lunar! Dsn Lg©fd©drooiTi op <f<3 Tangè bomenrij vafi oen dorps weg, vlak voor ons komen <le schoor- stocucn van Lelden'.s fabrieken ln 't oog. Maar nu wordt aangekondigd, dut er gedekt ia voor den lunch: de passagiers kunnen, naar verkiezing, het noenmaal gebru'iken op het dek, onder do zonnetent, of in het deksa lon, waar genoeg raampjes kunnen worden opengezet, orn de frissche lucht binnen te laten. De ondernemer hooft terecht begrepen, dat een water tochtje etevigen eetlust geeft en in do ruime keuken maken de kok en zijn helpers een smak el ij ken. lunch go- reed. Nu varen we door Leiderdorp, ge zellig tuBsdhen do huizen, waarvan, er verschil lende aardige, ouderwet- scho Landhuizen mogen he&ten en sierlijke namen dragen, als Rhijn- vrougd, Rijnleven, en zoo meer. Al lerliefst zijn do kijkjes op den voor steven, recht vooruit naai' den op ons wachtenden waterweg. Hier is het vel'te Hollawdsch© land, hier treffen we ook den molen aan, waarop mot groote letters „Rembrandt9 Molen" staat; op een prentbriefkaart, is hij vereeuwiigd met daaronder het be kende rijmpje: Toen Rco-brandt nog op vaders molen te schilderen zat, Dleef daar de glorie van zijn gaven Niet» onder 't stuivend meel begra ven. Maar klonk en blonk van stad op stad. Helaas, dat aardige rijmpjo uit onze jeugd belet niet, dat Rembrondl-s geboorte in. diszen mol en zeer ernstig in twijfel getrokken wordt... Na Koudekerk volgt 's Molenaars- brug, hel bekend© plaatsje waar de studen tan-roeiweds.rijden gehouden worden. Geen wender, want het ils een prachtig plekje, het hotel-red.au- raru op den hoek ligt daar in de na middagzon als een begeerlijk verblijf; dan, op eens, naakt de boot een scherpe wending naar linlC9. Waren we recht doorgevaren, dan zouden wo gekomen zijn in, Gudshooni, ge woonlijk zoo landelijk maar dot in den winter het tooneel is geweest van een heftige gemoedsbeweging, toen een boe/» van de firma Bus niet stee- nen werd gebombardeerd, omdat zij het ijs had stukgevaren. Nu, op dozen zoeten zomerdag, niets' meer van menschel ijken harts tocht; integendeel, een tooneeltje van vreedzaam dierenleven, wanneer een heele schaar jonge eendjes haastig kooit toeschieten op onze boot, om dat ze bij ervaring welen dat voorbij varende, kapiteins wel re^ta ritjes brood buiten boord strooien. Nu naderen we lis- vriendelijke Woubrugge, waar de horizon wordt afgeslepen door een typische ophaal brug, waarnaast een kerkje van ,'t jaar 1653; een rood vlaggetje dat bo ven de brug wapper1;, maant den kapi tein tot voorzichtigheid aan en inder daad komt van den anderen kant een- vrachtschuit aangevaren. Dan ligt weldra de wijde ruimte van 't B-raos- semermcer voor ons open: een prach tige plas, mot lage oevers, waaraan Rijnsatersvoude, Leimulden, Ter Aar gelegen zijn. Het is een waar genoo, hier rond te zien naar de zacht kab belende golfjes in 't zonlicht; gemak kelijk leunende in een van de dak stoelen, tusschen water en lucht, vrij van alle kleinzieligheden van de men scheen aan den wal. Er is niemand, die wiet met spijt nog eens omkijkt naar het mooie meer, wanneer de boo1"» de Oude Wetering invaart. Vroeger lagen hier tal van schip pers te wachten op gunstrgen wind om het meer over to steken; da1', heeft de stoomsleepvaart omnoodig ge maakt, maar daarmee moet ook aan. he;, dorp Oude Wetering een bron van inkomsten ontnomen zijn; het is niet te land alleen, dat des eenen dood des anderen brood is. Er is veel me dedinging op 't wa.er, misschien wol overdreven concurrent)© somtijds. Wie hier te Oude Wetering afstap pen wil, kan per spoor verder gaan en is te 6.3 weer in Haarlem. Wan" nu begint ook voor de boot, de terug reis: we draaien de Ringvaart weer in en kornen weidra langs dezelfde plaatsen, die we dezen morgen, voor bijvoeren. Spoedig, al te spoedig komt Heemstede» watertoren in 't zicht en als de Langebrug weer voor ons opengedraaid wordt, slaat het half zeven, liet uur waarop we terug moeten zijn. Hulde