Vervolg Binnenland. YBMIOOGING TRACTEMENT BURGEMBESTER R OTTERDAM. Men meldt uit Rotter dam: liet oude te lid in jaren van den ge meenteraad, de heer J. W. Drooigle©- ver Fortuyn, heeft het worstel •nge- diend 13. en NV. uit to noodo'gen aan liet college van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland den weuech van den gemeenteraad ken baar te maken, dat het tractement van den burgemeester van Rotterdam zal bepaald worden op f 18.000 's juars en voorts dit college to verzoeken het daartoe noodige besluit te nomen en dit aan de goedkeuring van II. M. de Koningin te onderwerpen. liet collego van B. en \V.t met den wethouder IIav6lanr als voorzitter, dit voorstel overleggende, deelt medo, dat het zich met strekking en formu- leering van hot voorstel ten volle kan vereoniigen en In overweging geeft in do eerstvolgende Raadsvergadering dienovereenkomstig te besluiten. VERDUISTERING. - Men meldt uit Almelo aan het IIbid. De Officier van Justitie heeft de aan houding gelast van een bekend inwo ner dezer stad. die verdacht wordt \aa verduistering tot een bedrag ran f 2000. De gezochte is voortdluchti en vertoeft vermoedelijk in het buiten land. LEVENSVERZEKERING-MIJ. N. O. G. Zaterdag werd in het kantoor van de Levensverzekering-Maatschappij, opgericht dóór het Nederlandsch On derwijzers-Genootschap, gevestigd Prinsengracht, te Amsterdam, een ge denksteen onthuld. In 1913 bestond deze maatschappij Ti.l. vijftig jaar. De oprichters zijn nu geëerd in een herdenkingssteen. PRIJSVRAAG-TWEEDE KAMERGEBOUW. Aan den minister van Waterstaat is door de besturen van de Maatschappij t.t bevordering "der Bouwkunst to Amsterdam het genootschap Archi tecture et Ainicitia te Amsterdam de vereeniging Bouwkunst en Vriend schap te Rotterdam en den Bond van Nederlandsche Architecten te Amster dam een adres gezonden in zako een prijsvraag voor het Tweede-Kamerge bouw. In dat adres geven adressanten den minister met den meesten aandrang in overweging, do Nederlandsche ar chitecten in de gelegenheid te stellen in vrijen wedstrijd hun krachten te geven aan de oplossing van het zoo beteekenïsvolle vraagstuk tot stich ting van een nieuw gebouw voor de volksvertegenwoordiging. GEMEENTELIJKE CREDIET- BANK. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan B. en W. der verschillende gemeenten, die zich nog niet hebben uitgesproken of aanvan kelijk bezwaar hadden in het maat schappelijk kapitaal der door de Ver eeniging op te richten Gemeentelijke Credietbank deel te nemen, een circu laire gericht om alsnog hun medewer-. king tot de oprichting te verleenen, welke- circulaire tevens gezonden is aan B. en W. van gemeenten boneden de 10.000 zielen. NADEELEN DER MOLLEN- VERDELGING. Door een soort dikke, grijze wor men, z.g. emelten, wordt in oostelijk Noord-Brabant, o. a. te Uden, Lan- gonboom, Mill, Schayk, Boxmeer, enz., veel schade aangericht aan de liouw- en weilanden. Heele grasvelden «ii akkers roggo of haver zijn totaal Ivaal gevreten. Men schrijft de huilen- gewone voortteling dezer schadelijke wormen toe aan het jaohtmaken op de mollen in het vorige jaar, waar door wel velen een mooie bijverdien ste maakten, doch de nuttige mollen grootcndaels werden uitgeroeid, zoo meldt de „Tel.". EEN INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de Tel. Voorafgegaan door het bestuur van <ie Poiitievereeniging „Door eendracht eadm verbonden", met onfloerden ba nier der vereeniging, en begeleid door een detachement politiedienaren, on der geleide van een inspecteur werd van het sterfhuis uit naar de alge- meene begraafplaats gebracht liet stoffelijk overschot van den agent van politie Th. Gillemé, die ten vorigen jare tijdens de werkstaking van de grondwerkers was mishandeld gewor den en sedert lijdende was gebleven. Op den tocht naar het kerkhof trok de rouwstoet