welk een gtfifllc verscheidenheid up dit terrein gevonden wordt Het comité werd tot voorloopig be- Muur gekozen. Hot zijn de hecrer.i 1'. B. Löhnis, mr. dr. D. limit# 3r., te Santpoort; jlir. J. A. de Jonge; Th. v an Weideren baron Ren ge re :e Oen- kerk (Fr H. de Wilde, te 'e-Graven- hage; J Gerritsz, redacteur van het Tijdschrift der Nationale Veroenf- ging tegen de werkloosheid te Haar lem; Van Hoogstraten, te Arnhem; It. van Zinderen Bakker te Naurdcn en mr. Van der Tuult te Groningen. OVERREDEN. Zaterdag is tusschen Zwaagwest- emde en Buitenpost de arbeider Heb- zinga door een trein overreden on ge dood. ALG. BOND VAN R. K. KIESVER- EEN1G1NGBN. 48 Katholieke centrale kio.wereen.i- g ingen waren te Utrecht vertegen woordigd op do jaarvergadering, die door het Kan erlidnvr. dr. Kooien, gepresideerd werd. Een voorstel Rotterdam om do jaar vergadering steeds op den Tweeden Pinksterdag to houden, werd verwor pen. Een motie Nijmegen voor alge meen kiesrecht werd met löt tegen 13 stemmen niet in beliandeün# geno men als inopportuun. Besloten w ordt een commissie te torioernen om het voor en tegen van stemplicht to onderzoeken. Eon motie Zwolle voor meervoudig kiesrecht werd ingetrokken, evenals een voorstel-Amersfoort tot stichting van een centrale partijkas. Aangenomen werd een motie Rot terdam ten gunste eener uitbreiding van liet aantal uren waarin op ver kiezingsdagen gestemd kon worden. Een motie over het militarisme ingediend door Nijmegen, werd i na getrokken, evenals een motie van de zelfde afdeeling tot verhooging der onderwijzersesalarïsecn. (L. K.) EEN REDE VAN DEN DIR.-GEN. DER P. en T. Op den Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden feestavond der poetboamb- lenvereeniging Sint Petrus, nam ook de d'irecteur-gereraal der p. en T. jhr. G. A. A. Alting pon Geusau, bet woord, die er op wees, dat hij sedert zijn optreden, naast krachtige actie voor verbetering van levensvoorwaar- den, onder het personeel van alle ran gen, ook gevonden heeft een groot© toewijding tot den dienst, eene plichts opvatting die hem als hoogsten chef t««t tevredenheid en tot diawkbaarheid stemt. De directeur-generaal consta teerde dat het zich hoo longer hoe meer in vereeriigingon en bonden or gan iseeren van gelijkgezinden, tol eene behandeling van de belangrijke vraagstukken van verschillend stand punt leidt, hetgeen ten slotte ten goede komt aan de meest rati once Ie oplossing dier vraagstukken. Met vreugde had spreker in liet af- ge-loopen jaar gez'en, dat vruchtbare samenwerking der verschillende vak- voreenigiTigen zeer goed mogelijk is. Dank zij ook de medewerking der vfikvereenigingen hoopte de directeur generaal ar in geslaagd te zijn eene nieuwe regeling do," salarissen samen te stellen, d:e rekening houdt met de oisclien. welke in de verschillende stand plaatsen billijkerwijze door de beambten aan het leven kunnen wor den gesteld en hij deelde mede met vol vertrouwen liet ontwerp voor die regeling op 16 Mei jl. te hebben aan geboden aan den Minister van Wa terstaat. Ten slotte hoopte hij dat de „man nen van Stt. Petrus" v rooi ijk en op gewekt het 10 jarig bestaan van de vereeoiging zouden vieren en dat zij in hunnen dienst zouden too non dat zij hechte steunpilaren zijn voor het gezag. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN. Naar „De Maasbode" uit goede bron verneemt, moet de bouw van een Waalbrug te elfder ure toch nog ern stig gevaar loopen niet verwezenlijkt te zullen worden. Vooral uit Duitscb- land moet ernstig bezwaar worden gemaakt tegen deze voor den brug- Louw uitgekozen plaats. Duitsche belanghebbenden bij de Waalvaart moeten dezer dagen eene vergadering gehouden hebben te Nij megen, waar heftig tegen den brug- bouw op de hoogte van de Belvédère is geopponeerd. DF. STAKING TF. ZAANDAM. Bij den Bond van Werkgevers en de vier organisaties der stakende arbei ders is een schrijven ontvangen van den heer Begeman. oud-directeur der Koninklijke Nederlandsche Machine fabriek voorheen E. H. Begeman te Helmond, waarin deze bemiddeling als het beste middel tot oplossing van het confict aanprijst, en zich zelf als bemiddelaar beschikbaar stelt. Naar aanleiding van dit schrijven had een gecombineerde bestuursver gadering plaats van de moderne, de vrije, de christelijke en de katholieke organisaties. Een bindend besluit werd op die vergadering niot geno men. Door het stakingscomité van de moderne en onafhankelijke organisa ties is besloten Zaterdag de uitkeeiing met fl per man te verhoogen, terwijl <!o toelage voor elk kind van 25 cent gebracht werd op 50 cent. De gehuw den zullen dan /8 plus de toelage voor de kinderen, de ongehuwden f 5.50 ontvangen. Aan de loonschaverij de Prins van Oranje ontstond een geschil over het verwerken van „besmet" hout, dat echter niet tot een conflict heeft ge leid. In de stad is overigens alles rustig. Stadsnieuws WAARSCHUWING. De Burgemeester van Haarlem waarschuwt de ingeschrevenen voor de militie dezer gemeente, voor de personen die er hunne praktijk van maken oin hen. tegen betaling van «ene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeechikt- verktariug voor den rnilitiedienst te .verkrijgen. De bemoeiing van die personen kan in geen enkel opzicht tot afkeu ring van den betrokkene leiden, ter wijl de raadpleging van die pciso ncn den ingeschrevene slechts gelde lijk nadeel kan berokkenen. Tevens wordt met nadruk gewezen oj) het bepaalde in artikel 206 van hot Wetboek van strafrecht, luidende als volgt: „Mei gevangenisstraf van ten hoog „Mo twee jaren wordt gestraft- „lo. hij, die zich opzettelijk voor „den dienst bij de militie ongeschikt „maakt of laat maken; „2o. hij, die een ander op diens „verzoek opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. Indien in hetlaat- „ste geval het feit den dood ten ge- „volge heeft, wordt gevangenisstraf „van ten hoogste zes jaren opge legd." KINDERKOOR PRINSES JULIANA Zaterdagavond werd or een gezel lig feest gevierd in> bet gebouw Musis Sacrum, aan de Ged. Oude Gracht, door liet 'vinder-Zangkoor Prinses Juliana, mot zijn ijvengen directeur, den hoe." N. Hoogerwerf. Zooals men weet lieeft deze onderaf dealing zich uitstekend gekweten van hare zware laak. de opluistering van den ge houden feestdag in heft Amsterdam- sohe Kwartier op den 30sten April, ter gelegenheid v an K K. H. Prinses Ju liana's verjaardag, door den Kinder Oranjebom). En tot dank daarvoor was door het bestuur van het koor een feestavond georganiseerd. De kinderen moesten om 7 uur in hot gebouw Muss Sacrum aanwezig zijn Nu, er onllrak van de 150 geer. enkele! Bij mond© van den voorzitter, den heer Bakker. \v erd deze feest avond met een toepasselijk woord ge opend en daarna gezongen liet Wil helmus en het bed „Wij willen Hol land houden', waarna de voorzitter het woord ga' aan den lieer A. de Beer ,ote vooiritter van de hoofdver- eeniging Kinder Oranjebond, Deze bracht in z jn toespraak een woord van ditnk ten eerste aan den heer N. Hoogerwerf, voor den schoenen zang, dien hij ten gehopre heeft doen bren gen op den feestdag, op 30 April. Ten tweede aan de kinderen, en niet min der aan de bestuursleden. Spr. wekte do kinderen tot ijver op, on veronderstelde dat er van het Kin- derzangrkoor Prinses Juliana veel te verwachter, was. Deze toespraak werd met daverend applaus beantwoord. Na het zingen van. verschillende liederen, werden er voordrachten en samenspraken gehou den, die succes luidden. In de tusschenpoozen werden limo nade en verschillend© versnaperingen rondgedeeld. Zoo werd den kinderen in den loop van den feestavond een verrassing bereid, en wel een lombo Ja, diie lioel wat blijde gezichten gaf. Tenslotte werden nas enkele liedo ren gezongen. Hierna dankte de voor zitter den heer N. Hoogerwerf en me- clebostAjurdars on allen die medege werkt hadden tot het welslagen van dezen feestavond. