Ci o v. Voorwerpen. Ti rug te bekomen bij Hurkmans, Brouwersstraat 129, f'.-ii lepel. J. M. de Nijs, Houtmarkt 55, een taschje H van Gelderen, Bil- derdijkstraat 10. een portemonnaie niet inhoud. A. van Dijk, Oranjeboom- s'rnal 188. twee kerkboekjes. J. de Zwaeer. Haarlemmerliedestraat 25, ecu portemonnaie met inhoud. H. I.oovozijn, Voorzorgstraat 75, een boe zelaar C Sleenman, Kloosters!iaat 55. een halsband met penning B. Si mons, Schagchelstraat 28, een taschje met inhoud. L. Grootendorst, Korte Begijnestraat 23, een portemonnaie met inhoud. VV. Veldhuizen, Turf markt i rood, een schilderskwast \V. IVck, Rozenprièelstraat 39, een bril. G. J Tromp. Kruisweg 30 rood, een etui met inhoud. EX. VRIJE EN ORDEOEFENINGEN. Haarlem. 5 Juni. Geèx. 2 cand. Ge slaagd de heer M. J. Schut, Den Hel dor. KORTSLUITING. Vrijdagmorgen te 10 minuten vóór elf ontstond op de Rozengracht bij de Westermarkt te Amsterdam in een wagen der Electrische Spoorweg- Maatschappij, op weg naar Haarlem, kortsluiting. Eén oogenblik sloegen zelfs de vlammen uit. Met eigen mid delen werd het vuur- gebluscht. Een hulprrotorworren sleepte het bescbadisde rijtuig naar de remise xoo meldt de Tel. STRAATWEG AMSTERDAM- HAARLEM Van de omlegging van den straat weg HalfwegHaarlem door het aan één ziide leggen der tramsporen, komt dit jaar nog niets; in 1915 zal het gedeelte westelijk van Halfweg tot Haarlem gedaan worden, doch het verrichten der wegverbeferingen in het dorp Halfweg zal nog enkele jaren duren. INGEZONDEN MEDF.nEF.LTNGEN k 30 flta. T>er regel. Mevr. G.y. d. BRINK, Gorsetlère KEIZERSGRACHT 717 ('orgsH'^p A'da m. TeUf. 1751 ATELIERS VOOR REPARATIÈN. Algemeens zwakte. De toestand van algemeene zwakte is ar een die het aliormeost voor komt. Dat is geen bloedarmoede, maar het lijkt er veel op; in alle go- val, indien men er niet op iet, loopt het er op uit. De algeineeue zwakte wordt veroorzaakt door algemeen© vertraging van alle functies, die tot oorsprong heeft een slechte voeding, der organen door het bloed. Daaruit volgt dus, dat men de hoedanigheid van het bloed moet verbeteren, het ,-errijken en zuiveren. De Pink Pil len verrijken en zuiveren hel Jbloed. Iedere gift der Pink Pillen heeft dal gevolg, zoodat gij met iedere pil een verbetering ondervindt. De Pink Pil- Jen zijn onovertroffen tegen de bloed armoede, de bleekzucht, de neuras thenie, de algemeene zwakte, do maagpijnen, schele hoofdpijnen en rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 de doos en a f 9 de 6 doozen aan het Generaal-Depöt der Pink Pillen. Da Costakade no. 15, Amster dam; J J. Göppiiiger, Haar lem. W. A. Schouten, drog. te Lieee; en in elle goede apotheken en drogis ten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. 'ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN HAVRLEMSCHEN VOETBALBOND. Do II. V. B. vergaderde Vrijdag avond in café Neuf, onder presidium van Jhr. C. L. van Lennep, die in een openingswoord wees op 't goen de II. V. li. in de bijna 15 jaren van zijn Les taan verricht heeft Twintig aangesloten vcrecnigingen waren vertegenwoordigd. Goedgekeurd werden de jaarversla gen van den secretaris-competitie lei der, den heer P C. van Arkel, en den jH'iiiiingmeester, den heer G. H. Kaars .Sijpesteyn. Er bleek uit, dat de Bond in blooicnden toestand verkeert, en dut het afgeloopen seizoen kalrn en vlot verliep. In kas is een batig saldo van /87 de penningmeester wees or op, dat de post „boeten" zoo hoog is, hetgeen moet worden toegeschreven aan de minder nauwkeurige adminis traties der vereenigingen. Aan do competities was groots deel neming. In de eerste klasse werd Haarlem III met sprekende cijfers