OX/.Ti OFFICIEREN IN ALBANI3. Du regeering heeft telegraphisch in lichtingen govraagd naar aanleiding van het gerucht van de gevangenne ming van majoor Snellen van Vollen- hoven en luitenant Malinckrodt in Albanië. Rij do familie van majoor Snellen tan Vollenhoven is een brief ingeko men, gedateerd 25 Juni en meldende dat toen te Koritza alles wel was. In- tusschen hebben opstandelingen tele fonisch uit Elbasan de meedee- ling gedaan van het plan om Koritza te bezetten. DE RAMP VAN DE „EMPRESS OF IRELAND". De Minister van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dal te Londen een fonds in het leven geroepen is ter on dersteuning, van hen, die ten gevolge van de ramp van het Britsche s.s. „Empress of Ireland" In kommervolle omstandigheden zijn achtergebleven Of anderszins schade hebben geleden. Op verzoek van den „Public Trus tee onder wiens beheer hot fonds is geplaatst, noodigt de Minister voor noemd belanghebbenden, die meenen tot een uitkeering gerechtigd to zijn uit, zich ter zake tot zijn departement te wenden. DE STAKING TE ZAANDAM. „liet Volk" geeft een relaas over den loop van de staking te Zaandam en het incident dat zich daarbij Za terdagavond voordeed. Hei blad besluit aldus- „lritusschen, dit optreden der be lrukken agenten verdient en verkrijgt ook te Zaandam algemeene afkeu ring. Ala de politie den scheldenden kwajongen had meegenomen, was dat de «'énig goede oplossing geweest, waartoe deze o. 1. zelf de aanleiding had gegeven. Nu maakte zij veel kabaal zonder reden, en wekte verbittering, die het ruslig optreden niet kan bevorderen. Ook in Zaandam moet-hot korps der agenien nog veel leeren op het ge- bui! der ordehandhaving, zonder de „wapenen der barbaren", die immers de overheid dèttr evenmin sieren als do strijdende arbeiders. De burgerpers meldt dat Brugman Zaterdagavond laat nog een pak slaag •beeft ontvangen. Wij weten er niets van en bij de stakers was er evenmin iets van be kend. Verwonderlijk is o. i. alleen dat er van die onderkruipende kantoorbe dienden ai niet eer, en meerderen een pak ransel opliepen. Ze zijn maan denlang met voorbeeldig respect be handeld, en hebben bij hun vuil werk zeker nu geen reden tot klagen. Zondagnacht is weer druk gepost/ maar gisterenmorgen was en bleef al les heel rustig, al was er voel volk op do been. De staking duurt dus voort en blijft inderdaad goed staan, al hooft ze wat rumoeriger aanzicht." Naar „Het Volk" verneemt, heeft de wethouder Donia, die ooggetuige was van het gebeurde op Zaterdag- avorid, den burgemeester Ter Laan daarvan omstandig ingelicht. Zijns inziens is de aanleiding tot het voor gevallene niets anders dan het provo- calorisch optreden van den jeugdi gen kantoorbediende Brugman, maar was ook het schieten met los kruit en liet trekken der sabels door de politie volkomen ontactisch en afkeurens waardig. De burgemeester zegde een nauwkeurig onderzoek toe. i Men meldt uit Zaandam aan het „Handelsblad" l)e beide werklieden, die Zaterdag to Zaandam weer aan den arbeid zijn gegaan, zijn Maandag thuis gebleven. Een hunner, Fris geheeten, verklaar de dat hij, na het gebeurde van Zater dag, niet meer durfde te gaan werken, do ander, Hendriks, was door het ge beurde van Zaterdag van streek en bleef daarom thuis. Maandagmorgen heeft bij de firma De Lange een urbeider hot werk hcr- ,val. EEN ONDERHOUD MET BURGE MEESTER TER LAAN. Uit Zaandam wordt aan het „Ifbld." geschreven: De bijzondere verslaggever, ate voor ons blad de Zaandamsche staking be handelt, is met vacantia afwezig. Zoo kwam het dat een onzer andere ver- tlaggevors zich heden naar Zaandam k-gaf en een onderhoud had met bur gemeester 'Ter Laan naar aanleiding van hel bericht, dat Zaandam's bur gemeester Zaterdag bij den Minister