Hacilem's BuEua DERDE BLAD Zaterdag 28 Maart 1814 Maildienst naar Ned. Oost Indië. De verzending van brieven enz. beeft deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 31 MoaïL (Laatste busichting 6 uur 15 min. s avonds). Tenzij op verlangen der afzenders wordt met deze gelegenheid geen cor respond en tie verzonden voor Atjeli en Onderlioorigheden, Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Bangka, Billiton en Borneo. Over Napels, Woensdag 1 Aprii. (Laatste buslichtóng 3 uur 35 m. na middag). Over ürindiisi Vrijdag 3 April. (Laatste buslichting 12 u. 30 nam.) Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At jeli en Onderhoorigheden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 4 April. (Laatste buslichting 6 uur 40 min. Ss morgens). Sumatra's Westkust en Itenkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N.O. Indië Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 4 April. (Lamste bu3lictiting 2.35 s mor gens) Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk. en dat van druk werk één cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen worden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 j. 30 m des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Voor Atjeh, Sumatra s Oostkust, enz. wordt mei deze gelegenheid niet ver zonden). NAAR SURINAME. Vrijdag 3 April. Laatste bus- lichting 7.45 's avonds. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichling aan t Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat BEURS-OVERZIGHT van de Firma E. SASSEN CO. I»arklaan 14 B. Telef. no. 2061. 21—27 Maart 1914. Opnieuw bleek in de afgeloopen week dat de animo tot het doen van zaken aan de beurs nog altijd veel te wenschen overlaat. Wel wordt uit Londen gemeld dat, nadat de Ulster kwestie z,ich iets minder ernstig liet aanzien dc koersen zich konden her stellen, doch tot grootere omzetten kon dit niet leiden. Dit herstel bleef zelfs voor de Engelsche spoorwegaan- deelen uit, daar men op grond van ut la tingen der leiders der spoorweg arbeiders voor nieuwe moeilijkheden vreest. Een gunstig verschijnsel mag onder deze omstandigheden genoemd worden dc omstandigheid dat het pu bliek in den laatslen tijd, meer dan aan obligaties met hoog rendement, de voorkeur geeft aan prima staats fondsen waarbij het rentegenot wel iswaar iets minder is, doch de solidi teit ook niets te wenschen overlaat. Misschien is hieraan het gebeurde inct de Mexicaansche en Braziliaan sche staatsfondsen niet vreemd. Op den duur kan dit verschijnsel niet an ders dar, ecu gunstige uitwerking heb ben op de algemeene beursgesteldhcm en zal den terugkeer tot normale toe standen bespoedigen. Overigens is de tegenwoordige toestand, in liet licht der omstandigheden bezien, niet ongewoon als sommigen wel schijnen te meenen. Na de politieke beroerin gen in de laatste jaren en den Bal kanoorlog met zijn groolo verliezen, wantrouwen, faillissementen en duur geld als gevolg kan een rustpoos niet anders dan heilzaam werken en is, om een goedkoops geldperiode in het leven te roepen, die dan weder han del en industrie tot meer energie moet prikkelen, noodzakelijk. Slechts zeer langzaam kan dit proces voortgang maken en een na dien tijd in te treden verbetering in de algemeene econo mische toestanden zal dan ook slechts in verhouding der hechtheid der fun damenten. duurzaam blijken te zijn. Dit verschijnsel heeft zicii vroeger na een dergelijke ontwrichting van den handel ook steeds voorgedaan en er is dus geen reden thans een ander verloop te verwachten. Nu kan ech ter niet worden ontkend dat door de bijzondere toestanden welke de laat ste jaren in de Unie hcerschen en doordat meer dan vroeger