NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BERICHT 31e Jaargang No. 9402 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 13 FEBRUARI 19f4 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: per drie maanden: «sspglw Van 1—5 regels 50 Cis.; Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Afzonderlijke nummers JSJt Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlemv*5iy* fef/V Tvr2 de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourcus Coster. Directcnr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Znidcr Bultenspa.rne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden werdt gewaarborgd deer ,,11* Cteer.", Rokln 161, Amsterdam. Dll NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. eerste blad. aan de Weekleze^s. DE SPOTVOGEL zal in plaats van heden, MAAN DAG worden uitgegeven. AUENDA ZATERDAG 14 FEBRUARI. Schouwburg, Jansweg, Mij'palen, 8 uur. Bicec. Theater, Gr. Markt: Mati nee, 24 uur. Apollo-Theater, Biosc. voorstelling. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num- mer vinden onze lezers een artikel „Spoorweg- en overlaadhaven", in de rubriek Om Ons Heen. Wat bekende Stadgenooten over Plaatselijke keuze (local Option) zeppen. v. De heer Mr. I. Losoca t V e r- m e e r, president van de Arrondisse- nients-Rechtbank, is tegenstander van plaatselijke keuze en heeft dan ook een uilnoodiging, om zich bij de beweging aan te sluiten, afgewezen. Mr. Losecaat Vermeer acht het nief gerechtvaardigd om eenvoudig door plaatselijke meerderheden de mnderheden (toch gpootendeels bo- staande uit mabige gebruikers) te dwingen om hun matig gebruik na te laten en is bovendien ecu tegenstan der van een radicaal middel als dit In deze beweging vindt hij iets dwe- perfes. en hij is van meening dat men veel beter zijn doel. het wegne men van de drank-ellende, kan he re1 ken door het voortzetten der zoo gunst igw erkende evolutionai- r e beweging, die nu al vele jaren haai invloed doet gelden. Het drank misbruik in Nederland is al enorm verminderd en .blijft steeds vermin deren, en het streven van den Volks bond, het houden van lezingen over deze onderwerpen, het verbeteren van woningtoestanden en in 't alge meen van alle hygiënische levens voorwaarden, de uitstekende invloed van de sport, het schenken van meer aandacht aan de lichamelijke opvoe ding noemde mr. Losecaat Vermeer ons als uitstekende middelen. Natuurlijk vrotgen we hem naar zijn meening betreffende de door den drank veroorzaakte criminaliteit, en zijne opinie is dat deze vaak wordt overdreven. Verminderd is zij zelf zeker, vooral op het platteland waar vroeger het aantal vechtpartijen en aanslagen op tiet leven veel grootèr was. Eu misdrijven als diefstal, op lichting en verduistering zijn slechts zelden een direct gevolg van onmatig heid. Bovendien is het de vraag, of men door een verbod van openbare inrich tingen het kwaad op den duur veel verminderen zal, omdat de clandes tiene verkoop toch zeer zal toenemen Dit is precies dezelfde kwestie, die zich bij het prostitutie-vraagstuk voordoet In 't algemeen is de President der Haariemsche Rechtbank dus van oor deel, dat een voortzetting der tot dus ver gevoerde actie tegen drankmis bruik de beste resultaten zal opleve ren Als een der lichamen, die in deze richting nuttig werken, noemde hij ook nog de Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose, diè immers 6lceds wijst op de grooto waarde van gezonder levensvoorwaarden I VOOR PLAATSELIJKE KEUZE. Donderdagavond zouden geheel-ont houders het woord vccren over plaat selijke keuze in het lokaal van de Veieeniging tol verbrei dm..