NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. OnZE KOUDE ZOMER. 31e Jaargang No. 9496 Verschijnt dagelijks! behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 6 JUNI 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: f3J" Van 1—5 re8els 75 Cts-l iedere reêel meer Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem Haarlem van 1—5 regels /1«—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reset Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B|j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, koogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1 .65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Bt OaZstTeerd Zondagsblad,'voor Haarlem' I 037* "S Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post .0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. eJEf Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten liet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76 78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Oe Verzekering tfer (per week) geabonnecrcen wordt gewcarborgd door ,,The Ooean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 7 JU NL Muziek in den Hout. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Melkinrichting Van Bruggen: Con ceit. Rusthoek, Bloemen daal: Conce'rten MAANDAG 8 JUNI. Apollo-Theater: Biosc. voorste'ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. OM ONS HEEN No. 1930 Ds Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en haar In Maart hebben twee leden van den Raad, do hetxen Nagtzaam en Poppe, verzocht do verordening voor de Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs zóó te wijzigen, dat de ver- gaderinsen van deze Commissie (zij vergadert minstens eenmaal in de 3 maanden) voortaan openbaar zullen zijn. Burgemeester en Wethouders zijn daar niet voor. Wat de Commissie er zelf van vindt wordit niet openbaar gemaakt: baar advies is voor de leden ter inzage neergelegd, dat wij er naar mogen raden. In dit geval is dat waarschijnlijk zoo heel moeilijk met: was do Commissie voorstandster van de openbaar tied, dan zou daarvan allicht in 't praead- vies van B. en W. wel iels blijken, al ware het alleen maar omdat ha: argumenten werden weerlegd; nu dat niet het geval is, mag aangenomen worden, dat de inzichten van de bei de Colleges samengaan. B. en W. hebben voor hun afwij zend advies verschillende motieven: lo. dat de bevoegdheden dor Com missie geen ander dan een advisee- rend en controioerend karakter heb ben; beslissingen, die tot belangrijke verandering van. toestanden zouden leiden of geacht zouden kunnen wor den algemoene belangstelling te wek ken, kunnen door haar niet worden genomen 2o. dat de besprekingen in dèn re gel voor openbaarheid minder ge schikt zullen zijn omdat de Comm. den Dietrictsrschoolopziener en don provincialen Inspecteur inlichtingen moet geven, bijstand verieonen aan do onderwijzers, die daarom vragen en advies uitbrengen aan den Raad of aan B. en W,; 3o. dat de Comm. jaarlijks een be redeneerd verslag uitbrengt ann den Rand, dat voor ieder verkrijgbaar is. Deftige termen oefenen bij het eerste gezicht op do mcnschon wel invloed uit en als je de argumentatie sub. lo. en 2o. vluchtig weg leest, is daar wel een en ander voor te zeggen, liitusschen smelt die belangrijkheid weg, als we opmerken, dat liet be toog eigenlijk hierop neerkomt, dat de Commissie geen besluiten nemen, maar alleen adviezen uitbrengen kan; inderdaad, dat wisten we wel en daarvan waren zeker ook de voor standers wel op de hoogte. En hoe