Humors Bums MEPHISTO TWEEDE BLAD Vrijdag 27 Maart 1914 Buitenlandsch Overzicht Dit de Fraisclie politiek. Dc Enquêt e-C ommissi o. Voor de enquête-commissie in de zaak-Rochet te verklaarde de procu reur der republiek, Lescouvé, dat to.n Mr. Bernard hein vroeg liet proces Ro- chette uit te stellen, hij in het onder houd met den advocaat steels den in druk kreeg, dat het niet om persoon lijke redenen was, dat dit uitstel werd gevraagd, maar dat het geschiedde verzoek van den minister van finan ciën; hij kende echter de gronden niet, die de minister voor bet vragen van uitstel hebben kon. Lescouvé herbaalde, overtuigd te Bijiij dat zoo hei uitstel verleend werd onder voorwaarden, <Le hij beschouwt als do meest betreurenswaardige uit den tijd dat hij magistraat is, er pres sie door de regeering is geoefend op den procureur-generaal. Minister Bien\ enu Martin verklaar de, d.it hij in cie kanselarij had gezocht naar liet rapport van Fabre, maar geen spoor er van Fad kunnen ont dekken. Ondanks het aandringen van den minister bij den procureur-generaal haii deze den teksi, niet willon afgeven. Hij had toen niet verder aangedron gen op afgifte van het document, om dat twee zijnor collega's bij de zaak betrokken waien. Men had hem dan kunnen verwijten pressie te hébben; uitgeoefend en daaraan misschien «en verkeerde uitlegging hebben gegeven. Bicmonu verklaarde vorder, dat hij van een ambtgeroot bad vernomen, «feit het door Fabre opgemaakte stuk aan Bart hou tor hand was gesteld en dat hij niets wist van rapporten om trent erdaginj \au de zaak der Gran de Chartreuse. Hij had den procureur- generaal te Grenoble alleen verklaard, dat hij gaarni zou zien, dat mot de zaak zoo spoedig mogelijk voortgang werd gemaakt. Fabre verklaarde, dat Briand hem had gelast zich vrij te houden van alle politieke invloeden. Briand deelde mede, dat Roclielte in vrijheid was gesteld tegen het ad vies van kanselarij en parket, maar ingevolge den wensch, uitgesproken door de Commissie van Enquête in haar rapport. Jaurès. merkte toen op, dat de in vrijheidstelling van Rochètte de ma gistratuur niet had ontlast van haren plicht om hen. te doen bewaken. De arbeid van de commissie is ge ëindigd. Hoo zal haar conclusie zijn? UitdeFransche Kamer. De Kamer nam met 394 tegen 95 stemmen een wetsvoorstel aan, wanr- b j de ministers van oorlog en marine gemachtigd worden over ie gaan tot een uitgave voor éénsbaai van 3.143.FrOO.CMX) fres. voor het leger en 765 000 000 voor de vloot. Een commissie van vijf leden zal de uitgaven controloeren. minister. De Koning keerde van Chester In Londen terug. Minister Asquith werd onmiddellijk nonr Buckingham Palace ontboden. In de wandelgangen van het parle ment werd verteld, dot veldmaar schalk Sir John French, chef van den general en staf cn luitenant-generaal Sir J. S. Ewart, ontslag aangevraagd en verkregen hebben. Allerlei UitdenDuitschonRijks- dag. De Rijksdag heeft in eerste en twee de lezing aangenomen oen wetsont werp, voorgesteld door de duel-com missie, bepalend, dat een uitdaging tot een tweegevecht in verband met een laakbare handeling, in plaats van met. vestingstraf, met (invangenis, eventueel met verlies van de burger lijke rechten, bestraft zal worden. Staatssecretaris Lisco verklaarde, dat de rijkskanselier, die groot belang Bteit in deze quaeetae, het ontwerp in overweging zal nemen. UitMexico. Het Mexicaansche gezantschap te Washington ontving het volgende te- lozram: „De rebellen zijn opnieuw, toen zij poogden Torreon. to naderen, met zware verliezen uiteengeslagen bij Gomez Palacio". FEUILLETON Vrij naar het Duitsch EDWALD AUGUST KöNIG. 