EEN VLIEGER DIE ALTIJD OP GAAT kracrr mtnw CÓ trrogm graan, Veil {jtuiri* stuk ran de wereld te zien, aldaar uuttig en belangrijk werk te vernon- ten en inderdaad in het belang Uur taensclihaid werkzaam te mogen zijn.'' DOOR DEN &CHRIK GEDOOD, liet dochtertje van den heer Van der L., lo Boxtel, welke laatste menschen wilde redden die m den Dommel vie len, is op 't gezicht daarvan zóó heng geschrokken, dat zij thans aan de gevolgen is overleden. EEN OVERDREVEN BERICHT. Op gezag van den ,,Hbld."-corres pondent te Deilt namen wij een be richt op over een ergerlijk optreden .van studenten in het Gasthuis aldaar. In de ,,D. Ct." schrijft de gonces- 1 heer-directeur echter het volgende „Wat het gedrag dier studenten in het golwuw der H. B. S. betreft, daar over kan ik niet oordeelen. Hun ge drag op ons terrein was echter niet zoo ijshaarlijk als het daarin werd voorgesteld. Onderstboven gekeerd of V&rnield is in den Gasthuistuin niets; evenmin hebben zij getracht het Gast huis zelf binnen te dringen. Integen deel, de jongelui bevonden zich in on- xen tuin meer in de positie van de muis in de val. Hoezeer ik ook v meening ben, dat hun handelwijze niet meer valt onder dat, wat men van een student zelfs op hun Oude jaarsavond door de vingers ziet, stel ik or toch prijS op, deze zaak, voor zoover het Gasthuis betreft, recht te zetten, te meer waar ik reeds las, dat zij in het gebouw de zieken hadden wakker gemaakt en de zusters waren lastig gevallen. Fama crescit eundo. Dat zoo iets ooit hier zou gebeuren, kan ik niet gelooven." DE VIJFDE WETHOUDER TE AMSTERDAM. We lezen in de Tel. „Naar wij vernemen heeft de recht- iche raadsfractie besloten, Woensdag a s. bij de benoeming van den vijfden wethouder te stemmen op den Unie liberaal mr. dr. H. J. C. van Tienen. Hel moet thans vaststaan, dat de gehecle vrijz.-democratische raads fractie bij de benoeming van den vijfden wethouder a.s. Woensdag den heer Wibaut zal stemmen Over de bezwaren, die aanvankelijk door en kele leden dier fractie tegen een can- didatuur-Wibaut bestonden, zouden dezen zijn wij goed ingelicht zijn heengestapt. De verkiezing van den heer Wibaut lot vijfden wethouder lijkt ons thans verzekerd. f AAR VERSLAG VAN DE S. D. A, P. OVER 1913. Op 31 December 1912 was het aan tal afdcelingen *84; op 31 December 1913 waren er 389. In don loop van het jaar 1913 ver- enoerderde dus het aantal afdeelingen met 105. Het aantal leden der afdeelincn iiecg van 156G7 op 31 December 1912 'tot 25708, vermeerderde derhalve met 10311 of met 64.21 pCt In de laatste vier jaren was de sty ling als vol^, 7n 1910 5 pCt.in 1911 25 9 pCt... in 1912 24.42 pCt. en in 1913 64.21 pCt. ACTIE VOOR STAATSPEN SIOEN. Onder leiding van den heer Voor- Drood had j.l. Zondag te Zutphen de nlgemeene vergadering plaats van de Geldersche Federatie van den Bond voor Staatepensionneering.. Verte- genwoordigd waren 27 afdeelingen, vertegenwoordigende ruim 3600 le den. Na behandeling van cenige huis houdelijke aangelegenheden kwam aan de orde de Beschrijvingsbrief van de Bondsvergadering. Een zeer ern stig punt van bespreking maakte uit hot voorstel der afd- Utrecht tot wijzi ging van art. 1 der statuten, waarvan het resultaat was, dat met algemee- ne stemmen een motie word aangeno men strekkende tot afwijzing van het roorstel-Utrecht, Enthousiast werd 't voorstel van liet Bestuur aangeno men, om op den 2den Pinksterdag te Apeldoorn een landdag te organisee- ren. Aan