van Binneiilandsche Zaken was ge weest. liet vermoeden lag toch voor de hand, dut dit bozoek verband had gehouden met een eventueel© verster king der politie van Zaandam. Do burgemeester bleek bereid onzen ver- bluggovoe te ontvangen. Het relaas van het onderhond laten wij hier volgen. „Het is onjuist", aldus do heer Tei Laan, „dut ik Zaterdag een on derhoud zou geluid hebben met den Minister van Binnonlandsche Zaken. Wel ben ik op een anderen dag in de vorige week in Den Ilaag geweest Het vermoeden, door u uitgesproken, dut dit bezoek verband zou hebben gehouden niet oen eventueel® verster king der politie, is geheel ongegrond, Mijn Ix'zock betrof niet de staking, muur ging over andere gemeente- „Acht u een vors ter king van de politie niet noodig?" vroegen wij. -- „Neen", luidde Jict antwoord. „Tiet politiekorps van Zaandam be staat uit 37 man. Uit aantal acht ik tot op dit oogenbük ruim voldoende. Daarbij komt, dal de drukte ten ge volge van de staking slechts op enkele iircn van den dag hoerscht's mor geus vroeg bij het aangaan der fa- bi ieken en savonds bij het afloo- peu." „Dus u meent'vroegen wij vor der, „dat ook na het gebeurde vuil Zaterdag, toen oen politieagent in de lucht schoot om ruim baun to kunnen maken, geen versterking van politie noodig is „Het schieten van Zaterdag", al dus luiddo het umtwoord van den heer Ter Laan, „was volgens do offi- cieele en andere inlichtingen, die ik gekregen heb, absoluut onnoodig. De ugc-nt had zich gemakkelijk op andere wijze bij zijn collega kunnen voegen. Ik betreur editor, dal. er- zelfs al was het maar met los krult, geschoten Is. In den tijd, dat de staking duurt, is tot de maand Juli geen enkele klap gevallen tusschen stakers en werk willigen, er is geen ruit vernield, en andere ergerlijke baldadigheden zijn eveneens achterwege gebleven. Het „Handelsblad" aldus besloot Zaan dam's burgemeester schroef on langs, dat door do politie ten govolgo van de staking voortdurend 12 uur dienst werd gedaan ondanks den 8-urigen arbeidsdag, en er werd zelfs gezinspeeld op een eventueel© protestmeeting der agenten. Laat ik u dan zeggen, dat geen enkele klacht over dien langoren diensttijd mij heeft bereikt. Geen wonder, want ik geloof dat de agenten gratig langer dienst doen, omdat ze er extra voor betaald worden."' Burgemeester Ter Laan deelde ons ten slotte nog mede, dat hij zooveel mogelijk zich door eigen aanschou wing op do hoogte steil van hetgeen er voorvalt bij het naar huis geleiden van werkwilligen. EERSTE KAMER. SPOORWEG NI EUWVEEN—TER AAR (PAPENVEER;. In zijne Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslng nopens het wets ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een zij tak Nieuwveen—Ter Aar (Papenveer) van de spoorvveglijnen in de Haar lemmermeer en omgeving, herinnert de Minister van Waterstaat er naar aanleiding van de opmerking, dat het altijd regel is, dat het Rijk niet meer subsidie of renteloos voorschot geeft dan 1/3 van do aunlegkoeten aan, dat van dien regel meermalen is af geweken, indien bijzondere omstan digheden daartoe aanleiding gaven. In het onderwerpelijke geval mag de omstandigheid, dut de Tl. IJ. S. M zich op het naar 's Ministers inzicht billijk te achten standpunt meende te moeten stellen, dat de geraamde aan- legkosten geheel door bijdragen ge dekt moesten zijn, er toe leiden, dat meer dan 1/3 dier kosten als renteloos voorschot van hel Rijk wordt voorge steld. Waar nu door de streek zelfs 3/5 wordt beschikbaar gesteld, kan de totstandkoming van de lijn worden verzekerd door toekenning als maxi mum van 2/5 der geraamde kosten, welk gedeelte met het oog op hot be- lang der lijn en op de verhouding tot •do bijdrage van do streek, alleszins gerechtvaardigd mag hoeten. DE PRINS