kampioen, en II. F. C. III nummer twee. De strijd was hier vooral in het midden van de competitielijst span nend, terwijl in de lagere afdeelingen vaak fel gekampt werd om den eere- titel. De grootere competitie-afdeelm gen bleken bij de vereenigingen zeer in den smaak te vallen. De aftredende kascommissie, die tot décharge van den penningmeester ad viseerde, werd bij acclamatie herko zen. Bij do bestuursverkiezing deelde Jhr. C. L. van Lennep mee, tot zijn leedsvezen geen herbenoeming meer te kunnen aanvaarden. Hem werd in eenige hartelijke woorden door den heer F. Davidson hulde gebracht voor hetgeen hij vele jaren achtereen als bestuurslid voor den IL V. B. gedaan had. Bij acclamatie werd de heer Van I.ennep tot eerelid van den Bond be noemd. Het bestuur werd daarna samenge steld uit do heeren F. Davidson (voorzitter) J. D. Bijleveld (vice- voorzitter) P. C. van Arkel (secr.) G. H. Kaars Sijpesteyn (penningm.) K. II. Koster, v. d. Aart en Kooien (commissarissen). Hij de rondvraag werden een aantal opmerkingen gemaakt en beantwoord, die ineer speciaal de huishouding van den H. V. B. betroffen. Alleen dient nog even medegedeeld, dat in den loop der vergadering een harteliik woord van waardoering door den voorzitter werd gewijd aan 's heeren Van Arkcis arbeid voor den Haarleui- schen Voetbalbond. De sccreiaris-competitieleider was de eenige, die bij de bestuursverkie zing «lle uitgebrachte stemmen op zijn naam kreeg. GROOTE INTERNATIONALE WEDSTRIJD VOOR WATE R-VL1EGTOESTELLEN. Ter gelegenheid van de openstel ling der zeehaveninxichungen van Brussel zal, naar men weet, de Bel- gisclie luchtvaartclub een grooten in ternationalen wedstrijd van water- to ets tellen organiseeren onder, don naam Drie-stroomen rondvlucht. De luohtvaartcluib wil 'tiet bewijs leveren dat bet watervliegtoestel, dat tot nogtoe uitsluitend als oorlogsma chine gebruikt werd, ook andere diensten kan bewijzen. Men herin nert zich, dat de luchtclub twee jaar geleden reeds een meeting te Tamise hield, welke ondanks het sleeMe weer groote belangstelling vond. De nieuwe wedkamp schijnt op nog meer belangstelling staat te kunnen maken. De deelnemers moeten drie gebieden doortrekken en den loop van 3 stroomen volkomen volgeD, n.l. de Schelde, de Maas en den Rijn. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Voor den Indischen dienst 13 be stemd ter benoeming tot tijdelijk gou- verriements-genpesheer bij den bur- gerl. geneeskundigen dienst de heer F. A. van der Breggen te Bloemen- daal. HAARLEMMERMEER. HelWltteKruie. Ingevolge een besluit van de alge meene ledenvergadering van de afd. Haarlemmermeer van Het Witte Kruis zal voorloopig worden afgezien van het plan te Hoofddorp aan de Genie vaart, een badgelegenheid te bou wen. Hiervan zal aan het Ministerie van Oorlog kennis worden gegeven, doch tevens zal getracht worden, de reeds verkregen vergunning tot bouwen van dit badhuis te behouden, om dit b.v. het volgend jaar uit te voeren, zon der dat daarvoor een nieuwe ver gunning noodzakelijk zal zijn. Van uitstel zal dus geen afstel komen? 9 c ho ol v e rzuim. Het slaat er met het schoolverzuim in dezen lijd niet al te best voor. nu zoovele jonge handen gebruikt kun nen worden voor arbeid in het bieten veld. In sommige scholen, b.v. voorna melijk aan school 5, is het verzuim van groote beteckenis, zoodat enkele lclcs-en slechts half bevolkt zijn. Het is toch eigenlijk treurigI BEVERWIJK. Brandweer. De heeren M. Teer en P. II. Majoor hebben hun ontslag als commandant resp. brandmeester bij de plaatsetüke brandweer ingediend, omdat naar hun meening het gemeentebestuur voor dezen tak van dienst te weinig