het eind der vergadering werd behandeld het ingediende wetsont- vverp-Treub. De indruk, dien het ont werp op de afgevaardigden maakte, werd neergelegd in de volgende mo- lie „Do Geldersche Federatie van af leidingen in algemeeno vergadering bijeen te Zuiplicn op 22 Maart 191S, met afge vaardigden van 27 afdeelingan, verte genwoordigende 3C00 leden, gehoord ei-:- discussie over het ingediende wets- ontvvcrp-ïrèub, inzonderheid met de daarjn vervatte bepaling, om de be deelden van ouderdomspensioen uit te sluiten cenerzijds dankbaar erkennende dut ook dit Wetsontwerp wederom een stap is in de richting van Staats pensionneering, anderzijds veront waardigd over de hoogd-onrechtvaar- digr. en onnoodige uitsluiting der be deelden van oordeel, dat 't de plicht is van den wetgever, om allereerst het begin van Staatspensioen toe te kennen aan hen, die daaraan het allermeest be hoefte nebben, dal. als financieele redenen tot deze uitsluiting hebben geleid, een anderen weg moet en kan worden gevonden, om daaraan tegemoet te komen doet een beroep op de Kamerleden voorstanders van Staatspensioen, om bij de behandeling van het Wetsont werp in de Tweede Kamer," met alle kracht tegen de uitsluiting d«r be deelden op te komen; gaat over tot de orde van den dag. Met alle beschikbare middelen zal öe propaganda voor Stautspcusioon in Gelderland worden voortgezet, waarvoor eeu aantal gemeenten voor het stichten vun nieuwe afdeelmgen worden aangewezen. iC'i'lP. ONDER DE SC.HILDERSGE /.ELLEN TE MIDDELBURG. Men sch'rijft cms uit Middelburg: Alhier dreigt eene staking onder- de schildersgezellen, daar de patroons weigeren te voldoen aan een verzoek van de gezellen om een loonsverhoo- gmg van drie cent in te voeren. De pa troons hebben op een herhaald ver zoek geantwoord bereid te zijn 1 cent per uur vorTioogTng fe geven, doch dan in den zomer niet meer zooals tot nu loe eon half uur schaften per dag uit Ie betalen. Volgens de gezellen is dit ee.ne vërhooging van f 4.30 per jaar. Zij hebben zich nu voor de derde maal tol de .patroons gewend mot hun öïsclien en daarbij een ultimatum ge steld van 27 Maart. Als zij voor dion datum geen gunstig antwoord hebben, zullen zij op een nader te bepalen dag tot staking overgaan. Titans bedraagt het loon 18 cent per uur. M. IIAMERSTER. In verband met liet telegrapliiseh bericht uit Batavia, de zware verwon- diug meldende van den controleur M. Hainerster te Amoentay, deelt men aan de „N. R. Ct." mede, dat ge noemde controleur buiten gevaar en herstellende is. BRAND. Te Ilatert hij Nijmegen, is afge brand de boerderij van de weduwe De Leeuw. Het vee werd gered. Oorzaak onbekend. VERDRONKEN. Men seint ons uit Den Bosch: De glazenwasscher van der Kroef is gisterenavond alhier te water geraakt en verdronken. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder Is voor nemens a.s, Vrijdag een bezoek te brengen aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum, zoo meldt de TeL ONGELUKKEN. De Tel. meldt: De 21-jarig dienstbode J. Ila arm a te Suameer js bij het uilspoelen te wa ter geraakt en verdronken. Stadsnieuws KIESRECHT. