Haarlems Digblu TWEEDE BLAD Zaterdag 13 Jeai 1914 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit nra i2 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau. Jansweg 11, geopend allo werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Veroeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het incassee'ren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni- ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt gelieven. In Januari en Februari 1914 zijn 32 vorderingen tot een bedrag van f 1203.81 betaald; 32 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien bs&ben de leden het reort op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Tb. de Haan Hugeaiholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedureri en faillissementen, gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eike vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. II.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge- rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor informatiën op buiten do stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons a 10 ct verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimuliekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Selluldinvordering- bureaux en Handel sverceni gingen aangesloten vereeuigingen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig, dat: bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden voor 1914/15 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetre- Haariemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. Wélke zorgen en beslommeringen een mensch buitenshuis ook hebben mag, zoodra hij in zijn huis komt, moet hij bereid zijn, zich to schikken naar, heter gezegd: te onder gaan de rust van zijn huiselijke om geving. Zeg niet dat. het onmogelijk is, t komt neer op een zekere zelfbe- heersching en de bereidwilligheid om vroolijk te wezende meeste men- schen villen dat niet zijn, brengen hun moeiten en bezwaren van buiten mee in huis en vervelen daar hun familie mee. Ik heb een oudoom, ge had. die naar iuid van do verhalen, een doodgewone man moet zijn ge weest- rijk is hij nooit geworden, lid van den Raad evenmin iets belang rijks heeft hij nooit ondernomen, ge daan f nagelaten, kortom, geen en kel record heeft hij ooit gebroken, of liet moet dat van de middelmatigheid geweest zijn. Maar iu één opzicht was hij ceu buitengewone man zijn zorgen en beslommeringen hebben Zijn liuisgcnopteh nooit gehinderd ..als ik mijn huis binnenkom, leg ik tlic op de mat neer", placht hij te zeg gen In den huiselijke» kring was hij dan ook altijd zoo-vroolijk en opgo- wekt, alsof hét lever, enkel uit rozen geur en maneschijn bestond, en bracht daardoor een gezelligen, pret- li gen toon in huis. En wanneer een vnn zijn kennissen tegen hem zei,,je moet het maar kunnen", antwoordde hij heel kalm ,,'t is alles maar een (|uai:itie van gewoonte, evengoed als je je parapluie wegzet en je hoed op hangt, kun je de verdrietelijkheden bij do deur achterlaten." Ik heb dezen oudoom nooit gekend, mam- hem om dien karaktertrek al- 'den en genieten alsdan tol 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten oene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen vcs tigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarhij 18 vereeuigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- detijksche lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waa rschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeniging, die haren le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaa'rlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de llaarlemsoho Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor allo za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in T algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge- Sproken. liet zou te ver voeren alles op te noemen, waa'rvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting kraali- tïg voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze com missiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeeue Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen 'roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds lot stand brengt verdient uw sym pathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan do Haarlemsche Handelsver eeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Tan de Residentie en haar iiewoners. D© zomer staat voor de deur en uit Friesland komt het bericht, dat in tal van cafés en in zeer tele particulie re woningen tveer de kachels ge plaatst zijn.en dat men er lustig op los stookt. Terwijl hier deze week bet Schevcningsche seizoen begint. Het is al reeds meer gedaan; maar anders zou ik een ontboezeming neerschrijven op het thema: Prettig klimaat! Juni is al haast halverwege en nog loopen wij mannen met do overjas aan. En het schoone geslacht? Dat volgt wet dapper de laatste mode van lage halsjes en uitgesneden blou ses; maar het staat niet omdat t zoo koud lijkt. Als er zoon jonge dame je passeert, in luchtig zomertoilctje moderne rok, pittig weggesneden manteltje en een blouse en coeur uit gesneden; dan denk je onwillekeurig aan een lieve voorjaarsbloem, die te Vroeg kijken kwam, in deze suoode wereld. En toch aan den anderen kant traag ik me af, of we het niet moeten apprecieeren, dat de dames zoo moedig het gure weer trotseefren. Geheel onbaatzuchtig? Om ons te sug- gereeren, dat het wel zomer is? Of omdat ze niet langer wachten kun nen? Omdat te sterk haar werd dc zucht eindelijk te komen met de toi letjes, die haar ze weten 't wel zoo snoezig staan? En doen ze t dan misschien ook niet een weinig om de vriendinnen en kennissen te troe ven, met dat mooie costuumpje, dat ze zich aangeschaft hebben? Orn '1 even wat 't is; ik waardeer 't dat de dames en jonge dames, als Je voorjaarsbloemen het veld, nu klcui en gratie willen brengen in onze stad. al is zonneschijn er wel vroolijk, maar nog zonder warmte. En omdat dit te waardeeren ls, is er te meer reden om teleurstelling or over uitte spreken, dat liet affect van do zo mermode zoo voor een deel te niet ge daan wordt door de gure weersgc steldheid. Die maakt ook dal Schcvc- ninger. nog lang niet de gewenschte aantrekkingskracht uitoefent en dal men nog te veel in de stad blijft, des middags om er te „tea"-en. En toch, houdt het weer al den seizoen-inzet tegen, aan den andoren kunt zijn er alle verschijnselen, er op wijzend, dat weer toch'heen moeten. De belangrijkheid van het stadsleven neemt af. De Tweede Kamer gaat wel dra op reces. De Eerste Kamer komt slechts even bijeen. De Gemeente raad, maar die vergadert zoo wat al tijd, afthans ook een goed deel van den zomer. Weldra zal hij bijeenko men ter afdoening van bet nieu&vc ambtenarenreglement, dat een heek reorganisatie geeft van titels en Tan gen in het corps van ambtenaren en beambten in den meest uit gt brei den zin des woords. Heele belangrijke dingen natuur lijk, hoe voortaan een chef-regelaai van de o vei verhitting in dc gasfa briek zal heeten of eon of andere ufdeelingschef aan de gemeentelijke secretarie. Vooral belangrijk worden al die gevallen, wanneer niet de stij ging in rang niet een stijging van iiei salaris blijkt gepaard te gaan, of nog erger, wanneer een ander minder in rang meer blijkt te verdienen, of wan neer een ander ,meer in rang, minder blijkt te verdienen, of wanneer de on derlinge verhouding van de rangen bij gemeentelijke instellingen blijkt verbroken te zijn. Er moeten dan ook naar ik vernam, verscheidene ambtenaren, en zeker ook wel beambten, zijn, die lang niet tevreden zijn niet de nieuwe regeling Waar ze da burgemeester kwaad oni aan kijken. Want die moet dat alles op zijn geweten hebben. Eerst was ei een soort voorontwerp, nog gemaakt tloor den .sedert afgetreden wethouder Simons, dat volgens hen, die zeggen, er iets van af te weten, nog al bevre digend moet geweest zijn, maar bur gemeester van Karnebeek heeft hel daarna omgewerkt naar zijn inzich ten en opvattingen. Adressen van belanghebbenden heb ik nog niet gezien, maar die komen wel. Het reglement ?s eerst onlangs vcri.