r Antiek Porselein oudenvetscho brillen en lorgnon? fori zijn dingen bij van 120 en 15u jaar oud, on een instrument van 1748, dat liet complete zonnestelsel voorstelt) hoeft do lieer Schmidt van verschil lende menschen ter expositie gek ve gen. En 7 oude brillen, zeliïzhmo exemplaren, hoeft hij daartoe voor /500 moeten verzekeren Een aardige bijzonderheid is wel, dat do heer Schmidt geregeld belang rijke zaken doet met Chineesche toko houders in Nederlandsch-Indië. Onder de bezoekers op dezen ope ningsavond was o. rn. do heer .1 a, c. Lamp, die, het woord voerondo na mens het bestuur der Haorlemscho Ilandolsvoreeniging den heer Schmidt golukwensohte met zijn luxueuso nieuwe inrichting en zijn boste wen- schen voor den bloei en vooruitgang timer zaak uitsprak. Do heer Scbmld t, zijn dank voor deze woorden uitsprekend, zoide vor der dat hem tot zijn genoegen uit d6 mededeelingen zijner collega's geble ken was dat hij thans-wat luxe- inrichting betreft aan de spits dei- opticiens in ons land staat. Spr. ildo vorder wel eens uitspreken dat, wn« s-mirnigo menschen beweren dat Haarlem geen luxestad is of kan worden, het z. i. daarheen moet om onze stad verder te brengen op dien weg. Do firma Van der Laan is on langs voorgegaan, spr. is gevolgd, en h:j hoopt dat.vele Kaarlemsche win keliers hetzelfde zullen doen Verlof Drankwet. IJ. en W. brengen ter kennis, dat ls ingekomen een verzoekschrift van P. llavik orn verlof, ingevolge art. 34 dier wet. tot het verkoopen van alco hol houdenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenvoor lokaal van het perceel aan het Klc-.n Heiligland 53. EXAMEN L. O. Haarlem, 10 Mei. Geëxamineerd 8 vrouwel. candidaten. Geslaagd de da mes: M. W, Blom, Leiden. M. C. Dogberom, Haarlem. G. J. Dijkstra, Haarlem. II. F.. Dijt. Texel. M. Dijt, Texel. M. E. Jeswiet, Haarlem. Rubriek voor Vragen Gaabonneerdan liobbcn bet voorrecht, vragen op verschillend gobied, niitu voor beantwoording valbaur, in to ïauden bij do Redactie vnn Hiiarlam'c Dagblad, Groota Houtstraat CS. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en *00 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig n woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe is het adres van don aviuiour Olieslagers? ANTWOORD. Als u schrijft aan don heer Olieslagers, aviateur, Ant werpen, komt uw brief wel terecht. VRAAG. Kan iemand, 27 jaar zijnde, nog machineteekenaor wor den? Welke eisclien worden hier voor gesteld? Kan men daarin ook les krijgen? ANTWOORD. Informeer dat eens bij den heer Doorn, directeur van de Ambachtsschool alhier. VRAAG.' Mijn aanstaande is na komeling van den Delftschen Stam. Kunt u mij ook inlichten tot wien ik rnij öaartoor muet wenden. Op het stadhuis weten zij het niet. ANTWOORD. Wij hebben ecni- gen tijd geleden daarover verschillen de stukken opgenomen. Het best zult u doen inlichtingen iri te winnen aan het Departement van Financiën te 's-Gravenhage. VRAAG. Een dienstbode is per drie maanden gehuurd en wordt ook per 3 maanden betaald. Zij heeft den godspenning ontvangen, maar geen contract geteekend. Mag roe', rouw haar nu met de 6 weken opzeggen? ANTWOORD. Ja, tegen het o nde van bet kwartaal. VRAAG. Is u ook een geschikt Hollandsch taalboek voor zelf-studie bekend? ANTWOORD. Er zijn er zooveel, dat we u moeilijk er een kunnen aan bevelen. Het best doet u aan een on derwijzer om raad tc vragen. VRAAG. Mijn dochter is per 3 maanden gehuurd. Nu heeft zij lo April haar betrekking opgezegd orn den 3den Mei te vertrekken, welke dag haar ihuisdag i3. Ileeft zij het recht orn 12 uur te vertrekken oi moet ui tot den arend blijven? ANTWOORD. Deze en dergelijke vragen zijn in den laatsten tijd her haaldelijk beantwoord Wij kunnen niet eiken keer in herhalingen ver vallen. VRAAG. Ik weusch mij schrifte lijk te wenden tot het Departement van Koloniën. Kunt u mij ook het juiste adres daarvan opgeven? ANTWOORD. Aan het Departe ment van Koloniën, Plein, te 's-Gra venhage. Uit de Omstreken ZANDVOORT. Van 15 Juni tot en met 15 Sept. is 'n hij post- en telegraafkantoor In de Passage te Zandvoort gevestigd, dat op werkdagen zal zijn opengesteld van 8 u. v.m. tot 1 u. n.m., van 2 tot 3 30 en van 6 tot 7.30 u. n.m. op Zond. is dit bijkantoor gesloten. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan S. W. Hoekstra tot wederopzegging te ver huren een gedeelte water in de Crayo- nestervaart voor het bouwen van een schuilen hu is. De huur bedraagt voor 42 vierk. Meter 1 20 per jaar. UITBREIDING ELECTRISCU I.A A GS PA N NINGSKABELN ET. B en W. stellen voor hen te mach tigen 1 tot het doen aanleggen van een laagspanningskèbel van het transfer- matorstaUon aan den Glipperweg af op hot perceel kadastraal bekend Sectie C No. 1827 ter lengte van, 3i5 Meter Zuidwaarts 2 lot het aangaan van een overeen komst met Vrouwe Willink van Ben- nebroek, om voor haar rekening var. het eindpunt vnn vorer.gsnoemden Do oefeningen, die óp 1 Juni aan- kabel oen luagspanmngskabel to leg- vangen zullen worden gehouden op gen tot voor den ingang van het Huis to Bcn.iiebrook, welke kabel het eigen-, dom blijft van de gemeente Heemste de en om aan haar electrischen stroom te leveren volgens de bepalin gen der Verordening. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND. Evenals vorige jaren is de afdoe- ling Heemstede van den Christ. Nat Werkmansbond van plan, ook dit vereen ieji'Uigöijaxvr elike maand een vergadering te houden, waarop in deze gemeente goed 1 rokende sprekers een onderworp roar keuze zullen to- hundolen. Zoo zullen optreden: ia de maand Mei do heer T J Heydanus met het onderwerp: Armenzorg"; in Septem ber do heer T. Boomsma, met: „De plaats van de vrouw in de raaat- schapjiij"; in October Ds. J. II. Wol- tere met: „liet sociale vraagstuk en liet bestaan van God"; in November do heer I). J. van der Stam met: „De beteekenis van het gezin voor de maatschappijin December de heer W. G. KI ij 11 met: „Werkloosheid", ui Februari de heer J. van der Hey- den met: ..Coöperatie"; in Maart de heer A. van li eren, met: „Wat is de meerwaarde iliwrie van "het Socia lisme?" Kiezerslijst. Op de 15 dezer van kracht gewor den kiezerslijst komen 1414 namen voor. Tegen die lijst is een reclame ingekomen die echter ongegrond is verklaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Glas, Binnenweg, een ledoren portemonr.a ;e met 2 rijksdaalders en r-'-rug klein geld; Mevr. Quarles van Ufford, van Merlenlaan, een knip mes, terug tc bekomen Raadhuis, Raadhuis een ring en 7 sleutels. Verloren door: Mej. Peepehkorn Camplaun 2. een juweel en broche. BEVERWIJK. Do afdeeling Beverwijk van het Bloemkweekersgenootscbap zal in 1015 een tentoonstelling, organiseeren \iin gebroeide bol- en knolgewassen. Tevens zal hieraan verbonden wor den een volle-gronds-tentoonstelling van bloeiende bolgewassen. Het gemeentebestuur hoeft hiervoor do gazons aan do Breestraat afge staan. F.en tweetal ingezetenen stel den reeds een zilveren medaille be schikbaar. zoo meldt het N. v. d. D. Sport en Wedstrijden ATHLETIEK. Wedstrijden op het Stadion - De wedstrijden voor a s. Zondag op liet Stadion beloven bijzonder in teressant te worden. De Engelsche nthlctickbond heeft toestemming ver leend voor do verschillende 'Engel sche deelnemers. Alleen zijn Rice en Hutson verhinderd, overigens komen clu-s al de reeds eerder opgeroepen Engelsche krachten, van wie speci aal d'Arcy op het oogenbiik reeds in groot.cn yorm is. Voor hét speerwerpen is thans'ook ingeschreven door den Duitschen kampioen Buchgeister uit Berlijn, die verleden jaar met een worp van 57 1/2 meto-r het Duitsche kampioen schap won, Zoo men weet, komt ook de Zweed Lemming, de houder van liet wore!drecord speerwerpen, die heel wat malen verder dan GO meter gooide. Voor onze Hollandsche athle- ten is er dus hier heel wat ie leeren cn het publiek zal 'ongetwijfeld zeer veel belang .