Humors Dagbuh DERDE BLAD Weensdag 8 April 1914 Qe staking in bet houtbedrijf te Zaandam. Bij de aanlegplaatsen van de booten zag ik ze al, in groepjes. Somm.gen heen en weer slenterend, doelloos, zoowat pratend en rookendande ren bij partijtjes op stoepen en langs brugleuningen. Overal in Zaandam vond je die groepjes, vreemden indruk makend op een werkdag. De stakers 1 Aan zestien houtzagerijen is het werk door alle arbeiders, op rnaar heel onkelen na, neergelegd. 710 man zijn buiten functieen naar wat ik er Dinsdag van gehoord heb, kan hei ling duren. Want van werkgevers- en werkne mers-zijde is men van plan den strijd tot het uiterste te voeren. Natuurlijk heb ik. me houdend aan onze gewoonte, mii van de meeningen \:m bo'de partijen op de hoogte ge stild. en vóór ik vermeld wat me door eer der stakingsleiders en door een patroon is meegedeeld, dient het groo ts verschil in verklaringen der strij denden geconstateerd. In negen van dc tien gevallen staan die lijnrecht te genover elkaar Van werkliedenzijde t Eerst heb ik den voorzitter van het stakingscomité, den heer Iley- koop (volbloed stakingsleider, met 'n ervaring van vele jaren) ontmoet. Ik kende hem niet, maar z n hoed was me beschreven, en het geluk dien de me. want plots kreeg ik dit hoofd- dek.spl in 't vizier. Ja, ik ben een van de misdadi gers! zei-d-ie. Heykoop, jawel. Uier volgen dan de hoofdzaken van 'tgeon hij mij vertelde: Ij weet, dat we verleden jaar al bezig waren met een collectief ar beidscontract. waartoe ook conferen ties met de hier gevestigde vereeni- ging van Werkgevers in het Houthe- dri'f gehouden werden. Na een parü- eelo staking, waartoe (toevallig) door ons de firma's Stadlander Middelho ven en Simonsz waren uitgekozen, werd ten aanzien van de lopnen der ongeschoolde arbeiders eenige te gemoetkoming gedaan, door het minimum vast te«6tellen, maar n u wilden wij de verhooging van die ioonen (voor schavotsjouwers, schui tenvoerders e. d voor een jaar -.ien ingaan. Onze eisch was 13.50, en ze verdienen nu meest f12 en f12 50 per weck. De patroons wilden de verhoo ging pas met t Januari instellen, en dan maar op twee kwartjes bepalen. Voor de geschoolde arbeiders stelden wc ook eischen van looneverhooging. maar er bestond bij de patroons min der bezwaar om die in te willigen, ornclat-ze vaak wat willen geven voor goede technische krachten. Want het houtbedrijf in Zaandam is het centrum van het Nederlandsche en omvat wel 80% daarvan. liet beste werk in de houtzagerijen wordt met de technisch-nieuwe Zweedsche saagramen gedaan, die alleen hier gebiuikt worden —niet in plaatsen als Amsterdam. Harlingen, Sneek, Bolsward. Blokzijlwaar ook za gerijen zijn. Het gevolg is, dat de werklui die men voor dit soort arbeid speciaal noodig heeft, omdat ze tech nische kennis moeten bezitten, uit an dere plaatsen in Nederland niet te krijgen zijn. In dat opzicht staan we dus heel sterk het zal moeilijk «oor de patroons zijn orn onderkruipers hierheen te halen. En bovendien zijn de beste technische menschen van hier juist uitstekend georganiseerd. Verreweg de meesten behooren tot de moderne en onafhankelijke vak verbonden, beide staande op het standpunt van den klassestrijd. De Katholieke en Pro'.estantsch-Chris- telijke organisaties hebben samen nog geen 100 leden bij deze slaking, waaraan ze officieel meedoen Door de patroons is de staking, die oorspronkelijk alleen bij de firma De Lange heerschto (na de weigering op al onze eischen) algemeen gemaakt door zes balken van die firma, waar van 't zagen dus onderkruiperswerk zou zijn, aan al de anderen rond te zonden. ..De historische balken", heb ben wij ze op onze vergadering ge noemd. Ze hebben op alle fabrieken de zaak beslist méér werk van die firma is niet aan de anderen gestuurd, U heeft al gehoord dat de pa troons zeggen dat het voor den tijd van het jaar zoo stil is, maar dat be