r^na cacao Van Houten s FANTASIE. Do Berlijnsche berichtgever van de „Telegraaf" seinde aan zijoa blad: De Deutsche Tageeïeltüüg vemeeim uit Amsterdam, dat de Nederlandsche regeering bevel heeft gegeven don bouw der forten bij VMsuingeca te be spoedigen, noodat deze nog voor hei einde van dit jaar voltooid rullen rijn. De vestingwerken van Ramme- Iteiu rullen opnieuw in orde worden gebracht. De forten aan beide rijden var. den Scheidemond rullen van nieuwe kanonnen voorzien worden. Ten slotte zal Vlissingen de basin van eon groote onderzee-vloot worden, zooclat de Scheldeinond elk oogenbiik afgesloten kan worden. Do redactie leekent 'hierbij aan: Bovenstaand bericht van de Deut sche ïageszeivung Illustreert weer eens treilend op welke wijze de Duil- scho conservatieve pers overNederland wordt ingelicht. Van plannen tot aan bouw van een groote onderzee-vloot, die in Vlissingen gesiatlonneerd zal worden, is, behalve bij den Ainster- damsohe correspondent van het agra rische orgaan, bij om te lande niets bekend. Ook wat gezegd wordt over de bespoedigde voltooiing van het fort bij Vlissingen en het herstel der oude vestingwerken aan den Scheidemond, xal wal geheel uit de lucht zijn. H. J. LOVLNK. Bij het departement van koloniën is niets beltend van oen vooi den hoor Lovink, zijn betrekking als di ree tour van den Landbouw in Indië neer te leggen en in dienst der parti culiere industrie te treden, zegt het HblcL EEN EIGENZINNIGE KLOK. Gistermorgen werd te Bodegraven de eerste Kaasmarkt met vast aan- vangsuur gehouden. Om half 0 mocht du markt beginnen en ieder wachtte op het slaan van de klok. Maar, het wachten was te vergeelsch... De klok weigeiue te slaan. Angstige bukken naai boven. Later lachende gezichten, want om kwart voor zessen sloeg de klok ais gewoonlijk precies op tijd en verder den geheelen dag. Wat hier achier schuilt? NALATIGHEID. Zaterdag werd do smidsknecht Elfe rink, to Almelo, levensgevaarlijk ge wond door een omvallenden boom. We vernemen, dat tegen den aannemer van het rooien der boomen proces-ver baai is opgemaakt, wegens nalatig heid in het nemen van voldoende vei ligheids- en voorzorgsmaatregelen, zoo meldt de Tel. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Men meidt uit Heerlen aan de Tel.: Tusschen den verhuurder B. H. en zijn bovenbuur tevens zijn huurder, Scli,. beiden Duitscheis, bestond al sinds langen tijd ontenigheid over de huishuur. Volgens H. betaalde Sch. al tijd te weinig, terwijl deze steeds be weerde. dat het door hem betaalde be drag de bij contract bepaalde huur was, Maandagmidag, toen Sch. de huur liet lieulen, maakte 11. zich zoo woe dend. dat hij met twee revolvers ge wapend, van zijn huurder het 2. i. achterstallige ging eischen. In de wo ning van Sch zou hij diens vrotiw mishandeld en tevens met de revolvers bedreigd hebben. Daarover in woede onstoken en volgens zijn verklaring, levens uit zelfverdediging, ging Sch. hem mot een vlijmscherpen dolk te lijf. Sch. biacht zijn tegenstander een diepe hoofdwondé toe zoodat dc-zo, na in zijn woning gekomen te rijn, ba dend in zijn lobed neerstortte. Ver schrikt over de uitwerking van zijn daad, ginzr Sch. zich zelf aan de po litic aangeven. 