ongunstige toestanden daar te lande ook op den handel in Europa van nadeeligen in vloed zijn, het herstel tegenwoordig van meer factoren afhankelijk is dan voor ettelijke jaren het geval was. Had men slechts met de toestanden in Europa rekening te houden, don zou, bij de overal ingetreden geld- ruimte en de vele emissies welke, zon der op de duurte van het gejd nadee ligen invloed uit te oefenen, zijn on dergebracht. den weg naar verbetering al wel geacht kunnen worden te zijn ingeslagen. Ware het niet dat van hoogerhand in de Unie de onzekerheid in de hand werd gewerkt dan zou ook daar, ondanks de vele moeilijkheden welke nog te overwinnen zouden zijn, met meer vertrouwen ain uitbreidin gen van den handel en verlevendiging der industrie worden begonnen Doch men maakt thans in Amerika oen overgangstijdperk door en voor de vroeger gemaakte fouten en do als geoorloofd beschouwde, doch af te keuren handelspractrkeu. moet do tegenwoordige generatie zwaai boe ten. De verschillende proefnemingen voorschriften en maatregelen dor re geering, of voor haar optredende com missies. 'voorgeschreven hebben voor al de spoorwegen van het land zooda nig getroffen dat zelfs de pre- >- b.ijkbaar door de resultaten er schrikt bij de Interstate Commerce Commis sion op een spoedige beslissing inzake de gevraagde taricfverhooging aan dringt en voorlocpig er van af ziet nieuwe \oorstellen die den handel zouden kunnen verstoren, in te di- men. Ook wmt onder bet pub'.n k meening veld dat inet de vele vervol gingen en hervormingen de algemee ne welvaart eer af- dan toeneemt, ge tuige het onrustbarend groote aantal werkloozen. Daar in het najaar de verkiezingen vooi hel congres moeten plaats hebben, lijkt de hier c-n daar geopperde veronderstelling dat presi dent Wilson er zijn voordeel in ziet, thans de trusts wat op hun verhaal te doen komen en. zoodoende geen der partijen reden tot groote verbittering te geven, lang niet ongegrond. Wellicht dat onder deze omstandig heden, dooi de onzekerheid welk daardoor zou worden weggenomen, de handel zich weder zal gaan uilbrei den, zoodat de vooruitzichten, mocht bovendien de beslissing der Interstate Commerce Commission gunstig uit vallen, lang niet- zoo ongunstig zijn als uit de koersbewegingen van en kele fondsen wel zou kunnen worden opgemaakt Dat de New Haven, de St. Louis San Francisco, de Rock Island en dc Wabash in moeilijkheden verkeeren is volstrekt geen bewijs dat ook de overige waarden een slechte toekomst tegemoet gaan. Integendeel, wanneer deze spoorwegen opgezonden grond slag zullen zijn gereorganiseerd zal voor deze systemen ongetwijfeld een betere tijd aanstaande zijn en is het te verwachten dat het geheelo spoorwegwezen op een gezondere ba sis komt te rusten. De meeste oudere spoorwegen hebban overigens zulk een reorganisatie moeten. Qoc-rmnken. Nog geen twintig jaar geleden zijn do Union, de Northern Pac.fic, de Atchi son en de Reading onder receivership geweest en toentertijd leek het ook niet zeer waarschijnlijk dut zij nog eenmaal tot hun tegenwoordige hoog te zouden kunnen opklimmen De koersvariaties hieven deze week tot enge grenzen beperkt. Onder de irdustrieele waarden kon den Amalgamateds op grand van een gunstige ontwikkeling der mctaul- mavkt van 74 7/16 tot 76 (na 763/4) verbeteren. De vertraging in het bin nenkomen der bestellingen bij do U. S. Steel Corp., hetwelk weder als gevolg van het uitblijven der beslissing der Interstate Commerce Commission kan worden beschouwd, was oorzaak, dut de koers va* d:t aandeel, na zich van 64 7/16 op 65 7/8 te hebben gesteld, weder tot 647/8 terugliep. Ook Car Foundry's konden de in het begin der week plaats gehad heb bende