NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DERTIG GULDEN, 31e Jaargang No. 9397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 7 FEBRUAFI 19'4 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: V ^an 1—5 reêeIs 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem'-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meerƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)*1-30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (Jgy rOw --ÏÏ1 v00r 3 Plaatsingen a contant Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' i I I 037Kedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiPn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden v.ordt gewaarbergd door „The Ocean", Rekln 161, Amsterdam. Ook de heer G. KRUGER, Voldersgracht no. ii, week-abonné van onze courant, heeft op Zondag 25 Januari een val op het ijs gedaan en daardoor zijn rechter onderarm gebroken. Ook hij had zijn polis-aanvrage ingezonden, doch nog geen polis ontvangen. Op het recht van uitkeering opmerkzaam ge maakt door de uitkeering aan den heer VAN WAMEL gedaan, heeft de. heer KRUGER ons den 30sten Januari van zijn ongeval mededeeling ge zonden. Den 4en Februari konden wij de noodige ver klaringen, ook van den behandelenden geneesheer Dr. KUENEN aan de Directie van „THE OCEAN'' verzenden en Vrijdag had reeds overeenkomstig de polis-voorwaarden, de uitkeering plaats van door bemiddeling van de Nederlandsche Crediet- bank alhier als hoofdagent van de Maatschappij „THE OCEAN", waarvoor ons kwitantie is ver strekt. DE ADMINISTRATIE. dij nummer bust a ai uit zestien bladzijden. eerste blad. AGENDA ZONDAG 8 FEBRUARI. Schouwburg. Jansweg, Hons on Grietje, Kinderoperette, 2 uur. Schouwburg, Janswég: De big van het lG8e, 8 uur. De Kroon: Bkxsc. voorstelling. De Kroon: Biosc. Matimóe, 2 14 u. Biosc. Theater, Gr. Markt. Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling; KI. Vereeniging: Biosc. voorstelling. MAANDAG 9 FEBRUARI. Bicsc. Theater, Gr. Markt. Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. kl Vereeniging: Biosc. voonstellimg. OM ONS HEEN No. 1886 Yisch voor Iedereen. Visch voor iedereen Dat moet de leus wezen, waaronder iedereen, die er rechtstreeks of indirect wat voor doen kan. dat is, zou ik zeggen, elk die er belang in stelt, optrekt om nu eindelijk eens gedaan te krijgen, dat in Haarlem visch gekocht kan worden tot bescheiden prijs. Is liet niet al te zot, dat terwijl onder den rook van Haarlem tienduizenden en honderd duizenden kilo's uit do zee worden opgehaald in Haarlem liet eten van de beste visch een weelde is voor mis schien tien procent van de bevolking? Toen ik onlangs een artikel over deze zaak geschreven had, kreeg ik een brief van een vischhandelaar uit IJmuiden, die de vischprijzen daarin vermeld buitengewoon hoog noemde en liet plan had, hier visch te komen verkoopen-tot veel lager prijs. Hij vroeg inlichting, hoe hij nu verder had tè handelen en ik hoop, dat hij bezig is om goedkoops visch in Haar lem aan deu man te brengou. Maar al is dat zoo, hij kau met de Leste bedoelingen aan de behoefte naar visch niet voldoen. Stelselmatig moet de zaak aangevat worden. Het is daarom een goed toeken, dat in al lerlei kringen de belangstelling voor het vraagstuk wakker wordt. Een zeer belangrijk stuk is juist over de beivordering van bet vischgebruik -in Nederland verschenen, het voorloopig rapport namelijk van den hoofd inspecteur der visscherij, den heer Bottemanne. Elders in dit blad vinden* de lezers een uittreksel daarvan, zoo dat ik mij hier tot enkele gedeelten bepalen kan. Een kijk op den toestand wordt ge geven door het nuchtere cijfer, dat 65 procent van de trawlvisch naar het buitenland gaat. Twee derden dusl Is 't niet kolossaal En de hoer Botte manne wijst, niet ten onrechte, ap een gevaar dat hierin schuilt. Als de naburige staten hun handelspolitiek veranderen door bijvoorbeeld aan de grenzen een keuring voor ie schrijven •die. natuurlijk, ook voor goede visch zóó ingericht kan worden dat de in voer ernstig wordt bemoeilijkt. Red.) dan zou men voor den toestand kun nen komen ie staan, dut de export verminderd en de