Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10 50 uur.) De Bildt, 30 April 1911. Hoogste barometerstand 774 9 ui M te Seydiaf jordlaagste 745.5 in M. te llaparaiida. Verwachting tot den avond 1 Mei: Wind Noord-Oostelijke, in het Zui den Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtwaar schijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer in het Zuiden. Temperatuur» aanvankelijk iets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uur 7G2 m.M. Achteruitgang. Vorige 6land te 2 uur 760 m M. OPGAVE VANt JOH M. SCHMIDT -Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 30 April Hoogste gisteren E. 67 Laagste heden nacht. F 48 Hedenmiddag 12 uur F. 53 INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN b. 30 Cts. per regoL iDo man gevoelt zich JONGER I en do vrouwziet er FRIS I SC HER UIT, wanneer zij hun I ne gezondheid cmdarhiouden I door het geregeld gebruiken I van jjiÊCHAM'S PlUXft Vervolg Stadsnieuws. Uit de Rechtszaal U 11 s p r a k e 11. A. G., bloemistknccht to Hillegom, diefstal. /2 boete of veertien dagen tu thtsrhool. J. J L., koopman to Amsterdam, eenvoudig© beleediging van een amb tenaar vrijgesproken. J. L., fabrieksarbeider to YVormcr- veer, mishandeling, f 10 bocto of eon maand tuchtschool. J. 11loopknecht to Purmerend, diefstal, 5 boete of oen maand tucht school. P. van de 1'., meubelmaker to Haar lem, mishandeling, f 3 boote of drie dagen hechtenis. A. .1. de B., fabrieksarbeider te Huaricin. diefstal, twee maanden ge vangenisstraf. W. J K., landbouwer te Bloemen- daal, eenvoudige beleediging, f 15 bot-te of twee dagen hechtenis. G. J. J., slagersknecht to Amster dam, verduistering, veertien dagon gevingcuisstruf. P. S., tuinder te Voisen, mishande ling, 10 boete of tien dagen hechte nis. K. tl., werkman to Beverwijk, mis handeling, een rnuand gevangenis straf. N. B., tuinder te Beveiwijk, dief stal, 1 inuuiid gov.straf. v. d. W., arbeider, \V. vau L., schilder, beiden ie Beverwijk, huis vredebreuk en vernieling, de oerste ten week gevangenisstraf, de tweede 17 boete of een week hechtenis. G. B., huisvrouw van K. S., zonder beroep te krommenie, vernieling, 5 boete of v ijf dagon hechtenis. .1. M. S., koopman en veehouder to Medemblik. eenvoudige beleediging 20 boete of 5 dagen hechtenis. L. J., arbeider to Velsen, huisvrode- breuk en mishandeling, f 3 bocto of 6 dogen hechtenis. RIJKSNORMAALLESSEN. Definitief zijn tot de le klasse toe gelaten YV. P Niemari, W. P. Smits, G C. v. d. Haar, M. E. Akersloot, J. M Ditmar. H Kettniann, A. G. van Ommeren, H. W. Wulfhorst, II. J. Raadersmo, M. C. van de Sanne, A. P. Klok. C YVallaart, M. Clay. G. II. Mulder, J. .1 Zuidstra, A. de YY'aard, M C Nooy. J. II YVeeren, H. Vogel en A Hoerison, totaal 19 kwoekelingen. Bevorderd van «ie le naar de 2de klasse: YV J. Griffioen, F. Henneman, H Jetses, C. J. Knop, J L. Munuik, C Spierdijk, A. Balder, II. F. Beij- neii. C. Hekkelman, A. H. Hofsira, F. G. v. d. Heuvel. M M. Uoogcarsj.cl, C. A. Lams, M. Landrneier, W. M. Pieters, A. Ruys en H. Sluytcr, totaal 17 kweekelingeu. Bevorderd van de 2do naar de 3de xiasseL C. Baliintijn, J. H. van Boekhoven. YV. F. Carrière, 11. van der Horst, M. do KJcrk. J. A. Klinken berg. J. YV van VendelOO, R. van Veu- deloo. G. II. W'aage, YV. T. Buter, G. M. Haazor. YV. K Jtjoehorst. C. M. Koppen, A. Kranenburg, A. J. Mee- n< n. G M. Mester, C. M. Snel. J. A. J. Hagoort on J. A. Schoovaartv«x>rw. bevorderd