belangstelling toont. Vervolg Binnenland. EEN SCHIPBREUK. De Russische sleepboot ,,Newa" is gisterenmiddag door het hevige rollen waardoor zij zware slagzijde verkreeg, volgeloopeu en gezonken in de vaar geul ven den N;euwen Waterweg. De bemanning, bestaande uit twaalf per sonen, allen Russen, en do loods, werden door de stoomloodsboot gered en te Hoek van Holland geland, van waar zij per trein naar Rotterdam terugkeerden. Het schip ligt ongeveer 50 meter bezuiden de vuurlijn en 500 meter in zee. Alleen een gedeelte van de pijp is zichtbaar. Dit schip was van de Internationale Sleepdienst- Maatschappij gekocht voor de Russi sche regeering. In opdracht van dat gouvernement waren aan Burger- hout's Machinefabriek aanzienlijke veranderingen aan het schip aange bracht cn vertrok het gisterenmiddag van Rotterdam met bestemming naar SebastopoL H. J. POUTSMA. Onze landgenoot de heer II. J. Poutsma, de uit Zuid-Afrika verban nen urbeidersleider, is te Christiania door een tandem aangereden, tenge volge waarvan hij vrij ernstig ge wond werd TWEEDE KAMER. Marine. Het wetsontwerp tot toestaan van een aanvullingskrediet op de loopen- de marinebegrooting ten behoeve van een gewijzigd wervingstelsel, werd m de afdeelingen niet onverdeeld gun stig ontvangen., omdat verscheidene leden liever een afzonderlijke wette lijke regeling hadden gewild voor zulk een belangrijke zaak. Andere leden echter achtlen den gekozen weg juist goed, omdat bij de uitvoering allicht veranderingen zullen noodig blijken, die dan zonder wetswijziging kunnen tot stand komen. 1-Iet plan zelf vond waardeering zoo wel omdat het een eind tracht te ma ken aan de kinderwerving als omdat het tekort aan personeel nijpend is. Gevreesd werd, dat bij mislukking van deze poging zou worden overge gaan tot het stelsel van militievloot. en voorts werden vele klachten verno men omtrent den thans hecrschenden geest aan boord. Tal van wenschen omtrent verbete ring werden geuit ten aanzien van de bevordering, de kleeding, de behande ling van verzoekon, enz. Geklaagd werd over den invloed van sotnmigo vereenigingen en leiders. Anderzijds weet men den geringen toeloop vvoer aan het niet wegnemen van grieven en nam men den Bond van minder Marine-personeel in bescherming. Onder do aanbevolen middelen tot verbetering kwamen voor het bevor deren van eon intiemer omgang tus- schen officieren en minderen, salaris verbetering, verbetering van voeding. Uit de verhouding tusschcn het aan tal zich aanmeldondeu en hot aantal aaugenomenen werd twijfel afgeleid, of men wel voldoenden prijs stelt op de werving van vrijwilligers: 111 1904 was het 42 pCL. in 1912 slechts 20 pCL Er waren leden, dm vrees uitspra ken, dat door de marine werd aange stuurd opeen zeemilitie, waarom men liet instituut van vrijwilligers opzette lijk zou doen mislukken. Hiertegen kwamen andere leden met kracht op. Zij achtten dit ontwerp juist het bewijs van het tegendeel. In veel opzichten wei-den de voor nemens der Regeering geprezen, zoo b.v. dat om den matrozen ambachls onderwijs te geven en de toekenning van een spaarpenning. Aanbevolen werd nog de afzonder lijke opleiding voor den dienst in In- dië in samenwerking met inlandsch personeel. Tal van detailvragen werden tot den minister gericht. Geklaagd werd, dat de memorie van toelichting weinig licht verschaf te omtrent de financieele gevolgen, vc-hotiden aan de reorganisatie. ..len 1 oeg, of het bericht in de pers, volgens hetwelk de schepelingen zich zouden moeten verhinden geen lid van militaire bonden te worden, waarheid bevatte. Rechtszaken ZIEKTEWET. De 6e' Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft Vrijdag