aan deze precies heid, die geen spoortrein overtreffen kan. Het, kleine gezelschap neemt af scheid en gaat uileen. Er is wel nie mand, die een anderen indruk mee naar huis neemt, dan de-zen: ,liet was een prachtige dag, ik hel) een maaien tocht gemaak-, en mij geen oogenblik verveeld". Gij, die muizenissen omdraagt en uw gee-v, Yerfrlseehen wilt, gij die de 1 wijde uitzichten lief hebt op liet Hol- j landsclie watervlak, maakt dezen ge-namen boottocht mee. Het zal j u niet berouwen. Buitenlandsch Overzicht Do moord op don Aartsbertog Oostenrijk tegenover Servië. Algemeen wordt de Indruk gewekt, dat de aanslag te Serujewo een gevolg is van, althans in verband etant met een Groot-Servieche beweging. De Servische regeering veroordeelt 5n officieel© verklaringen do misdaad krachtig, en protesteert er bovendien tegen-, dat men een geheel volk ver antwoordelijk stelt voor de daad van een enkelen dwaas. Maar het onderzoek zal eerst kun nen uitmaken ln hoeverre de plegers van den aanslag in verbinding heb ben gestaan met do Groot-Servische kringen, in Servlië. In Weenen hoopt en verwacht men, dat de regeering in Servië naar haar beste krachten zal meewerken, om dit onderzoek te hepen uitvoeren en de draden der samenzwering te hel pen ontwarren. JTet blijkt uit alles, dat men te Wee nen de zaak zeer ernstig opvat, en men wijst met afschuw op de Servi sche uitingen, die den moord pogen te verklaren of te verontschuldigen. Maar of Oostenrijk, door dien moord er toe gebracht zal worden een and-ere staatkunde tegenover Servlië te voeren, moet worden afgewacht, De „Duilsehe Tages Ztg.", die meent dat men in Weenen de zaak voor Eu ropa wil openleggen, waarschuwt daartegen en zegt„Zou men in Wee nen werkeijk voornemens zijn de Ser- visch-Oostenrijksehe geschillen voor Europa open ta leggen, dan zou men daardoor ook de verschillende mo gendheden gelegenheid en recht ge ven zich met dile geschillen te bemoei en en daarin mee te spreken." Het blad waarschuwt derhalve het gebeur de te Serajewo te maken tot uitgangs punt eener gewijzigde staatkunde in den Balkan. Uit Relgrado wordt aan het Korras- pondenz-bureau berichtIn hunne ar tikelen over den aanslag te Serajewo spreken de Servische bladen de rnee- ning uit, dat deze aanslag een betreu renswaardig gevolg is van het in Oos- tenrijik-Hongarije iieerschende stelsel, dat geen rekening houdt met de bil lijke eiechcn van de Slavische volken, maar de autoriteit van den staat slechts weet te handhaven door poli- tie-m a atregelen. Zij verklaren, dat het hoog tijd wordt, dat door een einde te maken aan dit gewelddadig politierégime, een poging wordt gedaan tot consoli deering van den binnenlandschen toe stand van de monarchie. Het zou totaal verkeerd zijn om we gens de wandaad van twee onrijps, op een dwaalspoor gebrachte jonge- llingen over te gaan tot represaille maatregelen tegen oen geheelen volksstam, wijl daardoor het kwaad niet uit den weg geruimd, maar inte gendeel verergerd zou worden. De anti-Servische betoogingen in Bosnië duren nog steeds voort. De Serviërs hebben het daar nu kwaad te verantwoorden. Behalve in Serajc-wo is ook nog in vele andere plaatsen de staat van beleg afgekondigd. De oppositiebladen Srpsparijec, Na- rod en Otazbina in Serajewo kunnen voorloopig niet verschijnen, daar hun drukkerijen vernield zijn. Dinsdag werden te Agraim de anti- Servische betoogingen voortgezet. De menigte trok naar het huis van den burgemeester, en drong er op aan, dat hij de hem onlangs toegekende decoraties zon terugzendenook te gen don president van den Landdag werden betoogingen gehouden. Tien personen werden gearresteerd, doch later weer in vrijheid gesteld. Het „Neues Wiener TagebJatt" zegt: niets karakteriseert die opvatting scherper, dan de omstanrigheid, dat zij tegen Oostenrijk wordt gebruikt, op hel oogenblik dat de gohoeJe be schaafde wereld eenstemmig de groot- Servische propaganda ter dood en de misdaad van Serajewo veroordeelt. In