langs het politie-coin- m'ssariaat aan de Archirnedesstraat en het hoofdcommissariaat. Voor hei de gebouwen stonden bij het voorbij trekken kameraden van den ontsla pene geschaard, om den doode de laat ste eer te bewijzen. Ter begraafplaats werd de kist door politie agenten grafwaarts gedragen. Aan de groeve, waarbij zich met den hoofd-inspeeteur van politie, den heer Rietdijk, vele collega's van den ont slapene bevonden, wijdde de inspec teur, de heer Corporaal, sous chef van de politie-afdeeling, waaraan Gillemé laatstelijk verbonden was, een woord van hulde en waardeering aan de na gedachtenis van den overledene, dien hij schetste als een flink politic-die naar, die bij zijn superieuren goed stond aangeschreven, en als een trouw kameraad voor zijn collega's, die steeds op hem konden rekenen. Spre ker bracht in herinnering, dat Gille mé ten vorigen jare tijdens de grond werkersstaking behoorde tot een poli- tie-detachement, dat aan het lloogc- zand de orde moest herstellen. De orde werd hersteld, de politie bleef meester van het terrein, maar zei de heer Corporaal zooals thans is gebleken, ten ko9te van het leven van een onzer. Gillemé, die moedig was opgetreden, werd bij het tumult door een steenworp ernstig aan het hoofd gewond. Spr stelde den aanwezigen politiemannen hun flinken kameraad ten voorbeeld, en, er op wijzende, dat in éoh tori üögCnblik* ëèn levën ton worden vernietigd, hoopte hij, dat de burgerij de politie zou steunen, waar zulks noodig Is. Vervolgens sprak de waarnemende voorzitter van do polltle-vereeniging een hartelijk afscheidswoord tot den goeden, trouwen kameraad, die in de volle kracht zijns levens was wegge rukt. Een der familieleden dankte voor de betoonde deelneming. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 CU. per regel. Pers-Overzicht DE INKOMSTENBELASTING VAN HET RIJK. Over de reeds in do Tweede Kamer genomen besluiten schrijft de Tele graaf: Do kinder-aftrek bedraagt f 59 per kind en is ongelimiteerd. Hij wordt toegestaan voor ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleeg kind. Voorbeeld: V'.j nemen iemand met f 2000 inkomen, die f 60 mag af trekken voor levensverzekering. Be lastbaar inkomen: f 1940. Hij heeft 5 minderjarige kinderen. Mag dus op nieuw aftrekken: 5 maal f 50 is f 250. Het belastbaar inkomen daalt dus van f 1910 op f 1690. En eerst nu gaat hij belasting be talen. Wat moet men betalen? Er is eon groep parsonen, die niets behoeven to betalen, nl. zij, wier be lastbaar inkomen minder bedraagt dan f 650. Zij vallen buiten de belas ting. Hieruit volgt, dat men enkel en alleen reeds door den kinderaftrek de belasting kan ontgaan. Iemand bv. met f 700 inkomen en 2 kinderen, of een ander met f 750 inkomen c n 3 kin deren, mogen resp. f 100 en f 150 af trekken, en zien dus hun belastbaar inkomen dalen op f 600. Zij betalen geen belasting. Voor hen, die wèl moeten betalen, zullen wij hier het tarief zoo eenvou dig mogelijk ircodeelen. Men vatte tluis goed in hot oog, dat het inkomen- bedrag in onderstaand tarief genoemd is het belastbaar inkomen, het bedrag dus, dot overblijft na bovenstaande aftrekkingen en na den kinderaftrek: Belastbaar inkomen Belasting- in f 650 tot min. dan f 700 f 1.25 700 750 2.— 750 800., 2.75 800 850 850 a50 900 4.25 900 950 5.— 950 1000 5.75 1000 1G50 6.50 1050 1100 7.25 1100 1150 8.— 1150 1200 8.75 1200 1250 9.50 1250 1300 10.25 1300 1350 „11.— 1350 1403 12.— 1400 1450 13.— 1450 1500 14.— 1500 1600 15.— 1600 1700 17.— 1700 1800 19.— 1800 1900 21.— 1903 2000 23.— 2ÖOO 2100 25.— 2100 2200 28.— 2200 2300 31.— 2300 2400 34.- 2400 2500 37.— 2500 2GC0 40.— 26C0 2700 43.— 2700 2800 46.— 2800 2900 49 J 2900 3000 52.— 3100 55.— 3000 3100 3200 58.— 3200 3303 61.— 3300 3400 64.— 3400 3500 67 3500 3600 70.— 3600 3700 73.— 3700 3800 76.— 3800 3900 79.