Haarlems Dagblad TWEEDE BLAD Zatirdag 6 Juni 1914 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den .op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen ihiuuner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het incassec'ren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van allo vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheveD. In Januari en Februari 1914 zijn 32 vorderingen tot een bedrag van f 1203.81 betaald; 32 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Tb. de Haan llugenholtz en A. H. J. Merens, Spoarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en fuillissementen, gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eike vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde poslen 5 pCt. moet worden betaald. H.IL rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging liet doo'r hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de Info'rmatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor informatiën op buiten de si ail wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct verkrijgbaar, waarop faèn aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van On jeri. Infor. en Schuldinvordering bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig, dan bedragen de kosten daar van 20 cent Nieu e leden voor 1914/15 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetre den en genieten alsdan tot 1 Mei Haanemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Onze tcekenaar Ko Doncker heeft In dit nummer een afbeelding gege ven van een Haarlemsche adverten tiezuil, die wegens de heerschende kou tot kachel is ingericht, zoodat de voorbijgangers daaraan hun handen kunnen warmen. Het denkbeeld is buitengewoon gelukkig, want zoo staan deze leelijke dingen ten minste niet voor niemendal onze gemeente te ontsieren en bovendien komen we al dus op gemakkelijker manier de win termaand Juni door. Deze uitvinding van onzen teeke naar, waarop hij naar ik hoor patent wil gaan nemen, hoeft mij op de ge dochte gebracht, of ook niet andere gemeente-stichtingen voor andere doeleinden productief kunnen wor den gemaakt. Met uitzondering van de lichtfabrieken en de waterleiding, die een doorloopenden dag- en nacht dienst hebben, staan verschillende ge bouwen niet alleen 'e nachts, maar ook op vele uren van den dog leeg en onbenut. Het Slachthuis bijvoor beeld kan, zoodra het schoon gewas- «chen is van de gebeurtenissen ran den dag, 's avonds heel goed ge bruikt worden voor cursussen in voe dingsleer, kookkunst en wat daarbij behoort, waarvoor do toehoorders wel een bescheiden, maar billijke bijdra ge zullen willen betalen; aan 't uitein de vo.n het perk om Louwtjo zou een theekiosk, waarin deze drank ge schonken wordt om zóó, staande, uit het vuistje op te drinken, veel succes hebben, wanneer er niet meer dan honderd procent op den kosten- den prijs gelegd weid. zoodat de e.V. alle voorrechten als een gewoon lid. Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- moeren, vodral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves ligen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijhsche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstek emdo diensten bewij'st. Waar eene vereeniging, die huren le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het ecriige Is wat de Haarlemsohe Ha.ndelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voo'r alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor go sproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting kraah- tig voort te gaan. In verband hiermede zijn ln het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissi en bemoeit eene zich inet het Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen 'roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doét en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uw sym- pathio en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan do Haarlemsohe Handelsver eeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Van de Residentie en haar bewoners. Eerst lets over een belangrijke ca tegorie iniore'r bewoners. De ambtenu- ren. Die hebben hun vrijen Zaterdag middag gekregen. Een belangrijk evenement; zeker van meer beteeke- nós nog dan de vervroeging van het badseizoen, dat. zij 't gedeeltelijk, ditmaal primo Juni begonnen is. Een ambtenaar is een gewichtig mensch ln den Haag. Er zijn knappe en bekwame ambtenaren, maar niet dat geeft aanzien aan het ambt, veel eer en veel meer het feit, dat men „ambtenaar" is. Een ambtenaar is in den Haag is (wat ik zeg?) is iemand al is hij niets of niemand in den groeten keten, die loopt van het jong ste klerkje over adjunct-commiezen, commiezen met verschillende rangen natuurlijk, hoofdcommiezen,- chefs, referendarissen, ambtenaren met den persoonlijken titel van dit of dat en secretaris-generaal, naar den minis ter. Er zijn heel wat ambtenaren die van de 'rijksdepartementcn cn van de andere rijksinstellingen, die van de provincie en die van de gemeente. Een belangrijke categorie medebur gers inderdaad, alleen reeds om hun aantal en 't spreekt dus van zelf, dat waar nog veel goedkooper geleverd werd, dan in een café waarom, o waarom, moeten we toch de niet ul- coholische dronken altijd zoo veel duurder, dan de alcoholische, beta len? Van het Stadhuis wordt ook lang niet zooveel profijt getrokken als wol mogelijk zou zijn. De groote hal Is een ideale gelegenheid voor schrijf kamer. Menigeen die ver van huis is, eenige correspondentie heeft te voe ren en niet overweg kan met de pen nen Ln ons postkantoor, die (wat de post niet helpen kan) drie minuten na de ingebruikneming gewoonlijk al weer onbruikbaar zijn. zullen ar graag wat voor over hebben om oen brief te mogen schrijven op 't Stad hui?, met de keurige materialen, dio daar voerhanden zijn. Als je don bo vendien nog een extra tarief vast stelt voor bezoekers, dio langs de gioote trap uitgelaten willen worden, is ook uit deze onderneming wel een broodje te slaan. En onze scholen? Prachtig voor ver. gadeiiokalen, waaraan we in Haar lem gebrek schijnen te krijgen, al thans te oordeelen naai- de zonder linge vertrekken, waarin nu en dan bijeenkomsten worden gehouden. Nieuwe schoolgebouwen kunnen inge richt worden met een plat dak, zoo dat avialeurs daarop (natuurlijk te gen billijke vergoeding) kunnen lan den. Op dit oogenblik bestaat daar aan nog wel geen groolo behoefte, maar gouverner c"o s t p r é- v o 1 r, een gemeentebestuur moet in de toekomst kunnen zien. En daar Engelsche ministers de lucht al In gaan, (evengoed als hun Nederland- sche collega's soms in hooger sferen zweven) is liet volstrekt niet onmo- zij mede hun stempel drukken op het llaagsche leven. Maar is 't dan zoo te verwonderen, dat wanneer voo'r hen de vrije Zaterdagmiddag inge voerd wordt, dit iets van buitenge wone bcteekenis is? Niet alieen voor den man zelf en voor zijn familie, maar ook voo'r hel openbaar leven. Het besluit van den vrijen Zaterdag middag is er nog maar pas, de depai tementen zelf bepalen den datum van inwerking treding, doch ik zie de go- volgen er van, dat we 's Zaterdags middags heel wat nette mensdien op straat krijgen; want nette mensclien dat zijn de ambtenaren, anders wa ren ze geen ambtenaar. Zij immers behooren tot de (bevoorrechten, niet nog eenige andere categorièd die waard zijn om in den Haag te wo nen, de rest Waarde lezer, ik overdrijf iet of wat. Deze moderne tijd laat ook in Den Haag zijn invloed gelden, de scheidingen der kleuVen gaan wat meer ineenloopen; toch bestaat ecli ter nog het type ambtenaar, gelijk ik hierboven even aangaf. Een mensch, iets voornamer dan elk ander gewoon mensch; alleen omdat hij ambtenaar is. Zoo'n ambtenaar zal zich dan ook niet mengen onder de burgerij. Tloe dan op den vrijen Zaterdagmiddag? Dan zal de ambtenaar zijn eken po