschip „Mauretania" in liet dok te Liverpool heeft een ontploffing plaats gehad. Een aantal gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. STAKING TE TOULON. De dokwerkers in do handelshaven te Toulon hebben hot werk nederge- legd. Zij eischen een geringe loons- vorhooging en vermindering van den werktijd. DE STAKINGEN IN PORTUGAL GEeINDIGD. Alle stakingen, aldus seint de cor respondent van do Frankf. Ztg. te Lissabon aan zijn Wad, zijn thans de finitief geëindigd. De spoorwegbe ambten hebben liet werk weder opge vat, zonder dat hunne eischen zijn ingewilligd. TRE1NROOVERS. In Amerika heeft een treinro-over een brutaal stukje uilgehaald. Hij had zich in een sneltrein van de Mi chigan Central Railway begeven en liet den trein dicht bij Parsonsville stoppen. Met zijn revolvers bedreigde jhij bet personeel en do passagiers Vau twee Pullmanwagens, en nadat hij een conducteur legen den grond geschoten had (,,bij vvijzo van waar schuwing") begon hij de rc-izigens een voor ccn van ju weel en en bankpapier te bcrooven. Tot zij n spijt Ik reeg hij slechts een buit van ongeveer 1200 gulden in handen. Er waren nl. n.iet veel passagiers in den trein. Ofschoon de oogst niet ruim was, waagde hij het toch niet ook de andere wagens binnen te dringen of de brandkast van de maatschappij in den goederen wagen open te breken. Hij uiaukie zicli dus maar uit de voeten mot zijn twaulflionderd gulden en men heeft hem niet teruggezien. De conducteur die neergeschoten werd is niet ern stig gekwetst. Een andere aanslag r:ad ernstiger gevolgen kunnen hebben. Drie gevv a- pende en gemaskerde bandieten klau terden in een passagierstreüi van den Southern Railway en joegen stoker en machinist van de locomotief. Zij plunderden den postwagen, stookten het vuur goed op, zetten de machine in gang, sprongen, toen de tresn in beweging kwam, van ae locomotief en verdwenen, te paard, in de wildernis. De trein ging inmiddels snelior en sneller rijden en vloog achter zijn on beheerde locomotief met volle vaart door bochten en over bruggen, ovor een afstand van 30 KM. Gelukkig was er weinig water in den Icteil en stopte de trein door gebrek aan stoom, vóór er een ongeluk gebeurd was, zoo meldt het N. v. d. D. EEN OPROER IN ZU1D-AFRIKA VOORKOMEN. Een ber.c-ht uil Johannesburg maakt melding van een complot, dut tijdens de st.T' ing te Middelburg zou zijn ontdekt en dat ten dool had oproer le verwekken onder de Zoeloes. Het heet. dat Zoeloes in Middelburg, toen de Boeren hot 'district verlieten met hun commando's, afgezanten zonden naar Zoeloeland met de mededeeling. dat het nu een geschikte tijd wap votor een oproer, daar „de blanken onder elkaar oorlog voerden." Een Europeaan hoorde toevallig ee- nige Zoeloes over deze samenzwering spreken en waarschuwde de overheid, die de afgezanten deed arresteeren, voor ze Zoeloeland hadden bereikt. Er la nu een commando te Middel burg samengetrokken, maar alles is er tot dusver rustig. EEN NIEUW MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER.' Professor Brüger en dr. M. Krause publiceeren (naar de Tel. meldtj in t laatste nummer van de Berliner Kü uische Wochenschrift de resultaten* die zij in bet laboratorium voor hy- drotherapie met hef door hen uitge vonden geneesmiddel, tryposafrol, te gen mond- en klauwzeer bereikt heb ben. De veearts Metzner, te Cattowitz, bericht, dat hiij 80 runderen, die door de