NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 31e Jaargang No. 9514 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 J0NI 19J4 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem o de omstreken en franco per post 1-30 1.65 0.02 X 037 X 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourons Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer lb Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon inlerc. 6229. ce Verzekering dfr (poi 18 uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA v.'cck) cesborr.eerrien wordt Eewaarbcrcd door „The Ocean" Rokln 751, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 28 JUNL Muziek in den Hout. Buiten sociëteit: Concert Harmonie, 8 1/4 uur. lioottocut naar Gouda, Tooueel- ver. V. Z. O. D. Circus Herin. Althoff. Voorstelling. Schouwburg: Bioec. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Melkinrichting Van Bruggen: Con cert, Rusthoek, Bloeinendaal: Concerten MAANDAG 29 JUNI. Circus Herm. Althoff: Voorstel!ling: Schouwburg: Biosc. voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Gasonliiloifioa. Vrijdag had een gasfitter in de werkplaats van den lieer Z. in de Kleine Houtstraat no. 109 een gas leiding aangelegd. Des avonds ont dekte men een lek. Terwijl de gasfit ter in de werkplaats daarnaar zocht, was zijn knecht bezig in een naast gelegen kamertje een gaslicht te pru il eereu. Waarschijnlijk heeft zich toen het gas, dat uit het lek in de werkplaats gestroomd is, met Lucht tot knalgas vermengd en toen in aanraking kwam met de brandende gaslamp in het ka mertje. Ei volgde een hevige outploffing. De gasfittersknecht J. H. uit Scho ten word in het gezicht en aan den p< ls gewond. In do werkplaats, het kamertje en de andere deelen van bot perceel sprongen de ruiten. Het plafond van het kamertje werd vernield. Ook van perceel no. Ill rood spron gen eenige ruiten. Tc water geraakt. Een zesjarig jongentje R. uit de Beeksieeg raakte Vrijdagmiddag om half 5 op den Burgwal te water. De werkman H. Haaser sprong ge kleed te water en redde het dreoi ke il nget je. Een jongdiefje. De dader van den rijwieldlioteta! in het Kenaupark bleek te zijn... oen 12- jarige jongen. Hij had het rijwiel nog in zijn be zit. Dit is in beslag genomen. MUZIEKUITVOERING IN DEN HOUT OP ZONDAG 28 JUNI. Programma: 1. Marsen uit de operette Prauen- tresser, Eysler. 2. Ouverture Peter Schmalï, Web er. 3. a Toi, Walzer, Waldteufel. 4. Fantaisie la fille du Phaeron, Pugui. 5. Ouverture Venus, auf Erde, Lincke. G. alzer uit de operette der Vice Admiral, Millöcher. 7. Fantaisie Dona Juanita, Lecocq. Sociëteit „Tfou moetBlyckeu' Coucert op 28 Juni 1914, 'b avonds 8 1/4 uur, te geven door de Muziek- veroemging „Harmonie", directeur: C. F. VS. \Yerneoka. Programma: 1. Onze Driekleur, niarsch, J. Omes. 2. Ou erture Das Glockclien des Eremiten, A. Maillart. 8. La Coquette, polka pour cornet A piston solo, C. F. W.Wernecke. Dooi' den heer F. A. Dekker. 4. Grande fantaisie de l'opéra Les Pècheurs de Perles, G. Bizet. 5. Ouverture Der schwarze Domino, E. Auber. G. Walzer auu der Operette Die moderne Eva, E. Gilbert 7. Des Negers Traum, Amerikani- sche Idylle, W. II. Myddleton. 8. Fantaisie romantique (Légende), L Montagne. EIND-EXAMEN HANDELS SCHOOL. Eind-examen Openbare Handels school. 28 candidaten, 26 verwierven het getuigschrift CaU.arina M. A. Bogaard, Mana F. Leijer, I. Cransberg, R. Fontein, V. P. Gaykema, S. N. Kistemaker, W. F. Michelsen, W. Mienis. B. W. J. Vërwey, W. P. Vogelenzang, J. do Wilde, J. P. G. de Zeeuw, Helena Peltcnbarg, Maria von Sa her, J. F. il. Andree Willens, C. C. A. Bienluft, A. Cohen, J. A. Deutschbein, A. Kouwe- naur, II. L. C. Kruse, G. A. Menalda, W. L. A. van StoLk, J. H. Textor, R. Visser, Cii. de Vries, Th. C. C. de Wilde. CONCERT SOCIËTEIT VER- EEN1GING. Voor do leden van bovengenoemde Sociëteit werd Vrijdagavond een wel geslaagd concert gegeven door het lifiarJ. .Muziekkorps. Na de laatste dogon van 'regen cn wind was deze