l&WVl BOUILLON-BLOKJES Het werk van vrouwen Antiek Porselein INGEZONDEN MEDE DE KLINGEN k 3ö Cis. per retrel. Bevatten de beste bestanddeelen van het natuurlijk vleeschnat en zijn onovertrefbaar van smaak, leder blokje geeft, in kokend water opgelost een kop voortreffelijke bouillon. Generaal Depót: Rotterdam. 30H. P. BERNTSEN, Maaskade, O.Z. Vraagt KMOï?R'« HAVERMEEL, verkrijgbaar in alle goede zaken. houdt nooit op. Moedens heidien steeds tiaar handen vol, de zorgen voor liet huis! waiden en de kinderen gaan steeds door en zoo doende hebben zij geen tijd urn de noo- digo rust en afleiding te nemon, geon tijd om adbt te slaan op waarschu wende pijnen. En zoo gaan zij lijd zaam voort, zoo goed als zij kunnen. Zij tkücltouwen de hevige, terneer drukkende pijn in de lendenen, die bukken of opstaan tot een kwelling maakt dat vermoeide, doffe gevoel, vvaaraun zij zich niet onttrekken kun nen die ellendige zwakte, hoofd pijn en duizeligheid, die haar werk dubbel zwaar maken, als kwalen aan vruwen eigen. Doch liet is niet noodig, dat vrou wen altijd lijdend zijn. Er zijn minder vrouwenk\va 1 en dan gedacht wordt, vaker zijn 'haar kwalen tp wijten aan overwerkto nieren, die haar ge wielt tig werk, het filtreeren van het blood, rtiol behoort ijk vorriclitei, waardoor de on zuiverheden, diie iri het btoeil achter blijven, langzameiihand ziekte door uwe gehecle gestel verspreiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken rechtstreeks op de nieren en blaas en zorgen voor een geregeld urine-af scheiding, waardoor de onzuiverheden afgevoerd worden. Zij zijn derhalve be kend als het geneesmiddel bij uitne mendheid tegen alle nier- en bla as- kwalen. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. vari Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toe- Bending geschiedt franco na ontY. v. postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. RLscht do echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die k niet voorzien ts r van nevenstaand handelsmerk. ti koop gevraagd. A.VAN 'T HOF. Broste Markt 23 Stadsnieuws Het Tooneel Edel Metaal, tooneelspel in vijf bedrijven, van Mr. Schevicha- ven, door ..Cremer". De vcreeniging Cremer heeft in haar loffelijk streven om zooveel mo gelijk oorspronkelijk werk te geven, haar keuze voor de laatste voorstel ling in dit seizoen op „Edel Metaal", tooneelspel van Mr. Schevichaven la- t>n vallen. Dit stuk van den schrijver van „Schipbreuk", is al eenige Jaren oud hel is in 1901 door de Rotter dammers gespeeld maar hot ia weinig bekend voor de Cremer-Icden tal het dun ook wel evenals "Ons nieuw zijn geweesl. .Max en Leo van Meerkerken zijn de twee zoons van een beroemd schrij ver. Max vertegenwoordigt liet „edel metaal'" zijn ziel is van „puur goud', van diamant zouden wij kunnen zeg- p li. Aan Leo heeft hij het meisje afgestaan, dat hij lief had voor Leo ploetert en zwoegt hij dag en nacht om hem maar In do gelegenheid Ie itclten aan zijn artistieke aspiraties tf voldoen. Want Leo heeft talenl moet schrijver worden. Maar van Leo v. Meerkerken zouden wij oin in de beeldspraak van den schrijver te blijven kunnen zeggen: „tiet is al geen goud. wat er blinkt". Zijn talent is maar zóó. zóó en het verwondert ons zeer dat Max dit niet eerder inziet. Want ook Max heeft de litteraire begaafdheden /•ju vader gefrfd. Maar terwijl Leo al zijn lijd uari de „kunst" kan geven, «loet de cde!