SCOTTS Gezondheid enKracht Emulsion Antiek Porselein VEREENIGING VOOR VROUW EN- KIES. CUT. De afd. Haarlem dor vereeniglng voor Vrouwenkiesrecht heeft YVoens- dagmiddag om balfdi-ie een openbare vergadering in de bovenzaal van de Vereeniging gehouden. Een matig aantal belangstellenden zijn aanwezig ais mej, Hoevenaar, presidente der afdeelin-g, de bijeen komst opent. Eerst zingt mej. J. de Clercq van Weel, op den vleugel begeleid door mevr. Wildschut, oen drietal liede ren, Ook aan het slot dor bijeenkomst trad deze begaafde zangeres op, en deed ons genieten van haar mooie goedgevormde stem, zoodat de in stemming der vergadering met de woorden van de leidster, toen dc«o hulde bracht aan mej de Clercq en haar accompagratrice, hartelijk en welgemeend was. Vooral in de liede ren uit „Egmont' van lleethovcn en in de bejde Bergerettes gaf de zange res veel moois. Als spreekster trad MadKe. Mélin uit Carignan (Fransche Ardennen' op, die een v'otte causerie over het vrouwenkiesrecht hield, vol van don opgewekten geest en den fmschen kijk-op-de-dingen die haar volk zoo zeer kenmerkt. De spreekster, de woorden ciieê- rond van het laatste door de zangeres gegeven DuiUche lied, wijst er op, dat daarin voorkwam: „Al'i. quel bon- heur d'ètre homme'. In die richting' heeft de vrouwenbeweging ook wol eens gedreigd te gaan, maar dat is een dwaze vorm voor liet streven der vrouwen. We willen rechten van den min, maar onze eigene! Sprts. gaat de dcor tegenstanders geopperde bezwaren tegen het vrou wenkiesrecht na en bestrijdt dat de vrouwen niets anders zouden kun nen dan voor hun huishouden zor gen. Ze zi;n toch ook reeds vaak mu sic,enne, spelen toch ook vaak loo- neel? Wat zoudt ge wel zeggen van een looneelvoorstelling, waarin al- lean mannen optraden'? Men zegt dat de vrouw te voel rechthei^ en medegevoel heeft, wel nu die („douceur", ze:de sprs.) heeft de man toch ook. Hij- koestert toch ook kinderliefde, vaderliefde? Als mile. Mélin ergens op een d-. uk punt is z.-et zij immer nauwkeurig de aanwezige mannen en vrouwen aan, maar althans de gelaatsuitdruk king wijst niet op een verschil in in telligentie. Sprekend over de vredes-ldde, die sprs. als onvervulbaar beschouwt zon der de invoering van het vrouwen kiesrecht, houdt zij een vurig plei dooi voor den vrede, de hooge. mili taire uitgaven der regeeringen criti- seerend. „Er is geen geld voor de werken des levens, maar wel voor die des doods". Niet door opstand, maar door samenwerking moeten de vrouwen hun doel zien te bereiken. Mile .Mélin verklaart bij het be antwoorden van eenige vragen, uit het auditorium gesteld, o.a.~dat zij voorstandster is van volledig vrou wenkiesrecht in algeineenen zin, en spreekt nog met enthousiasme over de Fransche vrouwen, die niet in meer derheid wuft en onbeduidend zijn, zooals men pleegt te veronderstellen, maar vol toewijding en arbeidzaam. Wat hot optreden dor Erigefsche suffragettes aangaat deelt zij nog mede, dat zoolang de strijd voor haar rechten door de Fransche vrouwen werd gevoerd, op gematigde wijze, de pers (behalve de grootste bladen) er absoluut geen notitie van nam. Maar toen d© eerste Eiigel sche suffragette de eerste ruit insmeet, stonden alle Fransche couranten er vol van. Daverend applaus beloont sp:s.' rede, waarvoor mej. Hoevenaar naai dunk betuigt. NEDERL. BOND VOOR ZIE KENVERPLEGING. Do afd. Haarlem van den Nederl. Bund voor Ziekenverpleging heeft Woensdagavond vergaderd onder pre sidium van di-. H. L. van Linden van den lieuveil. Behoudens een kleine wijziging zijn door het hoofdbestuur de gemaakte wijzigingen in het huishoudelijk re gleuient goedgekeurd, liet reglement zal den leden in druk worden toege zonden. Het financieel verslag van de pen- ningiucesteresse wordt goedgekeurd. Het baiig saldo