verbetering van 1 pCt. op grond van ruimere bestellingen van de zijdo der spoorwegen, niet behouden en ver laten de week per saldo onveranderd. Een gunstige uitzondering vormden Stand. Milling, die op vraag voor Amerikaansche rekening van 32 5/8 tot 35 7/16 konden opkomen- Central Leather verbeterden van 311/2 tot 35 7/8. Am. Smeltings van 69 1/4 tot 6911/16. lil ufwachting der beslissing van de Interstate Commerce Commission gaat In de spoo-wegaandeelen niet veel om. In tegenstelling met vroeger schijnen ook de groote bankiers Ie New-York van den uitslag der uit spraak nog niet zeker te zijn. Wel vertrouwt men algemeen, dat een ver hooging zal worden toegestaan, doch omtrent het percentage, dat zal wor den toegestaan, loopen de meeningen uiteen. Wanneer 5 pCt. wordt toege staan. zooals is gevraagd, dan zou dit meevallen, doch nu en dan doen geruchten de ronde, dat de commissie slechts een verhooging van 3 pCt. zal willen bewilligen, wat, in aanmerktng nemende de hoogere loonen en belas tingen, onvoldoende zou zijn. Comm. Unions liepen van 158 7/8 tot 160 3/8 op. Missouri K. en T. verbeter den van 17 7/16 tot 17 3/4, Comm. Erie van 28 7/16 tot 291/8. Comm. Rock Is land konden van 4 3/4 tot 51/2 opko men, op het herjcht, dat de Rock Is land en Pacific Rw. 7.800.0h0 dollar 6 pCt. 2-jarige notes heeft verkocht. Op berichten, dai een voor heide partijen bevredigende oplossing in de Mexicaansche kwesf'e zou gevonden zijn. kwamen 2e Pref. Mex. Nat. van 115/16 tot 129/16 cp. terwijl de 1ste pref. van 29 3/4 tot 32 konden verbete- Van Mka'e waarden, konden onder pe'raleumaandee-len Koninklijke een 3-tal procenten opkomen. Int. Rum. Petr. liepen op berichten over het aanboren van een nieuwe bron van 112 1/4 lot 117 3 4 c-P. doch reageerden daarna weder tot 114 1/2. Van Russi sche oliewaarden waren North Cauca sians opnieuw hoogor (434 1/2 tegen 398), Schihaieff verbeterden 4 Rubberwaarden waren nalgienoeg on veranderd. Dell Batavia Rubber kwa men van 100 1/2 tot 102 1/2, Kali Te- lepnk van 110 1/2 tot 112, Ooat-Java Rubber von 103 3/4 tot 107 op. In Kcheepvaurta.andeelen bleven cle variaties eveneens gering. Nederl. Scheepvaart-Unie konden iet; in koers opkomen, daarentegen werden aai ld. Hoil. Am. lijn, Oostzee en Zealand iets lager afgedaan. Tabaksaandeelen, met uitzondering van enkele soorten zooals Senembah, die 2 eu A dam Sardang die 7 1/4 konden opkomen, èenïge procenten La ger genoteerd. Behalve een vastere stemming voor Paleleh-waarden welke 2 A 3 ver- boterden, valt van mijnwaarden n-ieto bijzonders te vermelden, Great Cobars verloren ongeveer 1 De betoe berichten uit Brazilië voor namelijk op grond van het sluiten ee- ncr nieuwe terming hadden cj> de koereen der betrakken fondsen gunstige uitwerking. De 5 leening van 1895 kon van 83 3/4 tot 86 1/2, de 5 fun-ding leaning van 97 7/8 tot 98 3/4 verbeteren. Daarentegen waren echter 4 1/2 Minas Geraas weder 10 lager, zon der dat voor deze gevoelige daling een oorzaak bekend werd. Russen mee- rendecls hooger, Bulgaren ïe:s lager, de la bakstee ning noteert 93 5/8 tegen 94 3,8. Ned. Werk. Schuld fraction oei hoogor. Geld op prolongatie op het eind der week 3 1/2 A 4 daarvoor 3 A 3 1/4. Binnenland HOFBERICHTEN. II. M. do Koningin heeft Vrijdag mot Prinses Juliana een wandeling langs het strand gemaakt, zoo meldt de N, R. Ct. Do Koningin gaat Woensdag met Prinses Juliana het Huis ten Bosch betrekken. Do Koningin zal 27 Mei het paleis het Loo weder betrekken. De Koningin-Moeder is Vrijdag uit Den Haag naar Ronk urn vertrokken, oor een bezoek aan Oranje Nassau's Oord. Zij was vergezeld van freule Van de Poll, jhr. De Raniiz en graaf Van Limburg Stiruin. WEG DOOR HET