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De gevolgen van slechte spijsvertering. Het bloed wordt gevormd door het voedsel, dut wij tot ons nemen, en indien de maag, gal en ingewanden behoorlijk werken, wordt liet voedsel omgezet in rijk, leven-gevend bloed. Gezond en kraointig bloed geeft een gezond en- krachtig lichaam. Doch wanneer liet voedsel niet be hoorlijk verteerd wordt, gaat het gis ten en er vormen zich schadelijke stoffen, die in het bloed worden opge nomen en zoodoende tal van kwalen met ziöb brengen. Gij gevoelt u ge drukt en krijgt last van hoofdpijn. Uw tong wordt beslagen, gij krijgt een onaangenameu smaak in den mond, en last van brakingen en hart water. Uw eetlust wordt gering, om dat uw voedsel u hindert en maag pijn bezorgt. Uw huid wordt geel. uw lexer werkt niet meer behoorlijk en gij hebt hinder van de gal en gij gevoelt u ten slotte ellendig. Door een kuur niet Foster's Maag- pillen worden alle spijsverterings organen versterkt en gereinigd. Hun werking is zacht en weldadig en zij zijn de best-bekende medicijn voor alle ongesteldheden der maag, lever en ingewanden. Zij bezorgen u een gezonden eetlust en regelen de vloei ing der gal, die uw voedsel verteert en gezond en krachtig bloed maakt. Foster's Maagpilleu zijn te Haarlem verkrijgb. Lij K. v. Eden, Spaaane en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 k f 0.65 per /TCx fiao0ü Qf f 3 go per zes flacons. Eischt de ecmte en weigert elke flacon, die niet voorzien Ls van nevenstaand han delsmerk. Als gij Uw kind gezond, vrooiijk en frlschl van geest wilt zien op T groeien, geeft hot dan Dr. HOMMEL S Iiaematogen. WAARSCHUWING; Men vrage uitdrukke- I lijk den naam Dr. HOMMEL. bit de HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. De Raad vergadert op Donderdag 28 Mei 1014, des namiddags Ie 1 uui precies. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der Do vorst van Albanië en zijn familie. Scphie Wilhelm. Boven links: Koningin Sophie. Boven rechts: Koning Wilhelm. I BenedenDe kinderen van het v I slenpaar en hunne lijfwacht. ergaderlng van 30 April en 7 Mei 191-4. 2. Ingekomen stukken en mededee- Hngen. 3. Verzoek van den lieer M. N. Mcl- chior te Oudewetering, om eervol ontslag als gemoerde-genoeaheer. 4. Voorstel lot benoeming van een gemeente-geneesheer voor een ge deelte van wijk V. Voorgedragen wordt de lieer Bout hoorn, praktiseerend arts te Lcimui- den. 5. Verzoek van Mej. A. Eggink-Tim- rnerman, om ontslag als gemeente- vroedvrouw. 6. Aanvraag crediet voor ontvangst eere-comtté enz. turnfeest. 7 Vaststelling vrtn een motor- en rijwielverordentng. 8. Rondvraag. ESPERANTO. Te Hoofddorp zal bij voldoende deelneming een cursus, worden g© opend in Esperanto. Voor deze omge ving is dit al heel iets bijzonders. Men kan echter merken dat er in de ze landelijke omgeving steeds meer drang naar ontwikkeling op velerlei gebied komt. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Onder presidium van den Burge meester, den lieer Beeckmon, verga derde Dinsdagavond de gemeenteraad om half acht Afwezig wae de lieer Snije'r. De agenda luidde: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoe ming Stembureau. 3. Administratief ambtenaar Bureau Publieke Werken. Kasgeld-leening. 5. Kohieren Sciioolgeld. 6. Aanstelling makelaar. 