Haarlems Dusui mephisto TWEEDE BLAD Maandag 20 April 1914 Buitenlandsch Overzicht Mexico. 'Enkele dagen geleden zag bot er naar uit., alsof hel jongste Arneri- kaauBCb-MexjcaaiiBclie geschil na en kele uren uit de wereld zou zijn, op hei Oogoiibhk evenwel is men weer evi-u ver als hij hel begin, liuarta euciit, dal de Anienknanache schepen na leuei Kaïionsci.ut, uat door de Mexicanen wordt gelost, onmiudellijk hunnerzijds een schut zulten laten volgen, president Wilson volnarat ecnier bij uen eisch, dat de Mexica nen liet gehecle saJuut achtereenvol gens zullen brengen en dat dit eerst na afloop door uo Amerikanen zal worden beantwoord. llcel gerust omtrent het verloop der taak schijnt men in do Vereenigde Siuien nog niet to zijn. Jfresident Yvil- so.i, dio comgo uagen voor zijn genoe gen naar VYest-Virgiiia zou gaan, heeft dit reisje althans voorloopig uit- geeieid en minister Bryan, die een uitstapje naar Florida wilde maken, blijft eveneens thuis. Generaal Huaria heeft nog tijd om zich te bedenken bot Dinsdag a.s. Dan zal namelijk de Amerikaunsche vloot bij Tampico vereenigd zijn en wordt do toestand heel wat anders. Vermoe delijk zal hij dus voor dien tijd wel toegaven, want op een blokkade van do kust van Mexico kan hij het moei lijk laten aankomen, to meer daar de regeering der Vereeenigdo Staten ver klaard heeft, zich eventueel lo zullen móester nuuven van i ampiCO en Vera Cruz, Eu laatstgenoemde stad is voor lluertu van te groot belang 111 verband mei zijn strijd met do rebellen, dan dat nij hel oaarop aan zou laten ko men. Woliswair zou iluerta zijn pres tige bij zijn aanhangers voiboogen door zich tegen Amerika te blijven verzetten, daartegenover echter staat het nadeel, dat hij alsdan do Verec- nigde Staten haast zou noodzaken tot dwangmaatregelen, waarvan Uet go- volg zou zijn, dat hij vermoedelijk ten spoedigste van het slaatstooneel zou verdwijnen. Uit Washington wordt nog aan de „Maandag Ct.' geseiud Twee-en-twintig torpedojagers wer- den uit Pensacola naar de Golf van Mexico gedengeerd. llueria nuuu t«ee telegrammen, waai ui ti ij ontwijkende antwoordt en enkele bijzouuei lieden in net relaas over het gebeurde te Tampico betwist. Minister Bryan antwoordde hem na mens do Veieenigdo Staten, dat thans geen uitvluchten meer mogelijk zijn. liet oorlogsschip „Mississippi", met een vliegmachine eu 6U0 marine soldaten aan boord, hoeft bevel ont vangen van Pensacola naar Tampico to vertrekken, liet oorlogsschip wordt vergezeld van de „Prairie", do „Dixio" en een torpodobootflotlllo. De „North Dakota" Is ook naar Tampico vertrokken. Uit\Chihuahdu (van 't oorlogsveld der revolutie) 20.001) man federale troepen' zijn bij Salinas, ten noorden van Monterey, door een colonne rebellen verslagen. Volgens een officieel bericht lieten de federalen 12Q gesneuvelden op het slagveld achter. De robellen breken in alle richtingen de spoorrails in den omtrek van Monterey op, tenein- ,de liet zeilden van versterkingen te voorkomen. De lüalkanvulkaan. Uit Albanië. In het geheel beschikt Zogiaphos, de leider der opstandelingen, thans over 10.0W man. Zijn minister van oorlog is Demelrios Üoulis, een vroegere Griekscho kolonel. Acht of lieii dagen wil Zographos nog wachten op antwoord uit Durazzo op zijn voorstellen, eu dan offensief optreden, lu zijn i>-0 jipiuats Zigi men dat do vorst van Albanië slechts 200Ü gendarmes beschikbaar heeft, en voor de rest is aangewezen op do met ver trouw ba 10 benden. Do 10,(JOU Jiparoten hebben, bijna zonder uitzondering, don Balkan oorlog meegemaakt, hun officieren waren nog voor een puur maanden in Gnekschen dienst. De helft der Griek- sche troepen, dLie Kpirus bezet hadden, bestond uil Epiroten. Zij zullen, zoo- dra de kans schoon Is, deserteeren. Nog slechts enkele dagen geleden