sitie handhaven, ook dan slechts om gaande met wie daarvoor uitverkoren kuiuien zijn. Een andere vraag is, waarom dc ambtenaren dien vrijen Zaterdagmid dag krijgen? Toch niet omdat ze hard weiken, is er al schamper opgemerkt. Ongelukkig is 't heusch geen legende, dat vele ambtenaren hun bezigheden op hun sloffen af kunnen, zooals 't fa miliaar heet '8 Ochtends niet op tijd komen, ochtendblaadjes lezen, dan misschien wat werken, koffiedrinken, en een wandelingetje maken, weer een poging om wat te werken, bij tijd? uitscheiden en vervolgens naar huis Inspannend lijkt het bepaald niet. Gelukkige stervelingen, die nu nog een vrijen Zaterdagmiddag krijgen Zeker een voorbereiding van de rust op Zondag, anders niet naar volle waarde te genieten; maar dan be hoort er weldra een vrije Maandag morgen bij te komen, ter vergemakke lijking van den overgang van het niets-doen op Zondag naar het zijn-op bureau. Maandagmiddag. Er moet slechts één bedenking zijn tegen den nieuwen maatregel, dot nl de bureau-uren 's middags met een half uur verlengd zijn. Ten eerste dut de meeste ambtenaren waarlijk niet weten, wat in dien tijd te moeten doen, zo hebben toch aJ moeite den „werkdag" om te krijgen. Ten tweede dat 't hitter- of societeitsuurtje hier door danig in de war wordt gebracht. Ik wil zelfs wedden, dat die bureau tijd-verlenging van invloed zal zijn op het leven in onze winkelstraten. Daar immers nemen vele ambtenaren hun wog door om eens te kijken naai- wie er winkelen en „Teaen". Dat moet nu ook een half uur later worden, tonvil- lo v.'tn de ambtenaren! Het vervroegde badseizoen. Dank zij de welwillendheid von B. en \V. en van den Raad is 1 Juni de gelegenheid tot het nemen van zeebaden geopend, vóOi Wat betreft de gemengde baden. Ge kunt er van op aan dat de directie van de maatschappij „Zeebad Sclievc- ningen" van dag tot dag op den baro meter kijkt om te weten of de goden van zon, regen en wind haar genadlz zullen zijn, gelijk zij trouwens telken jare weer opnieuw hoopt op mooi zo merweer, de allereerste vereischte om een goed seizoen te maken. lloe 't met het gebruik van gemeng de baden gestaan heeft, gedurende de eerste dagen der vervroegde openstel ling? Er werden op de beide Pinksterda gen slechts 37 gemengde baden geno men; van de volgende dagen zijn geen cijfers gepubliceerd. Druk is het dus allerminst geweest. De Pinksterdegen hebben overigens wat het wéér betreft niet teleurgesteld al had men het wanner geweraecht. Maar het bleef overdag tdn minste, droog en heel wat menschen zijn er die dagen naar Scheveningen gegaan. Vooiui (len tweeden Pinksterdag. Dat gelijk, dot luchtstations binnen en kele jaren opgeld doen. liet denkbeeld is voor uitbreiding vatbaar, maar we zien al uit deze weinige voorbeelden, dat er veel inzit. De hoofdredacteur van dit blad is biij mij op bezoek geweest. Ik heb het daar niet erg op: Je hebt altijd kans, dat hij over een vermin dering van honorarium komt spro ken, omdat de kosten zoo hoog wor den of de concurrentie zoo groot is of de levensmiddelen zoo duur zijn gisteren betaalde je een kwartje voor óén bloem kooltje en daarom ont ving ik hem koel en zei alleen: „Wel! „Heelemaal n:c-t wel", gaf hij ten antwoord. „Onwel dan?" „Ook niet." „Wees wat duidelijker", zei ik. „Wees wat vrindelijker', verzocht hij. Toen presenteerde ik hem een si gaar. Hier moet ik den loop van mijn ver haal even opschorten, om do lof te. zingen van de sigaar. De sigaar speelt in het leven een rol, die nauwelijks kan worden over schat, zelfs bijna n'iet omschreven. Als je je verveelt, steek je een si gaar op, als je je amuseert, steek Je pas recht 'n sigaar op, als je in een ge sprek niet meer weet wat je zeggen moet, steek je een sigaar op, als jo Iets gewichtigs wilt zeggen, hou Je een kleine pauze om de aandacht nog strakker te spannen en steekt een si gaar op; als het warm is, steek je een sigaar op en wanneer het