87) Spreek niet van afstand doen.Bro- ni, ging Eduard voort, nimmer zul je mij daartoe overreden. Geloof ook niet, dat liet een oogenblikkelijkc op welling is, die mij tot deze verklaring beweegt, zij is de vrucht van rijpelijk nadenken en van een besluit, dat door niels meer aan het wankelen kan ge bracht- worden Houd moed en zie ge troost de toekomst tegemoet, mijn trouw en standvastigheid zullen alie hindrrnalen overwinnen. Ik geloof het niet, fluisterde zij. en hare wangen kleurden zich nog donkerder Denk om.mijn armoede en om do smet, die op nnjn naam kleeft! Denk dan ook om de stijfhoofdigheid van je moeder, die nnj wel nimmer als hare schoondochter zal erkennen Zij moet! Kun je haar dwingen? Je eisen lieftalligheid zal er haar Botha en Hertzog in Zuid- Af rika. Central-News seint een belangwek kend bericht uit Kaapstad. Volgons dit zou generaal Botha, met hot oog op de toenemend' macht van do ar beiderspartij bij do jongste verkiezin gen gebleken, onderhandelingen heb ben geopend met generaal Hertzog. Bijzonderheden worden nog niet ver meld. Onmogelijk is het natuurlijk niet dat Bctlia, die in den Vrijstaat hij de verkiezingen voor den Provincialen Raad, waarvoor een orbedderscandi- daat en overigens uitsluitend aanhan gers van Hertzog zijn verkozen, de macht van Hertzog heeft loeren ken nen, begrijpt alleen niet sterk genoog meer te staan. En daar hij slechts de kc-uze heeft tusschen toenadering tot de Unionisten, wier invloed afneemt, of tot de Hertzog: sten, wier invloed stijgende is, is het dus niet onmoge lijk, dat hij pogingen wil doen do een dracht onder de nationalisten te hor stellen. Maar bevestiging van het bericht dient niettemin nog te worden afge wacht, zoo merkt 't T-Tbld. op. Binnenland FRAUDE. Het Handelsblad meldt: De directie van de Rijkspostspaar bank te Amsterdam, had sinds «eni gen tijd geconstateerd, dat licit ver bruik van steenkolen aan haar inrich ting sterk was gestegen, vergeleken bij vorige jaren. Em scherpe oootróle werd dienier crevolige uitgeoefend cp de aflevering der kolen, en daarbij bleek, dat de leverancier van de steen- ko'en en de machinist van de Rijks postspaarbank fraude pleegden. De machinist teekende nl. weegbriefjes af. waarop een hooger gewicht aan kolen was ingevuld dan de leverancier had aangevoerd, en het provenu ltier- van deelden koopman en machinist gezamenlijk. Woensdag zijn beide pemmen door den Officier van Justitie gehoord, en vervolgens uasf het Huis van Bewa ring overgebracht. ZONDAGSRUST KPPBRSBEDRJJF Ingevolge een actie van het perso neel ;n het kappers- en barbiorsbedrijf ■te Bussum en Noorden, hebben aJle patroons uit beide gemeenten zich ver bondon om te beginnen den len Paaschdag, 12 April as., algeheefie Zondagsrust in le voeren. EEN STAKING VAN MEUBEL MAKERS. Men meldt ons uit Apeldoorn.: Sinds geruim en tijd wo'rdt door de afdeel in g Apeldoorn van den Ned. Bond van Meubelmakers, behangers en aanverwante vakgenooten, een ioonacliö gevoerd. Gevraagd wo'rdt een ïóonsverhooging van 3 cemt per uur, Invoering van den 16-urigon ar beidsdag en betaling van ov erge ld voor overuren, nachtwerk en arbeid op Zon- en feestdagen. Tot nu toe zijn de patroons weigerachtig gebleven aan die eischen tegemoet te komen, waarom than3 de afdeeJing heeft be sloten voor een viertal lirma's de werkstaking te prodiameeren. Zaterdag a.s. zal tegen 4 April de arbeid opgezegd worden bij de firma's J. van Heerden, S. de Jong, H. W. Barbels en Barbiers en Zo'nen. 29 gezellen zijn bij deze staking be trokken. LIJK OPGEHAALD. Uit de Maas te Lottin», bij Venlo, is opgehaald het lijk van zekeren B. W., uit H. Gladbach, oud 29 jaar. Omstreeks vastenavond, heeft hij ge- ruimen. tijd in Venlo vertoefd en er 'n aanzienlijk bedrag aan geld verteerd. Op liem werd bevonden een geladen revolt er. Hoe hij te water is geraakt, is tot heden niet opgehelderd. POSTPAKKETTEN. Op het adres van den Nedertand.