Zwakke Gezondheid W Emulsion Antisk Porselein bewaarder met een karretïesje wil ©vei grootmoeders tijd, in den loop der jareü gehavend, dat de flarden er bil hingen Tres dateert uit 1853. In dal zw aar-gedragen ding zat bei gouden klaverblaadje als een kostbaar pand. Teen al de hooggehoeden en be- klaverbladen in de rijtuigen aaien, blieacn de muzikanten don club- marsch en de stoet zette zich in bewe ging, om naar 't Fioraplein te gaan, waar freule Quarles gewijd werd als Ti v-s-zuster. Menigeen, die den stoet langs zag komen, had schik :n <ie grap. NUTTIGE HANDWERKEN. Bij 't examen te 's-Gravenhage zijn geslaagd de damee E. G. Verhorat te IJmuiden C. J. C. Faaae, M. G. van Strien, J. de Bruyn, allen te Haar lem. HAARLEMSCUE HYPOTHEEK BANK. Ir. de beden gehouden vergadering der Ilaarlemsciie Hypothed-Jbank werd liet jaarverslag uitgehrucht. In liet algemeen overzicht word! meegedeeld, dat het aJjgoloOipeu jaar in de ontwikkeling van de Bank een ae- 3cu' belangrijk en zeer voorspoedig jaar is geweest. De half December 1912 begonnen uitgifte raai 4 1/2 ui't- lootbare pandbrieven kon in 1913 met kracht worden voortgezet, waardoor een zoodanige vooruitgng in het in totaal uitst; and bedrag werd bereikt, als nog in goen boekjaar Li voorgeko men. Het bedrag der hypotheken kon in evenredigheid met dien vooruitgang worden uitgebreid. Voor do hoogore pandbrief rente kon een tegenwicht worden gevonden in de hoogere hypo- iheekrente, die ie bedingen was. Werd wel eens gevreesd, dat do uit gifte van 4 1/2 pandbrieven een sterk aanbod ter inkoop van 3 1/2 en 4 pandbrieven ten gevolge zou hebben, doze vreep is geen werkelijk heid geworden, liet dit jaar uit de markt genomen bedrag is aanmerke lijk kleiner, dan dait der in 1912 inge kochte pandbrieven en niet hooger dan vlottend geacht mag worden, bij een uitstaand totaal van ruim f 1G.OOO.OCO aan pandbrieven. De „op waai (sche conversie," waartoe mede door de Bank in 1912 het initiatief werd genomen, heeft, naar wij mec- nco, bepaald gunstig gewerkt ten op zichte van hot aanbod van pandbrie ven. Deze conversie heeft nog een ander gevolg gehad. Zij deed i' relatie her leven iruet nvenigen vnoegeren, arfne- m er van de 3 1/2 en 4 pandbrie ven. De resultaten vam dit boekjaar go- ven alle reden ,tot tevredenheid, zoo- dat bij versterking der reserve, het di vidend eenige verhooginig kan onder gaan. Vorder ontleenen we aan lxet ver slag het volgende: In den loop van dit jaar werden 44 aandeel en overgeboekt De aandeden werden verhandeld te gen koersen van 210 <ot 220 Op 1 Januari 1914 tddc de Bank 508 aandoe.) houd em, die 2000 anndeelen bezaten. In totaal zijn tliarts 33 volge stort. Op 31 December 1912 waren sedert 'don aanvang der werkzaamheden bij 'de Bank gesloten 4917 hypothecaire geld leerlingen tot eon bedra g van f 36.488.140, daarop won! ent vangen door geheel,e aflossing van 2701 lee rlingen en gedeeltelijloe aflossing op de andere f 21.645.135.79, zoodot einde 1912 uitstonden 2216 leenmgen, waar op te vorderen was f 14.843.004.21. Er Weef loeu over aan aangenomen, doch nog niet gastoten, of nog in be raad gehouden toewijzingen f 360.900. Hiervan werd gesloten een bcurag van t 315.900. Van de gedurende 1913 ingediende aanvrage» werd in behandeling ge nomen een bedrag van f 4.719.880. Van de f 3.333.220 aan aanvragen, die in verdere behandeling zijn geno men, werd toegewezen een bedrag van f 3.279.870. Van f 75.500 reeds in 1912 aange vraagd en in behandeling genomen, werd in 1913 toegewezen 1 40.U00. Zoo dat in