schouw ik als een smoesje. Door de stakers van de firma De Lange b.v. is gezegd dat zo het nooit zoo druk hadden gehad als in den laatsten tijd. Daarom geloof ik dat dit moment den werkgevers heel slecht past, maar h ij hebben er op gerekc-nd om een langdurigen en kostbaren strijd te voeren! De patroons zullen 't al heel lang vinden als liet drie of vier weken moet duren... maar of het korter kan zijn, hangt er alleen van af wat zij zullen doen. U weet, dat de burgemeester be middeling heeft aangeboden? Wij heb ben die aanvaard, maar dat do pa troons dal zullen doen lijkt nto on waarschijnlijk, al zou het eigenlijk vanzelf spreken, omdat ze immers zoo veel voor "t gezag voelen I Maar ze kunnen ten eerste weigeren omdat ze onlangs verklaard hebben, alle on derhandelingen met ons af te breken, en ten tweede, omdat ze niet aan de bemiddeling van een socialistischen burgemeester zouden willen I Ter Laan heeft zich hier buiten ge houden, en geen politie-optreden ge organiseerd, waardoor, zooals in an dere gevallen van staking altijd ge schiedt, de werkstaker geprovoceerd wordt. Nu is alles hier voorbeeldeloos rustig l We hebben een belooging met drieduizend menschen gehad, die in de beste orde is verloopen! En nu vraagt u, wat er gebeuren ral, als de patroons onderkruipers aan 't wérk zetten? Dan blijft Hel nóg rustig, want w ij zorgen zelf voor de orde! In Amsterdam, bij de zeelie- denstaking, en nog onlangs in IJmui- den, bij de vlsscherij-staking, zijn ongeregeldheden voorgevallen, die al leen waren te wijten aan het provo- ceererid optreden der politie! Zelfs slechte sujetten onder de ar beiders blijven ordelijk als wij het voorbeeld geven, want een arbeider vertrouwt ons en dat doet hij.de ver tegenwoordigers van de kapitalisti sche maatschappij nletl Ik geloof dat hier onze zaak heel gunstig staat. De steunbeweging le vert vrij veel op, want men is hier in Zaandam d-- staking gunstig gezind. En dan hebben we onze weerstands- kassen! liet volk is goed; de menschen zijn geestdriftig voor de staking, en te- dragen zich verstandig. Bij de werk gevers is men niet eendrachtig; deels zijn ze vóór strijd, deels haddon ze een minnelijke schikking liever ge zien. IJ vraagt of er al onderkruipers zijn? Jawel, de kantoorbedienden! Die onderkruipen. Daarvoor maken hun mooie dassen en boorden ze niet te mini Maar wij hinderen ze niet; we lachen er alleen maar om. Voor die lui is zulke handenarbeid toch niet geschikt! Van patroonszijde. In de officieele verklaring van hun houding, die de patroons heden in 't licht hebben gegeven, en die zeer be knopt en zakelijk is, wordt erop ge wezen dat In art. 10 van het hun in Sept. 1913 aangeboden concept-collec tief contract stond: „Deze overeen komst wordt aangegaan voor den tijd van een jaar, ingaande op den da tum, waarop zij is tot stand gekomen en eindigende De onderhandelingen werden ver traagd doordat de moderne en onaf hankelijke vakvereenigingen eerst rechtspersoonlijkheid moesten hebben. Toen ze die hadden, dienden de werk- gevers een tegenconcept in. hoofdza kelijk met practische wijzigingen. Ze wilden wél een scheidsgerecht, maar dan met gelijke vertegenwoordiging. De werklieden wilden tweemaal zoo veel leden er in hebben als d'e pa troons. Bovendien wilden de patroon» niet alle geschillen aan het scheids gerecht onderworpen zien maar al leen die. welke voortvloeiden uit het contract. l i dagen later kregen de weikge- vens een nieuw concept, waarin de minimum-loonen met 20 pCl. verhoogd waren en de samenstelling van het scheidsgerecht bleef gehandhaafd. Do patroons -achtten dit ongemotiveerd, omdat door de gemaakte af-ipraak en het feit. dat was overeengekomen te gen 1 Januari 1911 met het collectief contract gereed te zijn, het aange haalde artikel 10 van hun concept niet anders kon, of mocht vvo d.n opge vat. dan als een bereidverklaring om gedurende het jaar 