— 3903 lf 4000 82.— 4000 4100 85.— Zoo gaat het tarief voort. Voor iedere volle 100, die het belastbaar inkomen hooger is dan f4000, doch lager dan 10.000, moest f 3 belasting méér worden betaald. Voorbeeld: Het belastbaar inkomen is 7500. Dan moet worden betaald 8*5 en 35 maal 3, is 105. Samen 190. Dit tarief echter is alleen van kracht tot inkomens heneden 10.000. Is het belastbaar inkomen f 10.000 of nicer (doeh minder dan 20.000), dan is do belasting f 265 en f 4 voor elke vollo 100, die het ineer dan 10.000 be draagt. Voorbeeld: Het belastbare inkomen is f 17.000. Dan moet wor den betaald 265 en 70 maal 4, is f 280. Samen ."45. Tenslotte stijgt het tarief nog voor de belastbare inkomens boven f 20.000. Daarvoor is de belasting f 6G5 en 5 voor elke volle f 100 boven de 20.000. Voorbeeld: Het belastbare inkomen is f35.000. Dan moet worden betaald f 665 en 150 maal f 5 is 750. Samen f 1415. Bovenstaande tarieven zijn ver schuldigd van alle inkomens, onge acht of ze worden verkregen uit be drijf of beroep, dan wel uit vermogen (rente', dan wel uit bedrijf en vermo gen te zamen. KATWIJK. Da Standaard schrijft: „In Rotterdam III heeft men o. i. een verzuim begaan, met niet Talma te candideeren. In Rotterdam I heeft men nog maals verzuimd een der afgetreden Ministers candidaat te stellen. En zie nu Katwijk. Men noemt Dr. Do Visser, men noemt den heer Snocck Hcnkemans, maar zwijgt weer van de afgetrede- nen. Wat ligt hieraan nu anders ten grondslag, dan dat men Katwijk ale een Ghr.-IIist, district beschouwt, en daarom van een Anti-Rev. of Roomsch-Kath. candidaat zelfs niet rept. Eigenlijk hebben we nu zes oud- Ministers in petto. Vier Anti-revolutionaireHeems kerk, Colijn, Talma en De Waal Male- fijt. En daarnaast twee Roomsch- Katholieke Regout en Kolkman. Zou het nu niet zaak zijn, een van deze zes hecren vóór te laten gaan We noemen ook Regout, hoewel hij in de Eerste Kamer zit. Dit toch kan geen beletsel zijn. De Eerste Kamer is immer „pis aller" geweest. Ook voor een Anti-revolutionair. In elk geval zal tiet zaak zijn, dat de zwakste partij, zoo ze weer den zetel voor zich begeert, ook over de keuze va ndon persoon met de beide andere partijen onderhandelt. Dit bestreden we steeds na generaal slembus-nccoord. Doch dan staat liet. vast, wie den zetel krijgt, of althans wie den candi daat zal hebben te stellen, en dit juist is hier nog te beslissen." Gemengd Nieuws lirdbsvlng op Sicilië. Uit Rome werd aan den Berliner Lokal Anzeiger geseind: Vrijdag avond werd het geheele district Ca tania in beroering gebracht door een hevigeh aardschok, die eenigo miniu- ten duurde. Op den eersten, sterk st en schok volgden eenigo Mdbtere. Zaterdagmorgen vu'oog heriilaaild'e zich de aardbeving. De bevolking werd aangegrepen door een pani sch en schrik. In de plaatsen rondom Acireale, vooral te Man-gano, Zerba- ti, Pennisi, Santa Veaierina, Bel pas- so en Linera, richtte de aardbeving ernstige schade aan. Versclmlende boerderijen zijn totaal vernield, vo'o families zijn dakloos. De boeren vinofitten naar liet veld, waar zij, veratijfd van schrik, getuige waren van de verwoesting ran hun wonin gen. De groot© wegen zijn voor een groot deel bedorven en op verschil lende plaatsen bedenkelijk verzakt. Het spoorwegverkeer van GiaiYe naar Maniga.no is gestoord, daar de grond langs de tunnel getsciUeurd is. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer is gestremd. Op het eerste bericht van het on geluk werd in Acireale een groote hulptroep georganiseerd. Do prefect van Catania en de autoriteiten bega ven zictv onmiddellijk naar het ge bied van de aardbeving, dal geluk kig met zeer uitgestrekt is. Ook liet Roode Kruis was spoedig met 200 rnensclien ter plaatse. Treinen uiet reddingsmateriual kwamen met kor te tusschenpoozen binnen, automobie len brachten ingenieurs en genees- heeren aan. De weg van Acireale naar Santa Venöriria biet een troosteloozen aan blik. Overal ziet men draagbaren, waarop gewonden liggen, die hoofd zakelijk uit Santa Venerina komen, waar de aardbeving het hevigst was. en waar bijna alle huizen ingestort zijn. In (bet hospitaal van Acireale zijn reeds vele gewonden opgenomen. Linera is totaal verwoest Onder de pui nhoqpen liggen vole gewonden en eenïge dooden. De brandweer en manschappen van het Roode Kruis zijn bezig met het uitgraven van de bedolven menschen. Te Catania wekte de aardbeving, die de buurt van Acireale verwoestte, een ontzottenden schrik, zonder dat cchbe'r schade aangericht werd. ee nend en gillend liepen allen op stra len en pleinen, vreezemd voor oen herhaling van do ramp van Messina. Te Acireale is geen schade aange richt, doch lvet moet een verschnik- ke'ijke aanblik geweend zijn, toen de bewoners plotseling de kerktorens en huizen zagen waggelen en daarna instorten. 'J'e Catania en in de provincie is een dienst georganiseerd om de op gewonden menigte tot kalmte te brengen. Uit vrees voor een herhar ling van de aardbeving weigeïen de menschen, naar hun huizen terug te keeren. To Catania veroorzaakte de paniek een muiterij in cle gevangenis, die echter onderdrukt werd. Linera en Cosentini zijn volkomen verwoest. De .prachtige villa's zijn niets anders meer dan groote puinhoopen. Het kermen der gewonden en levend be dot venen vervuJt de Lucht. De rnen sclien, die zich wijden aan het red dingswerk, verkeeren voortdurend in levensgevaar. Men meldt vérder uit het dorp Bongiardo en uit de gemeen te Eiea, dat daar 10 personen gedood en 20 gewond zijn. Ook in PMano zijn dooden en gewonden." Uit Cataiaa wordt aan de Messa- gero geseind, dnt in de buurt van Acireale geen huis ongeschonden ss gebleven. Het tooneei van de verwoes ting is op den eersten aanblik «Dg erger dan in Massina het geval was. Gewonden liggen overal op straat. Ofschoon allo k,ra.ot\t«n worden inge spannen, is de hulp toch niet vol doende. Een strenge oensuur belet liet ver zenden van gedetailleerde mededee- lingen uit Acireale. Uit Milaan werd aan het Berliner Tagebiatt geseind: ,,Te Catania was de aardbeving zoo sterk, dat de elec- trische lampen uitgingen an de tafel-s in de hoogte sprongen. De bevolking was zoo bang, dat a'.le menschen den nacht op straat doorbrachten. Ver schrikkelijke tooneeleu speelden zich in de aiokeribulzen af. De zieken sprongen uit de bedden en snelriem de straat op. De omvang van cle ramp ïi veel grooter dan uit de eer ste berichten viel af te leiden. Men spreekt van 150 dooden en 200 ge wonden." Aan do Giornale dTta'Lia wordt uit Gmrre (Sicilië) geseind, dat het dorp Linera totaal verwoest is en dat daar vijftig dooden reeds onder het puin zijn weggehaald. Ook de dorpen Pasopono, Bongiar- do en Malati zijn zwaar geteisterd. Er moeten daar ongeveer twintig menschen om het leven zijn gekomeD. De prefect van Catania bevestigt, dat to Linera 30 dooden z.,n gebor gen ern dat er nog ongeveer 100 on der hel puin bedolven liggen. Te Bon- giardo zijn 120 personen gewond en lo om het leven gekomen. liet vo'rkeer tusschen Mongave en Acireale is 'hersteld. De bladen te Rome doelen in extra- uitgaven mede, dat bij de aardbeving in de provincie Catania ongeveer 1000 personen gekwetst en ee nïge honderden om het le ven z ij n gekomen. Volgens officieuse berichten wordt het aantal dooden in de p'aaiejes Li nera en Bongiurdo geschat op 150. Te Acireala is geen sc'tade aange richt en zijn geen slachtoffers ge vallen. Aan „De Courant" wordt nog ge seind In de Kamer verklaarde de minis ter-president, dat do regeering al het mogelijke doet, om de slachtoffers van de aardbeving op Sicilië te hulp te komen. Den prefect van Catania zijn reeds fondsen ter beschikking gesteld, tem einde in de