-lienen en zoo'n ingewikkelde zaak overzie je niet in eens. Intus- schcn zal het. aan ingezonden stukken en artikelen er over wel niet ontbre ken; misschien blijft zelfs een •verga dering niet achterwege. En dan straks de zaak in den Raad! Een onderwerp naar den smaak van de heeren,die nu hun belangstelling en goeden wil kun nen loonen tegenover het leger van ambtenaren en beambten, dal in dienst van de gemeente staat. Het valt dan ook gemakkelijk te voorspel len, dat zoo'n zaak in één middagver gadering niet wordt afgedaan, of ik moet den Ilaagschen Raad niet ken nen. Toen ik hierboven schreef over het Schevciiingsche seizoen, kwam nnj een onderwerp in de gedachte, dat wel algemeen© strekking heeft; maar toch voornamelijk onze badplaatsen raakt. De kwestie van een vreemdelingcn- hclas'.lng; wat <Je Duilschers een Kurtax noemen. De gemeente Zandvoort heeft zich namelijk onlangs niet een adres tot de regeering gewend inzake het wets ontwerp, :ot wijziging van de ge meentewet, wat betreft he- gemeen telijk belastingstelsel. Zandvoort vraagt aan de gemeentebesturen de bevoegdheid te ver]eenen tot heffing van een belasting van hen. die gedu rende ton minste een week als logeer gasten vertoeven in een hotel of pen sion of gedurende ten minste een week oen gemeubileerde woning of ge meubileerde kamers bewonen binnen de gemeente. Tot 's-Gravcnhage wendde Zand voort zich met verzoek om adhaesie op dit adres; de Raad besloot 't om proeadvies aan B. en W te zenden. Ook aan de vereeuigingen to'. be vordering van het vreemdelingen verkeer, aan JiotelTiouder-organiM^ tics enz. verzocht Zandvoort om in stemming met haar adres. Over hel algemeen schijnt men wei nig voor d it Zaï.dvoortsehe denkbeeld le gevoelen bevreesd als men is door win'n Kurtax dc vreemdelingen af tc schrikken Alleen in hotelhouders kringen zijn naar mij bleek voorstan ders tc vinden; onbegrijpelijkerwijre; omdat de hotelhouders in den regel zijn., die het eerst bang zijn dat een <>f andere maatregel van nadeeligen invloed zal zijn op het vreemdelingen- bezoek. Voorstanders verwijzen natuurlijk naar Duiteehland waar tal van bad- plnats^in en „Kurorter" zoo'n vreem- delingénhelnsting hebben, waarvoor de ojibrengst ten" goede komt van de Kurinrichtingen. Doch wio zich op Duïtschland be roept, vergeet één dmg, dot daar te genover de Kurtax voor den vreem deling staan de verschillende amuse menten en ontspanningen toi de Kur- mrichting behoorend. Terwijl in ons huid... Ik wil natuurlijk geen kwaad spreken van de velerlei attractie^, welke onze steden voor de vreemde: in- gen bieden, doch men heeft rekening te houden met den smaak van d.e vreemdelingen en wat bijzondere amusementen en attracties betreft, staan wij veelal toch bij het buiten land ten achter. Daarom moet men voor de vreem delingen geen bijzondere belasting hebben, welke veelal niet eens ten goede kan komen aan de bestaande, maar 6lechts zou kunnen dienen voor de vorming van een fonds om een Kurïnrichting te stichten. Wal de vreemdelingen in het buitenland ge laten beialen voor hetgeen de Kur- verwaltung hun biedt, zullen zij hier niet willen geven voor toekomstmu ziek, Een Kurtax zonder Kuranstalt! De vreemdelingen zullen feestelijk er voor bedanken en wegblijven. Zelfs van Kampen verwachten we zoo iets niet meer. Er zijn nog andere bezwaren. Ten eerste het gevaar van onderlinge con currentie, als de gemeenten zelf het belastingbedrag zuilen kunnen bepa len. Een gemeente rnet een Kurtax zaï zich de vreemdelingentrek zien voor hij gaan ten bate van een nabijgele gen gemeente. Nu is er wel gezegd, dat men de Kurtax beperkt wil zien tot badplaat sen en dat men de belasting eerst wil doen ingaan bij een verblijf van 