- schen Tuinbouwraad en gesteund door vele Kamers van Koophandel, in zake verhooging der thans geldende maxi ma der afmetingen en van het gewicht der postpakketten, is door den Min- van Watertïtaat afwijaend beadhita, op grond der beweid ng, dat, waar hier te lande in de behoefte tot vér-zen dung van grootc pakketten boven het ge wicht van 5 Kg. op goede en niet kost bare wijze wordt voorzien door bijzon dere ondernemingeneT vooralsnog geen voldoende grond bestaat., om in den dienst der pakketpeat de zeer kostbare veranderingen Ie brengen, welke de verzonding van groot© en too nopen, zei hij op een toon van het volste vertrouwen. Zij zal wel toege ven, laat dat maar gerust aan mij over. De wijde wereld staat voor ons open, mijn engel, wil men ons hier ons geluk niet gunnen, welnu, dan zoeken wij het op een andere plaats; wij vinden overal een tehuis, wan neer wij beiden maar bij elkaar zijn. Denk je er zoo ook niet over? Zij sloeg de betraande oogen naar hem op, een onbeschrijflijk teedere liefde straalde hem tegen. Ja, ook ik geloof het, antwoordde zij, maar Geen „maren" als ik je bidden mag, vertrouw op mij, ging hij op een hartstochtelijken toon voort. Het doel, waarnaar wij streven, zullen wij bereiken, wanneer wij elk ander slechts trouw blijven. Wanneer gij van mij afstanddoening eischt, dan eischt ge ook van mij niet al leen jou, maar ook mijn ongeluk, doe het dus niet, ik kan toch niet bui ten je. Zij keek hem diep in de oogen, een gelukzalige glimlach gleed gelijk een zonnestraal over haar gelaat. En ik niét buiten jou, fluisterde zij. Zij hoorden dat de deur geopend werd. de stem van Elza wenschte hen geluk. Ja. wij zijn gelukkig, zei Eduard. met een van vreugde etralenden blik zijn zuster de hand drukkende. Ook zware pakketten zou veroorzaken. Het bestuur sleffl. zich voor, nader op deze aangelegenheid terug te komen, te meer, waar in het antwoord wordt medegedeeld, dat een minder vèr gaan de, dan d® gevraagde nil breeding, van de thans geldende maxima der afme tingen van pakketten wordt overwo gen. ONGELUKKEN. In het St. E'.isabekhsgestacht te Lei den is kort na haar aankomst aldaar gisteren overleden hot 14-jarig dochter ltje van den landbouwer V. te Leider dorp. Hét 'kind was door een zol derluik in den stal gevallen en had een hersenschudding békomén. Mr. E. SCILAAFSMA. Dinsdagavond is te Bergum over leden mr. 15. Scliaafsma, oud-lid der Tweede Kamer, kantonrechter en schoolopziener aldaar. HOOG WATER. De Maas te Was Belli Is weer 18 c.M. gewassen, en staat 2.83 M. België seint was op de Maas en op alle bijrivieren. NEDERLANDSEN OPENLUCHT MUSEUM. Te Arnhem werd, onder voorzitter schap van den heer F. A. Hoefera, de jaarvergadering gehouden van het Nederiandsche op en I-u cht-mujieum. Het jaarverslag en de rekening en ver antwoording werden goedgekeurd. Uit dit vvn-sl'og bleek onder meer, dat de commissie van bijstond thans bestaat uit de hoeren dr. H. Blink, voorzatter, Herman v. d. Kloot Meyburg, secre taris. en de hoeren F. A. Hoefere, dr. J. Kalf, J. P. Lonkhuyzen, W. J. S. Schaap en prof. W. Vogelenzang, le den. Door de2e commissie van bij stand is in studie genomen een alge meen plan van aanleg voor het open lucht-museum, welk plan nog nader zal worden uitgewerkt. D8 vereeni- ging telt ongeveer 300 leden en begun stigers. Aan het slot van hot verslag worden vermeld de voorwerpen, welke de vereanlging ten geschenke ontving o. a. die van het onlangs overleden be stuurslid jiir. Feith en van het Md Au gust F assen, eveneens ovedteden. Vooral de schenking van