uitspraak ge daan in de zaak tegen Dr. J. Wodijer rector aan het Bijzonder Gymnasi um, Keizersgracht 495, die doour den kantonrechter was veroordeeld tot tweemaal f 5 boete subs, een dag heoh tenis, terzake dat hij op 10 Juni 1913 den heer J. M. Muller als onderwij zer had toegelaten zonder overleg ging van een vaccinobewijs en dat hij geen lijst, aangevende wie In den loop van 1892 aan de school waren toegelaten, aan den burgemeester ibad overgelegd. De kantonrechter liod hem vrijgesproken van liet ten laste gelegde, dat hij als hoofd der school de hier voren J>edoelde lijst niet had aangelegd. Van dit vonnis was zoowel door Dr. YVoltjer als door het O. M. hooger be roep aangeteekend, vanwaar de zaak op 22 Mei j.L voor de rechtbank dien de. Tot een principieele beslissing, ge lijk do verdediger Mr. Bijleveld ge hoopt had, kwam het nu niet. De rechtbank, overwoog, dat de heer Md!Ier alreeds 20 jaar aan de school verbonden is en dus naar het spraakgebruik niet kan worden be weerd, dat hij op 10 Juni 1913 daar is toegelaten om onderwijs te geven. Zij vernietigde het vonnis van den kantonrechter in zooverre, dat Dr. Woltjer werd vrijgesproken van hejj sub I ten laste gelegde, n.l. het toela ten van den heer Muller zonder vac- cinebewijs. Met de vrijspraak van (hbt niet aanleggen van een lijst als be doeld hij art 17 der Ziektewet, ver- eenigde de 'rechtbank zich. Voorts achtte zij het niet inzenden van een lijst aan den burgemeester niet straf Ibaar en ontsloeg mitsdien Dr. Wolt jer van rechtsvervolging te diör zake MISHAI DLLING DOOR EEN ONDERWIJZER. De Rechtbank te Almelo heeft een onderwijzer te Marke Losser wegens mishandeling van een 5-tal leerlingen der school aldaar veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 d. hechtenis. De eisch was f 25 boete, subsidair 25 dagen hechtenis. Letteren en Kunst NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen No. 3 van Serie 2: Groote Mystieken, uitgave van de HoUandia Drukkerij, behandelende: Jacob Bolime, De llollandia-drukkcrij (Baarn) zendt ons twee boekwerken toe, die betrekking hebben op de hygiëne. Het ccne is getiteld Mannenleed een vertaling van Dr. Guslav Ried- lin's werk. Het tweede boek is eveneens een bewerking naar Dr. Riedlin. Dit be handelt de ..Grondoorzaken der ziek ten en de ware geneesmiddelen. Het is gebaseerd op do nieuwe atoomleer en is zoo bewerkt, dat het niet alleen voor geneeskundigen, maar ook ontwikkelde leken bruik baar is. Zooals men bemerkt, is de schrij ver een aanhanger van moderne ge neeswijzen. Ilij schrijft er zelf ook van, dat het theorieën zijn, die nu nog door de medische wereld ver worpen worden, maar toch zeker in de toekomst aldus Dr. Riedlin, zullen worden aanvaard De schrij ver ziet in het menschelijk lichaam meer dau een machine en erkent daarin ook de werking van geestelij ke krachten. Hoe dat zijn moge, het is een ern stig geschreven werk, dat de belang stelling waard is voor degenen, die zich voor deze materie interesseeren. Verzekering legen Werkloosheid, rapport betreffende den stand en de ontwikkeling der werkloosheidverze- kcring en over een van Rijkswege te treffen r geling, uitgebracht door een commissie, ingesteld door het be stuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen Mei 1914. Het boek is het resultaat van de 6tudie eener commissie, waarin sa mengevat zijn de resultaten van den arbeid van die sub-commissies. Deze drie stukken behandelen: a. een alge meen gedeelte door den heer 1. ran der Tempel geschreven en behelzend de opvattingen der commissie in den koers, die thans moet worden geno men; b. een verzameling van mate riaal omtrent de werkloosheidverzo- ltorïng in ons land, samengesteld door den lieer J. Syelc; c. een over zicht dei Rijksregelingen in het bui tenland, samengesteld door den heer J. G. Keesing. Het boek geeft derhalve interessant studiemateriaal ten opzichte san dat sociaal-economische vraagstuk. INDISCHE JOURNALISTIEK. De llbld.