<\ zich opofferende Max hut in verstolen oogetiblikken en wacht hij tot het „holle van den nacht" om zijn gedachten op het pa pier te zetten, l):e nachtarbeid wordt hem noodlottig. IIij denkt over dog op zijn kantoor niet anders dan aan do litteratuur maakt daardoor fouten, die zijn patroons duizenden guldens kosten en wordt door zijn chef die employés met edel-metalen zielen blijkbaar wat te duur voor zijn zaak vindt s avonds om tien uur zoo even „en passant", na oen première ontslagen. Dit trekt Max zich zoo- *ocr aan, dat hij aan het slot van het 2e bedrijf bewusteloos, en in het 3e krankzinnig wordt. lutusschen vindt Leo in den schrijf lessenaar van Max de verhalen, (iie «loor zijn broer geschreven zijn. Het rijn natuurlijk meesterwerken en als Leo ze onder zijn eigen naam op een prijsvraag inzendt, behaalt lui met dit gestolen werk den eersten prijs. Eu die prijs is niet voor de poes! Tienduizend gulden voor proza-werkl Wij zagen ue bestuursleden van Cre mer die honderd gulden hebben uitgeloofd voor een prijsvraag tooneelwerkfcn bij het hooren die som lichtelijk blozen. Maar gestolen goed gedijt ook in dit werk van mr. Schevichaven niet. In het vierde bedrijf keert Max na een afwezigheid van twee jaar ge nezen terug. De doktoren hebben zich vergistMax is geheel de oude, voelt zich zelfs in slaat om dadelijk weer meesterwerken te gaan schrijven. Dan wordt liet Leo 'u beetje al te be nauwd hij bekent zijn misdaad en na heel wat wonderlijke tooneelen, waarbij je je telkens afvraagt, óf - het do bedoeling van Max' familieleden ia om hem zoo gauw mogelijk v krankzinnig te ma kon. wordt Leo door zijn vrouw verlaten. Wanneer zij het „edel metaal boven het „valsche goud' gekomen heeft, valt het scherm voor de laatste maal en Is het stuk uit. Men zal uit dit résumé opmerken, dat wij niet erg met dit tooneelspel „wegloopen". Wij vermoeden, dat de hoer Schevichaven nog erg jong was toen hij het schreefhet maakte op ons tenminste sterk den indruk van „jeugdwerk". Het was „bedacht" niet „doorleefd"'. De scnrijver wilde het wel telkens doen voorkomen, of Max en Leo a ten zijn, maar wij geloofden er geen oogenblik aan. Wat een eigenaardig idee had de heer Schevichaven destijds nog van een auteur I Alsof dat zoo maar :n beroep is als koekebakker of vai'kensslagei'En in het kunstenaar schap 'van Max hadden wij ondanks zijn prachtwerk „Droeve Levens" bitter weinig vertrouwen. Hij sprak tenminste al heel dwaas over zijn scheppenden arbeid. Technisch is het stuk ook erg on handig er zijn 2 bedrijven te veel in. Een schrijver met eenige routine zou I en II, on IV en V hebben samen gevoegd. Maar wat erger is wij voelden den heelen avond met poppen inplaats mei menschen te doen te heb ben. Leven hebben de Creme'r-l-eden liet stuk dan ook niet. kunnen inblazen. Er was in het spei van allen zonder uitzondering ongetwijfeld zeer veel verdienstelijks, maar de uitvoerenden dellen den schrijver geen goed, met dit werk al te dramatisch op te vatten. De heer Crombouw en mej. Busquet waren in hun smart-uitingen te hevig; eenige tempering zij nun aanbevolen De heer Hamunn hield zich het meest in en bleef daardoor ook het beste „in toon". Jammer, dat hij in IV zoo slecht gegrimeerd was. In ailo opzichten voortreffelijk was de heer Jansen in de rol van den boek houder Bandldat was een crea- t ie. Dat typetje was geheel en al af 1 In zijn gang, zijn zitten, het bewegen van zijn handen, de uitdrukking van zijn oogen, het telkens vluchtig op kijken naar Max, in alles gaf hij tot in de fijnste details