zo gevreesde ziekte waren aange tast, met het bewuste middel in tien dagen genezen heeft. Volgens hem werkt het tryposafrofl afdoende. Verder wordt gemeld, dat '110 run deren, eveneens aan mond- en klauw zeer lijdende, mot buitengewoon suc ces op liet riddergoed Rohrluek, in liet dorpje van den zelfden-«naam, in net district Ruppin, behandeld wer den. De dieren gaven na den derden dag der behandeling mot tryposafroi opnieuw melk, na acht dagen liet ou de kwantum. Daar men tot heden geen enkel al- doend middel tegen de gevreesde ziekte kende en geheele veestapels vernietigd moesten «orden, om een epidemie te bestrijden, worden deze resultaten door de Berlijnsolio pers met buitengewone belangstelling be groet, WAT VORSTEN ROOKLX. Een Lngelsch weekblad deelt een en ander mede omtrent vorstelijke roc kers. Hot „Vud." vertaaltHet record sluut in uit opzicht de Tsaar. De heer- sclier alter Russen rookt alleen Turk- selie sigaretten, die speciaal voor hem gefabriceerd worden ze kosten ongc- veci 5 ct. per stuk. Dat is e;-i: prijs, die voor een vorst waarlijk uiterst goedkoop is, echter doet de Tsaar toch nag een aardig sommetje in rook opgaan hij rookt ongeveer 40 (i 50 van die sigaretten per dag. Ook ko ning .Hluiiau is een verwoed sigaret- ton roukor, ziju smaak rs echtei cus- luopplitischer. Hij rookt zoowel Turk- soho on Egyptische als Itussisclio si- garëticn en soms ook Havana-sjgaret- tcn. Alfonso betrekt zijn rookurate- riaal uit Londen en besteedt per jaar ongeveer 1400 gulden aan zijn liefheb- borrj. De Duitsehe keizer heeft een voorliefde voor groots, lange lluvana- s.'gureu; hij rookt er zoowat 10 stuks per dag. Ook Edward VII was een groet liefhebber van dergelijke siga ren, hij rookte ware monster Hava na's. van 30 c.M. lengte en 5 c.M. dikte. Over zoo'n boomstam doel een flink rooker ongeveer vijf kwartier. Keizer Frans Jozef houdt zich bij een voudige Virginia's. De eenige koning, die graag een pijp rookt, is koning George van Engeland. Letteren en Kunst HOLLANDSC11E SCHILDERIJEN TE LONDEN. In de National Gallery tc Londen ie een nieuwe zaal ingericht voor de Nederlandsche schilderijen. Door de uauklecding van deze zaal komen eeu aantal kleinere stukken van oude liollandsche meesters beter tot hun recht dan tot dusverre het geval was. Bij den. ingang ziju verschillende moderne schilderijen, geschonken door den heer Druckcr, opgehangen, stukkeu van Mattliijs, Jacoh en Wil lem Maris, en bovendien nog „de phi- losoofvan Josef Israels, een kerk-iu- terieur van Bosboom en een schilderij van Mauve. Leger en Vloot VEGETARISCHE VOEDING VOOR MILICIENS. Door het hoofdbestuur van den Ne- dcrlandschen Vegetariêrsbond is aan den Minister van Oorlog een adres verzonden, waarin gevraagd wordt, aan vegetarisch levende miliciens, le den van genoemden Bond, die krach tens hun beginselen bezwaar bobben aan de algemeens menage deel te ne men, vegetarisch voedsel te verstrek ken. Voor het geval-practische bezwa ren de inwilliging van het verzoek niet mogelijk mochten maken, wordt door adressant gevraagd bedoelde mi liciens in de gelegenheid te stellen hun middagmaal buiten den dienst le gebruiken eu hun dan een billijke vergoeding te verstrekken, wegens 't niet deelnemen c: de algemeene menage. „DE RUYTER". Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is llr. Ms „De Ruyter" 26 dezer te Port-Snld aangekomen. Pers-Overzicfit GEVOLGEN VAN DEN FIN iNClEl.' LEN TOESTAND. De Vaderlander (U. L.) schrijft: Zooals de heer Patijn zeer terecht in de Tweede Kamer opmerkte, is de kans verkeken, dat de Inkomstenbe lasting nog op 1 Mei a.s. in werking zou kunnen treden en voor den Minis ter van Financien is het hoogst on aangenaam, de illusie;, die hij in deze had. te moeten laten varen, want hij zal dan zijne toevlucht moeten nemen tot het heffen van opcenten. Nu, aan het betalen van opcenten, 10 op de Vermogens- en 10 op de Be drijfsbelasting, was men zoo langza merhand gewend geraakt. Maar de executeur Bertling In den desola- ten boedel-Kolkman, zal tot krachti ger maatregelen moeten overgaan. We zullen dan ook krijgen meer dan 10 opcenten, en dan nog wel op alle belastingen, die daarvoor in aanmer king komen, de accijnzen en invoer rechten natuurlijk uitgezonderd. Dit ?-al te zijner tijd een hoop mop peraars geven, want belastingbcla- len ia nu niet direct het ideaal van het volk, dat bewoont ,,'t schitterend kleinood, verscholen in moerassen, uit wier en dras geweld". Waarmee wij niet willen zeggen, dat ons eenSg volk bekend is, dat wel dol is op be lastingbetaler Als die mopperaars dan maar aan het juiste adres mopperen, Haten zij zien eens terdege rekenschap geven aan wie Nederland liet te wijten heeft,, dat het na 5 jaren van een voortdurend accres der middelen, zoo als men nog nooit te voren had be leefd, wij voor een gapend tekort staan, dait te verschrikkelijker is, waar er op dit oogen blik door den stand der fondsen reeds een verlies van ikapifiaalswaarde is te boeken van ini'liio&nen en pullioeuen, waar het zich iaat aanzien, dat we op me nig gebied een tijd van depessic te gemoet gaan. En laat onze propaganda er voor zorgen, dat niemand op de vraag, aan wie het te wijten is, da.t we in zoo groote misère zitten, het ant woord schuldig behoeft te blijven. DE DURE SUIKER. Het antwoord door den Minister van Financiën in de Kamer gegeven op don aandrang om tot verlaging van den suikeraccijns over te gaan, heeft de N. Arnhemsche Ct teleurge steld. De Minister verklaarde o. a., dat men op een stijgend gebruik na ver laging vuil den accijns nie: bouwen kan. Niemand kan met- wiskundige ze kerheid bewijzen, dat bij verlaging van den accijns het gebruik van sui ker dermate zal toenemen, dat wat de schatkist derft door de verlaging, wordt opgewogen door het grooter verbruik, zegt liet blad. Maar we! mag men, op grond van 1».-bende, betrouwbare gegevens aan buitenlandscre -statistieken ontleend, aannemen, dat verlaging van den ac cijns, zoo niet terstond, dar toch bin nen een betrekkelijk korten .tij dleidt tot een stijging der consumptie,waar door niet alleen bet verlies door de schatkist te lijden, wordt gedekt, doch deze er zelfs door wordt gebaat. Aan de hand van de uitkomsten in België, Duiisohland en Frankrijk ver kregen, toont de N. A. Ct. dii. aan. Dit was ook de gedachte die minis ter De Meester leidde, toen ér- stelde, den suikeraccijns vam f 27 te verminderen tot f 17. Het blad zou het daarom een bewijs van een goed financieel beleid achten, indien de Mi nieter besloot reeds thans tot de verlaging over te gaan; temeer, waar hij ever twee middelen bescnikt om het eventueel verlies voor de schatkist gedurende het over gangstijdperk tot een minimum te be perken. Bedoeld wordt het bekende „suiker potje", thans ruim tien millioen groot, «n het