laatstge noemde, een aantel voorwerpen be trekking hebbende <»p iNoord-Bra- bant's Folklore, is zeer belangrijk. De vereeniging heeft uit eigen middelen verschuilende -voorwerpen aangekocht In den loop van het jaar hoopt het be stuur reeds oen voorloopig museum- gebouw in gebruik te kunnen nemen, ter opneming van belangrijke colleo- liee, waaromtrent onderhandelingen worden gevoerd. Tot bestuursleden werden gekozen de heer-en S. Koenen, te Bennekom, J. E. Schouten, te Groningen, en L. Ba ron Ta eis van Amerongen, tfe Reus- wonde, en Jasper W urnen, te Zwdlt-e. De aftredend© beStuurafledén werden herkoaeu. Besloten werd tot uitgifte van een cbBgatiéieening van f 100.000,waar van voorkoopig f 45.000 zal worden ge plaatst. Aan de regeering zal lontstem ming worden gevraagd voor het orga- niseeren van een loterij. CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ. In een dezer dagen te Utrecht ge houden vergadering van personen, tot dusver behoorende tot de anti-re volutionaire en ciiïistelijk-historis.-he partijen, is -na zeer ernstige bespre king, besloten tot de oprichting van een Christelijke Volkspartij voor Ne derland. Deze partij wenscht ais hervor mingspartij veel verder te gaan dan eerstgenoemde partijen, doch zich le vens te stellen tegenover het Christe lijk Socialisme. Ook zal zij, krachtens hare Protestanbsche beginselen, geen compromis kunnen aangaan mot de Katholieke Staatspartij. In haar program ran actie is duide lijk omschreven, dat zij, met erken ning van de H. S., a's richtsnoer voor geestelijk, zedelijk en maatschappe lijk leven, met eerbiediging van het Koningschap, den bestaand-en regee- ringsvorm en den persoonlijken eigen dom, wenscht te ijveren w-or zoodani ge maatschappelijke hervormingen, die de nooden der minder bedeelden kunnen wegnemen, hun geestelijk, ze delijk en stoffelijk welzijn bevorderen. Voorts zijn In haar program van actie opgenomen het algemeen kies recht met. evenredige vertegenwoo-rdi- gi.i zult het worden. Geduld maar, ik strijd voor jou en geef dien strijd niet op, vóór wij de overwinning be haald hebben, die ons het geluk op aarde verzekert. Zij bleven nog lang bijeen, om over de toekomst te beraadslagen. Het scheen hun raadzamer toe, voorloopig de verloving geheim te houden het was immers mogelijk, dat de on schuld van Hagen nog aan het dag licht kwam. Dit zou den strijd met de ouders van Eduard aanmerkelijk ver lichten. Vol vertrouwen zag Eduard de toekomst in en zijn vertrouwen oe fende ook op het gemoed van Broni zijn geruststellenden invloed. Moch ten er aok al wolken dreigen, op den storm moest toch immers weder al tijd zonneschijn volgen 1 De avónd viel reeds, toen Eduard en Elza afscheid namen'; op Theo, die eerst laat van zijn kantoor terug keerde, konden zij niet wachten Doch toen zij heengegaan waren, zonk Bro ni, door haar geluk overweldigd, op de knie neder, uit haar hart cn van haar bevende lippen rees een vurig dankgebed ten hemel op voor de ster, die aan den duisteren horizont haars levens plotseling zoo schitterend was opgestegen. In den stillen mid dernacht. Midden in de stad lag de smalle ging, bén staatspensioen voor aJle 65- jarigen, bescherm en de maatregelen in het belang van de arbeidende klas sen, kantoorpersoneel, landbouwers, en? een volksleger en algemeeme diei-riplicht, verzekering legen werk loosheid, verbetémg van het lot der lnliandscüie bc-.olking in onze koloniën en streven naar autonomie (zelfbe stuur). De Christelijke Volkspartij wiS door het ruim beschikbaar stel len van staatssubsidie aan hoog©-, middelbare- en vakscholen, de kinde ren der maatschappelijk mirtder be deelden in de gelegenheid stellen zteih voor ambten en bedi-eningiein te bekwa men, waaïvan zij thans uitgesloten zijn. Begin April zal het manifest met be ginselverklaring der nieuwe partij verschijnen, terwijl tevens besloten is tot de spoedige uitgifte van een eigen orgaan. DE BOND VAN MINDER MARINE PERSONEEL. Thans zijn. naar „Bet Volk meldt, door mr. Troelstra aan den Minister van Marine de volgende vragen ge steld: le. Is de Minister bereid ©enige exemplaren an het door Z. E. in zijn rede van 18 Maart 1914 bedoeld ge schrift ter Griffie van de Kamer te de- poneeren? 