totaal werd toegewezen f 3.319.870. Daarvan is aangenomen en geslo ten f 2.791.280, aangenomen, doch niet gesloten f 47.990, naet aangenomen t 418.850, nog in beraad geliouden f 61.750. In 1913 werden gesloten: Van do toewijzingen in 1912 reeds aangenomen of toen nog in ix>raad 23 eenzngen ten bedrage van f 315.900. Van de aanvragen in behandeling genomen in 1912 1 leening ten bedrage au f 40.000. Van de aanvragen in 1913 253 ileenim- geu ton bedrage van f 2.751.280. In totaall 277 leemngen, ten bedra ge van f 3.107.180. Veegt men daarbij het bedrog der 1917 koningen gesloten tot ultimo De cember 1912 ad f 36.488.140, dan blijlkt, dat gesloten zijn sedert het begin der u erkzuuinhedon bij de Bank 5194 lee ningen tol een bedrag van f 39.595.320. Daarvan waren tot 31 Deceber 1D12 afgelost 2701 leeningen geheel en op de overige 2493 gedeeltelijk, te zomen een bedrag van 1 21.645.135.79. in 1913 werd; periodiek afgelast f 334.016.36, werden afgelost 193 leeningen ten be drage van f 1.097.770, werd aan on verplichte gedeeltelijke aflossingen ontvangen f 150.260, Totaal f 23.227.182.15, zoodot ultimo 1913 uitstonden 2300 koningen tem be drage van f 16.368.137.85, hetgeen over 1913 eeno vermeerdering geeft van f 1.525.133.64, tegen eeno verminde ring in 1912 met f 86.159.07. Het gemiddeld rentepercentage, wdart<gen dit jaar werd afgesloten. bedrtRSg 4.757 togen 4 619 in 1912. Do afgitoe van pandbrieven betrof dit jaar in hoofdzaak de 4 1/2 uit- toolbace pandbrieven.'Daarvan wor den in dit boekjaar tot een bedrog van f 2.153.80" verkocht. Daarbij werd nog voor f 81.600 aan stukken van 4 gopBaatst De koers der 4 1/2 pand brieven werd, in verband met den toestand der geldmarkt, geleidelijk op pari gebracht; de koers der stukken van 4 bewoog zich tujaschon 95 1/2 en 93 die dier 3 1/2 tusaolion 90 en 89 Ingekocht werden voor f 30.700 aan 3 1/2 f 780.400 aan 4 en f 63.300 aan 4 1/2 pandbrieven. De stukken van 4 1/2 werden alle herplaatst, die van 4 ten deele. De aan de cir culatie onttrokken 3 1/2 pandbrie ven ten bedrage van f 29.900 en f 886.150 niet herplaatste 4 pand brieven werden vernietigd. Op 31 December 1913 stonden uit 3 1/2 pandbrieven f 1.792.000; 4 pandbrieven f 11.778.950, 4 1,2 pand brieven f 2.621.300. Totaal tf 16.192.850. Op 31 December 1912 waren in om loop: 3 1/2 pandbrieven f 1,903.200, 4 pandbrieven f 12.476.300, 4 1/2 pandbrieven f 452.350. Totaal f 14.831.850, gevende over 1913 eene vermeerdering met f 1.361.000, sgenover eene vermeerdering met f 59.800 in 1912. De gemiddelde koe re, waarvoor in 1913 onze pandbrieven konden worden erkooht w as voor de 4 1/2 100.45 voor de 4 94.91 en voor de 3 1/2 89.32 Het gemiddelde rente-percentage van de op 81 December 1913 uitstaande pandbrieven is 4.026 tegen 3.948 op 31 December 1912. Daar het per centage, waarlegen de gelden hypo thecair zijn uitgezet op 31 December 1913 4.492 bedroeg, is de marge lais- schen do gemiddelde hypotheekrente de gemiddelde pardbrtofrente 0.466 tegen 0.460 op 31 December 1912. In 1913 was de Bank ten opzichte van 6 leeningon genoodzaakt gebruikt te maken van de volmacht lot oxecu- e. Het na aftrek der onkosten verkre gen saldo van f 85 115.