HAAGSCHE BOSCH. In overleg met de Wegenoommissie van den A. N'. W. B. heeft het staals- boeohbeheer een ontwer- gemaakt tot verlegging van den Rijksweg in hot Haagsohe Bosch. Het nieuwe tracé volgt in groote trokken hel zg. Kerk- pad, waardoor de thans aanwezige ge vaarlijke bochten in den besla and en Rijksweg geheel komen te vervallen. (Kampioen.) EEN VREEMDE GRAP. Verscheiden leveranciers te Amster dam zijn, zoo me'.dt de N. R. CL, hot slachtoffer geworden zonder gelde lijk nadeel van een grappenmaker. Aan de Huishoudschool op het Zand pad werd 's morgens een groole kar met kruidenierswaren bezorgd, ter waarde van f 190, op den voet gevolgd door den eigenaar van de zaak, met reclameplaten beladen, die hij zóó n goede nieuwe klant zelf wenselt'e aan te bieden. Van de bestelling wiet men aan de Huishoudschool evenwel niets, roodat de gohee'e zending aftrak Even later kwam er een wagen met kristal, volgens de bijgevoegde reke ning ten bedrage van ruim f 10 0. dot evenmin besteld was; een puar groote pakken damcsonderkleerp" volgden, daarop e^n kir met koffers, een groo te zending sinaasappelen van I.ede- hoor, waarbij 'te boodschap gevoegd was, dat ze uitgezocht waren, en van welke kwaliteit de bestelde dessert- bonbons moesten zijn; weer een kar kruidenierswaren, een groote vagen mot vleesoh, een juffrouw van de Bon netterie met japonnen en staten, een juffrouw van De Vries met hetzelfde, een pak sjaals van G er zon, een baal zout en zoo bleef het doorgaan tol s avonds 8 uur. Bij navraag zed man overal, dat de bestelling gedaan was door den concierge, iemand met een langen, zwarten baard. De concierge wist ovenwei van niets en ziet er ook heel anders uit. H. J. POUTSMA. In verband met de komst van den gedeportecirden Zuid-Afrikaaraschen arbeidersleider H. J. Poutsma, zal op 10 April te Amsterdam een door de S. D. A. P. en het N. V. V. belegde bijeenkomst worden gehouden. Be halve de heer Pow.sma za! ook de heer Henri Polak het woord voeren. Voorts zal ook de heer Poutsma in andere steden van ons land optreden, zoo meldt de N. R. CL OPROEPING ARTSEN VOOR PEST- BESTRIJDING IN NED.-LNDIë. In het belang van de bestrijding der pest op-Java worden spoeaig gevraagd een aantal jonge artsen. Ook vrouwe lijke geneeskundigen komen iu aan merking. De verbintenis zal moeten worden aangegaan voor één jaar. op eene be zoldiging van 400 's maands. Aan de uitzending uit Nederland wordt verbonden overtocht naar Ne derl.-Indie en binnen één jaar na be ëindiging van de verbintenis, terug voor go u V ern eme nat rekening als pas sagier dor eerste klasse; eene vergoe ding voor uitrusting ten bedrage van 11500; een© voorloopige bezoldiging van 250 's maands, ingaande met den dag van inscheping naar Ned.-lm en voortdurende totdat daar te lande het activiteitetraktement ingaat. (Uit zending heeft niet plaats dan nadut mt een vanwege het departement van Koloniën in te stellen geneeskundig onderzoek is gebleken van physieke geschiktheid) desgewenscht een pre- nue tot een beding van ten hoogste 1000 voor liet sluiten van eene verze kering op het leven. In geval een in tiet belang der pest bcstrijdmg uitgezonden geneeskundi ge door de uitvoering van gevorderde of bevolen dienstverrichtingen of aan de onmiddellijke gevolgen van die dienstverrichtingen mocht komen te overlijden, zal aan zijn nagelaten be trekkingen geldelijke onderstand wor-l den verstrekt oji denzelfuen voet als aan landsdienaren in vasten dienst. De uit 'e zenden, geneeskundigen moeten zich schriftelijk verbinden om, ingeval zij niet binnen den hun aan gewezen tijd naar Indië vertrekken, om andere redenen dan wel bewezen ziels- of lichaamsgebreken, buiten eigen toedoen