-tellen in de prestaties van deze kampioenen. Verder hebben verschillende Duit sche loopers ingeschreven. Zoo komt uit Birliin Anton, op het oogenbiik een der tosle loopers op den gemid delden afstand. Uit West-Duitschland komen Bur- haus en Sanne voor de 100 en 200 meter, terwijl Burhaua ook aan het nummer speerwerpen zal deelnemen. Alles bijeengenomen, belooft het dus een buitengewoon interessant athleiiekprögramma to zullen wor den. VOETBAL. READING IN ONS LAND. Dezer «lagen werd uit Rotterdam bericht, dat Sparta op Hemelvaarts dag tegen Reading zou spelen. De Tel. verneemt thans, dat deze En gelsche professionalclub daarvoor geen toestemming heeft kunnen ver krijgen, zoodat do eerste en eenige wedstrijd, die door deze club in ons land zal worden gespeeld, Zondag as. op het Stadion plaats heeft tegen de Zwaluwen, die met een sterk elf tal, hoofdzakelijk bestaande uit jon gere spelers, zullen uitkomen, CRICKET. CRICKET IN ENGELAND. Middlesex sloeg Cambridge met 8 wickets Cambridge 215 en 266, Midd lesex 291 (Tarrant 8-4) en 191 voer 2 (Tarrant 63). Northants sloeg Gloucestershire met 'n innings en 61 runs. Northants 305, Gloucester S8 en 156. Hampshire sloeg Leicestershire met 100 runs. Leicestershire 216 en 130, Hampshire 157 en 289 (Mead 92, Stone 53, Newman 68). Notts s!oe(j Sussex met 9 wickets. Sussex 176 en 185. Notts 166 en 193 voor 1 (G. Gunn 102 not out, Lee 63) Surrey- - Worcestershire: Worces tershire 279, Surrey 10 voor 0. Essex—Yorkshire. Essex 259 Yorkshire 70 voor 1. La ncastershire—.Derbyshire: Lan- castershire 194 (Sharp 105) Derbyshi re 155 voor 5). (Tel.). EEN CRICKETCLUB H. B. S. Naar het Vad. verneemt is te 's-Gravenliage een nieuwe cricket- vereoniging opgericht. Een vijftigtal H. B. S.-leden, on der wie verscheidene veteranen, t chtten in eet- Zondagavond gehou den vergadering een cricketclub, die ilen naam H. B. S. zal dragen en ook onder het patrenoa» van de vcetbal- ve reen tof ng zal optreden. Het lid maatschap var. de voetbalvereenl- ging is echter n.e'. verplichtend ge stold zoodat ook niet-voetbal spelers zullen kunnen toetreden. Ho;: tri i waar een pitch met mat in Het bestuur bestaat uit de heeren Van Trotsenburg, voorzatter; van dor Wii'k, commissaris, on A. Keilhoiz, secretaris-penningmeester. Kerk en School ZEN DING3FEF.ST. Ilot Provineiaa.1 Noordhollandsoh Zemdingsfoest zal dit jaa'c gehouden worden op Woensdag 29 .Tuli te Hallo, bij Alkmaar, in liet bosoh van jjhnr. P. van Foreest. P R GDI KAT 1E 1N T F RIESCH, Men schrijft nan de Tel.: Te Franeker is Zondag in de Ned. Herv. Kerk door ds. s. K. Bakkor, predikant bij do Ned. Herv. gemeen te te Zwolle, een predikatie gehou den in do Fricsche taal. Ds. Bakker had tot tekst gekozen Joh. 14:8. De predikatie is uitmuntend bevallen en algemeen wordt gohoopt, dat meer malen in do I'riesche taal gepredikt zal worden. De door <le gemeente te zingen psalmen en gezangen waren in de Eriesche taal gedrukt. De kerk was overvol, uit alle streken van Friesland waren bezoekers overgeko men. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Jisp dr. W. Bosch te Graft. To Bunschoten (loez), K. van As, te Moerkapellc. Te Lienden, G. Verdoes Klein, te Wageningen. Bedankt. Voor Gramsbergen G. v. Ramshorst te Dedemsvaart. GE RE F. KERKEN. Beroepen. Te Kommerzijl, A. Terp stra, te Terwispel (Fr.). Aangenomen. Naar Winsum-Ober- gum ds. Joh. Visser te Driebergen. Naar Molenaarsgraaf-Brandwijk de heer C. J. Gosllnga, docts. te Schie dam. Bedankt. Voor Duurswoude, Hoog vliet en Lolluni, C. J. Goslinga, docts. te Schiedam. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Luiten a/d. Dedems vaart, B. v. d. Berg, te Vlissingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd bet doctoraal examen in de klassieke letteren door den heer A. P. M. Meuwcse. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de •heer I. van der Spek, geboren te Tienhoven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ft 30 Cts. per regel Zwakken en zij die aan bioodarmoodo ot ze nuwachtigheid lijden gebruiken met uit stekend resultaat Dr. Kommel's Haema- togen. WAARSCHUWING! Men verlanfle u.tdrukke- üjk tien naam Dr. BOMMEL t< koop gevraagd. A.YAH'T HOF, Groote Markt 23 Gemengd Nieuws KONING F.N KONINGIN VAN DEN EMARKKN. Do Deenseho souvereinen zijn Dins dag van Parijs naar Brussel vertrok ken. Dc Koning en Koningin van De nemarken kwamen aan het Noorde'r- sfratio te Brussel aan. De koning en koningin van Dene marken worden aan hot station ont vangen door den koning, de koningin, den burgemeester en verschillende hoogwaardigheddsbekloeders. Nadat de gasten bartaLijk waren begroet en het beiderzijdsche gevolg was voorgesteld, werd de eore-oom- pagnie geïnspecteerd, terwijl do mu ziek liet Deenscho volkslied geelde en do artillerie salvo's afvuurde. De vorstelijke personen reden daar na naar hot patois, onder weg har telijk toegejuicht door het publiek, dat geschaard stond achter een dub- bde haag van troepen. Dinsdagavond Was er gala-diner, ter eere van den koning en de ko ningin van Denemarken. Ter rechter-, zij Je van den koning zat de koningin oer Belgen, tor linkerzijde van de Lte.nsoho koningin, do koning der Belgen. 'J 01 de gaston behoorden: de mi nisters, de president van Kamer en Senaat, hooggeplaatste rechterlijke an-btena'ren en civiele en militaire autoriteiten. Aan het dessert bracht koning A/ben een dronk uit, De Koning van Denemarken, sprak zijn dank uit voor de warme ont vangst en de bewijzen van vriend schap, door Bcflgiö gegeven ter gele genheid van het- overlijden van ko ning Frederik VIII van Denemarken, die voor België zulk een hartelijke vriendschap gevoelde. De Koning eindigde met den wensf.h, rlat de hartelijke ontvangst-, hem en zijn gemalin te beurt geval len, een onderpand mocht zijn voor de voortdurende toeneming van de hartelijke betrekkingen tusschen bei de landen. 45 MUITERS GEëXECUTEERD. Te Plymouth zijn via New-York be richten uit het gebied, van de Amar zone-rivier binnengekomen, waarin. gemeld wordt, dat 45 muiter?, dio in boeien geslagen waven, doodgescho ten zijn. Dc muiters waren Peruaan- schc soldaten die beschuldigd wa ren 'an samenzwering togen, limine officieren! Zij worden naar de Napo. een zijrivier van <le Amazone ge bracht en daar op een vaartuig inge scheept. Van de kust af word een machinegeweer op hen gericht en al len werden doodgeschoten, zoo meldt de Tel. EEN LIEFDESTRAGEDIE. Tv co jongelieden uit Leningten in Kentucky, do 17-jarige Hubbard Mi- iiiiard en de 18-jarige Henderson lleusley waren lieden verliefd op ze kere mevrouw Martha Adams, die gescheiden van haar echtgenoot- ieofde. Zondag had zij beiden, jongelui ver zocht den middag bij haai lt> komen doorbrengen. Toen zij echter tergen Heaêley zeer vriendelijk was, geraak te do jonge Miniard daarover zoo jn woede, da», hij z>jn revolver trök er. zijn medeminnaar onmiddellijk tot eeri duel uitdaagde. Deze