H JiLEM'S Dubud DERDE BLAD Vrijdag 27 Maart 1914 binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons Aan don heer Van Deventer werd verlof verleend tot een interpellatie over do pesLbestrijding op Java, op een nader to bepalen tijdstip. liet voorstel lol onteigening voor de uitbreiding van het Kamergebouw, waarvan een gevel-schetsteekening in de vergadering was tentoongesteld, werd na langdurig debat aangenomen niet 60 tegen 5 stemmen. De hoer Do Monté handhaafde zijn bezwaren, de heeren Van Bylandt en Lohman bleken door de discussie overtuigd, dat het ontwerp zonder prejudice omtrent het plan van ver bouwing kan worden aanvaard. Do heeren Van Doorn, Tydeman, Van Vli jmen en de Minister Lely verdedig den het voorstel, allen erkennend, dat de Kamer omtrent de uilvoering vrij blijft. Dolt het ontwerp tot aankoop van perceelen aan het Achterom, de Ka- pcJbrug, enz., in verband met het vorige voorstel, werd zonder débat of stemming aangenomen. Evenzoo eeni- ge kleine ontwerpen, waaronder een tot wijziging der Stoomwet en be scherming van nuttige, in "1 wild le vende dieren. De Kamer ging tot na Paschen uit een. (Reed3 in een gedeelte van een vo rige oplaag opgenomen). Zooals wc reeds hebben gemeld is d.j Tweede Kamer gisteren, na afdoe ning der agenda, op reces gegaan. De navolgende wetsontwerpen en conclusies werden nog aangenomen, meereiideels zonder debat of hoofde lijke stemming lo. Bekrachtiging van een overeen komst met de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen tot wijziging van die van 20 Febr 1904/18 Dec 1903 be treffende den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Eindhoven naar Weert. 2o. Verhooglng van het IXe hoofd ei uk der Staatsbegrooting voor 1914 (Kabelkanalisatie Amsterdam's-Gra- venhage—Rotterdam). 3o. Behandeling van een overeen komst met de gemeente Alkmaar in zake ruiling van gronden, in die ge- ineente gelegen op het zg. „Eiland enz. 4o. Bekrachtiging van een overeen komst door den Staat met de ge meente 's-Gravenhage gesloten in za ke ruiling van terreinen aan de Binckhorstlaan aldaar, 5o. Conclusie van het verslag der Commissie omtrent de nadere inlich tingen op het adres van R. Huigen, hoofdconducteur 1ste kl. bij de Maat schappij tot Expl. van Staatssp., hou dende verzoek om instelling van een onderzoek betr. adressant aangedaan onrecht. 6o. Wijziging van de Stoomwet (wet van 13 April 1896, St.bl. no. 69). 7o. Bepalingen tot bescherming van in het wild levende nuttige dieren. 8o. Vaststelling van het slot der re kening van ontvangsten en uitgaven voor Ned.-lndië over 1910. 9o. Regeling van de ontvangsten en uilgaven van het Pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren voor het vierde kwartaal 1913 en voor het jaar 1914. lOo. Conclusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op het adres van II. baron Van He men tot D.ngshof, eerste-luit. der ma riniers te Amsterdam, houdende ver zoek een wijziging te bevorderen van art. 6 van de Regeling van het Korps Mariniers. llo. Conclusie van het verslag der Gommiss o omtrent de inlichtingen op het adres van den gewezen maga zijnswerkman bij 's Rijks werf te Amsterdam D. Folkers, houdende ver zoek om verhooging van pensioen. 