ontstaan (ter beoordee ling van de Regeering), binnen één jaar na hunne aankomst op Java van hunne verbintenis worden ontslagen, terug te betalen hetgeen is betaald wegens vergoeding voor uitrusting en wegens overtocht naar Indië. Zij die voor uitzending in aanmer king wenschen te komen, moeten zich onverwijld aanmelden bij het departe ment van Koloniën, bij een op zegel geschreven request, onder overlegging van hunne diploma's; bewijs van goed maatschappelijk gedrag, afgege ven na dagteekening dezer door den burgemeester hunner woonplaats: èen bewijs van voldoening aan de wet op de nationalo militie, afgegeven door den burgemeester der gemeente waarvoor zii geloot hebben. fn het request meet worden medege deeld of gebruik, zal worden gemaakt van de vermelde premie en, zoo ja, tot welk bedrag. VISCH ALS VDI.K?VOEDSEL Naar men uit Rijssen aan de ..Resi dentiebode' meldt, nemen de ge meentelijke visch-afslagen in die streek goed op. In Rijssen zelf ver koopt men tegenwoordig gemiddeld pl m 2806 pond visch per week. Iede: ren dag, behalve 's Maandags, is er veiling. ONGELUKKEN. Donderdagmiddag is een 73-jarige vrouw te Helden-Everlo (N.-Bdoor de stoomtram overreden. Ze waj on middellijk dood. Den macinist,d;ie di rect stopte, treft geen schuld, zoo meldt dc N. R. Cl. De arbeider A. Schudde te Delfzijl ontving Donderdagmiddag bericht uit Saarbeek, in Duitschland, dat zijn 17- jarige zoon Aaldrik, die als knecht voer op het schip van Noorman, van Delfzijl, door verstikking om het le ven is gekomen, zoo meldt de Tel. Een treurig ongeluk is in de woning van den arbeider R. Glimmerveen te Dordrecht voorgekomen Terwijl de moeder zich een oogenblik van huis had begeven, begingen de alleen ach tergelaten jeugdige kinderen de on voorzichtigheid met vuur te spelen Het gevolg was, dat de kleerlj&s van het 3-jarig jongetje vlam vatten. Een juist oorbijkomend sehipper bemerkte, dat in genoemde woning brand was Dadelijk begaf de man zich naar binnen en vond daar het reeds half verkoolde kind. Door zijn jas over hel knaapje te gooien, wist hij het vuur te blusschen. De arme kleine, die vreeselijke brandwonden had en reeds geheel onkenbaar was, werd op raad \an dei: arts naar het kinderziekenhuis overgebrach', waar het echter reeds aan de gevolgen overleden, zoo meldt de Dordi. CL Leger en Vloot VOEDING VAN DEN' SOLDAAT. Hij kon. besluit is vastgesteld een regeling van d-1 voeding van den sol- dunt in tijd van vrede. Daarbij worden v -stgesteld de larie ven van levc-nsri iddelen ten behoeve van de onderofficieren en soldaten dio in tijd van vrede van rijkswege levensmiddelen iu naturu ontvangen. De vergoeding, toe to kennen arm militairen, die aanspraak hebben op vocdin.' van rijkswege, doel» geen le vensmiddelen ui natura ontvangen, bed raagt f 0.35 per ration. I) ze vergoed ng kan door dc-n mi nistei van Oorlee of door ren door de zen aan te wijzen autoriteit, per inac en per dag worden verhoosrd met een bel rag van len hoogste f 0-25. Naar rentten. door dep minister van Oorlog te «tollen. kunnen tegen betaling van vergoeding, levensmidde len worden verstrekt aan militairen en andere personen, die geen aan spraak op voeding van rijkswege heb ben. Aun militairen, die zelf in hun voe ding moeten voorzien, kan naar re gelen door den minister van Oorlog to stollen biood in natura worden verstrekt, als voor de soldatenmenage bestemd, tegen betaling van f 0.07 voor een ration. Door militairen, gestratt met pro oost of cachot te water en brood, bestaat over de dagen, waarop zij deze atruf ondergaan, het ration le- ensmiddelen uit 1.2 of 15 K.G. brood overeenkomstig het toepasselijk tarief. Sportpraatje Ik hou van zomersport. Namelijk, uls 