Haarlems üsgsuo MEPHISTO TWEEDE BLAD Donderdag 30 April 1914 Buitenlandsch Overzicht Mexico. Het nieuws omtrent het conflict tusschen de Vereenigde Staten en Mexico blijft schaars. Alleen schijnt uit de laatste berichten te blijken, dat de Vereenigde Staten zich in Vera Cruz gemakkelijk gaan inrichten. Landtroepen zijn er aangekomen, ad miraal Fletcher keert naar de vloot terug en een civiel gezaghebber /al de leiding van zaken op zich nemen. Men bereidt zich dus blijkbaar op een verblijf, van eenigszins langeren duur voor. Officieel is nu meegedeeld, dat ook Mexico het bemiddelingsaanbod der drie groote Zuid-Amerikaansche* re publieken heeft aanvaard. Welke slapj>en nu ter bemiddeling zuilen worden genomen is dan ook nog niet bekend, trouwens eerst zul len de bemiddelaars zich op do hoog te hebben te stellen van de voorwaar den, die aan weerszijden wolfden ge steld. Met de verdere berichten om trent den toestand in Mexico en met de voorspeilingen over den mogelij ken loop van zaken dient men na tuurlijk voorzichtig te zijn. Na fle eerste berichten omtrent de patrloti- sche eensgezindheid van de Mexica nen tegenover het van buiten drei gend gevaar, komen nu berichten uit Vera Cruz waarin wordt ge zegd dat er aanwijzingen zijn voor een veranderde stemming jegens Jluerta. In de hoofdstad zouden door de tegenstanders van Huerta mani festen worden verspreid, waarin het volk wordt opgewekt, de Amerikanen te beschermen, waarin Huerta de oorzaak van de Amerikaansche lan ding te Vera Cruz wordt genoemd en waarin ten slotte ook tot een betoo ging tegen Huerta wordt opgewekt Deze betooging zou dan ook wer kelijk hebben plaats gehad, met toe stemming zelfs van Huerta, en dit wordt dan als een bewijs beschouwd, dat diens positie minder vast is. Zelfs beweerden vluchtelingen, te Vera Cruz aangekomen, dat Huerta uit vrees voor vermoording in een buitenlandsche legatie zou zijn ge- Tlucht. Een wapenstilstand? Het voorstel van de Zuid Ameri ka ansche Slaten-vertegenwoordigers tot het sluiten van een wapenstilstand tusschen Mexico en Amerika is door dc Vereenigde Staten aangenomen. 't Is nog niet bekend of alle Mexi- caansche partijen ook in den wapen stilstand zullen bewilligen. De houding van Duilschland. In dc begrootingscommissie van den Rijksdag kwam ter sprake de behan deling van Duitschers in het buiten land. Dc staatssecretaris van buifenltmd- sche zaken deelde ook bet een en an der mede over den toestand in Mexi co. Duitschland wordt bij de houding, die het tegenover de gebeurtenissen aldaar aanneemt, geleid door den wenscü, dat in liet belang der in Mexi co werkzame Duitschers de vrede zoo Epoedig mogelijk hersteld moge zijn. Duilschland heeft dc actie der groote Zuid-Amerikaansche staten voor be middeling in het conflict gesteund. Ter zake van de toekomst van het land blijft Duitschland neutraal. De regeering zal echter met de andere mogendheden in contact blijven en in Mexico evenals elders het beginsel van dc open deur blijven voorstaan. De Europcesclie politiek. 'in de delegaties hield Berchlold, de minister van buiteülandsche zaken van Oostenrijk-Ilongarije, een rede voering, waarin hij zeide* „Na bewogen tijden kwam, onder den invloed der algemeene behoefte aan vrede, een periode van merkbare kalmte in de internationale betrek kingen, waarin hel liquidatieproces van- de wereldhistorische gebeurtenis- Bon en'de daaruit voortvloeiende po litieke oriönteering geleidelijk vol tooid worclt. Dat de nieuwe vorst door het Albaneesche volk met algemeene geestdrift werd ontvangen en alle mogendheden hem met sympathie be groetten, Is een gunstig voorteelten voor hel welslagen van zijn taak. Tot nog toe is de verwarde toestand in het, den Albaneezen toegewezen deel van Epirus nog van dien aard, dat de leidende factoren te Durazzo ernstige bezorgdheid koesteren. Met dc volkomen ontruiming van het Albaneesche gebied zal echter' een zuiverder toestand worden ge schapen, waarin het de Albaneesche