G J. Noé. Totaal 20 kwoe kelingen Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse B. P. van den Bart, J. van Diernon. D. Houtkooper, A S. Huizin- ga. J II. Langen berg, M. C. van dor Lindon. G. A. Puurdohaar, J. G. van Sluys, J. P. H. Dogterom, If. C. AL Erdtsieck, C. M. Kollaard. H. F. G. Roozen, S. Stuy. G. M Usi, A. M. P. Wolhoff. A. van Zooion en M. C. van Ziitphon voorw. bevorderd P. Hofman Totaal 18 kweekelinseii. De nfeuwé cursus Tieginf met 80 kwoekelingen, van wie er nog 4 in Mei a s. liet onderwijzers examen moeten afleggen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 28 April zijn te Haarlem voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoi- dea en 2 gevallen van roodvonk. Te Ilillegom: 1 geval van diphthe ritic. Jacob v an Lennep. Do Ilaurl. Tooiieetvereeniging „Ja cob van Lennep' geeft a.e. Maandag 4 Mei haar slot-voorstelling. Opgevoerd worden„Ontrouw", too- neelspel in 3 bedrijven, gevolgd door eeu klucht„ln naam der Koningin", éen bedrijf, onder regie van den heer Van Geldoren. Het belooft een mooie avond te worden. Zooals gewoonlijk hebben het bestuur en werkende leden van ueze vereeniglng du seizoen weer niet sul gezeten, en de leden hebben weer ge legenheid gehad veel te genieten. „TltOU MOET BLIJCKEN"'. Dezen zomer zullen in de Buïler.- Socièleit door Iiaarl. Muziekkorps 13 concerten en door de Harmonie 5 con certen worden gegeven. ROOOE KRUIS TRANSPORT COLONNE. In het cursuslokaal van de Militaire Ziekeninrichting werd gisterenavond door 23 leden van de ilaarlemsche Roode Kruis Transportcolonne, die dezen win'er den curus in eerste hulp bij ongelukken en ziekentransport hadden gevolgd, examen afgelegd voor eene commissie, bestaande uit de heeren Dr. Steffelaar, Dr. Hiensch en Dr. Land onder voorzitterschap van den lieer YVM. ten Houten de Lange. Na afloop werd den goexamineerden door den voorzitter medegedeeld, dat zij allen aan de daarvoor gestelde eischen hadden voldaan. De geslaagde leden, die nu als liel per en tevens als buitengewoon lid van het Ned. Rood© Kruis zullen wor den aangenomen, worden nu ook voorzien v.in diploma, verbanddoos en insigne eu zijn daardoor gerechtigd bij ©enig ongeval hulp te verleenen. Zij vormen nu, met de gediplomeer den van het vorige jaar, een aantal van 42 geoefende helpers, een mooi korps voor Haarlem, dat geen gemeen-' tel ijken geneeskundigen dienst heeft. Medegedeeld zij nog, dat zij tot di recte hulpverleening ook oeu rijwiel- biancord bezit. Sluitzegels. Dow de Vei ceniging tot Bevorde ring der Gezondheid in de Grafische Y'akken in Nederland, waarvan alhier een afdeeling bestaat, wordt thans uitgegeven een serie van vijf 6luitze- igels, welke verkocht worden en waar van de.opbi engst ten goede komt van c-an op te richter. Sanatorium voor Tuberculose Typografen. De sluitzegels vertoonen de beelte nis van oemige bekende mannen in de Typografie, zooals Laurens Jansz. Cos ter, Gutenberg on dragen verder ce ni ge spreuken voor de gezondheid. C o n c o u rs. Aan liet concours voor Geheel-Ont houders-Zangkoren, te houden te Wor- rnorveer, zal worden deelgenomen door liet Zangkoor Kunst Adelt, directeur de heer P. de Nobel, en het Geheel- Onth. Zangkoor Exrelsior, directeur de heer J. Overhuis. AANBESTEDING DIENST DER GENIE. Heden is door den eerstaanwezend ingenieur alhier' in hot gebouw van de Maatschappij tot Nut ran. 