12o. Voorziening in zake de Rijks bijdrage ten behoeve van scholen be doeld in art. 48, eerste lid, lo. b, vijf de, zesde en zevende zinsnede, der wet tol regeling van het lager onder wijs, enz. 13o. Overeenkomst met de Maatsch. tol Expl. van Staatsspoorwegen en met Mr. H. J. Doudè van Troostwijk betreffende het sLilhouden van treinen te Nicuwersluis. Bij 'l ontwerp no. 7, de mollen- en kikvorechen-bescherming beoogende, gaf de heer 'l'reub, Minister van Landbouw, den heer Van de Velde de verzekering dat een verstandige en niet sentimenteele en voor andere be langen meer schadelijke toepassing dezer wet zou worden bevorderd. De conclusie sub lOo werd, toen de Mi nister \an Marine had te kennen ge geven dal door den loop der omstan digheden de zaak in quaestie „in or de en van geen practisch nut meer was, door den heer De Monté Ver- Loren namens de Commissie van on derzoek tot een eenvoudige dankbe- tu.ging voor de inlichtingen beperkt. Dezelfde Minister, de heer Rambon- net, gaf bij de conclusie sub. llo den heer Gerhard de toezegging van na dere overweging, of er nog reden kon bestaan om, zij 'l dan uil clementie, den adressant hooger pensioen toe te kennen. Vooral het laatst-behandelde ont werp lokte nog een vrij langdurig de bat uit. De heer De Monté Ver-Loren vroeg toezegging dat, ook na deze overeenkomst, bij de dienstregeling zou worden gelet op de belangen van de Vechtstreek bij 't stoppen van zoo veel mogelijk treinen te Nieuwersluis. Maar de Minister van Waterstaat weigerde op dit punt eenige bepaalde belofte te doen en daarom ook ver- klaurde zich de genoemde afgevaar digde tegen 't ontwerp. De discussie liep echter meer over een juridisch punk De heer Visser van IJzendoorn, die later bij den heer Troelstra steam vond, achtte deze re geling eigenlijk don Staat onwaardig. Men heeft luier blijikbaar een uitweg gezocht voor een in ons recht bestaan de Leemte, die nl. dat er geen vaste regelen bestaan, al 3 bij onteigening, voor de nietigverklaring van bij con tract verkregen rechten in 't algemeen belang. Volgens dezen spreker en zijn medestander meest de rechter hier bepalen of en zoo ja welke schade geleden wordt door den bezitter van het ontnomen rechL Dat nu was bijna nihil en de f 100.000, die de hoer D. van T. zal erlangen voor het niet- stoppen van oen groot aantal treinen te Nieuwersluis, schatte hij op aller meest f 25.000. Er werd hier z. i. mis bruik gemaakt van bet ontbreken van een regeling im de wet Daarentegen betoogde de heer Ter Spill en mét hem ging de heer Lim burg en de Minister, de heer Lely, ge heel mede, dat men naar ons recht geen "privaatrecht, b;j contract ver kregen, zonder algemeene regeling bij de wet, mag vernietigen. Alleen bij een evcniucele grondwetsherziening ware het mogelijk deze materie op den voet van de onteigening ten algemeene nutte te regelen, maar zoolang dit niet is geschied, eerbiedige men het per soonlijke recht en billijkheid, gelij'k hier is voorgesteld. De vorige Min. v. Waterstaat 'regelde de zaak volkomen Kauffmtui-oisch door het aanvaarden van deze overeenkomst. Een proces ware een veel Langer weg en zou geen zekerheid geven dat de rechter de vergoeding op een lager bedrag zou stellen. De Min. ontkende overigens dat de vergoeding te hoog is; alles hangt af van dengene die 't recht bezit Van misbruik was geen sprake; de Staats spoor zelf heeft 't bedrag aangeboden. Ten s'otte is het ontwerp met 31 te gen 23 stemmen aangenomen. De Kamer zal niet vóór 5 en niet la ter dan 21 April weder bijeenkomen. ONDERWIJZERSCOMÏTé VOOR GEMEENSCHAPPELIJKE SALARISACTIE. Nuuui uo upuiachten, gegoven aan net moueraiutm van net canule, uugovociu wuxeii, is 'i genee- le comiib ïnjeen geweest ter bespre- liiug van ue i»ij uo juugswj uogiooiuig gevwiue actie en van ue stappen, uie in uo naaste toekomst kunnen worden gedaan. nupport werd uiigebracht van de bezociwii, aigeicga mj nameneden, beuooioiiuo vot veiscmneiiuu poJiiieso li'dcues. De vertegenwoordigers van het comité zijn omvangen uoor de vol gende heeren dx. D. Bos, Th. M. Ke telaar, lur. J. Limburg, C. van der Voort van Zijp, 1.. i>. Duymac-r van '1 wist,mr P. J. Troeistra, K. ter Laan, jhr. mr. A. F. de savornm Loh man, dr. YV. H. Nolens, mr. in. H. ue Meester, W. J. E. tl. M. de Jong en mr. E. E. van Raalto. De heer mr. M. Tyileman had den