is /22Ü.57. De inkom- stén zijn 6i6.80. Eveneens wordt het jaarverslag var, de secretaresse, mevr. C. Westerman Koch, goedgekeurd. Er blijkt o.a. uit dat het ledental 217 is. Door vele lezingen maakte de afdeeling haar werk meer bekend. Do afdeeling zal voor de Algemee- ne Bondsvergadering bet volgende voorstel doen „Het hoofdbestuur bevordere de etch ting van het instituut van reser ve-verpleegster van het Roode Kruis". Do toelichting luidt aldus: Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft in een schrijven aan ver schillende ziekenhuizen en aan het hoofdbestuur van den Bond kenbaar gemaakt, dat het in oorlogstijd binnen 2 maal 21 uur de beschikking over een groot aantal verpleegsters moet heb ben Do afd. Haarlem meent dat dit dit doel bereikt kan worden door de gediplomeerde vrije verpleegsters in slaat te stellen, zich to verbinden als rescrve-Roodte Kruiszustor, zooals bur- ger-geneesheeren zich kunnen verbin den als reserve-officier van gezond beid. Wenschelijk wordt geacht, dat de toegetreden zusters, zoo lang hun verbintenis duurt, een jaarliiksche toelage ontvangen., b v. van f 25. Mevr. Simon van der Aa wordt can- d ideal gesteld voor <ie verkiezing van een hoofdbestuurslid. Na de afhandeling dor agenda houdt Dr. E A. Koe h een voordracht over Suriname en de aldaar voorkomende tropische ziekttn. Met een reeks fraaie projecties licht epr. zijn rede toe. Spr. begint met een korte beschrij ving van Suriname, een tropen-land dat nog heel weinig gebaande wegen bezit cn waar het klimaat in de hoofd stad (Paramaribo) niet ongezond is. In 't binnenland is dat anders. Spr. begint met een aantal typen uit de be volking te laten zien c-n eenige af beeldingen van stad en binnenland. O a is daarbij een reproductie van het hospitaal, waar dagelijks een 5- 600 zieken in verpleging zijn en waar epr, een ongeveer even groot aantal operaties per jaar heeft ver richt. gedurende een twaalfjarigen arbeid. Een 50- k 60 van de legere be volking lijdt aan philaria. Uit de afbeeldingen van aan deze ziekte lijdende patiënten, die wan staltige vervormingen en verdikkin gen an het gjehèele been hebben, ziun we dat deze ziekte eert afschuwelijke is. Bij de Europeanen komt dit lijden, dat door infectie, veroorzaakt door de muskiet, ontstaat, heel weinig voor. Aan malaria wordt vcci geleden in Suriname, en ae grootste voorzichtig heid en "t geregeld gebruik van de klamboe (muskietengaas) boven de bedden is noodzakelijk. Verder komt lepra veel in de kolo niën voor. Spr. heeft de ervaring dat dit daar nimmer een aangeboren ziek te ishet Ls altijd een contact-infec tie. Een aantal vormen vau lepreuze aandoeningen toont spr.,. en hij ver telt nog van een ziekte, frambosia ge noemd, die zwellingen op het lichaam ter grootte van een iiand teweeg brengt, maar die met succes be- kampt is met Prof. Ehrlich's middel Hat a 606 (Salvarsau). 1200 patiënten werden er in spr.'s hospitaal mee ge nezen slechts in 10 gevallen kwam recidive voor. Met een aantal projecties van foto's, op deze ziekte betrekking aebbend, besluit dr. Koch zijn boeiende, dooi allen met groote aandacht gevolgde roordracht, waan our dr. v. Linden i. d. Heuvell hem onder applaus dei tanwezigen dank zegt. Rubriek voor Vragen Geabouneerden liebbea het voorrecht, .rnyen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbanr, in te zenden bij*do Redactie van Haarltro's Dagblad, Groote Houtstraat 63. ,utwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die Diet volledig naan woonplaats van deu inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Tut wien moet ik mij wenden om een geboorte-acte op te vragen uit Nors in Drente? ANTWOORD. Als degeen, wien liet betreft, hier woont, kan hij de ac te aanvragen aan liet Bureau van den Burgerlijken