1914, dus tot 1 Januari 1915 oji de daarin neergeleg de voorwaarden te werken. De nu gegeven uillegging is met den inhoud van dit artikel geheel in strijd. Tijdens de onderhandelingen gingen de patroons echter verder en erkenden als billijk, dat met 1 Januari 1915 de minimum-loonen zouden worden ver hoogd. Met 1 Jan. 1915 werd een ver- hooginig van f 0.50 en met 1 Juli weer met f Ó.50 van allo minimum-loonen toegezegd. De leiders der werklieden eischten echter meer en toen niets word toege geven, werd de staking geproclameerd bij de Fa. P. de Lange. Na de verschillende door den heer Heykoop gedane verklaringen heb ik van patroonszijde mededeelingen van den anderen kant gekregen. Ten eerste werd mij gezegd dat do loon en der arbe.'ders in het houtbedrijf met zoo bijzonder laag waren, maar hoorde ik wel critick uiten op de min der gToote zuinigheid van arbeiders, die te hooge eischen aan het leven gaan stellen. Verder. De heer Heykoop is geen deskun dige, en daarom komt hij er toe, te zcgg'»-i dat Zaandam 80 pet. van het Noclerland-che houtbedrijf omvat-. Hij rekent er de firma Tont bij.... maar 't komt tier op de zagerijen aan! Fn daarvan zijn er meer buiten de Zaan, dun er in' Hier heb-je er nu zestien ik zou dertig groote buiten de Zaan streek kunnen opnoemenl Die mededeeling omtrent de Zvveed- 9che zaagramen is onwaar, want op iedere groote zagerij buiten Amster dam zijn ze in gebruik. Ik noem maar eens even de firma's: B. Loos en Zn., te Blckziljl. Eindhoven en Zn te Zwol le; P. Stoffel en Zn., te Deventer; Hor st ing. te Doetinchem; Coen, te Arn hem; v. d. Made en Zn., te Klundert... en er zijn nog tal van andere fabrie ken in de provincies Zuid-Holland en Utrecht, die ze gebruiken! Van de stakers zijn er 360 georgani seerd en 250 ongeorganiseerd. De ma chinisten der fabrieken vallen allen er buiten. Vol goeden moed zijn de sta kers natuurlijk nog, want voor deze week is hun het volle loon neg uitbe- taald. Maar hoe zal het gaan, als het eenmaal Zaterdag is geweest? Neen, op doze van werkgeverszijde algemeen gemaakte staking was niet gerekend, heelemoal niet! Vier weken zullen wij met lang vinden, desnoods duurt het maar langer! En dat een minderheid in de patroonsvereenigmg vóór een minnelijke schikking on tegen staking zou geweest zijn, ontken ik. Alleen in iiet bestuur der werkgeversorganisatie Jieeft te dezen aanzien, verschil van meening bestaan. Er is wel meer werk van de firma De Lnrrge aan anderen gezonden, dan de zes „historische buikenEr zijn er, bij wie dal onderhanden-zijnde hout nog op de werf ligt. Ik zelf, en voor zoover ik 't weet ook de andere patroons, vonden het voor den tijd van 't jaar heel stil in ons vak. Wat den heer De Lange be treft: ik hel) meermalen vernomen dat dit ook z ij n ervaring was, al weet ik niet hoe 't op tien dag van de sta king bij hem was gostela. De ordo is schijnbaar nog niet ver stoord, maar ik kan u dan toch mede- «Loeien dat een werkwillige van do firma G. Kaznphuys en Zonen onder zeer groot geleide is thuisgebracht. Waar ligt de grens tusschen „vol gen" en „hinderlijk volgen"? En bij Cebr. Endt is een jongen werkman, een z.g. „uitschieter", door de posters belet om naar dc fabriek te gaan, zoo dat hij is teruggekeerd en huiswaarts getogen. Op diezelfde fabriek rookte vanmor gen de schoorsteen, want de firmant was met het kantoorpersoneel en di enkele werkwilligen aan den arboid. Ook op andere fabrieken is dat ge beurd; u kunt gerust zeggen: „dat er op zeer h"c-oheiden schaal worvlt ge zaagd". Een van do jongere firman ten heeft vandaag met een helper een schuit hout naar den Dam gebracht! en daar afgeladen, terwijl z'n eigen stakend personeel or naar stond te kijken, maar niets zei. Welke maatregelen we zullen ne men kan ik u op 't oagenbiik niet mee- deelen, maar ik kan wèl verzekeren dat we, nu we a hebben gezegd, ook z zullen zeggen! Laat