DER NEDERLANDEN IN DENEMARKEN. Prins Hendrik der Nederlanden kwam Maandagmorgen te Kopenha gen aan voor een bezoek aan den Ko ning en de Koningin van Denemar ken. Aan de landingsplaats, die met Nederlandsch© en Deenscho vlaggen was versierd, waren de militaire en civiele autoriteiten bijeen, onder wie de minister van buitenlandsche zaken Scsvenius; daar kwamen do prinsen Waldemar, Harald, Gustav, Axel en prins George van Griekenland, om don gast welkom to heeten. To 10 uur kwam do Koning in ge neraalsuniform met hot lint van den Nederlundschen Leeuw. Hoewei de aankomst van den Prins op 10 uur v/as vastgesteld, kondigde eerst tegen 11 uur hel geschut van het fort de nadering van het pantserschip „Zee land aan, dat door ceu inarine- hydro-aeroplane werd vergezeld, Nadat de „Zeeland" was vastgo- tneerd, begaf de vroegere comman dant van liet koninklijk jacht, Grave, zicb in een stoombarkus naar de „Zeeland", om don Prins af ie halen. Do Prins droeg de ndmiraalsumform met het lint van do Oliphants-ordo. Onder het gedonder van het ge schut trad hij aan land. Aan den voet van de landings trap werd hij verwelkomd door den Ko ning en de prinsen. Na do voorstel ling reden de Koning en de Prins der Nederlanden in een open, met vier paarden bespannen rijtuig, naar het slot AmaliÈuborg. Do Prins der Nederlanden woont, tijdens zijn verblijf te Kopenhagen, in liet paleis van Christiana VIII. VISCII ALS YOLKSVOEDSEL Voor eenigen tijd besloten B. en W. van Wassenaar om geregeld vusch uit IJmuiden te doen aanvoeren en die tegen matigen prijs voor de inwoners beschikbaar te stellen. Aanvankelijk Jeck dit zeer mooi. Doch Vrijdag werd aan den afslag zóó weinig gekocht, dat de gemeente met 't grootste deel bleef zitten. Enkele wegestelde inge zetenen kochten toen hetgeen over bleef en deelden dit onder de behoef tige». 't Is te begrijpen, dat de gemeente zoo niet kan voortgaan met liet ver schaffen van goedkoop volksvoedsel. (Vad.) UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. Naar het „U. D." meldt, is te Utrecht een bespreking gehouden van gecom mitteerden uit de looncommissie en uit het dagelijkse!» bestuur van het Verbond van Vcreenigingen van Si garenfabrikanten. iu Nederland met afgevaardigden der vier arbeidersor ganisaties. Hot resultaat was, dat oen overeen komst ls gesloten betreffende de loon regeling voor sigareiisorteerders, enz. Deze loonregeling treedt in werking op 3 Augustus a/S. en heeft over eenkomstig het contract, gesloten op 9 Mei 1913 terugwerkende kracht tot 1 Juii 1913. ONVOORZICHTIG. Dl don Rijn bij Waganingeai is Zon dag de 13-jarige Cmr. R. verdronken, die, -hoewel niet kunnende zwemmen, zich roekeloos te water begaf. OVERSTE THOMSON. Do „Noord-Brabant" is Zaterdag avond van Malta vertrokken. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. Do Nederlandsdié Maatschappij- tot bevordering der Geneeskunst houdt dezer dagen te Leiden haar G5sto aJgemeen-e vergadering. Zondagavond was er voor de Leden met hun dames in den tuin van „Zo- merzorg" een concert, en in de pauze werden de lcdau van hot hoofdbe stuur, de aïgevaa?'digcfen en 'de Iecfoh door de distnictsoornmissie te Leiden verwelkomd. Maandag word de vergadering aan gevangen. De voorzitter, prof. dr. H. Zwaar den) aker uit Utrecht, hield een ope- niiQigsrede, die Ihiij den titel „Oplei dingsvragen'' gegeven had. Spreker zei o.a.: In den nieuwste» tijd hebben zich van den alouden stam twee loten los gemaakt, om een zelfstandig leven !e gaan leiden. Ik bedoel de tandheel kunde en de heilgymnastiek. De tand heelkunde is reeds tot volle ont plooiing gekomen. In Amerika be staan bloeiend® scholen, in welke dit onderdeel van uil echt genoesfcundig gezichtspunt, maar los van de studie der andere takken