oen bij uitstek sohoouo avond met een programma, zooals we dat van ons Muziekkorps gewoon zijn. De nis in den tuin der Vereeni- ging is dan ook wel geschikt om zo oil programma, rijk aan afwisseling, tot zijn recht te laten komen, beter dan in een 'koepel. Het vrij groot aantal leden mot dames genoot werkelijk van bezen echten zomeravond. De verschuilende nummers werden op verdienstelijke wijze ten gel.oore gebracht en vielen zeer in den smaak van de bezoekers, die niet nalieten om na ieder nummer directeur en or kest hulde te brengen. Met genoegeu maakten we kennis met een eerste uitvoering van Ballet d lsoline van Messager, een zeer hef stuk muziek. Niet alle Fransche ar- raugementen zijn getchikt voor onze Hollandsche bezettingen, maar dit werk doel aangenaam aan, wat klank betreft. De prachtige fantaisie Loten gr in behaalde het bekende succes, en de heer Kriens liet hier liooren wat hij uit zijn orkest weet te halen. Prach tig van toon waren de zware Wag- uer-accoorden, een echt werk voor een Hormoniekapel. In no. 7, een thema uit de welbekende Opera Mar tha, gefantaseerd en gevarieerd, had den we gelegenheid de verschillende solisten te bewonderen. De bariton, piston, clarinet en fluit waren hier aan het woord, en de hoeren, bespe lers dier instrumenten kweten zich op artistieke wijze van hun taak. Met de fantaisie „Un jour d'Eté en Nor- vöge werd liet programma besloten. Polonaise, Tarantelle en Olarinei- voriatie maken dit laatste tot een schoon orkestnummer. Zoo heeft het bestuur der Sociëteit haren leden weder een genoeglijken avond bezorgd, al had de pauze wat korter kunnen zijn. Maar dit kon niet wegens het gelui der dauiiaatjes, zoo dat er om half tien pas aan het twee de gedeelte kon wourden begonnen. Zou 'het zoo bezwaarlijk zijn voor zul ke avonden een concertmiunend pu bliek wat ter wille te zijn'? K. S. HET GOUDEN FEEST DER HAARL. BANKVEREENIGING TEDING VAN BERKHOUT EN DE CLERC0 Op waardige wijze heeft de llaar- lemsche Bankvereeniging Teding van Berkhout en De Clercq haar gouden jubileum Vrijdag in het moderne, luxueuze, gerestaureerde Bankge bouw gevierd. Nadat om 121/2 uur de bureautijd geéind:gd was had het eerste deei der feestviering evenwel plaats in resiau- rant De Kroon, waar door de beide beheerende vennoolen, de hoeren A. de Clercq cn Jhr. F. Teding van Berk hout, aan het personeel een noenmaal werd aangeboden. 69 personen zaten aan. w.o. ook de leden van het per soneel der bijkantoren in Hillegom, Lisso en IJmuiden. Een viertal ge- noodigden waren wegens ongesteld heid verhinderd te komen. In de hooge, mooie voorhal van het Bankgebouw had daarna een plech- j tigheid plaats, die werd bijgewoond door do beheerende vennoolen. com missarissen en oud-commissarissen en liet personeel. Namens liet personeel werd door den algemeeuen procuratiehouder, Jhr, F. Teding van Berkhout Jr.. een in Delftsch aardewerk uitgevoerde, In den muur gemetselde gedenkplaat overgedragen. Deze gedenkplaat is een juwc-eltje van uitvoering. Zij draagt het volgen- dc opschrift: „Ter herinnering aan het vijftigja rig bestaan van de Haarlemsche Bankvereeniging Teding van Berk hout en de Clercq is deze gedenkplaat door liet personeel aan de beheeren de vennooten opgedragen. 1 Mei 1914." De plaat is vervaardigd in de Deut sche Aardewerkfabriek ,,De Porcelcy- ne Fles" v.'h Joost Thooft en Labou- chère Nauat zij door den algemeeuen pro curatiehouder den beheerenden ven nooten was opgedragen, antwoordde de heer A. de .Clercq (als de oudste van beiden) en herdacht evenals de vorige spreker hei werk van den heer G. M. Boissevain, die als commissaris medegewerkt heeft tot de oprichting der Bank en in de in den aanvang dezes jaars gehoudenJvergadering van gecommitteerde vennooton is afgetre den na vijftig jaar commissaris te zijn geweest. Het jiersoneel hief telkens een ge juich aan na de redevoeringen. Er weid ook gesproken door den heer G. M. Boissevain, om beheerende vennoolen geluk te wenschen met dit