weinig krachtig het gansche betoog is, blijkt uit hel aangevoerde sub. 3o., dat de Commissie immers ieder jaar een gedrukt verslag uitbrengt! Daaruit blijkt dan toch duidelijk, dat de Commissie wol degelijk een en ander te zeggen heeft, dat voor liet publiek van belang kan zijn, zoo dat argument sub. 3o. do argumen ten sub lo. en 2o. wreedaard igl ijk vermoordt. Immers, niemand denkt er aan, dor Commissie de gelegenheid to ontnemen, met gesloten deuren to vergaderen wanneer zij dat noodig acht tot bespreking van adviezen of gevraogden steun en daarmee wor den de bezwaren sub. lo. en 2o. feite lijk uit den weg geruimd: men kan dus wel zeggen, dat deze argumen ten goed en deugdelijk dood zijn. Misschien is het voorstel van de heeren Nagtzaam en Poppe niet goed geformuleerd; zij willen in de veror dening geplaatst zien: De Commissie vergadert mins tens eenmaal in de drie maan den. Voor hare vergaderingen, die openbaar zijn, wordt door het gemeentebestuur een lokaal be schikbaar gesteld. Wellicht kan daaruit gelezen wor den, dat alle vergaderingen open baar moeten zijn, terwijl toch de ge legenheid voor vergaderen met ge sloten deuren moet blijven bestaan; ook kan er uit worden opgemaakt, dat het gemeentebestuur geen lokaal beschikbaar stelt voor n iet-open bare vergaderingen. De voorstellers zullen wel doen door een ietwat duidelijker redactie te kiezen. De vraag is nu: wat staat er alzoo in het verslag, dat de Commissie jaarlijks uitbrengt en in het gemeen teverslag afgedrukt wordt? Dat rapport over 1912 ligt voor mij Is als bijlage C in het lijvig gemeen teverslag opgenomen en telt met minder dan 114 bladzijden. Honderd en veertien! Nu is het wel waar, dat daarin pagina's voorkomen met for- meelo bijzonderheden, maar wo tref fen ei' toch wel degelijk onderwei-pen Lij, die de algemeene belangstelling kunnen opwekken. Vooreerst wordt in een van de ver slagen melding gemaakt van don coritralen schooltuin in de gemeente lijke kweekerij aan de Kleverlaan. Van deze bijzondere nuttige instel ling wordt door hoofden en onderw ij zers met hun klassen nog lang nibt zooveel gebruik gemaakt als men wel denken zou. Als daarop in een openbare verga dering van do Ccmmisse van Toe zicht gewezen en de reden daarvan besproken werd, zou dat zeer nuttig kunnen zijn. Schoolreisjes, schoolboden, school verzuim, schoolsporen, schoolbiblio theek, schoolvoeding, schoolklceding zijn dingen, waarover toch zeker in de vergaderingen der Commissie wel een en ander zal worden gezegd, dat voor het publiek belangTijk is te we- teil. Neem de schoolreisje®. Ze zijn zeldzaam, te zeldzaam, maar hot pu bliek wordt er niet warm voor, om dat het er nooit iets van hoort. La ten wij liet maar ronduit erkennen: do ingezetenen lezen het gemeente verslag niet, zij schrikken terug voor dat altijd maar corpulenter wordende boekdeel, waarin bovendien iemand die don weg niet weet, de interessant ste dingen, te midden van een massa dorre eoi onbelangrijke opgaven, niet vinden kan. Zeker, de dagbladen doen wanneer het boek verschijnt, er gre pen uit, maar ook die overzichten worden uit den aard van de zaak dro ge opsommingen, die weinig de aan dacht trekken. Veel frisscher en le vendiger zouden al deze nuttige za ken worden behandeld in openbare vergadering, ze zouden weerklank vinden bij het publiek, dat nu vrij wel alle aanraking met de Commis sie derft en haar werk zou daardoor voel meer docrc ringen tot hen, voor wie het bestemd is. Hoeveel tegenstand is bij de ouders niet te overwinnen tegen