de serteerde een Griekscli officier, root medeneming van een paar machine geweren. De opstandelingen hebben reeds 12 kanonnen. De Albaniërs zullen dus geen ge makkelijke taak hebben. Zelfs in Ja- nina zijn een aantal officieren, die ziih bij de autonomisten willen voe gen, zoodra Zographos daartoo het sein geeft. De blokkade van Santi Quaranta door de Grieken is een comedie. Alles wat. de opstandelingen noodig hebben wordt over Santi Quaranta inge voerd. Allerlei Uit do Fransche politiek. Uit Souiliac wordt aan de „Maan dag Ct." geseind In een redevoering, welke de minis ter-president Doumorgue in Souiliac iiiold, wees hij op do noodzakelijkheid om hét leger te organiseeren en strijd vaardig te maken, de reserves goed te oefenen en de vervolmaking van liet oorlogsmateriaal te verzekeren. „Wij moeten zeer sterk blijven", aldus Doumerguo, „zoolang om ons heen anderen hun Icgormacht hand haven of versterken, zoolang de hori zon niot geheel is opgeklaard, zoolang de volkeren, door eenparige, gelijktij dige en wenschelijko overeenkomsten do bewapeningen niet hebben doen inkrimpen, en het vast besluit hebben genomen, alle geschillen en conflicten langs scheidsrechterlijken weg bij to leggen. Wij zijn de erfgenamen van de fou ten, vóór ons,begaan, en wij hebben al het mogelijke gedaan, om ze te herstellen." Doumergue was er van overtuigd, dat het land naar links zal overhellen. Ilij kon zich geen kiesrechthervor- mi'ng denken dan dio steunt op een meerderheidsstelsel, hetwelk een bil lijke vertegenwoordiging der minder heden verzekert. Voorts wees hij er op, dat de aanhoudende aanvallen op de openbare school de repubükeinscho partij moet dwingen tot een krachtige verdediging. Een oplossing van het financieele vraagstuk kon, zoo besloot Doumer gue, niet gevonden worden buiten een belasting op het inkomen en een be lasting op het kapitaal. De z a a k-C a i 11 a u x. De rechter van instructie heeft weer zoo meldt de „Tel." verscheidene getuigen gehoord in do zaak tegen mevrouw CaiJlaux, waaronder één vrij belangrijke medecleelingen wist te doen. Deze, de rentenier Philippaux, die zich uit zichzelf was komen aan melden, verklaarde, dat hij dezen winter, tijdens een reis in een trein der ceintuurbaan, geheel onvrijwillig een zeer opgewonden gesprek had aangehoord tusschen twee elegante dames, naast wie liet toeval hem ge plaatst had. „Ik hoorde machinaal toe. Op dat oogenblik hechtte Ik niet al >te- veel beteekenis aan haar woorde^ maar '8 avonds vertelde ik het toch aan mijn vrouw, zoodanig was ik getrof fen door sommige zinnen, komende uit den mond van chique gekleede, blijkbaar deftige dames. Toch herken de ik pas later, bij hot doorkijken van de kranten, in een der gepubliceerde portretten mevrouw Gueydan als een dor dames, mot wie ik in dezelfde cou pé gereisd had." De getuige herhaalde hierna, op verzoek van den rechter van instruc tie, de volgende zinnen, die hem meer in 't bijzonder haddon getroffen: „Zij heeft me gesard zij heeft me mijn bezit ontnomen hem heeft ze mij ook afgenomen, maar ik heb brie ven van hem, ik heb er vier, en daar is er één onder, dien hij er ver van af is, in mijn handen te weten. O, als men goed met de bediende i weet om te gaan I ik had lak aan hem I Ik heb die brieven aan mijnheer Barthou la ten zien, en ik heb hom verteld, dot ik' voornemens was, zo te gebruiken. Dat heeft hij me niet aan-, maar even min afgeraden. Ik zal het oogenblik afwachten, waarop hij het toppunt van zijn macht heeft bereikt om hem dan te kunnen neerkwakken." Daarna werden mevr. Gueydan en do rentenier Philippaux geconfron teerd. Laatstgenoemde bleef zijn ver klaringen van begin tot einde volhou den, betreffende zijn reis in een trein der Ceintuurbaan, gedurende welke hij onwillens 't verdachte gesprek tus