3 i weken, maarzelfs onze meeste badplaatsen kunnen wat bijzondere attracties aangaat, niet concurreeren met het buitenland. En dan, :n het adres staat volstrekt niet die Leper kiug tot badplaatsen en wordt de be lasting gevraagd voor een verblijf van ten minste een week. Bovendien is men van onzen fiscus uict zoo heel zeker, dat hij ue gciude belastinggelden voor een bcpaalu vooraf vastgesteld doel bewaren zal, zoodat de kans groot is, dat onze fi nancieel toch ai niet zoo floreerende gemeente, de opbrengst van den Kur tax in eigen brandkast zal stoppen, in plaats van die te reserveeren ten be hoeve van de Kurinrichtingen die er nog moeten komen. SINTRAM. Nauwelijks was deze overbluffende rede uitgesproken, of van alle kanten kwamen de zonderlingste geluiden. Het buffet begon oorverdoovend te kraken, de tafel zwaaide op haar oenen poot heen en weer, de thermo meter aan den wand slingerde en steeg van pure agitatie op eens tien graden de spiegel verbleekte op haar manier, zo werd namelijk om beurten wazig en dan weer helder kortom, het was zoo'n wonderlijk geval, dat ik zeker bang zou zijn geworden, wanneer dat den toestand had kun nen oplossen. Nu dat het geval niet was, bepaalde ik mij er toe, een Bin ken schop te geven aan de tafel, die juist heel geniepig met haar poot bo ven op mijn voet wou gaan staan, c-n dacht aan mijn oudoom bovenge noemd. „Wat zou hij", zoo dacht ik, ,,di© zoo gesteld was op rust in huis, wet gezegd hebben van zoo'n revolu tie onder de meubelen?' Inmiddels hield het lawaai uog al tijd niet op. De schilderijen aan den wand begonnen heen en weer te slin geren en zelfs wat er op afgebeeld was, tot dusverre zoo kalm en rustig, raakt© in beweging. Vier koeien op een weiland, die al jaren lang vreed zaam aan den muur hingen te gra zen, zonder ooit een stap verder te komen, sprengen nu als dollemannen door elkander en.vielen daarna op een boe rek nee ht aan, die evenveel ja ren met een vriendelijken glimlach het hek was binnengekomen, met de blijkbare bedoeling om ze te melken. Een stoombootje op den achtergrond, dat vijf en twintig jaar op dezelfde plok had gelegen, zonden verder te komen, maar geweldig rookend, maakte van de algemeene verwarring gebruik om verder te stoomen, maar liep bij een bocht van de rivier par does op den wal, daar natuurlijk de kapitein in die kwarteeuw van werk- Binnenland TWEEDE KAMER. SUPPI.ETOIRE MARINEBEGROO TJNG 1914. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp houdende aanvulling en verhoogine van hot Vide hoofdstuk der Siaatsbegrooting voor het dienstjaar 1914 moet de thans ontworpen gewijzigde orgamsat-ê eenerzijds worden bescliouwd als te beoogen wijziging van liet vrijwttli- gerssysteem der matrozen, door de tijdsomstandigheden geboden, ander zijds als een noodzakelijk ingrijp in in verband niet liet toenemend tekort aan matrozen. De Minister acht de reorganisatie eene belangrijke verbe tering van het vrijwilligerssysteera, waardoor de kans verhoogd wordt, om op den duur een voldoenden toe loop te verkrijgen. Of dit resultaat verwezenlijkt zal worden, is uiter aard te voren niet met zekerheid te zeggen. Verwacht wordt, dat de geest op de vloot zal verbeterd worden door de geregelde doorstrooming van de manschappen, die het niet tot onder officier brengen en die in dienst zijn getreden, hetzij om de materieele voordeelen daaraan verbonden, hetzij om aan hun mililicplichten te ontko men, of die zich aangetrokken gevoe len door de afwisseling, welke het zee mansleven gedurende den eersten tijd ongetwijfeld biedt. Do Minister zal de noodige aandacht blijven schenken aan bestrijding van misstanden, die een nadeeligen in vloed kunnen uitoefenen op den lust tot dienstneming. Dat hiertoe ook de kleed ij rnoet worden gerekend, kan hij niet toegeven. Het is hem niet bekend, dat rede lij ko vci-zoeken ooit noodeloos worden afgewezen. Onderdrukking van vereeuigingen van marinepersoneel ligt