7. Reclames plaatselijke directe be lasting naar ttiet inkomen. a een vraag van den heer Bück- maun, die door den Voorzitter beant woord wordt, worden de notulen goedgekeurd. De ingekomen stukken en mededeel ingen nemen oen groot deel van den tijd in beslag. Allereerst wordt bericht dat een schrijven is in gekomen van de Nat Chr. Gelieel- 0 n thoodersver ee n iging, houdende een dankbetuiging voor toegestane subsidie.. Dan deelt de Secretaris mede, dat- een schrijven is ontvangen van don lieer M. C. Snijer, waarin deze voor ïnet verdere lidmaatschap van den Raad bedanikt. De heer Bakkenhoven, die ook be dankt, heeft als raadslid, verzoekt eer vol ontslag als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Op voorstel van B. en W. wordt hot ont slag verleend. De Jieeran Ge'rko en Va rek amp, ge- meeuto-genoe&lieoren, hebben een ver slag over den gezoridheddstpesbaiwi der gemeente aan den Raad gez- den. Naar aanleiding Ihiervan 1 na spreekt de lieer Bilckmann den slech ten toestand van ee-n 10-tal woningen aan de Prinsenhof straat. De Voorzitter antwoordt den hoer B. met de mededooling, dat deze wo ningen reeds lang cup de nominatie stuan, om onbewoonbaalr xorklaord te worden. Wat het onhoudbare em- merstelsel betreft, de huiseigenaren, wier eigendommen in dit opzicht nog zoo achteraan komen, zullen worden gewezen op de politieverordening, die de verbinding tuasdhen privaten en gemeenteriool verplichtend maakt Ook de heetr Slagveld klaagt over den sanitairen toestand der woningen aan do PrinsenhoCstraat, terwijl de heer Stom mededeelt, dat hij in de ItondxTaag het oog van de overige Raadsleden had willen vestigen op den treurigen woningtoestand in de gemeente. Bij deze vraagt bij nu den voorzit ter, deze zaak tot oen punt van be- aprekiing te willen maken op de vol gende Raadsvergadering. De voorzit ter belooft dit. De heer Slagveld besproolet de .pinn en, die de eigenaars van de bewuste lien perceel en ptibben. De burgemees ter wijst er op, dat men moest kun nen 'rekenien op de medewerking van •hen, die in staat zijn in de gemeente te touwen, waarop de 'beer Slagveld antwoordt, dat dan die Raadsleden, die in de gemeente huizen bezitten, de overige eigen a-reu vóór moeten gaan, waarop het lid, waarop d/it laatste blijkbaar van toepassing is, eens glimlacht. De burgemeester sluit verdere dis cussies, de hoop uitsprekende, dot de woorden van den heer Slagveld den noorfa'gen indruk op de eigenaars zul len hebben gemaakt. Den lieer Paap, die om ontheffing verzoekt van slrandpacht, wordt dit toegestaan. De St. Clara-stiehting verzoekt een tent aan het strand te mogen plaat- I, waar de kinderen bij ongunstig woer kunnen vertoeven. Op voorstel van den heer Koning zal hieromtrent advies gevraagd wor den bij de gemeente-doctoren. "Uit een schrijven van de Zandvoort- sehe Winkelïersvereeniging betreffen de liet staan met karretjes aan bet einde van de Kerkstraat, ontspint zich een langdurige discussie, die tot re sultaat heeft, dat de zaak aan B. en \Y. overgelaten wordt. Een vraag van de Vereenigiug van Nedeilundscli© gemeenten om toetre ding van de gemeente Zandvoort, oixlt aangehouden. Omtrent de ontvangen rekoning- coursnt van het Waterleidingsbedrijf wordt den heeren Stom, Groen en Bückmann verzocht, verslag uit te bron gen. Voor de aanstaande verkiezing voor don gemeenteraad, welke zal gehou den worden op 17 Juni (herstemming 25 Juni) wordt na verkiezing 't stem bureau aldus gevormd W. Beeck- mftM, voorzitter, de hoeren Stom en Collot d'Escurv, loden, cn de heeren Zwaan cn Bückmann plaatsvervan gende leden. De administratieve werkzaamheden van de afdeeling Publieke Werken blijken zóó le zijn toegenomen, dat B. en W. voorstellen, een administratief ambtenaar aan te stellen, die tevens eonigsains technisch ontwikkeld zal moeten zijn, op een jaarwedde van 300 Na ©enige vragen van den lieer Slagveld en oenigo opmerkingen van don lieer Van der Plas, .over hut voor de ambtenaren eenigszins grievend rapport, opgemaakt door oen accoun tant, wordt het voorstel van B. en aangenomen. Daar door