eerste behoefte te voor zien, terwijl manschappen der genie en burgerlijke ambtenaren naar de geteisterde streek gezonden zijn. Verscliillende afgevaardigden ver zochten de regeering al het mogelijke voor de bevolking te doen en gaven uiting aan hun gevoelens van sympa thie voor de ongelukkigen. De voor zitter van den ministerraad sloot zich bij deze woorden aan en zeide, dat het bericht van de ramp het gehc-ele land met deernis vervuld heeft. Te Linera zouden reeds 45 dooden gevonden zijn. Het aantal gewonden bedraagt daar minstens 150, en men i vreest, dat er nog andere slachtoffers zijn. EEN MERKWAARDIG VONNIS. Dezer dagen is door het Parijsche gerechtshof een vonnis geveld,dat zooals de Tel. in de „Figaro" leest ongetwijfeld heel wat pennen in be weging zal brengen. In het bewuste vonnis wordt namelijk een wande laar, die door een huur-automobiel overreden en daardoor gewond werd. v eroordeeld tot betaling van de scha de, die aan de auto werd veroorzaakt, doordat de chauffeur het ongeluk trachtte te voorkomen. Het geval heeft zich aldus toegedragen. Op zekeren dag in dc maand Juni 1912 stak een wandelaar, Florês ge naamd, de Champs-Eiysées over, zon der daarbij de gebruikelijke voorzich tigheidsmaatregelen in acht te ne men, door eerst om zich heen te zien of do weg vrij was. Twee auto's kwa men op datzelfde oogenblik, elk van een anderen kant, aansnorren. De eene, een huur-auto, maakte een plot selinge wending, ten einde een aanrij ding te voorkomen en kwam zoodoen de in botsing met de andere auto, ei gendom van den heer Lefrane. Deze wagen werd ernstig beschadigd en de eigenaar dec-d de „Compagnie Géné rale des Taxi-Auto's', waaraan de huur-auto behoorde, een proces aan en eischte een schadeloosstelling van 1200 francs. De advocaat van de maat schappij wees er in zijn pleidooi op, dat de schuld niet bij de maatschappij lag en dat de botsing uitsluitend te wijten was aan de onvoorzichtigheid van Florès. In de motivoering van liet vonnis werd echter uiteengezet, dat, zoowel de maatschappij als de overreden wandelaar schuld droeg aan liet incident. Zij werden veroor deeld tot gezamenlijke betaling van de geëischte schadeloosstelling, met dien verstande, dal Floriss 3/4 en de maatschappij 1/4 ten laste kwam. SPIONNAGE. Do politie te Hamburg hoeft een vrouwelijke kantoorbediende gearres teerd, die zich van een werf een ge deeltelijk ontwerp voor een oorlogs schip had weten te verschaffen, dit verkocht had aan een Fransch in lichtingenbureau en bovendien ge tracht had een andere vrouw over to halen, haar nog meer materiaal to verschaffen. EEN HERTOG ALS AUCTIONARIS. In do vergaderzaal van het Claren don liotel to Oxford wus geen enkel plaatsje onbezet, want er zou iets ge schieden, dat tot dusverre nog nojit was vertoond, een hertog zou optre den als zijn eigen auctionaris. De hertog van Marlborough zou nl. eeni go stukken land en huizen aan den meestbiedende verkoopen. Hij fceg-ui met de mededeeling, dat hij er U>o wus overgegaan om oj> te treden cis zijn eigen auctionaris om de kosten mui overdracht van kluiim stukken land zoo laag mogelijk te houden, ten einde de boeren tegemoet te komen in hun streven om Iwzitters te worden van den grond, dien zij bebouwen. Oi> tafel lag de vergunning, dat de hertog gemachtigd was op te treden als auctionaris voor alle goederen, behalve bier, wijn, spiritualiën en ta bak. Voor deze vergunning had hij 10 pd. fit. moeten betalen. Het eerste perceel werd door ten hertog ingezet voor 10 000 pd: St. Al gemeen gelach, niemand edhter bcod. „Wat", zeide de hertog, „wil nie mand bieden? Welnu, 8000, dan 7<mü, 6OO0." Het bleef stil. Een oude man in de zaal stak op dat oogenblik do hand omhoog en dit lokte andere liefheb bers. Er werd geboden, maar niet vol doende naar den zin van den r u adellijken verkooper, zoodat he* per- veel werd ingehouden. Een tweedo perceel werd verkocht voor den prijs van 3500 pi. fit. Daarop kwamen eenige bocrenwo- niiieen aan de beurt. ..Men zeat". al dus de hertog, „dat de landbouwers' hun eigen woning moeten hebben Welnu, ik stel hen daartoe in de gc-te geilheid." De aangeboden w-mingen gingen vlot van de hand voor niet te hoogo prijzen en de aanwezigen sp>- .