-' der waar heid in de Ridderstraat. De heer W. te.n Boom was er te acht mar present en de tweede spreker, de heer Zwart, die andere bezigheden had gehad, kwant haastig aangeloopen, maai- een vergadering werd hot niet. Want," zei de heer ten Room, wijzende op het groepje mannen en vrereven, Jat opge komen wos, „hel zijn 'nier allemaal overtuigde goheel-oiuhouders." Verwacht wus, dal bi deze buurlvor- guderi'iigcn lieden zouden komen, dio nog aarzelden om mee te doen aan de beweging, een ruggesteuntje noo- dig hadden, een inlichting wensdhten 'te vragen. D;a zijn ovenwél tot dus verre niet verschenen. En zoo gingen wij maar weer lieen zonder de spre kers gehoord te hebben, die hun woord voor oen volgende gelegenheid bewa ren. Sommige vrouwen st-jpten naar een tweede vergadering van drankbe strijders en een man, die in ijver niet voor hen on-der deed, verklaarde, dat hij lid wojï van twee veroenigingen, van do ééne om te steunen en van de andere voor onderwijs. Daar zit overtuiging in die men- schen. In 't lokaal Saenredamstraat 2 zou Donderdagavond ook een wijk verga deiiug plaats hebben, met als spre kers de heeren Dr. de Jong en l. v. d Have. Maar ook hier is 't niet tot spreken gekomen, omdat slechts en kele geheelonthouders als hoorders waren opgekomen. De aanwezigen besloten, gezien de geringe opkomst, om naar de verga dering in de Ridderstraat Le gaan, maar ook die was niet doorgegaan. Aan ijver ontbreekt het de strijders voor plaatselijke keuze niet. Het lo kaal Saenredamstraat 2 bleek een.... café te zijn. Maar ze zijn niet bang om zich in 't hol van den leeuw te wagen 1 De caféhoudster had haar boven- vooïkamcr voor vergaderzaaltje In gericht. Ruim 30 stoelen waren er ge plaatst, maar dit aantal is nog te groot gebleken. IDe verhuurster verklaarde ons geen bezwaar gehad te hebben om 't lo kaaltje aan de voorstanders van Plaatselijke keuze te verhuren, want zij voelt veel voor de bestrijding van t drankmisbruik. Dammen. Voor de 2e klasse competitie van den Nederiandschen- Dambond speel den Donderdagavond te Haarlem do beide plaatselijke clubs. De uitslag was: Haariemsche Damclub: 1. M. ten Brink 2 a) 2. F. Th. Timmer 1 3. J. Mulder 0 4. A. Zijlstra 2 5. P. J. Eype 0 6. J. Lyck'.ama 1) 7. C. M. Beek 0 8. A. Slinger 0 9. C. Serodini 1 10. H. M. Jansen 1 Totaal 7 Damclub Haarlem 1. C. F. Visse 0 2. G. P. Heek 1 a R. C. Broekmeijev 2 4. E. Strier,man 0 5. H. E. Lantlnga 2 6. W. Stroo 2 7. C. P. Kraay 2 8. A. M. Bergihuya 2 9. L. Kapteyn 1 10. H. H. Hoogerbeeta 1 Totaal 13 a) door niet opkomen der tegenpartij. De damclub Haarlem won dus met 13 tegen 7 punten. De wedstrijd had plaats in 't café de „Karscboom" en werd door eeniige belangstellenden bijgewoond. Er werden eenige zeer mooie span nende partijen gespeeld. Aan den pas begonnen competitie wedstrijd nemen 7 vereenigingen deel. STUIVERS-SPAARBANK. Op de algemeene vergadering van commissarissen dei- Stuivers-Spaar bank, gisteravond onder voorzitter schap van den heer J. Drost gehou den, werd door den penningmeester, den heer H. M. E. van Dobben, een verslag over het jaar 1913 uitgebracht. On dit verslag, dat binnenkort in druk verschijnt, zal later door ons worden teruggekomen. DE VERGADERING VAN DE REIS- V EREENIGING. We ontvangen een uitvoerig stuk, waarin do schrijver zich beklaag! over enkele voorvallen op de vergade ring van de afdeeliDg Haarlem der Nederl. Reisvereeniging, Woensdag avond in het Brongebouw gehouden, waar do heer Jurriaanse oen voor dracht met lichtbeelden hield over den Harz. Allereerst kwamen veel bezoekers na het aanvangsuur en verwekten sloornis door in de duistere zoal naar een plaats te zoeken. Ten tweede word door heeren niettegenstaande het verbod toch gerookt, zoodot de spreker moest verzoeken dit na te la ten uit beleefdheid tegenover de da mes Ten derde verlieten vele aanwe zigen voor 't einde der voordracht de zaal en verwekten daardoor opnieuw stoornis. Do schrijver meent dat er reden is om hel publiek te verzoeken bij 't be zoeken van zulke voordrachten meer beleefdheid te betrachten. ROTTERDAMSCIIE LIEDERTAFEL. De inannenzangvereenigirig „Rot- terdamsche Liederlafel' houdt in Au gustus