Stand-, Zijlstraat, alhier. VRAAG. Een dienstbode is niet met den bepaalden termijn opgezegd. Zij moet nu met Februari vertrekken. Waarop lieeft zij recht? ANTWOORD. Als mevrouw geen wettige reden heeft, om het ontslag op staanden voet te geven, moet zij, ols zij niet met zes weken heeft op gezegd loon, kostgeld en waschgeld betalen gedurende den tijd, waarop ze te vroeg is heengezonden, dus tot Mei. VRAAG. Heeft mijn juffrouw het recht mij met 14 dagen op te zeggen, tegen 1 Februari, omdat haar vader ca zijn dochter bij haar in huis ko men? ANTWOORD. Als de juffrouw geen wettige reden hoeft tot vervroegd ontslag, moet zij u met zes weken op zeggen". Doet zij dit niet, dan heelt u recht op loon, kostgeld en waschgeld tot het tijdstip, waarop u wel kunt ontslagen worden, dus tot Mei. Als er kwestie ontstaat over de uit betaling, kunt u zich vervoegen eau het Bureau van Consultatie In het Paleis van Justitie in de Jansstraat (Vrijdagmiddag half 2). Een bewijs van onvermogen, dat u aan het Raad huis uwer gemeente krijgen kunt, moet u meebrengen. VRAAG. Is men verplicht een meisje voor halve dagen loon te ge ven, als zij langer dan een week ziek is? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mag een vrouw tegen den wil van den man, menschen in huis nemen: wanneer de man niet in staat is, zijn huisgezin te onderhou den? ANTWOORD. Neen. VRAAG. Is de grond, waarop de Haarl. Katoendrukkerij staat, in erf pacht uitgegeven en zoo ja, hoe lang duurt d:e erfpacht? ANTWOORD. U kunt dut in.'or rneeren aan het kantoor voor Hypo theken en Kadaster, Nieuwe Gracht No. 13. VRAAG. Mijn kanarie heeft lan ge nagels. Kan ik die afknippen en tot hoever? ANTWOORD. Knip alleen de dorre punten weg en blijf minstens 4 m.M. van het leven, dat zich door een rood streepje in den nagel, naar het licht gericht, duidelijk zichtbaar teekent Niettemin blijft het voor een leek altijd gevaarlijk werk. VRAAG. Onze kat heeft bij he! oor een kaal plekje, met witte schil fertjes bedekt Het haar er rondom kan ik in vlokjes uittrekken. Het dier schijnt overigens gozond. Kunt u mij ook mcedeelen wat dit is, en wat ik er tegen doen moet? ANTWOORD. Neem een lepel keukenzout met een d.G. tHuinpoe- der; los dit op in 1/2 liter water en maakt hiermede de kale plek goed nat. Doet dit driemaal per dag om de drie dagen met lauw zeepsop, na- asschen minstens 8 dagen lang. INGEZONDEN MEDEDEEIJNGEN 30 Cts. per regel. De ondervinding van 37 jaren bewijst dat ter voorkoming van verkoudheden, influenza en bronchitis zoowel als ter genezing van Keel en Borst-Aandoeninffen 1 geen geneesmiddel bestaat dat zóó zeker en zóó snel werkt als de echte (VAN LEVERTRAAN) Het „Visscher" handels- mer op de verpakking onder scheidt het echte artikel van alle namaaksels. ts koop gevraagd. A.VAN T BOF, Groote Harkt 23 üit de Omstreken HEEMSTEDE. Bouwplan. Door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd het bouwplan „Oost-er- houtpark" alsmede het besluit tot wij ziging van het bouwplan der woning- vereeniging „Berkenrode" wat het stratenplan betreft. HAARLEMMERMEER. Een prachtsnoek. Aalsmeersche visschers hebben in de fortgracht te Haarlemmermeer een snoek gevangen van ruim een metei lengte. B ij tij d s gered. Een voorbijrijdende dame zag onder een brug te Haarl emmermeer een kin derhandje boven het ijs uitstoken. Op haar geroep kwamen- een paar jon gens toeloopen, die een vijfjarig meisje van een anders wissen dood redden. 