schen twee dames had afgeluisterd, In een waarvan hij later mevrouw Guey dan herkende. Deze ontkende dit alles evenwel met do meeste beslistheid. Zij had nooit op do lijn Noord-Zuid van de Ceintuur baan gereisd, en zou er zich ook wel voor gewacht hebben, over zulke ern- stige zaken te spreken, zóó, dat een tuigen van zijn ongelijk", en mevrouw Gueydan zich luidruchtig kwaad maakte, beëindigde de rechter het op gewonden tooneeltjo njet het wegzen den dor bedde getuigen. Uit EIzas-Lotharingen. De Duitsclie neizer heeft bet ontslag van graaf Weuel ais stauhouder van Klzas-Lotharuigen aangenomen er, hem verheven in den vorstenstand Tot stadhouuei is benoemd baron Von Dalwitz, die als minister van binnen- landsche zaken zal worden opgevolgd uoor „Geheiinrattv. Lóbell. Uit Straatsburg wordt aan de „Maandag Ct.' geseind Ter eere van den vertrekkenden stadhouder en diens echtgenooto, had een fakkeloptocht plaats, waaraan ongeveer u«uuuizen<^ personen deel namen. De riuiuiging bereikte haar hoogtepunt in een toespraak, \va; een spreKcr namens do bevolking aan lilzas Lotharingen de plechtige verze kering gaf, dat ue bevolking, t eigen aardig volkskarakter van bet land getrouw blijvend, de plichten, dio de tegenwoordige toestand oplegt, op loyale wijze zal vervullen, in nauwe vereeniging met den keizer en hc-t rijk. Terwijl de fakkeloptocht voorbij trok, bevonden zicl^ in de omgeving van den stadhouder en diens echtge- noote o. a. generaal v. üeimling met echtgenooto en staatssecretaris Itoe- dern. De stadhouder sprak als volgt „Als het mij niet altijd vergund was het beste te bereiken, dan moet gij >u do menschel ij kc onvolmaaktheid; en de dikwijls moeil.jke toestanden hiervoor oen verontschuldiging zien. Welis waar heb ook ik strijd te voeren go- had, maar, zooals ik hier uitdrukke lijk wil verklaren, ik handelde steeds in volstrekte overeenstemming met mijn vroegere medewerkers. Onze strijd was echter nooit tegen de bevol king gericht, dio wij steeds als loyaal en betrouwbaar geschat en gewaar deerd hebben, maar uitsluitend tegen enkele elementen, wier actie wij, zoo wel voor het rijk als voor het land en do bevolking, schadelijk achten. Stolt gij, mijne heeren, in de nieuwe regie ring een volkomen vertrouwen. Pro pageert in steeds breedere kringen de overtuiging, dat de welvaart van uw land en zijn ontwikkeling, onder be houd van zijn rechtmatige individua liteit, ten nauwste samenhangt met oprechte en vaste aansluiting bij het grooto Duitscliland. Eert ons leger, dat de roem van ons volk is, en het bolwerk van onze veiligheid." Ten slotte bracht de stadhouder eon „hoch op den keizer uit, dat op geestdriftige wijze werd beantwoord. De Driebond. De Italiaan sche minister van bui- tenlandsc-he zaken, markies dl San Giuliano, en de Oostenrijksch-Hon- gaarsche graaf Berchtold hebben een telegram gezonden aan den Duitschen rijkskanselier Von Bethmann-Holl- weg, waarin zij zeggen „Wij hebben opnieuw gelegenheid gehad volkomen gelijklieid van inzichten bij dé drie verbonden mogendheden te kunnen constateeren. Wij zenden u onze vriendschappel ijke groeten." Er zijn thans gekozen voor de Twee de Kamer 75 leden van de rechter zijde, 67 sociaal-democraten en 50 li beralen. De rechterzijde won 19 zetels en ver loor één zetel, de socialisten wonnen 12 zetels en verloren er i, de liberalen verloren 26 zetels. Opstand inEcuador. De revolutionnairen hebben zich meester gmiaakt van Harra en ruk ken nu op naar Quito. De regeerlngs- troepen zijn bij Esmeralda verslagen. Binnenland kunnen hoo- Uuar Philippaux zich niet liet ov er- TERUGKEER VAN PRINS HENDRIK. Naar de Tel. verneemt, heeft de kuur, welke Prins Hendrik eedert het begin van het jaar te Hohemark on dergaan heeft, aan Z. K. IL veel goed gedaan. VERZEKERINGSWETTEN. Overeenkomstig