of September een Internatio nalen wedstrijd voor mannen- en ge mengde koren ter gelegenheid van haar W-jarig bestaan. Examen. Bij het in de infanteriekazerne al hier gehouden wetenschappelijk exa men voor toelating tot het reserve kader is ges.aagd üe peer J. van dun Kykhoff, uil Haarlem. Een verrassing. Gistermiddag kregen vier werklie den van de wagenlicbterij der Cen trale Werkplaats de tijding, dot op hun 1/20 lot der Staatsloterij de f 30.000 was gevallen. STUKKEN VAN DEN HUD. P o 1 i I i e-s a 1 a r i s e en. In druk is verschenen het, reeds door ons vermelde, adres van de Haariemsche Politie-vereeuiging „Ver belering zij ons streven", inzake de saiariëering van de politic-agenten. Voor den school-aris. B. en W. stellen voor de vroegere woning van den opzichter der plant soenen in. te richten voor spreek- en ondérzoelckamer van den schoolarts. Daar zullen leerlingen onderzocht worden en besprekingen gehouden met de moeders der leerlingen. De kosten van schoonmaken aanbrengen van vergaderingen zullen f190 bedragen en de meubileering ƒ1415. Voor schoonhouden en bedie ning is elk jaar ƒ530 noodig. De Bond van Nedérlandeclic Ge meente-werklieden, afd. Haarlem, deelt den Raad mede dat in de vergadering van 8 Januari de volgende motie met algemeene stemmen werd aangenomen „De Bond van Ned. Gem.-werklle- den, afd. Haarlem, overwegende, dal verschillende onderdeden van het Werkliedenreglement, waaronder b.v. het loonklassenstelsel en de bij- zondere bepalingen bij de uitvoering tot groote moeilijkheden en onbillijk heden aanleiding hebben gegeven en nog geven dat de premiebetaling voor het We duwen- en Weezenfonds voor de meeste werklieden beteekent een we- kelijksche loonderving, welke ze niet kunnen dragen 6preekt als haar meening uit, dat het sub 1 en 2 genoemde urgent maken zoowel loonsverhooging als geheele herziening van het Werklie denreglement en besluit deze motie ter kennis van den Raad te brengen, met eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dal zoo spoedig mogelijk de algeheele herziening van het Werkliedenreglc- ment worde ter hand genomen." RAAD VAN BEROEP. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 4 Februari 1914 zijn benoemd tot lid-werkgever van den Jtaad van Beroep (Ongeval- lenverzekering) te Haarlem de heer II. W. Witte, administrateur der N. V. Hollandia, Hollandsche fabriek van melkproducten en voedingsmiddelen, wonende te Purmerend en tot plaats vervangend lid-werkgever de heer M. A. Jacobson, steendrukker, wonende te Haarlem. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem en Omstreken ver gadert dezer dagen. De agenda vermeldt o.a. Ingekomen en uitgegane stukken, Kiezen van afgevaardigden naar de 52ste buitengewone Algemeene Ver gadering. Bespreking van de punten van behandeling voor de Alg Verga dering en Wint erbij eenkomst, Lezing van den heer E. II. J. Cunaeus over: „Curiositeiten in de Tuinbouwwe- reld'. opgeluisterd door lichtbeelden. PISUISSE EN BLOKZIJL. Donderdagavond hebben de "beken de „vertolkers van het levenslied",de heeren Pisuisse en Blokzijl, ons een paar aangenome uren verschaft. Zoo één, dan is zeker de heer Pisuisse in staat ons de aandoeningen en gevoe lens van het volk te doen beleven, eerst in het oud-Franeche volkslied, daarna in de Bretonsche liederen van Theodore Botzel. Het meest kenschet sende is daarvan „Berceuse Cruol- 1c", het lied van de zee, de zee, die de liefde en tegelijkertijd de oorzauk van het schrijnende leed der bevolking is. Ook Les. Marcheuses, van Arielide Bruant, een van de liederen, waarin de ellende van het groote-stadsleven geteekend is, het karakteristiek Fran- sche „Chanson" van fijnen humor, waarin toch het diep-tragische leeft, behoort tot de „levensliederen' (zoo als de heeren P. en B. ze noemen die zeer treffend zijn. Dat ze waarijk doen ontroeren is voor een voornaam deel te danken aan de