't Alge meen, Zijlstraat no. 48, in het open baar aanbesteed Bestek no. 134- Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem. Ra ming f 8220. 8 biljetten waren ingeleverd. Inge schreven is door: A .M. CoraeLissen te Haarlem, voor f 9070. Th van Deurzen, te Haarlem, voor f 9564, YV. Saeys te Haarlem, voor f 8975. J. A. Kaub en Btemooui te-Haarlem, voor f 8830. J. P. JousLu. te Haarlem, voor f 9665. L .H. Rings, L Santpoort, voor f 8990. J. H. van YYra- gêiuugon, te Spaamdam, f 9399. We duwe P. van Heijst, te Velsen, f 8075. Aanbesteding. Heden is aan het gebouw van liet Provinciaal bestuur dezer jvrovincie in liet openbaar aanbesteed .- Het maken en onderhouden van werken tot verdcdïgiug van de Noord zeekust in de provincie Noord-Hol land Raming perceel If 93000. Raming perceel II88000. Laagste inschrijver voor beide per- oeelen J. van der Plas, te Hardings veld, voor jx-rceel If 92850, voor per ceel II f 86550. Union. Aan aandeelhouders der naamlooze vennootschap Cacao- en Chocolade fabriek Union" hier ter stede wordt voorgesteld over 1913 4 pCL uit le kee- ren. PRINSES JULIANA'S VERJAARDAG. Prinses Juliana viert vandaag haar vijfden verjaardag. In de stad geeft dat een levendig ge- kleur van vlaggen en wimpels. Y'an tien tot elven beierden de kink- keu van de St. Bavo vaderlandse!» liederen, waarnaar vooral voel jeugd, die vandaag schoolvrij was, kwam luisteren. Het infanterie-garnizoen maakte om half 12, van de Elswoutslaan uit, oen militaire w andeling door de stad. Ook dit lokte veel toeschouwers. Vanavond van 8 tot 10 uur geeft de gemeente een concert op de Groote Markt, VOLKSCONCERT VAN ZANG EN VRIENDSCHAP. De Koninklijke Liedertafel heeft liet gelukkige denkbeeld gehad om op den nationalen feestdag van he den een volksconcert te ürganisee- ren. Zekecr aal deze gelegenheid om te gen zoer geringen toegangsprijs op den Julianadog een mooi concert te hooren van onze beroemde Liedefrta fel. voed waardeeriiwr vinden en bij dragen tot verhöogïng van de feest stemming. Er zullen eenige fraaie koorwer ken gezongen worden, waaronder drie Oud-Hollandse!» liederen, ter wijl een tenor-zanger en eeu gunstig bekend vioast hun medewerking hebben toegezegd. Het geheel staat onder leiding van den heer Philip Loots, die na het overlijden vau den hoer YV. Robert bereidwillig do directie op zich nam voor bot concert van gisterenavond en dat vau beden. YYij wonschen Zang en Vriend schap van avond een groot succes toe. HALTEN ELECTRISCIIE SPOOR. De halten der E. S. AL to Amster dam, bij de Keizersgracht, Marnix- straat en Bilderdijkstraat, worden met ingang van morgen een 30 ft 50 M. méér Westelijk verplaatst. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. In de hedenmiddag gehouden Raadszitting kwam 0. a. aau do orde een voorstel van B. en YY\, om den Tetterodeweg, langs do Overveensche school, met houtblokjes to plaveien, om het voor liet onderwijs storend ge raas te voorkomen; en om den grond naast de school, die dient als opslagplaats voor brandstoffen, wel ker vervoer ook stoornis geeft. In Hotel Vreeburg hield de luit.