de toezegging, door minister Treub in de Tweede Kamer gedaan, dat de wijzigingsontwerpen .der Verzekeringswetten omstreeks het I Paaechreces waarschijnlijk zouden kunnen worden gezonden naar den Raad van Stale, kan thans worden medegedeeld dat, behoudens onvoor ziene omstandigheden, vóór het eind van deze maand wetsontwerpen tot I wijziging der Invaliditeitswet en van de Ziekteverzekeringswet, alsmede 'een nieuw wetsontwerp ter Vervan ging van de Radenwei bij den Raad van State zullen zijn. HET ONTMASKERDE MEDIUM TE AMSTERDAM. In hel orgaan der spiritisten „Het Toekomstig Leven" (redacteur de heer De Fremery) zal tegen mre. Harris gewaarschuwd worden. De heer P. Goedhart, voorzitter van de Vereeniging voor psych. onderzoek schrijft aan de Telegraaf: Men vertelt mij, dat in uw blad een artikel voorkomt over een zooge naamde ontmaskering van het me dium Marris, waarbij zonder reden de naam van den heer Van T. als irn- pressario genoemd wordt. Deze séan ces gaan uit van de Vereeniging voor psychisch onderzoek te 'e-Gravenha- ge. Ik .zal uw «tuk natuurlijk lezen en nader beantwoorden. Een voorloopig onderzoek leerde mij, dat van een ont- caskering geen sprake is. Alleen schijnt een poging om de séance in de war te eturen te constateeren te zijn. Lntusechen zal een nader onder zoek uitmaken, waar" hier ede schuld ligt. AMSTERDAM EN DE OUDER DOMSWET VAN MINISTER TREUB In het jongste nummer van „Ge meentebelangen"' zet de heer W. F. Detiger -uiteen welke, voor zoover in concrete is vaEt te stellen. de finan cieele uitkomst voor Amsterdam van het ontwerp zal zijn. Volgens zijn berekening zou de wet voor Amsterdam een schadepost van ongeveer /200.00Ó brengen. MR. B. R. W. A. BARON SLOET VAN IIAGENSDORP. Op, GS-jarigen leeftijd is te Amster dam overleden nir. B. R. W. A. baron Sloet van hagensdorp. De overledene i o.in. directeur van de èuikeriu- farieken Kaliredjo, Kalibagor en Poer- vokeilo eil van het dagblad De Lo comotief. DE IIEER VAN KOL. De Bataviaeche Kbld.-correspon- dent seint nu een bevestiging san do inededeeling door den hec-r Vliegen gedaan, dat de heer Van Kol zou wor den uitgenoodigd m opdracht van de Indische regeenng te onderzoeken, welke regeerjngsmaatregelen in Ja pan zijn genomen om het te ontwik kelen van een rijk van landbouwers tot een modernen industriestaat. HOOG WATER. Uit Mi'llingen wordt aan de N. R. Ct- gemeld: De Rijn is nu zoover gevallen, dat de>ze h oogwater periode, die ongeveer 6 weken geduurd heeft, als geëindigd kan worden beschouwd. De uiterwaar den zijn weer droog, en alles keert tot zijn normalen, toestand terug. Wel heeftrinen bier en daar nog last ven het binnenwater, doch ook dit valt sterk weg. VRIJZINNIGE CENTRALE ZAANDAM. I.a de vergadering vaai afgevaardig den van Vrijzinnige KiesvereanCgtm- gen in het Kamerdlstriot Zaandam, welke vergadering zeer druk bezocht i door afgevaardigden uit alle boeken van het district werd bij ac clamatie besloten tol oprichting van een Vrijzinnige Centrale. De propaganda zal krachtig wor den aangevat. I Mei a.3. verschijnt het eerste nummer van Dot weekblad .Zaandam Vrijzinnig." Wij ontleenden dezer dagen aan de Harderw .Crt. een bericht, melding makend van molestaties waaraan te Harderwijk een Fransche dame en twee Fransche heeren hadden bloot- gestaan. Uit het onderzoek der poli tie is gebleken, dat het gebeurde hier aan moet worden toegeschreven, dat de bevolking, met name de bewoners van het visscherskwartier, de Fran- schen door dc ietwat ongewone klee derdracht van twee hunner, voor Zi geuners hadden aangezien. Eu nu zijn het juist de Zigeuners, die nogal wat overlast veroorzaken aan de be woners van Harderwijk en er daarom niet bepaald als welkome gasten worden beschouwd. BRUG HERSTELD. Naar gemeld wordt is dc Beemsier- bi'Ug