geenszins in zijne bedoeling. De maatregelen door hem ten aanzien van den Bond van minder marinepersoneel genomen, be oogden slechts de scheeve toestanden weg te nemen, welke ontstaan door aan boord oogluikend toe laten wat uit een militair oogpunt niet toelaat baar is. liet verkrijgen van nauwere aanra- kintr van de officieren met de onder '-'cschikten wordt ten zeerste bemoei lijkt door de houding, welke de man schappen onder suggestie \an ver keerde leiding, menigmaal tegenover de officieren aannemen. Intusschen heeft de Minister reeds verschillende maatregelen genomen, die bevorder lijk kunnen zijn, zoowel voor een juist begrip bij de officieren van hun taak als opvoeders en leiders, als om hun de uitoefening van die taak te verge makkelijken. Omtrent het geven vari ambachts onder wjjs 'aan mal rozen K. D. wordt, nog overleg gepleegd iitel autoriteiten op dit gebied. DE OUDE TOREN. 't N. v. d. D. meldt: Te Balgooi bij Grave staat een oude toren, aan de gemeente toebe- hoorende. llij stond eerst aan de Roomsclie kerk, maar nu die afge broken is en vervar gen door een nieu we op eene andere plaats, staat hij alleen. Reeds had de Raad besioten hom uf te breken en hot puin le ge- bruiben voor vei betering der gemeen tewegen, toen er nadrukkelijk op weid gewezen, dat de toren èn door ouderdom hij is gebouwd in de 15de eeuw cn door bouw aard behoort tot de gedenkwaardigheden voor ge schiedenis en kunst. Zijn doodvonnis is nu veranderd in levenslang blijven staan, mils., en hieruit blijkt de zuinigheid der vroe de vaderen van lïalgooi, het Rijk zorge voor de restauratie en het voortdurend onderhoud. IN DEN TREIN ONTSTOLEN. Een reiziger heeft bij de Haagsche politie aangifte gedaan dat hem op zijn reis van Brussel tusschen Brus sel cn Eeschen een phototoestel ter waarde van 350 is ontstolen. loosheid niet alleen hoogbejaard was geworden, maar bovendien wegens gebrek aan oefening zijn vak verge ten had. „Orde, orderiep ik, zooveel mo gelij k met donderende stem. Dit bevei had evenwel niet de ge- wenschto uitwerking. Drie rieten stoe len, dio ook in gewone omstandighe den. meer plegen te kraken, dan ik wel noodig vind, zetten nu, blijkbaar om mij te sarren, een kraaktrio op touw, dut lvooren en zien mij verging. Een vaasje, waarvan ik indertijd ge zegd had„modern, maar foei- leelijk", draaide van pure kwaad aardigheid een slag om en viel daar bij boven van de boekenkast naar be neden op den grond, waar het in twintig stukken brak. „Ha", zei ik hardop, „jij zult me ten minste niet langer ergeren Maar o wee daar brak opnieuw de algemeene woede los. Aan alle kan ten regende hel verwijten. Er was haast geen meubel, of het meende zich o\er mij le moeten beklagen. liet vloerkleed nam mij kwalijk, dat ik het versloten had genoemd, het werk tafeltje van mijn vrouw wist, dat ik er van gezegd had „nuttig, maar ouderwetseh" net als sommige menschen zou het liever „nutteloos, maar naar de laatste, mode," zijn be titeld, zelfs in de bloemenmand werd gemopperd, omdat ik van een paar rozen, blijkbaar dikk© vriendinnen, gozogd had, dat ze verdord waren. Dat alles gebeurde op een toon en met stemgeluiden, die alleronplezie- rigst waren, zoodat de klacht van dc pendule, die ten minste een mooien klank had, mij plezierig aandeed. „Komt het te pas", vroeg ze weemoe dig, „mij voortdurend te verwijten, dat ik soms te gauw en soms te lang zaam loop Wat doe je zelf Toen je otil» <ies de tram vo:r je neus liet weg- DE HAAGSCHE SOCIëTEITEN De Haag.sclie politie is den laatsleg tijd weder legen zg. sociëteiten opge treden. Bij haar weren n.l. klac11i;x ingekomen over onzedelijke hande lingen, ierwij. in een andere inrich ting aan bezoekers rij hooge bedra gen waren afgezet; één bezoeker lie* er op zekeren avond 1390, en ai r ongeveer /900 Aan een dier inrichtingen is :eit vroeger verleend „verlof" ingetrok ken, nadat agenten van de afdeeüng „Drankwet" dor gemeentepolitie de bedoelde aanstootelijke tooneoten luidden geconstateerd. Deze inrich ting heeft evenals een andere, waar de afzetterijen werden gepleegd, des avonds een politiepost voor de deur gekregen, die do bezoekers, voordat zij binnengaan, waarschuwt. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit zijn bc-nocmd Jhr. mr. G. A. A. Nahuys tot burge meester der gem Doesburg; L. ?t- monsc Lzn. tot id. der gern. Biggelt er» keH J. J. Sengers, tot id. der genu Mook en Middelaar; J M. Dor.deis, tot id. der gern. Stramproy H. Hout koper, secr. dier gem., tot id. der ge meente Echteld; rnr. W. M Kolf f, tot id, der gem DeilG. F. de Roo, tot id. der gem. Dubbeldam. Is aan de heeren P. B Mees, Rotter, dam, en mr. Th. H. de Meester, 's-Gru- venhagc, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Hoofdcomi'é van de Ver. „Het Ned. Roode Kruis", onder dankbetuiging voor de door hen in die betr. bewezen diensten. DIENST NED.-INDIë. Voor den dienst in Ned -Indië is be stemd mej. D. M. M. Kóttelbrink o Amsterdam, voor verpleegster eerrte Klasje bij de militaire hospitalen. WAARSCHUWINGEN AAN WERK ZOEKENDEN. Wederom bevat de „Staatscouraaut"' de volgende waarschuwingen Aan personen, die naar Chili wen- schen te emigreeren, wordt aangera den zich eerst ter verkrijging van na dere inlichtingen te wenden tot het Departement van Buitenlandscbe Za ken. Aan hen, die voornemens moch ten zijn om, afgaande op aanbiedin gen van de „Danaher-Holton Compa ny" te Minneapolis, naar de Vcrec- nigde Staten te emigreeren, wordt aangeraden, alvorens daartoe te In sluiteninlichtingen in te winnen bij het Departement van Buitenlandscbe Zaken. Waar niettegenstaande herhaal de waarschuwingen wederom gezin nen naar Brazilië geëmigreerd zijn, die aldaar in kommervollen toestand geraakten, wordt de aandacht van belanghebbenden er dringend op ge vestigd, 3at personen, die naar Bra zilië emigreeren en niet slagen, in geen geval meer kunnen rekenen op geldelijken bijstand of terugzending naar Nederland voor rekening van het Rijk. D© consul-generaal der Nederlan der- te Pretoria waarschuwt tegen landverhuizing van arbeiders naar Znid-Afrika, indien niet vooraf ze kerheid is verkregen, dat de belang hebbenden bij aankomst aldaar ar beid zullen verkrijgen. EEN SCHOONHEIDSCOMMISSIE VOOR SCHOLEN. In het orgaan der Nederl. Vereen i- ging voor Ainbachts- en Nijverheids kunst leest men onder den titel „Een goed voorfeeken.' „Verleden jaar hebben do heeren II. P. Berlage en C. Oosschot op ver zoek van het bestuur ren Kunst -1 c: ri het Volk te Amsterdam, zich belust met do beter© verzorging van.het in wendige van één schoollokaal. Het resultaat was zóó treffend, vooral k gezien in de scherpe tegenstelling met de wrange en smakelooze v. ijze waarop de schoollokalen meest z.. n ingericht, dat de propaganda die de Vereeniging Kunst aan hei Volk wenscht te maken voor dit uitsteken 1 beginsel, wel niet beter dan door deze rijden, liep je te langzaam cn toen je als een domme jongen van de trap viel, liep je te gauw. Kijk naar je zelf 1" Midden in deze klacht viel de pen dule zichzelf in de rede, om plichtma tig eerst even acht te slaan. Ik zou dit alles nog wel een poosje verdragen hebben, wanneer niet mijn stoel onder mij was beginnen te be wegen, al klagende over de beleed i- ging. dio ik hem onlangs toegevoegd had „lam in de lenden". Toen was mijn geduld op, ik sloeg mgt mijn vuist op de tafei en schreeuwde bo\e» het rumoer uit „Nu allemaal dadelijk stil, of 5k doe jelui op de veiling Dit dreigement had een toovei tig effect, alles keerde weer tot zijn vroegere kalmte terug. In eens w alles stil en rustig. Zelfs de koeien op t scnilderij na- men netjes hun oude plaatsje wee; in en do knecht kwam glimlachend het bek binnen, waarna de boot \!ot raakte en naar t midden van de li- vier voer, waar ze als een rechtge aarde sdiilderijstooraer, zware rook wolken uitwerpende, s'.ll liggen bleef. Jammer, dat mijn schrikkelijke