bevoegde kringen wordt over de vijandige betoogingen legen de Ser viërs, waaraan alle kringen der be volking, zelfs dames en boeren, deel nemen, verklaard: dal geen enkele Serviër gedood, daarentegen een Ka tholiek en oen Mohammedaan door de Serviërs ge-dooil werden. Slechts in zeer bijzondere gevallen maakte het gepeupel van de gelegenheid ge bruik orn te plunderen. Doch de j>lun- deraars werden dadelijk door de betoo gers verdreven. De politie en de troe pen ma aken niet van do wapens ge bruik, daar de betoogera op de eerste aanmaning uiteengingen. I De woede van het volk iiö vooral ge- richt tegen de elementen, die voor <ie Groot-Servische tendenz werken; del loyale Servische elementen bleven ongedeerd. De slachtoffers. Woensdagavond te 7 uur 16 Hë{ öor- logsschlip Viribus Unilis met het stof felijk overschot van den aartshertog en de -hertogin te Triest aangekomen. Nog meer aanslagen voorbereid. Uit Weenen wordt aan den „Beril- nor Lokal Anzeiger" gemeld, dal de personen uit het gevolg van den aarte hertog uit Serajewo zijn teruggekeerd Zij verhalen, dat heel Bosnië één groole val was, waaruit de aartsher tog onm-ogelljk kon ontsnappen. On der de tafel, die gedokt was voor het ontbijt, dat ria de aankomst van den aartshertog te 12 uur zou worden op gediend, vond men twee bommen met uurwerken. En in hetzelfde ver trek vond men nög een soortgelijke bom in den schoorsteen. Te Ilidze werden bij een vrouw ze ven bommen gevonden, die men haar in bewaring had gegeven. De hertogin is herhaaldelijk geheel alleen naar de bazars gereden om In- koopen te doen er was dus gelegen heid genoeg om haar te vermoorden, maar het schijnt, dat het den misda digers alleen om haar echtgenoot is te doen geweest, Slechte orde-maatregelen. Nader wordt bericht, dat de maat regelen, te Serajewo genomen tot be scherming van -den aartshertog abso luut onvoldoende waren. De detecti ves b.v. droegen een gele cocarde, zoodat zij voor iedereen herkenbaar warc-n, waarvan de moordenaar Prin- cip voor don aanslag zelfs gebruik maakte om een hunner te vragen 'in welk rijtuig de aartshertog zat. Ooit blijkt de politie te Serajewo slecht op de hoogte te zijn geweest van hetgeen in Servi-sch-nationale kringen omging en niets te hebben ge weten van een samenzwering tegen 't leven van den kroonprins. Een telegram van keizer Wilhelm. Het Duitschc keizerpaar zond aan prinses Sophie von Ilohenberg, het oudste kind van den aartshertog, het volgende telegram: „Wij kunnen nauwelijks woorden vinden, om uit te spreken, hoe ons het hart bloedt, bij de gedachte aan uw nameloos leed. Veertlien dagen gele den hebben wij nog zulke heerlijke oogonblikken bij uw oudere doorge bracht en. nu verkeert gij in zulk een d-eerniswaardigen toestand. God sla u bij en geve u kracht, om dezen slag te dragen. De zegen der ouders reikt tot over het graf." WILHELM, I. R. VICTORIA. De Baïkanvulkaan D8 strijd In Albanië. Albanië. In zijn jongsten briel uit Durazzo deeli de Konstantinopelsche corres pondent van de ,,N. Rott. Ct." te Du razzo nog allerhai bijzonderheden me de omtrent de jongste nederlaag van het Albaneescho leger en het lafhar tig gedrag van de Katholieke hulp troepen. Het bewijs was dus nogmaals af doende geleverd, zoo vervolgt hij, dat er met de Katholieke hulptroepen niets te beginnen is, dat zij voor een aanvallend optreden geheel onbe trouwbaar zijn, en ten hoogste zullen vee hit en om hun eigen hachje te ver dedigen als ze worden aangevallen. Dat echter de Nederlandsche comman dant en de Duitsche en Oostenrijksche vrijwillige artilleristen zich, om dat nu eindelijk aan een ieder, ook aan het hof, afdoende I» bewijzen, ziich we derom aan het grootste levensgevaar hadden moeten blootstellen, twee der vrijwilligers ernstig gewond waren, en zij en de Nederlandsche majoor als koelle's hadden moeten werken om het geschut en do munitie te red-dei-, werd allcrwege als een schandaal ge brandmerkt. De gezant van een der meest