-correspondent te Bata via seint dat de heer H. Tersieeg, ge wezen hoofd-redacteur van de Java Bode, is benoemd tol redacteur van het Soerabajasch Handelsblad. P. v. ANROOY. Sedert eeruimen lijd loopt te Gro ningen vrij algemeen hei gerucht, dat den heer P. van Anroov, nnmsk- dirigeut te Arnhem, oud-dirigent van het Harmonie orkest, om eere-docio- ruat door den senaat uer Groning- sche Hoogeschool zal worden ver leend bij de a.s. herdenkingsfeesten. W aar men van deze aanstaande be noeming zoo weinig een geheim ge maakt heeft, meenen ook wij van dit gerucht melding te moeten maken. Het is zeer waarschijnlijk dat hot juist zal blijken te zijn zoo meldt de Pr. Gr. Ct. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Gesl. Eerste natuurk. exa men mej. J M. E. Reyers, mej. A. Ilarmsma, de heer W. H. de Jong. Prop ex. theol.: mej. W. A. Kosten, de heer J. Baarslag. Tweede cand. ex. theol de heer J. van Heest. Bevorderd tot arts de heeren G H. Bertrand, J. B. Waller; tot semi-arls de heeren P. A, Greup, J. J. Wolters; tot tandarts de heer P. G. Wium. (U. D.) GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rotterdam (vac. Ve der), A. Hoeneveld te Nijkerk. NED. IIERV. KERK. Aangenomen: Naar Tholen, G. En kelaar, te Wijngaarden. Bedankt: Voor Veetiendaal, B. G. C. Steenbeek, te Dirksland; voor Jisp, H. W. Bosch, te Graft; voor Baickeveen, P. Glas. te Hoogwoud. OUD-GEREF. GEM. Bedankt: Voor Grand-Rapids Mich. N.-A., A. Potwijk, te Rotterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het tweede natuurkundig exa men door de heeren E. Schroder, A. Kuinmer, J. R. Jansma en J. L. -Vrndt. Amsterdam. (Vrije Umtvcrsifceii). Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap de heer G. A. Diepenhorst, op proefschrift „Socialistische Mi nisters en een ndet-aocialistisctie Mi nisterie". JJo.ft. (Tedhniiscihe Hoogeechool). Bevorderd tot doctor in de technische wetenschap de heer E. B. Wolff, w.i. op proefschrift „Temperatuunnetin- gen in een Dieselmotor" en op stellin gen. Geslaagd voor het prop. examen in de bouwkunde de heorcai G. J. P. M. Bolsius en C. B. Posthumus Moyjes, in de mijnbouwkunde de heoren I. 11. J. do Greve en M. P. E. H. Thij- wissen, in de scheikunde de heer F. Scliiff. Le.den. Bevorderd tot doctor in de rechte w ei en schap, op stellingen, de lieer W. A. H. Fuchter, geboren te Toeloeng-Agoeng (Java). Bevorderd tot arts do heer G. A. Sillevis. Groningen. Bevorderd tot arts de hoer J. J. de Vries geboren te Fin- storwolde. Voor het eerste gedeelte artsexamen slaagde do heer J. L. A. Tonetta. Voor het condidaatsexamcn wijsbegeerte daagde de heer T. J. Hugo. burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: G. Tams en S. Boogerheide. J. Molendijk en E. Kleuverda. P. Konij- neubeng en A. Bood. GETROUWD: H. Raarunan en L C. Bakker, C. Visser en M. Molenaar. BEVALLEN: G. CardoiBeelrls |z. F. Bobijn Ii'y wegen d. J. M. Oolders—Smee- nmn z. N; AeketriuanHoogland z. A. MeyerVerhoog d. B. Vermeer- Verbeek d. J. E. van der Vlugt Schoons z. IL Zorge—Broertjes z. A. van Reeuwijk—Van Oostenbrugge d. M. P-aans—Mailbus z. G. Slot—1van Noort z. A. Timmervan Yelzen d. A. FlipphiJansen d. M. S. Saijder- Avls d. OVERLEDEN: J. Meenderinck, 3 w. H. Dam, 79 1 j., T. Kulk, 4 j. BENNEBROEK. BEVALLEN: C. J. Roozen—Vendel z. SCHOTEN. ONDERTROUWD J. M. van Leeuwen en