onzer kunst on derwezen wordt, liet onderwijs is er zeer breed opgevat, want m de An- gelsaksasdWe landeu wordt de alge- ruoeu e narcose door de tandartsen, op eigen gezag toegepast. Ook de ge bit regeling met haar ver strekkende, gevolgen voor de gezondheid en ont wikkeling van het kind oistiht wijder gezichtskring, veronderstelt beter bio logisch irizioht, dan z-uiver technische kennis op zich zelf kan verschaffen. De commissie, indertijd door onze Regeernig ingesteld om haar voo'r le lichten hij de organisatie van het tandheelkundig onderwijs, .heeft dit voorbeeld willen volgen. Zonder aan stonds tot hel toelaten dor algemeene narcose te odviiseoren, heeft zij al thans een regeling willen troffen, die dit in een verwijderde toekomst, wanneer -het peil oinliioog zal zijn ge gaan, wiet van de overweging aou uitsluiten. Niet terstond den-halve moeten do leeirHingen uit de middel bare school in afgeperkt technische richting worden gedreven. Ook hot an dore oogpunt, zooeven genoemd, werd gewichtig -geacht. Bovendien Ibet i-aou-tditouc em goud moet niet slechts verwerkt worden, maar, het moet ook worden geplaatst en ten slotte is het een levend wezen, die het gebit heeft to dragen eu er lieftst gezond bij blijven moet. De commissie bestond uil de toenmalige docenten der tand heelkunde eui uit de voorzitters der tandheelkundige vereenigingen, voor gezeten door een lid der Utredhtsohe faculteit. Zij adviseerde tot hot vooraf alileggen van het earadidaatsexaauen in de geneeskunde, reap, candidoalb- artsexamen door alle toekomstige tandheelkundigen. Nauw was haar advies beleend geworden of allerlei machten, die dit niet 'naar den zin was, begonnen op de rögewing te wer ken en na «enige jaren kwam do te genwoordige wetgeving tot stand, die letterlijk eau ieder onbevredigd laat. J list vetzulfcx dreigt zioh te 'herha len A-oor de arühopaocüe en massage. Ook bier versperren de uitdealen den a priori natuurlijksten weg. Er zijn collega's, die verlangen, dat de ruim 26-jar.ige aits zdoli nog eens 2 jaar aan speciale studies zal wijden eu daarna, dus op 28-jawgen leeftijd, 'heöigymn-astiek, Zamdortherapie en massage zal uitoefenen. Het is moge lijk, dat op een gegeven oogeubtik in hoofdstad of residentie voor zulk eew geloerd e-ri ervaren main plaats is te vinden; op andere tijdstippen zullen de weinige plaatoen zijn ingenomen. Het aantal, dat zich op deze wijze gaat voorbereiden, moot wel uiterst klein zijn. Alle middelgroot® en klei ne steden blijven dientengevolge van deskundige! Ihulp verstoken. Zij wor den overgeleverd aan de volgelingen van liet andere uiterste. Er zet tori zich daar empirici neer, van meer of min natuurlijke begaafdheid, mot zorgvuldiger of vluchtiger voorberei ding. Men hoaf't niet den waarborg dat tubörculleuze wervel aandoenin gen zullen worden ontzieai, tusschen tabes en ischias zal worden onder schei den, om van geringere nadoelen uiiet to gewagen. Zelfs al zou mem do medewerking van een genootschap voor Ibeiigymnastiek kunnen verlor.j- gen om allo oefening zonder genees kundig toezicht uitgesloten te doen zijn, dan toch nog bitijit de toestand gevaarlijk, omdat de opleiding der empirici uit haar aard ongenoeekum- dlg is. De opleiding voor de gym nastiek, privatum of van regeerings- wege georganiseerd, gaat, het spreekt van zelf, in de richting der paedago- giek. liet zou verkeerd zijn, indien het anders ware. Om ain de tusschen de uitersten open blijvende maatschappelijke leemte to voorzien, zou ik wehsöhen, dat zij, die een gymnastiok-akte 'nebben ver worven en in do geneeskundige gym nastiek willen overgaan, tot do studie in de geneeskunde wo'rdan toegelaten en deze volgen tot en mot het candi- daatsoxamen of omgekeerd, dat can- didaten in de