Tegeenng mogelijk zal zijn orde in haar gebied le scheppen en tevens de opstandelingen elke illusie omtrent de houding der Grieksche regeering zal worden ontnomen. Wij zijn in onze betrekkingen tot FEUILLETON Vrij naar het Duitsch van EDWALD AUGUST KöNIG. Eduard kwam dagelijks, uren lang» zat hij naast zijn bruid aan het bed van den vriend luc-htkostcelen te houwen, wier hechtheid voor hem bo ven allen twijfel verheven was. Met. tijn moeder wild© hij thans nog niet spreken, baar zijn engagement nog niet bekend maken, wijl d© dokter ernstig tegen allo mogelijke gemoeds- ■uandoonmgen had gewaarschuwd. IIij gaf ook toe, dat hij haar inwilli ging niet zonder strijd verkrijgc-n zou. hetgeen echter niet belette, dat hij vol vertrouwen was, want hij u 1st, dat zijn vader en diens broeder aan zijn dc afzonderlijke stalen in den Balkan bezield met do grootste welwillend heid voor een vreedzame en voortdu rende ontwikkeling onzer onmiddel lijk© buren. Wij willen hopen dat de vreedzame regeeringsarbeid, die na do bloedige en aan verliezen zoo rij ke oorlogen ia ontstaan, die betrek kingen zal kunnen-bevorderen. Wij hopen, dat Turkije, ondanks den oorlog en de geleden verliezen een sterk element in den Balkan ge bleven is. Door de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen met dc I'orte zullen wij haar welbegrepen belangen weten te dienen. Overgaande tot do betrekkingen met de groote mogendheden, zette Bcrchtold uiteen, dat het Drievoudig Verbond nog voortdurend den grond slag der Oostenrijksche buitenland sche politiek vormt. Op het politieke evenwicht tusschen de groote mogendheden bleef de Bal kancrisis niet zonder uitwerking. Al bleven de beide groepen van mogend heden onveranderd bestaan, toch is een zekere ontspanning merkbaar ge worden. Engeland liet op beslissende oogen- blikken zijn stem in verzoenenden geest hooren, en droeg daardoor niet weinig bij tot een vredelievende op lossing der gerezen verschillen. In Engelands houding konden wij het streven waarnemen in de toekomst het gevaar voor oorlog te voorkomen, dat door de gebeurtenissen van den jongsten tijd herhaaldelijk groot scheen. Zulk een politiek is geschikt om misverstanden tusschen beide groe pen weg te nemen, en daardoor de go- breken van het starre evenwichtsstel- sel eenigszins te verzachten. Onze betrekkingen met Engeland zijn in overeenstemming met den geest van traditioneel© vriendschap, die de monarchie aan dat Rijk ver bindt." Minister Berchlold, zijn rede ver volgende, verklaarde verder: „Onze befrekkingen tot Rusland zijn voortdurend van vriendschappe- lijkcn aard. Bij de uitgesproken vriendschappe lijke bedoelingen van Rusland en de groote beschavende taak, die de Rus sische etaatkvmde zich heeft gesteld, zien wij de verdere uitbreiding dier vertrouwelijke betrekkingen te ge- rnoet. De woorden van diepe bewonde ring, die onlangs de Fransche minis- terpreeident over de groote wijsheid van onzen vorst sprak, hebben ook hier oprechte voldoening gewekt. Wij leiden daaruit af, dat het de wensch der Fransche regeering is met de mo narchie de vriendschappelijke betrek kingen te blijven onderhouden, waar aan men hier steeds een hooge poli tieke beteekenis voor de vreedzame ontwikkeling van het internationale leven heeft gehecht. Uil het voorgaande blijkt duidelijk bet verlangen der monarchie, om met do verschillende mogendheden voortdurend op voet van vrede to blij ven. ülstsr. Eerste minister Asquith verklaar de, in antwoord op verschillende vra gen hem gedaan in h'et Lagerhuis, dat hel voorstel, Dinsdag door Churchill gedaan, voor zijn eigen verantwoor ding bleef. (Toejuichingen bij de mi- nisterieelen „De omstandigheden zijn van ex- ceptioneeien aard," zoo zelde do mi nister, „en op iedereen die kan bij dragen tot een vreedzame oplossing, rust de plicht te doen wat hij kan. En hij voegde daaraan toe» „Ik veron derstel, dat minister Churchill bedoel de een aanbod van Carson uit te lok ken en wat de richting