den levensschipbreu- kelirtg weer. Dit was zéér, zéér knap spel het ging boven het dilettantisme uit. Het deed ons genoegen, één van de oude garde zoo iri zijn volle kracht te zien. De jongeren zullen er uit heb ben geleerd, wat er uit een kleine rol te halen i3. Het stuk en het spel vonden bij het talrijke publiek groote waardeering; zoodat van een succes gesproken mat. worden. En ondanks eenige bezwa ren. die wij niet meenden te mogen verzwijgen, constateerden ook wij met genoegen, dat er bij Cremer ernstig en goed gewerkt wordt. Met zulke krachten kan Cremer in het volgend seizoen ongetwijfeld veel moois leve- J. B. SCHUIL. DE HEER VAN GASTEREN GEHULDIGD. Ia den kring van Cremer is giste renavond het jubileum van den heer Van Gasteren op feestelijke wijze her dacht. No oet derde bedrijf van „Edef! Metaal venx heen de heer Schuil op het tooneel en bood den heer Van Gastei-en onder enthousiast applaus een lauwertak aan. In zijn toespraak zei de heer Schuil o.a. 'bet volgende: „U mocht zeer zeker met dankbaar heid en met .rechtmatigen trots in dit Mijlpalen-seizoen uw eersten mijlpaal als schouwburg-directeur herdenken. Wij begrijpen, dat u met de keuze van de stukken niet altijd en niet uitslui tend rekening kunt houden met k u n a t, dat, waar u vandaag Mietje haar bruiloft laat vieren, u den vol genden dag op dezelfde plaats Adam en Eva. uit 'het paradijs moet laten verdrijven, dat u Badeloch er Spaansche Vlieg met evenveel harte lijkheid in uw 'schouwburg moet ont vangen, dat u even vriendelijk moet glimlachen togen Willem Royaards en Eduard Verkade als tegen Solser en Hesso trouwens Ik sou niet weten. tegen wlen u niet vriendelijk gKm-1 lacht maar wij weten ook, dat u dikwijls uw „edel metaal" hebt ge waagd om aan de Haarlemmers lvet allerbeste te geven en dat u dit deedt uil liefde voor den Haarlerasdlen schouwburg, voor de eer van uw huis, wij zouden kunnen zeggen met den heer Van Riemsdijk: „Pro Domo!'1 Voor uw herhaald streven om hier te Haarlem het be Te te doen geven, daarvoor, mijnheer Van Gasteren, breng ik u tiier openlijk Tuide." Het publiek juichte deze woorden m den heer Schuil hartelijk toe. HET TOONEEL. „Pro Dom o". Van Riernsdijk's stuk, voor den der den keer te Haarlem, vond Dinsdag een vrij goed bezette zaal, behalve in stalles en balcons. De romantiek van het celuk, in de gestaltenis, die de beide Bouwmees ters er aan geven, pakte het publick in klimmende male. Na elk bedrijf moest het doek eenige malen rijzen. Het eerste bedrijf werd wat mat gespeeld, trouwens deze expositie- acte geeft daar aanleiding toe. Doch in II kwam Bouwmeester goed los en van dit oogenblik af, was stijgende bewondering voor zijn sober, doch schitterend spel, waar door menig interessant geschreven tooneel de volle maat van zijn belang wekkendheid kreeg. De sterke, wel kunstmatige effec ten, die 't geheele stuk door aan te wijzen zijn, roerden 't publiek tot zak- doek-gebruikens toe. Ad interim. Militaire zaken. De le luüL-kwa.rtierm. ÏL J. Boa- schart. is wegens ziekte, tijdelijk ont heven uit de betrekking van admini strateur vnn het korps pantser fort-art- te Haarlem, zoo meldt de Tel. EXAMEN L. O. Haarlem, 22 April. Geëxamineerd 8 vrouwel. Candida- ten. Geslaagd do dames: A. II. van Aken, Helder; C. C. Kaulbach, Haar lem; B. A. Klok, Haarlem; C. C. J. Kurtz, Haarlem; W. T. Nieborg, IJ- muiden; G. E. Bolderman, Sloten (N.