11. weid door docter Beckers verbonden en direct per rij- vvielbranoard naar het hospitaal over gebracht. Zijn toestand i3 levensge vaarlijk. De dader Sch. bevindt zich in hechtenis. Door de gemeente-poli- tie werd van een en ander proces ver baal opgemaakt. AFWATERING RIJN EN MAAS. Gisteren ver kaderde in een der Gra felijke Zalen op het Binnenhof te »- G raven,hage voor de eerste maal een gemengde com missie^ welke ln op dracht heeft de best Aid 00 ring van een van Pruisische zijde gemaakt ontwerp voor de afwatering van oppervlakten tusschen Rijn en Maas. De commissie bestaat van Neder landsche zijde uit de 'roeren J. d Rani3er. inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat, algemeen voorzitter; W. K. du Croix, hoofdingenic-ur-direc- iteur van den rijkswaterstaat; F. B. Löhnia, inspecteur van den landbouw; C. Blankevoort, hoofdingenieur der mijnen; dr. P. M. J. E. Woltering, Jioofdingenieur van de volksgezond heid, en J. van Oldcnborgh, directeur van het Rijksbureau voor drinkwater voorziening. Van Pruisische rijde uit de t.eeren Peilzer, gcheimar Ober-Re- gicrungstal, voorzi U-r der Pruisische afdeeiing; dr. Klnschstem, geheuuer Obor-Regierungsmi; Roeder, gehei- mer Obor-Baurat; llorniiardt, gehel- mer Uber-Bongrat en Thoholte, gehei- mor Baurat. Door den aigeineenen voorait^or werd eene openingsrede gei.ouden, waarna over de door de commissie te voJgen werkwijze uitvoerige besprekingen Werden geopend. NIEUWE NOTARISPLAATS. Bij de regeering bestaat het voor nemen een nieuwe notaneele stand plaats te vestigen te Hengelo. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit xijn be noemd tol ontvanger der directe belastin gen cn accijnzen te Vlissingan C. J. Tielenius Kruijtlioff, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terborg; tot ontvunger der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Oudo Pokola M. Rinkes, thans ont vanger derzelfde middelen te Ter Apel mi ontvunger der directe belastin gen ie Scnteuaiu G. A. ue btoppeiaar, mans ontvunger der directe betastin gen en accijnzen te Oosterbeek tot ontvanger der uiiecte belastfn- geu en accijnzen te Buitenpost J. Kmguia, thans ontvanger der üirecie belastingen, invoerrecnien en accïjn- een te Metslawier tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Culemborg L J. J. van Assum, thans inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Giroorüo is ingettokken do benoeming van den ontvanger der directo belastingen en accijnzen H. A. Ankersmit te Wamel tot ontvan ger derzelfde middelen te Wij he, ge daan bij Koninklijk besluit van 2 Maart, en is hij bevestigd in zijn te genwoordige liet rekking als ontvanger te Wamel de benoeming van den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen J. S. Koopmans te Kou- duin tot ontvanger derzelfde middelen te Ommen, gedaan bij Koninklijk bo sluit van 21 Maart en is hij benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wijhe is benoemd tot ontvanger der direc te bcldstingen, invoerrechten en ac cijnzen te Ommen F. Hamilton of Sil- verton Hill, '.hans ontvanger derzelfde middelen te Workum. Stadsnieuws Het Tooneel De tweede Mevrouw Tanqueray, tooneelspel in 4 bedrijven, van Sir Arthur Wing Pinero, door „Die Haghespelers". Sir Arthur Wing Pinero heeft blijk baar als dramatisch auteur een ze kere voorliefde voor ,,de tweede vrouw'. „I-lis House in Order' had ge voeglijk „De tweede Mevrouw Jes- son" kunnen lieeten in dat stuk was het Nina, die te strijden had met de herinnering aan F-.lmer's eerste vrouwin De tweede Mevrouw Tan- queray is het Paula, die in het huis van Aubrey Tanqueray de plaats van de gestorven vrouw komt inne men. Maar terwijl Nina in alle op zichten de meerdere blijkt te zijn van de „eerste vrouw", waardoor zij aan het eindo van het stuk over de Rid- galey's zegeviert, heeft Paula een „verleden', dat haar voorbestemt om in het huis der Tanqueray'e onder te gaan. Het is dit „verleden", dat Paula zooveel belangwekkender en drama tischer maakt clan de lichtelijk senti- menteele en vrij onbeteekenende Nina. ,,Is er voor een vrouw van een niet onbesproken gedrag nog plaats in de maatschappij?" Ziedaar het niet nieu we, door Alexander Dumas fits en. vele andere drama-schrijvers reeds behandelde probleem, dat Pinero in zijn tooneelspel stelde. Het