koud is. steek je een sigaar op; wanneer iemand je een vervelend stuk gaat is naar de traditie f wil altijd een spe ciale uitgaansgelegenheid voor den kleinen burgerman en voor de bewo ners van de omliggende plaatsen Dan ls er een kennisdrukte langs den bou levard en aan het strand, nabij het dorp. Daar staan in lange rijen veler hande kraampjes en ten:jes, en ambu lante kooplieden doen er goede zaken, vooral bij de snoeplustige en dorstige kelen. Ook de Scheveningsche bevol king is dan in kermisstemming. En den avond van den tweeden Pinksterdag werd het voorjaarsfeest ijl den Dierentuin gesloten F.ens was die kennis welk woord echter de Dlerentumdirectie niet welgevallig is voor onzen „tuin" een redding, een geniale uitvinding, van een der com missarissen méén ik, toen de finan ciën in deplorabelen toestand ver keerden. Het voorjaarsfeest bracht weer geld in kas; doch thans schijnt de aantrekkelijkheid er af Wel is 't er nu en dan nog druk geweest, maar de rechte stemming ontbrak Boven dien, er waren geen nieuwe attracties en het tegenwoordige publiek vraagt telkens weer wat anders. Men waar deert de kermis niet meerof 't moet zijn, zoo'n allermodernst Lunapark, als sommige groote steden in het bui tenland bezitten en waarvan men hier te lande nu en dan slechts een bescheiden navolging krijgt. SINTRAM. BEORS-OYERZICRT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14 B. Telef. no. 2061. 30 Mei—5 Juni 1914. In de afgeloopen beursweek, die door de tusschenvallende feestdagen slechts over vier dagen loopt viel door verschillende omstandigheden een rnin of meer gedrukte stemming waar te nemen en de hoopvolle stem ming die voor de feestdagen bestond, nioest plaa:s maken voor een luste- looze houding, toen op grond van den val van het Fransche ministerie Pa rijs te Londen fondsen verkocht en opnieuw opduikende geruchten over moeilijkheden te Petersburg aanbod van Russische waarden, speciaal pe- troleumaandeelen, tengevolge had. Wel wordt telkens weder van regee- ringszijde ontkend dat aan de Pe- tcrsburgsche beurs moeilijkheden zou den bestaan en wordt de daling in verschillende nijverheidsfondsen aan het optreden der baissiers toegeschre ven, doch het feit dat, ondanks de verschillende malen door de regee ring verleenden steun, de verkoopen tot steeds lagere koersen blijven voortduren, doet het vermoeden ont staan dat de geruchten wel niet geheel van allen grond ontbloot zul len zijn. De in Rusland heerschende buitengewone bedrijvigheid op indüs- triëel gebied, hoe gunstig dit op zich zelf ook mag zijn, schijnt evenmin als de geruststellende verklaringen der regeering, een voldoende tegen wicht te kunnen vormgn. Aan den an deren kant valt echter als een gerust stellende factor betreffende den toe stand aan de internationale beurzen (e vermelden dat de Braziliaansche fondsen, in afwachting van de nieu we leening waartoe thans de voorbe reidende maatregelen worden getrof fen, deu laatsten tijd van een betere houding blijk geven, zoodat de ver wachting gerechtvaardigd schijnt dat het van deze zijde zoo lang gedreigd hebbende gevaar als geweken kan worden beschouwd, hetgeen vooral aan de Parijsche beurs met haar vele Braziliaansche belangen ten goede moet komen. De geldmarkt blijft overal haar gemakkelijke hou ding behouden, een omstandigheid die het uitbrengen van nieuwe emis sies zeer in de hand werkt, waardoor handel en industrie weder in de gele genheid kan worden gesteld zich op goedkoope voorwaarden het r.oodige crediet te verschaffen. Hoewel dit niet zoo oppervlakkig te zien is, schijnt speciaal in Duitsch- larid en in België in den ijzer- en staalhandel het tijdperk van de groot ste depressie voorbij te zijn, althans de pr ijsverhoogingen welke van deze artikelen in den laatsten tijd worden gemeld, schijnen, zonder aan de vraag nadeel toe te brengen, gehand haafd to kunnen worden. Mocht. d;t voorlezen, steek je een