geïnteresseerde mogendheden bij het Albancosche geval sprak zijn verontwaardiging daaromtrent dan ook luide uit in de volgende kernach tige woorden, waaraan ik wel nieus meer behoef toe te voegen„liet zoo kostbare leven van die uitstekende Nederlandsche officieren op zulk een roekeloos baldadige wijze op te offe ren, die officieren met ge-heeJ onbe trouwbare soldaten en onvoldoende krijgstoerusting ais hot ware in den dood te jagen, is niet alleen onrecbl- aardig, onbehoorlijk en ongeoor loofd, het is eenvoudig misdadig." En werd die zelfopofferende toewij ding voor andermans zaken nu maar behoorlijk gewaardeerd, vooral door hen, voor wie men steeds weer leven of gezondheid blootstelt, dan hadden de officieren tenminste daarvoor eeni- ge voldoening. Maar zelfs dat ia niet heil geval. Na het sneuvelen van over ste Thomson, wieu het gelukt was het onbegrensde vertrouwen van prins Wilhelm te winnen en die daardoor ook door het hof werd hooggehou den, terwijl lilj bij de regeering even- ééns *n h'öögé êêrë efóntl, br-gint len paleize de opmerkzaamheid ten op zichte van de officieren der gendarme, rie weer te verflauwen, en treedt in de toonaangevende Albancc&che krin gen weer dat echt-Oostersche streven aan den dag om hun verdiensten te verkleinen door anderen tegenover hen te stellen, ten eiinde zich alzoo te hunnen opzichte zoo niet geheel ver plicht te gevoelen en te voorkomen dat ze een te groote en gewichtige rol zouden kunnen spelen. De intrigues van vroeger beginnen dan ook alweer. Wat moet er onder deze omstandig heden van de Nederlandsche militai re zending wordenheeft haar ver blijf in AJbanië nog reden, kan dat nog verantwoord worden? Zoo vraagt men hier algemeen. En do meening, die men overal hoort uiten, ls, dat de Nederlandsche officieren hun plicht ten volle hebben gedaan, dat zij meer, veel meer dan hun plicht hebben ge daan, dat er van hun plichtsgevoel misbruik, laakbaar misbruik is ge maakt, en dat zij bijgev-olg het volste recht hebben zich terug te trek keu of dat door de -daartoe bevoegde over heid een einde aan hun missie moot worden gemaakt. En zulks te meer, daar naar de overtuiging van een ie der er, zooals de dingen hier te iande nu liggen, toch in de eerste tijden geon kans bestaat, dat ze de opdracht, waarvoor ze hierheen zijn gekomen en zich bij contract verplicht hebben, zullen kunnen uitvoeren. De speciale ,,Maün"-correspondent te Durazzo eeint, dat de Nederland sche officieren er op blijven aandrin gen. teruggeroepen te worden, aan gezien ze van m-eening zijn, dat ze niet beschikken over voldoende mid delen van actie, en omdat ze niet met hun autoriteit gevallen van plund-e-, ring willen dekken. Ëxsad pasja weer op hel tooneel? Uit Durazzo wordt aan de „Neue Freie Presse" bericht: „Met het oog op- den toestand van verwarring In het land heeft de regeering besloten de ministers Turkhan en Mufdii naar Italië te zen-den om met Essad pasja onderhandelingen te beginnen over een interventie ten gunste van den vorst, ten einde dezen voor volkomen ondergang te behoeden. De ministers zullen aich daarna naar Rome begeven, waar Turkhan pus ju met de regeering zal conferee- m." Als dit bericht juis is danbe grijpen we mei» meer van de Alba- nc-c-sches taat(?)kuude 1 Binnenland DE BEGRAFENIS VAN MAJOOR THOMSON. Men meldt ons: Waarsch-ijinilij'k zal de teraardebe stelling van Thomson's stoffelijk over schot plaats hebben, volgens de alge meen» voorschriften, geldende voor een militaire begrafenis van een lui tenant-kolonel bij ons leger. NEKKRAMP. To Wijk-bij-Duurste.de is T. v. R., tem gevolge van. nekkramp, overle den. ONV OOR ZICHTIG. Men meldt ons uit Eindhoven: Dinsdagavond gin/zen te St. Oed«JT rode do lieeren van Meeren, ambte naar ter secrebario, en vair Heide, on derwijzer, een roeitochtje maken. Van Meeren, die niet zwemmen kon, wilde dit loeren ear hield zich aan de ketting van hö~. bootje vast, terwijl Van Heide voortroeide. Ou een diepe plaats liet