aangaat, die hij daarvoor aangaf, ga ik gaarne zoo ver mogelijk met hem mee.'' Dc motie van wantrouwen in de re geering werd varworpen met 314 te gen 2)64 stemmen. Balfour, Carson, Bonar Law en As quith voerden het woord. Het debat liep meer over een 6chikking van de homo rule-quaestie, dan over de mo tie. Bonar Law verklaarde, dat het de plicht van Asquith was te erkennen, dat er tot eiken prijs een middel moet worden gevonden om lot vrede to ko men en hij gaf zijn bereidwilligheid te kennen om al het mogelijk© te doen om een vredelievende schikking tot stand to brongen. Carson zeido, dat hij niets anders w,.... H.n?, dan dat aan hen, die in hem hun vertrouwen hadden gesteld, voorwaarden werden aangeboden, waardoor hun waardigheid en hun burgerlijke en godsdienstige vrij heid werden gehandhaafd. Asquith verklaarde den verzoenen den geesf, die uit Carson's woorden eprak, dankbaar te erkennen en In denzelfden geest le willen handelen en wees er op, dat de regeering haar voorstel van 9 Maart nog steeds ge-* stand doet Hij zou, tenzij hij door do omfitemdigheddh daartoe werd ge dwongen. de deur niet sluiten voor eenigerlei schikking, die eerlijke en welgemeende instemming zou vin den bij de Ieren van beide zijden en bij de twee partijen van het land. Er Is dus weer eenige kans op een vredelievend» oplossing. zijd© stonden, en dat hij in dezen si rijd zelfs op den bijstand van zijn zwager Honigmann mocht rekenen. Dit vertrouwen plantte zich ook over op Broni, die vol hoop en geduld d© toekomst tegemoet zag. D© dagbla den vermeldden inmiddels het eer herstel van Gottfried Hagen een kreet van verontwaardiging doorliep do stad, eenige heethoofdige burgers wilden onmiddellijk een comité vor men ©n ©en aanzienlijk kapitaal bij eenbrengen, dat Hagen en zijn zuster in zekeren zin als schadeloosstelling voor het geleden onrecht aangeboden zou wordea en hen in staat moest stel len, om een eigen zaak op te richten. Theo en Broni wilden dat echter niet, ook Eduard verklaarde er zich tegen. Oom Frans nam op zioli, om de onge vraagde weldoeners van hun plan af te bréngen, doch dit gelukte hem eerst na veel moeite. Hans Wundermann stond ook reeds in do eerste dagen aan Theo's bed, om. liern mede to deelen, dat zijn onschuld aan het licht gekomen was, en de be trekking van kassier op het kantoor ïnlusschcn rufemt de rëgeèring tocli voorbereidende militaire maatregelen. Een panteer-eskader, uit elf sche pen bestaande, is te Belfast aangeko men en ging voor anker in de Ban- ger-baai. Allerlei Uil Albanië. L'il Janina wordt geseind* De Grieksche troepen ontruimden Tepe- lini. De Albaneezen vielen de Epiro- ten aan. Tal van gevechten worden geleverd. Men vreest, dat de etrijd algemeen zal worden. Naar uit Durazzo gemeld wordt, zal de Albaneesche regeering aan de door Servië bedreigde Albaneezen uit Kot- zovo vijf millioen francs zenden, om daarvoor huizen, vee en landbouwge reedschap voor de vluchtelingen te koopen en hun een zeker bestaan te verschaffen. De Grieksche gezant te Rome deelt mede, dat de ontruiming van Epirus beëindigd is en dat de blokkade van Santi Quaranta Is opgeheven. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seinde ons Woensdag 13Ij <ie interpellatie van dc-n lieer Van Deventer inzake de bestrijding der pestziekte op Java, vroeg spreker welko maatregelen waren genomen of nog to nemen zijn, vooral inzake de systematische verdelging der huisrat- ten. Wat wordt voor genezing der lij ders gedaan Wordt gewaakt tegen knoeierijen ten nadeele der lijders? Op welke wijze wordt In de behoefte aan medisch verpleglngspersonoel voorzien Wordt gewaakt tegen over brenging der besmetting buiten Java? Spreker ging de geschiedenis der pestbestrijding na. wees op de enorme stijging der gevallen en schetste de rattenplaag. Een eerste eisch is woningverbete ring, een tweede eisch evacuatie, de derde eisch, vaccinatie, mag niet na gelaten wordn, al is het resultaat nog niet groot. Het tekort aan medici