- ken na afloop van de verknoping «Ie overtuiging uit, dat geen notaris zich beter van zijn taak had kunnen kwij ten dan de „most noble hertog van Marlborough. NEGENTIG HUIZEN DOOR EEN BRAND VERWOEST. Uit Mohllef (Rusland) wordt aan de Courant geseind: In de etad Kopys zijn door een brand negentig huizen, w. o. 75 win kels en vier synagogen verwoest. Tweehonderd gezinnen zijn dakloos geworden. Men heeft te doen met een geval van brandstichting, de dader is gearresteerd en heeft bekend. ZIEKTEN DER DIEREN. Naar het „T. v. G." mededeelt heeft Rockefeller een millioen dollars be stemd voor onderzoekingen over ziok- ten der dieren. ARRESTATIE VAN INTERNATIO NALE DIEVEN. Uit Parijs wordt aan de „Tel." ge seind l wee Belgen er. een Nederlander werden door de politie te Longwy ge arresteerd, toen zij gestolen revolvers wilden verkoopen. Een huiszoeking, die in hun woning plaats had, leidde tot de ontdekking van een groot aan tal wapenen, een aan zienlijke hoe veelheid munitie, valsche sleutels en dievenlantaarns. De wapenen droe gen het merk van een fabriek te Luik. De arrestanten werden te Briey in verzekerde bewaring gebracht. Men vermoedt, dat zij deel uitma ken van een internationale dieven bende. Een der heide Belgen werd reeds vroeger uit Frankrijk gezet. STEUN VOOR DE POLITIEKE GEVANGENEN IN RUSLAND. Herhaaldelijk wordt aan het Comité voor de politieke gevangeren in Rus land het verzoek gericht inlichtingen te willen geven omtrent de bestem ming der giften, die het voor de ge vangenen verzamelt en omtrent de kans, dat deze giften de ongelukkigen ook werkelijk bereiken. Daar het telkens opnieuw geven van dergelijke inlichtingen tamelijk tijdroovend is, roept het Comité de medewerking der pers in, om de volgende bijzonderhe den over de organiscering der gelde lijke hulp aan de gevangenen onder de oogen van het Nederlandsche pu bliek te brengen. Sedert, in de iaalsle jaren, het aan tal politieke gevangenen en bannelin gen sterk is toegenomen en hun be handeling door het Gouvernement steeds slechter is geworden zijn op tal van plaatsen in Europa en in Ameri ka vereenigingen ontslaan die zich ten doel stellen de ellende der onge lukkigen eenigszins te verzachten. In 'n brochure, uitgegeven door een ver eeniging, die ten behoeve der politie ke gevangenen voor eenige jaren te Krakau werd opgericht, vinden wij lijst van niet minder dan 13 van der gelijke instellingen. Dc voornaamsten daarvan zijn de Krakausche vereeni ging zelve (voorzitter Dr. Z. Marek, lid van den Oostcurijkschen Rijks dag) en het in den iaalsten tijd ook in ons land bekend gewordene Co- mité-Vera Figner te Parijs. De Oos- tenrijlsche vereeniging had in 1912 oa. afdeelngen to Wcenen, Lemberg, Geneve, Zürich, Winterthur, Lausan ne, Bern, Nancy en Clevelandhet Parijsche comité in een aantal plaat sen van Frankrijk, Zwitserland en Duitschland. Beide geven geregeld jaarlijksche verslagen uit en hebben voor korten tijd een gemeenschappe lijk orgaan opgericht, dat eenige koe ren per j'aar in het Russisch en Fransch zal verschijnen. De vele klei nere vereenigingen dragen de giften welke zij ontvangen, in den regel aan deze twee groote organisaties af, be halve de enkelen onder hen, die uit sluitend voor gevangenen van ééno nationaliteit of éénc politieke ge zindheid werken. Dc halpverschaffing aan de gevan genen is op verschillende wijze geve- gold. al naar de gcvangenisreglemen- ten dit mogelijk maken. Op