2e. Is het. bericht juist, dat dit ge schrift o.n. bostemd is aan de officie ren der vloot te worden uitgereikt? 3e Heeft de Minister reeds uitvoe ring gegeven aan zijn in de Eersie- Kamer bekend gemaakt voornemen om «van toekomstige officieren het sub 1 bedoeld beknopt wetenschappelijk werkje over den klassenstrijd te ver schaffen? 4e. Heeft deze verschaffing plaats gehad door oj neming ■van liet werkje onder de leermiddelen van de betrek kelijke onderwijsinrichtingen of op an dore en zoo ja, welke wijze? 5a Is de o and rang tot deze aanvul ling van bedoeld onderwijsmateriaal uitgegaan van de met het onderwijs belaste ambtenaren? Ge. Is de Minister bereid van de uit voering van hot sub 2 en 3 bedoelde voornemen af te zien? 7e Wil de Minis*-r mededeel ing doen van bepaalde feiten van insubor dinatie, weigering of andere gevallen van inbreuk op de verplichtingen van den militair in dienst, die z.i. het ge volg zijn vai. het optreden van den Bond van minder Marinepersoneel? 8e. Is de Minister bereid door een parlementaire commissie de bestaande grieven van het personeel te doen on derzoeken, ten einde langs dien weg te komen te: verbetering van den geest op de vloot? 9e, Is de Minister bereid in af wach, ting van de resultaten van dait onder zoek de circulaire ter wering van de organisatie van de schepen dor vloot -voorloopig buiten werking te stellen? ARTSEN EN PESTBESTRIJDING. Naar van bevoegde zijde wordt mee gedeeld, zal aan de nagelaten betrek kingen van de in het belang der pest- besirijding naar Nederlandsch-Indië uitgezonden geneeskundigen, ingeval van overlijden door de uitvoering van gevorderde of bevolen dienstverrich tingen, onderstand worden verstrekt op denzelfden voet als aan landsdie naren in vasten dienst. Ook vrouwelijke geneeskundigen kunnen worden uitgezonden. INTERNATIONALE WETGEVING. Dit jaar ln September komt weer een internationaal congres te 's-Gra- venhage bijeen, n.l. de Vereeniging tot beoefening van de Internationale Wetgeving (International Law Asso ciation), welke sedert kort een afdee- Mng hier te lande heeft opgericht, zoo nteldt de Tel. BIOSCOOPVERBOD. Naar het HbkL, in zake het verbie den van de biosoope-vooretelling der Parijsche Commune in het Ediron- thea-.er te Amsterdam, nader ver neemt, geschiedde dit uitsluitend, om- dut de eigenaar van de bioscope, on danks de herhaalde waarschuwingen van de brandweer, de bekende voor schriften in zake brandweer overtre den had. Daarom was door don burgemeester, op advies van den commandant der brandweer, de vergunning ingetrok ken. De Parijsche Commune had dus mets met het verbod uit te staan. ONDERHOUD MET WETHOUDER WIBAUT. We lezen in het „Hbld."1 Men moet niet denken, dat er nu plotseling wonderen golieuren, nu een soci aal-democraat wethouder van Amsterdam is geworden. Aldus de heer F. M. W i b a u t in een onder houd, dat wij met hem hadden. En hij vervolgde steeg, waarin Benjamin Simon woon de Hij was een oud, gebogen man. Sommigen noemden hem een zonder ling, anderen een hebzuchtige» gie rigaard en woekeraar Hij dreef han del in alles, zijn kleine woning was van den kelder tot aan den zolder op gepropt met ouden rommel, dien hij voor eenige grosscheu