hersteld' en voor het verkeer heropend. EEN WANDELING VAN 125 KAL Vrijdagnacht even voor drieën ar riveerde te Arnhem in 't Hotel Bristol de kapitein van het regiment Jagers, J. C. Wagner, ilij was in den nacht van Donderdag 'op Vrijdag te 3 uur uit Den Haag vertrokken en legde den afstand Den Haag—Arnhem, 125 K.M geheel te voet af dus binnen 21 uur. Do heer Wagner werd bege leid door eenige officieren per rij wiel. Ilij kwam buitengewoon frisch in Arnhem aan. ONGELUKKEN. De N. R. CL schrijft: Vrijdagmiddag is het zevenjarige zoontje van den heer K. to Gorin- chem bij het sluisje van den vesting wal verdronken. Do Tel. meldt: Een 9-jarig knaapje is Zaterdag middag al spelende van den steiger nabij het Maasstation te Rotterdam te water geraakt en verdrinken. Zaterdagavond werd per auto in den gemeentelijken geneeskundi gen dienst van Den Haag uil 'e-Gra- venzandc naar het ziekenhuis te Rot terdam gebracht de monteur F. P. v. Vollcnhoven, die daar met een recla me-auto rijdende, bij liet opstappen met een heen bekneld geraakte tus schen het ketiingwiel, waardoor het been werd afgeknepen. Zaterdag is te Fin6terwolde hel 3-jarig zoontje van den smidsknecht Koert Glazenburg onder een -stroowa- gen geraakt en doodgereden. TE WATER. Te Gorindhem viel Zaterdag een 2- jarig kind van een hoogen vesting muur in de rivier, doch werd door twee moedige mannen gered. Het kind was echter bewusteloos, zoodat een ontboden genee-fmer de levens geesten moest opwekken, hetgeen na een half uur eerst gelukte. Tegelijkertijd geraakte een 8-jarige' jongen nabij de Góstgraeht in een sloot en verdronk. DAT IN NEDERLAND Men schrijft aan de Resbode- De zer dagen kreeg ik in handen eén schrijven van de afd. Handel van het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid. Daar stond o.m. bij liet hoofd te lezen, tchrik niet: „Telegramadres Commerce. BRAND AAN BOui.D S.S. DJEBRES. Betreffende den brand, Zuttjidagoeh tend uitgebroken aan boord van het s.s. „Djebres", (ex-,.Solo") van den Rot tarda mschen Lloyd, waarvan wij melding maakten, deelt de N. R. Ci. nog de volgend© bijzonderheden mede: Omstreeks i uur werd een ploeg werkvolk uit ruim 3 van het schip, liggende in de Parkhaven, voor ander werk naar boven geroepen. Hij bet ver laten van het ruim bediende de boot werker Stoka zich van een brandende, docli onbeschermde kaars, omdat hel in bet ruim zoo donker was Deze kaars hield hij in de linkerhand, ter wijl hij zich met de rechter aan de ladder vasthield, waarlangs hij naar boven klem. Ond~- het opklimmen is de vlam iu aanraking gekomen met het weefsel van balen, die m het ruim bij honderden waren opgestapeld, en in een oogwenk liepen d© vlammen huppelend over die halen in het ruim rond. Wel beeft de bootwerker nog ge tracht mot ziju pet de eerste vonken te dooven en wierpen een paar andere werklieden een paar emmers water over do balen, maar dit bleek onbe gonnen werk. Toen werd van Mfiller's terrein af met twee stralen water in het ruim gegeven en de brandweer gealarmeerd In ruiiu 3, gedeeltelijk al gelost be vonden zich uitsluitend goederen voor Hamburg bestemd, waarheen, de Dje bres, die Donderdag uit Ncd.-ïnd'é was aangekomen, do volgende week zou vertrekken. Onder deze goederen zijn ongeveer 2500 balen coprah, voorts zakken met gorn-damar, kisten thee en zoo meer maar coprah was het hoofdbestanddeel van de lading van du ruim. Bij het verschijnen van de orand- weor hing een roode vuurgloed boven het openstaande ruim, vlammen wer den bij dezen scheepsbrand niet waar genomen. En ook de vuurgloed ver dween spoedig, nadat men met blus- scben begonnen was en een ontzettend dichte rook kronkelde in zware wol ken uit bet brandende ruim en ver spreidde zich in zuidwestelijke rich ting over de rivier. Dit heeft zoo uren