Van Meeren de ketting los en ver dween in de diepte. Van Heide stak hein nog een roeispaan toe, maar Van Meeren kon die niet meer grij pen. Een uur na het ongeval werd" zijn lijk opgehaald. HET ONGELUK AAN BOORD VAN DE NCORD-BRABANT. Over ho: ongeluk aan boord van de Noord-Brabant verneemt het N. v. d. D. uit Algiers: Zondag 21 Juni 's morgens om orige veer lialftvvaalf, bevond do Noord-lira. bant zicii op een halven dag stoomens voorbij Ouessan-., op 45 gr. 35 min. noorderbreedte en 7 gr. 56 min. wes terlengte, Gr., toen de officier-macht mist der le kl B. Verhey, chef van de machinekamer, inet dén korporaal - stoker Tinuners (belasr. met liet toe zicht op de ruimen) den resleerenden kolenvoorraad ging schatten. Behalve de zeer flauwo electrische verlichting, achter de vuil geworden en met kolenstoi gevulde schotlan taarns wordt aldaar gebruik ge maakt van de bekende veijigheidsiam- I>en met ijzerguasbeeeheiming rond de vlaui, zooals in de koioiunijneu ui- tijd gebruikt woi-den. Een dergelijke lamp werd door den korporaalstoksr Timmors dan ook gedragen. Bij het openen van een verticaal 'luTk, ÜTal toegang gar naar een vol gend ruim (men was reeds Ln een der ruimen) aan stuurboord, kwam daar uit een s';room door de steenkolen ont wikkeld miijngas naor buiten, welkt de vlam wist t© bereiken. Er ontstond toen een guwonr-ploffing, waardoor do beide mannen xv.aro brandwonden bekwamen. Door den knal gewaarschuwd, kwi men spoedig helpors van d© stook plaatsen, die de beide gekwetsten door do geopende kolentortkokers van het eerste ruim naar dek brachten en on der behandeling van den officier van gezondheid stelden. Deze constateer de bij beiden zware brandwonden, voornamelijk aan handen en voorar- i, alsmede aan he>". gelaat on het achterhoofd (de vlam sloeg blijkbaar over den vrij korten heer Verhey heen). De wonden zijn thans niet meer le vensgevaarlijk: wei hebben de patiën ten veel pijn geleden. Bij aankomst ;e Algiers, Donder dag 25 Juni, zijn d© patiënten zoo spoedig het schip gemeerd lag. mot do gereedstaande brancards die door draadloos telegram over he; waLsta- tion For de l'Eau, nabij Algiers, door tusscheukomst van den Ned. consul, besteld waren naar het hospitaal vervoerd, d. i. dc Chniquè d© Chirur gie, 21 Avenue Pasteur, waar beide patiënten het thans naar omstandig heden redelijk wel maken. Men ver wacht echter, dat er een maand zal verloopen, vóór de patiënten naar Holland kunnen terugkeeren. EEN ONTDEKKING VAN PROF. KAMERLLNGH ONNES. De Parijsohe Hbld-correspondent Bdhrijift: ln do Académie des Sciences heeft Dinsdagmiddag pnofetisor D'Arsonvoi oen medodeeilnig voorgelezen van pro fessor Kamerlmglh Onnes uit Leiden, die zeer de aandacht getrokken heeft, en hier algemeen als van het hoogste belang wordt beschouwd. Ze betreft een door prof. Onnes gedane ontdekking, aangaande de geleulbaar head van metalen voor electriciteit bij er lage temperaturen. Het was sinds long bekend, dat do geleidbaarheid der metalen toeneemt naarmate hun temperatuur daalt. Reeds Ampère Itiiad dat geconstateerd en had het verschijnsel verklaard uit de nadering van de moleculen tot el kaar .waaruit men conoLudoerde, dat do geleidbaarlieid volmaakt zou zijn, wanneer men er in slaagde te komen tot het absolute nulpunt, waar elke thermische beweging ophoudt. Bij het onderzoek nu naar do gedragiugeu der vensciiiiillende metalen bij zeer ia- ge temperatren vond prof. Onnes dat aanvankelijk de geleidbaarheid vrij geregeld toenam, maar dat op een zekere hoogte gekomen, die voor elk metaal verschillend was, doch steeds de onmiddellijke nabijheid van het absolute nulpunt lag, de weer stand door hot mol aal aan den stroom geboden plotseling zóó gering werd dat hij aan alle meting ontsnapte. Het metaal werd dan een super-induc tor, waaa-van de geleidbaarheid het. idieato nabij kwam. Dit bracht den heer Onnes op het denkbeeld titans eens te onderzoeken wat er gebeuren zon met een electri- schen stroom, die