jubileum en met de nieuwe inrichting van het gebouw, terwijl Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout hetzelfde deed medo namens zijn mede-commissaris Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Onmiddellijk daarop ving de recept tie aan. De beheerende vennoolen ontvingen hun bezoekers in het Di rectiekantoor, dat door een 40-tal prachtige bloemstukken in een bloem hof was herschapen. Onder meerdere cudeaux had de Directie er een ont vangen van oud-commissarissen en van de Ilaarlemsche Hypotheekbank, die de wapens der familién De Clercq en Teding van Berkhout in gebrand glas aanbood voor het Directiekan- toor. Als middenstuk tuéscheu deze glasramen zal het wapen van Haar lem in dezellde soort van uitvoering verschijnen; dit laatste behoort tot de familie-geschenken. Een aarde werk-stel (schoorsteen-garnituur) werd o.a. aangeboden door hc-t perso neel. Onder do bloemstukken waren er natuurlijk van Commissarissen, ver der van vele vrienden en relaties der Bankvereenigingteveel om hier de lijst te gaan geven. De receptie werd buitengewoon druk bezocht. Onder anderen maak ten hun opwachting de Burgemeesters van Haarlem en Heemstede, de Wei houders de heeren Johs. de Breuk, Dr H D. Kruseman en Vincent Loos- jes. de gemeentesecretaris Mr. Dr. J. Wyterna, de Officier van Justitie Mr. A. A. Pélérin, de heer J. T. Cre- mer. oud-minister van Koloniën, di recteuren van bankinstellingen uit Haarlem en andere steden, enzoo- voort6. Deuptaties waren er van de Kamer van Koophandel, van de So ciëteit Vcreenigirig, van de Ilaarlem sche afdoeling van den Bond voor den Geld- en Effectenhandel, van do Muarlemsche afdeeling van de Ned. Ver. Het Witte Kruis en van de Zijl- straatveroenlging. Dc gedenkplaat in de voorhal is op gedragen verzeld van een zeer fraai bewerkte oorkonde, ontworpen door Jhr F. Teding van Berkhout, Jr waarin de bloembollenhondel en dc vischhandel uit Haarlem's omgeving in versieringsmotieven zijn weergege ven De oorkonde draagt dc handtee- keningen der leden van het personeel. Omtrent den verbouw en nieuwe in richting van liet Bankgebouw hebben wc indertijd al het een en ander be richt, 6pecïaal betreffende de nieuwe safe met haar 900 loketten en het nieuwe Direciiekantoor. Thans zij daaraan nog toegevoegd, dat ook de nieuwe accomodate voor het publiek aan hooge eischen vol doet In den glaswand aan de ruime voorhal zijn in het midden de loket ten der groote kas en aan weerszijden die voor het wisselen van vreemd geld en voor groote 6pecieatortingen aan gebracht. Daarachter zijn de rekening cou- rant-afdeeling en die der coupons in gericht. Overal is electrischc verlich- ing aangebrachthet gebouw Is van centrale verwarming voorzien en de kantoormeubileering is natuurlijk in de modernste uitvoering gebracht. Ecu prachtige nieuwe inrichting 1 (Zie vervolg Stadsnieir s op de 2de pagina). Na artikel 8 worden ingevoegd de volgende artikelen: Art 8 bis. -Met boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste- G dagen word gestraft: a. Ieder die op of aan den openba ren weg rumoer maakt, onnoodig op dringt oi op andere wijze de orde ver stoort. b. Ieder d.e niet onmiddellijk zijn weg vervolgt of zich niet in een be- p.uddo richting verwijdert, wanneer hem liicr.oe bij een vechtpartij, bij twist of bij eetigen toeloop ojj den v.eg aanleiding gevende gebeurtenis of ter voorkoming van stremming van het verkeer door een ambtenaar of beambte de las*, gegeven wordt. c. leder die geen gevolg geeft aan de bevelen van de ambtenaren of be ambten van politie gegeven, wanneer bij het aan- o! uitgaan van openbare vermakelijkheden bij aankomt, of vertrek van middelen van vervoer, of bij eenige to, samenstroonimg van publiek aanleiding gevende gebeur tenis, of in het algemeen in het be lang der openbare orde of veiligheid het verkeer langs bepaalde wegen ge heel of gedeeltelijk nioet worden ge stremd, of daarvoor bepaalde rich tingen worden aangewezen. Art. 8 tor. Met boete van ten hoogste f 25.