'zou mij hierin tegen kunnen spreken een aanwtast voor de vereeniging new:-ui. U allen, dames en heercn, die in meerdere of mindere mate tot het succes van dezen avond hebt medege werkt, mijn lof en huidei Uwe veree niging, zij groeie en bloeïet Leve Ja cob van Lennepl" Fin fares en hoera's van het pu bliek J. B. S 7 HUIL. Hasrlemsciis stoomhooteu sebomhardeerd. Vorst cn ijs geven genot I Maar niet aan iedereen! Voor de binnenvaart beteekent ijs veel on aangenaamheden. Eerstens moeiten om zich door T gestolde water een doortocht to breken. Tweedens en dat is wel 't ergste! vijandelijkhe den van de zijde der plattelandsbevol king, die 't niet stil aanziet, dut do ijs banen door de schippers vernield wt r- den. De menschen van 't land weten 't don schippers heel lastig te maken. Vooral de Zuid-Hollanders der lage landen tusschen Kaag en Gouwe heb ben dit wintertje van zich doen spre ken en schrijven. Enkele booten van de Mij. „Volhar ding" hebben dit ondervonden, men wc-et dit uit beschrijvingen dezer da gen in ons blad opgenomen. Ook de Haarlemsche stoomboot-ree derii Maatschappij ,,W. Bus" heeft de wraak der i.isliefhebbers moeten duchten. Van een bombardement van do „Helena", de vorige week nabij Woubrugge voorgekomen, plaatsten we reeds een stuk. Deze boot is lievig bekogeld, vooral met stukken dakpan. Na "t bombardement lag aan boord wel eenkruiwagen gebroken dak panhen I In 't land der pannenbakke- rjj ziet men op geen enkel pannetje' Eenige dagen heeft de scheepvaart Haarlem—Rotterdam (via Gouda) Mil gelegen, omdat de Ringvaart riei opengebroken mocht worden. Toen hadden dus ook de bombar- deerdera rust. Maar na den ingevallen dooi op Maandag werd Dinsdag getracht, orn zich door "t ijs een doortocht te banen Twee booten der Mij. Bus de „Jhr. Mr. Schorer" en „de Spaarne', Luide met Iloarlemschc bemanning, ver trokken. Do „Spaarne" was met goe deren geladen, de „Jhr. Mr. Schorer" jfing ledig vooruit, om 't eerst 't ijs aan te vallen. Dinsdagmorgen tegen 61/2 uur van hier. t Ging mat gemakke lijk. Om 10 1/2 uur was men eerst de Cruquiua voorbij. Over t stukje Zui- der Buitenspaame was dus 4 uur ge zwoegd, anders vaart men er nog geen uur over. Ook de ltiOgyaarL moest uoor dez6 booten worden opengebroken. Z ij 't langzaam, mm vorderde. Zoo werd de Kaag bereikt. T<lieden hud men geen last van do bevolking onder vonden. De Meer- bewoners hebben geen steentje ge gooid. Trouwens dit is ook tie ge woonte niet, nog nooit hebben de Ringdijkei's niet zulke geweldmidde- len geprolesteeid icgéh do ijsbrekers. Van de Kaag tot Oude Wetering kreeg men een gemakkelijk eindje, daar was de vaart al opengebroken. Te 4 1/2 uur werd het dorpje Oude Wetering bereikt. Maar daar iiau men ook het lieve leven gaande 1 Reeds dadelijk toen de booten aan kwamen namen de Oude Weteringeis ec-n onvriendelijke houding aam Men schoolde samen en verkondigde aan de schippers„tot hiertoe en niet verder 1" De bevolking zou niet dulden, dat de Wetering - do vaart van Oude Wetering naar de Brasemenneer vernield zou worden. Mén was daar juist bezig de banen aan te leggen voor een scliuutscuwedstrijd, clio daar lieuen, Donderdag, zal plaats heb ben. Dit klinkt vreemd voor ons Haar lemmers, die al aan geen schaatseu- rijdeÜ uieer deuken. Maar de dooi is ju de nabijheid van Oude eteriug lang zoo sterk niet geweest ais hier. He; ijs is duur nog in uilsickenuen toestand, hier en daar wel 15 c.M. dik. Woensdag was jong cn oud daar nog druk aan t zwieren op de smalle ijzers Du Oude-Weteringers zullen met dulden, dat hun ijsvermaak verstoort wordt 1 Daarbij komt nog, dat bijna elk aan 't water woont. Is er geen ijs, dan 'vaart rnen ovor in roeibootjes. Maar liet is veel gemakkelijker' om te voet over 't met een stevige ijskorst bedek te water te loopen oi te sleeën. En in water met losse ijsschotsen is 't moei- ZIJN BADKUUR. Willen we hem zijne lotgevallen met een „Bad in huis" zelf laten verha len?.... Dut is wel het beste, want vooreerst moet men zelf eeu verscheu rend, stekend rheumatism© gehad hebben, om eenig begrip van Ernile W arm's lijden en al zijn jammer