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis dat door hen op heden zijn vastge steld: a. een lijst, de inwoners aanwijzen de, die tot het kiezen van leden van' de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad be voegd zijn, en b. de alphabetische lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afgevoerd en daarop zijn ge bracht dat die lijsten van den 23en Maart 1913 tot er. met den 21en April d.a.v., op de gemeente-secretarie flste Afdee- ling) vuor een ieder ter inzage zijn neergelegd, en tegen betaling der kos ten, in afdruk of afschrift verkrijg baar zijn. Voorts dat een ieder bevoegd is tot en met den löen April 1914, onder bij voeging van bewijsstukken, op onge zegeld papier aan B. en W. verbete ring van de kiezerslijst te vragen, in dien liij zelf of een ander, in strijd met de wet voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt; dat dig verzoekschriften, met do bij gevoegde bewijsstukken, tot en met den 2ien April 1914 op de gemeente secretarie, ilste Afdeeling), voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat een ieder tot tegenspraak van het verzoek bevoogd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiterlijk den 23eu April 1914 aan B. en W. moet worden ingediend. VREDE NA DEN SCHOOLSTRIJD. In een vergadering dor anti-revoluti onaire ki-osvereemging „Nederland en Oranje", Dinsdagavond in het Bïon gebouw gehouden, hield Prof. Mr. P. A. Diepenhorst uil Amster dam een node over „Vrede na den Sdi ooistri jd." Do leden der R. IC an Christ.-His- tanUdre IkiiesveieeniigLngecn hadden ook fcot deze vergadering toegang. De Bron-zaal was goed bezet. De voorzitters der drie kiesvereenagin gen zaten op 't podium. De bijeenkomst werd met een kort woord geopend door Mr. A. Bnuoh, voorzitter der anti-rev. kiesvereeni- ging. Deze wees er op, dat deze avond bedoeld is als een poging bot vermeer dering, van de kennis der begimolen en een bevordering van een goede sa menwerking tusschen do gecoaliseer- de partijen. Hierna verkreeg Prof. Diepenhorst 't woord. Deze wees er allereerst op, dat (1e vredesbeweging in den laateten tijd veler belangstelling getrokken heeft. Pas is 't Vredespaleis in Den Haag geopend, en zijn enkele vredes congressen gehouden. Er waait een vredesmoesson, lofredenaars op den vrede leggen beslag op de geesten, men sticht vredesbonden, er zijn vre- destijdsiihrijlen, vredebals, vrede- (liners, enz. Men rodkt vredessigaren, ruikt vredes-odeure. enz. Er wo'rden vreclestooneelstukken op gevoerd, dichters, schilders, beeldhou wers, «ntleenon hun onderwerpen en beelden aan dan Vrede. Vrede is als de Liefde een toover- woord, dat de edelsten van ons ge slacht inspireert. Geen wonder, dat velen verlangend uitzien naar het resultaat der Vredes onderhandelingen, die thans gevoerd worden ter be&ndigiug van den school strijd in ons vaderland. Dien school strijd heeft immers liet Christelijk Volk een eeuw aan den lijve gevoeld. Spreker gaf allereerst een over zicht van de geschiedenis van (len schoolstrijd. De Grondwet-bepalingen spelen een zeer belangrijke rol in de worsteling voor de Christelijke schooL Mannen als Groen vam Prinsterer en Mackay, dr. Kuyper en dr. Schaap man en nog andere hoofdpersonen in den schoolstrijd, wérden (loor spreker genoemd, alsook wat zij in dien strijd hebben tot stand gebracht Het Kabinet Mackay kon in 1889 den eersten beteekenenden stap doen tot gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Do miiiisie- rN'GEZONDEN ME DEDEET.TNT,EN i. 30 Cis. per iVtfcT. ries Kuyper en Heemskerk konden daarop voortbouwen. Als 't ministerie Heemskerk zou zijn aangebleven, zou 't in de Kamers ge komen zijn met een wijziging van t onderwijs-artikel der Grondwet. De rangorde zou worden omgekeerd; het bijzonder onderwijs zou als het