gekocht had en met een geringe winst weer van de hand deed. Bij dezen handel kon hij niet veel verdienen en hij maakte dan ook van iedere gelegenheid ge bruik om daarover zijn klaagliederen aan te heffen en aan een ieder, die het hooren wilde, de verzekering ;e geven, dat hij een arme drommel was. Bij velen vond hij voor deze bewering wel is waar geen geloof, zij wisten zeer goed, dat in zijn klein achterka mertie, waarin hij den ganschen dag huisde, een groote. ijzeren kast stond, en dat hij ln deze kast zijn schatten bewaarde. En daar hij niemaEd in zijn vertrouwen nam, zoo lag he: in den aard der zaak, dat onbevredigde nieuwsgierigheid en nijd een Cresus van hem maakten, die op zijn schat ten troonde en zelf niet wist hoe rijk hij was. Ilij woonde alleen in het huis, zijn vrouw was voor vele jaren reeds gestorven, zijn kinderen had den hem verlaten, om in andere ste den hun geluk te beproeven. Een ou de meid bediende hem, maar zij sliep niet onder *ün dak, zoodra de dag ten Er moet toch rekening gehouden worden met de opvatting van de an dere leden van Let college i an B. en \Y-, wier medewerking noo,,:g is om nieuwe zaken tot stand te brengen. U zcide Woensdag, bij de aan vaarding van het wethouderschap, dat u meende doeltreffender,met name vóór de volkshuisvesting, werkzaam te kunnen zijn als wethouder dan als raadslid Juist ik meen dat door de vor ming van een afzonderlijke afdeeling „volkshuisvesting" de zaken, dis daarmede verband houden, doeltref fender en beter kunnen worden voor- bereid. En voegde do nieuwe wet houder er hij, naar ik hoop in een sneller tempo. Uit mijn optreden in den raad is voldoende bekend, zoo vervolgde de heer W'ibaut, dat ik meen, dat be gonnen moet worden met den bouw van woningen in huurprijzen van ƒ1.80 tot ƒ2.50 per week. Dus woningen, zooals „De Arbei derswoning" die wil houwen Ja, maar dan niet alleen voor groote gezinnen, zooals de wonin gen van „De Arbeiderswoning", doch ook voor kleinere gezinnen, wier in komsten te beperkt zijn om f'ók f 3.50 te verwonen. Dus rechtstreekscbe gemeentelij ke woningbouw vroegen wij. Er is niet zulk een heel groot verschil, aldus het antwoord van den nieuwen wethouder, tusschen rechtstreekschen gemeentelijken wo ningbouw en woningbouw door vor- oenigingen met Rijksvoorschot en een bijdrage in het tekort op de exploita tie, wanneer namelijk bij dien laat- sten bouw de gemeente zich alle waar borgen wil verschaffen, die zij meent te moeten hebben. Het betreft hier meer een quaestie van doel matig heid. Trouwens, in de toelichting op het voorstel-Woilring c.s. inzake den bouw van 2000 woningen van ge meentewege i3 de mogelijkheid open gelaten van aanwijzing door de ge meente van een lichaam, dat het be heer en de exploitatie der woningen op zich neemt. Dat lijkt me een oplossing, die be keken kan worden. In het algemeen zullen de woning bouwverenigingen, die alleen voor schot krijgen, wel voorzien in de be hoefte aan woningen van drie gulden .en daarbóven. Maar onder drie gul den kan men niet bouwen zoo, dat de kosten van rente én aflossing op den voet der Woningwet gedekt worden. Wij informeerden naar het stand punt van den nieuwen weihouder in zake woningen voor de allerarmsten. Dat is c-en geheel afzonderlijk vraagstuk ten onrechte verwart men het met den bouw van woningen on der drie gulden huur. Die woningen voor do allerarmsten zijn woningen voor bedeelden hier nadert men dus do armenzorg. Dat zal ook wel ge meentelijke woningbouw moeten wor den, maar ciat v raagstuk is hier nog niet bekeken. Men deukt, zoo vervolgde wethou der Wibuui, dat het niillioenen moet kosten cm den allcrergsten wo ningnood op to pelten, en dut dit zal uitJoopen op