antwoord is natuurlijk: neen! Alleen in het theater hebben wij onnoemlijke sym pathie en grenzenloos medelijden met de Zaza'e en do Margaretha Gau- thier s, maar daar buiten sluiten wij onverbiddelijk voor hen de deur. Dat moge onbarmhartig en liefde loos zijn, het is de werkelijk heid, en die wreede waarheid heeft Pinero in zijn tooneelspel willen ge ven. Het verleden van de tweede me vrouw Tanqueray staat tusschen haar en de kennissen van haar man, net plaatst zich tusschen Ellean, de dochter uil het eerste huwelijk haar, liet stelt zich lenslotto tusschen man en vrouw. liet verleden is een niet te overwin nen obstacle voor het geluk van Pau la en Aubrey, hel keert telkens terug en doet haar aan het einde on danks al haar goeden wil ten on der gaan. Paiuauo heeft g&tradbt niet alteen den maatschuppelijken maar ook den psychoiogischen kant van deze mésal liance te beitchten. In het tarffeede verreweg beste bedrijf zagen wij, hoe lie; „verleden' in het karakter van Paula sporen Ihad achtergelaten, die bot een noodwendige botsing met Aubrey moesten voeren. Jammer, dat de schrijver liet noodig heeft gevon den om daarna het conflict op de spits te drijven, door Ellean liefde te doen opvatten voor een man, die v ger in het leven van Paula een roi had gespeeld. DU was een toch wal al te groote toevalligheid. Wij kregen door deze gecompliceerde situatie wel eenige knappe spbalscènes te zien. maar het eigenlijke drama boette ei aan belangrijkheid door ln, omdat het ten slotte tot een gewoon „gevalletje' werd teruggebracht. En ook hadden wij gaarne willen weten, hoe Aubrey Tanqueray er kwam, Juist met deze vrouw te trou wen. Want al placht Francieque Sar- cey wel te zeggen, dat men over het uitgangspunt van een stuk met schrijver niet moet twisten, voor bleef de figuur van den man door de zen ongemio: iveerden atap toch den heeien avond in nevelen. Maar toch, als göteal heeft dit atiuk van Piinero ons wel geboeid. Wij zou den het een Engolsche Duanas kunnen noemen de figuur van den raison neur Caylev Drummie schijnt 200 uit liet Fraitsche salonstuk te zijn gestapt rnot een modem psyohologi sch sausje overgoten. De opvoering van de Ilagh'K-pelera heeft wederom ze&r veel doen genie ten. Enny Vrede gaf ala de capri- cleuze, spontane en heftig-jatoersche Paula heel veel moois; de vrouw met het verleden was zij echter alleen In de tweede acte. Paul de Groot naar wiens mooie stem en gescandeerde uitspraak het ons een genoegen was te luisteren was een zeer gedlstingueerde, correcte Aubrey. In de dramatische scènes schoot hij edhtor vooral ,In het laat INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN 5 30 Cis. per regel ste bedrijf nog al eens in kracht fce kort. Mej. Van Ee3 voelde blijkbaar wel, hoe Ellean gespeeld moest worden, doch deze rol gaat toch nog boven haar kunnen. De heer Ruys had dikwijls als de raisonneur Cavley Drummle mooie, arme accenten. Maar wat ons weer het meest in de ze voorstelling heeft getroffen, was de voorname stemming van het ge heel de eenheid van begrip bij allen. Wij voelden voortdurend de onzicht bare hand van den wel zeer tntellec- tueelcn en arti3tieken regisseur Ver kade. Iloe weinig oom-en 1 ion eel is hij toch in rijn tooneelschikking! Hei dé cor in'I was in één woord een oogen- weelde, evenals Enny Vrede dit den ganseden avond was in hare zoo gra tievol gedragen prachtige toiletten. J. B. SCHUIL. Rubriek voor Vragen Oenbonneerden bobben het Toorrecht, ragen op Terecbillcnd gebied, ruit» voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van Haarlem'? Dagblad, Groote Hontiiraat 53. Ie antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en *00 spoedig mogelijk. tn vragen, die niet volledig naam en nplaats von