wensch te kennen gegeven, schriftelijk op de hoogle le worden gesteld. Ten aanzien van den drang van eeinge zijden tot het houden van een grooto openbare vergadering, waarin uiting kou worden gegeven aan het gevoel van bittere teleurstelling over het uitblijven van maatregelen ter voorziening in den meest dringenden nood, inzonderheid van de onderwij zers ten platten lande, besloot het co mité daartoe te zullen overgaan, zoo dra van eene zoodanige vergadering eenig nuttig effect kan worden ver wacht. Met waardeering heeft het eomité kennis gonoinen van het feit, dat de meerderheid der '1 weede Kamer uit drukkelijk ae noodzakelijkheid heeft uitgesproken van een verhoogmg der wettelijke minima, en niet minder van de toezegging, door den heer Th. M. Ketelaar gedaan, dat deze spoedig zal indienen een wetsvoorstel tot verbete ring der salarissen. Aan het moderamen van het comité werd opdracht gegeven, zich tot den heer Ketelaar te wenden, opdat het comité zich zou kunnen beraden over de actie, die het in verband met de indiening van dat wetsvoorstel zou kunnen voereD. Aan deze opdracht heeft het bestuur van het comité reeds voldaan het bestuur heeft de zekerheid verkregen, dat reeds met ernst wordt gewerkt aan de voorbereiding, die uiteraard aan de definitieve indiening van be doeld voorstel moet voorafgaan. DE QNDERWIJSQUAESTIE TE ZAANDAM. In den Gemeenteraad van Zaandam kwam Donderdagavond de bekende onderwijsquaestie aan de orde. In het Htold. lozen we 't volgende verslag. De hc-er Francken merkte op, dat over deze benoeming beo! wat stof is opgejaagd. Het standpunt van den wethouder kan spr. niet rechtvaardi gen. Door het hoofd zijn een tiental sollicitanten gehoord. Daarenboven heeft de wethouder het noodig geoor deeld omtrent een der candid aten, den heer Peerlkamp, alle inlichtingen te vragen. Dat heeft een eigenaardig lacht op de zaak geworpen. Het rap port moei door het schoolhoofd wor den uitgebracht; B. en VV. zijn echter vrij daarbuiten om de voordracht op te maken, llei rapport was niet on gunstig omtrent den beer Peerlkamp, doch met zoo gunstig, dat hij op een huogero plaats dan no. 5 kon kiomen. De heer Vreeken heeft motieven ge noemd, waarom hij hom niet meer kon aanbevolen. Daarbij zijn kleinig heden, maar liet hoofd is verplicht ook op kleinigheden te letien. Vast staat, dat de heer Duys zich bijzonder voor Peerlkamp heeft geïnteresseerd. Dan het rapport der geneeskundi gen. Het tweede onderzoek zou spr. huiverig maken op Peerlkamp te stemmen. Hij kon niiot onvoorwaairde- lijk worden goedgekeurd; feitelijk is hij dus afgekeurd. Want dat de beide anderen, die zooveel Jonger zijn, de zelfde akten hebben, is ook geen aan-' beveling voor Peerlkamp! De heer Feisser wijst er op, dat voor het eerst do voordracht alphabetilsch is gesteld, zonder dat dit door B. en W. is toegelicht. Dat maakt dat ieder er het zijne van denkt. De leden we ten nu niet wien zij moeten nemen., omdat zij de voorlichting van B. en W. missen. De verordening kent geen voorwaar delijke goed- of afkeuring. Zoolang de verordening niet is gewijzigd kan zulk een candidaat niet benoemd worden. Voorwaardelijke goedkeuring kennen we niet. Overigens acht spr. de benoeming van Peerlkamp niet gcwenscht, noch in het belang van het onderwijs, noch in dat van de financiën. De minstens even geec-liikte candidaat zou f 1150 krijgen, Peerlkamp f 1450. De candi daat Boschwinkel is de jongste; vol gens het hoofd de beste en volgens de geneeskundigen de meest gezonde. Moeten we dien dan niet neanen? Er is in deze quaestie eigenaardig gehandeld. Waarom alleen naar Peerlkamp door don wethouder inlich tingen zijn ingewonnen? Men was ver plicht zicih aan de vergelijking va.n het hoofd te onderwerpen; dat meende de; schoolopziener