illustratieve, wijze waarop de heer Pisuisse zev oor- draagt en waartoe ook de heer Blok zijl aan den vleugel het zijne bij draagt. Nu de pauze kregen we twee Engeleche Mandalay, a Barrack room-Ballad, zingende van het heim wee der uitgezonden soldaten naar 't geboorteland en het populaire Schot- sche lied van Harry Lauder, I love a lassie, en verder Duitsche liedjes te hooreiiZoo al de Engelsche, de min of meer plomp-geestige Duitsche lie deren kan men toch niet meer met den naam „levenslied" betitelen, zij hooren in het cabaret-genre 'huis, waarme eniet gezegd wordt dat hier door niet de publiek-ziel genomen wordt, Toch stond het laatste deel van hel programma tot t eerste als vrij grove, flauwe boert „Eine Zi- gcuuerlegende" maakte een uitzonde ring) tegenover liedjes van distinctie, het innige, menschelijk-zuivere „le venslied", waarvan we gaarne meer gehoord hadden. CAROLINE FRANSE. 75-JARIG BESTAAN DER II, IJ. S. M. Donderdagavond had, onder leiding van den lieer II. Mul, stationschef al hier, een vergadering plaats van af gevaardigden uit alle diensten en af- deellngen van het Haarlemsch spoor weg-personeel, tot oprichting eener Commissie voor een feestelijke her denking van het 75-jarig bestaan der II. IJ. S. M. en de opening van den eersten spoorweg in ons land! Welk heuglijk feit juist ook voor onze ge meente van beleekenis is, omdat Haarlem de eer genoten heeft den eer sten spoortrein binnen hare veste te zien! De uit 28 personen bestaande Com missie benoemde bij acclamatie tot Dag. Bestuur, de heeren - II. Mul, sta tions-chef, voorzitter, K. Bakker, chef de bureau, secretaris, C. E. van Bil- derbeek, magazijnmeester, penning- meester, terwijl de heer J. T. Bïer- i man, chef der Centrale Werkplaats, I als Éere-Voorzitter der Commissie ie I opgetreden. Aan hei geheele personeel ter stand- plaats Haarlem bestaande uit ruim ls00 personen zal van de oprich ting dezer centrale commissie mede- deeling geschieden, met verzoek om finknciêelcn steun. De volgende maand zal de Commis sie opnieuw vergaderen tot nadere bespreking van plannen tot versie ring. verlichting en te ox-ganiseeren feesten in September e.k. VEREENIGING TOT STEUN In de Algemeene Vergadering der vereeniging tot steun of tijdelijke ver vanging der huisvrouw, ten huize van de secretaresse Mevrouw West- hoff van der Mandele, Wilhelmina- straat 60, werd verslag uitgebracht over do werkzaamheden gedurende hut afgeloopen jaar. Het bleek dat I steeds meer families, zoowel in als buiten Haarlem, die tijdelijke vrou welijke hulp noodig hadden, van de goede krachten der vereeniging ge bruik hadden gemaakt. Toch werd het wenschelijk geacht, om het doel der vereeniging meer bij de gegoede families bekend te maken, zoowel ten bate dier families zelve, als van de dames, werkende leden. MET EEN LADDER OMGEREDEN. De glazenwasscher Th. Blommaert stond Donderdagmiddag om half 6 op een ladder op de Oostvest, op een hoogte van 5 M glazen te wassclien. Op dat oogenblik kwam een met een paard bespannen 6teenemvagen bestuurd door W. K., die bij den lad der voor een anderen wagen uitweek cn toen Blommaert met ladder en al omverreed De glazenwasscher maak te een tuimeling, waarbij hij den buitenenkel brak. In een brancard werd hij naar de Mariastichling overgebracht. (Zie vervolg Stadsnieuws op de 2<le pagina). de koop onmogelijk geacht kan wor den. B. en W. werden voorts gemach tigd op bovengenoemde voorwaarden met den heer Muller verder te ondei - aandelen. Nog werd er door een der leden de nadruk op gelegd, dat een beslissing omtrent verkoop van gi-ond ten slotte aan den Raad blijft. Over liet aanbod van de N. V. Schaerweijder Bosschen zullen B. en W. in de eerstvolgende zitting prac- .vies uitbrengen. HET SPOORv, 57r:ONGELUK BIJ HOOGHALEN. Verschillende verklaringen van per sonen. werkzaam aan de spoorlijn hij HaJerbrug, bevestigen hetgeen Ste vens heeft medegedeeld. Een