onder deze omstan digheden in een gesloten geleider werd opgewekt. Hij maakte daartos van zeer lijn looddraad een klos van duizend windingen, die dit om eem denkbeeld te geven van de fijn heid van het toestel in een ruimte van één kubieken centimeter beslo ten was, en die een gesloten omtrek vormde. In dezen klos wekte hij door inductiie een stroom op en vond nu dat de stroom zonder noe menswaardig verlies uren lang bleef voortbesta-m, daarbij per uur niet meer dan één-honderdste in inten siteit verminderde. Tot welke practische resultaten de ze ontdekking zal leiden, is thans na- tuurlijik nog volstrekt niet te voor zien, maar men verwacht dat ze veel zal bijdragen bot het verkrijgen van een beter inzicht Ln de samenstelling en de eigenschappen der materie, en hcechouw t ze hier als van. een zeer groot gewicht. MOORD. De L. K. meldt nader: De landbouwerszoon Piet Smits, uit Woort, is Zondagmiddag te Ned er- weert (Ospel) op lafhartige wijze ver moord. Het dirama beeft zich volgen- derwijze toegedragen. De broer ven den verslagen© had, wegens een oude veete, ruzie gekre gen met een 4-tal personen, die zoo- TWEEDE BLAD Donderdag 2 Juli 1914 Met „Garsjens" naar do lleron. „Wat ik vandaag het liefst zou doen," zei puffend van do warmte, Woensdagmorgen ©en Haarlcmsch in gezetene, „dol ls een lango boottocht maken." En toen onze redacteur antwoord de, dat hij juist dat, genoegen smaken ging, ontstond er een oogenblik af gunstdie een menschelijke on deugd. maar op zoo'n warmen dag vergeeflijk «s. Aan 't Spaarne bij de Turfmarkt lag de salonboot „Loeghwater" van de Stoombootmaatscha ppij Ca rsjens", die van 1 Juli tot 30 Augustus dage lijks den tocht naar de Kager en Braassemermeer zal maken en nu be gon met een eerste vaart voor enkele genoodigden, waaronder de verslag gevers van de pers. De linnen zonne tent schitterde van veelkleurige vlag getjes, aan het salon op het dek glom en fonkelde hout on koper; het water vlak baadde in een stroom van koste- lijken zonneglans en toen de klok elf uur sloeg gaf de kapitein een waar schuwend sein aan den wachter van de Langebrug en stoomde de „Loegh water" langzaam het, Zuider Spaarne op. Nog vijf minuten en wit hadden de prachtige bocht in het Spaarne achter ons gelaten, mitsgaders liet geurtje, dat de lakstokerij ons, bij wij ze van ongewenschten afscheidsgroet toezond. 't Is oen flink schip, die „Leegh- water", een van de grootste van „Carsjens"' vloot, die 23 booten om vat. Haar machiino van 25 pk. drijft haar rustig zonder schok \oort, met een snelheid van 16 kilometers over ruim water, met de helft daarvan wanneer de tocht gaat tusschen de nauwer© oevers van Rings-aart en We tering. Wel is de spreekbuis als mid del van communicatie tusschen kapi tein en machinist, nog aanwezig, maar ze dient enkel als reserve; de seinen worden gegeven met, een tele graaf. beslaande uit oen wijzerplaat, waarop de aanduidingen in cirkel vorm vol, half, let op, siop, al klaar, langzaam, achteruit- De machinist houdt, het oog op den soms snel ver- springenden wijzer en voert met een paar bewegingen aan handvatten on- middelijk de bevelen uit- het is ver rassend, hoo vlug de machine gehoor zaamt. "Maar lang hier beneden blijven is niet geraden, want hoewel ln twee ko kers frissche lucht in de machineka mer wordt geblazen, blijft op dezen warmen dag de hitte van den ketel aan den eenen en de cylinders aan i den andoren kant hangen. Boven op dek is het heerlijk fniech, terwijl de boot langzaam vaart voor bij het groene Heemstede. De jeugd van Bennebroek juicht ons vroolijk toeIn deze plaatsen en in Hillegom, Lisse, de Kaag en Oude Wetering kunnen passagiers instappen. Voor loopig zijn we evenwel zoo ver nog miet., maar als we het stoomgemaal „Leeghwater" voorbijvaren, ligt daar onverwachts het Kagormeer. Prachtig is het kijkje over den wij den waterpias. Links ligt het dorpje Kaag op een klein eiland, het kerkje steekt zijn torenspits omhoog in de