te kunnen hebben, en voorts zal niet ieder1, die 't zoo te kwaad heeft gehad niet de afschuwelijk pijnlijke ledenta len van zijn lichaam, toch zoo wan- iliopig zich.... nu ja, in den vurigen oven gesmoord hebben, als onre arme Alzoo de heer Ernile Win., heeft het woord. Reeds geruimen tijd was ik gefol terd door een lastige rheunratischo aandoening en had ik mij tegen liaar verraderlijke aanvallen verweerd als een lieldmaar desniettemin dreigde mijne Paulino een goed heenkomen te zoeken en naar haar moecler terug te keeren, wanneer ik mij niet krachti ger wist ie bcheerschen en mijn tong te bedwingen. Ach, ik had toch alles beproefd, wat in de wetenschap be kend was en wat anderhalf dozijn weMéeiïende bloedverwanten cn vrienden mij geraden hadden, maar nieis niemendal wilde mijn ellendig lijden genezen. Toen ik nu zekeren avond, diep ver slagen, van het bureau naar huis ge strompeld kwam, dolblij dat ik niet door een taf-tuf, het razende stink- lijk met een roeibootje over te varen. Toen de avond viel en de twee veld wachters onheil vreesden, trokken ze er op uit, om van de dorpen in de nabijheid hulp van andere ordebewa kers te halen. Zij werden daarin even-1 wel bemoeilijkt door de samenscholen de betoogers. De luchtbanden van de fietsen der veldwachters zijn toen be schadigd, zoodat zij te voet om hulp moesten uittrekken. Onderwijl verzamelde het volk zich nabij de twee „Bus "-booten, die aan den steiger lagen. Tegen tic bemanning werd heftig te keer getrokken. Op een gegeven mo ment werden de booten geducht met sieenen en stukken ijs gebombar deerd. Het was een bang oogenblik voor de beiifcanning. Op elke boot wa ren 4 man. Dezen moesten n beschut ting zoeken voor de projectieleil De een schuilde in de macliinekamer, de ander op de trap leidend naai' de ka juit, enz. In de kajuiten zelf was men niet veilig voor de tierende menigte. Met stokken en scheepshaken zijn de ra men van de kajuiten ingestornpt. Van „de Spaarne" 7 ramen, van de „Jhr. Mr. Schorer" 3. Dit is glas van 1 1/2 c.M. dikte. De betoogers moeten dus met kracht gewerkt hebben. Het steenengooien ging gepaard met veel getier. Ook werd tot de be manning geroepen we zullen jullie verdrinken. Gelukkig is niemand van de beman ning geraakt. Dit is wel te verwonde ren, te meer daar een lid der beman ning niet tijdig had kunnen vluchten en op het dek, gehurkt tegen de koel kast, beschutting moest zoeken. Door de duisternis zag men hem niet. Tien tallen steenen vlogen o\or z'n hoofd heen.... Na hot bombardement vond men in do kajuiten en op het dek een groote partij klinkers. t Was een waar slagveld I Behalve do gebroken patrijs-poorten zijn de booten natuurlijk nog op an dere wijze beschadigd. Bij zoo'n stee- nen-rogen kon dit natuurlijk niet uit blijven. De komst van vijf veldwachters heeft nog erger voorkomen. Ouder de elkaar ophitsende bombardeerders werd al geroepen„laten we aan boord gaan. dan zullen we de booten laten zinken". Een man die blijkbaar verstand van machinerieën had, ver kondigde al aan z'n makkers, welke kranen men daarvoor moet openzet ten I De bemanning was natuurlijk ge heel machteloos. Als men vuurwape nen aaij boord had gehad, zou 't mo gelijk gewedst zijn den betoogers schrik aan te jagen, alsook om door het lossen van schoten In de lucht hulp lo vragen. Op zooveel verzot was evenwel niet gerekend. Dien avond en nacht bleven de boo ten onder bewaking van politie. Ook de burgemeester, de heer Van Wichen, is Dinsdagavond nog aan boord geweest Toen was evenwel ai- les al afgespeeld. Natuurlijk zal het moeilijk vallen om de .schuldigen van dit wanbedrijf te ontdekken. Alles gebeurde in duis ternis, dus de bemanning der booten kon geen der geweldplegers herken nen. Woensdag zijn de booten nog In Oude Wetering blijven liggen lui ke len der bemanning keerden dien dag even naar Haarlem terug per spoor. Een huuiter vertelde mij toen zijn we dervaren. Heden zal 't weer spannen in en na bij Oude Wetering. Want hedenmor gen te 8 uur dacht men te gaan va ren. En dan moet men juist op den wedstrijd-dag de baan voor de schaat- semijderij vernielen. Natuurlijk verwacht men nieuwe bótoogingen van ue zijde dor dorpers. Maai' er is voor gezorgd, uat er 5 a b veldwachters aan boord zijn, om te gen gew elddaden op te treden. 