heffen van invoerrecht en accijns van de saccharine. Er zal eeai tijd komen zegt het blad dat men "over ons land zal spreken als van de lieden van Beotiè, als men verneem.: hoe hier te lande de suiker, 'n erkend voedingsmiddel, zwaar werd belast, terwijl men de grootste concurrent van de suiker, de saccharine, die alle voedingswaarde mist, onbelemmerd uit het buiten- land liet invoeren en het zelfs vrij liet van accijns. In een adres in zake suikeraccijns, door 'het bestuur van den anti-ruiker- accijnsband lot den Minister van Fi nanciën gericht, wordt o. a. opge merkt: Aannemende, dat over 1912 niet meer is verbruikt dan 32.000 Kg. sac charine, staat dit dus gelijk met 9.600,000 Kg. echte suiker. Ware deze hoeveelheid veraccijnsde suil' er meer geconsumeerd, dan in 1912 het géval was, dan zou de accijns daarvan I 0.27 maal 9.6 millioen of f 2.592.000 hebben bedragen. Wat te zeggen, roept de N. A. Ct. uit, van een Minister van Financiën, die een dergelijke bate voor den fis cus ongebruikt laat! ACHTERLIJKE EN ONBETROUW BARE STATISTIEKEN. Minister Treub is, naar de Haag- sche Post meent, de man om een einde te maken aan de „ontzettende achterlijkheid en onbetrouwbaarheid onzer officieele statistieken." Een zakenman die niet weet waar hij staat, hoe hij slaat en hoe zijn zaak loopt, zal spoedig de plaats van den man die op de schel drukt moe ten verruilen voor de plaats van het mannetje dat naar de schel moet luis teren; en een handelsvolk dat geen be trouwbare statistieken beeft en sta tistieken die jour zijn, mist voor lichting die in deze tijden van scher pe ooncuxrentie onmisbaar is. Omtrent onzen handel hoerschen allerlei dwaalbegrippen, en dat wijt de schrijver aan de omstandigheid', dat onze regeering niet kan instaan voor de juistheid barer statistieken, omdat die mcerendeels op ramingen berusten, en zonder oordeel des on- dersCheids zijn. verzameld en gegroe peerd. Dat zulk waardeloos maf cit aat tot verkeerde conclusies moet lel den, is duidelijk; en do.t het beter zou de ziju geen statistieken te geven don misleidende, behoeft ook geen betoog. NEDERLAND EN ALBANI5. Onder het hoofd: „De Nederland sche officieren in Albanië", lezen wij in De Nieuwe Courant' Het besluit van de regeering om de drie Nederlandsche officieren in Alba nië, met bevordering van kolonel Do Voer tot generaal-majoor, tijdelijk eervol uit den militairen dienst te ontslaan, vloeit blijkbaar voort uit de overweging, dat ons land niet, ten ge volge van de eervolle opdracht aan die officieren op internationaal ver zoek verleend, in troebelen worde be trokken, waarmee het niets te maken Heeft en waar-het zich buiten moet houden. Natuurlijk, zoo schreef terecht De Standaard „Natuurlijk togen zij derwaarts uitsluitend voor politiedienst, en kwam het bij niemand op, dat zij zich in het partijgewoel lusschen Christe nen en Turken, tusscheu Malissorea en Grioksch-orthodoxen zouden wer pen. Veelmin, dat zij vóór of tegen een der vele troon-candidaten zouden optreden. Toch worden zij thans tegen dank en wil in deze Albaneesche onver- kwikkelijkheden gemengd. Nu hindert dit minder, zoolang het geding puur Albaneesch blijft. Maar anders komt het te staan, zoo men in Noord-Epirus op Grieksche troepen sluit, of welhaast Turksche soldaten, voor Valona ziet verschijnen. Vermoedelijk heeft de Regoering met dit Koninklijk Besluit reeds bij voorbaat geantwoord