be dreiging niet eens noodig was ge weest, want het volgende ©ogenblik werd ik toch wakker, omdat mij:; a inilieieden terugkwamen. „Ik kan zien dat u getsiapen heeft, pa,' zei mijn scherpzinnige dochter en toen, vol schrik: „Kijk, nu is het mooie vaasje op den grond geval len, totaal kapot!' „Denkelijk door 't dreunc-n van do tram', zei ik. En opstaande gaf ik aan 't stoeltje met de twee grijnzend© koppen, die hun tong niet meer uit staken, een Binken duw, omdat dia koppen me 200 aan 't schrikken had den gebracht. FIDELIO. tijd bewonderd. Als zijn huisgenooten hetzelfde deden, moet zijn woning een toonbeeld van kalme rust zijn ge weest. Het geval schoot me tc bin nen, toen dezer dagen mijn huiska mer in een toestand van revolutie verkeerde. Ja, van revolutie. E11 toch was er niemand van mijn familie in onvriendelijke stemming, zelfs was ik dood alleen thuis toen 't plaats had. Maar laat ik het geval in dc juiste volgorde vertellen. Een van mijn kennissen had ons een fantasiestoeltje cadeau gedaan. Na de plichtmatige dankbetuiging mocht ik al gauw het ding niet lijden. t Had een houten zitting, zoodat er een kussen op liggen moest, waar ik niet van houd, en dat een hoogen rechten rug had, waar wel een brand hout of een ellestok, maar niet een rnenschelijke rug gemakkelijk tegen kon leunen. Maar de versiering was 't ergste. De armleuningen eindigdon van boven in twee uit hout gesneden koppen, die grijnsden. 7.e lachten of glimlachten niet, maar grijnsden als saters. „Wat een leelijke koppen", zei ik al dadelijk, maar mijn goeie vrouw, nog onder den indruk van dankbaarheid voor 't geschenk, ant woordde „och kom, de koppen zijn heel mooi gesneden, kijk maar eens goed." Daarmee was de zaak afge daan. Maar dien dag, toen al de huisge nooten uit waren en ik alleen thuis zat, zoogenaamd peinzend, maar in derdaad denkend aan niets, wat heo' aangenaam kan zijn, kreeg ik den nieuwen stoel in 't oog cn zag, dat de twee houten koppen niet alleen grijns den, maar ook.... hun tong uitstaken ik boog me voorover en keek nog eens en nog oens, maar 't was waar de grijnzend© rekels staken hun tong uit. En juist toen ik mijn oogen nog eens j uitwreef en overlegde, hoe ik me in dezo onverwachte omstandigheid ge dragen iuoest, begonnen de twee kop pen te praten. „Dnt dacht je niet", zeiden ze, „ja, ja, daar sta je verbaasd over. Kijk maar goed, we steken onze tong tegen jo uit. Bevalt het je soms niet, ons ook goed. We verdraaien om jou on zen kop niet, begrijp je dat goed, beleedigcV, tiran?" Deze toespraak was op zichzelf al ver van vleiend, maar veel erger nog was de manier, waarop ze werd uit gesproken. Do koppen spraken met een akelig doffen klank in hun stem, zooals ook een mensch zou spreken, als zijn tong van hout wasdaarbij zeiden ze allebei op de maat, gelijk tijdig dezelfde woorden. Ik wil wel erkennen, dat ik een oogenblik ver wonderd was, maar onmiddellijk be greep ik, dat hier gezag moest wor den getoond en zei met krachtige stem „Stilte daai en trekt die lee lijke tongen naar binnen 1" Onmiddellijk daarop hoorde ik bo ven mijn hoofd een vreemd geluid, dat het meeste leek op minachtend grin niken. Het was de gaslamp, die zich in 't gesprek mengde. „Zwijg, gewel denaar", zei de lamp met iets sissends in haar stem, dat zij van den geduri- gen omgang met het gas moest Jieb- ben gekregen „zwijg, wij hebben je ruwheden al veel te lang verdragen. Er gaat geen avond om, of je steekt mijn brander aan en dan moet mijn kousje, mijn aardige, lieve, teere vriendin, maar gaan gloeien en daar kon zo zoo slecht tegen; ik krijg den boelen avond de afschuwelijke gas- lucht om mij heen, die ik volstrekt niet kan verdragen. En dan krijgen wo bovendien nog allerlei aanmerkin gen, dat we ons werk niet goed doen nooit is liet licht goed genoeg. Maar het is uit, we doen 't niet langer, wc- weigeren den dienst, we staken 1"

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5