01' dit do bevolking geheel zal af schrikken Duarurer zullen onze lezers nog wel iets meei' hooren, want hoewel de be manning dezer booten in de eerste da gen nog niet te Haarlem terug ver wacht worden, hebben we maatrege len genomen om op de hoogte te blij ven van t wedervaren van deze ijs- brekers. Vocu onze Haarlemsche schippers hopen we, dat ze nu ongcTiintlei d in Rotterdam zullen komen. 't Is gemakkelijker ijs van 15 c.M. dikte te breken, dan zich een door tocht te banen tusschen een haag woest-gooiende platte-landers. KEES. dier (Mephitis benzinophagus) was overreden, kwam mij Pauline, mijn echtgenoote en rheumatisme-aartsvij- andin, niet ecu zeldzaam lachje tege moet. Ik ben vanmiddag bij Zaagmans geweest, begon zij, en daar heb ik een patent-huisdampbad voor jo gekochtdat moet in gevallen, zooals die van jou, wonderen doen. Och wat, een grafzerk was beter geweest 1 gaf ik norach ten ant woord. Wat zal ik nou met zoo'n duur ding aanvangen? Wees nu niet dwaas. ant woordde mijn wederhelft, kom en zie het eerst eens Jawel, daar stond in de slaapkamer een oud ding, gelijk aan den plaat ijzeren gek op 'n schoorsteen, met kranen en schroeven er aam en van boven afgesloten met een metalen deksel, t.ut m het midden een ronde opening had. Zie je, begon Pauline trium- fantelijk, daarin ga jo nu een half uur zitten. Het bad wordt van buiten warm gemaakt en de vochtige warm te bovnjdt je in 'n handomdraai van je smarten. Na het bad ga je dan da- lijk naar bed. Pauline, ik zeg je, midden in het vuur ging ik zitten, als ik wist, dat dit mij van mijn rheuinatiek genezen zou Wanneer zal ik de proef ne men? Op staanden voet, Ernile. Een half uur blijf je er in. en dan naar bed. In den plaatijzeren cylinder bevond zich een gemakkelijke zitplaats en toen het deurtje van het ding gesloten was, sloot ook het deksel mij om den hals. zoodat alleen het hoofd uit het patent-huisdampbad te voorschijn kwam. Reeds na vijf minuten kwam mijne Pauline om te zien, hoe het mij ging. Je bevindt je toch wel vroeg zij deelnemend. Ik Dank je uitstekendl Wan neer bevind ik me soms anders antwoordde ik ironisch. Nu, ik hoop eerlang wól anders. Maar, me lieve mensch. wat zie ik Je hebt het vuur in den kleinen oven naast het bad niet aangestoken O, ik dacht dat het een zelfwer kend bad was en dat ik er maar stil in beliocfde te zatteu om genezen te worden. Ach onzin lachte mijn vrouw*. Ilier aan de achterzijde is een kleine oven deze verwekt dam pen, dio je in het bad omhullen cn, volgens het boekje met do gebruiks aanwijzing, in korten tijd je genezen. Nu, ik zal het vuur aansteken blijf clan een half uur rustig zitten, hoor! Daarop verliet zij de slaapkamer en het word mij in den kerker weldra wel wat warm; ik moet echter erkennen, dat het mijn armzalig corpus recht goed deed en dat mijn pijnen schenen te w ijken Nu, gaat het goed informeer de mijne Pauline nog eens buiten de deur. Heel goed bedankt voor het vra gen. Maar ik krijg dorst. Als je in bed ligt, zal ik je wal te drinken geven. Zoo even is Zaag mans gekomen, om te hooien of met liet bad alles in orde isdus ik kan zeggen, dat "t alles goed gaat? ïk beaamde ditae pijnstillende werking van den damp w as recht aangenaam voor liet gevoel. Langzamerhand begon het me even wel