- kolonel Wagtendonk voor een uiet zeer talrijk, maar zeer aandachtig gehoor, een voordracht over de Weerbaarheid. Spreker hield een krachtig pledooi over het nut en de noodzakelijkheid een weerbaar volk te zijn. YVanneer het oorlogsgevaar verre is, moet men zich juist weerbaar ma ken. Daarom is het zoo zei epr. de plicht' van ieder rechtgeaard va derlander zooveel in zijn vermogen is, de pogingen te steunen, ook finan cieel, om een goed leger te verkrij gen. SCHOTEN. DE GEMEENTERAADSVER KIEZING. De vier leden van den gemeente raad (de heoren Poth, Boxs, Verton en Y'erkooy), die in de laatstgehou den Raadsvergadering waren vóór de toelating van de nieuwgekozen leden, hebben zich gewend tot Gedeputeerde Staten met het verzoek, het Raadsbe sluit tot niet-toelating te vernietigen. Adressanten wijzen er op dat het sternmenverschil zóó groot is, dat de heeren Bies, Boerée en Schuurman toch benoemd zouden zijn, zelfs al zouden do 18 van waarde verklaarde biljetten, die van onwaarde verklaard hadden behooren te zijn, allen uiislui- tend van hun stemmenaantal moeten worden afgetrokken. Bovendien wordt er op gewezen dat niemand anders dan de leden van het stembu reau do stembiljetten heeft gezien, dus het getal van 18 uit de lucht moet zijn gegrepen. Ook kunnen zij niet in zien, dat er vrees zou behoeven te be staan dat de pakketten na de offciee- lo sluiting neg eens konden zijn opengebroken, want dan zou vóór de sluiting voor de tweede maal het ge meentestempel toch gebruikt moeten zijn, zoódat. het stempelen met munt stukken li. i. een gezocht bezwaar is. BRANDSTICHTING. Uit Y'clseroord is gisteren een vrouw gevankelijk naar Haarlem gebracht, als verdacht van brandstichting ten huize van zekeren O., uldaar. Door een z.g. porder werd de brand ont dekt, waardoor onheilen voorkomen werden. Do aanleiding moet buren ruzie zijn. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seinde ons Donderdagochtend De zitting begon met de voortzetting van het debat over de interpellatie van den heer Van Deventer over de pest- be-st rijding. De heer Bogaardt uitte vertrouwen in het beleid der regeering in Indië. Hij meende, dat doze, noch de vorige Regeering blaam verdiende. Zij deden wat mogelijk was. Hij handhaafde de rechtmatigheid van zijn in 1911 inge nomen standpunt. Niemand kon voor zien wat gebeurd is, of geloofde aan de mogelijkheid eener pest-epidoinie in ludiö, wegens het klimaat. Hij achtte de genomen en nog te nemen maatregelen doelmatig en geloofde ook, dat de conditiën voor uitzond in g van geneeskundigen voldoende zijn. Spreker bracht hulde aan de pogin gen van 't Roode Kruis en wenschte succes daarop. Hierop volgde een uitvoerige re pliek van den interpellant. De zitting duurt voort. ONGELUKKEN. Woensdagmorgen vra6 de 48-jarlge cementwerker A. Blok, wonende le Middelharnis, bezig met het loden van asbestplaten op een wagen, 'oei; een van de platen tusschen de vracht uitschoot, met het gevolg dat alle platen op zijn lichaam terecht kwa men. Door dezen val werd de borst kas ingedrukt en eenige ribben ge broken. Na korten tijd waren de le vensgeesten geweken. De ongelukki ge laat een vrouw met 2 jonge ktude- ?en achter. Men seint ons: Te llelder reed gisterenavond, de kerkorgelfabrikant F Yrermeulen. uit Weert, met zijn motorfiets tegen eeu boerenkar. De heer Vermeulen werd op slag gedood. ERNSTIGE BRAND. Men seint ons uit Eindhoven» Gisterenavond brak te Zeelst in de boerderij van J. Reinders aan de Ble- zekade brand uit. Het vuur woedde zoo fel dat niets dan het vee. met uit zondering van eenige varkens, kon worden gered. De vlammen tastten ook do aan de straat staande boerderij van H. Oos terbosch aan. De beide boerderijen brandden tot den «roijd at (leinengd Nieuws DE KEIZER VAN OOSTENRIJK. De „Neuo Freie Prcsse" vorneemt uit Boedapest Bij do ontvangst der