den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. a Een mijner 200.11s is een paar weken voor zijn loting doch na zijn aangeven naar het buitenland gegaan. De burgemeester heeft voor hem ecu dienstplichtig nummer ge trokken. Na hoeveel ujd kan hii weer in Holland komen, hij is ruim elf jaar weg? b Was bovenbedoeld jongiuensch wel dienstplichtig"? Ik heb 6 zoons, de oud ste was voor zijn aangeven naar Afri ka gegaan, de tweede heeft geloot en gediend. Toen de burgemeester eerst genoemde inlootte, was zijn broer nog >or zijn nummer in dienst. ANTWOORD. a De indeelmg van dezen zoon verjaart niet. Als hij in he tl and terugkeert en zich niet aan meldt, kan hij worden aangehouden en voor een der korpsen worden, be stemd, b Hij was dienstplichtig. VRAAG. Mijn dochter is ln be trekking in Amsterdam Mag me vrouw haar nu 1 April opzeggen 0111 met 15 Mei te vertrekken, of heeft mijn dochter dan recht op schadever goeding? ANTWOORD. Naar wij meenen brengt het plactsolijk gebruik te Am sterdam, ander- dan te Haarlem, me de dat men de betrekking die voor on- bepaalden tijd is aangegaan, tegen elk tijdstip mag opzeggen, mits een termijn van 6 weken in acht wordt ge nomen. VRAAG Mijn dochter ging 17 Nov. '1913 in betrekking en werd per 3 maanden gehuurd. Nu kre©3.zij 17 Febr. haar gold; wos dat goed, of was mevrouw verplicht geweest haar den len te betalen? ANTWOORD. Nu uw dochter op 1 Februari haar geld niet gevraagd heeft, en zij het o pl7 Februari heeft ontvangen, moet men aannemen dat deze betrekking in afwijking met het plaatselijk gebruik loopt van den 17en van het eene tot den 16en van het vol gende kwartaal. Men zou dit kunnen wijzigen door op 1 Mei weer al te re kenen en als mevrouw dit niet wil kan uw dochter haar zin krijgen door haar betrekking alsdan tegen 1 Augustus op te zeggen. VRAAG. Heeft mijn huisheer het recht mij een huurbriefje te weigeren als ik stipt op tijd de huur van een wcckwoning betaal? Als hij blijft weigeren, welken weg moet tk dan inslaan om het te krij gen? Mijn huisheer is niet bij den huls- eigenarenbond aangesloten. ANTWOORD. Indien u met t huurbriefje bedoelt een kwitantie, luidt het antwoord ontkennend. U be hoeft alleen tegen kwitantie te beta len. Bedoelt u echter een verklaring dat u altijd stipt betaald hebt, zooala bij het huren eener nieuwe woning soms moet worden overgelegd, dan luidt het antwoord: Tot het afgeven van die verklaring kan de huisheer niet gedwongen worden. VRAAG. - Als men een dagmeisje eenige weken met behoud van salaris vrij geeft, moet men haar dan ook kostgeld geven?, ANTWOORD Ja. maar niet lan ger dan tot den dag. waarop de be trekking haar opgezegd zou kunnen worden. VRAAG. Mag een huurder van een woning die geen beschoten zolder heeft, daarop uit lo«se schutten, dus zonder spijkers te slaan, een slaap- kam&rtje maken, en bij het verlaten der woning weer mede nemen,? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Mag men een dienstbode die per kwartaal haar loon ontvangt aan het eindo van het kwartaal met 6 weken haar betrekking opzeggen? ANTWOORD. Neen, in Haarlem niet, het plaatselijk gebruik laat de VRAAG. 1 Nov. ben ik in dienst gekomen. Door dat het hier org druk i - ben ik ongesteld geworden, zoodat ik mijn werk niet goed meer Kan doen Nu zegt mevrouw mij 26 Maart den dienst op, dat ik met 1 Mei vertrekken kan. Heeft mevrouw daar het recht toe? Zoo niet, kunt u mij dan ook zeg gen wat ik doen moet? ANTWOORD. - lenzij n bij het in dienst komen mevrouw bepaald mis leid heeft omtrent uw gezondheids toestand, kan uwe betrekking niet anders dan togen 1 Augustus opge zegd worden en zal mevrouw u tot dien tijd moeten houden, althans bo talen. Als mevrouw u met 1 Mei het huis doet verlaten, kunt ge u tot het Bureau van Consultatie wenden, ge bouw Rechtbank,Jansstraat, Vrijdags- middags. VRAAG. Kunt u mij eenige adres sen opgeven van geheelonthouders ver 0-en i ging en te Haarlem? ANTWOORD. Door overtuiging sterk, C. Doeven, secr., Badhuisstraat 15; Ned. Chr Geheel Onthouders Ver. J. v. d. Wateren, secretaris, Gaelstr. 