% stelt m staat aan de houdere van 33 volgestorte aandeelen uit te keeren 4 1,2 over het onverplicht gestorte bedrag en om daarna in overweging te geven: af te schrijven hel op debiteuren geleden ferlies ad f 3.578.63 1/2; af te schrij ven op inventaris f 109.04 en dien .we der te stellen op f 1; af te schrijven op het kantoorgebouw f 4947; 5o. te vol doen de 'bedrijfsbelasting ad f 1,100; om f 2.086.97 te brengen op eene divi dend-reserve; daarna over 1913 een di- 'idesnd uit te koeren van achttien per cent, tegen intrekking van dividend bewijs no. 23. In de vergadering moes', worden voorzien in de vacature ontstaan dooi' het overt ij dan van den heer J. I I. Broekman Jr., alsmede in de vacatu res, ontstaan door het periodiek et- treden van de hoeren C. And ré de la Porte en L. Schaay. In de vacature- Broekman werd aanbevolen de lieer Mr. E. Fennenxa, directeur van Broek i's Effectenkantoor te Amsterdam, terwijl de hoeren André de la Porie en Schaay voor herbenoeming aanbevo len werden. Commissarissen, gehoord den 'Raad van Toezicht en gezien het rapport vau accountant, vereenigeu zich met de aangeboden Balans- en Winst- en Verliesrekening en de voorstellen om trent de bestemming van de winst. Zij stellen voor de balans en de winst- verliesrekening goed te keuren en commissaris en directie te déchargee- ren. Commissarissen 3tellen voor uit de koerswinst aau de extra-reserve toe te voegen f 9672.35 en waar liet divi dend kan worden gebracht op 18 in te stellen de in art. 27 genoemde di vidend-reserve en deze te doteeren met f 2.086.97. Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn licbben het voorrecht, vragen op verechillond gebied, miu voor beantwoording vatbaar, in tu zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ioo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naan woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Iemand vermaakt in zijn laatste wil aan 2 personen een weke- iijksch bedrag. Na zijn dood worden die 2 personen verzocht bij den advo caat te komen, die hun mededeelt, dat zij die urtkeering eerst dan ontvangen, muts zij in ruil een paar cadeuux terug geven. Daar ik mij niet lean indenken dat zulks in dien laatsten wil staat, hebben dan. de kinderen van den over ledene bet recht zooiets te eisohen? Hebben deze 2 personen, die toch z g. ook in het Tcistameni voodooraen het recht inzage ue vorderen van dien laatste» wil? ANTWOORD: De erfgenamen hebben recht op inzage en een afschrift van het testament, dc twee bewuste per sonen voorzooier hun legaat betreft. VRAAG: Mag ik tegen den wil van mijn man drie dagen buiten de stad bij mijn familie gaan logoeren? Wan neer ik het toch doe, welke gevolgen kunnen daardoor dan ontstaan? ANTWOORD: De vrouw is aan den man gehoorzaamheid verschuldigd, staat in de wet Op de overtreding van dit gebod is echter geen straf gesteld. VRAAG: Ik heb mijn pension ver kocht on f 50 borgstelling ontvangen. Het is beschreven op gezegeld papier. Nu iB de tijd 15 Februari 1914 verstreken en do koopster komt niet. Mooi ik nu de f 50 terug geven en kan ik het pension aan oen ander over doen, als gelegenheid zich voordoet? Mijn doel is dc zaak zoo spoedig mo gelijk over te doen. ANTWOORD; Dat hangt ai van uw contract Raadpleeg een advocaat VRAAG: Moet mevrouw een dienst bode, die rust noodLg heeft en thuis wordt verpleegd, toostgeld en verple ging^ kosten geven? ANTWOORD: Het Joon moet «enigen tijd worden doorbetaald. Bovendien moet. mevrouw zorg dragon voor be hoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling. Indien nu de dienstbode bij hare ou ders thuis wordt verpleegd, zullen de ouders hiervoor wel geen© betaling unnen, noch ook willen vragen, Moe ten zij zelve kosten maken, dan is het iet anders. VRAAG: Mijn dochtertje is 13 jaar en zit in een der hoogste klassen. Mag zij nu van sdhotofl aif of 1/ zij leerplich tig tot