sigaar op en als iemand Je een prachtig gedicht voordragen wil steek ja 'n sigaar op; als Je jo gedachten eens verzamelen wilt, steek je een sigaar op en wan neer je eens lekker lui aan niemendal donken wilt, steek je een sigaar op; als je voelt, dat je k\\ aad wordt steek jo een sigaar op en wanneer je ziet aankomen, dat een ander boos wordt, dan presenteer je hem een sigaar. Weigert hij diet dan moet lxij wel héél kwaad wezen en neemt hij ze aan, dan kan hij toch onmogelijk langer boos blijven. Dus bood ik den hoofdredacteur een sigaar aan. Hij accepteerde die, was dus niet boos sneer. Wij bliezen el kaar gezellig onze wedereljdsche rook in 1 gezicht cn ik vroeg: „wat scheel', er aan?" ,,lk ben geschandaliseerd", zei bij: ,,'t Schikt nog al", zei ik bemoedi gend, „je neuspunt is wat rood van daag en onder het rechteroog is een groenachtige plek....* „Togen een kast gestootenzei hij. „Dat zeggen ze allemaal". „Fidelïo!" riep hij opstuivend. „Blijf bedaard", raadde ik aan, „trekt de sigaar niet goed'? hier is nog een lucifer!" Hij was weer ge temd, leunde achterover in zijn stoel cn zei: „ik bedoel niet letterlijk ge schandaliseerd, met in mijn voorko men, maar innerlijk, tegenover mijn medemenschen". „Verklaar je nader. Je hebt toch niet, e® de Groote Markt, de tango gedanst?" „Op mijn jaren", rel hij bitter, „met mijn gewrichten? Neen. Laat ik je vertellen, wat er gebeurd is. In mijn courant van Woensdag, in mijn eigen courant, heb ik moeten mede verschijnsel als bet begin van een nieuwe opleving der industrie kun nen worden beschouwd, dan zal ook spoedig in andere artikelen meer le vendigheid te verwachten zijn en zou- deu zoodoende uit Europa evenals de eerste teekenen der malaise, ook de eerste verschijnselen van een herstel komen. Te N.-York blijven de omzetten eveneens zeer miniem, niettegen staande verschillende factoren onder andere omstandigheden wel geschikt zouden zijn aan de speculatie nieuw voedsel te geven. Met de gun.-T.ige on,T? tbc richten en de Mexicaansche crisis benevens de mogelijkheden die de beslissing der I. C C. kunnen brengen als motieven zou de Ameri- kunn-che markt in normale tijden ongetwijfeld meer levendigheid aan den «lag legmen dan nu reeds zoo lang vermeld wordt. Doch het schijnt dat evenals in Europa ook in de L'me het publiek nog niet tot een algemeen deelnemen aan den handel ter beurze te bewegen is. De in den laatsten tijd bekend ge maakte schandalen, waarbij thans weder de onthullingen aangaande de Ba.lt/imoro Ohio spoorwegmaat schappij komen, hebben aan het pu- bliek groote schade berokkend en hot vertrouwen in het beleid van spoor wegdirecties en bankiers is door deze gebeurtenissen zoo niet voor goed, dan toch voor geruimen tijd geschokt. Het blijkt thans achteraf dat niet alleen liet belang van obligatie- on aandeelhouders de directies van vele sixiorwegen heeft genoopt zich zoo krachtdadig tegen de regeeringsbe- moeiingen te verzetten, doch meer de vrees voor ontdekking der knoeie rijen waaraan sommigen zich hebben schuldig gemaakt hen met zooveel misbaar tegen de onderzoekingen hebbeo doen verzetten. Op den duur zal deze compagne der regeering heil zame gevolgen moeten hebben, daar door de groote zuivering v.elke hier van het gevolg is, het vertrouwen langzamerhand weder zal terugkee- ren en bovendien de spoorwegen, welke zich nies te verwijten hebben, bij een van regeeringswege gunstig bevonden toestand, zich gemakkelij ker crediet zullen kunnen verschaffen dan nu, bij het tegen alle spoorwe gen lieerschende wantrouwen, moge lijk is. Men vreest thans dat de kan sen op een gunstige beslissing der I. C. C. inzake de aangevraagde tarief- ra rhooging door hei gebeurde bij dt> Baltimore weder zijn verminderd er op wijzende dat de I. C. C. zeer te recht liet onbillijke zal aantoonen om te verlangen dat de tarieven zoo hoog worden gesteld dat op lijnen welke voor het driedubbele