heeft spreker verbaasd, hij dringt aan op uitbreiding van het medisch onder wijs in Indiê zelf. De medewerking der bevolking is niet onvoldoende. Over Ijver der Indische beambten valt ook uiet te klagen. Spreker wenscht pestbestrijding vojf geus een vast plan, onder leiding van een hoogstaand persoon, eif ook op andore eilanden moet de strijd tegen pest beginnen. Daarna kwam de Minister aan het woord, die begon met een historisch overzicht te geven. De zitting duurt voort. (Reeds in een gedeelte van een vo rige oplaag opgenomen). Na hetgeen ons over de interpellatie van don lieor Van Deventer over do bestrijding der pestziekte op Java, gisteren in de Kamer behandeld, reeds werd geseind, hebben we, wat de inleiding betreft,' nog slechts do volledige vragen to geven, die do in- terpellant den Minister van Koloniën stelde. Zij luiden aldus 1. Welko maatregelen worden eq zullen nog worden genomen ter be strijding van de pestziekte op Java en ter voorkoming van haar verdere uit breiding V 2. Zal daarbij, afgescheiden van allo andere middelen tot bestrijding en voorkoming der ziekte, do syste matische verdelging van huisratten allereerst in de door pest geteisterde streken en voorts overal elders op Ja va krachtig ier hand worden geno men 3. Wordt beproefd om door de pest aangetaste personen te genezen en wordt hun lijden zooveel mogelijk verzacht 4. Wordt alles in het werk gesteld om do bevolking van de noodzakelijk heid der genomen maatregelen te overtuigen, en om te voorkomen dat zij gekrenkt wordt in haar gevct-k-ns, in het bijzonder in haar godsdienstige gov oc lens 5. I» het waar, dat reeds gebleken is van knevelarijen of andere gelde- lijko knoeierijen ten nadeele van do bevolking of van den lande, gepleegd in verband met de pestbestrijding Zoo Ja, is daartegen met gestrengheid opgetreden en wordt tegen herhaling gewaakt 6. Beschikt <le regeering over hot vereischto medisch en verplegend per soneel Zoo neen, op welke wijze stelt zij zich voor, daarin te voorzien 7. Wordt met klem gewaakt en. zoo ja, op welke wijze, dat de besmetting niet wordt overgebracht naar eilan den buiten Java We voegen er evenwel nog iets bij. Do interpellant gebruikte bij zijn interpellatie als leiddraad do door den hoogleeraar Sleesvvijk samenge stelde, tot Maart 1914 bijgewerkte gra- phiek van de ontwikkeling der pest epidemie. Deze graphiek toont aan. dut in 1911 het aantal gevallen van 50 in Februari plotseling steeg tot 670 in Mei. om daarna weer even snel te da len tot 210 in Juni en 40 in October, terwijl in December het aantal ziekte gevallen 100 bedroeg. In Januari 1912 was het xiektecijfer echter weer tot 40 geduuld, doch sieeg het geleidelijk tot 100 in Mei, 220 in Augustus, 330 in October en 620 in December. Het jaar Karl Gottfried Walker en Zonen on der de gunstigste omstandigheden voor hem openstond. Wundermann 7.0u zich zoolang persoonlijk met de kas belasten, totdat Theo volkomen hers}eld was. Dit was zeker wel do schitterendst» voldoening, die hem aangeboden kou worden, met vreug de nam bij het aanbod aaa, dol hem wederom gelegenheid bood om zijn trouwe plichtsvervulling eu strenge eerlijkheid te bewijzen. Doch in zijn herinnering bleven de sell const© uren toch die, waarin Elza bij hem had zitten praten. Toon hij zijn bed verlaten mocht, kwam zij met haar broeder bijna dagelijks, en hij had wel doof en blind moeten wezen, indien hem in dez.o uren niet de zeker heid van haar liefde was geworden. Haar blikken en haar zoet gekeuvel bewezen hem, dat zij slechts aan zijn zijde haar levensgeluk zocht. Wat zou liem thans nog hebben kunnen weerhouden, om don droom te verwe zenlijken, dio hem het toppunt van alle aardsch geluk toesclieen 1 Geen amet rustte ar meer op ziin naam en 1913 was roei ongunstiger. A.ingevan gen met 550 ziektegevallen fn Januari, klom hot ln April tot 690, schommelde In Mei naar 6o0 terug, oni in Augustus zeer scherp te stijgen tot 1510 gevallen het maximum om daarna tot