Oostenrijkse!» delegatie zoido do aaitshci tog-troona- opvolger tot don president, dut de toestand van den keizer bevredigend is. Do katarrh is bijna verdwenen «n men kan met volle gerustheid zeggen, dat de ziekte voorbij is Volgens liet laatste officieel© bulle tin zijn de katarrliale verschijnselen verminderd. Overigens is de toestand volkomen bevredigend. CHINEESCIIB WONDERDOKTERS. Wonderdokters bonden er gewoon lijk al heel zonderlinge geneesmetho den op na, maar de Chineesche won derdokter in Sjantoeng, Tsjao, spant wel de kroon. Een vau <lr. Tsjao's ge neeswijzen, die naar beweenl wordt met groot succes wordt toegepast, is de „ranseltheoiio". Zijn stelling is, dat pijn met pijn moet worden verdre ven. Kwam een patiënt, vau pijn zich wringend, bij den dokter, dan was diens eerste vraag, wat de man al zoo aan medicijnen had gebruikt. Daarna stelde dr. Tsjao de diagnose vast en tracteerd© den lijder op een flinke dracht slagen. Do kuur schijnt bij ve len zóó goed te Itehben geholpen, dat lijders van heinde en verre komen, om zich door dr. Tsjao gezond te la ten ranselen. GEMEENTELIJKE ARREIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Geopend: dagelijks van 9—12 en 23 Maandag en Donderdag van 7—8 Zuterdag ni ln uur gesloten. Ingeschreven: 9 timmerlioden- 1 machinale houtbewerker, wa genmaker. 1 meubelmaker, mo deliuaker, 1 metselaars, 1 opper lieden, stucadoors, 1 witfers, 3 machinebankwerkers, monteurs- Sgrofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkers, 2 ketolmaker, 1 burgersmeden, ömachinisten, 4 sto kers, 9 electriciens, 1 instrument makers, koperbaukvverkers, ko perslagers, 2 loodgieters, —schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 1 schilders, 9 behangers, 1 stoffeerder, 1 bloemisten 5 tuin lieden, 4 grondwerkers, 3 bakkers, 2 banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 1 kellners, t'ma- gazijnknechts, 16 loopknechts, 4huis- kuechts, sigarenmakers, 9 kantoor bedienden, boekdrukkers, 2 letter zetter, lithograaf, —binders, 18 losse werklledou l dienstboden, 80 werksters, 3 naaisters, —kook sters, 2 huishoudsters, 6 vrou welijke kantoorbedienden, 6 win keijuffrouwen, stee 1 houwers, voegers, 2 Koetsiers en voerlieden betonwerker schippers kin derjuffrouwen gezelschapsjuffrouw. 8 leerliugeu voor vorschillenuo am bachten verpleegster, onderwijzeressen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET BEKERPKOGRAMMA. Dit luidt Demi-Finale, 21 Mei D. F. L.ltöbur et Y'elociias (terroin D. F. C.). Eindstrijd op 31 Mei: Winner F. C.— Robur et Veloci- tas versus llanrlcm (R. A. P. terrein). DE COMPETITIE. Do wedstrijd II. F. C.—D. F. C. wordt niot op n.s. Zondag (zooals eerst geannonceerd was) maar op 10 Mei gespeeld. SCHAKEN. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE PETERSBURG. De stond is thans: Tarrasch 3 1/2, Janowaki 2 1/2, Gunsberg 1/2, Blackburn e 2, Niem- zowitsj 1 1/2, Marshall 3, Rubinstein 1, Copablanca 3 1/2, Laiiker 3 1/2. Alcclun 4, Bernstein 3. Land- en Tuinbouw VOOK MOES EN BLOEMTUIN, «tu. Het gebruik van Chilisalpeler. Geen meststof vindt algemeener toejiassing, maar wordt ook meer mis bruikt dan ChllisaJpeter. Ieder heolt ze in deze eu de volgende maanden in voorraad, 't zij in kleinere of groo- Icre hoeveelheden de land- en tuin bouwer, maar ook de liefhebber, dio 6lechis een lapje moestuin of slechts enkele bloembedden of perken bezit. Kennis van bemesting is niet bij allen aanvvozig, maar zij allen weten, dat men met Chili wonderen kan doen, zoo het heet, dat men met deze mest stof de cultuurgewassen, de groenten en bloemen zoo prachtig tot 6nellen groei kan „aanzetten", 't Gevolg 14 echter ook niet zelden eeu negatief resultaat, schade eu teleurstelling, te wijlen aau verkeerd gebruik. Daarom zijn zeker eenige wenken betreffende de aanwending niet ondienstig, nu men in deze en de volgende weken zijn loevucht nog al een6 tot don Chiii-zak zal moeten nemen. 