geduurd voor er eenige vermindering was te bespeuren. Ten einde den brand meester te worden schoot er ten laatste niets anders over dan het gehecle ruim 3 ouder water te zetten. Want inmid dels was in de machinekamer net schot, dat haar van dit ruim scheidt, rood en gloeiend geworden en aan stuurboordzijde van het schip zetien eenigo platen van de huid zich door de geweldige hitte buitenwaarts uit. Nu beval de heer Brouwer, inspec teur van den Rolt. Lloyd, mannén te ontbieden van Wilton s Scheepswerf om gaten in het gloeiende schot van do machinekamer te boren. Aldus ge schiedde cu door de geboorde gaten werd nu ook van ter zijde uit de ma chinekamer het vuur bestookt. Een j gelijke maatregel werd daarna geno men in ruim i, dat reeds geheel ge lost is. Ook daar werd het schot, dat dit ruim van ruim 3 scheidt, op ge lijke wijze doorboord. Een en ander had ten gevolge, dat men tegen acht uren in den morgen den brand vol komen meester was cn de brand weer kort daarna kon inrukken. Maar oin 7 uur stond 2?2 c M. wa ter in ruim 3 en helde de Djebres vrij sterk naar bakboord over. Ook de machinekamer is niet van schade rij gebleven. Men is doende het voor de blus- sching onder water gezette ruim leeg te pompon. De in ditruim aanwe zige Jading is geheel verloren. Het stoomschip Djebres (ex-Solo) werd in 1899 te New'Castle gebouwd en is netto 2227 register ton en bruto 3541 register ton groot. BRANDEN. Te \Vaspik-Boven ontstond brand hij den landbouwer A. Kamp, vermoe delijk door het spelen der kinderen met lucifers in bet kippenhok. Aange wakkerd door dea scherpen Oosten wind, gfrepen de vlammen zoo snel om zich heen. dat aan hlusschen niot le donken viel. Het gold, de gehecle inboedel, benevens drie kalveren, twee varkens, de kippen en al de land bouwwerk*uijjen werden een prooi der vlammen. Twee belendende per- ceelen van P. L. en II. v. P. en een hooischelf werden eveneens in de asch gelegd, zoo meldt de 's-lï. Ct. Vrijdagnacht is «en - i"»:t rij nfg«-3>r."id in do buurtschap BirkS, gemeen t- Soest, bewoond door de fa milie V'an der Linden. Dc veestapel ?s 'gedeeltelijk vertrand^Dc vrvuw kou slechts mof moeite gered worden. STAKING OPGEHEVEN. Dc werkstaking in do stoomscltoen fabriek van den heer Hl ut) kers te Til burg, die thans ruim 2 1/2 maand met hardnokkigen strijd, zelfs met boycot der 40 filialen in den lande van do firma werd gevoerd, is door bemid deling vuii het bestuur der Kath. So ciale Actie in een door 130 stakers go- houden vergadering ver klaard. He xolgeude door den hc-i BUnkers aangeboden voorwaard o we.den met alzemeene stemmen aangen«inen: De arbeiders zullen, uitgezonderd één genaamd Van I'. geleidelijk wor den teruggenomen; er zullen geen vreemde krachten meer worden aan genomen; de hangende loonquaestio wordt opgelost door wijziging in het faliricaa'; de voorkomende loonquaes- tiéa, die niet inet'do werklieden lot wéder/,ijdsehe'tevretlenhekl zijn te re-' gelen, zullen in overleg met 't bestuur van den R. K. Lederbewerkerpbond op zakelijke wijzo geregeld worden- geen racuncmontregelen mogen door par tijen genomen worden; door een beuoemen-.schéïdsserech tbestaand o uii drie iteisoncri. zal omtrent het al of niet handhaven \au Jiet ontslag- Van Puyc-nhrock uitspraak worden gedaan. TORPEDOBOOTJAGERS IN DEN STORM. De Hbld.-correspondent to Batavia meldt, dat daar het gerucht loopt, dat de torpedobootj-'.