onderwijs aangemerkt wordeD, t openhaar onderwijs aanvulling, waar 't particuliere onderwijs in gebreke bleef. Er kwam bedenking van de mannen die zich niet kunnen losmaken van de gedachte, dat het onderwijs de taak van den Staat is. Uit de ziekelij ke verheffing van t intellect wijdde spreker 't, dat deze meening door deze mannen wordt voorgestaan, hoewel zij juist in andere zaken zoo sterk tegen staatsinmenging zijn. Het is de nawerking van den gods dienst der Rede, omstreeks 1789 ge propageerd, dat de dwaling is voortge sproten, dat de religie kan onderwe zen woïden zonder de speciale opvat tingen omtrent het wezen. 't Ministerie-Heemskerk is in 1913 door sternliusverdwazing verdreven. De Meiboom ging niet in de kap. Daarmede is tevens de voorgestelde Grondwetsherziening tor zijde gescho ven. Er is een nieuw ministerie gekomen. Mr. Cort van der Linden is 't midden punt van dit Kabinet. Na het optiedon van 't ministeric- Cort van der I,inden heeft men onver wachte zaken beleefd, zoo zei spreke'r. Tijdens de verkiezingen kon 't de fensiebeleid van minister Colijn „dien eenigen Colijn" zoo zei spreker geen genade vinden bij de linker zijde. Maar ditzelfde defensiebeleid is thans nog de richtenoe'r van de depar tementen van marine en oorlog. Eerst moest de Gouverneur-generaal Idonburg den troon in Buitenzorg af staan, omdat de kersteningspolitiek Indie voor ons in gevaar bracht. „Idenburg, de dweper van den troon in Indië weg!" dat was de leuzo van de sprekers der concentratie. Maar nadat er een vrijzinnig-democraat aan 't ministerie vun koloniën kwam, bieef Idenburg. En Idenhurg bleef Idenburg. Wat blijft er nu over van do bedenkingen, die de Concentratie legen Idenburg had? zoo vroeg spre ker. Er is geschimpt met de zedelijkheids- wetten van minister Reguul, maar laat de Concentratie nu eens aan den nieuwen minister van Justitie, Mr. Ort, zijn oordeel vragen over de werking der wet. Spreker wil-le ia liet midden laten, of de Ned. Hervormde Kerk, die vol gens mannen der Concentratie van 't rechtsche ministerie zooveel te duch ten had, er nu, onc'er dit Kabinet, zoo veel beter aan toe is. Vanwege de Concentratie werd ge zegd dat beslist Staatspensionneering moest worden ingevoerd. Deze bjlan- góii zijn nu toevenrouwü aan Jtrot. ireub, die eerst een tegenstander van Staatspensionneering w ts. Maar Prof. Treub stond daar als eeu man, die zei„ik kan ook anders toelach). De onderwijzers, die zooveel van het nieuwe ministerie verwacht luidden voor de verbetering van hun positie, moeten vóorloopig tevreden 'zijn met de houten hum en de worst aan do zweep. De tegenwoordige minister van Bin- nenlandsche Zaken, Cort van der Lin den, staat geheel anders tegenover 't bijzonder onuerwijs, dan zijn voor gangers van Links en dan de stenibus- uctio van den nieuwen minister ver wachtte. De staatscommissie voor oplossing van den schoolstrijd is thans ge vormd. Soms zijn Staatscommissies glo rieus© kapstokken voor moeilijke yuaesties. Maar toch kun ook zoo'n Staatscom missie nuttig werken. De voorstanders der openbare school zijn in de laatste jaren opge schrikt door den revolutionairen geest onder het onderwijzerskorps aan do openbare school. De openbare school wordt afgebroken dooi de eigen onderwijzers. De voorzitter van den 7(XX) leden sterken Bond van Neiler- landsche Onderwijzers heeft in een vergadering van dien Bond gezegd, dat het openbaar dïlderwijs niet alleen neutraal moet zijn