1. Chilisalpeter trekt licht vocht uit de lucht aan, moet daarom op een droge plaats bewaard worden, afge sloten van de lucht; anders lost ze op, maakt den zak vochtig, gaat voor een deel verloren en wordt minder goed uitetrooibaar. 2. Hoe fijner do meststof is, des te beter kan zij worden verdeeld, uitge strooid, des te grooter is haar uit werking. De kosten van het fijnmalen worden door de daaraan verbonden voordeelen ruimschoots vergoed. 8. Chilisalpeter kan men gedurende hot groeiseizoen steeds gebruiken; na het zaaien, in "t voorjaar of in de zo mermaanden, bestrooie men do bed den met een behoorlijke, matige gift, maar ook later, als na het planten of verplanten, wanneer de plantjes wor telvast zijn, en In alle gevallen, waar in men den groei vverscht le bevorde ren, is een Chili-gift, niet te rijkelijk, in drogen of opgelosten toestand, op haar plaats. 4. De uitslrooiing zij vooral regel matig; met het oog daarop 13 ver menging met zand of burnusrijke aar de, evenals men dit wel uiet zaad doet, aan te bevelen. 5. Chili is oplosbaar in vvaier, kan dus reeds ter beschikking der plan tenwortels komen, als zij vocht ter oplossing vindt, waaruit volgt, dat uitslrooiing vóór een regenbui een spoedige werking belooft. 6. Vóór een regenbui, ze:den we, de planten mogen niet reeds nat zijn van regen of dauw; bleef de meststof op de Diaderen liggen, dan zou dit ver keerde gevolgen kunnen hebben 7. Beter is het in den tuin niet te veel, niet alles in éénmaal te geven: te veel zou kunnen schaden niet al leen, maar ook zou langdurigeu, ster ken neerslag en op doorlatende gron den de meststof kunnen uitspoelen. Daarom is het vaak nuuiger de Chili in 2 of meer keeren uit te strooien. De omstandigheden (gesteldheid van den grond eu het weer) doen veel af. 8. 't Gebeurt, dat Chili met het veel goedkoopere kaïniet wordt veimengd, men krijgt dan geen waar voor zijn geld, en kan schade door chloorver giftiging beloopen. Koopt dus bij een vertrouwd handelaar! 9. Chlil bevat maar één voedirgs- etof- stikstof, verwacht dus niet alles van haar, doch geeft een volledige bemesting I 10. Ook in den herfst kan men nog Chili gebruiken, bij herfsigroenten en bij wintergewassen, welk© laat6te dan beier de w intervorst kunnen trot- secren. C. B. Telegrammen Dg onderstaande telegrammen rijn ontleend aan Let Algemeen Handelsblad. MEXICO EN DE VEREEN. STATEN. WASHINGTON, 29 April. (Reuter.) De rebellenaanvoerder Carïanza heeft aan de bemiddelaars medege deeld, dat hij de bemiddeling aan vaard en bereid is tot nadere bespre kingen. NEW-YORK, 30 April. (Reuter.) Eeu telegram uit Oaxaca meldt, dat Amerikaansche infanterie en marine troepen ontscheept werden te Salina Cruz (aan de golf van Tehuantcpec Stille Oceaan). De commandant der Amerikaansche troepen had gedreigd op do havon te zullen schieten, zoo de Mexicanen tegenstand boden. VERA CRUZ, 30 April. (Reuter.) Een trein met vluchtelingen kwam hier gisteren aan, met 30 Amerikanen on een aantal Engelschen en Duit se hers uit Mexico. Generaal Mier meldt, dat een Amerikaansch oorlogs schip Dinsdagmiddag Manzanilio (aan den Stillen Oceaan) binnenviel en daar een bombardement opende, waardoor de werven en aangrenzende gebouwen vernield werden. UITSLUITING. MADRID,. 