op de interpel latie, door den lieer Marchant nopens het werk der Nederlandsche officie ren in Albanië aangekondigd. Dat daarmede een eerbewijs aan kolonel De Veer, die op zoo kranige wijze de eer van het Nederlandsche officiers corps op een bijzonder in het oog val lende plaats in de wereld ophoudt, ge paard is gegaan, verheugt ons ten zeerste. TOEPASSING DER ONGE VALLENWET. „Het Volkschrijft Welke krasse gevallen van onzeker heid de tegenwoordige ongevallenwet nog meebrengt, blijkt uit het volgen de geval, waarin uitspraak werd ge daan door den Raad vau Beroep te Haarlem. In Augustus 1913 verhuurde de fir ma „Heineken'a Glazenwasscherij" te Amsterdam aan het legerbestuur de bekende Magira-ladders, om die te ge bruiken bij legeroefeningen die ge houden werden bij Uitgeest. De firma zond een werkman, ze kere C L. Geluk, mede om bij het ge bruik van de ladders, de noodige aan wijzingen te geven. Bij dat gebruik overkwam aan Ge luk een ongeval, zóó dat hij aan de gevolgen overleed. Als werkman bij Heineken's Glazen wasscherij onder de Ongevallenwet vallend, maakte de weduwe aan spraak op de haar krachtens die wet toekomende -uitkeeringen. Ilaar verzoek werd bij beslissing van de Rijksverzekeringsbank van 16 October 1913 afgewezen op grond dat de verongelukte, toen hij het ongeval kreeg, niet werkzaam was in het ver- zekeringsplichtige bedrijf der glazen wasscherij, doch in het niet-verzeke- ringsplichtige bedrijf van het verhu ren van ladders. De weduwe heeft dus. volgens die beslissing, geen recht op uitkeer in g. Toen vau deze beslissing in beroep werd gegaan bij den Raad van Be roep to Haarlem, bevestigde deze de beslissing van de Rijksverzekerings bank. Nu blijft nog open het beroep op den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Luidt diens uitspraak conform de reeds gevallen beslissingen, dan staan wij hier toch voor een der onmoge lijkst denkbare gevallen van rechte loosheid van arbeiders of hun nabe staanden, en onthult dat geval een toestand die zeker op den duur on houdbaar is. HET INDISCHE I.EGER. Nu tengevolge van het vertrok van generaal Van Daalen, het legeroom- mando in Indië op 2 April a.s. komt te vaceeren, wordt in de N. Ct. do wensch uitgosprcL'en, dat de regee ring bij de benoeming van een nieu wen titularis haar keuze vestigt op een öppenofficier, die de lijneu kent langs welke de legerevolutie in Indië zich belhoort voort te bewegen, die in staat is de verschillende zich opdrin gende legervraagstukken met kennis van zaken le overzien en die over de noodige werkkracht beschikt om dio vraagstukken tot een bevredigende oplossing te brengen. Er ligt inderdaad voor den nieu wen legercommandant een ruim ar beidsveld te bewerken, want sedert de overtuiging zich heeft gevestigd, dat het Indische leger niet meer al leen bestemd is tot iandhauug vau ons gezag tegenover do bevolking van den Archipel, maar ook geroepen kan worden om den strijd aan te nemen met den vreemden overweldi ger, mag het wat organisatie, bewa pening en uitrusting betreft niet meer bij de moderne legers achter staan. Onder den thans afgetreden leger commandant is niets of zeer weinig in die richting geschied. E^n militie, die de sterkte van hot leger ju geval van nood zoodanig zou kunnen opvoeren, dat het den vreem den tegenstander met kans op s-ucct» het 'hoofd zou kunnen bïedem, is noo dig. Do organisatie der veldartillerie