blauwe lucht; een kleine zeiilboot schiet langs ons heen, verder op leunt een zeiljacht rechts over op zijn last van doek. Soms, vooral op Zondag en in de vacantie, schuiven tientallen zeilers dwars over dit fraaie meer, onder wi.o sommige proviand voor twee of drie dagen hebben meegeno men en 's avonds onder het oeverriet schuilgaan, terwijl de bemanning rust zoekt op primitieve slaapplaatsen. Aan vreemdelingenbezoek ontDreekt hei nier evenmin, want wij hebben op korten afstand achter elkaar drie En- gelsche jachten ontmoet, diie in de richting van Haarlem gaan. De heer Weijenbergh, directeur van Carsjens' Stoombootmaatschappij, vertelt ge noeglijk vtui Prinses ThekJa von Schwarzenhuig Hudolstadt, die m het jaar der geboorte van Prinses Ju liana in het land was en er op stond, een tochtje over de meren te maken op een van de booten der Maatschap pij. Het eilandje Kaag had haar groo te belangstelling en in een schuit, die daar lag, omringd door haar gevolg, liet de prinses zich kieken bij bet aischeid was zij met uitgepraat over den aang'etiamien dag, dien zij hier op net wat.er gesleten had. De kapitein laat de boot een kun stige S uitvoeren en vaart den krom men Zijl in. Rechts hebben we een aardig uitzicht op Warmond, linies FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelscb, van EFFIE ADELAIDE ROWLANDS. Maar, ofschoon dit de gedachten- gang van den kolonel was, liet liij dit niet blijken uit zijn antwoord, dat eenvoudig en zakelijk was Dat veronderstel ik; je zoudt ook D.aar de fabrikanten om een anderen sleutel kunnen schrijven. Het is blijk baar een nieuwe lmandkast, want mijn arme vrloud toonde haar mij, toen zij zes maanden geleden kwam, dus dat zal geen moeilijkheden op leveren. Dank u voor den wenk. Ik zal hem dadelijk opvolgen. Blij, niet langer gedwongen te 2ljn een onderhoud te voeren niet Iemand, die hem op het oogenblik onsympa thiek was, vertrok kolonel Anerley naar zijn zelf opgelegde taak©n Enid kwam op cie veranda naast Dick staan. Hij was afgetrokken en sprak niet; «ij wierp een snellen blik op zijn ge laat en toen legde zij haar hand zacht jes op zijn schouder. Zijn hoofd umdraaiend, drukte hij er zijn lippen op. Een blos van genoegen kwam op haar lieve gezichtje bij deze zwijgen de liefisoozing. Hij Lette verder niet op haai', maar zij was tevreden nicer dan tevreden. Dichter bij hem komende, liet «ij haai- oogen over den tuin glijden, die nu in zijn volle lente-schoonheid was. Op dit oogenblik werd het tuin hek opengeduwd eri oen jonge man, een handkoffer dragende, verscheen, met zijn hand op de klink leunende en rondkijkende. Hij was een vreem de voor Eind, en zijn manieren gaven blijk van iemand, die niet zeker weet, in welke richting hij gaan moet. Toen hij de twee menschen op de veranda zag, nam hij zijn hoed af en kwam snel naar hen toe. Enid, onwillekeurig den afstand tusschen haar en haar metgezel ver- grootend, keek naar den laatste op hij merkte niets van den nieuw- aangekomenezijn gelaat was hard en streng, en hij zag er uit, alsof hij worstelde met eon of ander geestelijk vraagstuk, terwijl hij over de toppen der boomen lieenstaarde, die de grenslijn tusschen den tuin en de gronden van Ardwell Court vormden. Zij trok hem aan zijn mouw, en fluisterde Dick, daar komt iemand het pad oploopen een vreemdeling. Wie zou het kunnen zijn Als je hein niet ontvangen wilt, ga dan naar binnen, dan zal ik hem te woord staan. Met een schok en de half-verschrik te gelaatsuitdrukking van iemand, wiens zenuwen zoo erg in de war zijn, dat hij in iedere nieuwe gebeur tenis een nieuw gevaar ziet, richtte hij zijn blikken op den jeugdigen vreemdeling, die snel over het pad naderde. Ted I riep hij verbaasd, met een blos van genoegen op het bleeke gelaat, toen hij vlug de stoep van de veranda afliep om den nleuw-aange- komeue met uitgestrekte handen te gemoet to gaan. Enid bleef waar zij was, terwijl zij zich afvroeg, wie de vreemde zou kunnen zijn. Dick had