ook. B. en W. verwijten liet hoofd, den heer Vreeken, in zijn rapport partij- digheld, doen het voorkomen alsof hel tgern den Bond gaat. Maar dit is onjuist, want bedde andere candidaten zijn Bondsleden en no. 2 van de voor dracht zelfs socialist. Het is bekend, dat hij weigerde zijn medewerking te verleenen aan de onnfhankelaj.kheids- feesten. Daaruit blijkt wed duidelijk dat de heer Vroeken niet tegen den Bond of het socialisme ageerde. Overigens laakt spr. het, dat de wet houder ambtelijke rapporten Heeft ge publiceerd. Waar moet het heen, als de ambtenaren niet zeker zijn, dat hun adviezen bekend gemaakt wor den. Zij moeten altijd in goed vertrou wen hun meening kunnen zeggen. Spr. vraagt voorlezing van het ge- heele rapport. V erder vraagt spr. waarom deze voordracht aiphabeiisch c-pgemaakt? Achten B. en VV. het in het belang van liet onderwijs gewenscht dat Peerl kamp en niet BosoTiwinkel wordt be noemd. Aon den wethouder vraagt, spr. of hij bevoegd is het hoofd vrijheid te verleenen alle inlichtingen te geven, die hij noodig acht. De heer Van der Veen wijst er op, dat de heer Duys zich speciaal heelt geïnteresseerd voo'r den candidaat Peerlkamp. Daaruit blijkt dat de heer Duys het hoofd niet heeft vertrouwd. Waarom heeft de wethouder ook om trent de andore candidalen niet de zelfde iniormatiën ingewonnen? Door do publicatie in de bladen ia de heer Vreeken blootgesteld aan de critiek van het publiek. Dat moet on gunstig werken. Spr. noemt het een onnette manier om uit te spreken, dat men iemand niet vertrouwt Dat ia niet in het belang va® het onderwijs en niet goed voor de verhouding van het hoofd en de onderwijzers. De amb tenaren zullen in hun rapporten hui- veriv worden alles te zeggen, wat noo dig is. Men heeft weten te bewerken dat een door het hoofd gewenschte candidaat van de voordracht is afgevoerd. Ook van de inzichlen van den school opziener is afgeweken. De heer Brinkman is aanvankelijk meegegaan met B. en W. om een na der onderzoek naar Peerlkamp in te stellen. Zelfs heeft spr. er voor ge voeld om hem te helpen benoemen, omdat hij als een slachtoffer van om- slandigheden werd voorgesteld. Na het rapport van het hoofd is hij in zijn opinie gewijzigd. Ook zijn leeftijd was voor spr. een bezwaar. Boven dien legt keuring gewicht in de schaal. Door alles heeft deze benoe ming het karakter van een partijdige benoeming gekregen. Dat ligt er hier <Uk op, al doet de heer Duys nog zoo zijn best om dat te ontkennen en al schreef hij nog twee kranten vol. Wij slapen niet allemaal, mijnheer Duys! De heer Duys: De vrijzinnigen heb ben nooit anders gedaan dan vrind jes benoemen! De heer Brinkman ontkent dit ten sterkste. Spr. hoopt dat ook onder de sociaal-democraten zal worden inge zien, dat het een partijbenoeming is. De heer Kamphuys (wethouder) zegt, dat de loop van deze zaak hem tegenstaat. Men heeft geïnsinueerd, dat de heer Duys het er op gezet heeft een partijdige benoeming te doen. Het rapport van den heer Vreeken was niet in orde. De pietluttigheden behoorden in een dergelijk rapport niet thus. Het scheen wel of de heer Vreeken den heer Peerlkamp om de een of andere reden niet wilde. Toen wist hij nog niet wre Peerlkamp was. De heer Duys heeft toen gezegd den beste te willen hebben en niet te wil len dat iemand .om zijn richting zou voorbijgegaan worden. De inlichtin gen die spr. ontvangen heeft waren gunstig. Met de keuring was spr. het niet eens. Echter vergele men niet, dat het niet de eerste keer is. Ook bij de keu ring van werklieden is het voorgeko men, dat een momenteele kleine af wijking geen beletsel was voor een aanstelling. Spr. keurt het in den wet houder ten sterkste af, dat hij de ambtelijke rap porten heeft gepubliceerd. Dat be droeft spr.. Spr. is voorstander van het bijzonder onderwijs, doch wenscht dat het openbaar onderwijs goede krachten krijgt. Dat de voordracht alphabetisch is, is gedaan op zijn voorstel, zulks op grond dut voor hem de capaciteiten van alle drie candidaten gelijk wa ren. Wat het partijlidmaatschap aan gaat kon het spr. niet veel schelen, me benoemd zou worden, omdat naar hij meent, alle drie eoc.