hel dan maar eens lang duren! Tol zoover 't een en ander uit dit onderhoud. Twee patroons verklaar den mij. dat zij burgemeester Ter Laan beschouwden als iemand van groote rechtschapenheid en bezield met den wil om iets goed tot stand te brc-ngen. Ik kreeg den indruk dat men ook aan patroonszijde den burgemees ter waardeert en vertrouwt. Niet onvermakelijk is de geschiede nis van de blijde inkomst van do be wakers der brandasQurantie-maut- schappij, die een bewakingdiemt voor alle fabrieken had ingesteld. Toen de chef met z'n mannetjes arriveerde, vertrouwden dc posters aan de fabrie ken het zaakje niet. signaleerden hen als „onderkruipers" en maakten 't- hen lastig. De ohef, ten einde raad, vroeg naar het stakir.gscomité, werd er lieén ge bracht, aanvankelijk niet geloofd rnaar na een gedaan onderzoek, op den uitsiag waarvan hij wachten moest, in t gelijk gesteld. Toen kreeg hij een briefje mee van het comité, dat het goed w as, en een staker wees hem den weg! ROBERT P. Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan. Dc loesland in Albanil. De jongste berichten uit Epirus lui den, zelfs al neemt men ze niet al te tragisch op, ernstig genoeg, om de aandacht der mogendheden te vesti gen op de regeling van dc Zuid-Alba- neesche grens. Hot bericht, dat de mo gendheden besloten zouden zijn, re presaille-maatregelen tegen Grieken land te overwegen, schijnt meer den wensch dan de ware bedoeling uit te drukken. Maar de mogendheden zul len toch dienen te beraden wat er voor en in Zuid-Albanié gedaan moet worden. Want het is toch werkelijk te dol, een jongen, ongeorganiseerden staat in het leven te roepen, een vorst aan het hoofd van dien staat te zeten, en dezen, voordat hij de aller- noodigste maatregelen voor de orga nisatie van zijn land nemen kan, te dwiugen tot een strijd, zonder vot- doede hulpmiddelen, tegen georgani seerde vrijscharen, die gesteund wor den zooal niet openlijk dan toch op in het oog loopende wijze, door de Grieksche troepen. De houding der Epiroten, die de mo gendheden voor een faii accompli wil len plaatsen, meeuend dat zij toch wel zullen eindigen met dit te erken nen, is duidelijk genoeg en in den Balkan wel meer voorgekomen. Maar die houding zou zeker niet zoo open lijk uitdagend zijn, zoo de voorloopi- ge regeering van het autonome Epi rus niet rekenen kon op den steun van Griekenland. In Athene echter weet men, dat do regeling der eilandenquaesüe In nauw verband staat met de loyale uitvoering van de grensregeling in Epirus; en derhalve treedt de Grïek- scne legeering schijnbaar zeer kalm en bezadigd op, maar zij moet reko- ning houden met de openbare mee rling in het land, die geheel op de hand der strijdende Epiroten is. Zoo blijven dus de zaken loopen zoo- als zij willen, in afwachting, dat de mogendheden ernstiger en krachtiger optreden. in Weeneu wordt dit gebrek aan kracht.ge samenwerking der mogend heden met groote ontstemming be sproken. Albanië is nu eenmaal door Oostenrijk geweuscht en opgericht, en met leedwezen ziet men daar de moei lijkheden, waarmede de vorst te kam pen heeft. En men beschuldigt de Triple Entente, door het uitstellen an het antwoord op de Grieksche no ta, de zaak op sleeptouw te houden. Tot nog toe zijn door de mogendhe den nog geen maatregelen genomen of overwogen, om de regeermg van Albaniè in haar moeilijke taak te steunen. De berichten over troepen concentratie in Italië, over het uit zenden van oorlogsschepen, of over gewapende interventie van Oosten rijk missen eiken grond. Ook het be richt van de algemeene mobilisatie m Albanië wordt tegengesproken. Dit is trouwens een dwaasheid. In een land, waar nog geen enkele wet op dienst plicht, legerformatic, organisatie of mobilisatie bestaat, kan hoogstens een oproeping worden gedaan, om vrijwilligerskorpsen te vormen, om de regeering te steunen bij den veld tocht, door de gendarmerie onder de Nederlandsche officieren in Epirus ondernomen. Maar de Albaneesche regeeriug wil wel pogen, de voornaamste punten in Epirus ta bezetten. De berichten uit Athene over den val en het in brand steken van Gorytza worden van Alhauische zijde tegengesproken. Uit Weenen wordt gemeld, dat de mobilisatie-plannen van Essad-pasja voorloopg slechts bestaan uit een tel ling van de weerplichtigen. Dat kan rauwelijks als een voorbe reiding voor mobilisatie worden aan gezien. De „Berl. Lok.