schoolha- den! De heer Saeijs zegt bijvoorbeeld in zijn verslag: „in den winter kost het dikwerf moeite, de kinderen naar het bad te krijgen", en: „jammer, dat nog zoovee! ouders niet willen inzien, hoe nuttig het baden voor liunne kin deren is". En de heer Veldhoen zegt van zijn school kortweg: .Schoolboden worden door de kin deren niet geromen". Is liet nog noodig, het lijstje van belangrijke onderwerpen aan te vul- lon met: kinderarboid, het rooken door kinderen: het wmschelüke vxu» het doormaken der zevende klasse? Zeker, beslissingen kunnen door de Schoolcommissie over al deze dingen niet genomen worden, maar opmerkingen, nuttig voor mogelijke toehoorders zijn in de openbare ver gaderingen zeker te verwachten; aan de menschen die er niet zijn en er toch profijt van kunnen trekken, brengt de courant het wel thuis. Het zou mij niet verwonderen, wan neer juist dat laatste, de publiciteit dio aan de besprekingen zou worden gegeven, oen 'oorzaak was van den tegenzin in de openbaarheid der ver gaderingen. Te ontkennen valt niet, dat een gemoedelijke bijeenkomst, waarbij men niet zoo precies op zijn woorden behoeft te passen, aangena mer is, maar zij heeft de schaduw zijde, dat er geen aanraking ontstaat met en geen belangstelling van het publiek Ik geloof dan ook zeker, dat de l&den der Commissie zelf, nadat de vergaderingen een jaar openbaar geweest waren, niet anders meer zou den willen. Niet uit jacht raar „kopy" werden deze opmerkingen gemaakt (wij heb ban daar geregeld te veel, nimme weinig van) maar in 't belang van de zaak. Ik hoop daarom, dat de Raad tot de openbaarheid der ver gaderingen zal besluiten. j. C. P. Naschrift Mijn geheugen heeft mij in 't artikel over Roeske's benoeming tot directeur van Zang en Vriend schap in den steek gelaten; niet de vereeniging Apollo werd te Nijmegen overwonnen maar de liedertafel Zurvlust uit Amsterdam, waarvan destijds de heer Roeske directeur P. Stadsnieuws Diaconessenhuis. Naar we in het H. Pied.Ll. lozen zijn voor de verbouwing van 't Dia conessenhuis twee giften elk van f 10. D00 toegezegd. DE GEMEENTERAADSVERKIE ZING. Door de R. K. Prop. Club is op Maandagavond een vergadering uit geschreven in het gebouw St. Bavo. Als spreker is uitgenood!gd de lieer Lobel met het onderwerp: De a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Overplaatsing. Met 10 Juni a.s. wordt do heer H. van der Hulst, bewaarder lo rang (brigadier) in het Huis van Bewaring te Rotterdam, in gelijken rang over geplaatst naar de strafgevangenis al hier. ZWEMSCHOOL HOUTVAART. Tehiperatuur van het water om 6 uur 's morgens 56 graden, om 12 uur 'e middags 57 graden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavoke'rk alhier, op Dinsdag 9 Juni 1914, des namid dags van 1—2 uur door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludïum et Fu- t c kl. t., J. S. Bach. 2. Fantasie, J. G. Töpfe'r. 3. Pastorale, J. Cal- iaerts. 4. Preghiera, Enr. Boesi. 5. Marche aux flambeaux, Alex. Guil- mant. Muziek in Den Hout Muziekuitvoering in Den Hout op Zondag 7 Juni. Programma: 1. Marche Solen elk, Pierné. 2. Ouverture Die lustigen W'eiber von Windsor, NicolaL 3. Evo Walzer, I-éhar. 4. Grande Fan- taitsie de l'opéra Manon, Massenet. 5. Ouverture Les Dragons de Villars, Moillart. 6. W'aWmeistera Braut, ldyl, Eilonberg. 