tegenover God en godsdienst, maar ook tegenovor de Staatsinstellingen en 't koningschap en vorstenhuis. Hel is te betreuren, dat zoovelen hel jnraad eerst nu hebben ontdekt. Maar zij 't ook laat, de oogen gaan toch open voor liet gevaar van zoo'n neu traliteit. Het vrije reclit der ouders ten op zichte van de keuzo openbaar of bij zonder onderwijs, moet geheel toege past worden. Zal deze onderwijs commissie sla gen Er zullen vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Men twijfelt rechts aan de verzoenings gezindheid van de mannen van links en niet geheel zonder grond, als men denkt aan de candidaatstelüng van Prof Eerdmans in Rotterdam en aan uitingen van Mr. P. 'lideman in „Het Midden" over de benoeming der Staatscommissie. Maar toch zijn de oogen met ver trouwen op de Staatscommissie ge richt, als een star der hope. Zeker optimisme kan niet gemist worden bij de verwachting van de re sultaten van den arbeid der Staats commissie- Maar wil de commissie slagen, dan zal finaal gebroken moeten worden mei het denkbeeld,, dat de openbare school de volksschool is en de bijzon dere school slechts secte-scliool. De mannen van Links zullen liun zondenregister inzake den schoolstrijd moeten herzien. Het resultaat van do commissie ligt in de handen vuu de liriksche vertegenwoordigers. Spreker drong aan op hechte, heili ge eendracht tusschen de rcchtsche Joden der commissie. Verdeeldheid kun veel nadeel brengen. Rechts jaagt naar vrede; wij smach ten er naar zoo zei spreker. Vrede op schoolgebied, maar vrcdo door recht. Een valschen vrede Legeéren wij niet. Spieker kan zich niet voorsteilen, dat de mannen van rechts slechts vre de kunnen nemen als de gestelde cischen worden ingewilligdvolko men gelijkstelling op financieel ge bied der bijzondere en openbare school en ook volkomen gelijkheid op rechtsgebied. Rechts vraagt geen bovoordeeling van de bijzondere school, maar alleen de vrijheid en gelijkstelling. De vraag is gesteld, of i»eciudiging van den schoolstrijd geen gevaar is voor liet voortbestaan der rcchtsche Coalitie. Spreker gelooft dit niet, maar ook al bestond die kans, dan nog mag uien daarvoor met uit den weg gaan. Al zou er geen schoolstrijd meer bestaan, dan toch blijft de noodzake lijkheid, om tegenover de revolutie hel evangelie to stellen. De schoolstrijd is slechts een onder deel van den grooten strijd over het gezag der Goddelijke Openbaring of do menschelijke Rede. De diepere een heid tussohoh de Christelijke partijen zal steeds sterker worden. Een krachtig applaus volgde op de rede. Mr. Bruch sprak een dankwoord lot .den spreker. Prof. Diepenhorst 6loot do vergade ring met gebhd. G u nu i u g. Aan de laagste inschrijf ster voor het fctucadoorvverk aan de Rijkskweek school aan de Leidsche Vaart alhier, de firma Bruggeman en Marlens, is du werk gegund voor ƒ3980. Y REE M DELIN G EN B E ZÖE K Zondag i April komen hier 28 lion- gaarsche meisjes, leerlingen van de Ecole supérieure do commerce te Pres burg, onder geloide van het onderwij zend personeel, op haar doorreis naar Londen. Zij zu'len hot Stadhuis, het schiklerijcninuseum en de tuinbouw- inrichting van de firma Krolage be ziel iligen. VOOR DE PAARDENTRAM VETE- RANEN. Bijna is 'l een jaar geleden, dat we, nadat de Haarlercscho jongelui in een dollen roes 't ouwe paardentrammetje luidden uitgefuifd, bij middernacht van 't aandoenlijke afscheid vun dit trampersoneel van de directie getui gen waren ;aandoenlijk, omdut de oud jes een treurige, want onzekere toe komst tegemoet gingen. Dadelijk z.jn krachtige j-ogingen in 't werk gesteld, om den ouden dag de zer getrouwen te verzekeren. De aan deelhouders der Paardentram deden wat zij konden en uit. de burgerij vormde zich een commissie, die geld verzumelde ten bate van 't tramper soneel. .luist in de courant van gisteren heeft men 't een-en-andcr kunnen le zen over de deelmg van t gold, dat de trainmaatschappij voor het voormalig uersoneel had afgezonderd. En aan den avond van dien dag werd een feestvoorstelüng ten bate der tramveteranen gegeven. De schouwburgzaal zag er gezellig vol, op alle rangen uit, toen het fan farecorps der E. S. M. 't program be gon met een flink gespeeld Salut au drapeau van De Wolf De vereentging die l>elangloos meewerking verleende vroolijkte de luisteraars op met een Lust spiel-ouverture van Kéler-Bela. De organisators van 't feest, we mogen wel een bijzonder woord-van- hulde brengen aan Mej. Mary Fleisch- mann, die met onvérflauw den ijver voor goede dingen, weder alle eriergie hooft gegeven, om dezen avond te doen slagen hadden ook de meewerking verkregen van de dames Pee roboom uit Haarlem en Joosten uit Amster dam. Mejuffrouw Ans Peereboom ver gastte ons op een viool-concert van De Bériot, waarbij Mejuffrouw Léonie Joosten begeleidde. Deed 't eerste deel van 't concert vooral de technische vaardigheid v-an Mej. Peerc'boom bewonderen, 'L mid- don-stuk, zoet-vloeiend en lieflijk aan doend, bracht het publiek geheel on der de bekoring van haar spel. Het luchtig parelend slot-deel gaf een aan- genaam-pitlig besluit aan haar mooie spel. Mej, Joosten toonde zlcli oen sympa thiek en vaardig begeleidster. Aan mej. Peereboom viel veel bijval ten deel, waarin haar begeleidster verdiend deelde. „Cremer" nam het grootst e doel van don avond in beslag en het moet ge zegd worden, de uitvoering van Nou- ltuys' „Goudvisöhje" voor liet publiek, dat thans den schouwburg vulde en niet gewoon is „Cremer" te komen zien, was voor velen een openbaring. Men kent dit stuk. dat Van Nouhuys beste tooneelwerk is en weet hoeveel 't tweede bedrijf van Koorders, zijn vrouw en G'ret-a Roskamp vergL De schrijver is er in geslaagd in deze tweede acte een maatschappelij ke en moreele tragedie samen te brengen in één stuk en heeft op tref fende wijze 't uit- en inwendig gebeu ren tot de hoogste potentiaal gespan- De drie spelers outwikkelden in dit bedrijf zulk een verzorgd cn echt-in- geleefd spel, dat zij maar zeldzame oogenblikken bleven beneden het peil, dat we gewoon zijn beroepsacteurs als maatstaf te stellen. 't Meest-uitblinkendc was ook de zen avond Greta Roskamp, van wie we reeds zooveel malen voortreffelijk» melden mochten. Marie Koorders was daarbij een waardige figuur, als tegenbeeld in dezen feilen zielestrijd der heide vrouwen. 't Derde bedrijf daalde even in spcl- sterkte, maar daf komt voor een gruut deel, door 't wat-gerekt-zijn van den dialoog tusschen Herman Koorders cn zijn vrouw, waardoor deze slot-acte onvermijdelijk matheid brengt over t 6pel en zeggen. Maar van het tweede bedrijf namen wc eeu bijzondere herinnering mee. De andere medespolende leden der vereuiïigiüg deueu verdienstelijk werk. Arie Joosten en Stijntje maakten van hun dankbare rolletjes wel iets aar digs, waarom "t publiek hun een ex- -üjipiausje gaf. De hoofdrollen kregen verscheiden malen een groot-applaus. Wat dan ook zeer verdiend was. Tot