is gebrekkig, versterking van dit uiterst zwakke wapen is een e ere te eigoh. Do vesting-artillerie behoort gereorgani seerd te worden; de verwapening eu daarmee gepaard gaande reo-rganisali van de bergartillerie is urgent. Vlieg tuigen, de in den oorlog zoo broodnoo- digo verkenningsmiddelen, vooral wanneer niet over voldoende andere middelen tot opheldering kan wordeu beschikt, moeten worden aangeschaft. Het rijwiel scheen tot nu toe voldoen de in het leger vertegenwoordigd ge acht tö worden 'door de opricfhtlng van een afdeeling ordonnans-wielrijders tor sterkto van nog geen 100 man. Al deze legervraagstukken eischen dringend voorziening of herziening, wil het Indisch leger aan zijn dubbe le bestemming-naar behooren kunneu 1 voldoen. Bovendien zal hij er op be dacht moeten zijn om ook den geest in het Indisdh leger, die in den laat ste» tijd te wenschea overlaat, weder to verbéteren. De nieuwe legercom mandant ziet zich dus voor de uitvoo ring van een zware en veel óm vatten de taak gesteld, een taak alleen bij een man van groote bekwaarahe ten. die het legerorganisme grondig" kent en toegerust is met groote werkkracht, veilig te achten. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het theoretisch geneeskundig examen door de lieeren L. J. J. van Ginneken, J. Bijlsma, L. Cramer en J. M. Mebius. Groningen. Geslaagd voor het theo retisch geneeskundig examen J. Beu- kema. Aan de Technische Iloogeschool is voor het examen van scheikundig in genieur geslaagd de lieer J. G. de Voogt leiden. Geslaagd: doctoraal exa men rechten, de heer M. van der Feen. Koloniën DE BANNELINGEN. Onder het hoofdje „.Misplaatste Cri- tiek" leest men in de Java-Bode: In de vergadering der Tweede Ka mer van Donderdag 13 November sprak <ie afgevaardigde Vliegen in zijn afkeuring over de interneering van Douwes Dekker, Tjipto en Soe- wardi. als zijn meenicg uit, dat de handelingen van het driemanschap blijkbaar geen stof opleverden voor een strafvervolging en dat het inter neeringsbeeluit hier wordt de toon stellig uitsluitend is genomen, om dat de leiders der I. P. voor een slraf- vervolgmg onbereikbaar waren. De minister heeft de-ze bewering niet weerlegd_aUhans in de Kamer verslagen, welke wij konden raadple gen, komt een weerlegging niet voor. Nu weten wij hier echter dat het te gendeel waar is van hetgeen de heer Vliegen heeft gezegd. Er is wel degelijk tegen Douwes Dekker en de zijnen door den officier van justitie ook een strafvervolging aanhangig gemaakt wegens de uitin gen in «le „Express", welke tot de in- terneeringsbesluiten ten slotte aanlei ding gaven. De raad van justitie hier verleende daarna rechtsingang tegen hen en toen de interneeringsbesluiten vielen, was de instructie bereids begonnen. Vergissen wij ons niet, dan heeft die uitspraak des rechters zwaar ge wogen bij den Gouverneur-Generaal en terecht, want de uitingen, in de genoemde besluiten gekwalificeerd „als eeu welbewust en volgehouden streven van D. D. om beroering le brengen in de gemoederen van de in gezetenen van Nederl-Indië, ook en niet in de laatste plaats van de in- lantlsche bevolking, om onrust en ver deeldheid te zaaien en haat en min achting te kweeken tegen het Neder landsche gezag in deze kolonie" heb ben door de rechterlijke uitspraak 'n nóg vdoI sterker karakter gekregen. Dc onpartijdige rechter, die bij zijn uitspraken niet wordt geleid door