nam de uit daging aan, trok eveneens zijn revol ver en in minder dan geen tijd knal den de schoten in de kamer. Mevrouw Adams wierp rich tusschen do strij denden en werd hierbij ze'f op drie verschillende plaatsen gewond. Mi niard en Hensley bleven cc-htor door vuren tot ten slotte eerstgenoemde door een kogel in bet hart getroffen dood neerviel. Even later slortte ook Hensley dccdelijk gewónd op den grond neer, door niet minder dan vier kogels getroffen. De kwetsuren, die mevrouw Adams bij haar poging om aan di-11 strijd oen einde te «na ken, opgeloopen had, bleken niot van ernsttoen aard te zijn, zoo meldt de Tel: HET DRAMA VAN DE „COLUM BIAN". D? Tel. ontvangt uit New-York dc vólgende bijzonderheden over liet vin den van d_> derde reddingboot der ..Columbian"," reed3 in hot kort ge seind-: Zondagochtend, omstreeks tien uur, pikte de Amerikaansche kust wachter Sc-neca" do reddingboot mot de nog leve tide vijf opvarenden op. Het zijn de eerste officier, drie matrozen en da stoker. Zij lierenden zich in een ontzettende» toestand. Uitgeput, half waanzinnig van dorst, honger en ontbering. Toen do matro zen van do „Ser.sea" de boot bereik ten, vonden zij do vijf mannon op den bodem der boot uitgestrekt liggen, geheel hulpo'oos, na uwe. ij ks in staat om een hand of voet to bewegen, of een woord te uiten. Zij luidden allo hoop op redding laten varen, (oen de boot van de Seneca" pJotseliiig in hun onmiddellijke nabijheid ver scheen. Do mal rozen namen do uit gemergelde lichamen vporacliig op, legden ze in de boot der Seneca" on roeiden, daarna in de grootste haast naar het schip terug. De aangezich ten der schipbreukelingen waren uit geteerd en bedekt met een verwilder den baard, de oogen waren d'iop in de kassen gezonken. Toen do schipbreukelingen aan boord van do .Seneca," waren ge bracht, werden zij onmiddellijk dooi den scheepsdokter in behandeling ge nomen. Men trachtte n et hen over to baton tot het doen van oen verhaal over do door hen geleden ontberingen maar de gebeele bemanning omring de hen met deelnemende zorg. Dat de vijf mannen nog leven, mag een wonder genoemd worden. Zij werden reeds lang als verloren be schouwd. Veertien dagen lang brach ten zij door in de open reddingboot, rnet geen andere beschutting dan do kleeren, die zij droegen, dikwijls om ringd door ijsbergen., of geteisterd door storm en een heftig bewogen zee, die hen telkens dreigde te ver zwelgen. Voedsel was er zoo goed al 3 niet aan boord en een voor een stier ven tl© schipbreukelingen van honger koude en ontbering. Geleidelijk ver minderde bet aantal opvarenden; elf mannen stierven en hunne lichamen werden in zee geworpen. Het neer laten dor lijken in do golven, was voor do vijf overlevenden een der vree-se!ijkste schrikbeelden, maar zij keenden niet anders doen. Do geredden van de twee eerst op gepikte booten der Columbian, die dit schip hadden verlaten, nadat het in brand was geraakt, zijn aan boord van de Kroonland en de Manhattan ie Antwerpen aangekomen. De geredden vertelden, dat zij da gen lang 2ich het leven hadden moe ten rekken met een stukje beschuit en eeriigo droppels water. Aan een klein electrisdi lampje aan boord van een der booten was het. te danken, dat de Manhattan hen had opgemerkt. De gezagvoer der van do Columbian was zeör terneergeslagen. De gered den bevinden ziohi allen in goeden welstand. DE LEGERBELA STING LN DUITSCI1LAND. De „Tagliche Rundschau" deelt, mee, dat <to regeering zeer spoedig zal antwoorden op do protesten van Ne derland, België, Frankrijk en Rus land, inzake de bijdragen der buiten landers aan de weerbelasting. De Duitsche regeering eikent de Juist heid van deze protesten niet, omdat de weerbolasting