slot speelde dc E. S, M. steeds onder leiding van don heer Van 't Hof een lustige finale. De dames-executanten, Cremer en de E S. M-, benevens het Comité ver dienen een woord van waardeering voor het geven van dezen feestavond. HINDERWET. Op 7 April kunnen bij 15. cu \V. van Haarlem bezwaren ingebracht wor den tegen het verleenen van vergun ning aan K. van Eden tot oprichting an erne inrichting tot het bewaren ■n verwerken 'aftoppen) van benzine en naphta op een gedeelte van het open terrein, gelegen achter- en ten noorden van hot perceel aan het Spaarne No. 38. De Directie der Ilollandsclio IJzeren Spoorweg Maatschappij om vergun ning tot oprichting van eene L_.nk- workerij, uurwerk- en instrument makerij, timmermanswerkplaats en smederij, voor het verrichten van on- dorhouds- en herstellingswerk in een gebouw, te stichten op een gedeelte van liet perceel kad. sectie A No. 3531. Op 2 April kunnen bij B. en W. be zwaren ingebracht worden legen hot crleenen eener vergunning aan de firma Bocke en Iluidekopér, tot het oprichten van eene door oen electro motor van 9 P.K. te drijven goederen lift in hot perceel Spaamdammerwej hoek Paul Krugerkade. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Vaccinatie. Woensdag S en Donderdag 9 April telkens des namiddags van 2 tot 3 uur, zal ten Raadhuizc gelegenheid bestaan tol kostelooze vaccinatie en re-vaccinatie, HEEMSTEDE. EEN NIEUWE COÖPERATIEVE BOUWVEREEN1GING. Dinsdagavond waren in de zaal van den lieer Martin aan de Cnmplaan alfiier ongeveer dertig personen bij eengekomen, om middelen te beramen teneinde lot de oprichting vun een nieuwe coöperatieve bouwvereeniging to geraken. Ter vergadering was een bouwkundige aanwezig, die op duide lijke wijze de menschen voorlichtte, lioo aan grond te komen cn daarop op de voorileeligste manier gerieflijke arbeiderswoningen te bouwen. Ook werd de vergadering door een lid van een reeds in deze gemeente bestaande bouwvereeniging ingelicht omtrent het couperatiewezen en de wet op de coö peratie. Het resultaat van de geanimeerde besprekingen was, dat staande de vergadering een 20-tal personen tot de nieuwe vcreenïgiug toetrad. Een voor- loopig comité gevormd, dat spoedig een tweede vergadering zal uitschrij ven, waarop de verschillende bo- stuursfunctiën verdeeld en andere za ken besproken zullen worden, en den naam van de vereenigïng wordt vast gesteld. Kiesve reeniging. De Kiesvereeniging „Heemstede"1 houdt de volgjnde week een algemee no vergudering. Daarop heeft o. a. oen bestuursverkiezing plaats, noodig wegens periodieke aftreding en aan vulling. Pers-Overzicht Dr. KUVPElt LN ilh'i' .Au.siSTER- SCHAP. „Do Amsterdammer'' liet onlang3 doorschemeren, dat bij den leider der anti-revolutionaire partij zoodanig verval van krachten was ingetreden, dat hij, uls te oud, voorgoed afzag van de ministerieele carrière. In „Do Standaard" wordt in een driestar daarbij het volgende opgemerkt is cit niet iets te strak geoordeeld Gladstone trad opnieuw, tor oorzake van de Balkan-gruwelen, als presi dent-minister op, toen hij reeds 87 jaar was. Thiers trok, 80 jaar oud (volgon3 het „Hibld." is dit. onjuist, Thiers stierf namelijk op 80-jarigon leeftijd) naar Petersburg, om voor zijn land te plei ten, en werd een jaar later president van de Frjnsche re-publiek, eu Kiamel Pacha werd grootvizier op 86-jarigen leeftijd. Nu heeft dr. Kuyper pus de 76 ach ter den rug. Toch, dit geven we toe, kan reeds op zulk