April? ANTWOORD: De leerplicht diuuut totdat zes klassen zijn doorioopen en de leeftijd van 12 jaar is bereikt. VRAAG: Is mevrouw verplicht, wan eer de dienstmeisjes uit Friesland zijn, haar op de uitgaansdagen het middagmaal te geven? NTWOORD: Ju, maai- de dienstbode is dan verplicht thuis te komen, emi op den gewonen etenstijd 't middagmaal aldaar te gebruiken. VRAAG; Gaarne had ik antwoord op onderstaande vraag: Mijn kip van zes maanden heeft stijve pooten. Waov- ischijulijfc aiju ze bevroren tij deus de laatste vorst. Kunt u mij zeggen wat Ik hier aan meet doen? ANTWOORD: Als het heest overigens gezond is of blijkt te zijn en de kam niet blauw wordt, kunt u de pooien dagelijks pönsooleu met Jodium tinc tuur, gedurende 8 dagen. Is de kam reeds blauw; dan is het nutteloos. VRAAG: Een mijner kippen pilot de kam van den haan voortdurend stuk. Kunt u mij ook zeggen wat ik hierte gen moet doen? ANTWOORD: Plaats deze kip zoo mogelijk vcorioopig apart en geel dic-r- voedsel, zooais paairdeaigebakt en weinig ma is door lxet graanvoeder. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen voor do schoolcommissie? ANTWOORD. Bedoelt u de Plaatselijke Schoolcommissie, of hij de Commissie tot wering vau School verzuim. In 't laatste geval moet u meedeelen, welke school het betreft. VRAAG. Tot wien moet men zich enden voor het plaatsen van een kiosk op een dor pleinen ran Haar lem? ANTWOORD. Tot het Gemeente bestuur. VRAAG. Waar kan men zich kosteloos laten onderzoeken voor tu berculose? ANTWOORD. Aan bet consulta tiebureau op de Gedempte Oude Gracht Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal, te houden op Donderdag 26 Februari 1914, des na middags 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van l>et voorschrift van artikel 10 bis der Bouwverordening. S. Wijziging der verordening heffing van Hoofdelijken Omslag. 4 Af- en overschrijving op de be grooting dienst 1913. 5. Voorstel tot wijziging van het uitbreidingsplan. 6. Aanstelling van eon bevolkings agent. 7. Levering van gas in Bloemen daal. IJMUIDEN. In verband met de voorgenomen stichting van een tweeden predikante plaats, waarover wij berichtten, heeft de Raad der Ned. Hervormde Kerk te IJmuiden in overweging genomen eene kerkelijke belasting te gaan heffen. Een onderzoek naar de mogelijk lieid hiervan zal binnenkort plaats vinden, zoo meldt 't Hbld. de heer J. L. Brio- VACANTITv-LEERGANG. Vanwege de Leidsche studentonaf- doeling van het Algemeen Neder- landsch Verbond zullen er dit jaar te Leiden weer vacant ie-ieergangen plaats hebben, zoo meldt de N. Courant. Zij zullen gehouden worden van 9 tot 23 September. Aan de leergangen zijn uitstapjes verbonden naar Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Del II. Dordrecht en Haarlem. INGEZONDEN MEDEDEÉLINGEN a 30 Cts. per regel. kan niet worden hersteld door het ge bruik vau opwekkende of prikkelende middelen. SCOlTS Emulsion geeft hernieuwde kracht, vitaliteit en gezond heid, omdat elk deel van het lichaam er door versterkt wordt. Op eiken leeftijd is (van Levertraan) de beste voor volwassenen en kinderen. Weigert na maaksels, welke teleur stelling en wanhoop geven. ti koop oevraagfl. A.VAK'T HOF, Croats Markt 23 Vervolg Binnenland. Kerk en School DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen. Naar Stavoren en Molk we rum J. G. Frericlis te Tornaard (Fr.) ROOMSCH-KATH. KERK. De heer P. G. Wijtenburg, deken en pastoor te 's-Gravenhage (H. Ja cobus), is door den paus benoemd tot kanunnik van het kathedraal kupii tel van Haarlem. N. R. Ct. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het voor bereidend geneeskundig examen de lieer S. W. Kool. Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten, de heer J. A. van der Stok. Utrecht: Bevorderd tot Bemi-airts de heer en Th. A. van Pienbroek en W. S. SljöbeL (U. D.) Amsterdam. Tot arts is bevorderd de heer F. A. Iloette, geboren tc Am sterdam, en geslaagd is voor liet eer ste gedeelte van het artsexamen de heer W. J. Louws. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer M. S. Kalma, geboren te Akkrum. op stel lingen. Leiden. Geslaagd voorbereidend EERSTE KAMER. Do Kamer heeft liet zich Zaterdag gemakkelijk gemaakt door slechte tot 3 uur te vergaderen, maar niettemin heeft zij hard gewerkt. Behalve een 70-tal naturalisaties, deed zij eenige kleine ontwerpen, af, bracht de Justi- tie-begrootïng ton einde, behandelde do Landbouwhegrooting en begon aan van Waterstaat. e Minister van Justitie, de heer Ort, wees er op, dat bij de salarissen rijksveldwachters vrije kleedir.g. geneeskundige hulp, kindertoe slag eu woninghüurvergoeding komt. li ij zou een nadere salarisregeling overwegen, maar kon geen toezegging doen. Tegen incidentieele verhoog ing van de rechtbank te Breda tot een der le klasse had,de minister bezwaar, itegen het eischen van een waarborgsom voor kosten bij proces sen inzake onderzoek naar het va derschap. Inzake de slappe toepassing der Arbeidswet wcnschte de Minister hooger beroep te bevorderen in geval len waarin te licht werd gestraft. De begrooting werd zonder hoofde lijk? stemming goedgekeurd. Het debat over de begrooting van I.andbouw, Nijverheid en Handel was grootendeels gehouden bij dc alge- nic-eue beschouwingen. De heer Zijlma betreurde dat niet een bedrag was beschikbaar gesteid voor de deelneming van den land bouw (en veeteelt) aan de tentoonstel ling te San Francisco. De heer Mi- chiels van Keesenich vroeg hooger 6ubsidie voor de paardenfokkerij in verband met de invoering van een stamboek voor k-oudbloed. De heer Polak bepleitte maatregelen tot liet behoud der bosschen, ook als natuur monument de invoering van den wet- telijken tienurendag; aanvaarding vau het Gentsche stelsel der werk loosheidsverzekering, met geldclijkcn Staatssteun; verschaffing van het recht van enquête van de Kamers van Arbeid en voerde nog enkele opmer kingen aan De lieer Bergsma sloot zich daarbij gedeeltelijk aan en drong aan op invoering van den vrijen Za terdagmiddag. De heer Treub, minister van Landbouw, was bereid om voor de vertegenwoordiging onzer veeteelt ter tentoonstelling van San Francisco een subsidie to overwegen, indien bleek dat particulieren zich offers ge troostten. Voor dc paardehïökkcrij zou do nieuwe wet de oenheid brengen die thans ontbrak. Voor het behoud der bosschen was hij stellig te vindenook al wierpen ze niet dadelijk rente af, was aankoop te verdedigen. Maar de Regeering moest zuinig ziju en kon. er niet te veel geld aan besteden. Bij het samenstellen van wetsont werpen op den 10-urendag zou spre ker niet op den loop gaan voor zwaren der werkgevers. Inzake de vverkloosheidverzekering kon spr. zich slechts gereserveerd uitlaten, omdat hij voorzitter van de Staatscommissie was. Een grondige herziening vau dc organisatie der Ka mers vau Arbeid, die de verwachtin gen hebben beschaamd, was stellig noodig. Hij overwoog de invoering van den vrijen Zaterdagmiddag voor bepaalde bedrijven. De begrooliug goedgekeurd zijnde, begon meu aau Waterstaat. De heer Michiels vestigde de aandacht op de Maaskanalisatie en drong aan op een kanaal van dc Zuid-Willemsvaart naar een geschikt punt vau de Maas. De heer Smits bepleitte uitvoerig vv gen-verbetering, onder aanvoering dat veie wegen door net onderhoud zijn bedorven, ook door den aanleg van tramwegen, rijwielpaden, telegraal- leidingeu enz. lieden 2 uur voortzetting. UIT DE STAATSCOURANT. Door de arr.