geen oorlogsbolas- ting is in do beteekenis, aan dit woord toegekend in de handelsverdragen. Hiermede is do zaak voor de Duitsche regeering afgedaan, die zich met ver dere onderhandelingen over deze aan gelegenheid niet zal inlaten. DE KANAALTUNNEL. De vooruitzichten voor de totstand koming van den tunnel onder het Kanaal ter verbinding van Engeland en Frankrijk, zijn wel wat gunstiger geworden in den laatsten tijd. In een verklaring van de Tunnel-commissie uit leden van het Lagerhuis samen gesteld, spreekt althans een zeer op timistische opvatting. In deze ver klaring, opgesteld door het parle mentslid Feil, wordt gezegd: Indien do regeeringen van Engeland en Frankrijk den tunnel wenschen aan te leggen als een gemeenschappelijk nationaal werk, zal de commiseie dat van harte ondersteunen. Indien de regeerinp geen der! wil nemen in het werk, maar hot aan het. particulier initiatief wil over laten, zal de com- mlsF.io steun verleehen aan de Chan nel Tunnel Company en aan de beide groote spoorwegmaatschappijen, die bereid zijn don tunnel aan te leet;c-n, zoodra de regeering haar verzet "bier- leg en opgeeft. De zaak wordt nu reeds negen maanden door de regeering overwo gen. De heer Asquith verklaarde aan do deputatie, dio horn op 5 Augustus bezocht, dat do quacstie was onder worpen aan liet oordeel van het Co- miió voor de Imperiale Verdediging en zij schijnt eveneens in overwe ging te zijn geweest bij het ministe rie van oorlog, dc admiraliteit en den Board of Trade.. Men verwacht dat de beslissing dor regeering nu binnen enkele weken zal worden be kend gemaakt. Indien zij gunstig is, zooals wel wordt verwacht, zal een desbetreffend wetsontwerp in de vol gende zitting worden ingediend en zal lift te lang vertraagde groote werk in het najaar van 1915 kunnen beginnen. En do heer Feil voegt aan deze mededeelingen dan toe, dat het eorwfeest van den vrede tusschen j Engeland en Frankrijk niet beter zou kunnen worden gevierd dan door den aanleg van «le?o betere verbin ding tusschen de beid© landen. EF.N UITSPRAAK VAN PRESI DENT WILSON. President Wilson heeft een rede voering gehouden bij de onthulling \an een gedenkteeken voor Commo dore Barry, een der heiden uit den Aimrikaanfchen bevrijdingsoorlog en hij deed daarin de volgende uit spraak: ..Wij behoeven en wij moe ten geen verbonden sluiten met eeni ge natie. Zij die -het recht aan hun zijde hebben en hun eer stellen bo ven voordeel, behoeven geen verbon den Gij hebt alleen bondgenoot schappen noodig als ge niet sterk zijt. Gij zijt zwak, indien gè bevreesd zi.it recht te doen. DE MOORD OP DEN SEIN- WACIITER POULLAIN De moord op den Franschen sein- wachter Poullain blijft in geheimzin nigheid gehuld zoo meldt de Tel. Het vinden van de ledige patroonhuls nabij de plek waar de misdaad ge schiedde, blijkt niet van zooveel be-, teekenis te zijn als eerst gemeend werd. Daar zich in den omtrek ver schillende schietbanen bevinden, i3 het natuurlijk zeer goed mogelijk, dat een schutter, in het bezit, van een ka- robijn van liet bewuste kaliber, de huls daar verloren of weggeworpen heeft. Bij een nauwkeurig onderzoek \an het wachthuisje van Poullain hooft men den kogol gevonden, waar door de ongelukkige baanwachter ge dood werd. Het projectiel blijkt afge schoten te zijn uit ecu dienstrevolver model 1892. Hieruit leidt men af, dat de moord niet bedreven is door een z.g. beroeps-misdadiger, lieden, die zich bij voorkeur bedienen van brownings en andere revolvers van licht kaliber. Thans oppert men de vraag: „Is Poullain misschien het slachtoffer geworden van een krank zinnige?" lïenigo moordaanslagen, die den laatsten tijd langs den spoorweg in den omtrek van Saint-Denis gepleegd