A. M. Spronk. Th. L. Tempelman en A. C. de Bruin. A. J. de Reus en M. W. Rompelman. GETROUWD C. P. Ronca en F. A. Schimon. BEVALLEN A. de VosSlikker, z. M. Slot Peijs, z. BLOEMENDAAL. OVERLEDEN J- W. C. Uukel, 46 jaar. Gemengd Nieuws DE PHILIPPIJNEN. Op aansporing van president Wil son zal een wetsontwerp worden inge ilicnd, dat ten doel hoeft, de onafhan kelijkheid van den Philippijnschen Archipel te bewerkstelligen. Eerst moeten echter verdragen met alle groote mogendheden, inclusief Japan, gesloten worden, waarbij de Archipel neutraal verklaard wordt zoo meldt de „Tel.". GROOTER GRIEKENLAND. Uit een onlangs gehouden volkstel ling, die echter uit den aard der zaak wel vrij gebrekkig zul zijn geweest, is gebleken, dat de bevolking van het nieuwe bij Griekenland gevoegde gebied 2.U30.OU) zielen bedraagt, ter wijl volgens de volkstelling van 1907 het overige Griekenland 2,750.000 in woners te.de Griekenland heeft dus op het oogen blik jn bet geheel 4,780.000 inwoners. MONARCHISTEN IN PORTUGAL. To Coin .lira (Portugal) zijn twee honderd studenten gearreeteerd on der beschuldiging deel te hebben ge nomen aan een monarchistische be tooging. De hoogeechool is gesloten. Een poging van de andere studen ten om hunne makkere to bevrijden mislukte. Bij een huiszoeking in de woningen der gearresteerde studenten werd een groo.e koe veelheid verboden wapens in beslag genomen. VijlUg studenten werden, nadat hun een verhoor was afgenomen, we der m vrijheid gesteld. DE AANSLAG OP CAUZY. De Paaijsclie Hbld.-correspondent schrijft: Omtrent den geheimzinnigen moordaanslag op Gauzy, die nog al tijd in levensgevaar verkeert, bevat de lutransigoant de volgende bijzon derheden: Gauzy had indertijd in zijn geboor testad, Nimes, een jongen nian ge kend, Antonin Mazoyer genaamd, die Item later te Ivry kwam opzoe ken. Hij was kuiper van zijn om bracht, maar kon, na ecnigen lijd in de banlieue van Parijs werkzaam ge weest Ie zijn, geen werk meer vin den. Hij klopte daarom bij zijn ouden vriend Gauzy, die toen juist zijn siraJtijd uit riet proces der autoban dieten, had uitgezeten, aan om hulp, en hoewel zijn uitverkoop-zaak er dour zijn verblijf in de gevangenis niet beter op geworden was, na.ni Gauzy hem voorloopig als bediende bij zich. Een maand of zes geleden besloot Ilij echter hem zelf in een zaak te zetten, touurde een goedkoo- ■pen loegstaanden winkel voor hem te Gentilly, en vertrouwde hem voor vijf- k zeshonderd francs aan goede ren toe, die %hij moest zien daar te slijten. De politic evenwel, die Gauzy sinds liet proces, dat op haar beschaming uitgeloopen was, scherp bewaakte, in de hoop zich nog eens op hem te kuunen wreken, vertrouwde de zaak niet, en nam de goederen, als waar schijnlijk van diefstal afkomstig, in beslag. Gauzy werd gehoofd, nut ar kon zonder moeite a-anloonen, dat hij alles eerijk gekocht en betaald had. Niettemin ibleaf de instructie sleepen, tot op het laatst van de vorige w eek Mazoyer eensklaps bij Gauzy kwam binnenvallen met'de boodschap dat er een „non lieu" uitgesproken was, cn dat ze dus hun goed zouden terug krijgen. „Hoe weet je dat?" Vroeg Gauzy. Die vraag bracht Mazoyea- in de war, en hij trachtte zich te redden met een prentje van een onbekende die liet hem verteld hebben zou. Maar Gauzy bleef achterdochtig en was overtuigd dat de ander het van do politie <h.a<L Hij wantrouwde zijn bediende sinds eenigen tijd, omdat tlezo nooit iels uitvoerde en toch goed in zijn geld scheen te zitten, en na er nog eens met zijn familie over ge sproken te hebben, was hij er steeds sterker van overtuigd, dat Mazoyer zich door de politie liet betalen om hem te bespioiuieeren. Toen dan ook, een