't do tijd ervoor is. Die tijd mi nadert, en ik voelde vreugde opwellen in mijn sportmiri- nende ziel, toen een berichtje van de roeivereeniging, dat hot s'-izoen plech- tiglijk (door 't hijschen van de club- ving) geopend zou •.lorden, en een lij vig epistel van „liet IJ", dat de op richting van een zvvemkroniek wil, mij deze week gewerden. De voor boden.... Helaas. Daar viel de droefenis in m'n jubdeud gemoed, wart vóór ine lag ook liet programma, het dorre, droep, onverbiddelijke prograrrinu, dut de N. V. IJ alsnog wil doen af werken. Do Bon'1 wil, en dan ge schiedt Itet Is er geen eind aan Och, ik weet het wel. 't is een oud chapiter, 'k Heb er al zoo vaak over geschreven. Maar hij is toch ook te mal. deze toestand, en er moet voor hel volgend seizoen een regeling ko men. die een deugdelijke verbetering brengt. Zóó gaat het niet. en lief komt bovendien niet te pas, dal de N. V. B. op een dergelijke manier alleenheer- scbortje speelt en de belangen van de andere sportbonden gemoedelijk ne geert. Is het niet een mooie taak voor een der groote voet balein ba, om dit balle tje nu eens aan 't rallen te brengen, en te zorgen, dat de algemeene N. V. B.-vergadering een regeling maakt, waarbij het zeker is, dat na 1 Mei geen enkele officiüele bondswedstrijd meer gespeeld wordt. Beter limiet nog zou, met het oog op de weerstoestan- den. de 15tle April zijn. De algemeene vergadering zal in ieder geval deze zaak nu eens goed onder oogen moeten zien. IletProgramma. II. V. V.—Quick. Sparta —Haarlem (scheidsrechter W. Eymers Jr.). H. V. V D. F. C. II. F. C.V. O C. (scheidsrechter H. A. Meerum Terwogt). Ajax—H B. S. Als U. V. V'.. Sparta. II. F. C. en H. B. P. morgon winnen, zijn de kam pen o:n de tweede en de laatste plaats beslist, en is eigcnliik het interessante van de competitie af. We zullen dus maat hopen, dut dio twee beslissingen nog een beetje hangende blijven, ter- wille van de spanning. H. F. C.'s over winning lijkt me vrij waarschijnlijk. Het schotlooze V. O. C.-teain zal een Je zware tegenstandster aan de Span- jaardslaan vinden. Haarlem speelt haar laalsten wed strijd, en de uitslag is natuurlijk weer een volkomen probleem. Het elftal is niet volledig, maar er zijn al Haarlem-supporters, die dat „geluk kig" vinden, want dan is er altijd meer kans op een overwinning. Deze vreemdsoortigheid typeert Haarlem'? spel Ditmaal ontbreekt Oostenbroek. Als Sparta Do Korver heeft, réke non de Haarlem-supporters op een Haarlemmer Halletjes EE N Z ATERDAGAVON DP RA ATJ E. Als in het voorjaar mijn beste vrouw onrustig wordt, op een stoel gaat staan om naar de gordijnen te kijken, besprekingen met onze gedien stige houdt van bijzondere langdurig hcid cn ernst, en o, wonder der wonderen de wekelijksche „groote beurt" van de huiskamer voorbij laat gaan, dan weet ik er alles vandan is de schoonmaak op komst I Als ze deze inleiding leest, weet ik al wat ze zeggen zal. „Je bent ondank baar, ik doe al het mogelijke, om te zorgen, dat je er geen last van hebtl" En dat is waar, dubbel waar, drievou- d g waar. Kan zij het helpen, dat als de halve suite aan de beurt is, de andere helft gesloten blijft wegens de verwarring? Is het haar te wijten, dat het hecle huis riekt naar groene zeep cn naar dat leelijkste van allo nare geurtjes: terpentijn? Mag ik het haar kwalijk nemen, dal er iets killigs in dc omgeving hangt door al dat wa ter? Neen nooit. Maar do feiten zijn nietr temin daar. En ik ben ook zóó niet, of wanneer de lieele schoonmaak is afgeloopen en de rijstetaart op tafel komt, waarop mijn vrouw ons nog ten overvloede tracteert (met een kop sterke koffie een overheerlijke tracia tie!) dan zeg ik: ,,'t is toch