overwegingen van politieken aard, die wikt cn weegt voor hij een last lot strafvervolging verleent, oordeelde die handelingen strafbaar. DE MOORDENAARS VAN PROF. ROBINSON. Uit Ambon wordt omtrent de arres tatie der moordenaars van prof. Ro binson geseind Te Ambon zijn vijf inlanders gear resteerd in verband met de vermis sing van prof. Robinson. Zij bekenden den professor vermoord te hebben. De professor bracht uit zelfverdedi ging een aanvaller nog eenige ver wondingen toe, waarop de andere vier hem neerstaken. Het lijk werd met 'n zwéren sleen er aan bevestigd, in zee geworpen. Een der aanranders is de tweede wijkmeester der dessa Nusa- nivie. Als reden gaven zij op, dat zij meenden met een tjoelik te doen te hebben, die kinderhoofden zocht. Roofzucht was niet het motief. MOORDAANSLAG OP BALI. Den 18en Dec. heeft op Bali, op den weg van Denpassar naar Batoeriti na bij de dessa" Mengwi een laaghartige moordaanslag plaats gehad, waarvan het slachtoffer is de heer Galstaun.te Soerabaja woonachtig. Het „Soer. Hand" vernam omtrent dezen moord liet volgende: De heer G. doet zeer veel zaken op Bali en telt vooral veel Arabieren onder zijn han delsrelaties. Van cén dier Arabieren, woonach tig te Denpassar, had de heer G. se dert geruimen tijd een bedrag te vor deren van eenige duizenden guldens, welk bedrag de Arabier niet geneigd scheen te willen betalen. Na herhaal de vergeefschc aanmaningen, besloot de heer G. de tusschenkomst van het bestuur in te roepen. Toen hij zich den 17en dezer dan ook te dier plaatse bevond, wendde hij zich tot het plaat- eolijk bestuur dat den Arabier noopre zijn schuld af te doen. Den volgenden morgen vertrok de heer G. te paard via Batoeriti naar Singaradja. Echter heeft hij Batoeri ti niet kunnen bereiken. Nabij de dessa Mengwi n.l. werd hij plotseling overvallen door een drietal boeven, die hem met hun zware knuppels aanvielen en levensgevaarlijk ver wondden. Den lieer G. werden o.a. toegebracht een zeer ernstige wond aan het ach terhoofd, een wond aan-het voorhoofd, terwijl hem door oen slag met een knuppel een arm werd verbrijzeld. In hoogst zorgwekkenden toestand werd de gewonde door de bevolking van Mengwi naar Denpassar terugge- bracht, waar hem onmiddellijk ge neeskundige hulp werd verleend door den officier van gezondheid. Koe wei de toestand zoodanig was, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde, is het den geneesheer gelukt, althans het directe levensgevaar te doen wij ken, zoodat gehoopt mag v. xrden dut de heer G. na een langdurige verple- ging genezen zul Door het bcsrour werden natuurlnk onverwijld maat regelen genomen om dc drie aanran ders tc arresteeren, hetgeen binnen enkele dagen «reeds gelukte He: ble ken le zijn eeu Arabier en twee Boe- giueezeu, die weigerden de reden op te geven van hun laaghartigeaan slag. Er loopen tc Denpassar echter hard nekkige geruchten dat de Arabier te Denpassur, die gedwongen was een oude schuld af te doen, niet geheel vreemd is aan den aanslag op den lieer G Tot dusver heeft men echter niets jiositiefs te weten kunnen ko men. Het spreekt vanzelf, dat eeu zeer nauwgezet onderzoek in deze zaak wordt ingesteld. NOODLOTTIGE BRAND TE SOERABAJA. De correspondent van het persbu reau Vas Diaz te Soerabaja, seint dat op de Ojokjasche onderneming Boe locs brand is uitgebroken in een loods, tijdens een bioscoopvoorstelling Bij een lievige paniek