-rechtbank te Utrecht is, ter vervulling een er vacature van rechter in haar college, de volgende alphabetische lijst van aanbeveling op gemaakt: mr. W. G. del Baere, kun toni', te Woerden; mr. dr. R. Kranenburg, j rechter te Tiel; mr. F. J. Lisman, subst.-griffier bij de arr.-rechtb. Utrecht. Gemengd Nieuws ERNSTIGE MUITERIJ TE TOULOUSE. De „Te!.' meldt nader over dit go- val Daar zij vaak niet weten, waar iie gevangenen moeten bergen, zenden do Franscho militaire autoriteiten de- zon soms naar andere garnizoens. waar de strafinrichtingen minder zijn. Natuurlijk zijn dat niet de Ifoste sujetten, die men naar elders zendt en de stad Toulouse kon dezer dagen prat gaan op den twijfelachtiger! roem, ©en bezending gevaarlijko in dividuen toegezonden- te krijgen. Daaronder bevonden zich een huzaar, twee matrozen en twoe zeesoldaten, allen ex-pensionnaires der strafcom pagnieën. ZooOra dit vijftal "o Toulouse was ondergebracht, trachtten zij uit de militaire gevangenis te ontsnappen door een gat te puikeu in een muur van hun cel en in een zoldering van de aangrenzende kamer, maar zij werden hierbij verrast, en nu begon er een beleg van de vijf muitelingen, dat negen uren duurde. Zoodra er alarm was geblazen, bracht de sergeant van de wacht het geheele gevangenispersoneel op de boen en liet luitenant-kolonel Mallet (van de gamizoenstroepen) waar schuwen, die zich dadelijk naar de gevangenis begaf. Hij maande de muitelingen aan, zich over te geven en beloofde hun toegevend te zullen zijn, maar de lielegerden, die alles wat verplaatsbaar was, tegen de deur hadden opgestapeld, antwoordden, dat zij weer aan den dwangarbeid wilden, en dat men hen maar moest komen halen, waarop zij luidkeels do „Internationale' begonnen te zingen. De kolonel verklaarde nu, dat hij hen nog acht uren tijd gaf, en dan de deuren zou laten inslaan. Die bedrei ging had zóó weinig uitwerking op do muitelingen, dat zij acht uren lator nog steeds brulden als bezetenen. Do kolonel besloot nu, korte metten te maken en beval aan tien manschap pen, ieder met een bijl gewapend, de deur en de barricade stuk te hakken. Na een verwoeden strijd slaagde oen met een revolver gewapende ser geant er in, door een opening in de barricade in de kamer te springen, en nu gaven de muitelingen de partij ge wonnen en lieten zich kalm wegvoe- Zeer waarschijnlijk staat hun een zware straf te wachten. HET PROCES-MIELZYNSKI. Graaf Mielzynski is door de jury te Meserritz (Posen) vrijgesproken. Graaf Mielzynski had den 20sten December jL zijn echtgenoote en zijn neef, op vermoeden ran ontrouw, met geweerschoten gedood. bij EEN SPION. Te Brussel is een zekere Jan Bollin ger aangehouden, geboren In Lotha ringen. Bij' huiszoeking heetft de poli tie in zijn woning fotografeertoöitel- len, Fransche en Belgïsclie militaire kaairten, foto's der forten, ran Mau- beuge, Duinkerken, Lier. Antwerpen, Luik en Namen gevonden. Baliinger heeft erkend in dieixst vrui een vreemde regeoring ie zijn, om spiortnendleasi te verrichten op Fransche graas en in België. Hij is eenige jaren geleden reeds wegens verspiedmg veroordeeld. Waarschijnlijk zal hij her land uit gebannen worden, daar het feit van