hem „Tcd" genoemdliet, noemen van den voor naam beduidde eeu groote intimiteit, en toch had hij tegen haar nooit over dezen vriend gesproken. Voor een oogenblik stonden do twee mannen met de handen in el kaar, hetgeen welsprekender was dan woorden. Het was een open, jon gensachtig gelaat, met iets van luet- Engelscho levendigheid er ln, dat naar Dick keek. De eerste brak ein delijk de stille. Ik hoordo gisteravond eerst van je moeilijkheden, zei Ted Bevan op heeschen en tamelijk ónvasten toon, want do verandert Dg ln het uiterlijk van zijn vriend joeg hein bijna schrik aan, en kwam van morgen met den eersten trein uit Ox ford. Men vertelde mij aan het sta tion waar iik je vinden kon I Dat was vriendelijk van je, Ted! Vriendelijk Bah, onzin Die woorden be toekenden niets, maar het jong© gelaat trilde van me degevoel. Voor een oogenblik was Dick ge roerd, diep geroerd toen herinnerde hem plotseling een uitdrukking in de bruine oogen, die met bijna on derdanige gencgeaiheid op hem ge richt waren, dat het Denise Bevan's zoon was» di© voor hein stond, en toen hij daaraan dacht, dreef dit plotseling zijn vorige gevoelens terug. Terwijl hij de hand van don ander vallen lief, draaide hij snel het hoofd of. Vermoedende dat deze beweging een poging was. om zijn ontroering tc verbergen, maar totaal niet aan de ware oorzaak denkende, klopte Tod zijn vriend bedarend op den schou der. Hou Je goed. oude jongen, hou je goed. zeide bij zacht; toen, na een pauze, voegde hij er aan toe. ik voelde dat ik geon rust zou heb ben, voordat ik jou opgezocht had en Sjehoord wat ik zou kunnen doen om e te helpen. Dick draalde zich langzaam om de opgewektheid was uit tiju gëlaat ver dwenen en liet het moedeloos en zon der uitdrukking. Niemand in de wereld kan mij helpsp, zei hij, -— niemand Hij uitte deze woorden zóó wanho pig, dat zij het hart van het meisje op de veranda pijn deden, haar slank fi guurtje leunde tegen den pijler, aisof een plotselinge bezwijming haar over mande, terwijl een waas over Ted's oogen kwam. Zijn hoofd schuddende, als protes toerende tegen zijn eigen zwakheid en het gezegde van zijn vriend, ant woordde hij energiek Daar zullen wij spoedig nog eens over pralen. Wel, Dick, het is heele- niaal niets voor jou, nu alles zoo te laten liggen, ofsclioon het noodlot een léelijken streek met je heeft uitge haald. Maar je zenuwen zijn over spannen, kerel, en geen wonder I Daarom juist heb je mij noodig er zullen allerlei kleine, onaangename zaken zijn, die ik voor je zal kunnen opknappen. Vertel mo nu eens, waar lk dit ding kan neerzetten. vroeg hij, zwaaiend met den lichten hand koffer en dan ben ik tot je dienst. Ik lk 't spijt mij, maar ik kan je niet tot blijven uitnoodigon, antwoirdde Dick stijf en kort. J© moet bedenken, dr.t ik niet langer een eigen dak bezit. Ik ben bitter net als een straathond, zonder thui9. lk kwam hier niet om een be leefdheidsbezoek te brengen, oude jongen, maar om mij zelf nuttig te maken. Ik veronderstel, dat er in dit dorp wei een fatsoenlijk logement zal zijn Dat is good genoeg voor mij, zei Ted, verwonderd door de manier van doen van zijn vriend, maar vast besloten, zich niet te laten ofsclio pen. Enid was gedurende de laatste woorden onopgemerkt de veranda af gekomen nu tikte zij Dick gebiedend op den schouder. Stel me aan je vriend voor, zei- de zij rustig. Ongeduldig en op de kortst moge- lijko manier voldeed hij aan liaar verzoek Mijnheer Bevan Juffrouw Anerley. Ted boog en Enid strekte haar hand uit, met een lieven glimlach op het gelaat. Het doet mij genoegen, u te zien, mijnheer Bevan. zeide zij, en mijn vader en moeder zullen evenzoo verheugd zijn. Maar ik ben blij, dat zij goen van beiden tegenwoordig wa ren, om to hooren wat Dick zooeven zei. want liet zou hen gekwetst en ge hinderd hebben. Zij wierp een snellen, verwijtenden blik op Dick, en draaide zich toen weer naar dén bezoeker om. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5