wat warm te worden. Het boekje met do gebruiksaanwijzing lag op mijn bed en ik wilde eens nazien, of daarin zoo'n helscbe hitte voorge schreven was. Zoo tastte ik hijgend naar den knop van het deurtje, maar bevtmd dat ik dit niet kon openen. En daarbij werd het boeter, al heeter. Ik veelde mijn einde nabij en over tuigd, dat ik hier eenvoudig gesmoord worden zou, beproefde ik om hulp ie roepen. Maar ook dit gelukte niet mijn stro; was als verlamd, ik kon nog maar fluisteren.... En die hitte die hitte nam nog steeds toe i In mijn doodsangst wilde ik nu trachten, met liet heelo patent-moord- dampapparaat tot aan het schelkoord bij do deur voort to scharrelen wel mag 't je bekomen I Dat ding was veel to zwaar en woedend stiet ik met do voeten tegen den wand, zoodat ik me alle teenen haast verrekte. Gerechte hemelZou ik hier nu werkelijk in levenden lijve gesmoord worden De vertwijfeling gaf me althans eenigermate do stem weder. llelp doe 't vuur uitDo huid wordt me van 't lichaam gekookt bracht ik met moeite te voorschijn. toen ik mijn vrouw in de deuropening zag verschijnen. Ja, ja, lieverd, zeide zo met gruwzame onverschilligheid, juist goedaai behoort nu eenmaal bij de kuur. Blijf rustig in de warmtege zuit je spoedig beter gevoelen, en met deze woorden verdween mijn ge- voellooze wederhelft. Ik mocht dreigen, razen en tieren zooveel ik wilde mijn noodlot moest worden vervuld; Nu draaide ik inii oiu, zoo goed als het ging, cun to zien of liet helsche vuur nog'altijd brand- do au 1 daar sneed ik me bijkans den hals af ik was vergeten dat ik, aJs de kurk op de flesch, met deu huis in de nauwe ojieuing van een metalen deksel zat. En maar altijd werd het heeter. glooiender in mijn enge gevangenis Zooais thans mij, moest het wei den krijgsgevangenen to moede zijn, d;e door grijnzende kannibalen voor hu: warme lunch gesmoord worden. Weder vernam ik huiten sohaedeii mijne Pauline was dat blijkbaar niet; die meende dat ik zat in Abra ham's schoot juist, de deur ging open en daar verscheen Zaagmans, do leverancier van dien heksenketel» en ik smeekte hem, een eind aan mijn lijden te maken. Hij morrelde wat buiten aan de ijzeren kooi. Eindelijk en ten laatste i ging het deurtje open hij trok me uit i het dampbad en had me na weinige minuten gelukkig in bed gesleurd. Volgens dezen deskundige waren do 1 kranen veel te wijd opengezet„die INGEZONDEN Van ingezonden slakken, geplaalat of hiet geptaotst, wordt de kopie d»u intend*r niet teruffgegnTcn. Voor deo inhoud dezer rubriek stolt de Sedaelie ïich niet aansprakelijk. ONTBOOMINÜ VAX HAARLEM GEDURENDE DE LAATSTE 25 JAREN. Als ik onze veste zoo eens doo» loop, valt 't me zeer op, hoe arm aan boomen Haarlem langzamerhand be gint te worden Dan is 't om de tram, dan om ziekte en om misschien nog meerdere rede nen, worden onze Groene Kinderen maar omgehouwen, alsof ze geen geld kosten en nieuwe minstens 25 jaren behoeven, om eenige schaduw te ge ven. Als ik inet een bloedend hart voorbij gh, als ze weer aan I hakken zijn, schijnt 't me zoo tee. al«o? II. bezig is haar eigen neus te schenden en „wie zijn neus schendt'enz. ïlet kun zijn, dat onze tuinarchitect gelijk heeft, om er zoo ,.met breede bijl op :n te hakkendoch ik let voornamelijk op tie gevolgen. Elk jaar een 100-tal omgehakt, geeft toch 1000 lioomen in 10 jaren. Ik zal nu onze Gemeente eens rond gaan en zeg dan of ik ongelijk heb. Schoterweg, over de Oude Begraaf plaats, minstens een dozijn groots boomen, voor de tram, heel t. Begin Schoterweg, over t l'ran; IlaKsplcin, weer een twaalftal. Papeiiturenvest, vroeger eenige, nu niets meer. Ken- nemerplem, 2 rijen, nu niets dan bar re zon s zomers. De beide onschul dige boomen in de Rozenstraat, weg. Waarvoor? Nieuwe Gracht, liet schoonste sieraad van