uur nadat hij officieel bericht van liet beëindigen van ihet onderzoek gekregen liad, Mazoyer weer kwam aanzetten, zei hij hem "ronduit waar het op stond en wees hem de deur. Protesteerend en dreigend, dat hij hem wel krijgen zou, ging de kuiper heen, en hij hield woord. Toen Gau zy Dinsdagavond zijn ibuis uitkwam en een paar stappen gedaan had, zag bij hem op zich toekomen. AI loopen- de wisselden de twee mannen eenige min Vriendelijke woorden, en toen Gauzy op het torras van oen klein cafétje ging zitten, volgde Mazoyer hem. Eenige oogenblikken later voegde Gauzv"s broer zich bij hen en het dispuut werd voortgezet, tot eensklaps Mazoyer opsprong, een revolver te voorschijn, haalde ein ii bout portent twee schoten op Gauzy loste. De broeder trachtte hem on schadelijk te maken, waarop de moordenaar ook op licm schoot, ge lukkig zonder hem te raken. De kas telein slaagde er eindelijk in Ma zoyer te ontwapenen, diie eerst smeekte dat men hem zijn revolver teruggeven zou, om zichzelf van kamt te Hinken, en daarna de vlucht nam. Hij is sindsdien niet teruggezien, maar menis hem op het spoor, en hij zal waarschijnlijk, binnenkort ge arresteerd worden. De toestand van Gauzy is nog al tijd zeer orostag, en men vreest dat hij er niet van opkomen zal. Is diat zoo, cn sterft hij aan de kogelwon- den die hem toegebracht zijn, dan is liet wel een merkwaardige speling vuu "het noodlot dat de man, te wiens huize indertijd de ongelukkige Jouin den dood vond, nu op zijn beurt doo- delijk getroffen moest worden door den kogel van een policier... WEER "EEN BEDRIEGER. De „N. R. Ct." meldt Een bedrieger, wiens optreden sterk aan dat van Thormann, den valschen tweede-burgemeester van Kóslin, hor- inuert. is te Saarbröcken ontmaskerd. Daur woonde sedert geruimen tijdeen man, die zich voor keizerlijk houtves ter uitgaf en ook de uniform van zu'k een ambtenaar droeg. Hij beweerde, dat hij van Straatsburg naai- Spi- cliern was overereolaot-st. om toezicht Iop de Lolharingsche bossebcn to 1 tie nen. Hij oefende alle bevoegdheden, aan dat ambt verbonden, uit, ging -j jacht en toonde zich een schrik der stroopers, van wie hij er verscheidene snapte cn in hechtenis nam. Zijn pa- pieren droegen tiet zegel van de kei- I zorlijko houtvesterij. Hij trad zóó zo- keren handig op, dat hij zich toe- gar.g tot de hontvesterskringeri wiet te verschaffen, waarvan hij gebruik maakte, om leeningen to sluiten, zoo genaamd ten behoeve van een refe rendaris bij liet boschwczcn. Toen het met liet terugbetalen van hel geleende geld spaak liep, stelde rneri een nader onderzoek in en merkte, dat hij 111 het goheel ge-?n houtvester was. Hij werd in hechtenis genomen en zal nu wegens valschheid in authentieke ak ten en oplichting terecht staan. Het merkwaardigste van liet geval is, dot de tiedrieger to Sunrbrücken geboren is en daar vroeger koopman geweest is. Niettemin slaagde hij er in, daar langen tijd nis keizerlijk houtvester als hoedanig hij ook in het adresboek stond g-. vestigd to blijven. INGEZONDEN Van ingezonden etukkon, geplAztzt oi niet goplantut, wordt de kopie don inzender niet teruggegeven. Voor don inhoud dezer rubriek stelt d« Beduolio zich niet aansprakelijk. Geachte Reaact.o U zult mij ten zeerste verplichtec met tiet volgende in uw veelg dexen biad te plaatsen naar aanleiding der hangende sbhouwburg-kwestjo in uwe gemeente. Het is waarlijk voor mij iots onbe grijpelijks, hoe in Haarlem nog per sonen worden gevonden, die zoorelo argumenten hebben kunnen bijeen brengen voor het weigeren van eene schenking, zoo grootseh en zoo nx. 1 als door een der llaarlemsclio inge zetenen aan den Raad is gcslaan, een