December terug te loepen tot 1020 ge vallen, waarmede ook het jaar 1914 is aangevangen. Over de eerste maan den van het loopende jaar toonen de cijfers een ongunstigen tendens zij stegen toch van 1110 in Februari tot fI5Ó in Maart. Het uitvoerig antwoord van den Mi nister. den heer Pleyte, vloeide over van historische bijzonderheden en van \v etensoh appel ij ke gegevens, zoo mede van een overzicht van feiten en cijfers. Hij deelde mede, dat een Con ventie tusschen Jndië en de Straits, tot bestrijding van velerlei besmette lijke ziekten, in voorbereiding is. En wat nu de epidemie op Java betreft, weerlegde de Minister do onjuiste meening, dat de oorzaak ligt in het staken van do verdelging der veld ratten, want de huisratten waren de dragers der bacillen. En daartegen richt zich nu de strijd door ontzwa veling naar 'n nieuwe methode hoopt men veel te bereiken voorts door woningverbetering. Evacuatie zal bij toepassing der ontzwaveling van wo ningen naar hel systeem van een Suriiiaumschen geneesheer niet lang behoeven te duren. Hoewel tiienduizencle personen zijn ingeënt, zag do Minister geen heil in de serum-therapie, diie slechts voor korten tijd omvatbaar maakt. De Mi nister betreurde zeer dat er nog zoo veel animositeit tusschen de genees kundigen van leger en burgerlijk be stuur bestond en dat zoo weinig jong© geneeshceren zich voor de pestbestrij ding hebben aangemeld, ondanks de zeer ruime voorwaarden. Slechts 11 boden zich aan; intusschen komen er weldra nog 6 bij. Maar als bet niet an ders kou zou do Minister ze in nea vreemde zoeken. Over de uitzending van bacteriologen trad bij in overleg met dc Ind. Regeering. Hoe 't zij men zoekt titans en 1 hoopte met succes, in de ratten v er del ging en woning-onsmettinjr. lied de Regwraxg voorgegaan door den Gdirv. Gen., die zelf naar de geteister de streken toog zou alles doen wal 7.ij kon, met kracht, met een koel hoofd en met een warm hart. Bij de daarop gevolgde discussie verklaarde de heer De Muralt dat de Ned. Rog-, reeds in 1911 reden had om in te grijpen, maar xn gebreke was gebleven. En ook thans deed men niet. genoeg, want do voorwaar den voor geneeskundigen waren niet voldoende om de noodigo krachten to krijgen. De heer Fock waarschuwde vooral zich op de ondervinding beroepen de, in Suriname opgedaan tegen liet verzwakken van de quarantaine schepen. Hij waarschuwde tegen knoeierijen. Evacuatie en womiing- ontemetting waren uitstekend, doch vooral ook de ratten-verdelging. De sp'r. vreesde dat men ook voor moer geld geen geneeskundigen krij gen zou en vond trouwens 't uitzen den van jonge medici, die land noch tolk kennen, naar do pëstdïs tri eten, niet aan.te bevelen. Door den heer Pohnprr werd nar der gewezen op de misstanden van de ambtelijke kringen, die van verzuim van do noodige maatregelen oorzaak zijn en hij vroeg of niet sedert jaren al door Van Kol was gewezen op "t gebrek aan geneeskundige hulp. WaaTom had men do inlanders niet meer tot dootor-djawa opgeleid'? Waarom door beter onderwijs, de be volking niet vatbaar gemaakt voor goeden raad'? Thans moest er gehandeld worden. Het zou veel geld kosten. Men had hier te lande een comité gevormd maar te laat. Ook in Indië moest gehandeld worden, er was veel noo- dig, men moest de arme mishandel de, geknevelde inlanders 'te hulp ko men; de rijken die hen uitzuigen, al lereerst. Men late niets onbeproefd Dat wilde ook de heer Ter Spill. Was er meer geld noodig, om bijv. de besto krachten, niet enkel uit ons land, maar van waar ook, uit te zen den, volk cn Kamer zouden het ge ven. Doch epr. vroeg of het niet gera den was in de bestuurs organisatie wellicht een wijziging te brengen, daardoor een energiek man in een door pest geteisterde etreek, de lei ding en zelfstandige macht ver kreeg. Heden wordt het debat nog voort gezet. BOND VAN KOFFIEHUIS- HOUDERS enz. Dinsdag werd te Assen, onder voor zitterschap van den heer W. T. Ris van Amsterdam, de algemeene verga dering