20; Nationale Chr. Geh. Onth. Ver., C. J. v. d. Wateren, Do Clercqstraat 99; Int. Order of Good Templars, W. de Geest, Nieuwe Gracht 81; Geheel onthouders onder Ned. Spoor- cn Tramwegpersoneel, C. K. v. Eijkern, Pieter Kiess-traat 31 rood; Geheel Ont houders Tooneel Vereeniging Nieuw 1-even, C. H, Hozevoet, Doei straat 28 Geheel Onthouders Zangkoor KuiLst Adelt, mej. C. Reinhard. Kleine Hout straat 16 rood. VRAAG. Reeds het vorigs jaar was er sprake, dat er aan de Leidsche vaart bij de St. Bavo, een terrein be schikbaar zou worden gesteld voor Haurlemsche sportvereenigingon. Thans is het terrein in gereedheid ge komen en er worden reeds huizen ge bouwd. Mag er op de onbebouwde vol den gevoetbald worden en moet er nog met de kerktijden rekening gehou den worden? ANTWOORD. Over de regeling van het gebruik van het terrein zal ©en door den Raad Lngesteide commissie adviseer en. VERGUNNING DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbar© kennis, overeenkomstig art. 12 der Drankwet, dai bij Godepuleer- do Staten der provincie Noord-Hol land is ingekomen een verzoekschrift van H. Schmink, om vergunning, in gevolge art. 2. 2v lid dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop uitsluitend aan logeergasten in de kamers Nos. 1, 2. 3, 4 en 5, van liet [HM-ceel aan het Stationsplein No. 10. Kechtszaken Hot O. M. bij de Rechtbank to Al melo heeft bij het nemen \an zijn re quisitoir in de zaak van Tyman. be klaagd van diefstal, moord en brand stichting te Denelcamp, den beklaag de medegedeeld, dat het O. M. hem, wat betreft den ten laste gelegden diefstal, ook nog recidive wenschte ten laste te leggen, zijnde bekl. im- rnors bij vonnis van 15 Februari 1910 wegens diefstal met braak veroor deeld tot drie jaar gèvangenisstraf. Mr. Schaepman zeide vorvolgens, dat de behandeling, het ondierzoek, in het volste licht heeft gesteld het vreeselijke. de ontzettende misdrijven waarvan in den nacht van 28 op 29 December 1912 de landelijke, rustige gemeente Denekamp het tooneel is ge weest, waarop, zooals is gebleken, als eenig acteur, als eenig dader, deze beklaagde de schrik vnn Tlcne- karmip zijn bloedig werk heeft ver richt en de alleenwonende wed. Ra- kers den dood vond. Do misdrijven, behoorondo tot de ernstigste in ons Strafwetboek, en waartegen, wat den gequalificeerden doodslag betreft, levenslange gevan genisstraf is bedreigd, zijn in dit ge ding ten laste van dezen beklaagde wettig en overtuigend beuezen. Door de instructie heeft de rechter commissaris een reuzenwerk verricht, erf daarbij een zoo groot aantal ge wichtige aanwijizingen tegen dezen beklaagde verzameld, dat naar spre- kor's overtuiging, ook zonder be- klaagde's bekentenis, en niettegen staande den dood gedurende de In structie van een getuige, een veroor deeling van beklaagde zou zijn ge volgd. liet lijdt dan ook geen twijfel of toen beklaagde de op de instruc tie gebaseerde dagvaarding ontving met annexe lijst van 88 getuigen (welk getal door zijn bekentenis natuurlijk kon worden verminderd) dit van grooten invloed is geweest op zijn later gevolgde bekentenis Van d© alternative tenlastelegging bij den doodslag: geweldpleging of mishandeling die den dood ten ge- duwe Rakers zouden hebben ten ge volge gehad zal hij moeten worden vrijgesproken. De doodslag geschiedde door op zettelijke ademhal ingbelernmering en door de toegebrachte verwonding en deze omstandigheden zijn in de dag vaarding vermeld. „Beklaagde za