-democraten zijn. Spr, erkent, dat men in het rapport van den geneeskundige niet kan le zen, dat Peerlkamp is goedgekeurd- Daar komt het op aan. Spr. zal niet medewerken een onderwijzer van af wijkende qualiteiten te benoemen, doch iieeft met bemerkt dat de heer Duys het opzet had van een partij- benoeming. De heer Brinkman Dat heeft u niet bemerkt, maar Duys wel! De heer Duys (woedend}Dat heb ben de vrijzinnigen altijd gedaan! Een volgende spr. deelt alsnu me de, dat de sollicitant Peerlkamp op meer dan een grond niet kon goedge keurd worden. In hun rapport deelen de geneeskundigen nog mede, dat zij, wanneer het een keuring voor een le- vensverzeker.ng gold, zeer zeker be zwarende hepalingen zouden advïsee- ren. De heer Wagenaar wijst op de partijdige benoemingen .bij commis sies. Wie is de schuld van het ru moer? Dat ;s het hoofd zelf, door zijn partijdig rapport. Waarom mag de wethouder van onderwijs mei zoo goed als hoofden van ecnolen inlich tingen geven? Het ligt er duimen dik op, dal hel hoofd een mannetje van zijn eigen richting wilde. Waarom wenscht het hoofd een schriftelijke verklaring van den wethouder om alle inlichtingen te geven, die hij noodig heeft. Dat teekent zwakheid. ALs het een eerlijke zaak was, had hij zon der due machtiging wel kunnen spre ken. Spr. zal volgaarne zijn stem geven aan Peerlkamp. De hoer Duys wil gaarne afzonder lijk de zaak bespreken of hij gerech tigd is ambtelijke rapporten te publi- ceeren. Spr. heeft dit gedaan, omdat dit het eenige middel was om zich tegen de schandelijke verdachtma- k.ngen in het Handelsblad te verwe ren, waar de verslaggever de zaak heeft besproken zonder de personen, die hem konden inlichten te hooren. Maar die man kon ook niet vrij uit spreken. Hij stond in dienst van het kapita lisme en het kon hem, deed hij an ders, misschien zijn broodje kosten. Ook voor hem zal het socialisme de bevrijding brengen. Ondanks alles zal spr iiem als persoon een goed hart toedragen. Wat de heer Feisser heeft gezegd is schandelijk en beueden peil Burgemeester Ter Laan: Dat mag u van een medelid xu.et zeggen, li mag alleen feiten aanvoeren. Dc heer Duys: Ik werp eerst een eteliing op en zal d.e dan bewijzen. Wou de heer Feisser mij partijdig heid verwijten? Hij, die altijd op de meest onhebbelijke manier tegen mij is opgetreden. Zijn er onder het vori ge bewmd niet op de meest ergerlij ke manier vriendjes begunstigd? Is het dan toeval dat er hier twee doch ters vun den secretaris bij het onder wijs zijn? En met den hoofdcommies ter secretarie, is dat ook toeval? Maar nog meer. Neen, nu verzwijg ik n.ets meer. Is meneer Feisser zelf niet bij me geweest om mijn steun te vragen voor een huisvriendin, omdat die er gens anders op een Christelijke school zoo gepest werd? En ook, ik heb toen nog met mijn vro.uvv cr over gepraat om bet te doen. Nietwaar, we zijn nu eenmaal in de wereld om mekaar te helpen. De beer Feisser; Dat was een heel aiiuer geval. Ze kwam no. 1. De beer Duys: Zener, t is waar, ze kwam no.l. Maar ais dat nu niet bet geval was geweest? Maar, niet waar, als bet ouderwijs er geeu schade door lijdt, helpt men elkaar. Maar hier was het geheel iets anders. Hier was bet alleen om te voorkomen dat een partijgenoot geweerd zou worden. Een üd: De andere zijn ook partïj- genooten. De beer Duys: Ik weet bet niet. Maar dat bet de bedoeling van den beer Vreeken was l'ec-rlkamp te we