spionnaige in België nk'. aürafbaar is, zoo meldt de N. R. Ct. TWEE DUITSCUE PLANTERS VERMOORD. Op de Lesea-plantage, 15 KM. van Apia, zijn volgens een telegram van den gouverneur van Samva, den 9den Februari twee planters door vier weg geloopen inlandsche poiitie-agenten vermoord. Bij dc onmiddellijk opge nomen vervolging der moordenaars, werden drie hunner gedood; dc. vier- •t echter te ontkomen, zoo meldt de TeL SPOORWEGONGELUK IN ITALIë. Een sneltrein van Pisa komende is bij het station Bispescia met een goe derentrein van Rome komend in bot sing gekomen. Er ziju twee dooden en zes gewonden. D YN AMI ETONTPLOFFIN G. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad in de dynamiotfabriek van do firma Nobel te Ardeor bij Glasgow, ten gevolge waarvan acht menschen zijn omgekomen en eenigen zijn ge wond. Do ontploffing werd over groo- ten afstand gevoeld en zware rookwol ken stegen na de catastrophe boven de fabriek op, zoodat ontzettende schrik in het dorpje Ar dee werd spreid. Er is groote schade in de fa briek aangericht en ook in de omge ving is de materieel© schade groot. Het ongeluk geschiedde in het meug- huis, dat volkomen verwoest is. GEPAKT. Vrijdag is to Cherbourg aan boord van. tie Kaïserin Augusta, Victoria een berucht zwendelaar aangehouden, nl. do gewezen bankier Ronder uit Ba zel, die daar indertijd aan .het hoofd hoeft gestaan ran een gunstig baken de bonk. Op zekeren dag echten Bauder -verdwenen met eenige miilioe- nen, die -tan anderen toebehoorden. Weldra bleek, dat hij in Frankrijk vertoefde en dc Zwitsereche regeering vroeg derhalve zijn uitlevering. Voor deze echter kon plaats hebben, was Bouder naar Amerita gevlucht. Hot scheen hem daar echter met te bevallen, hij keerde dus naar Europa terug en werd nu bij zijn aankomst te Cherbourg ingepikt MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK De mijnwerkers in de bassins ALuis, Aubin en Loire zijn van meening, dat het door den Senaat aangenoni n niet voldoende aan hun wenschen te gemoet komt en hebben daarom be sloten tot een algemeene staking, in gaande op heden. Maandag. SCHEEPSRAMP. Het Noorsche jacht „Mexico" heef; schipbreuk geleden bij de Saltcc-ci- landen. De positie van het schip i« zeer ongunstig; do zee is woest Twee mannen van de equipage zijn met een boot van het jacht aan wal gegaan, enkele mannen bevinden zich op de eilanden. De reddingboot is verloren gegaan, men vreest voor een groot verlies aan menschenlevens. Twee andere reddingbootcn zijn naar do plaats van het ongeluk vertrokken. Eenige redders, die het verongeluk te jacht „Mexico" te hulp wilden ko men, zijn om het leven gekomen. De equipage van de „Mexico" is geheel gered. Volgens dc Laatste berichten heb ben slechts drie leden van de beman ning der reddingbooten het leven ver loren. De bemanning werd te middernacht op de rotsen geworpen, de boot is to taal vernield. De overgebleven bemanning werd uitgeput op de rotsen gevonden. De „Mexico" is totaal verloren. BANDIETEN IN CHINA Uit Peking wordt geseind Men schat dat de bende van den ..Witten Wolf" bij dc plundering van Lioe-tsjeoe op 29 Januari niet minder dan 1300 mannen, vrouwen en kinde ren heeft vermoord. Er rukken thans 25.000 man troepen op naar de sterking van den „Witten Wolf' Tsjangyanghoean. waar zich bandieten, van wie de helft met mo derne geweren bewapend, moeten be vinden. Men meent, dat indien men niet er in slaagt de bende van den ..Witte Wolf" te vernietigen, zij het centrum van een nieuwen opstand zal worden. De troepen echter toonen