lderhalve moeten worden veroordeeld ter zake van den hern ten laste gelegden, gequalificce: den doodslag, diefstal onder verzwu rende omstandigheden 011 opzettelijke brandstichting, alles breeder door mij hiervoor uiteengezet. Do straf, die aan hem zal kunnen worden opgelegd is levenslang of gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaren. En wanneer ik tnij nu do vraag heb te stellen: moet ik tegen dezen beklaagde levenslange of een zeer hooge gevanzemsstra.' eischen. dan is m.i. de beantwoording van cue viaag aftiunkeiijk van beam woording eener amiere: zijn er ver zacnfenue omstandigheden? En nu meen ik die laatste vraag niet om kennend t© mogen beantwoorden. Vvare beklaagde hardnekkig blijven ontkennen, hadde hij zijn leugens vol gehouden n.eiiegenstaunde de ver pletterende aanwijzingen door ilo in structie hem kenbaar geworden, ik zoude niet geaarzeld hebben levens lange gevangenisstraf tegen hem te eischen. Nu na zijn wel late doch eerlijke eu volledige bekentenis wil ik daar in zien een uiting van zijn geweten, van berouw: dat hij in vrijheid zijnde steeds er-op uit was om dief stal te plegen dit hem ten slotte tot moordenaar heeft gemaakt. Zijne tui meenemen, uit nel stralbiad im- hujKt daaruit dal dietslul' be- klaagues metier lot dusve. ie mag ge noemd worden; nu 11a jkOs uit de gevangenis te Amnem te zijn ontsla gen wegens dxetsiai !ii<Xv>t hij, bij gebrek aan eenig geld met de vrouw en kinderen met wie hij rondzwierf, weer den weg van dielatal op tn zou do weduwe Rakere hem beklaagde nis Denekamper bekend het ontgel den. Ik wil aannemen dat beklaagde in den nood waarin hij verkeerde al leen het oogmerk had om te stelen; cn hij de weduwe Rakers ware zij hem na hei inklimmen tn hare wo ning niet tegemoet getreden niet zou hebben gedood. Beklaagd es ante cedenten geven mij geen reden om het tegendeel te geiooven. „Op grond dezer overwegingen waartoe vooral bijdraagt de volledi ge door beklaagde afgelegde bekente nis meen tk dat, bij de hem op te leg gen straf, de beklaagde liet uitzicht, de hoop mag behouden, nog eenmaal de vrijheid te herkrijgen. echter slechts onder deze voorwaarde- dat dit niet geschied© dan nadat be klaagde de zeer hooge straf, die ik tegen hem zal eischen, zal hebben uit geboet. Dan zal hij. zij het ook ->p hoogen leeftijd nog eenmaal de vrij heid kunnen herkrijgen, en die naur ik meen te mogen vertrouwen niet meer, als hij tot dusverre deed, mis bruiken. „En nu overgaande tot mijn requi sitoir heb ik de eer te requlrceren dat beklaagde ter zake van voormelde lie wezen feiten zal worden veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 20 jaren". Vervolgens was het woord aan den verdediger mr. W. J. O. Hattink, ad vocaat te Almelo. De verdediger, alvorens zijn pleit rede aan te vangen, wil spreken ge lijk het 0. M. over art. 191 Strv. Hij zegt, dat dit artikel ons verplaatst op de o-penbaxe terechtzitting. Mocht hier iets blijken van een feit, dat nog niet was ten laste gelegd, dan heeft het O. M. hot recht den Iveklaagde daarop opmerkzaam te inaken. 't Feit dat deze beklaagde recidivist is, is geen novum, is een feit dat zoowel uwe Rechtbank als het Openbaar Mi nisterie, na een instructie van een jaar, wel zal bebben geweten. De rechtbank zal wel zoo verstandig zijn er met de minste aandacht aan te wijden. De verdediger zal zich beperken, gelet op de bekentenis van beklaagde, 0111 clementie te pleiten. Sprekende van bekentenis, vraagt hij: „Hoe ivü die bekentenis? Geheel uit eigen be weging, geheel zonder pressie ol d. uk van wien ook. Volledig, ja haast al te volledig voor den verdediger. Hoogst gevviciutg. Stel u voor, dat Tyman niet had bekend. Dan hadt u aan de hand van de getuigenverklaringen op deze openbare terechtzitting