geneeskunde, die in de heilgymnastiek belangstellen, aan een universitair keilgynmasüsch instituut tot een zatfistandig, eervol beroep op geleid worden. Den bijaonderen semi-artsen, die op deze wijze zouden ontstaan, komt na tuurlijk beperkte bevoegdheid toe. Geheel andere de leden onzer bloeien de specialistische vereenigingen. Zij blijven artsen in den volsten zin des woords en van harte hoop ik, dat aan limin algemeen e bcvoegdlieid nooit zal worden getornd. De in 1865 met moei te vdrkregan eenheid van stand kan niet zonder onberekenbare gevolgen voor do volksgezondheid worden los gelaten. Wie gelooft de positie van den ai Ls-speaialist te kunnen ver-be teren door ham bijzondere rechten te verleenen, vergeet, dat men ham daardoor tegelijkertijd -beperkingen oplegt, die feitelijk even zoovele kne velingen zullen zijm. De zegenrijke werking, die d'e specialist in breode kriaaen der bevolking kan uitoefenen. "de steun, dien Tig van ïïem omringen de oollaga s ontvangt en hun weder- keerig dagelijks verleent, zij vermin deren met zekerheid, indien men be proeft de vrije wissel werking te be lommeren, die kradWens moraal of gewoonte van lieve rieden in de sa- niaiuleving is ontstaan. De teere ver houdingen tusschen de artoen, men roe re ze mot aan rnet 'ouwe hand. Zoo blijA'e de groote geneeskundige familie bijeen, haar wijde weiden en akkers bebouwend en beploegend, tot steeds intensiever cultuurl Dat ook deze vergadering daartoe hot lua're bijdrage, is mijn hartelijke wonsch. De burgnmeeöter van Leiden werd door den voorzitter welkom geheeten. •46 aifdooliingen waren vertegen woordigd. Het jaarverslag word goedgekeurd. Het aantal leden steeg tot 2922. Verschillende ve'rskigen van com missies werden eveneens goedge keurd. Langdurig werd gesproken over het rapport der oommixste inzake de ve'r- ver houding van verzekeringsmaat schappijen en genee-sheeren. De volgende motie Meppol werd in gediend: „De algemeen® vergadering, dank baar voor de dooT de commissie ad hoe genomen moeite, spreekt, in over eenstemming met vroeger genomen besluiten, den. wonsch uit, dat alle leden zich verbinden voortaan aan verzedceringsmaaiscliappijen tegen de geldelijke gevolgen van ziekten en on- gevalllen of particuliere instellingen tot uitkee'cing bij ziekte of ongevallen geen andere verklaringen af te geven dan die van den datum, waarop de liehandeliing is begonnen en geëin digd, en draagt aanlhet hoofdbestuur oip dit in een bindend' besluit te be lichamen." Narnems de commissie werd do aan neming der motie ten slehksto ontra den,, omdat het Vraagstuk daardoor wiet van de baan zal zijn; met name het vraagstuk van de controle zoil er niet door opgelost worden. De vergadering, tot stemming over gaande, keurde de motie goed met 103 tegen 66 stern mie». EEN OFFICIEEL BEZOEK. Wij lozen in „Onze Vlooi.": Begin Maart werd voor Boeion ge ankerd, en, daai de civiele gezagheb ber dit raadzaam oordeelde, zou een bezoek aan den Sultan aldaar wor den gebracht. 's Morgens om een uur of negen bracht de sloep ons naar den wal, waar de gezaghebber ons opwachtte met zijn tolk. Via den passar, waar al liet volk bij elkaar stroomde en ons met open monden aangaapte, kwamen we aan een kleine.kali 1) die in een vlet werd overgestoken, temidden van een woe lige drukte van Makassaar oho- en visschea-sprauvven. Eri toon ging het de bergen in. 