-II.), V AC ANTI E-KOLONIE S. Woensdagavond vergaderde de aid. Haarlem van hel Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-kolonies, onder voorzit terschap van Dr. L. C. Kersbergen. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Hierna werden de punten van den beschrijvingsbrief voor de Zondag as. te Zeist te houden algemeens verga dering behandeld. Dr. Kersbergen treedt als hoofdbe stuurslid af en is niet herkiesbaar. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering werd benoemd mej. Westendorp. Bedankt. De heer 3. Spuiter 'beeft bedankt als voorzitter van de werkJiiedenvorftefti- giuig „Ziekenzorg". In de cfjsfivdl- gendo lodenvewgaderimg zal In deze vacature worden voorzien. WAARSCHUWING VOOR MILICIENS. De milicien F. C. T. van het. 10e Re giment Infanterie alhier, die ver zuimd heeft bij verhuizing zieli bij den burgemeester zijner nieuwe woon plaats to melden, moet deswege voor straf bij zijn korps onder de we,panen konten gedurende zes dagen. HINDERWET. B. en W. deel en mede dat ter inzage ts nedergelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van het Bestuur der Coöperatieve Broodbak kerij en Verbru'ïkersvereen.iging „do Eendracht," om vergunning tot uiU breeding van de bakkerij in ceel aan het Donkere Spaarne, no. 42, door het daarin plaatsen van twee electromotoren, één van 6 P.K. en één van 3/4 P. K. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van Campen, Oiieslogerslaan een armbandje; II. Boogaard, Groot Heiligland 64, een broche; J. van Veen Rijpstraat 31, een taschje met houd; W. Voogd, Bakkerstraat 20, eon stuk van een duimstok; C .v. d. Boo gaard, De Clercqstraat 125, een gum miband; C. Korselius, Amsterdam straat 3 u, een aantal kwitanties; Bu reau van Politie, een reticule met in houd; M. Hetem, Grebberstraat 42, een schoentje; J. Funke, Goltiusstraat 16, een rijwiellantaarn. Li it de t instreken heer W. J. de Koster is benoemd 'tot gembentcbode.de heer E.J.Knipper tot gemeente-deurwaarder en aanplakker de lieer T. Blikslager tot agent van politie. Voorts dat het wederopbouwen van de torenspits en het rest au ree ren van don toren is gegund a.*n de firma Wind, te Amsterdam, voor f 30327. Aon hot ministerie van Binnenland- acho Zaken is gevraagd om restitutie van 50 pet. der kosten voor restauratie Verschillende verslagen zijn inge komen, als van de Ge zond beid scom- imssic, en de Plautsel. Schoolcoinmis- Aan den heer B. J. W. Los wordt rvol ontslag verleend als onderwij- i' aan de o 1. school wegens zijne bo oming tot vakleeraar in do gym nastiek te Haarlem. Don heer S. v. d. Kolk, lo IJmuiden, wordt vergund voor het maken van een scheepstimmerwerf een terrein aan de Pijp af te graven. liet verzoek om schadevergoeding ■an de vereeniging Vrije Groenten- en Fruitveiling voor schade berokkend aan haar afdak bij den brand in liet perceel van den heer Hooyer, wordt van de hand gewezen omdat voor inwilliging geen enkele rechts- of bil- lijkheidsgrond bestaat. De heer EI3KING stoldo in do vori ge vergadering voor in do verorde ning op het gebruik van muntgas do bepaling te schrappen dat bij verhut- zing door den gebruiker f 2.50 moet worden betaald. B. en W. dienden HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. P. II. Star, Meerweg 11, een zilveren Gevonden door: armband, terug te bekomen aldaar; Trusje Leuvei, Raadhuisstraat, eon huissleutel, terug te bekomen aan het Raadhuis; J. Martin, Camplaan, een knipmes, aan het Raadhuis terug te bekomen; F. Burger, Kasianjeluaii 33, een jongeuspet, bij hem terug te be