een leeftijd zoodanig verval van krachten zijn ingetreden, dat men oen onderkomen moet zoeken in het Oude mannenhuis. Mogen we daarom ons de vraag ver oorloven, óf de redactie van „De Am sterdammer" metterdaad oordeelt, dat dr. Kuyper nu reeds bij deze uitge putte en leeggepompte publicisten is in te declen? Ons dunkt, ze had althans de mo gelijkheid moeten inzien, dat iemand van de portefeuille afzag uit anderen hoofde. liet „N. v. d. D merkt op Ons dunkt, dat menig punncist op dit oogenblilt nsg wel met den bojaar- den „Standaard "-redacteur zou wil len ruilen diens pittige, sobere, rake zeggingskracht, zijn rijkdom van ge dachten en taal, zijn zelden falende wakkerheid en steeds frisscheu strijd lust. Jn liet Oudemannenhuis zoeken wij hem tot dusver nog niet. DE POLITIEKE TOEKOMST. De lluagsche briefschrijver van Do T ij d IR.-K.) heeft hooren beweren, dat het de bedoeling is, liet wotsonl- werp-Treub nog dezen zomer te be handelen, doch hij gelooft daarvan niet veel. De regeering kan moeilijk liet oog slui[eu voor het feit, dat het wetsont werp zoo goeu ms zeker iioi. „ötaaia- okiu met naait. De recmerzijae xn Keisteen Tweede Kamer Kan moeilijk anuéis uuil eenparig stemmen tegen net wol soi uw tip, neiweia met u Ij-jóu Haar arbeid omvei werpt, muar Het welk, erger uau dal, ue kerkelijke ur- ineiizoig uwiugt piaats te maken voor de ötuaw-uniieiizorg, ecu nieuwigheid waarvoor ue bodem van ailiciit geen Juriü ter werelcl zich slechter leent dan Ue onze. Indien dit juist is, dan valt het wetsontwerp xn ieder ge vul in do Kêiste Kamer. Maar de correspondent twijfelt zelfs of het ontwerp dé Eerste Kamer ooit zal bereiken. Indien enkele liberale bladen hot al min of meer hebben verdedigd, zoo is er niet cén, die de uitsluiting der be deelden voor zijn verantwoording hoeft durven nemen. De heer Treub zou dus, om te slagen, deze uitsluiting moeten prijs geven en dit is. naar „Do Nieuwe Courant" heeft opgemerkt, voor hom onmogelijk. Trouwens, zoo hij de uitsluiting der bedeelden laat vallen, dun geeft hij aan zijn ouder domsrente in theorie in nog meerdere mate dan reeds liet geval is, het ka- ukter van bedeeling en wordt het daardoor voor de rechterzijde nog be denkelijker. Wordt het wetsontwerp verworpen, dan is de heer Treub niet alleen tot heengaan gedwongen, maar zal mot hem vermoedelijk bet gehecle kabinet moeien verdwijnen. Koloniën EEN KRANKZINNIGE. In den vooravond trachtte een krankzinnige Aljeher het bivak Mou- reudoe binnen le dringen. Toen luitenant llotz met enkele manschappen der wacht den man traditie te arresteeren, werd genoem de officier zeer licht aan den arm met den parang verwond. De aanrander moest worden neer gelegd, cn bleek eeu ontvluohte waan zinnige uit de kampong Nagroë (Mcu- reudoe) te wezen. De man was door 'le familieleden opgesloten, doch wist in een onbewaakt oogenblik te ont snappen. INGEZONDEN Y«n ingotonden stukkou, geplaatst of niet geplaatut, wordt do kopie don inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur. Vergun ons in uw veel gelezen blad eenige plaatsruimte; bij voorbaat on zen dank. Wij, leden van liet bestuur <'c'r tuin dersvereeniglng Tuindérsbdmig, ken nis genomen hebbende van liet inge zonden stuk van de heeren P. Brussé c.s., moeten ten sterkste opkomen te gen de insinuatie ale zouden de tuin dersvereenigingen in het moeras zit ten. Niets is minder waar, daar wij

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6