van den kost prijs zijn ingebracht een bevredigend rendement wordt verkregen. Toch schijnt men in belanghebben de kringen met stelligheid nog deze maand oen matige verhooging dor tarieven te verwachten. Behalve met dezo beslissing die, wanneer zij gun stig uitvalt tegelijk met de betera spoorwegontvangslen, die bij liet bin nenhalen van den record-oogst nog flinke vermeerderingen zullen aan toonen, ongetwijfeld meer levendig heid tengevolge zal hebben, valt ech ter nog steeds met de politiek reke ning te houden. In den handel verwacht men geen afdoende verbetering, zoolang de vij andige stemming tegen de spoorwe gen en do groote ondernemingen blijft aanhoud"/i en* hierin zal waarschijn lijk geen verandering kunnen komen, voordat bij de verkiezingen in het na- Jaar voor liet Congres do democrati- sclie meerderheid in een republikein- scho zal zijn omgezet. Do groote achteruitgang op indus trieel- en handelsgebied, mei als ge volg groote werkloosheid, heeft in- plaat» van de algemeene verlaging der levenebehoeften, die van een ta riefverlaging het gevolg zou moeten zijn, een groote malaise in het leven geroepen, waaronder hei publiek in al zijn geledingen gebukt gaat, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat liet pu bliek gemakkelijk zal zijn te overtui gen, dat van deze regeeriug de voor spelde betere economische toestand niet te verwachten is. Door de verlaagde invoerrechten ie het aanbod uil Europa sterk toegeno men, terwijl door de malaise op het deolen, dat J. C. P. te Heemstede en 5 anderen lot f 2.boete of twee da gen hechtenis veroordeeld zijn, we gens overtreding van de vea-keersver- ordehing te Bloemendaal". „Verkoerds-verordening?" vroeg ik. „Wal voor verkeerds?" „Ach neen", zei de hoofdredacteur weemoedig. „Niet verkeerds", maar „verkeer»". „0 juist", zei ik, scherpzinnig. En wat was het? Dwars door een troep soldaten geloopen? Of met een kinderwagen op een trottoir gereden? Of een kruiwagen dwars voor 't Raad hui» gezet? Kom er maar rond voor uit, het :s altijd goed, wanneer je een overtreding op je geweien hebt, je hart eens uit te storten. Wat was het eigenlijk? Voor den dag er mee'." Daar ik deze toespraak op den goed moedigs ten toon van de wereld gehou den had, was ik op een tragische uit werking in 't geheel niet verdacht. Maar de lioofdredaoteur zonk als we®onloos in zijn stoel, staarde mij aan, vergat zelfs aan zijn sigaar te blijven trekken en zei toen, met een hollo stem: „Dot Is juist het vï-eeselijke. Ik heb niets gedaan, ik ben totaal onschul dig" „Ha", riep ik, onmiddellijk den toestond overziende. „Een rechter lijke dwaling! Cassatie van Let von nis. Een nieuw feit in "t geding waar door de onschuld schitterend wordt aangetoond. Feestelijke zitting van 't kantongerecht Apotheose. Do on schuldig veroordeelde ontvangt een lauwerkrans van zijn vrienden en wordt in triomf door hen naar Heem stede gedragen". Hij stak de hand op, zoodat ik plotseling zweeg. continent de uitvoer verminderde, waardoor zelfs over April 1914. verge leken bij dezelfde maand in 1913, de achteruitgang 64 millioen dollar be draagt. Dit tekort in de betalingsbalans moet, hetzij door uitvoer van produc ten of goud, hetzij door hel plaatsen van fondsen in Europa, worden goed gemaakt, doch aangezien voorloopig nan aie producten in Europa niet voel behoefte is en men cok de fondscu niet begeert, wordt slechts goud uit gevoerd, wal bij de ruimte van geld middelen op het oogenblik wellicht zonder bezwaar kan geschieden, doch bij een eenigszins Jarig aanhouden van dit verschijnsel toch niet onge straft zou kunnen volgehouden wor den. Hieruit blijkt dat, hoe sterk vrij handel ook toe le Juichen is, een al te scherpe tariefverlaging groote verlie zen kan berokkenen. Dit wordt ook door de democraten ingezien en er loopen zelfs geruchten, dat zij oen verhooging der tarieven wenschen voor te stellen, hetgeen natuurlijk de