zijn, geven aanleiding tot deze veron derstelling. Zoo herinnert men zich, dat in den nacht van den 17en April een onbe kend gebleven individu twee schoten loste op een spoorwegbeambte in het station van Botigny, die door een der kogels ernstig gekwetst werd. Ook deze kogel was afgevuurd uit een re volver model 1892 Omstreeks dienzelfden tijd werd te Saint-Denis een 28-jariee vrouw in haar woning doodgeschoten. De da der van dezen moord, die het schot door een venster loste, is eveneens on bekend gebleven. Daar in deze twee gevallen en ook bij den moord op Poullain men over het motief van de misdaad in het duister tast, wordt aan het werk van een waanzinnige gedacht. Pers-Overacfit DE DREADNOUGHTS. In een „Standaard"-driestar juicht dr. Kuypor het toe, dat de minister vun links, dio „in de dagen der Troon rede terugschrok voor een slagschip van 20.000 ton", thans er drie vraagt, en de tonnerunaat opsloeg. Maar dr. Kuypor vindt het niet ge noog. Ilij schrijft: Drie geeft wel, maar niet genoeg. Ce n est qui le premier pas qui oodlo. Dio eerste slap van een op drie is er nu. Laat dan nu ook de klim van drie op zes vliegensvlug volgen. Na tuuriijk hooien er, als de zes varen, tenmilnstc twee voor de re serve hij, maar die kunnen dan voor later blijven. Daarentegen met de zes, die tege lijk vechten moeten, een, twee, drie vooruit. Met half werk helpen we Marine in do knoei. ART. 80 EN 192 DER GRONDWET. De (a.r.) Stiatvtsoho Courant begint een reeks artikelen over bovenstaand onderworp aldus: De N. Rott. Cour. had pp haar standpunt wel gelijk, boen ze, een jaar of clrio geleden, aan de Vrij zinnige fracties den raad gaf, zich aaneen te sluiten en te trachten de meerderheid te verkrijgen en dat vocral met hot oog op do Grondwets herziening. Dat in het tegenwoordige vierjarige tijdvak die Grondwetsherziening aan de orde zou komen, stond toen al vast. Eu ihet blad aan de Maas hecht te er veel aan, dat die herziening zou tot stand komen onder een Vrijzinnig Ministerie en een Vrijzinnige meer derheid. Terecht op zijn standpunt. W'ant de Grondwet is van groote beteekenis en één artikel dier wet kan de ontwikke ling van ons staatkundig leven op één of ander punt voor een lange reeks van jaren beheerschen. En nu is het zeker wanr, dat er voor een Grondweto'hoi'z.loning in tweede lezing c-en moei oerheld van 2/3 in belde Kamers noodig is en dat daardoor noch de Linker- noch de Rechterzijde haar wil kan doorzetten als de opposivio zich absoluut tegen de voorgenomen bei zii nhig verklaart De Rechterzijde kan, evenmin als de Linkerzijde, in do Tweede Kamer 67 en in do Eerste Kamer 34 leden verkrijgen. E11 al verkreeg óf do Coa litie óf de Concentratie (waar we do S. D. A. P. ook maar Dij rekenen) zulk eon moerdorhoid, men zou tooh geen Grondwetsherziening durven tot stand brengen (in eerste, lezing) dio met do wenschen van de overzijde volstrekt geep rekening hield. Wvnt men kon er dan wel vast np rekenen, dat bij de Kamerontbinding die vol gen moest, de meerderheid van 67 in do Tweede Kamer zoodanig zou slin ken, dat de herziennjg bij tweede lo zing verworpen werd. Dit geldt van de Linker- en van do Rechterzijde over en weer. Een Grondwetsherziening kan daarom niet anders tot stand komen dan door zekere overeenkomst, door een com promis. En ook wij moeten daarom niet meenen, dat, wanneer verleden jaar onze stoutste verwachtingen ver vuld waren en de Rechterzijde had haar meerderheid vnn 59 tohouden, dat dan de voorstellen tot herziening der Grondwet, door het Ministerie- Heemskerk ingediend, onveranderd ot alleen in bijzaken veranderd, zenden zijn aangenomen. Maar aan den anderen kant moet men óók weer niet denken: als dan do