-Anz." deelt mee, dat in goed ingelichte Berlijnsche krin gen als vaststaand wordt beschouwd, dat Gorytza nog teeds in het bezit ie van de Albaneesche gendarmerie en dat deze onder leiding van Neder landsche officieren, den aanval heeft afgeslagen. Naar het échijnt, Hebben' de in Gorytza sedert maanden ver pleegde Grieksche troepen een poging ondernomen om met de aanvallers ge- meene zaak te maken. Aan het flinke optreden der Albaneezen was het te danken, dat een aantal Epiroten, on der wie verschillende notabelen, ge vangen werden genomen. Men mag veronderstellen, dat voorloopig de opstandelingen geen lust zullen heb ben, in de buurt van Gorytza nog maals hun krachten met de Albanee zen te meten Uit Durazzo werd later nog aan het zelfde blad geseind „Een Ncderlandsch officier meldt uit Gorytza. dat de tegenstand van do Epirotische benden gebroken is en dat het Grieksche comité en de metropo liet gevangen genomen zijn." De inhoud van dit telegram wordt bevestigd door een bericht uit Duraz zo aan het, „Berl. Tagebl.", waarin eveneens gezegd wordt, dat de Epiro ten zich volkomen onderworpen heb ben aan de Albaneesche autoriteiten. De Epiroten werden ontwapend en gedeeltelijk in de gevangenis gewor pen. De Albaneesche regearing is van plan 20.000 man op voei van oorlog te brengen. Uil Athene wordt geseind- De Grieksche troepen in Epirus neb ben bevel ontvangen zich gereed te houden, orn het gebied binnen enkele uren te kunnen ontruimen, zoodra de mogendheden den gouverneur mee- deelen, dat zij zulks wenschen. Grieksche vluchtelingen. De synode van de oecumenische pa triarchen te Konstantinopel heeft gis teren beraadslaagd over het lot der Grieksche vluchtelingen in Oostelijk Thracië. Er zijn er nog ongeveer 6000 in Rodosto en Demotika. De synode besloot de Maatschappij der Oosier- spoorwegen te verzoeken wagens v oor het vervoer naar Konstantinopel be schikbaar te willen stellen en aan de regeering te vragen aan de 560 zich te Konstantinopel bevindende vluchte lingen vergunning te geven naar Sa- loniki te gaan, daar zij niet naar hun haardsteden kunnen terugkeeren. Het patriarchaat besloot 6000 frs. ter ondersteuning der vluchtelingen beschikbaar te stellen. Allerlei De instructie tegen mevrouw Caillaux. Uit Parijs wordt aan de „Tel." ge seind De rechter van instructie, Boucard, heeft bezoek ontvangen van Caillaux, die een uitvoerige verklaring aflegde. De oud-minister begon met eenige bij zonderheden over zijn particulier le ven mee te -deelen. Hij verklaarde, dat hij tweemaal gehuwd was; voor; den eersten keer, in Aug. 1906. met mevrouw Gueydan, die toen kort ge leden gescheiden was van den heer Dupié, ontvanger te Parijs. Het duur de niet lang of tusschen beide echtge- nooten ontstonden oneenigheden, waarover Caillaux weigerde nadere verklaringen te doen, daar dit niets te maken had met het huidige onder zoek In de maand Juli van het jaar 1909, na <lcn val van het ministerie- Clemenceau, werd de verstandhou ding nog onaangenamer. In de maand September bevonden beide echtgenoo- ten zich te Mamers. Op zekeren nacht verdween een, in een bureau ge plaatst pakket brieven. Dit pakket bevatte twee brieven, door Caillaux geschreven aan mevrouw Reynouard, zijn tegenwoordige vrouw, d e loen gescheiden leefde" van haar vroegeren echtgenoot Leo Claretie. Rc-chter Boucard noodigde Caillaux uit, nauwkeurig t« omschrijven, wat deze brieven inhielden. De eene, de kleinste antwoordde de oud-minister was geschreven op pnpier met het hoofd „departemen tale raad van de Sarthe" en de andere op papier met het hoofd: „Kamer van Afgevaardigden". In dezen laatsten brief, die zestien bladzijden lang was, be.