29 April. (Reuter.) —De bakkers hebben besloten tot een alge- ineone uitsluiting. MADRID, 29 AjirU. (Reuter.) —De uitsluiting der bakkers zal worden ge ëindigd door arbitrage. De bakkers hebben hedenavond den arbeid hervat. AARDSTORTING. MALAGA, 29 April. (Reuter.) Een aardstorting had plaats op een >n aanlog zijnde spoorweglijn. Vier per sonen werden gedood, Iwee ernstig en twee licht gekwetst. ALBANle. DURAZZO, 29 April. (Reuter). De vorst keurde de voorstellen tot kabi netswijziging, door Turkhan-pasja ge daan, goed. In antwoord op het telegram van dankbetuiging naar aanleiding van het bezoek dor Italiaanse!» vloot ont ving do vorst van den koning van Ita lië <*n telegram in do meest warme bewoordingen gesteld, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat on der do leiding van vorst Wilhelm Al banië zich zal ontwikkelen en bloeien. DE STAKING IN COLORADO. DENVER (Colorado), 30 April. (Reu ter). Het gevecht bij Walsenburg tus- solben mijnwerkers en de troepen, af gezonden om de mijnen te bewaken, is geëindigd Zeshonderdvijftig mijn werkers hebben de wapens neerge legd. Financiëele Berichten NEDERLANDSCHE BYNK. Aan de op 12 Moi te houden algemeene vergadering van stemge rechtigde aandeelhouders der Neder- landsche Bank zal door directie en commissarissen worden voorgesteld, het dividend over 1913 ta bepalen op 13.4% (v. j. 12.2%). Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: April 30. YV. v. d. Borg en A. J. Blansjaar. J. L. Win nu hst en G. H. Groenoveld. A. Wils en J. M. Bottelier. P. Kalbfleisob en C. J. Baas. A. P. Schellings en E. RL v'; Alphen. GETROUYVD: H. J. Serné en M. YV. Vreenegoor. J. Blonk en II. Roelofsen. YV. Koeijers en M. II. PuIL BEVALLEN: 28 E. Koelemeijervan Geloven, z. 29 A. E. de YVildeEmmer, z. 29 A. C. Kreule-^Jonker, d. 28 R. EngeJenbergBoers, d. 30 C. M. E. Bortibole©YVagenaojr, z. OVERLEDEN: 28 J. Aerts, 79 j. Naseaulaan. GEMEENTE SCHOTEN. Ondertrouwd- A. Bos en E. M. C. Venneker. J. J. Borreman en A M. van der Veldt. Getrouwd: A, G. Elfrink en J. C. E. Hoefsmit. Bevallen: R. de JongCohen de Solia, d. M. Tichelaar—Suurland, d. GREEPJEr. 42. DE TAXI. De (bijna-liistorische) ervaring vin een ietwat-nonohalant en -lichtzin nig studiosus, in een groot© stad, grooter zélfs dan Amsterdam: Het jongemensch zit op zwart zaad. Leveranciers belagen de deur van z'n kosthuis, waarin zijn kcetbaaa opspeelt en de andere bewoners vvoi- geren hem nu nóg meer leeningen te doen... De nood is tot 't hoogst gestegen; de komst des deurwaarders is te wadi ten. Dan komt er redding. Van den lunch, waar do rampzali ge met een gezicht uls 'n oorwurm zit, wordt hij weggeroepen en retour neert met een vau vreugde straknd gelaat Een chèquc van tweehonderd pop, met een boozon brief van do 'hom reddende tante is gearriveerd. Hij smijt den brief ongelezen in de prul- Iemand, holt naar de telefoon en be stelt een taxi, om naar de bank lo rijden waar z'n kostbaar papier in baar is. Alles gaat nu dadelijk uit een ruime beurs.... In "t pension zien ze met vreugde hem gaan, allen zich voornemend dat bij des jongeman s terugkeer hunne vorderingen