een stadsbankroot. Dat is zeer overdreven. Wat den woningbouw alleen met voorschot betreft, kan bij goed ge meentelijk toezicht worden aangeno men, dat in den regel do gemeente geen verliezen zal lijden. De tekorten worden beperkt tot die vereenigingen, welke met voorschot en b ij d r a g e in het tekort dei' exploitatierekening bouwen. Nu is het tekort op de exploitatie van „De Arbeiderswoning" voor 543 woningen geraamd op 32.500 's jaars. Dat is dus ongeveer 60 per woning. Naar dien maatstaf berekend zou dit voer 2000 woningen 120.000 bedra gen. En daarvan zou de gemeente de helft kunnen terug vragen van het Rijk, zooals ook niet „De Arbeiders woning" geschied is. Met een paar ton per jaar kan men op die wijze heel wat doen in liet be lang der volkshuisvesting, al is de zaak hiermede natuurlijk niet opge lost. Ik stel voorop, dat het Rijk bereid moet worden bevonden, een voorschot cn de helft van het tekort te geven. Mocht het Bijk géén bijdrage in het tekort geven, dan zouden de kosten voor de gemeente verdubbelen. En geeft het Rijk ook geen voorschot, dan zou de gemeente dit zelve moeten doen. Maar het is natuurlijk zeer ge- vver.seht. dat het Rijk zoowel voor schot als de helft van de bijdrage in het tekort geeft en dat daarop wórdt aangestuurd. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Mishandeling. In de middagzitting werd een vroe ger gestaakt reclitözaakje afgehanr deld. einde neigde, moest zij zijn huis lot aan den volgenden morgen weder verlaten. Was zij weg, dan ontving Bc-njamin Simon de personen, d:e 'n beroep op zijn kas kwamen doen. Zij kwamen alleen, wanneer het donker was, menschen uil alle kringen der maatschappij, de heeren meestal met opgeslagen jaskragen, de dames dicht gesluierd Er waren ook sjofelljes.ge- kleede lui onder, maar wie die perso nen waren, zulks liet niet met zeker heid vaststellen, want zij slopen bij na ongezien het huis in en ook weer uit. Booze tongen wilden beweren, dat niet alles, wat Benjamin Simon uitvoerde, wettig geoorloofd was, dat er onder zijn dak veel gestolen goed Ing, waarnaar de politie tevergeefs zocht, en deze geruchten hadden al meermalen tot een gerechtelijke huis zoeking geleid, die echter steeds zon der eenig resultaat was gebleven. Voor dit huis stond Christiaan Ka- scbier tegen middernacht in de uni form van nachtwaker. Ruiten hem liet zich niemand in de steeg zien, in den omtrek was alles stil, slechts in de verte hoorde men nu on dan het rollende, spoedig weder wegstervende gedruiscli van een rijtuig. De bewo ners der steeg schenen zich allen ter ruste begeven te hebben. KSsebler zag achter geen enkel venster meer licht, overal was liet stil en donker. Hij zelf had het recht om hier te GREEPJES. 23. DE TOEKOMSTIGE KIEZER. We stonden voor 'e heeren Alders' sigarenmagazijn in de Generaal Cron- jéstraat, en keken naar de transpa ranten, waarop Haarlem's Dagblad de Schoter.sche Raadsverkiezing zich deed afspelen. „We" waren "velen.'Schotensche kie zers, en vrouwen van Schotensche kiezers, mitsgaders ook velo toekom stige kiezers. Er waren er bij van drie turven-hoog, en ze bleven dapper op hun post, gedrukt in de woelige men- schen-massa. die uren lang op den uitslag bleef wachten, den stand bere- deneerend en becritiseerend Licks en rechts van me stonden „toekomstlgen". Zoo naar schatting van "n jaar of tien, elf. Vérre toe komst Sèg baas, zei m'n rechterbuur- man (en hij keek omhoog, vertrouwe lijk naar me op) wat gebeurt er nou? Ik vond het moeilijk om hierop een duidelijk antwoord te geven, maar toen ik er nog over dacht kwam t al van links, schamper: Mot je frage? Weet iedereen. Verkiezing Se motten in den Raad! Wie? vroeg de eerste Drie van de zeven zei ik, het jneutraalsle antwoord gevend. Drie? kwam de tweede. Vier. Me broer soit het, beslistvier. Ik zweeg besche den. De autoriteit van den broer leek onaanvechtbaar. Maar de eerste gaf het zoo gauw niet op. Wat lietèekent R. K. Dat wist m'n linkerbuurman. En soc.