grooten afkeer van den aanval. OVERSTROOMINGEN IN IERLAND. Een groote oppervlakte in Lci- tlirim en Roscommon is overstroomd weren zijn onbruikbaar en op vel© plaatsen zijn do bewoners geheel van het verkeer met de steden afge sneden. De bevolking in de buurt van Car- rich en Shannon bereidt zich voor om dc vlucht te nemen. De straten van Carrich staan onder water. Het wa- stijgt nog steeds-. Tal van hoo rnen zijn ontworteld, groote scliado Is aangericht. Voor zooverre tot dusver bekend is, is door de ramp een menschenle- >n te betreuren. MÜSEOMDIEVEN TE BRUSSEL GEARRESTEERD. Uit Brussel wordt aan de Tel. ge seind: Men weet, dat te Parijs een Belg ia gearresteerd, die beschuldigd wordt, medeplichtig te zijn aan den schilde rijendiefstal in het Britsch museum, te Londen. Vrijdagmiddag heeft men te Brus sel zijn medeplichtigen gearresteerd. Jielt zijn Jane Willeins, in 1886 te Brussel geboren, Gaston Godeau, in 1866 te Caen in Frankrijk geboren, en Araédée Chargeois, lil 1876 in Frankrijk geboren. Jane Wïilenw werd gearresteerd in de Rue van Ar tevelde, waar zij een eenvoudige ka mer bewoonde. Zij is de vrouw vao den man, die te Parijs gearresteerd, werd, een zekeren R een te Brussel welbekend heler Zij zijn verraden door hun te Pa rijs gearresteerde medeplichtige. De dieven hadden te Brussel in een groo te Bank een brandkast gehuurd, wel ke men gevuld vond met antieke kost baarheden, miniaturen enz. Het blijkt dat men de hand gelegd heeft op een goed georganiseerde Lende. Stoomvaartbericliteu STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Lombok vertrok 21 Febr. van Amsterdam naar Java. Het st. Java (thuisreis) vertrok 21 Febr. van Malta. Het st. Nias (thuisreis) passeerde 21 Februari Perim. Het et. Rembrandt (thuisreis) pass. 21 Februari Ciucssant. Het st. Vondel (thuisreis) vertrok 21 Febr. van Singapore. Het st. Krakatau (thuisreis) pass. i Febr. Gibraltar. Het st. Prinses Juliana (uitreis arr. 20 Febr. te Lissabon. Het et. Timor (thuisreis) verlr. 19 Febr. van Padang. Het et. Batjan (uitreis) arriv. 21 Fe bruari te Genua. Het st. Prinses Juliana (uitreis) ertrok 20 Febr. van Lissabon. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Ilet st. Anosleldijk, van Savannah naar Rotterdam, passeerde 21 Febr. uur 45 voorm. Prawlepoint. Het st. Potsdam, van New-York u. Rotterdam, arriv. '21 Febr. 3 uur 35 nam. in den N. Waterweg, meerde den Hoek van Holland voor het landen der passagiers. ROTTERDAM SCHE LLOYD. Arakan, arriv. 20 Febr. van Rot terdam te Hamburg. Het st. Deli arriv. 20 Febr. van Rotterdam te Hamburg. Het st. Jacatra (uitreis) passeerde 20 Febr. Sagrcs. liet st. Me n a do (uitreis) arriveerde 21 Febr. te Sabang. Het st. Tambora (uitreis) passeerde 21 Febr. Kaap del Armi. Hel st. Wilis (thuisreis) vertrok 20 Febr. van Marseille, STOOMV.-MIJ. OCEAAN'. Het st. Peteus vertrok 20 Febr. san Batavia naar Amsterdam. Het st. Ping Suey arr. 21 Febr. v. iva te Amsterdam. Het st Promotheus arr. 21 Febr. v. Java te Amsterdam. Het et. Oopack, v. Liverpool naar Java, pass. 21 Febr. Perim. Het st. Atrous vertr. 19 Febr. var lvobe naar Amsterdam. Het st. Helenus, vertrok 17 Febr. v. llong Kong naar Amsterdam. Het st. Pak Ling vertrok 20 Febr. van Amsterdam n. Java. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Frisia vertrok 20 Febr. van Buenos-Ayres naar Amsterdam. KON. WEST-IN'D. MAILDIENST, liet st. Lode wijk van Nassau, van Paramaribo naar Amsterdam, vortr. 22 Febr. des morgens te 7 uur van HAvre.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7