ren, biijkt uit de pietluitigneden in bet rapport. Ook het rapport van den schoolopziener is niet gunstig voor den heer Vreeken. Deze zegt uat ue mJichuugen over Peerlkamp diens plaats op de voordracht aiieszins a- den reciuvaardigeii. Maar hij, dit is het schoolhoofd, beeft een maatstaf van waardeering, die noch ik tde schoolopziener), noch liet gemeente bestuur hebben. Daarmede bedoelt de schoolopziener de waardeenng en niet den maatstaf, liet rapport ver volgt dat het hoofd Öe vergelijking heeft gemaakt, lien nieuw onderzoek achtte de schoolopziener overbodig. Welnu, wij ook! (De vergadering duurde voort.) Stadsnieuw* In de band geschoten. We hebbeu deze week gemeld, dat de 14-jarige A. W. in de hand was ge schoten. Te dezer zake is tïans procos-vor- baal opgemaakt tegen den 14 jarigen A. P., die hot ongeval had veroor zaakt, toen hij op de Nassaulaan z'n flobertpistool afschoot. Daardoor over trad hij èn de Alg- Politieverordurine (afschieten van een vuurwapen! cn de Wapenwet (dragen van een verbo den wapen). Jubilé Holl. Spoor. Naar wij vernemen, hebben zich al over de 1(X) leden aangemeld voor de op te richten zangvereeniging vun personeel der Certrale Werkplaats der H. IJ. S. M., die zich ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan zullen laten hooren. Steunlijsten. De opbrengst der steunlijsten, door den Haarlemschen Bestuurdersbond uitgezet bij de aangesloten vakveree- nigingen voor de stakende kleerma kers èn -sters te Almelo, was de vori ge week 46.811/2, benevens Iü kas geld van de afd. Haarlem van den S-'igarenmakersbond. liet totaal be drag is opgezonden aan het Ncderl. Verbond van Vakvc-reenigingen. waarvan de Ilaarl. Bestuurdersbond een onder-afdeeling is. „GEZELLIGE AVONDJES", DIACONESSENI1UIS. In de gezellige huiskamer van het Diaconessenhuis had Donderdag avond weder een van die gezellige avondjes plaats, die zoowel bij belang stellen als bij de zusters in den smaak vallen, en een aangename afwisse ling bieden na den ingespannen arbeid Als spreker trad dezen avond op Ds. P. J. van Melle, van Nijkerk, die als onderwerp gekozen had: „Waa lewijn'. Op zeer boeiende wijze gaf 6preker den inhoud van dezen mid- deleeuwschen roman, waarvan ook exemplaren in de stadsbibliotheek aanwezig zijn, weer. Hij legde bijzon der den nadruk op de vele edele ei genschappen van ridder Waalewijr., waarvan ridderlijkheid, het op zijde zetten van eigen persoonlijkheid en trouw aan zijn vorst wel de voor naamste waren. Deze deugden aan te kweeken of te versterken was dan ook wel een der hoofdmotieven van dezen leerzamen avond. Nadat de di recteur, Dr Gunning, spreker harte lijk bad dank gezegd voor zijn aan gename causerie werd de avond met dankgebed gesloten. Eigenaardig was het, dat een onzer stadgenooten van dien naam als be langstellende dezen avond bijwoonde. uit de Omstreken SCHOTEN. 1)8 Gameeuiöraadsvsrkiezing. Onze ballötineering van liet verloop dei- Raadsverkiezing ui liet sigaren magazijn vau don heer L. Alders, Ge neraal Cronjéslraat 20, trok Donder dagavond na vijf uur veel bekijks. Van begin aan was er grooie be langstelling. Het verloop der verkiezing was wei nig spannend. Van do eerste kaart der sieinbureaux, die bij ons binnen kwam, tot dc laatste liep één lijn. Al op de eerste kaart stonuen de drie rechtsche en drie sociaal-democrati sche candidaten ongeveer even hoog en bleef de candidaat der vrijzinni gen achter. Deze situatie bleef tot het einde voortduren, waardoor de heci Pruschen afviel en al de overigen de heeren VV. van Schie (R.-K., de afge treden wethouder), S. Olie (R.