verschillende omstandig heden op het oogenblik geen kas geld voorliaudeu is, en do gemeente eiken dag weer nieuwe uitgaven moet doen, stellen B. en W. voor, tpt een kas- goldloening over te gaan van /2Ü.OOO h 4 1/2 pLt., waartoe besloten wordt. De kohieren van het schoolgeld 25.74 en/ 3) leveren, evenals hot volgende punt, waarbij de heer P. v d. Geer op zijn verzoek tot makelaar aangesteld wordt, geen stof tot dis cussies. Als badmeester bij de kostelooze baden wordt benoemd de heer Kees man. Bij de Rondvraag verzoekt de lieer Stom om uitbreiding van politietoe zicht met Pinksteren op den Hemel vaartsdag heeft hij op het strand er gerlijke tooneeltjes te zien gekregen. De heer De Koning vraagt om ver betering van den weg naar de vuilnis belt. Hierna ging de vergadering over ii geheime zitting. FELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. D e „K urlax' van Zand voort. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde odthaesie aan het tot den Minister van BiitJienlandsch© Za ken door de gemeente Zandvoort ge richte adres, i. z. instelling van een Kurtax, niet te betuigen. De voor gestelde belasting zou h. i. eon onge lijke drukking uitoefenen op de men- sohion omdat zij hen belast, ongere kend hun inkomen en hun stand van loven in de plaats xvaar zij logee're.n. Voorschot uit'8 R ij k 3 k a s. 11. en VV. stellen voor om aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot groot f 200.000 of zooveel minder als in verband met de kosten van de uit te voeren bouw plannen op van de gemeente in erf pacht to verkrijgen terreinen geitgen aan don Velserdoiinerbuurtvveg en de de Kijpstrant en Willem Barendsz- straat zal noodig blijken ten behoeve van de verstrekking aan de Woning- bouwvereeniging Veisen te Velsen van een even groot voorschot. De veroeniging stelt zich voor te bouwen: 1. te Velseroord 78 woningen, waar van 28 woningen van een weekhuur van f 3.45, bevattende 2 woonkamers, een keuken en 2 slaapkamers en 50 woningen van een weekhuur van f 2.85, bevattende 1 woonkamer, een keuken en 3 slaapkamer;; 2. te IJmuiden 33 woningen (type A) van een weekUmur van f 3.55, to vattende 2 woonkamers, een keuken en 3 slaapkamers, met een frent- breedte van 5 NL en 10 woningen (type B) van een weekhuur van f 3.95, bevattende 2 woonkamers, een keu ken en 3 slaapkamers, met een front- breedte van 5.50 M. De oppdrx lakte der woonkamers van type A. wisselt tusschen 11 vierk. M. en 12 vierk. M., die van type B tusschen 11.50 vierk. M. en 16.50 M2. Pers-Overacïit 't Aio Handelsblad schrijft o.a.- Denemarken en Nederland zijn beide steunpunten van dien Neder- duitschen stam langs de zeeën van Noord-West-Europa, die, op srnal en beperkt gebied, een eigen levens krachtig karakter tot ontplooiing heeft gebracht. Vrijheidsgeest en zin voor eigen recht, persoonlijke wil, soms tot het overa&U/ge toe zijn daarvan, gepaard aan een onmisken bare vruchtbaarheid voor rijke le- vensbeschaving, de diepgegroefde trekken. En dit gaat niet heil alleen aan. Zij hebben te rechter- en linker zijde nog hunne buren, in België en in de twee volkeren van het Scandi navische Schiereiland. Er is iels treffends in do macht van liet Kleine, welke zich in elk van die landen openbaart, getiecl ia overeenstemming trouwens met dien voor Ge persoonlijkheid, die het NedorduiUsche, het Friesche, liet Noorsche volkskarakter eigen ziir.. Vraagt men, waar gezonde cconomi tsc-hc, waar gezonde moreele. ook ge zonde democratische ontwikkeling he den len dage op voorbeeldige wijze hand in hand voortschrijden, dan ruag gewezen worden op deze rij van kleine koninkrijken, van de Noord tot de Oostzee. Zij bewijzen daarme de hun recht van bestaan, als waar devolle factoren in de wereld. Dit, wat de lichtzijde betreft. Doch daar blijft het niet bij. Er tegenover