— wordt, gestraft ieder verhuurder van motorrijtuigen of rijtuigen, die op stralen of wogen motorrijtuigen of bespannen rijtuigen te buur of ten gebrmko aanbiedt of doet aanbieden, zonder tot het doen stationneeren van motorrijtuigen of rijtuigen ver gunning van B. en W. te hebben ver- k regen- Art. 8 quater. -Met boete van ten boo gate f 5. wordt ge» raft de bestuurder van een sta'ion neer end motorrijtuig of rij tuig: a. Indien hij in zijn motorrijtuig of rijtuig geen duidelijk leesbaar door den Burgemeester voor „gezien"' ge- teekend exemplaar van het door B. en W. vastgestelde tarief van rijloo- nen op voor de passagiers duidelijk zichtbare wijze heeft hangen. b. Indien hij van degen:ri. dio van zijn motorrijtuig of rijtuig hebben ge bruik gemaakt, hoogere betaling vór der dan hem volgens tarief toe komt. c indien bij, zoolang hij een vracht zoekt, niet mé', zijn motorrijtuig of rijtuig op des hem door de politie aan gewezen plaats blijft staan. <L Indien het aan zijn motorrijtuig of rijtuig bij hel verieenen der ver gunning, door B. en \Y. gegeven num mer niet steeds duidelijk op het mo torrijtuig of rijtuig aanwezig is, op de daarvoor door de polriie aange wezen plaatsen. Na artikel 9 ter wordt ingevoegd een nieuw artikel 9 quater, luidende als volgt: Mé", boete van ten hoogste f 10 wordt gestraft ieder, die nalaat, door het nemen der noodige voorzorg maatregelen te voorkomen, dat hon den, dio onder zijn toezicht staan in den voor de nachtrust bestemden tijd mmoer of burengerucht verwekken. De bepaling is niet van toepassing voor zoover het betreft honden, wel ke zich bevinden op een plaats, waar eeno hondententoonstelling wordt gehouden Na artikel 10 bis wordt ingevoegd een nieuw artikel 10 ter, luidende als volgt: Met boete van ten hoogste f 5 wordt gestraft ieder die met papier, potloo- den, lucifers, zeep, garen, band of dergelijke koopwaar langs de huizen der ingezetenen of op straten of ve gen vent of zoodanige waren te koop aanbiedt, zonder schriftelijke vergun ning van B. en W. Met gelijke boé'.o wordt gestraft Lij', die bedoelde waren vent of te koop aanbiedt, zonder bij zich te dragen, een schriftelijke vergunning in het eerste lid bedoeld, zoomede liij die nalaat zoodanige vergunning in het eerste lid bedoeld, op de eer ste aanvrage van de ambtenaren of beambten van politie te tooneu. Na aru 12 wordt een nieuw artikel ingevoegd 12 bis, luidende: Met boete van ten hoogste I 20.—, wordt gestraft: a. Ieder, die op stra en en wegen voetbal of andere voor het publiek ol voor de omwonenden hinderlijke pe len speelt. b. Ieder die niet gehoorzaamt aan een bevel der politie om het spelen op straten en wegen te staken. Na artikel 30 worden ingevoegd de volgende artikelen: Art. 36 bis. Onder rijtuig word; verstaan elk vervoermiddel bestemd om te land door een of moer *.rekd ic-ren of door mechanische kracht, welke niet op of aan het vervoermiddel zelf aaravezjg is, te worden voortbewogen, met uit zondering van wagens dienende tor. het vervoer langs tramwegen. Een vervoermiddel bestemd om uil sluitend of mede door mechanische kracht op of aan het vervoermiddel zelf aanwezig andere dan langs spoor- ë:aven te worden voortbewogen, wordt ter onderscheiding van andere aangeduid door benaming motor rij» tuig. Art. 3G ter. Onder wationneerende motorrijtui gen of rijtuigen worden verstaan do zoodanige, waarvoor door B. en \V„ vergunning is verleend tot liet inne men van bepaalde standplaatsen. Art. 38 quater. Onder trekdieren worden verstaan paarden, ezels, muildieren en. muil ezels. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. WIJZIGING ALGEMEENE POLITIE- VERORDENING. B. en W. stellen den Raad voor te bes! uiien: In de Algerreene Politieverorde ning voor de gemeente Heemstede worden de volgende wijzigingen ge bracht: Het ware middel van zelfverdediging tegen Haarlem's straatjingd, door omen teekeuaar opgedragen aan Haarlem's roeiers.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1