hunner verklaarde ook, dat de bewuste rail een weinig zijwaarts was verbogen. C,Asser CC). GESTRAND. Donderdagmiddag geraakten twee vaartuigen door verkeerden koers op het Enkhuizezand. Dadelijk rngen 4 sleepboot en en een aantal bottere er op af om n se» sten tie te verleenen. Dc slec-pboot Anna Cornelia, kaprein v. d Zee, mo Jut er vrij spoedig in sla gen het tjoJksohip Zeemeeuw, Via,pi- lel n K. Westen, vlot te krijgen en naar cle haven te stopera, waarbij dc boot de boegspriet door den schoorsteen kreeg. De Zeeimeeaiw is te Zaandam geladen met rijstmeel, bestemd voor Denemarken. Door het invallen van de eb Ion het tweede schip, een 'schoener, door de overige slceplxooten niet vrijgemaakt worden. Overladen was echter nog niet noodzakelijk, daar men jfkent op den vloed, die zou intreden. Er waait een flinke 'bries. WEER TERECHT! De postzak met aangeteekende brie ven, verleden week uit Maastricht naar Amsterdam gezonden en zoek geraakt, is weer terecht. De zak was in de brievenmail voor Duitschhuid te recht gekomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninkl. besluit is benoemd tot burgem. der gem. Erp, J. A. van Mil, sccr. dier gemeente, en tot öuxgem. van Giethoorn, H. Kuipers. L» met ingang von 1 Mei, benoemd tot militie-commissaris in het le mil. distr. van Noord-HoMand, AL W. de Vries, met rang van geueraal-majoor gep. kol. der inf. Door dc arr.-reclKbonk te Zutphen ia ter vervulling der vacature van kantonrechter te Deventer, de navol gende alpha bctieclie lijst van san be veling opgemaakt: mr. J. H. ten Bok- kel HuininW, konlonr. te Lommer; mr. S van Delden Pz., griffier bij het kantongerecht te Deventer; mr. A. Ou degeest, kantonrechter te Sohoonbo- binnenland DE Z Lis TER BOSSCHEN. In cle te Zeist gehouden raadszit ting kwam opnieuw aan de orde do exploitatie van do Zeister bosschen. Naar aanleiding van de door den lieer Muller te Amsterdam gesteldo voorwaarden tot aankoop van pl.nx. 50 H.A. (voor de som van 85.000) word door don Raad besloten het op dit terrein gelegde servituut (hoog stens 1 landgoed en 2 villa's) te hand haven. Een der leden van de commissie i voor grondbedrijf gaf als zijn mee- lling te kennen, dat door dit besluit dat door dit besluit EEN DRAMA'. Donderdagavond werden de bewo ners van de Columbussstraai nabij de Regen lesselaan te 's-Gravenliage op geschrikt door het knallen van revol- vereohoten. Een meisje had 'wist ge kregen met een heer en op -lezen vier of vijf schoten gelost. De man werd in het eÖel»oogsgewricht van den lin kerarm getroffen en kreek een -champ- sohot in de borst Een dokter van den eerste hulp dienst. telefonisch gewaarschuwd, erwijderde den kogel. Een der afge vuurde kogels doorboorde het raam van een benedenhuis; de kogel werd later gevonden en bij de politie ge deponeerd Omtrent de aanleiding tot d»: dra ma verneemt men liet volgende: De getroffono, een architect van be roep, had In den vorigen zomer rela tion aangeknoopt niet een buffetjuf frouw van een der inrichtingen te Scheveningen. Hij zou haar verblijf in een pension hebben bekostigd, doch den loodsten tijd minder dan vroeger haar omgang hebben gezocht. Reedis gistermiddag zou daarover een woordenwisseling (usschen beiden hebben plaats gehad, die zich in den avond herhaalde met het hierboven vermelde slot. Het meisje, dat de scholen moet hebben gelost terwijl beiden van eilan der gingen, kreeg nabij de Regeirtes- selaan een zenuwtoeval en werl van daar overgebracht naar het politiebu reau aan de Arcïiimedosstraat. EEN M1CHIEL DE RL'YÏ'ER IN DEN •DOP. 