-dem Wist-ie óokDat benne de so* jale. En antirev. Sanik nou niet! zei het orakel, dat aan t- e:nd van z'n wetenschap was. Gelukkig kwam er afleiding, 'i Liep al tegen het eind van den etemmings- uilslag, en nu werden de laatste ver anderingen in de getallen op 'iet w'n- kelraom gemaakt Alle stemmen riin binnen, zei een échte kiezer, en hij noteerde gewich tig de cijfers in 'n beduimeld boekje. De toekomstige die 't zoo goed wist. hóórde 't. D'r komt r.iki meer! zci-d-ie. Welles! (van rechts). Nietes! Wedde? Goed. Om 'n segaar! 't Scheen een gevaarlijke speculatie van den rechtsche. maar daar kwam „een onzer" naar het raam toe, haal de een cijfertje achter een der na men weg, een 1, en zette er een 0 voor in de plaats. D'r was een stem te veel genoteerd. 'k Heb 'ct gewonnenzet do kleinste. Nietes! D'r most bijkommen, ni Iets afcaan! Moeilijk geval. Bóos werden ze. ru zieden om 't recht op den segaar'... Maar net toen m'n linkerbuurman z'n riemgesp losmaakte, en het ge vecht zou beginnen, kwam moeder Ie voorschijn, Mee naar huis, darlo- lijk Je moet naar bed! De toekomstige kiezer, tcgcnstr'b belend, verdween. ERPAY. H. en Van K. uit de Nieuwe Meer. Stonden terecht, omdat zij op Zondag 17 Augustus P-, een landlou per, d:e de herberg van Van K. had bezocht, zouden gestompt en get,la gen hebben, toen deze met een rouw, in wier gezelschap hij was, de her berg zonder betaling van de vertering wilde verlaten. Van K. beweerde niet geslagen te hebben en II. zeide dat alleen gedaan te hebben, om zicli te verweren, toen P. hem trapte. Een getuige heeft verklaard n ct gerien te hebben, dat bekteai'den sloe gen of stompten. Een thans gedagvaard getuige, B., heeft wel gezien dat beiden sloegen. De Ambenaar klaagt er over, dat, wanneer in de Nieuwe Meer iets ge beurt, het zeer moeilijk is getuigen te vinden. Want er wordt daar gewerkt met bedreiging. Daarom durven de menschen niet als getuigen optreden. Toch heeft men hier de verklaring van B.. die het slaan heeft gezien en de getuigenis van den veldwachter Roza. Spr. eischte tegen Van K. 10 da gen en tegen H. een geldboete van 10 of 10 dagen hechtenis. Mr. Baas deelt de toedracht der zaak mee en merkt op, dat hier alleen de getuigenis van de beide landloo- pers is. Wel heeft de laatste getuige verklaard gezien te hebben dat er ge slagen is, maar deze bekl heeft geen goeden indruk van de zaak gekregen, 't geen blijkt uit zijn verklaringen. staan, want de steeg lag in zijn wijk, bei was zelfs zijn verplichting om hier wacht te houden en acht te ge ven op elk verdacht geluid. Dit geluid liet. nadat de klok middernacht had geslagen, niet lang meer op zich wachtende deur van Simon's wo ning knarste in haar hengsris, een donkere gestalte vertoonde zich op den drempql, die den waker Iranstfg wenkte. Een oogenblik later stond K&sc-bier in het donkere huis en de roode Frits sloot achter hem zachttes weer de deur. Uit de achterste ka mer viel een smalle, zwakke licht straal in het voorhuis, dat eveneens met allerlei ouden rommel opgevuld was cn slechts een nauwen doorgang vrij liet. Waar is de oude? fluisterde K-i- sebier. die over zijn gansche lichaam beefde Je zult het dadelijk zien. ant woordde de roode Frits met heesche stem een ander is al voor mij aan den gang geweest. Stoot je r.iet. hrt is hier nauw, voor het ov-wige heb ben we niets te vreezen. want dé oude is dood. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5