7. Fantaisie de l'opóra oomtdue Les Contes d'Ilioff- munn, Offenbach. (Zie vervolg Stadsnieu* s op de 2de pagina). Sport en Wedstrijden WIELRUDEN. GELDERSCIIE ELFSTEDEN-TOCHT. Door eone vereeniging te Arnhem Is, in navolging van den Frieschen elfstedentocht en dergelijke tocht georganiseerd voor Zondag 14 Juni a.s. Lte route, die gereden wordt, is: Arnhem, Wageningeu, Ede, Burne- veid, Nijkerk, Harderwijk, Apel doorn, Zutphen, Dieren, Steeg, Velp, Arnhem (pl.m. 200 K.M.) De Haarlemmer Stouten rijdt weer mede voor dezelfde rijwiel- en ban denfabrieken. ZEILEN. DE WEDSTRIJDEN VAN HOL- LANDIA. De tijden van afvaart van de ver schillende zeilwedstrijden, Zondag a.s. op het Brasemermeer, door Hol- landia uitgeschreven, zijn ols volgt vastgesteld. 10 uur klasse 22: Motorboo'en. 10.20 klasse 7: Marinesloepen. 10.40 klasse 11 en 12: Boeiers. 11 uur klasse 4: handicap overdek te groote jachten. 11.20 klasse 3; C meter klasse. 11.40 klasse 14. Tjottete boven 6 W.M. 12 uur klasse 1—2: 10, 9 en 8 M.- klasse. 12.20 klasse 6: handicap open jach ten. 12.40 klasse 9: A. B. C.-klasse. 1 uur klasse 8 en 10: Nationale klasse en Z. V.-klasse. 1.20 klasse 15 en 18: Tjotters en schouwen groot 5—6 W.M. 1.40 klasse 5: Handicap overdekte kleine Jachten. 2 uur klasse 20 en 24: Jollen-klasse en Monotype van de Royal Yaöht Club de Belglque. 2.20 klasse 16: Tjottere tot en met 5 W.M. 2.40 klasse 19: Schouwen tot en met 5 W.M. (Tel.) Tot de Interessantste nummers be hoort wel de 6 M.-klasse, waarin „de Kaag", (door den heer H. W. de Voogt gebouwd) opnieuw de Neerlandia VI zal ontmoeten. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA. De roei wedstrijden van HoEandia, te Alfen-Oudshoorn aan den Ouden Rijn, zijn Vrijdagmiddag met vóór- wedstrijden begonnen. Het was koud, somber weer. De heer H. F. Adams was kamp rechter bij de races, die Vrijdag de volgende resultaten hadden: JongeVier. Eerste heat: 1. De Hoop (G. F. Kolff, boeg, E. Snethlage, G. P. II. Ticlens. A. Hoopmans, slag en J. Scbaaper, stuurman) met twee lengten voorsprong op 2. De Laak. Tijd: 7 min. 58 sec. Tweede heat: 1. Nereus mot A. Bonehakker, boeg; J. II. de Jong, P. F. Posthumus Meyes, K. C. van Berckei, -slag, en A. Hendrix, stuurman, met vele leng ten voor. 2. Njord. De Amstel gaf op. Er moest in deze heat tweemaal won den gosta'rt, omdat de eerste maal een aanvaring tusschen De Amstel &n Njord plaats had. Tijd: 8 min. 8 sec. Derdeheat: 1. Ijiga met E. Ha- geman (boeg), Th. Tydeman, W. l. L. van der Vegte, Bruinmgs Ingen- hoes (slag) en N. Guldenaar (stuur man) won gemakkelijk van 2. Triton Tijd: 8 min. 21 1,5 sec. Jonge skiff. Eerste heat: Deutsclier Turn und Ruder Verein (P. Kratz; row over. Tweede teal: 1. Nereus {Ch. H. DoissevainJ met vele lengten voor 2. Triton (A. M. M. van der Willigen), Tijd: 9 min. 17 2,5 sec. Derde heat: De Amstel ro\* over. JongeTwee. Eerste heat: 1. Nautilus met W. G. Grootenhuis (boeg), A. G. Stoon (slag; en A. Overstrijd (stuur man) met 5 lengten voorsprong op 2. Doutscher Turn- und Rudervercir.. Tijd: 9 min. 34 2 5 sec. Tweede heat: 1, Nereus met N. J. Stol (boog),M. Dirken (siug) en G. II. E. Nord Thomson (stuur man) met 5 lengten voor 2. De Hoop. Tijd: 9 min. 56 1/5 sec. Oude skiff. Eerste heat: 1. Nautilus 'Jon gen èel) en 2. Laga (Botje). Tijd: 8 min. 52 sec. Dit was een verbazend spannende race tusschen deze twee sciffeu'rj, die eikaars gterijk© zijn, in kracht en snelheid. Botje loopt al meer in. Bij de finish zijn de booten gelijk. Helaas daar lag net een schuit in den weg, en die verhinderde het uitzicht voor de jury, zoodat juist in dit bijzon Voor tel om onze reclame-zu.len tot kachels in te riohten. (Zl® Hearlemmor Halletjes.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1