't Was een stevige marseh en in de geurpakearus 2) niet boordjes, man chetten etc., was deze eens zoo warm als anders. Na eon (linke klim kwa men we aan den voet van den berg waarop de kraton is gelegen en kwam ons een deputatie van lioog- waardigheldebekleeders v erwelko- me-u. Allen waren Craai uitgedost en gewapend met speren waarvan helt lemmei; m een schee stak. Vooral hun hoofddeksel was inte ressant. Waar dit misschien iets nieuws op het gebied der damesmode kan worden, wil ik trachten dit ver der te beschrijven; het Jveslond dan uit een wolachtige stof, die bij wijze van worst was opgerold en waarvan de einden uitliepen in zilverachtige franje. Mij dunkt, een aardig gezicht je zal hieronder heel wat beter uitko men, dan deze donkere facie's het de- denl Het geleide ging aan den leant van den would-be weg staan, lie; ons pas toeren, en stoot daarna- achter ons aan. Wij stegen verder steil naar bo ven, naar de kraton, die daar prach tig gelegen en den hooien omtrek be strijkt. Door een klein poortje kwa men we binnen de hooge omwalling. Eerst ging heit langs de nussigüt, (ieder schijnt hier Mohammedaan te zijn), en daarna langs een paar kam ponghuizen. naar het nieuw gebouw, de, uit beton opgetrokken paleis mol een meer pruxtiscb dan fraai zinken dak. Hiervoor stond een opeen hoo ping van inlanders met trommels, vlaggen enz. aan weerskanten van den ingang geschaard, die een Inng- gerek'.en roffel inzetten toen wij tus schen hen door liepen. Aan den in gang kwam een oude lieer -ons ver welkomen, die ons ieder stevig de hand drukte en de Rijksbestuurder bleek to zijn verder togen we naa'r biu nen en werden voorgesteld aanHoesin Koeimoedluin V den 23en sultan van Boeton. Deze, een oud man met een goedaardig voorkomen, zoolang hij zijn sirilunondje toehield, drukte ons ook flank de Iiand na eiken handdruk oven zijn borst aanrakend ter hoogi e van het hart, Hij (Lrceg een rond met goud be-Ai kt kalotje, en had een la ken jasje aan met vergulde knoopon en met gouden looverijes bezet. Daar na weiden ons de twee ministers voorgesteld, do een was zooveel als bij ons de premier, de ander veel min der, zoo vort old e onze zegsman. Bed den geleken wel iets op elkaar, had den wolachtig hondenhaar op het hoofd en onder do kin eu levendig donkere oogjes. De sultan Iliad hel erg op zijn borst; toen bij zijn. nieu we door liet gouvernement gebouwde huis ging betrekken, was hem voor speld dat hij hierna gauw zou ster ven. Wij vermoedden zoo dat de Rijksbestuurder hierin wel de hand gehad zal hebben: afs nl. de sultan sterft is hij de vermoedelijke opvol ger en zou waarschijnlijk zelf al sul tan zijn geweest, als een door hem op touw gezette staatsgreep niet was mislukt. De sultans schijnen, uit de leden van den ouden vorstenstam gekozen 1) Rivier. 21 Laken uniform. fe worden door 3e bevolking, welke' keuze door de Regeering moet wor den bekrachtigd. Pes kort geleden; was dit met Tloesin Koeiimoedhin ge schied, waarop deze, met zijn rech tervoet staande in hel afdruksel van de voet.Aap der eerste vorstin van Boetan, die volgens de overlevering, uilt een klapperboom moet zijn voort gekomen, plechtig den eer van trouw aan de Regeering had afgelegd. 1-Iet gesprek omvatte niet veel, eenige bel oef dheidsph rases werden, gewisseld via den tolk, want over het algemeen verslaat de bevolking en kel Boetennoesch en seen Maleisch. De tolk maakte hierbij telkens1 eer biedig de sembah 1), daarbij zijne handen gestrekt langs hot hoofd hou dend. Overigens werden eenige zaken afgedaan, beloofde de sultan een djoero basa (djoero is meester, bnsa is taal), of te wel tolk, tevens gevol machtigde, aan boord te zenden, die de kamponghoofden, zoo noodig moest aanzeggen, ons behulpzaam t.c zijn bij liet baak ze tien, benevens oen vis^cher bekend met riffen enz. voor hulp bij het opname-werk. Terwijl da hooge autoriteiten deze zaken afhandelden, konden wij de ge heelo omgeving meer op ons gemak opnemen. De .yui'-on zelf zat op een geïmporteerde stool, onder een troon hemel die klaarblijkelijk vroeger ge diend had als hemel van een ledi kant. Links van hem zat de rijksbe stierder, waarmee