afzet in 't binnen land op dat oogenblik nog niet gere geld was, waardoor do vischhandel natuurlijk ontzaglijk schade lijden zou. De heer Bottemanne wil dus een flink afzetgebied in 't binnenland 6ticht«n en markten scheppen, ook sommige die niet geregeld voorzien worden, ma-ar waar bij groote aanvoeren 't sur plus boven den normalen aanvoer ge plaatst worden kan. De aanvoer van visch op de afslagen voor den klein handel in 't binnenland neemt toe die afslagen beschouwt de rapporteur als van groote bcteckenis voor dé economische distributie van de visch; op die voor verbruikers is de toe stand verschillend „op do groote plaatsen hebben deze inrichtingen weinig succeszij hebben over het algemeen hetzelfde bezwaar, dat ook centrale gemeentelijke consumptie- markten aankleeft, dat zij slechts op één plaats in do stad zijn gevestigd, zoodut het bezoek tijdroovend is; bo vendien vindt de afslag slechts op een bepaald uur pluats en wordt de visch telkens slechts bij een kleine hoeveel heid tegelijk verkocht." Het is voor iedereen" duidelijk, dat de groote vraag waarom het hier gaat de quaestie van do tusschenpersonen is. Op den afslag te IJmuiden wordt de visch dikwijls goedkoop aan de kooplieden verkocht zoodra die te Haarlem wordt aangeboden, is ze duur geworden. Wat is er in dien tijd mee gebeurd? Het raipport zegt er dit v an „Het aantal tusschenhandelaren, In wier handen bij gebreke aan een goed gecxploiteerden afslag voor den de tailhandel de visch dikwijls overgaat vóór zij in die van den consument komt, verhoogt de vischprijzen. Ais gevolg hiervan en van het risico, dat de kleinhandelaar met zijn kleinen omzet moet dragen, doordien hij op onverkocht gebleven visch, die be derft. schade lijdt, zijn de prijzen in den detailhandel veelal hoog gesteld. Gestreefd moet er daarom naar wor den, het aantal tusschenpersonen en het risico zoo klein mogelijk te doen worden." Zierhïer een bevestiging van den noodlottigen kringloop, dien ik in mijn vorig artikel aanweesde visch is duur omdat de omzet klein is en omdat ze duur is kan do omzet niet groot worden, waardoor de prijs zou dalen. Dan beschouwt het rapport de hoofdzaak de middelen om het visch gebruik hier te lande te bevorderen. Afslagen voor detailhandel (weder- verkoopers) acht de heer Bottemanne noodig. Gevoelende, dat hij bierbij eenigszins in botsing komt met zijn, hierboven vermelde, conclusie, dat het aantal tusschenpersonen zoo klein mogelijk wezen moet, verklaart hij dat zoo dat voor de levering aan deze afslagen veelal door een bepaalde groep handelaren op de kustplaatsen wordt gekocht. Door de groote hoeveelheden, die dezen meestal verzenden, kunnen zij zich met kleine winst tevreden stellen. „De prijzen, waarvoor de kleinhande laren op de detailhandel-afslagen koo- pen, zijn dan ook lager dan die, waar voor zij. in verband met hun betrek kelijk geri igon omzet, rechtstreeks van den engros-handelaar zouden kunnen köopen. Van deze laatst© opmerking, die natuurlijk haar grond vindt in de practische ervaring van den samen steller van het rapport, gevoelt de le zer licht de groote beteekenis. Natuur lijk wordt daarbij opgemerkt, dat de kleinhandelaar op deze afslagen el- ken morgen de hoeveelheid kan koo- pen, dte hij noodig heeft, zoodat hij geen risico behoeft te loopen door be derf en de prijzen voor den verbruiker laag stellen kan. Bovendien wil de heer Bottemanne in groote en middelmatig groote ste den met wildoende bevolking en uit gebreidheid een aantal kleine, een voudig ingerichte, van gemeentewege te exploitceren yischhailen bouwen, in de eerste plaats in volksbuurten ook op andere centradaar zouden de handelaren op banken (stands; kunnen verkoopen deze hallen zou den wellicht voor een groot deel den straathandel overbodig maken. Zijn evenwel deze buurunarkten overvoerd, dan kunnen de straathan delaren het te veel uitventenik waag de opmerking, dat deze soort van handelaren, wanneer ze alleen bij overproductie noodig is, zich wel licht inmiddels op andere producten zal hebben toegelegd. De gemeente kan, volgens het rap port, tot deze buurt-hallen, als ik ze zou willen noemen, meewerken door aan