kansen der republikeinen op een meerderheid in de Kamer zeer zou ten goede komen. Ter beurze van Amsterdam waren de koersen voor wat de industrieel© afdeel ing betreft, vergeleken bij do vorige week, niet veel lager. Comm. Steels sluiten nagenoeg on veranderd op de verwachting dat te genover de getaxeerde afneming der onuitgevoerde orders met 350.000 ton op einde Mei de vooruitzichten op een spoedige verbetering door hel doen van bestellingen der spoorwe gen zijn verbeterd. Am. Car. konden iets verbetereu op geruchten, dat het proces tegen deze maatschappij zou worden opgeheven. Am. Smelting en Hef. liepen op de minder gunstige be richten over den voortgang der on derhandelingen in zake de Mexicaan- sche crisis van 64 7,16 tot €-3 1,2 te rug. Amalgamated hadden onder de lagere koperprijzen te lijden en lie pen van 73 I3;16 tot 71 3/8 terug. Van spoorwegaandeeiea liepen Unions van 157 3/4 tot 155 3;4 terug, Baltimore en Ohio op de bovenge noemde onthullingen van 90 tot 88 1/8 Daaren tegen konden AtcW! Topeka iets in koerts verbeteren. Overigens waren de variaties onbelangrijk. Niettegenstaande geld op prolon gatie tegen 2 1/4 A 2 1/2 ruim ver krijgbaar is ondervond de lokaia markt hiervan nog in geen enkel opzicht de gunstige gevolgen. Inte gendeel, het Bdhdjnt dat juist door de groote lusteloosheid de geldruimte zoo groot blijft daar onder normale omstandigheden op een goed de- van het beschikbare geld door den effectenhandel beslag gelegd wordt. Van petroleum waarden liepen K«> ninklijko van 524 1/2 tot 515 1/2 te rug, daarentegen konden Geconsoli deerde per saldo nog eenige procen ten verbeteren. Van de Russische soorten reageer den North Caucasians van 406 tot 370, Schibaieff van 62 1,2 tot 57 1.2 en Russians van 48 tot 44 7,8. Rubberwaarden (bleven nagenoeg onveranderd. Alleen Indische Rubber konden van 64 tot 72 verbeteren, teï- wijl Oost-Java van 93 1.4 tot 95 op kwamen. lu scheepvaartaandeelen ging evenmin veel om, doch de koers©: hielden zich goed op prijs. Tabaksaandeelen moesten Weder om een goed deel prijsgeven. Amsterdam Langkat reageerden van 215 tot 207, Deli Mij. van 493 480. Rotterdam Deli van 196 12 to; 185, Senembah van 478 1/2 tot 463 1,2. TJiecaond-eelen waren vast gestemd. Batjo'ng Terong kom den van 38 tot 47 1, 4, West Ja va van 44 1/4 tot 50. Algem. N.-L Thee Cult, van 79 1,2 tot 86 verbeteren. Van mijn waarden valt een daling van 223 3/4 tot 218 in Singkep-tin te vermelden. Overigens waren de vi- viaties in deze af dealing niet noe menswaard. „Dat is het allemaal niet", zei iilj neerslachtig. „Maar die J. C. P. te Heemstede...." „Welnu?' „Ben ik niet. Dat is een ander lk wil eerlijk zeggen, dat ik den toe stand een beetje ingewikkeld begon te vinden' „Wie is liet dan?" vroeg ik, „Dat weet ik niet". „Er zijn veel hondjes, die Bloem Koeten", deed ik opmerken, maar d:t scheen de hoofdredacteur niet aardig te vinden. Dus gooide ik het over een andoren boeg en zei: „Je moet je dat maar niet aantrekken. Verbeeld je dat iemand veroordeeld wordt voor rijden op een voetpad of te laat klee- denkloppen die A. van S. hee; of \V. van D., zou je dan denken, dot Al iens van Spanje of WiShelm -sun Duitschland zich daar wat van aan trekken?" Hij ging er niet op in. „Komaan, zei ik, „wees flink en als er weer eens iets over een J. C. P. in de krant komt, schrijf er dan bij: ,,ik ben liet niet, maar een onder!" Ook dit scheen liern niet le voldoen. Ongetroost ging hij lieen. Maar bij het afscheid zei hij: ,,ik had jo wiUon vragen, zie je, om op bescheiden ma nier, met een enkel woord te laten uitkomen, dat ik het niet ben, dia door den kantonrechter veroordeeld is voor overtreding ran een Bloemen, daalseh© verordening.... „Bescheiden en met een enkel woord", zei ik, onzen hoofdredacteu f do hand drukkende: „Reken op mij. Het zal gebeuren." En het is dan nu gebeurd. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5