werden vijftig inlanders gedood. Nader sein men: Bij den brand zijn 58 kinderen, 16 vrouwen en 1 man gedood, terwijl 10 personen werden gewond. Stoomvaartberichteo STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Banda arriveerde 25 Jan v. Amsterdam te Batavia. Het st. Boeton (uitreis) vertrok 26 Jan. van Genua. Het &L Celebes (thuisreis) arriveer de 25 Jan. te Genua. liet st. Grotius (uitrens) vertrok 24 Jan. van Tangei. Het st. Kariiuata (uitreis) arriveer de 25 Jan. te Antwerpen. Het st. Karimoen (thuisreis; vertrok 24 Jan. van Colombo. (Verb.). Het st. Prinses Juliana arriveerde 26 Jan. van Batavia te Amsterdam. Het st. Rembrandt (thuisreis) ver trok 24 Jan vau Singapore. Hel st. Vondel (uitreis) arriveerde 25 Jan. te Singapore. Het stoomschip Floras (uitreis) is 26 Jan. Gibraltar gepasseerd. Het stoomschip Oranje (thuisreis) arriveerde 26 Jan. te Suez. Het stoomschip Koningin der Ne derlanden (uitreis) is 25 Januari Po< rim gepasseerd. ROTTEllDAMSCHE LLOYD. Het st. Arxacan arriveerde 25 Jan, van Dundee te Hamburg. Het st. Bandoeng arriveerde 24 Jan, van Java te Baseein. Het st. Deli (uitreis) arriveerde 25 Jan. te Port-Said. Het st. Gorontalo orrivieerde 94 Jan. van Rotterdam te Sa bang. Het st. Kawi (thuisreis) vertrok 24 Jan. van Maraeilk-, Hot et. Malang thuisreis) arri veerde 25 Jan. te Malta. Het st. Menado (uitreis) passeerda 24 Jan. te Oitavos. Het st. Ophir (uitreis) arriveerde 25 Jan. te Southampton. Het st, Rindjani (uitreis) vertrok 24 Jan. van Colombo. Het st. Samarinda arriveerde 26 Jan. van Hamburg te Rotterdam. Het st. Ternatc (uitreis) arriveerde 24 Jan. te Sabong. Het st. Walcheren (uitreis) vertrok 24 Jan. van Perin HOLLAND-AMERIKA LIJN. Het st. Amsleldijk arriveerde 24 Jan. van Rotterdam te Philadelphia. Het Andijk van Rotterdam naar Cuba, Mexioo en New-Orieans, ver trok 24 Jan. \au Havana. Ilct st. Maartensdijk, van Rotter dam naar Cuba, Mexico en New-Or leans, passeerde 24 Jan. PrawlcpoinL Het st. Noorderdijk, van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 26 Jan. Lizard. Het st. Potsdam, van Rotterdam n. New-Y-ark passeerde 26 Jan. Lizard. If-et st Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, passeerde 24 Jan. Kaap Race. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Delfland vertrofc 24 Jan. van Buenos Ayres naar Amsterdam. Het st. Frisia (uitreis) vertrok 25 Jan. van Leixoes. Het st. GeLria (uitreis) arriveerde 24 Jan. te Rio Janeiro. KON. WEST-I ND MAILDIENST Het stoomschip Juno arriveerde 26 Jan. van Amsterdam te Colon. Het st Prins Willem I (thuisreis) arriveerrde 25 Jan. 1 uur nam. te Havre. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Hfctf et Promotibeus van Batavia naar Amsterdam, v-rtrok 23 Jan. van Singapore. UOfTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Merauke (thuisreis) arriveerde 26 Jan. te Suez. Het stoomschip Menado (uitreis) passoerdo 25 Jan. Gibraltar. Marktaieuws Groentenmarkt, gehouden op 26 Jan.1914 Appelen, aangevoerd 17 en verkocht 15 ILL., prijs f10f 15 per II.L. Peren, aangev. en verk. 4 H.L., prijs 10—/ 15 per 11.L. Bloemkool, aaugev. eu verk. 150 at., prijs 12—20 ct. per stuk. Roode kool, aangev. 4000 en verk. 3000 stuks, prijs 1—5 ct. per stuk. Witte kool, aangev. en verk. 200 st prijs 2—5 ct per stuk. Savoye kool, aangev en verk. 3000 stuks, priis 2—10 ct. per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7