komen; Veerungs, Haarlemmermeer Gruquius 201, een colli-hond, duur te rug te bekomen; Van Tongoren, Voor weg 45, een bril met parelmoerhand- vat en goud ringetje, aldaar terug te bekomen; 11. Mulder, Heerenweg 20, een zwart ledcien portemonuaie met inhoud, aldaar terug te bekomen; G. v. d. Woude, Citquiusbrug, Haarlem mermeer, een zwart lederen portemon naie met ongeveer f 20.inhoud. BEVERWIJK. Gemeentera ad. Dinsdagmorgen opent de VOORZIT TER de vergadering. Aanwezig zijn alie leden, behalve do lieer Velthuizen v Z"nten, die nog in het buitenland vertoeft. Do notulen der v..,.ge vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De VOORZITTER deelt mede. dat do korten afstand eon hngelschof uit een geweer heeft gelost, welke poging mis lukte; doordat de bedreigde zich plat op den grond liet vallen. De Bie had even te voren beklaagde op heeterdaad op stroopen betrapt. Beklaagde schoot daarop den hond van den veldwachter dood. De substituut officier van justïiie zei, dat dezo incidenten meer en mee* voorkomen. Do slroopers geven om het leven van een veldwachter blijk baar niet meer dan om dat van een haas. Ware De Bio niet zoo handig opgetreden, dan was deze ongetwij feld gevallen als slachtoffer. Beklaag de staat niet gunstig bekend. Derhal ve eischte liet O. M. een gevangenis straf van acht jaren. Gemengd Nieuws DOOR EEN LEEUWIN VER SCHEURD. Lit Los Angeles wordt aan de Tel. gemeld, dat aldaar tijdens de opne ming van een bioscoopdrama een der medospelendc acteurs, William Kirby genaamd, aangevallen werd door een leeuwin, die ook een rol in het s le vervullen had Hel dier werd eens klaps woedend, sprong den acteur op 't lichaam en beet hem den rechter arm zoo goed als geheel af. Vóór men den ongelukkige te hulp kon snelden en de leeuwin met ijzeren staven tot ,t loslaten van zijn prooi gedwongen had thans van praeadviea en gaven in- i het slachtoffer zóór ernstig toe- o\«rw«ging dit voorstel «iet u SSLS* vervo6r nemen, maar te bepaien nut het be drag van f 2.50 wordt teruggebracht tot f 1.50. Er ontspon zich een vrij lan ge discussie, daarmede eindigende, dat «le heer Eijking zijn voorstel in trok, nadat B. en VV. beloofd hadden ter zake een tegemoetkomend voorstel to zullen indienen. Do mededeeling dal do Regeering geweigerd heeft een commissaris te Jkciióoïfien, bracht do kwestie van po litiechef .weer ter sprake. De heer uuruüK wiide uirect inuar besluiten thans een inspecteur te benoemen. ix> lieeren EIJJvt.Nüen ZWAGER achtten besprekingen gewenscht en pleitten voor uitstel tot de volgende ■gadering, waartoe dan ook beslo ten werd. verzoek van de vereeniging Ouu-Meeresteyn, om goedkeuring van oen nieuw stratenplun wordt gezon den aan B. en VV. om praeadvies. Een verzoekschrift van den hoor EIJKING, schriftelijk ingediend en indeling toegehem, om restitutie van f 1.05 van hem z. i. ten onrechte gevorderd voor .wiulog van een inunl- ng wordt na eenig heen en weer praten v'ct wezen uuai Li. eri W, >m praeadvies. Op een tweede verzoek van hetzelfde •aadslid, namelijk om ontheffing van de bepaling dut een lokaliteit waarin alcoholhoudende, niet sterke, dran ken, worden verkocht minstens 3.50 M. hoog moet wezen, voor de zaai in zijn perceel, Meorstraal 76, die 3.40 M. hoog is, wordt gunstig beschikt. Do geloofsbrieven van het 20 Maart j.l. gekozen raadslid, den hoor J. Rijs- dorp, worden- door eene commissie, be staande uit de fieeren Gorter, Eijkmg en Ltuigendijk, nagezien en in orae bevonden, zoodat met