zolenen aan den Raad is gedaan een de stad zijner inwoning op te hebben, als zelden wordt aangetroffen. Het is m. i., mijnheer de Redacteur, een zaak van groot belang voor certe stad als Haarlem, een schouwburg rijk te worden, naar do laatste eischen des tijds ingericht, brandvrij, ruim, luchtig en plaats biedende voor een aantal personen, geheel in over eenstemming met bet aantal inwo ners van Haariem en omstreken. Ook voor ons. inwoners van Bloe mendaal, Heemstede en andere om liggende plaatsen, zat een goe-i schouwburg-gebouw een ware vervui ling zijn, en nu niag men aanvoeren, dat Haarlem geen schouwburg z.:t bouwen voor üe omwojiendcn, luch durf ik te beweren, dat het voor Haar lem en vooral \oor zijno neringdoen den van het grootste belang is, om 1c stad zoo aantrekkelijk* mogelijk malven, want zeker is dut ieder vermo gend man, die zich vestigt in de on middellijke nabijheid van Haarlem, verteert liet grootste gedeelte van dal inkomen in Haarlem, en wie zat 111 ;i kunnen tegenspreken, dat juist de ves tiging dier vermogende lieden om Haai lei 11 den bloei van de stad en 1,1 het bijzonder dien zijner neringdoei' den ten goede komt. En wat nu het financieele gedeelte betreft, kan ik toch werkelijk niet aan nemen, dat dil ooit oen bezwaar voor een stad als Haarlem zou kunnen worden. Wanneer de Raad cene commissie benoemde van mannen, zooals er m Haarlem zijn, die zich zou witten be lasten met oe exploitatie van d t schoone gescnenk, dau zou ik wol durven garaudeereu, dut het o"1 1 Haarlem nooit een enkele cent zo 1 behoeven te kosten, evenmin als do Ariiliemsche schouwburg, en mocht dit ceu bezwaar zijn, dan is daaraan zeer zeker tegemoet te komen door hot stichten van een garantiefonds waaraan ik gaarne zou meedoen. Hot is daarom ie hopen, mijnheer de Redacteur, en ik twijfel er geen oogen blik aan, dat de Rand uwer gemeente, die uit vooruitstrevende mannen be staat, met algemeeue stemmen en mol een dankbaar! hart deze buiteugewuxio gift zul aanvaarden en een eere- saluul brengen aan hem of huur, die zulk een groot bedrag disponibel stel de, om de stad zijuer inwoning eea monument te verschaffen, dat alle an dere steden Haarlem zullen benijden. I11 liet Engelsciie weekblad „Sketch" vindt men gewoonlijk eenige pagina s met bekende personen, en dun leest men daarboven„We take off our hats forllv zou willen uitroepen „I take off my hat...." \oor dengeue, die Haarlem een dergelijk monument schenkt S U dankende, mijnheer de Redac teur, voor de plaatsing, Hoogachtend Uw abonnó L. Bloemeadaal, 5 Juni. Stoomvaartbcrichten HOLLAND—AMERIKA-L1JN. Gothland, van Rotterdam naar Montreal, passeerde 5 Juni Fame Point. Oostea-dijfc van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, passeer de 5 Juni 5 u. 50 voorin. Scilly. Pallanza, van Montreal naar Rob ten-dam en Hamburg, passeerde 5 Juni 1 uur 40 nam. Wight. Veendijk, van Rotterdam naar Newport News en Baltimore, passeer de 5 Juni Lizard. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Agapenoir vertrok 3 Juni v. Shang- hae naar Londen en Amsterdam. Calchas vertrok 4 Juni van Batavia naar Rotterdam. Dardanus, van Java naar Amster dam, aï-riveerde 4 Juni te Sue<z. Pak lang, van Java naar Amster dam, vertrok 5 Mai van Port Said. Perseus, van Japan en Penang n. Amsterdam arriveerde 4 Juni te Lon^ den. Tantalus vertrok 3 Juni van Ba tavia naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soerakarta (uitreis) urriveerdo 5 Juni le Port Said. Tunibora (uitreis) arriveerde 5 Juni te Lissabon. KON. WLST-IND. MAILDIENST. Pins Maurits arriveerde 5 Juni v«n Paramaribo te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 10