staat immers 't feit dat ook het gróóte, liet massale, heden t>.n dage meer dan ooit in zijn macht uitkomt. De macht, die met groote uilen werkt en over fijne nuances grenzen heen ziet, die geneigd 's, liet al-omvattende voorop te steller en waarbij, ja, het persoonlijke ook wel eens in de klem wordt gebracht, althans veronachtzaamd. oor dit feit staan ook wij en zij. Aan do verschillende kanten rijzen, trotsch en zelfbewust, de groote staaiseigenschappen. die, van eigen drang naar ontwikkeling vervuld, over het kleine grut om hen neen, vaak onwillekeurig, héén denken. Men behoeft geenszins op verove ringsplannen te doelen; waarvoor immers op hel oogenblik ook geen reden te zien ware. Op geheel vreed zame wijze kunnen de belangen van liet kleine meer achteraf worden ge bracht dan goed cn noodig is. Wanneer dit alles goed wordt be seft, dan gaat men ook een diepere beteekenis, althans mógelijke betee- kenis, toekennen aan dit zijn van hel Deensche Koningspaar ten onzent; aan de klanken van het bezoek in Bclgié die medo hierheen zijn geko men; uaa <te indrukken, welke zij mede zullen brengen naar den Soi.t- Wij Welen te goed, dat een poli tiek van militaire verbonden voor kleine staten minstens een onding is, cn op zijn best een gevaar, om in die ridding ie adviseeren. En even zeer zal het duidelijk zijn, dat agres sieve of zelfs provocatieve, of vindi catieve gezichtspunten geheel blijven uilgesloten. Inmenging in den staat kundigen status quo, of in anderer binneniandsche aangelegenheden be hoort er zeker niet bij". Maar de wensch mag worden geuit dat er uit deze bezoeken meer, c-n meer geregelde, mogen voortkomen Dat zij over en weer mogen wórden bevorderd, ook tusschen de andere genoemde landen. Dat een beicidvolle diplomatie het tot eene uitgesproken hartelijke verstandhouding tusschen Nederland en Denemarken niet allseu tot eene vreedzame entente tus schen de kleine landen van Noord en West-Europa, zal weten te leiden. Eu dat tevens met bewustzijn de vele wisselwerkingen zullen worden ver levendigd, welke op allerlei gebied in de lijn liggen van deze natiën, die el kander eigenlijk te weinig kennen, en die ondanks het vele waarin zij verschillen en ondanks hunne, al weer natuurlijke, terughoudendheid zoo goed zullen doen, in een ge zamenlijke verstandhouding te ver keer en. Het zal voor hen eene aangewezen gelegenheid zijn te doen, wat voor elk hunner eon innige wensch is, niet alleen, maar een plicht tevens: hun e'gen wezen, en hun recht van bestaan Ie onderstrepen. Gemengd Nieuws SJACHEREN IN ORDF.N EN TITELS In de Vorwarls zet ^le tociaal-de- mocratische afgevaardigde Lleb- knecht zijn onthullingen voort. In de eerste plaats brengt hij nieuw mato» riaal voor. de beschuldigingen tegen den overleden generaal Von Linde nau. Niet alleen zou deze een uitge- breiden handel in orden en titels heb ben gedreven, maar eveneens zou hij van zijn macht hebben misbruik ge maakt om zijn geldgevers vuordeelige contractc-n te bezorgen met het leger bestuur. Eveneens verklaart Lieb- knccht nog over tal van bewijzen te beschikken omtrent de knoeierijen van dr. Ludvvig, den vice-president van het verbond tegen de Sociaal-de mocratie. Tegenover olficieele verklaringen en onthullingen houdt Liebknecht voj, dat dikwijls buiten de betrokken de parlementen om. titels en orden kon, den worden verkregen. En hij wijst in de richting van de hofhouding van de keizerin, waar een beambte, die thans niet meer in dienst is, door bemidde ling van een dame, die in een condit- torci in de buurt van het pai -is haar hoofdkwartier had opgeslagen, tegen goede betaling de liefhebbers van ti tels en orden zijn diensten verleende. Liebknecht geeft in de ..Vflrvvarts" een prijscourant van titels en mden, dio niet alleen op Pruisen betrekking heeft. Duur zijn de leveranciers zeker. De titel van professor kost zeker wel 25 000 M, in Pruisen althans; in Co- burg en andere bondsstaten komt men met 20 000 toe; de titel van hof leverancier van kei/er of keizerin kost 15.000 M., die van kroonprins of kroonprinses 10.000 h 12.000 M., hei :oedkoopst is de titel van hofleveran cier in Waldeck. 