gehouden van den Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. Aanwezig waren 27 afdeclin- gen met 55 afgevaardigden. Uit het jaarverslag bleek, dat op 1 Januari 1914 bij den Bond waren aangesloten 3857 leden en 335 begun stigers, in 57 afueelingen. De aftredende Bondsraadleden wer den herkozen. zijne cor. ©n al was hij dan ook geen vermogend, zelfstandig man, zoo mocht hij toch als kassier van een voornaam huis ook in de samenleving op ieders achting aanspraak maken Den strijd met Elza's moeder Vreesde hij thans niet meer, hij kon hem in gemeenschap met Eduard strijden, en het zou hem daarbij zeker niet auu trouwe bondgenoot»» ontbreken, op wier bijstand hij rekenen mocht, tot dat hij de zege behaald had. Hij sprak daarover onbewimpeld met Eduard en Broni, en zij moedig den hem aan, want beiden kenden de hartsgeheimen van Elza, die reeds lang op de beslissende vraag wachtte. Iin toch kon Theobald er slechts aar zelend toe besluiten nog zelfs op hel laatste oogenblik vreesde hij, dat het geliefde ineiaje te hoog hoven hem stond, om deze vraag to durven wa gen, doch van zijn overvol hart uit drongen zich de woorden naar zijn tong, de vraag viel, en reeds een mi nuut later hield hij de geliefde in de armen, uit wier schitterende oogen hem het geluk der liefde tegemoet BEZOEK DEENSCHE KONINGS PAAR. Naar men verneemt, is voor het be zoek van het Dcensche Koningspaar aan ons land in hoofdzaak de volgen de regeling vastgesteld: Vrijdag 22 Mei, 's namiddags tegen 4 uur, aankomst der hooge gasten uit België te Amsterdam, alwan- Koningin hen verwelkomt. Des avonds gala-maaltijd ten Koninklijke Paled ze. net o.a. als genoodigden liet corps di plomatique, dat te voren in audiëntie wondt ontvangen. Na afloop van de tafel, aanbieding van een kunstavond dfcor de gemeente. Zaterdag 23 Mei zal gedeeltelijk wonden bestemd voor een bezoek aan do stad Rotterdam cn haro havenwer ken. Alvorens naar Amsterdam terug te koeren begeven -de koninklijke perso nen ziel) eerst naai" Den Haag, alwaar zij verder dien dag, den Zondag en een gedeelte van den Maandag zullen vertoeven. Das avonds zal er ten Ko ninklijken Paleizo een gala-maal zijn, gevolgd door een concert in het ge bouw van. K. en W., aan te bieden door het gemeentebestuur der resi dentie. Do tusschen val lende Zondag ral ala rustdlag worden doorgebracht, behoudens een rijtoer door stad en omstreken. Op Maandag 25 Mei zal het vreemde vorstenpaar weer naar Amsterdam te rugkeer ten einde van daar web het koninklijke jacht van den Deensehen nouverein do terugreis naar Kopenha gen te maken. DE STAKING TE ZAANDAM. Uit een interview van 't Ilbld met een groot werkgever te Zaandam Bestaat er accu mogelijkheid op een spoedige beëindiging van de sta king? —Neen, antwoordde de heer Endt. wat ons betreft niet. Wij hebben wel het gevoel alsof wij dienen als proef konijn, maar toegeven zullen we nietl Is het waar, dat gc op straffe van aanzienlijke boete aan elkaar zi'? Dat is juist Het staat trouwens in onze statuten te lezen. De bepaling is juist gemaakt om individucele in timidatie te voorkomen. 1 MEI TE ZAANDAM. De burgemeester van Zaandam heeft de volgende missive ter kennis gebracht van do hoofden <ter open bare inrichtingen van onderwijs. Het ligt in dc bedoeling, het daar heen te leiden, dat voortaan op 1 Mei aan alle openbare inrichtingen van onderwijs in deze gemeente vacantia wordt gegeven. Voor dit jaar zijn echter .verorde ningen en leerplan nog niet ar et dien maatregel in overeenstemming. Ofschoon B. en W. gaarne zouden zien, dat nu reeds zooveel mogelijk van den 1 Mei-dag als vacantiedag zou worden gebruik gemaakt, kan ik op grond van het vorenstaande niet de vrijheid geven, dat klassen naar huis worden gezonden. Tegen combi naties van klassen voor zoover mogelijk bestaat voor dien dag bij mij en den wethouder vau onder wijs geen overwegend bezwaar. VERDUISTERING. Door de Zaandamsche politie is aangehouden en ter beschikking van de justitie