't N. v. d. D. vertelt: Een avontuurlijke jongen is die Jan Willem Greef. uit de Langestrait te Amsterdam, welke knaap hel ouder lijk huis stilletjes verlaten had en c-r van door gegaan was. Zijn ouders hebben van 31 Januari tot 5 Februari in doodeiljke ongerustheid verkeerd. Nu is dc jongen weer thuisgebracht. De bengel wilde naar zee en had het nieuwste schip vun de stoom- vaart-maatscliappij ..Nederland", do Prins der Nederlanden, uitgekozen om er het ruime sop mee te kiezen. Brutaal was hij Zaterdag, den laat- sten dag van Januari, op de IJ kade aan boord gestapt en mee naar Llrnui den gevaren. Toen het schip in de sluizen lag verborg hij zich: de deug niet kwam eerst weer voor den dag toen de Prins der Nederlanden goed en wel dc pieren uit wus. Hij wist wel dat er nu geen kans meer was aan wal gezet te worden en vrijmoe dig slapte Jantje nu naar kapitein Versteeg toe oir. benx tc vragti. de reis mocm meemaken. De gezagvoerder was natuurlijk niet weinig verbaasd, toen hij ver nam, dat tiet joiigskc niets aan boord te maken bad Iljj gaf den avonturier een flinke schrobber ring, maar toen de jongen aanhield met zijn: „Toe, alsjeblieft, neem me toch maar mee", draaide de kapitein wat bij en kreeg hij schik in den jongen. In vroeger dagen zon allicht een gezagvoerder gezegd hobben: „Nou., vooruit dan maar, ie kunt blijven en moe-eten". lichter kapitein Versteeg begreep, dat 't zijn eerste plicht was naar Am sterdam te seinen, dat er een vreemd jongetje aan boord geslopen was. Hij gaf order Jan Willem Greef een flink middagmaal ie verschaffen en zeido togen den knaap, dat hij tot Sout hampton aan boord kon blijven. Hij moest dan maar aan de directie to Amsterdam vragen of hij voor den zeedienst opgeleid mocht worden. Zoo de kapitein beval, geschiedde. De jongen werd in Southampton" aan wal gezet en kwam door de zorzen van den gezagvoerder in goede han den. Met het s.s. Oranje is hij wear naar Amsterdam gebracht. Een aar dig zeereisje liad de knaap dus al vast gehad. En zijn hoofddoel heeft hij ook be reikt. inj stevende kort na aankomst op dc directie «ter stoomvaart rnaat- scaappjj „Nederland" af, oui te vra gen of hij een plaatsje kon krijgen. jjui ging natuurlijk niet zoo dauelijk Eerst moest Jan nog wat leeren. Men zegde hem toe, dat hij ;n dienst kon treden op het Matrozen Instituut op de Pollux. Later zou hij dan wel kunnen aanmonsteren als stuurman? leerling. Jantje in dc wolken!... Zijii oudex~s vonden 't ten slotte ook goed, want hij had nu eenmaal al voet aan boord gezet, 't Moest xiu maar zoo blijven. INGEZONDEN Vau ingezondoa makken, geplsalst of hiot geplaatst, wordt de kopie den inzender niet, teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek otelt da Redeetie lioti niet aansprakelijk. Mijnheor dc Redacteur. Zeer gaarne zou ik zien dat onder staande opmerkingen in uw veel ge lezen blad geplaatst werden. Bij voorbaat mijn dank. Met een spijtig gevoel ben ik dage lijks getuige van den treurigexi toe stand, waarin ons plantsoen om hot standbeeld van onzen gevierde» Lourens Janzsoon Coster verkeert. Verblijd als ik was dat de Raad onzer gemeente indertijd lv.-:ol«»n had om den aanleg te bestendvzen, is het nu in een toestand gekomen, dat het meer op een filiaal van onze gemeente-reiniging lijk', dan er» =en plantsoen. Is nu onze kostbare stads boomkweekerij niet eenige groénbüjvende heesters rijk, om daar een anderen toostaixd te brengen] Uevoruerjijk vour net vi ecu metin gen verkeer Kan liet toch dunkt mij met zijn, n daar stenen wc toen hoogen prijs op. nietwaar'/ dat Ilaar- jein wordt bezocht dooi vreemueiin- gen, die hunne schreden richten naar het centrale punt vau onze bloe menstad. Heeren Burgemeester en Wc tl ion- der s, wanneer ge naar het Stadhuis gaat, neemt ecus een kijkje in ons nieuwe plantsoen, en gij zult er van overtuigd worden, dat hier niet te stout gesproken is. Werkelijk vandaag of morgen ko men de bewoners van de School steeg en keeren hun vuilnisbak en emmer op onzen aanleg om, in dc meening verkcerende «lat daar de op slagplaats van afval is. Hopende dat hierin spoedig eenigo verandering ten goede moge komen, toeken ik, uw abonné, J. D. B.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1