5000 M het duurst is een adelspraedicaat dat in Pruisen 300 a 400.000 M in C.oburg "250 000 M. kost. Hei heet dat de justitie naar aanlei ding van de beschuldigingen van Liebknecht een onderzoek zal instel len en „wellicht" lot vervolging van de „Vörvvarts" cn Liebknecht zal oven gaan. KINDERHANDEL. Ilel Napelsche blad „II Maltino" bc- atle korten tijd geleden opzienbaren de berichten over een wijdverlaktcn kinderhandel in lalic De zaak word onderzocht en hierbij zijn (aldus meldt de Romeinscho correspondent van du „National Zei lung'') ergerlijke en bijna ongelooflijke toestanden aan het licht gekomen. Zoo haddon per sonen van aanzien te Cnserta een ge heel corps agenten in dienst, die met gróote sluwheid de bepalingen van de wet, welke emigratie van minderjari ge kinderen verbiedt, ontdoken. Den ouders van de slachtoffers werd een toelage beloofd van 200 lire per jaar; de kinderen zouden goede voeding en uitnemende behandeling krijgen. De arme ouders ineenden zulk een gele genheid om hun kinderen in betere omstandigheden ie plaatsen, niet te mogeu laten voorbijgaan. De slachtoffers werden als school kinderen. die met hun onderwijzer een studiereisje maakten, over de grens gebracht. De berichten uan do ouders werden dan steeds spaarza mer en van de geldzendingen was na tuurlijk in het geheel geen sprake. De meeste kinderen moeten naar Noord-Anierika veischccpi zijn. EF.N' GRAPPIG VOORVAL. Mag een meisje omkijken, wan neer een heer achtc'r haar aanloopt op zijn vingers fluit? W ij dachten van niet, maar nu is heft misschien met meer onbehoorlijk, want prinses Mary heeft het gedaan. Zij wandelde met haar moeder, de koningin van Engeland, in Bushey Park cn zij verloor lmar zakdoek natuurlijk iet opzettelijk juist toen de heer Conquest, die te Sunbury woont en lid van heft lagerhuis is, achter tiaar liep. Hij zag natuurlijk niet wie hij voor zich had. toen hij den zakdoek vond. Ilij liep de dames achterna cn floot op zijn vingers zoo hard als hij kon om haar aandacht te trekken. Prinses Mary hoorde het fluiten en het draven en keek om. Kind, wat je! zei haar moeder knorrig, de prinses zag een lid van hot ldgerlwiis met (Paar zakdoek aanko men en luis Lorde dus niet naar de ormaning, maar dankte den heer Conquest heel vriendelijk cn beleefd. Deze bleef evenwel verbluft staan: Waar heb ik die dames meer go- zien, dacht hij, met zijn gestrekte-a ■vinger tusschen zijn wenkbrauwen. En toen op eens begreep hij wal voor zakdoek luj gevonden tod, her innerde zich zijn gefluit, kroeg een kleur en schaamde zich diep, zoo ver telt het N. v. d. D. PRINS OSCAR VAN PRUISEN VERLOOFD. Prins Oscar van Pruisen, de vijfde zoon van den Keizer, is verloofd mot gravin lua Marie von Bassewitz, tweede dochter vau den staatsminis ter van Mecklenburg, graaf Basse- witz-Levotzow. Dc Keizer had den prins vergunning verleend 'n morganatisch huwelijk te sluiten. Omtrent liet tijdstip van liet huwelijk is nog niets bepaald. DE MUITERIJ DER GRIEKSCIiE troepen. Een telegram bracht dezer dagen het bericht, dat oen Grieksclic luite nant, Fouridis gehcelen en te Laniia in garnizoen, met 250 man van zijn compagnie zich meester gemaakt had van een schip cn den kapitein gedwon gen had naar Santo Quaranta koert te zetten, waar de Grieken zich aan de zijde der Epiroten wilde scharen. Over de wijze, waarop hun pion mi» lukte, worden uit Athene aan de Tel de volgende bijzonderheden gemold

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6