te Haarlem gesietd ieinar.d uit Bussum, verdacht van verduiste ring van ©cn belangrijke fioru gelds ten nadeele der firma Verkade en Comp, 1e Zaandam, bij welke firma do verdachte in betrekking is ge weest. NEDERLANDERS IN MEXICO. Het nan tal Nederlanders in den eta.it Mexico gevestigd wordt geschat op 40, in de 6tad Mezi o op circa 30, in Tampico en andere plaatsen der republiek te samen ongeveer 70. Nailer valt le vermelden, dat onder do op het oorlogsvaartuig „Kort j naer" opgenomen uitgewekenen zich ook eenige Deensche onderdanen be vinden. REORGANISATIE IN DE POLITIEOPLEIDING. Men meldt ons uit Amsterdam* Naar wij vernemen zal met Mei a s. een nieuw stelsel van opleiding van de jonge politieagenten worden gevolgd met het doel hen zro ge schikt en bekwaam mogelijk voor hun taak te maken. Deze opleiding is bedoeld als vak opleiding, waarbij de agenten in groepen van twintig klassikaal on derwijs zullen ontvangen. Dit onderwijs omvat kennis van het etrafrecht en het strafwetboek en alle verdere wetten, waarmede de lagere politieman in de practijk te maken heeft en voorts annexe verordenin gen, alsmede kennis van den prac- tischen politiedienst. Wat dit laatste aaDgaat, zullen in dc klasse worden besproken alle mo gelijke gevallen, die z*ch in de prac tijk kunnen voordoen, waarna de agenten onder leiding van oudere en daarvoor speciaal uitgezochte agen ten de straat opgaan om de in de leerzaal besproken practische geval len aan dc werkelijke straalpractijk le toetsen. Bij dc opleiding zal veel zorg wor den besleed aan de lichamelijke op voeding door beoefening van gym- straalde. Hoe zoet en' heerlijk waren de uren, die thans volgden De vrees voor de toekomst wierp thans nog geen scha duw op hen, aan den strijd ie denken en zich daarop voor te bereiden, daar toe was het later immers nog altijd vroeg genoog. En eindelijk kwam de dag, waarop Theo het huis verlaten en zijn arbeid weder hervatten kon. Door d© chefs der firma werd hij met warme harte lijkheid ontvangen en hem een jaar- iijksoh salaris aangeboden, dat hem ln staat stelde, om een eigen huishou den op te richten. Gottfried Wolkar gaf zijn leedwezen te kennen over het voorgevallene en noodigdo Theo vervolgens uit, om het beheer der kus op zich te nemen, dio Wundermann hem onverwijld over gaf. Aandoenlijk was ook de blijd schap van den ouden kasknecht, dio niet vaak genoeg verzekeren kon, dat hij nooit uan de schuld van Theo ge loofd, den kassier Turner daarentegen steeds voor oen schurk gehouden had. De dng. waarop Paula zich met den nastlek, schermen «n japansch wor stelen, dit iaatete echter niet zoo zeer om de kennis ran het wor stelen, doch om den agent meer zelf- ter te bekwamen orn lastige en weer barstige lieden van het lijf te kunnen houden. Bovendien leert de ervaring, dat de agent, die het japansch wor- fitelen goed machtig is, niet zoo spoe dig naar de wapens grijpt. Het onderwijs zal dus een geheel echoolsch karakter krijgen, waarbij een bepaald rooeter van werkzaam heden met rusttijden zal worden ge volgd. Van 6 morgens 8 to; s mid dags 4 uur zal eiken dag les gegeven worden. Ook des avonds zullen eeni ge lessen gegeven en oefeningen ge- iiouden wordeir. Behalve in eigenlijke vakkennis cn lichamelijke opvoeding zal ook ui la gere ondervvijsvakken onderricht ge geven worden en wel door hoofde» van scholen. EEN PSEUDO-AMERIKAAN. To Rotterdam is dooi de recherche aangehouden de artist J. P. IL, die verblijf hield op een kamer in do Kruisstraat aiuaar. Hij had zich tien jaren lang uitgegeven voor een uitge weken Amerikaan, doch thans is ge- bloken, dat hij een Hollander is en in 1903 niet ann zijn miljfieplichten had voldaan. Hij is ter beschikking gesteld van Gedeputeerde Staten te 's-Graven- hage, die hom verder ter beschikking zullen stellen van d© militair© auto riteiten, zoo vertelt de „Tel.". IIET AUTO-ONGELUK TE LEIDEN. In do „Tel." lezen we Deelde onze correspondent, afgaan-' de op hem verstrekte mededeelingen, Dinsdag