onverbiddelijk op hem losgelaten zullen worden. Intus- sciien rijdt hij full-speed door de straten van do groote stad. Het is ver, wel oen half uur rijden, cn bij belooft in koenen overmoed den chauffeur tweo kwartjes extra, als hij er vijf-em-lwintig minuten over doel. De man hapt toe, neemt drio bochten op tweo wielen, beleeft vier, narrow-escapes, wordt tenslotte ge verbaliseerd wegens woest rijden cn arriveert toch binnen den don tijd. In de wachtzaal van de Bank is het druk, en de studiosus moet lang wachten, staat achteraan een langen .queu'. De taxi, buiten, wacht óók, en doet dat, met do gewone onheb belijkheid van taxi's, niet gratis. Na een kwartier is do eigenaar van de chèque aan de beurt. Komt aan 't loket, wil het ding presentee- ren... het is zoek! Nergens te vinden! Hij keert al z'n zakken om, maar t geeft niets. Plots gaat hem een licht op. Thuis... jawel, oj) z'n kamer, lieeftc ie 't ding laten liggen, met een paar paperassen die hij uit z'n zak gehaald beeft. Dadelijk terug! Natuurlijk par taxi want hij heeft momenteel geen cent in de wereld, behalve z'n chèque, cn (le chauffeur moet rijden tot het ding gevonden is. Do chauffeur vlóékt, maar rijdt. Ze komen weer aan 't pension, 'hij rent naar z'n kamer... nietsl Nie mand lean 't gestolen hebben, wan* de deur was op slol! YY'anhoop! Niemand wil 'm wat leeneu om den chauffeur, die intusschen wacht (ca de klok laat loopen) to betalen. Er gaat hem een nieuw licht pp. In de binnenzak van z'ii overjas dien hij in den schrik in de waoMt- zaai der Bank heeft V u liggen, zat een scheur... Het ding moet in de voering ge raakt zijn! Hij rijdt (per taxi) weer naar do bank. De jas is er, in de voering zit een onbetaalde rekening! De chauf feur is razend, en lijdt niet meer te rug naar 't pension, maar naar den dichtstbijzijnden politiepost. Een half uur vau onderhandeling. Ruzie tusschen den in-groote-ovcr- spanning geraakte 3tudiosus en dea woedenden bestuurder. Groot© moei lijkheden, groot gehannes... De taxi- klok rekent wachttijd uit. Dan stapt tenslotte de hoofdagent van politie naar buiten, om 't num mer van de auto voor z'n proces-ver baal te noteeren. Hij ziet iets, bin nenin glimmen, hij bukt zich en ont waart een envelop, op de bank lig gend, tegen de rugleuning. YYra's dat daar? Het blijkt do chètiue te zijn. De rampzalige heeft er op geze ten!.... De taxi-klok heeft nèt de 18 pop po- haald en de taxi-man grijnst... Daarna rilden za voor de variatie, naar de Bank. ERPAY. Amsterdamsclie Benrs. Openingskoersen van 30 April 1914, HOLLANDSCH E H ANÜELSBANK. TABAKSAANDEELEN. Amsterdam Deli 239, Bindjey 100, Deli Batavia 416, Deli Mij. 523, Meden 212, Senembah 533—5. RUBBER-AANDEELEN. Amsterdam Rubber 131, Deli Bata via 98, Netierlandsche 31 1/2, Oost- Java 89. PETROLEU.M-AANDEELEN. Dordtsche Petroleum 184, Gcc. HoLL Peir. 238 1/2, Kon. Ned. Petrol. 625— 625 3'4, Moeara Emm Petr. 249, Orion 88, Schibaieff gew 54. MIJNAANDEELEN. Redjans I^honcc 158, Great Cobar 4 3/4. De AMER. MARKT lager. Sporen- Atchison Topeka 951/2. Denvei 121 16-1/8, Erie 27112. Kaneae 24, Pref. idem 57 5'8. Missouri 16, Rock Island 37/8. South Rail 231/2-3*4, Union Pacific 1511/2-3,'4, Cm Wab 11/2. Pref YVabash 4 1/2. Industrieel e: Amalgamated 72 15/16, Am. Car. en Foundry 47 3/4, Am. Hide en Leather 19 3/4, Cm. Cigar 471/2, Cm. Steel 571/2, Cm. Marine 23/4, Pref -dom 9 1/4.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 2