meerderheid zonder medewerking der minderheid toch haar zin niet kan doorzetten; als dan Grondwetsiiento- ning toch niet kan tot stand komen dan door een compromis, dan is het ock vrij onverschillig, of ze plaats heeft onder een Kabinet van rechts of van I.inks. Dat zou eon onjuiste conclusie zijn. Natuurlijk is het van zeer groot ge wield, of do leiding in handen van dc Rechter- of van de Linkerzijde is; of de herziening het stempel draagt van de Linkerzijde met zekere concessies aan rechts, of dat ze het cachet van onze beginselen draagt, al moeten wo dan op meer dan één punt ook aan t'o wonschen van de overzijde tegem-et komen. De partij, die in de oppositie ;s, kan toch 111 haar eisclien niet te ver gaan, maar moet zich daarbij to por ken. Wel kun zo op elk punt voor linar boginsol strijden, maar ze kan niet haar mede werking afhankelijk maken hiervan, dat op alle punten, waarbij de begin selen in liet geding komen, haar ge voelen de overhand behoudt. Bij tweede lezing de Gronwetsher- zïening te verwerpen, kan do minder heid wel, zelfs al verkreeg zo 11a do Kamerontbinding niet meer dan 34 stemmen in do Tweede Kamer, tvf inr men gevoelt, dat een minderheid hier toe niet besluit,'tenzij er. hui ten gewo ne belangen voor baar op bet el 'staan. Dal zij op één of meer punten de bij eerste stemming aangenomen herziening afkeurt, of dat zo dio in sommige opzichten anders had ue- .ivenscht, is daartoe altijd nog noen voldoende grond. In hoofdzaal» zal dus een herzie ning der Grondwet het Stempel .ra gen van de partij, dio do meerderheid bezit, en van bet Ministerie, dat aan het roer staat. Koloniën JACHTAVONTUUR. Een gevaarlijk jachtavontuur, dat gelukkig goed aflïc-p, overkwam ccn tweetal Nimrods in ito nabijheid van 'Djambak te Padang, lezen wij in de Sum. Bode. Opgewonden door do jacht op bosehduivcii, waarvan een flink aan tal door do vereerders van St. Hu- bert werd neergeschoten, drongen zo steeds dieper liet donkere oerwoud binnen. Maar daar in liet halfduister loerde een gevaarlijke vijand in de gedaante van een jonge boa constric tor op zijn prooi. List'g. als slangen zijn, liet het monster den voorsten jager kalm voorbij gaan, doch deed plotseling een woedenden aanval op den later komenden jager. Deze wist door een zijsprong het reptiel te onto wijken en een moment daarna lag het kruipende, 3 meter lange, ondier door c-en geweerschot in den kop ge dood, lang uitgerekt op den grond. EEN OVERVAL. Aan het kort verslag der Res. Ti- mor en Onderh. over Jan. is het vol gende ontleend: Op Timor werd in Zuid-Boolóe in kampong Weheda door een 20 tal Portugeesche onderdanen een inval gedaan en geroofd. Vier der roovera werden opgevat en veroordeeld, ter wijl de anderen met den buit wi6len te ontkomen. BRAND TE PONTIANAK. Do Hbld.-oorrespondent te Batavia seint dat te PontinnaJ» een groote brand heeft gewoed, waarbij volo pakhuizen door het vuur werden aan getast. De schade wordt op f 50.000 geschat. Niets was verzekerd. Er gingen geen iVtonschenlcvens bij verloren. DE GOUVERN E U R-G EN ER AAL. I-Iet „Bat. Nbld." deelt mee, dat da zoon van don Landvoogd, die thans op het Christelijk gymnasium in Den Ilaag is, na het afleggen van zijn eind-examen naar Indic vertrok) om vervolgens in September met mevrouw Idenburg naar Europa terug to koe ren. De Gouverneur-Generaal volgt hen dan in December. Kerk en School INTREEREDE-PROF. PULLE. Maandag aanvaardde dr. A Pulle, benoemd hoogleeraar aan dc Rijks universiteit te Utrecht, zijn ambt met het uitspreken eener redevoering in het groot auditorium der hoogeschool. Spr. had tot onderwerp: „Proble men der olanten-geoKrauhie",

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6