-K.) en P. G. Diepersloot (anti-rev.) met de drie sociaal-democrateu, de heeren C. Bies Jr., A. G. Boerc-o en N. H. Schuurman in herstemming komen. De herstemming heeft plaats op Woeusdag 8 ApriL Te voorspellen valt er weinig, daar nog 421 kiezers zijn thuisgebleven. Er kwam 73 pCt. der kiezers stemmen. En voorts zal veel afhangen van de vrijzinnigen, die den doorslag kunnen geven. Opgemerkt moet worden, dat de heer Van Schie slechts 3*2 stemmen bleef beneden het aantal, vereischt orn gekozen Ie worden, dat namelijk 567 bedroeg. Uit het mindere aantal stemmen (ongeveer 60), dat do heer Schuurman verkreeg, vergeleken bij dat van zijn geestverwanten, mag afgeleid wor den, dat een 60 vrijzinnigen mede heb ben gestemd op twee sociaal-demo craten. In het volgende staatjo vindt men alle détail-cijfers. Candidaten C. Bies Jr. (Soc.-Dem.) A. G. Boeree (Soc.-Dem.) P. G. Diepersloot (Anti-Rev.) S. Olie (R.-K.) J. F. H. Pruscben (Vrijz.-Dem.) W. van Schie (R.-K.) aftr N. Schuurman (Soc.-Dem.) Geldige stemmen Van onwaarde Uitgebrachte stemmen Aantal kiezers Ter vergelijking geven we de cij fers van de laatste periodieke verkie zing (3 Juli 1913), die door den Raad van State ongeldig is verklaard. Toen kwamen ook de vier sociaal democraten met de vier rechtschen in herstemming. Er werden toen 1218 geldige stem men uitgebracht (dus 86 meer dan nu). Hiervan verkregen de heeren C. Bies (soc.-dem.) 461 6t. (nu 469 st A. G. Boeree (soc.-dern.) 469 st. (nu 476 st.)W. F. Lefèbre (soc.-dem 465 st. A. Knol (soc -dem-449 stS. Olie (R.-K.) 489 st. (nu 499 stJ. F. II. Pruschen (irijz.-dem) 204 st. (nu 239 st.); J. van Roon (vrijz-dem.) 224 st - W. van Schie (R.-K) 503 st. (nu 535 st.); G. de Vries (C.-H.) 484 st. B. van der Wal (vrijz.-dem.) 190 st. P. Wezel (vrijz.-dem.) 197 st. U1LLEGOM. Postkantoor De heer Dupont, klerk der posterijen, is van Amsterdam raar het. postkan toor alhier verplaatst. De Bloemen. Onze corr. schrijft: Het is nog lang niet dc tijd om den grooischeii bloementooi in deze bollen streek te komen zien: en toch mag een tochtje per fiets b.v. niar hier al aan bevolen worden, want de eerstelingen kleuren hier en daar de tuinen reeds De vroego hyacinthen onlwikkeltn zich gosd. bij êenig zonnig weer zal er Zondag a.s vOOi heinebbers aar dig wat te zien zijn. Waar overal el ders de natuur eerst begint te on ".wa ken. zijn onze vroege hyacmtheu a! in haar bloeiperiode. De crocusscn zijn ook nog mooi, terwijl de narcis sen goed uitkomen. HEEMSTEDE. Jubileum. Het zal 1 April a.s. 30 jaar geleden rijn, dat L. Knik alhier lot brievenbe steller werd aangesteld. HAARLEM MERMEER. GEMEENTERAAD. Onder presidium van den burg'- meestel", den heer Mr. A. Slob, verga derde do Raad dezer gemeente. Do vergadering werd op do gebrui kelijke w ij zo met gebed geopend. Afwezig waren do hoeren Evelein, Knaap en t Hooft. De notulen der vergadering van 26 Februari 1.1. worden goedgekeurd en vastgesteld. Do Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen verschillende door Gede puteerde Staten goedgekeurde raads besluiten, verordeningen en fiuanciee- le regelingen. Voorts een schrijven van de ifdeeling Haarlemmermeer van Het Witte Kruis, waarin ze mede deelt, dat de afdeellng de voorwaar den accepteert, welke door de ge meente zijn gesteld bij do aanbieding van gemeentegrond tot slichting van wijkgebouweu te Hoofddorp en Nieuw Vennep. Tevens een dankbetuiging voor den krachtlgen steun, dien de Raad heeft verleend bij do instelling van Wijkverpleging Alles werd voor kennisgeving aan genomen. Op verzoek van den Raad der ge meente Vclsen en op voorstel van B. en W.