en nan de hand ook van de dagvaarding, kunnen zien wat van net ten raste ge legde op deze zitting zou zijn geble keu. Maar eerst dit nog. „Bij den aanvang van de zitting kireeg ik den indruk, dat uw voorzit ter meende, dat de beklaagde ten dee- le wilde terugkomen op zijn beken tenis. Niets was minder waar. De beklaagde was alleen maar bung, dat, waar hij enkel en alleen uitging met het motief om diefstal te plegen, uwe rechtbank soms mocht me ene ook moorddadige plannen in zijn brein waren gerezen. ,,lk zei dan, dat de bekentenis het hoofdmateriaal is waarop rij uw ver- oordeelend vonnis zult kunnen voul gen. Aan den beklaagde erd ten laste geleed, dat hij diefstal pleegde met' braak. Ik zal niet spreken over de braak; den diefstal, hij bekende dien. Had hij dn niet gedaan, wat was dan op de zitting vu 11 dezeu dici- atal gebleken? Enkel en aileen de eene getuige Marie Schlüssoiueijer ver klaarde, dat zij in lyinan niet her kende den persoon die het goud liad vei kocht. „Thans de ten laste gelegde dood slag, subsïdair het aanbrengen zwaar lichamelijk letsel, den dood teu gevolge hebbende. at bekende Tyman? Hij bekende, dat hij haar bij de keel heeft gepaft en dat hij haar met een mes in den nek Leeft gesto ken. Wat zeiden uw deskundigen? Op de pertinente vraag van den verdediger aan den deskundige dr. Sillev.s, met betrekking tot de doodsoorzaak, klaarde deze deskundige, dat het was een hoogst lastige, vraag. De steken op zichzelf waren niet doodelijk cn aan verstikk-ng kan ze niet gestorven zijn, omdat de wonden hadden ge bloed en een lijk niet bloedt.. De twee de deskundige, Hondehuk, ©uoindo dit op voortreffelijke wijze. 1 ovendien verklaarde deze deskundige, dal men kan leven en het hart kuil kloppen, zonder adem te halen. „Het O. M. heeft üoOr deskundigen aangetoond, dat het bloed van de wed. Rakere geen kooloxyde bevatte eu wil daaruit besluiten, dat de we duwe Rokers dood was óór den brand. Het niet vinden van kooloxyde zegt echter niets; er zijn rohter drie mogelijkheden- le. er was geen kool- oxyde; dan kon zij, als zij nog leefde, j ook geen kooloxyde inademen. 2e. Er 1 was wel kooloxyde. Gelet op de ver klaring van den deskundige Honde link, kan men leven zonder te ade men, en dan ademt men ok geen kooloxyde in. 3e. Er was kooloxyde, maar waar do beklaagde z-gt den zolder te hebben aangestoken van het opkamertje daar ontstond k doxy de bij dien zolder en kooloxyde is lich ter don de atmosfeer waarin vlj le ven. ..Dat dus geen kooloxyde 'n het bloed is gevonden. ,k erhaal het, bewijst niet dat zij niet dood was vóór den brand. Welke mogelijkheid voor haar dood bestaat dan? Kan zij niet gestorven zijn door de neervallende balken en stukken steen en puin? Ik weet het niet en ook staat niet vast dat zij gestorven is door do handel in gen van dezen beklaagde. Kom ik nu bij de hem en laste gelegde brand stichting. Toen dit O. M. randstich- ting ten laste legde, zelfs - óór :1e be kentenis, stond ik versteld, want er was geen enkel bewijs van brand stichting Ln de stukken te vindon, maar ik weet, dit O. M. heeft .en 1 ij- zondere voorliefde voor brandstich ting, herinnert u slechts hotel „Bel- levue' 'te Arnhem. Verdediger incent, dat de Recht bank den beklaagde bij ;ebrek aan bewijs had moeten vrijspreken van een groot deel van het h-,m len biste gelegde. .Nu zult gij hem mogelijk kunnen veroordeeld). Het zal zijn een goed vonnis, in het belang van de gemeen schap. „Waar het O M. u reeds genoemd heeft andere gronden om clementie in te roepen bij uwe Rechtbank, daar wil ik die in 't kort herhalen, dat deze man geen geld had en met vrouw Striedelmeijer ein kinderen niets had om van te eten. Dat hiij kwam tot de overige daden, was omdat hij in den weg werd