-chreef Caillaux verscheidene jaren van zijn particulier leven. Ik zette zeide hij de redenen uiteen waar van de voornaamste voortvloeiden uit mijn politieke positie die mij ae- letten mij onmiddellijk los te maken van de banden, die door mijn huwe lijk in 1906 gelegd waren. Toen Cail laux de verdwijning dezer brieven be merkte, vroeg hij zijn vrouw, ze nem terug te geven en zich met hem te verzoenen. Mevrouw Gueydan ging op dit verzoek in en de brieven werden verbrand. Mevrouw Gueydan ver klaarde. dat zij noch photographieën noch copieün van die brieven bezat. Later werd ds echtscheiding uitge sproken. De gezondheidstoestand van den koning van Zweden. De den koning behandelende ?e- neesheeren publiceeren het volgende bulletin - De tijdens de laatste weken verrichte, thans geëindigde onderzoe kingen toonen, dat de koning lijdende is aan een maagwond. De ziekte -.8 in de laatste maanden verergerd, zoo dat wij een operatie het eenige mid del tot herstel achten. De koning heeft in oen operatie toegestemd, cn drukte het verlangen uit dat ze zoo 6poedig mogelijk zal plaats hebben. Binnenland HOFBERICHTEN. Bij het bezoek dat de Koningin g's- teren, vergezeld door een hofdame, aan de Koninklijke kantwerkschool aan de Javastraat te 's-Gravenhage bracht, werd II. M. ontvangen en rondgeleid door mej. H. A. P. van Bergen, directrice van deze onder wijsinrichting. De school was in vol len gang, want de Vorstelijke Bezoek ster wen6chte de schooi in hare s«- wone dagelijksche werking gade te slaan. Belangstellend volgde Koningin Wilhelmina in de verschillende leer- lokalen de lesuren, inlichtingen vra gende omtrent deu leergang en de werkzaamheden, zich daarbij \aak ook wendende tot de leerlingen, met wie zij zich minzaam onderhield. De Koningin-Moeder heeft gisteravond met een gevolg, bestaande uit twee Hofdames en jhr. Van Tets, de uit voering van de Matthaus Passion, van J. S. BacH, fn de Willemskerk te' 's-Gravenhage, door de Kon. Zangver- een-iging „Excelsior" van het begin tot het einde bijgewoond. DE MINISTER VAN' OORLOG is voor een achttal dagen naar Wies- baden vertrokken. VACATURE PROVINCIALE STATEN. Binnen enkele weken zal mr. K. Hazelhoff Roelfzemn Amsterdam met-j terwoon verlaten en zich in de pro vincie Gelderland vestigen. Dienten gevolge ontstaat in de Provinciale Staten van Noord-Holland een vaca ture, waarin de kiezers van district V zullen hebben te voorzien, volgens art. 6 der Provinciale Wet binnen twee maanden na het openvallen. MAJOOR SNELLEN VAN VOLLENHOVEN. Volgens hier te lande ontvangen berichten maakt de majoor Snellen van Vollen hoven het zoo goed, dat hij het commando weer heeft kunnen hervatten. (N. Ct.) GEBOUW DEP. BINNENL. ZAKEN. Met den nieuwen bouw van het De partement var Binnenlandsche Zaken op het Binnenhof te 's-Gravehage, waarvan thans de geliikvloersche ver dieping bijna opgetrokken is. hoopt men met 1 Mei 1915 gereed te zijn. ORANJE KRUIS. Naar Het Huisgezin verneemt, zal de jaarlijksche vergadering van het Oranjekruis op 18 Juni te 's-Hertogen bosch worden gehouden onder leiding van den voorzitter, Z. K. H. Prins Hendrik. BIJENTEELT. Dinsdag vergaderde te Utrecht de Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt in Nederland, onder presi dium van den heer G. Senarclens ba ron de Grancy, uit Vucht De voorzitter gaf in zijn openings woord een toelichting van zijn besluit om zich niet als zoodanig wederom beschikbaar te stellen nu hij perio diek gaat aftreden. Een der voor naamste redenen is wel dat het hem moeilijk wordt om de discussies op de vergaderingen te volgen, daar zijn gehoororgaan merkbaar