sommige plaatsen mogen de gevangenen een algemeene kas vormen en giften daar voor ontvangen. Iu andere gevange nissen is een gemeenschappelijke kas niet toegestaan, maar mag door fa milieleden aan elke gevangene per soonlijk een som van ten hoogste 3 roebel per maanfl toegezonden wor den. Dit bedrag mag dan besteed worden om m de gevaugenis-cantine wittebrood, thee, suiker, schrijfpa pier, postzegels enz. te koopen. In nog andere gevangenissen is het ges en van geldelijke ondersteuning in het geheel niet toegestaan, maar mogen do gevangenen twee keer per maand eenige levensmiddelen ontvangen. In alle gevallen geschiedt de hulp verschaffing door de vertrouwensper sonen der genoemde vereenigingen in Rusland en Siberië. Gemakkelijker dan aan de gevan genen, is de hulpverschaffing aan de ballingen en aan hen, die. na hun straftijd in de gevangenis uitgezeten te hebben, in de zg. „depots" het oogenblik afwachteir waarop zij raar het oord hunner ballingschap zullen worden vervoerd. Hen kunnen geldzendingen van West-Europa en Rusland uit in den regel rechtstreeks bereiken. Het co- mité-Vera Figner heeft sedc-rt 1912 een onder-afdeeling die zich uitslui tend ten doel stelt, de bannelingen te helpen. Zoo particulieren of plaatse lijke comité's in ons land dit mochten verlangen, staat het Nederlandsche Iloofd-eoraïié cr borg voor, dat do door hen afgedragen giften uitslui tend aan de bannelingen ten goede zullen komen. Vele onder deze be hoeven geldelijken steun zoo mogelijk nog dringeraer dan de gevangenen, daar de reeds op zichzelf uiterst on voldoende subsidies, die zij van de re geering ontvangen, somtijds geheel willekeurig worden ingehouden en dc ongelukkigen dan geen enkelen bron van bestaan hebben. In de Akademie van Wetenschap pen te Krakau berust het archief der hiervóór vermeld© vereeniging, die In deze stad haar zetel heeft. Het be vat talrijke brieven van ge..-.nr.--non cn bannelingen en een aanal docu menten, die bewijzen, dat de goldzcn- dingon ook werkelijk door dc geadres seerden werden ontvangen. Vel© van deze brieven dragen den amh' ijken stempel der administratie, Aanvankelijk werden zoo goed als alle hulpcomités opgericht door Rurrische uitgewekenen. Miniemen enz. en werken zij voornamelijk on der de in het buitenland gevestigde Russen. Onder deze waren d.- u>-de:s der comités genoegzaam bekend en genoten 2ij het algemeene vertrou wen, zoodat verdere controle der af gedragen gelden betrekkelijk orinoo- dig was. Nu echter in den kaatsten tijd in een 3antal landen (oa Hol land, Duitschland, Oosten rijk. Frank rijk en Zwitserland) ern algemeene steunbeweging aan 't opkomen is on- di-r dc burgers dier landen, die na tuurlijk de bestuurders der groo-e Russische hulpcomités nauwelijks bij name kennen, wordt dc behoefte aan verantwoordiging der ingeko men gelden en aan nauwgezette con trole meer gevoeld. Daarom is beslo ten om op de agenda der internatio nale conferentie van afgevaardigden der verschillende conutu's, die wel dra gehouden zal worden, dit punt als een der eerste te behand-ien. Reeds heeft het bestuur dc: Duitsche vereeniging voor do politiek© gevan genen in Rurland waarvan Pr-les sor Förster eere-voorziltcr is een re solutie aangenomen, waarin het ver klaart. aan het Krakausche en het Parijsche Comité eik dc helft der in Duitschland verzamelde gelden te zul len afdragen, mits deze zich verbin den, hun geregeld inzage van hunne boeken te geven Tevens 2ijn nog en kele andere condities gesteld. Onge twijfeld zal een dergelijke resolutie ook op de internationale conferentie aangenomen worden. Men ziet, dat de leiders der nationale comité's doende zijn om de nieuwe maatrege len die de verblijdende uitbreiding der steunbeweging vereischt, zoo snel mogelijk te treffen Zij zullen alles in het werk stellen, om hun landgenoo ten de