getreden door de wed. Ra kere, Was zij niet verschenen en in haar kamer gebleven, al de overige feiten 2011 hij niet hebben gepleegd. Ik wil nog met betrekking tot de straftoemeting uwe rechtbank herin neren aan de vergiftigingszaak, waar de beklaagde werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Ik wil u wijzen op het verschil van deze misdrijven. Te Abbebroek g-ing do bcklancde da gelijks om met vergif, om uit den weg te ruimen wat hem in den weg srtond. Hier was geld-rebrek in het spel. Ik twijfel niet of een voreeHiking tus schen deze beide beklaagden en hun misdrijven zal bij de toemeting der straf ten voordeele komen van dezen beklaagde?'. Uitspraak 21 April. DIENSTWEIGERAAR. Voor den Krijgsraad te "s-Graven- hage stond terecht een nnlic en-ka nonnier van het 4e reg. vesting-artil lerie te Den Helder, ter zake. u.r, j na zijn indeeling als loteling uit de gemeente Schoorl, weigerde de beve len hem door zijn mee deren gegeven, op te volgen. Beklaagde. d:e anarchist is en van beroep decoratieschilder, heeft niet vo'daan aan de oproeping oin onder de wapenen te komen, maar is daarvoor door de politie gehaald en weggebracht. Eenmaal in de kazerne, weigerde hij de hem voorgelezen krijgs artikelen te teekencn. Bij het eerste militaire onderricht, dat hem gegeven werd. werd hem een der eerste oefer-ingen uitgelegd nl. de houding van den soldaat Reels van te voren gaf hij echter te kennen de bevelen niet tc zullen opvolgen, en toen het commando geeft acht" volg de nam hii de houding niet aan en zei „ik doe het niet". Ook toen men hem herhaaldelijk or op wees, dat hij zich aan een ernstige straf blootstelde, bleef hij pertinent weigeren. Na gehouden onderzoek werd hij naar den kt ijgsiaad verwe zen. Nu hij terecht stond erkende hij het hem ten laste gelegde, 'lhuns zag hij in, dat hij veiKeerd deed. Ais anar chist meende hij met ie moeten vol doen a an de bevelen hem gegeven en had hij gemoedsbezwaren oui te die nen. Nu sedert hij zich in hechtenis bevindt is hij geestelijk ziek geworden en voelt hij, dat het zoo met gaal. llij is nu ernstig van plan zich goed te gedragen en te zuilen gaan dienen zoowel om zich zelf als oin zijne ou ders. die zijn houding niet eoed keu- rem Up een vraag van den president, welken waarborg luj dan nu wel gee.t goed ie zuilen cLeneu, beiooii nij piecü tig zijn woord te zullen houden. De auditeur militair, mr. Pal the Wesenhagen, vorderde schuldigvei kla ring aan dienstweigering en veroor- deelmg tot 2 maanden gevangems- stral met aftrek der preventieve hech- tenis van 25 Maart af. Uitspraak in deze zaak op nador te bepalen datum (Hbld., BRANDSTICHTING. Wegens brandstichting veroordeel de de Rollerdamsclie Rechtbank den 28 jarigen los werkman A. A. II., te Rotterdam, tot 2* jam gevangenisstraf Van dit vonniis Leeketide zooweü de officier als beklaagde appèl aan Do procureur generaal meende dat op zet van bt-klaagde's zijde aanwezig was en eischte bevestiging van liet vonnis, mot urtzoi.deririg van wat be trof de opgelegde straf die het U. M. in 4 jaar gevangenisstraf veranderd wilde zien. Als verdediger trad op mr. van Kappen. Door de Rechtbank to Maastricht ia, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de volgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. A. P. D. Bauduin, advocaai-pro- cureur, rechler-plaalsvervanger eu waarnemend rijksadvocaat, te Maas tricht; mr. J. G. H. Gadiot, subst.-officier van justitie bij de Rechtbank te Maastricht; mr. dr. H. J. A. M. Lül.bers, griffier der Rechtbank te s-IIertogenbosch. Leger en Vloot Blijkens bij liet Dep. van Marine ont vangen bericht zijn IIr. Ms. torpedo- bootjagers Panter en Vos 6 April van Alexandria vertrokken.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 8