wel een plezierig idee, dat 't hcele huis weer iclioon is," waarop ze zienderoogen glundert en haar triomf slechts lucht In de bescheiden opmerking: „vin jt niet?" Ei: dat. terwijl ze dasenlamron trappen heeft geklauterd, allerlei too verkunsten uitgehaald met gordijnen of karpetten, die wel wat versleten waren, maar „dit jaar nog mee moes ten" en tal van andere ongewone zaken meer heeft volbracht, waardoor ze, 'e avonds om een uur of tien zoo inoe was dat ze indutte op haar stoel en net op 't punt scheen er af te val leen. wanneer die ongewone beweging haar juist bij tijds weer wakker maakte en in t lood brachL Dat alles weet ik van vorige jaren en ik waardeer het en ben er dank baar voor. Maar nu we aan dat slot bedrijf van de rijstetaart nog niet toe zijn en de schoonmaak in volle wer king is, mopper ik zoo'n beetje. Niet voor mijn e gen genoegen, want mop peren is het allervervelendst voor den mopperaar zelf, maar omdat het er eenmaal zoo bij hoortAls je in die dagen niet af en toe een zuur gezicht trekt en klaagt, dat er „alweer een boek weg is, dat je net noodig had," dan zou niet alles gaan, zooals het se dert jaren gewend is te gaan en je vrouw zou vragen„man, wat heb je toch, je kijkt zoo vergenoegd en ik hoor je niet mopperen, je bent toch niet ziek?" Welnu, om haar bij al haar zorgen en moeite van de schoonmaak niet ook nog angst over mijn gezondheid te geven, daarom brom ik in den schoonmaaktijd een klein beetje en zij beschouwt dat, zonder er zich wat. van aan te trekken, als iets dat bij de schoonmaak hoort, zooals de basto nen van een piano onafscheidelijk be- hooren bij den jubelenden discant. Want wat de gewoonte niet doet is eenvoudis- niet te zeiaren. Ik heb ecu weduwnaar gekend, die een huis houdster had, zoo scherp, zoo onaan genaam en zuur, dat al zijn vrienden zeiden „hoe wil hij zoo'n vervelend menseh nog een uur langer in huis hebben 1" Op zekeren dag kreeg ze toevallig een boek in handen, waarin de waarde van een goed humeur en een vriendelijke stemming betoogd werdze dacht na, begreep dat ze in veel tekort geschoten was en besloot voortaan anders te worden. Maar toen ze den weduwnaar vriendelijk toe sprak, hem kleine diensten bewees waaraan ze vroeger nooit gedacht had, keek hij haar verwonderd aan en zei eindelijk: „hoor eens juffrouw dat gaat zoo niet, u heeft me twin tig jaar afgesnauwd en dat moet nu maar zoo blijven. Ik ben daaraan ge wend en aan mijn gewoonten ge hecht. Toen ik nog landbouwer was heb ik nog nooit een koe gezien, die een paard wou worden. Ic-dereen naar zijn karakter, dat is het bes.e An ders zou ik naar een andere huishoud ster moeten omzien." Deze toespraak maakte haar zoo boos, dat ze een heel sa bbig antwoord gaf en toen den vol genden morgen de indruk van het boek heelemaal verdwenen was, ge droeg ze zich weer flink onhebbelijk en brommerig, zoodat de weduwnaar haar een prijsje gaf en zei: „ziezoo, nu herken ik u weervoorlaan maar niet meer van die vriendelijkheids- kunsten, dat gaat u toch niet goed aft- Maar ik dwaal een beetje af. Het hoort bij mijn schoonmaakstemming om nu en dan een goeden raad te ge ven. Bijvoorbeeld in dezen geest: „Waarom neem je geen stofzuiger? Dan hoef je verder niet schoon te ma ken?" „Niet?" zegt mijn vrouw dan. „Mor gen, als je uit je bed komt, zal ik jou den stofzuiger sturen, hoorl" „Ja maar, dan toch zeker nadat ik gewasschen ben." „Wasschen? Waarvoor? De stofzui ger is immers voldoende, je zegt het zelf 1" „Zeker, maar niet voor een menseh." „Voor een huis ook niet, domme man die je beijt. Stof en vuil blijven toch hangen en kleven! Geen ander middel dan water en zeep, soda en ter pentijn.Ze zei die vier woorden met een plezier, alsof het Haagsche hop jes waren, die smolten op haar tong Maar aantegenstrijdigheden kan een rechtgeaarde vrouw eenmaal niet ontkomen. Hoe hard een huismoe der ook lil schoonmaaktijd werkt, één ding mag je niet tegen haar zeggen „Jullie vindt die schoonmaak wel ple zierig." Dat vatten ze op als een per soonlijke beleedigtng. protesteeren daartegen heftig, met een stofdoek in dc eene en een zeemieeren lap in de andere hand, roepen desnoods de ge dienstige tot getuige. „Plezierig! De schoonmaak plezierig? 