algcmccnc stem men tot diens toelating wordt besloten Bij do rondvraag pleitte do heer EIJKING voor eene belooning aan do gemeenteveldwachters voor extrudien- stcn tijdens een vacature, en brak de lieer LANGENDIJK een lans voor het verbieden van muziek des Zondags avonds in de café's, terwijl de heer GORTER de aandacht van B .en W vroeg voor de laadplaats voor export aan het Station alhior. Hierna ging de vergadering over in gehcimo zitting voor de behandeling van bclastingreclames. SLOiERDIJK. Uitslag Veiling1, meden (Woensdag) gehouden Café „Stoomtram" niet bo- r woning aan de Haarlemmerweg 8710; Koetshuis met stalling daar naast staande met 4 bovenwoningen f 12000; Combinatie niet gemijnd. Sport en Wedstrijden SCHIETEN. WEDSTRIJD. De schietwedstrijd tot sluiting van den Kampioenwedstrijd buks 1013-14, te houden op 26 April, omvat: 1. Korpswedstrijd voor elk der 2 klassen. Prijzen: Voor elke klasse 2 of 3 medailles, naai- gelang vau het aan tal korpsen. 2. Personeele-wedstrijd voor alle 3 klassen van de opgegeven leden. Prl)- zen: Kunstvoorwerpen. 3. Vrije baan-wedstrijd voor alle le den der verschillende vc reen i gin gen Aan iedere klasse wordt 60 pet. van hure opbrengst aan geldprijzen uitge keerd. 4. Personeele kaarten, aan ieder daartoe gerechtigd lid één (gratis). Vrije baan kaarten (aantal onbeperkt; 13 cents per stuk. De 2 hoogste kaar ten komen in aanmerking voor prijs; daarna steunserièu. 5. De prijzen (medailles) van den wiuterkampioenwedstrijd zijn en blij ven afzonderlijk, dus niet hier (onder 1) begrepen. G De wedstrijd vangt aan om 9 uur v.m. en eindigt om 6 uur nam. Rechtszaken TELEFONISCHE BELBEDIGLNG. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep K. B., die door de reohtbank te Amsterdam bij vonnis van 18 Dec. jl. was veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf wegens belee- digizig per teietoon, onder vernietiging van het vonnis, tevens om redenen van voim, veroordeeld tot f 75 boete, sub?. 25 dogen hechtenis. STROOPER EN VELDWACHTER. Voor de rechtbank te '8-Hertogen- bo-scli stond terecht een 19-jarige schaapherder le Schijndel, thans ge detineerd, beklaagd dat hij in den nacht van 21 op 22 Februari 1914 te Schijndel, met het voornemen den on bezoldigd rijksveldwachter J. de Bie van het leven te berooven, op hem op naar een hospitaal bezweek. Kirby was een liekend circusartist en heeft ook deelgenomen aan Rain- cy's jaclit-expeditie in Afrika. EEN DRAMA. Ballinamullin in Ierland heeft een man, die al eenige malen als een gevaarlijke krankzinnig» opgesloten was geweest, zijn vrouw en twee kin dei en vermoord en daarna zich ver dronken. Een zuigeling in de wieg is het eenige lid van het gezin dat het leven heeft behouden, zoo méldt de N. R. Ct. VOOR 100.000 FRANCS JUWEELEN VERDWENEN. Aan de „Nieuwe Gazet" wordt uit BaÜlia geseind, dat de heer Himmel- blau uit Antwerpen daar den len April imoen hospitaal aan gele koorts is overleden. Hij had voor ongeveer 100.000 francs juwelen ter bewaring gegeven aan Poolsche juweliers, zon- eeniige ïe^us te ontvangen. Deze juweliers weigeren thans de in bewa- img gegeven edelsteonen terug te ge ven, zoodat de politie tot een tot. nu vruchteloos gebleven onderzoek over ging. .VERDUISTERING VAN 4 M1LLIOEN FRANCS. Nfiaa- het „Handelsblad van Ant- weipen" meldt., heeft de rechter van instructie Van Danime een onderzoek laten imitelkii bij de verschillende beuken van Brussel., om de effecten terug te vinden, door Collet en De