overtuiging te schenken, dat de giften, d'-e het menschelljk mede gevoel voor de ongelukkige slacht offers van een verouderd en onhoud baar regeerstelse! bestemd, ö*ze ook inderdaad ie bereiken. KLACHT UIT DE VERBANNING. Het lid van de Russische doems Gelowan ontving een brief van de Kaukasische bannelingen te Nterinsk, waarin zij klagen over den ondrag© lijken toestand, waarin zij verkeeren. Reeds in October 1913, zoo schreven zij bleven voor veertig onzer de toe lagen uit*voor voedsel en kleeding cn aan ongeveer twintig menschen geven zij sedert dien tijd in liet ge heel niets. Een van deze bannelingen. Mnat- zakanof, kon den honger cn de koudf niet verdragen en stierf aan vliegen de tering. Toen de chef van de poli tie geroepen werd. weigerde hij niet alleen geld te geven, doch ook d« vergunning om ;e trachten, iets in dt omgeving te verdienen, liet manifes*. van 21 Februari werd op deze banne iingen niet toegepast, en toen dc ter mijn van hun verbanning verstre ken was. werden zij niet naar hun vaderland teruggestuurd. De afge vaardigde Gelowan heeft zich gewené tot den Directeur van het politie-de parlement om opheldering van de bo ven verhaalde feiten te vragen. UIT EEN BRIEF VAN EEN SIBERISCIIEN BANNELING. Een van de leden van het Neder landsche comité voor dc Russisch* politieke gevangenen en ballingen heeft onlangs aan een banneling in Siberië geschreven, om. ooi nadert inlichtingen te vragen aangaande den gymnasiast Boris Djakonoff. een ge vangen© in de kaïorga-centralc U Orel, van wien de gevangenis-admi nistratie in de Doema een verklaring had afgelegd, dat hij nooit mishan deld werd Dat die verklaring den jongen met onmenschelijke bedrei gingen cn mishandelingen, was afge perst, staat nu wel vast door net schrijven, dat op bovenbedoelden brief van den Siberischeu banneling is ontvangen. Daarin zegt de schrij ver Gij vraagt mij naar Djakonoff. A. (een lotgenoot) kent hem zeer goed. Zij waren te Orel samen in ééne zaal. A. was er bij, toen men hem gruwe lijk ranselde en het trommelvlies stuk sloeg. Hij heeft vreeselijk gele den. In de verbanning is het tegen woordig zeer slecht en het wordi alle dagen slechter. Dat slaat in verband met de ontvluchting van Bahoesjka. lederen dag worden bannelingen ge arresteerd Met de gewone burgers maakt men hier al niet veel omslag, hoeveel te minder dan nog met ons, „de van alle rechten beroofden", zooals wij het in het Russisch heeten. Lukt het een van ons ergens een beetje op slag te raken, dan komt er ergens vandaan een papier aan waaien om die of die verder op te sturen Hij krijgt drie dagen tijd om zich gereed te maken cn dan voort I Waarheen? Geen mensch, die t weet. Joodsche bannelingen hebben het nog slechter dan de anderen Zij mo gen absoluut hun dorp niet uit- Zij krijgen nooit een pas. Niet Jocdsche bannelingen kunnen na vier jaar zich als boer vestigen cn krijgen dan woonrccht in geheel Siberië. Joden krijgen dat recht nooit: Men zegr waarlijk niet voor niemendal, dat de echte Katorga eerst met do verban ntng begint". De inhoud van bovenstaanden brief wordt bevestigd door hot vol gende, te Berlijn ontvangen bericht uit St. Petersburg: In het dorp NVa- robjowo, in 't Gouvernement Ir- koctsk, vond op aanstichting der be ambten, in de eerste plaats van den district-secretaris, een pogrom tegen dc politieke bannelingen plaats. Een dezer, Radsikofski. werd vermoord, een ander zwaar gewond. De banne lingen verdedigden zich en doodden daarbij één der pogromlsten Als g© volg daarvan werden twee bannelin gen' op aanklacht van openlijk ver zet gevangen genomen Nieuwe po groms tegen de politieke bannelm gen worden verwacht. In het dor»- Birjoelka en de omliggende dorpen in het zelfde Gouvernement, zijn allf ondersteuningsfondsen en steur.-orga-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7