de handelaars zeer goedkoop de plaatsen te verhuren en bovendien toezicht te houden op de prijzen, dat die niet le hoog worden. Zelfs wil de heer Bottemanne, dat de gemeente een bepaling maakt in het contract voor de verhuring van die verkoop plaatsen, waardoor zij, ais "t noodig is, zelf de prijzen regelt, waar voor de visch or verkocht wordt. Er worden meer punten in het rap port behandeld, maar ik laat het voor dezen keer hierbij blijven. Zonder twijfel is het stuk de overweging waard, ik vestig er vooral de dacht op van Raadsleden (het is bij voegsel No. 11 van de Staatscourant;, want zonder gemeentelijke bemoeiing zal het doel allicht niet - worden be reikt T. c. P. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- otf SL Bavokerk aHihier, op Dinsdag 10 Febr. 1914, des nam. van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludiuin Es gr. t., J. S. Bach; 2. Passacagha, G. Fres- cobaJdv (1583—1644. 3. Larghetto, G. F. Windel; 4a. Elevaziome, b. Offer- torio, Domenico Zipoü. 5. Introduction and Air with variations, J. L. Hat-ton; 6. Concert Fuge on a trumpet fanfare, W. T. Best. JERONIMO DE VRIES. De heer Jeronimo de Vries, emeri tus-predikant der gemeente van Doopsgezinden te Haarlem, heeft we gens voortdurende ongesteldheid be dankt voor het lidmaatschap van de commissie voor de liederenbundels an den Protestantenbond, zco meldt de N. R. Ct. W lelrijders. In verband met de nieuwe regeling van indeeling der lotelingen door den luitenant-generaal, commandant van het. veldleger bepaald, dat. Indien mi liciens, ingedeeld bij de compagnieën wielrijders, geneeskundig ongeschikt worden geoordeeld voor den rijwiel- dienst, maar voor den infanterie- dienst overigens geschikt worden be vonden, zji vervangen zullen worden door militieplichtigen afkomstig uit het district, waartoe de afgekeurden behooren. De voor den rijwieldlenst afgekeurden worden alsdan ingedeeld bij het onderdeel, dat in de vervan ging heeft voorzien. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Zondag zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier voor het laatst tentoongesteld zijn de interessante verzameling moderne lotographieën bijeengebracht door de Vereeniging Ned. Fotographisch Museum. Deze tentoonstelling, die reeds veler aan dacht heeft getrokken, biedt hen, die in de Kunstfoiographie belang stel len, de gelegenheid van de geleidelij ke ontwikkeling dezer kunst een over zicht te krijgen. Detacheering. Door den inspecteur der Infanterie is bepaald, dat de sergeant le klasse Priem van het instructie-bataljon van 10 Februari tot 1 April a.s. in ver band met het tekort aan onderöffi eieren bij de opleiding der voorjaars- ploeg van de lichting 1911, bij het 10e rm. infanterie te Haarlem zal wor den gedetacheerd. Overplaatsing. Do kapitein G. le Poole van de 10e infanterie brigade is bij koninklijk besluit van 2 Februari 1914 no. 42 in zijnen rang overgeplaatst bij het re giment Jagers te s-Gravcnha.ce, BIJTIJDS ONTWAAKT. De Staatscourant bevat de koniukl,* goedgekeurde statuten van de zand- schippersvereonlging „Bijii.ids -ont waakt' te Haarlem. Kindervoeding. De vereeniging Kindervoeding deel de een warm maal uit Maandag aan 319 kinderen, Dinsdag aan 316, Don derdag aan 323, en Vrijdag 'aan 325 kinderen. Loonactie. Dezer dagen zal er vergadering worden gehouden van de Lood- en Zinkwerkersvereeniging Door Een dracht sterk In behandeling zai wor den gebracht de loonactie. en de vraag of men in staking zal gaan. GEMENGD DUBBEL KWARTET. Het sedert 16 O ."to her 1913 alhier en ger Ichle Gemengd Dobbel Kwartet N. H-, directeur de heer N. Hcogerwerf, zal met Pint er er en deelnemen aan de door het Wafergraaftameersch Gein. koor J. S. Bach le Watergraafsmeer uitgeschreven wedstrijd voor Man nen-Dubbel on Gemengde Dubbel- kwartetten en zal uitkomen in de 2e afdeeling met Wandellied, van Ph. Loots, en Viooltje vain N. Hoogerwerf. Een Nieuwe Belasting, uitgedacht door onzen toekenaar. Gemeentelijke belasting op hei vertrek van gefortuneerde personen. (Zie toelichting in de Haarlemmer Hallet.es, 3e blad van dit nummer).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1