mede, dat de jonge man. dio aldaar door een auto werd overre den, in Ilópital Wallon was overle den, uit nader verstrekte berichten 1 dijkt, dat d© ongelukkige niet is overleden en, na geruimen tijd bewus teloos te hebben gelegen, wederom het bewustzijn heeft teruggekregen. De toestand blijft zorgelijk. ONGELUKKEN. De Tel. meldt Een 5ö-j;irige juffrouw sprong op den Maliesingel te Utrecht van e-m in beweging zijnde tram. Zij viel zóó ernstig ©p het achterhoofd, dat zij aan de gevolgen van dien val is overleden. Te Abcoude is Dinsdag de rietdek ker A. K. van het dak der boerderij van den veehouder W. S. gevallen. Spoedig ingeroepen geneeskundig» hulp mocht niet haten. Na weinige oogeoblikken overleed de ongeluk kig». De 70-jarige Berendsen, bijge naamd „de Mof', had te Doesburg het ongeluk, toen hij met paard en wagen van 't land te Ilummelo kwam tusschen wagen en paard te vallen, niet het ongelukkig gevolg, dat "en der raderen hem over den nek reed, waardoor de dood onmiddellijk in trad. WINKELSLUITING. Op het verzoek van het Comité voor Winkelsluiting aan den raad van Vlaardingen, om een gemeente lijk sluitingsuur en wel 's avond.' t© 9 uur vast te stellen, met uitsluiting van den Zaterdag en met afwijken de bepalingen tijdens feestelijke ge legenheden, b v. Koninginnedag, St. Nico'aas en Kerstweken, steden Furg en Weth. den raad voor afwüzend te beschikken. DE NEDERÏ-ANDSCHE OFFICIEREN' IN ALBANIA Wij hebb'n zoo schrijft 't N. v. d. D. melding gemaakt van een ge vocht tusechen Montenegrijnsche true- pen en Albaneezen nabij Toezi, naar hetwelk de twee Nederlaodsehe in Skoetari geplaatste officieren, majoor Kroon cn kapitein Fabius, in aller w aren afgebonden, en wij hebben toen do onderstelling geopperd, dat het niet de bedoeling was. dat de Nederland- s he officieren aan het gevecht zou den deelnemen. Dit vermoeden wordt thans bevestigd door een ens geto nd ]ki rii rul ier schrijven uit Durazzo: majoor Kroon en kapitein Fabius zijn naar het terrein van den Montens- grijnsch-Albaneeschen slag gezonden. Het doel hunner zending was alleen de Albaneesche bevolking, die op V door de Internationale commissie aan, liet vorstendom toegewezen gebied woont, kfum te houden, opdat zij den Moiiiteneigrijnen, die aan den overkant d ?r grens met de op Montenegrin n ?ch a©ined woonachtige Albaneezen shusu waren, gcoxx voorwendsel zon geven op het Albaneesche eebjod te versenr. De beu.mimische off-cieicn hebben daarvoor oen langen ver- moeienden tocht te paard vau Skocia- ri naar Castrati moeten maken. Daar aangekomen, hebben zij :n het bui? van het stamhoofd in tegenwoor digheid van diens gansche 15 perso- licn tellende huishouden, die geza menlijk om wn groot vuur midden in da kamer geleerd waren moeten overnachten en den volgenden dag hebben zij op een greote vergader mg van stamhoofden dc zaak besproken, waarop zij weer naar Skoetari zijn teruggekeerd. Troepen Albaueescae vluchtelinge» kwamen .au lie; Mon- baron Von der Westen in den echt wil ie'laten verbini.en, unerue thans ook met rai.se schreden Het leest zo j ten huize van den stadsraad gevierd worden, en wel in deu engsten familie kring. aldus wenscht» Let bruidspaui Pet eu niemand er. die zich tegen dezen wensch verzette. Oom Frans had het raadzaam geoordeeld, oui zijn broeder Herman do heimelijke vei li ving van de beide bruidsparen niedo te deelen. Hij vond hom echter voor bereid den stadsraad, die een schei p waarnemer was, waren de hartsgehei men zijner kinderen niet zóó onbe kend, uis zijn broedei wel vermoedde. Wel is waar gal hij goen onstuimige vreugde to kennen over deze verloviu- gen, hij kwam er zelfs rondborstig voor uit, dat schoon kinderen uit rijke eu aanzienlijke families hem vrij wat meer welkom zouden zijn geweest, doch hij gaf ook toe. dat hij zich tegen den wensch van zijn kinderen niet mocht verzetten, aungezien zij daarin hun geluk meenden to vinden (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5