't Is allc-s be halve een pretje. Jullie mannen hebt makkelijk spotten. Doet het zelf maar eens. 's Avonds voel ik mijn gewrich ten niet meer, of liever ik voel ze alle maal, wat in dit geval hetzelfde is zóó moe ben :1cl Plezierig? Onzin!" En ik vlucht, wel in mijn schik, omdat dit gesprek ook tot het jaarlijk sche schoonmaakprogramma hoort. Als 't een beetje wil kom ik juist de deur uit, wanneer de schilder net een van zijn kwasten laat vallen op mijn hoed, zoodat de verf er naar alle kan ten uitspat, „Van onderen!' roept hij. natuurlijk te laat. „Zeg liever van boven!" mopper ik. nu werkelijk een beetje boos en kijk naar de ladder vanwaar hij (en ik ge loof zoowaar dat de kerel nog grin nikt ook!) naar beneden ziet. O, vreugden van de schoonmaak Maar tevens, o gruwelen van de vuil he d! Want verbeeldt u, dat er geen schoonmaak meer was! Dat water en zeep uitverkocht waren (die misera bete terpentijn zou me minder kunnen schelen). Stel je voor, dat vloeren gordijnen, deuren, kozijnen en muren maar aldoor aanzwariten, aanzwart- ten hoe zwart zou de omgeving, hoe zwartgallig zouden we zelf wor den! Het schoongemaakte huis is in 't voorjaar als de natuur, d e zich ver nieuwt cu verfrischL Daarom: leve de schoonmaak...! wel te verstaan wan neer ze achter den rug is en de rijste taart (maar denk er omzonder ster ke koffie is ze niet half zoo lekker!) op tafel staat. Tot zoolang blijf ik nog een beetje mopperen. Straks, als ik thuiskom, ik verwed er wat onder, is de krant van Maandag, die ik net noodig zal hebben, vast weer zoek „Dat komt al van die drommelsche schoonmaak. Zeg, vrouw, is er al uit zicht op beterschap? Hoe lang moet dat grapje nu nog duren?" „Drie maanden nog," zegt ze. Maar ik weet, dat dc taart voor Woensdag be steld is! In do vergadering van de concert vereen Iglng is cjcze week gevraagd, of dc solUten niet voorlaan op elk con cert al is het maar één Nederlandsch lied kunnen zingen. Het bestuur gaf ten antwoord, dat de solisten daar over in 't algemeen vrij moeten blij ven, maar dat het wol gevraagd koe worden. Dat geloof ik ook. Niet bij wijze van voorschrift, maar bij wijze van vriend, schappelijke wenk „het bestuur zal het op hoogen prijs stellen, wanneer door u bij de samenstelling van uw programma ook aan de Nederland- sche muziekliteratuur eenige aan dacht wordt geschonken". Met zoo'n zinswending kwets je de toch wel gevc-cligc teenen van uitvoe rende kunstenaars waarschijnlijk niet al te zeer. Maar welbeschouwd, is Let niet he mal. dat zooiets nog gc-zcgd moet worden? Dat dc solisten het uit zich zelf niet doen? Er is maar écn middel om beter schap te brengen. Ze moeten in de krant. De krant, die voor alles dient. Voor een middel togen kippenziekten (z:e de vragenrubric-k), voor het wek ken van te-langstelling bij de men- schen voor tal van nuttige saken en (volgenden dag) voor het inpakken van boterhammen. Welnu, do krant moest, telkené wanneer er een concert was geweest, in een afzonderlijk bericht plaatsen» Mejuffrouw (of mijnheer) Jansen (of Pietersen) heeft geen enkel Neder landsch lied gezongen. Dat zou helpenl FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9