^■vers Vos en Panter jn do golf van Biscayo door een zwa- ren storm zijn beloopen, waarbij een sergeant, en een matroos win d<m tor- pedodienst zouden zijn verdronken. Bij bet departement van marine 1a "s-Gravenhage is enkel bekend dat de bekte lorpedobootjngers, die infws- schen reeds ie Aden zij» aangekomen, een stortu in de Golf van Biscay© heb ben doorstaan. Van een ernstig ongeval ais het ver drinken van twee opvarenden zou zeker in tusschen aldaar bericht zijn ontvangen indien het zich werkelijk had voorgedaan. TREINONGEVAL. Aau het station Heercnveen zijn var een goederentrein Zaterdag door ver keerden wissel-stand de locomotief en een wogen ontspoord Geen persoon lijke ongelukken ONDEUGDELIJKE V1SCII? Vrijdagmiddag is aan de miikaireu der Infanterie in het garnizoen Ede bij het middagmaal gebn.kk- n visch verstrekt, die door oen handelaar to Utrecht was gotevSrd. Zaterdagmor gen hebben zich ongeveer 50 miliciens ziek gemeld, die gedurende den nacht onwel zijn géworden en voor hot mee* rondeel last hebben van braken. Do ontboden officier van gezondheid heeft rust. voorchri*ven e.i ziet den (Zio- vervolg R- 3 van het 2e Blad). FEUILLETON Vrij naar het Dultóch van EDWALD AUGUST KöNIG. 105) Was dat vóór de vermoording van Wirth? Het kan een juar te voren ge weest zijn, wellicht uok iets langer. De waarheid kwam niet aan hel dag licht, Staudinger betaalde de verlo ren 80imncn.en bleef er bij volharden, dat hij de zaken voor rekening van een ander had gedaan, wiens naam hij niet noemen mocht. -- VVelhu, ook daarin vind ik geen bewijs, zei Hoiiigmaiui, ongeduldig zijn bul verschuivende. In welk ver band stond Peter Wirth met deze zaak? Peter Wirth was in vroegere ja ren niet Staudingei bevriend, en het fö mii gelukt, ook dat te welen te ko men. Later moeien aeze vriendenge bmuilleerd zijn geraakt, en het ver moeden ligt voor de hand dal dit -.en gevolge van die geruchten is ge beurd. Ja, ik ga nog verder, ik ver moed, dat Peter Wirth den makelaar de sommen voorgeschoten heeft, die zijn eer redden en dat hierdoor de breuk in de vriendschap is gekomen. Doch deze breuk kon toch geen aanleiding tot zulk ecu daad aanbie den, wierp de rechter tegen. De breuk op zich zelve wel liet, dat is waar. Doch zou Peter Wirth zijn geld niet teruggevraagd hebben? Zou het niet mogelijk zijn, dat hij daardoor den makelaar in een toe stand van wanhoop gebracht had? Werner Staudinger kon niet betalen In dat geval grijpt men toch maqr niet dadelijk naar het moordende wa pen. De verzoeking daartoe ligt voor de hand, ging ue zaakwaarnemer voort, en uit iederen trek van zijn roofvogelgezicht sprak de triumf over zijn eigen scherpzinnigheid, ik zal u terstond een andere geschiedenis ver halen, die dit beweren staaft. Sinds de vermoording van Wirth is Stau dinger niet meer dc oude, levenslusti ge kwant Hij vermijdt alle gezel schappen, heeft nergens rust, alles, wat hij doet, geschiedt met een kooris- achige haast. Hij hangt aan do kin deren van Hagen, hij biedt hun zijn vriendschap aan. wil hen tegen wil en dank ondersteunen, dringt zich aan hen op en laat hen weder aan hun lot over. zoodra zij de onschuldsbetulgin- gcu van hun ongelukkigen vader be kend hebben gemaakt. Dit geeft stof tot nadenken, en wanneer wij ook slechts eenigszins genegen zijn, om aan deze onschuldsbetuigingen ge loof te schenken, dan moet de verden king op den man vallen, die door zijn zonderling gedrag deze zelf uit lokt. Balthazar Honigmann schudde nog steeds met een weifeknd gebaar het hoofd, ofschoon hij zich zelveu niot verhelen kon, dat deze mededeelin gen een zeer geloofwaardigen indruk op hem gemaakt hadden. Op dit vermoeden alleen kan ik den onbesproken man met laten ar- resleeren, zei hij, daartoe zijn deug del ijker bewijzen noodig. Ik ben overtuigd, dat gij zo vin den zult, wanneer gij het onderzoek tegen hem opent, antwoordde Rom mel op een toon van vertrouwen Staudinger is van plan het huis te koopen, waarin de misdaad begaan is geworden, de tegenwoordige èigonaar beeft mij zulks verteld Hij wil bet af breken en er een nieuw huis laten zot- Waarom? Welk doel heeft hij daar mee? Ik voor mij, zie daarin slechts don angst, dat er in liet huis nog een bewijs voor zijn schuld gevonden zou kunnen worden J De rechter had zijn pijp weer ge stopt en aangestoken, hij bleef een geruimen tijd zwijgend op en neer wandelen. Enfin, ik dank u, zei Mj na een lange rustpoos, bewaar 'net stilzwijgen tegenover allo andere per. sonen cn verraad vooral niets aan den jongen Hagen of zijn zuster. 