Coen aldaar gedeponeerd. ,Dit werk i3 volbracht en nien heeft voor ongeveer 3 rnilMoen effecten te ruggevonden. De liesohukUgdèn. hadden ei nage noeg 70 a 80 p.ot, van de waarde op ontvangen. Het aantal klachten neemt ieder uur toe; op dit oogenblik zijn er on geveer 30 bij 'bet parket ingekomen. De experten zetten hunne onderzoe kingen in de boeken voort. Zij hebben tot nu toe geen enkelo schriftverval- sching gevonden en het is te vermoe den, dat zij er geen zullen ontdekken. Collet en Do Coen erkennen zidh schuldenaar tegenover hunne cliën ten; do eerste voor een som van 1.800.000 fr.de tweede voor 400.000 francs. Mr. Van Damme is nu bezig met het identiificeeren der effecten, waar op in de verschillende banken beslag is gelegd. DE MOORD TE ANTWERPEN. De Antwerpscihe Tel. correspondent schrijft over deze zaak nog het vol gende: Juliet? Tennion, wiejus Lijk zoo af grijselijk verminkt uit de vesting gracht werd opgehaald moet" deel uitgemaakt hebben van een dieven bende, en door zijn gezellen van kant gemaakt zijn, opdat hij hen niet aan de justitie zou gaan aanklagen, 'ot deze bevinding is de onderzoek: cliter gekomen tengevolge van een ij zonderlingen samenloop van standigTeden. Maar laat mij eerst vertellen, dat, buiten den Hollander, nog twee van de vier personen aangehouden zijn, met wie de vermorde den laatsten keer door zijn nichtje werd gezien Het zal wel niet noodig zijn te zeg- :en, dat allen loochenen met de uiter ste energie. De vrouw, met wie Termoa zoo ge zegd dan in het huwelijk zou treden, heeft verklaard, dat ltij op zekeren dog zijn drie vrienden betrapt zou hebben op het oogenblik, dat zij de op brengst aan 't verdoelen waren v een brandkas (diefstal in. een zeepzie- derij te Borgertsout. Om tot do ontdekking van de da- dors van dezen diefstal te komen had do politie een vrij aanzienlijke be- looning uitgeloofd. Termon zou dan 800 frank goedseht hebben om zijn mond te houden, en de gezellen zou den lient dan maar liever van kant hebben gemaakt. Maar er is nog veel belangrijker getuigenis gekomen. Zaterdagavond ontving de officier van justitie. Ooms, die te Borgeihout met het onderzoek van deze misdaad belast is, het bezoek van een ondersla- tion so verste, die 'hein zeide, dat de wachter aan den spoorwegwissel bij de stadepoort belangrijke verklarin gen af te leggen had. De man had 'niet durven spreken, uH vrees van weerwraak vanwege.de moordenaars, maar nu durfde hij niet langer meer te zwijgen. Deze vvisselwacbter verklaarde het volgende In den nacht van Zaterdag op Zon» dag (11—12 April) zat hij in' zijn ka- bien, van waaruit bij tot op grootcn afstand heel den omtrek kon overzien. Tien minuten vóór twee uur boorde hij plotseling, uit de richting der Lichtótraat, verschillende revolver schoten. Hij ging buiten zijn kabien, niaar bemerkte niets verdachts. In den nadht van Maandag echter, rond half drie, werd zijn aandacht gewekt door het rollen van een stoot wagen (een handkarretje), die, naar hij bemerkte, dezelfde Lichtstraat in reed. Daar bleef het karretje een tien- Uil minuten staan voor dc deur van een kleine herberg. Door de duister nis kon de wisselwaci:tor echter niet wat er mee gebeurde. Maar en kele minuten later zag hij drie perso nen met hetzelfde wagentje de spoor baan overrijden, de stadspoort rul, in de lichting van de vestinggracht, waaruit 's anderen daag; het lijk zou opgehaald w orden. De verdenking, die op eencn dei angehoudenen drukt, werd nog niet weinig