-w-erd besloten, adhaesie te be tuigen aan een adres, door eerstee- noemde gemeente gericht aan de Bo- goering inzake het voorgestelde wets- ontwerp-Treub. Aan J. v d. Pol te Hoofddorp werd op diens verzoek vergunning verleend een grafsteen te mogen plaatsen op het graf zijner eclitgenoote op de alge meene begraafplaats. Uit het verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs bleek, dut de toestand over het algemeen bevredigend was, doch dat aan sommige scholen veel ge klaagd werd over schoolverzuim. Dit verslag wordt na voorlezing voor kennisgoving aangenomen. Benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur, in ontstane vacatures. In wijken 14 en 18 was een vacature ontstaan, waarvoor door het Burger lijk Armbestuur aanbevelingen waren ingezonden. Voor wük 14 bestond deze uit J. Splinter en J. van Splunfer. Gekozen werd de heer J. Splinter. Voor wijk 18 waren nanlievolcn de heeren C. Risschop en P. G. Stokman. Gekozen werd de heer C. Bisschop. RcnoominT van een onderwijzer aan school 7. hoofd de beer Veldman. Met alsremeene stemman wrd als zoodanig tenoéiml ue heer L. Buunia, to Fuisterwolde, No. 1 van de voor dracht. lijüsup vau indiensttreding wordt aan B. eu VV. overgelaten. Aanwijzing personeel uui nel geven van neruaJiiigsonaerwijs. l>e Voorzitter atelt ureue, dat het hernalingdbauerwijs voor meisjes slechts aan 2 scuoieu zal worneu ge geven, en wel aan ue scuoieii 1 eu B. en W. stellen voor, voor school 7 aan te wijzen de heeren Veldman (als hoofd) «ti M-ïsiI»- igen, en mej. ue Groot. Voor sciioöl 1 stellen n. eu VV. soor aan te wijzen de heeren A. v. d. Hor (als hoofdi en Bon. en mej. De Boer, allen reeds aan genoemde scholen vorbondeiu De Raad vereenigile zien met de des betreffende voorstellen van B. en W. Voorstel tot list verplaatsen van een brandspuithuisje. Do Voorzitter zegt, dat alle brand spuithuisjes in de gemeente, op twee na, zijn geplaatst op gemeentegrond. Eén van die bedoelde twee huisjes is geplaatst aan den Anlsmeerderdijk, waar het veel te lijden heeft van de jeugd, die het bombardeert met stee- nen .terwijl er geen gelegenheid is Raadhuis Soendastr. Totaal 219 250 469 222 254 476 240 243 488 242 257 499 135 104 239 265 270 535 193 227 420 656 576 1132 9 3 12 565 579 1144 747 818 1565 om behoorlijk de brandspuit schoon te maken en ook niet om de slangen te drogen B. en W. stellen daarom voor, na de boide raadscommissies te heb- 5en gehoord, om dit brandspuitbuisja te verplaatsen naar school 7, zijnde gemeentcterrein, op pl.m. 800 Meier afstand van de tegenwoordige stand plaats gelegen. Do kosten zullen pl.m. 100 beu ragen. De boer V an Zijverden bestreed dit voorstel op verschillende gronden eu vond het ongemotiveerd, liet brand- spuuhuisje te verplaatsen. Andere leden verdedigden het voor stel van B. en W., dat tenslotte met bijna algemeene stemmen werd aan genomen. Rondvraag. De heer Overmeer vraagt, wanneer de naamplaatjes aan de verschillende dorpswegen zullen worden aange bracht. De Voorzitter zegt, dat liet zoo spoe dig mogelijk zal geschieden. De heer L. van Reetiwijk vraagt ol er mogelijkheid bestaat, in het dorp Zwanenburg een reinigingsdienst te verkrijgen. De Voorzitter zegt daarvan bespre king bij B. en W. toe. Daarna volgde geheime zitting. Leger en Vloot VLOOTOEFENINGEN. De gezamenlijke oefeningen van de zeemacht zullen m dit jaar worden gehouden ln het tijdvak van 1 tot 15 September in de stelling van Helder, waaraan ook re' worden deelgenomen door de torpedubooten voo^ algemce- nen dienst en door de onderzeebootcn. Gecombineerde oefeningen van zee- en landmacht vinden dit jaar niet plaats. GENERAAL MATIION. Generaal-majcor II. G. P L. M-athon, inspecteur van hei wapen der cavale rie te "•s-Gravenhage, heef; zijn pen sioen gevraagd, zoo meldt t N v. d. D. Buigerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SFAARNVVOUDE. GETROUWD F. M. van Vhet on J. M. van Bode- gom. BEVALLEN II A. Dijkzeul, gel». Van llaaster, z. A. M. Raar, geb. Luiten, d. OVERLEDEN II. Vriesekoop. grb. Duijn. 75 J. II. M. van Heusden, d., 7 d.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9