'tGeen ik u heb meegedeeld, blijft onder ons, daar geef ik u mijn woord op. Goed, ik zal de zaak onderzoe ken, vind ik uw vermoeden bevestigd dan -zal niets mij weerhouden om mijn plicht le doen. En ik zal inmiddels ook mijn na sporingen voortzetten, ten einde u het onderzoek to vergemakkelijken, ant woordde Rommel. Gaan vrij thans over tot de zaak Simon. Honigmann bleef staan, vol verba zing en ongeduldige verwachting rust te zijn blik op het grijze hoofd vau den zaakwaarnemer. Wat weet gij daarvan? vroeg hij. Dat de moordenaar nog niet ge vonden is, cn dat ge tot dusver een valsch spoor gevolgd hebt, antwoord de do zaakwaarnemer, zijn bril ver schuivende. Hebt gij er nog niet san gedacht, om den dader te zoeken on dor degenen, die den vermoorde geld schuldig waxen? Zeker heb ik dat, doch de lijst dezer personen is-zeer lang Kunt gij er mij onder hen soms één aanwijzen, legen wien redenen van verdenking bestaan? Dat kan ik, doch ik blijf cr geen borg voor, dat miin verdenkinjr ge grond is, hernam Rommel, ik geef al leen mijn lennoedens te kennen en laat het aan u over Doe mij het genoegen en kom ter zake, viel Honigmann hem ongedul dig in de rede. De zoon van Simon heeft mij op gedragen om de nalatenschap zijns vaders lo regelen cn de vorderingen tc innen, Ilij ftk.Ch.t5 met nadruk, dat ik zonder eenige verschooning te werk zou gaan tegen een schulde naar, die den vermoorde gehaat heeft, en daartoe moest ik alle brieven door lezen, die tusschen die beiden gewis scld zijn geworden. Wie is deze schuldenaar? Hugo Turner, kassier op het kantoor Gottfried Walker en Zonen hij woont bij ons in huis, ik heb hem reeds lang gadegeslagen en weet dat hij diep in de schulden zit. Benjamin Simon heeft van alle brieven, die hij met dezen man wisselde, kopieën ach tergelaten; uit een daarvan blijkt: dat hij in het bezit van geheimen was, wier onthulling den kassier gevaar lijk kon worden. En met deze onthul ling nu dreigde Simon hein in zijn laatste brieven, hij eischte met na druk zijn geld, ofschoon hij weten moest, dat Turner niet iu staat was, om uit eigen middelen zijn schuld te Betalen. Iu zijn laatsten brief ver zocht hij Turner, op dienselfden avond hij heem te komen, waarop hu vermoord is geworden Hij schrei-1 hem, dat zijn geduld thans uitgeput was, en dal hij dien avond zijn geld moest hebben, kreeg hij het niet. dan zou hij den volgenden dag zijn ont hullingen doen. Blijkt uit deze briever. het ge heim zelf niet? vroeg de rechter, wiens opgewondenheid duidelijk ver ried, van hoeveel gewicht hij deza mededecliiigen beschouwde. Neen, ik h§b daaiomtrent ook geen enkele aanteekorfing gevonden, doch het is voor mij aan geen Hen minsten twijfel onderhevig dat het lit de hand van Simon c-n vrceselijk wa pen was, waarmee Inj den kassici vernietigen kon. Eu was zijn vorderij)g hoog? Een kleine vijf duizend thaler Waardoor ontstaan? Door de lichtzinnigheid vaq Turner Oorspronkelijk za! dc schuld denkelijk zoo hoog niet geweest zijn, zij is echter aangegroeid door de woe. kerwinsten, dio er bij iedere prolon gatie bij gerekend werden. Balthazar Honigmami wandelde weer op en neer, zijn uogen fonkel den, in zenuwachtige onrust gingen zijn handen door den zwarten baard. Ik geef toe, dat dit alles wel in staat is om verdenking te werpen op dea kassier, zei hij. doch een bewijs van schuld vind ik er nog niet in. iVOPll vu.vui.aj

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5