is vermin derd. Overigens hebben alléén per soonlijke redenen hem tot aftreden gebracht. De afd Schoorl had een voorstel in gediend om den wandelleeraar In Rijks dienst te doen overgaan en daar toe bij de regeering de noodige stap pen te doen. Namens het bestuur bestreed de heer Frans Netscher dit voorstel, daar net bestuur liever de beschikking over den leeraar aan de vereeniging behoudt De bloei der Vereeniging is voorna melijk aan den leeraar en aan de sui kerleveranties te danken. Op een volgende vergadering zal deze quaestie nader behandeld wor den. De rekening over 1913 werd goedge keurd. Uit het jaar', erslag blijkt, dat de Vereeniging thans 169 afdeelingen met ongeveer 6000 leden teil. In de plaats van baron De Grancy werd ais. voorzitter gekozen de heer jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, te s-Gravenhage. De lieer Esmeijer uit s-Gravenha ge bracht eenige woorden van dank en hulde voor hetgeen baron De Grancy in het belang der bijenteelt heeft gedaan, welke woorden door een daverend applaus worden ge volgd. De voorzitter dankte voor deze woorden van hulde en verzekerde dat het besluit om zich niet herkiesbaar te stellen hem zwaar gevallen was. In het bestuur werden voorts geko zen de heeren E. Kingma te Borcuto en J. Esmeijer te Apeldoorn en her kozen de heer A. Bezema te Oldeber- koop. Nog werd toegelicht een voorstel- Steenwijkerwold om maatregelen te nemen ter uitbreiding van den bijen- handel op het buitenland, speciaal op Engeland. Het bestuur zal met de wenschen der afdeeiuig 51 eenwij kerwold reke ning houden, doch meende overigens, dal dit punt ineer op den weg der Handelskamer ligt. STAKING. Het personeel pl.ni. 40 man der aardappelmeelfabriek Eendracht te Kiel, gemeente Hoogezaud, heeft Dinsdag het werk neergelegd. De fa briek is stop gezet. De eischen luiden los personeel per uur 17 1/2 ets. (nu 15 ct.), vost perso neel 12 (thans f 10) per week. BRANDEN. De boerderij van Van V'essem te St. Oedenrode is afgebrand. Vijf koeien, eenige kalveren en schapen zijn daar bij omgekomen. De inboedel is groo- ten doe ls verloren. Alios was verzekerd. TWEE DESERTEURS. Dmsdagochteened moesten e n hu zaar. D. J. Drieseen, en een matroos, W. v. d. Laars genaamd, beiden in tiet militair hospitaal te Amsterdam ver toevend, voor den Krijgsraad ver schijnen. Zij verschenen echter niet, het bleok, dat zij op de vlucht waren. Vermoed wordt, dat de huzaar D., in burgerklee.-c.n gestoken, de wijk heeft genomen, daar een dergelijk stel kleeien heden uit het kieerenma- gaziju vermist werd. De politie tracht de deserteurs te achterhalen. EEN STANDBEELD VOOR WILLEM DEN ZWIJGER. De „Holland Society te New-York heeft het rappin t van de commissie voor de herdenking van de ventUin? der Nederlanders te New-York ont vangen. Er is reeds geld bijeenge bracht voor de oprichting van een standbeeld voor Willem den Zw ijger, dat geplaatst zal worden op den rij weg langs de rivier, en een nauwkeu rige reproductie zal zijn van dat in Den Haag. GEDENKTEEKEN. Te Epe zal een klein gedcnkteekei worden opgericht, gewijd aan de na gedachtenis van Elisabeth Mario Post een schrijfster, die voor ruim 100 jaar een grooten lezerskring voor hnro wer ken vond en te Epe woonde en aldaar begraven is op het londgoed Tongeren Het gedenkteek'r wordt vervaardigd door den heer Willem C. Brouwer, te Leiderdorp. VISSCHERIJ EXAMENS. Te 's-Gravenhage zijn ge-laard als stuurman op zeiIzeevi-schersvaartiii- gen J. Iloek en .T van Boelen te Kat wijk ;als schipper op ze:lzeevis«rhars- vaartuigen S. vnn Schayk te Vlaar- dingen. D. de Haas en A. van Duin te Katwijk: als schipper op stoomzee- visschersvaartuieen P. Poldervaart to Vlaardingen ec M de Haas te IJmui- den. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Oosterwierum A. G. do Vries. cand. te Doetinchem. Bedankt voor Z.erik^e D. A Vor der te 0l9t. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Giessenden G. van Rec- nen te Opheusdcn ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Gesl. cand. ex. rechten, de hoeren A. F. van Rechteren L'mpurg en M. D. van Heyn.'ncen Bosch HELDRINGGESTICHTEN. Dr. J. R. Slotemakor de Bruine, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Utrecht, hoeft voo zijn ben oom in-? tot directeur der Heldringerest!ciiten te Zetten bedankt. (U. D.) DE ACHTSTE ZENDINGSDAG. van den Gereformeerden Zendings- bond zal Donderdag 6 Aug. as. wor den gehouden in de bosschen van Soeetdijk, door II. M. de Koningin- Moeder welwillend afgestaan yoor dat doel. (Stand.) Rechtszaken LCTFRIJWET. De kantonrechter te Bergen op Zoom uitspraak doende in de zaken van A. de G.. S. D.. E van B. en F. L van P. te Borgen op Zoom en van J. J van P. te Roosendaal, aan wie was ten laste gelogd, dat zü als Agenten or N V. „Do Tijdgeest" ten verkoop in voorraad hebben gehad 3 pCt. OMign tien 2e Serie eenei premieleening ten laste dier Vennootschap, zijnde doze stukken m werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de luie- j wet van 1905 vereisehte toestemming niet was verleend: ontsloeg beklaag den van alle reel tsvervolging Gemengd Nieuws DE GROOTHERTOG VAN MECKLEN BURG—STRELITZ. Omtrant den gezondheidstoestand van den groothertog van Mecklen- burg-Stre'.itz, die onlangs een darm operatie onderging, meldt de „Lan- deszoitung": De verbetering in den toostand duurt voort, roods kan da grootheriog dagelijks korten tijd het bod verlaten. ROUW IN DF. DORPEN VAN NEW FOUNDLAND. Zaterdagavond kwam ie St- Johns te „Beiluveaiure aan met 69 dooden en 59 overlevenden van de bemanning van het zeilschip „Newfoundland". De bevolking is nu m angstigo spanning over het lot van de „Southern Cross" en men vreest alge meen, dat zij in den storm van Woensdag vc-rgaim is. Ungc.eer iió man waren aan lxiord van dit schip. Yoor een nevoimng vau zou.txw zielen zou dit een verlies van zöo meriscnen ze-kei', zoo mei kt ue l inies -corres- püiiueut op, eiusiigei zijn dan uo ramp van de 'litanie' voui Engeland en Amerika, Vooral ook omdat in dit geval elk slachtoffer een broodwinner is. liet is op het uogenblik natuurlijk moeilijk te zeggen hoeveel gezinnen door de ramp van de „Newfoundland" zijn getroffen, maar wanneer do „Southern Crossmet terugkeert, zul len meer dan duizend vrouwen en kinderen daardoor ongelukkig wor den. Dat de taak van het comité vooi hulp aan de achterblijvenden. da. zich Woensdag heeft gevormd, groot en moeilijk is, behoeft niet gezegd te worden. De hulpmiddelen zijn beperkt en de ramp is enorm. Nog nooit is do kolonie door zulk een slag getroffen. Bovendien zijn alle verongelukten, op oen enkele uitzondering na, jonge mannen, niet ouder dan 45 jaar. Al leen visschers niet een krachtig gestel gaan mee op zeilschepen, daar zij veel gevaren hebben 63 trotseeren. Het bes te deel van de bevolking zou dan ver ongelukt zijn. Bij aankomst van do „is ,:.i ...o waren ongeveer 5000 uu-n- het strand aanwezig en men had groo te moeite om de menigte, die het ge bouw (waarin de lijken werden neer gelegd) bestormde, tegen te houden. Zondagmiddag waren alle lijken op vijf na herkend. Het zeilschip „Erik", dat aangeko men is. deelde mede. dai Donderdag de „SouUiern Cross" in nabijheid was. Zij had zooveel robben aan boord, dat een deel van de provisie en de lading kolen op het dek geh echt moesten worden, om de robhen in tiet schip te kunnen bergen. Kapitein Martin van de „Erik" meent, dat bet zeer onwaarschijnlijk is. dat de „Southern Cross" gered is. Stadsnieuws Aanbestedingen. Door do Genie te Amsterdam werd aanbesteed bet verven van gabouwen en wer ken van de artillerie-inrichting aan de Hembrug- Raming f 1500. Ingeko men 2 biljetten. II. J. Neiissen, Haar lem. en T. Bourna, Amsterdam, beide f 1600.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 9