Haarlem, nu boomen, die amper schaduw geven. Nassaulaan, 4 rijen boomen, «ren schaduwrijk hof., nu barre zon en sprieten, die je met de beide handen kunt omvatten. Koudenhorn, een aardig grasveld met groote boomen, nu 2 rijen kleinen, die beginnen aan te komen. Donkere Spaarne, al waar je op een zonnigen dag zomers van de hitte gaapt en boomen inct weinig schaduw. Spaarne van de Melkbrug tot aan de Kampervest, vroeger groute boomen, nu kleine, 't Aardige boompje, hoek Kamper vest en Spaarne dat niemand hin derde er uit. Kampervest een twaalf tal aardig groote boomen, die nie mand In den weg stonden, weg. Oude Gracht, van de Kleine- naar de Groo te Houtstraat, 2 rijen reuzen, nu barre zon en sprieten. Het Vcrwuift ia een oase! Oude Gracht, van 't Ver- wuift naar de Jacobijnestraat. 2 rijen groote boomen, wordt nu als t an dere gedeelte. Dreef, 2 rijen prachtige boomen, een eenige laan, nu een heele rij lange boomen, net soldaten in 't gelid, die amper schaduw ge ven. De bruine breuk van een paar 109 jaren, vlak naast Dreeflust, is ziek, heet 't Ik heb er nimmer iets van bespeurd. Hij deed daar zoo eenig mooi tegen den groenen achtergrond, nu ten doode opgeschreven. De fon tein, die (met baar springend water) zoo'n aardigen achtergrond vormde, al3 men op den Dreef wandelde, wes. In 't vervolg niets meer te zien dan neer vloei end water, alleen van dicht bij te zien. In den omtrek der a.s. HJldebrand-fonteiu zijn alle boomen weg, in niaals van eerst eens af te wachten, welke nog gespaard konden worden, 't Komaniezenboschje, bij de Zijlbrug, weg, voor de tram heet 'L Even zoo alle geboomte aan den Zijl- weg. Over „den Hout' een volgenden keer. Ter verfraaiing zij aanbevolen: Een rij boomen op T breedste gedeelte der Burgwal. Op oude schilderijen in 't Frans Halsmuseum kun je tie Groote Markt met boomen versierd vinden. Waarom nu niet meer? 't Staat zoo vriendelijk! Ik zou de tramlijn nog wat meer naar de Visehmorkt ver leggen, dan een groot ovaal trottoir maken met Coster in t midden op een nieuw fundament, boomen aan deu rand van 't trottoir met zitban ken. De Gr. Markt was dan niet zoo smeltend heet In den zomer of zoo guur en tochtig in de andere maan den. Vooral Coster we do bloe metjes en dan wat royaler! Ik geef mijn idee voor beter. IL J. OTTO. Out', i .ig-ivcr. Haarlem, Jan: 191-L Rechtszaken GESTRAFTE WEIGERING. Een hoofdagent voor den erkoop van Tijdgeest-loten te Hengelo wei gerde bij den inval aun d^ marechaus sees de afgifte zijner boeken, welke betrekking hebben op den verkoop der loten. Tegen 'hem wen# ken proces verbaal opgemaakt en nu werd voor de rechtbank te Almelo 14 dagen ge vangenisstraf tegen h<"" - "acht. had u intijds moeten dichtdoen. We hebben al aan zoovele zieken deze heilzame patent-dampcellen geleverd; maar natuurlijk moeien zo precies naar de aanwijzing behandeld wor den." Wat ging me nu dat „heilzame" of de „aanwijzing" aanWat kon het me schelen of Zaagmans al dozijnen van die martelkasion geleverd had liever nog had ik me in do sneeuw rondgewenteld of was van bovon tot beneden in het Noord pool-ijs gedo ken. Zaagmans raadde me aan, een tuk je te pakken e<n beloofde mij, den vol genden morgen de zweet-, smoor- en ijx-andkast nader te verklaren. Neen, man, doe verder geen moeite je liebt mij wel bet leven ge red, maar zet de kroon op jo edel werk, ioor de folteraiachine weer weg te laten halen je kunt iets in reke ning brengen voor de pijnen, die ik er nu eenmaal door geleden heb. Zaagmans trok wel oen lang ge zicht bij dien voorslag, doch den vol genden morgen werd de machine op een handwagen geladen en weggere den diep haalde ik adem. Ik had mijn ïtoèuiuatiek nog als vroeger; maar gelukkig het leven niet inge boet.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7