verzwaard, door do verklaring die een herbergier te Borgcnhout uit eigen beweging bij den poldlde-officier Ooms kwam afleggen. Den dag dat liet lijk van Tormon gevonden werd, was deze verdachte, die Jan V. heet, in de herberg van den getuige. Iemand vroeg hem daar, of hij geen nieuws vernomen had van Jules Termon, waarop V. zou geant woord hebben: ,Waar ge nu 'nog na; r vraagt! Die is al lang verdronken! "t Op dat oogenblik zelf zou een derde klant binnengekomen zijn met bet nieuws, dat men zo^even een ver- monkt lijk uit de vestinggracht had opgevischt. En dan zou Jan V. zich hebben laten ontvallen: Wel, dat is de Pateel De Pa tee schijnt de ZonidagscBie naam vam het slachtoffer geweest te zijn, Intussdhen is het maar zonderling dat al decze getuigenissen eerst nu voor den dag komen. EEN TRAGEDIE IN DE KAZERNE. In de kazerne van het regiment gre nadiers No. 100 te Leipzig werd de 90ldaat Meier uit Hannover door den geweermaker Gerner betrapt op hot oogenblik dat hij bezig was diens kast in de werkplaats, waarin 400 Mark acwfi geld geborgen waren, open le breken. De op heeterdaad betrapte' soldaat nam een smidsttamer sloeg den ge weermaker de hersens in. Daarna nam 'hij de vlucht. ITij werd later in een der dionstbu- raaux dood op den grond gevonden; hij had zich een geweerkogel door het hoofd gejaagd. EEN GRAPPIG GEVAL. Een Nederlandsche tweemast-schoe ner „Arensina", aldus wordt aan de „Star" gemeld, geraakte bij de Good win Sands aan den grond. Een paar bootslieden van de reddingboot te Deal wisten do noodige mannen bij een te brengen, om een poging te doen het scliiD hulp te brengen en met een motorreddingboot ging men op de Arensina" af. Toen men het schip naderde zag men. dat het sterk over helde en dat de bemanning van matrozen met den kapitein en diens vrouw op het dek in een groepje bijeen schoolden. Een groote bullhond liep onrustig op het dek heen en-weer on toonde zijn geduchte tanden, toen de mannen van de reddingboot aan boord trachtten te komen. Gelukkig bleek hulp onnoodig. de kapitein wei gerde het schip le verlaten, dat trou wens later van zelf weer los raaklc en weg kon zeilen, KARDINAAL KOPP. Bij de opening van het teslament van Kardinaal Kopp te Breslau is ge bleken, dat deze een vermogen van 7.000.000 mark heeft nagelaten. Het Doinkapitel is als algemeen erfge naam aangewezen. DE KONING VAN ZWEDEN Volgens het nieuwste bulletin ne men de krachten des konings toe. Do eetlust is goed en het voedsel bekomt den koning goed. Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st. Java (uitreis) vertrok 21 April van Suez. ROTTERDAiMSCEIE I.I.OYD. Het st. Djocja (uitreis) vertrok 23 April van Suez. Het st. Insulinde (uitreis) arriveer de 21 April te Padang (18 1/2 dage» reis van Marseille). liet 6t. Rindjani (uitreis) is 22 Aprft Ouessant gepasseerd. Het st. Tambora (thuisreis) vertrok 22 April van Perim. HOLLANDAMERIKA LIJN. Het st. Oosterdijk, van Baltimorf en Newport-News naar Rotterdam, passeerde 22 April 7 uur voorm. Lt« zard. Het 6t. Sommelsdijk, van Cuba Mexico en New-Orleans naar Rotten dam, pass. 21 April des nam. 2 u. 54 min. Prawlepoint. liet st. Willehad, van Rotterdam n. Quebec en Montreal, pass. 22 April Lizard. Het st. Zuiderdijk, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pass. 22 April Dungeness. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem V (thuisreis) arriveerde gisterenmorgen 10 uur t» Havre.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6