hij steeds confe reerde, Deze was een klein manneke, wiens kris, die hij onder het zwart lustren, met roode zijde gevoerde baadje droog, den oenigszins lioogen rug nog meer deed uitkomen. Op zijn borat schitterde de ster van ver dienste (zeker vanwege de mislukte staatsgreep) op hel hoofd droeg hij een Airabisoh zwart zijden turban, en overigens onderscheidde hij zich ven de andere rijksgrooten door het bezit van een paar sokken, waarin maar één enkel gaatje zat. Voor hoc oog hadden de ministers hier niets in te brengen, hielden tenminste hun mond. Achter ons zat, gehurkt, niet een groot boek bij zich, een geheim schrijver, die aoriteekeaingen maak te; vooral oen bril, waar hij over heen koek, was een teeken van zijn waar digheid. Iemand van Semitisch ras deed ons dei.'ken aan den wijnschen ker uit de Oud-Testamentische ver halen, enkel schonk liij zuiver „ajer blanda.' of te wel sodawater, dut vrij goed „belegen" was. Achter den sul tan stonden lijfbedienden met de i ijkssieradon; een droeg de kris, een ander een Arabische pijp of naigi- leh, een derde de sirihdoos, een vier de do kwkipeldoor! In het geheel wa ren het er een stuik o( acht jonge ke rels, keurig gekleed in kleurige baadjes en sarongs, terwijl om liet hoofd een doelt was gebonden waar in alio kleuren van de regenboog voorkwamen. Meest trachtten ze eer biedig te kijken, soms grinnikten ze inwendig, Op een. gegeven Oógenblik kwam ook de lijfwacht voor deze bestond uit, drie man, van weinig ïnaivialo houding gekleed in vuurrood wam buis en pantalon, oude hellebaarden droegen ze in de hand, terwijl een hunner een helm droeg, die sterk deed denken aan de dagen der Oost- Indische Compagirtie, 'te meer ook omdat op de roode eu gele vlaggen van de eerewachf buiten, de initia len V. 0. C. voorkwamen. Eigenaar dig was ook dat de rijksgrooten als teeken hunner waardigheid staven hadden ma; zilveren monteering, waarop hetzelfde embleem was ge graveerd! Nadat en- «enigen tijd gesproken was eenige glaasjes sodawater beieefd- heidislualve waren gedronken en si garen uit het. geuKkistje, waarop de beeltenis van de Koningin en don Prins voorkwamen, waren gepresen teerd, werd afscheid genomen van den vorst. De Rijksbestuurder stond er op, ons de kraton te ia'en zien. Buiten het paleis schoot hij vlug een paai- te groote uilgeloopen laarzen aan en hobbelde mee na a A den com mandant on den civielen gezagheb ber. Do ministers en de tolk voeg den zich bij ons. Weer weerklonk de roffel en onze wandeling l>egon. Eerst ging ons pad langs het afdruk sel van dan vorstinne voet welk '11 eer biedwekkende grootte vertoonde; ver der langs verschillende inlantlsche woningen. Do kraton bleek zeer uit gestrekt lo zijn, bijzonderheden wer den niet opgemerki., alleen deed liet zien van liet wapperend rood-wit- bïauw aan eon reusachtige» vlugge- sftok naast het paleis ons goed. Verder was. het eigenaardig, dat geen vrouw zich vertoonde. De mi nisters zeiden boe noch ba, maar lie ten zicli de sigaretten waarop zij werden gefuifd, wel smaken. Bij liet kraton,poortje namen de dignibario- sen afscheid; alleen lieL eeregelei de met de fraaie hoofddeksels bracht ons naar do kali terug, waar ze ons in prauwen overvoeren, waana de gezaghebber hen bedankte en dit ba zoek weer tot het verleden, behoort. MADJOE. 1) Inlandsche groet. Stadsnieuws DE STAKING TE WINSCHOTEN. De slaking van ongeveer 130 werk lieden aan de Noord-Nederlandsche machinefabriek te Winschoten duurt voort. Van den kant der stakers deelt men omtrent de oorzaak der staking liet volgende medeEenige metaalbewer kers werden ontslagen, omdat ze wei gerden te werken aan „besmet" werk, waartegen liet hoofdbestuur van den Ned. Metaalbew. Bond de afd. Win schoten had gewaarschuwd. Bedoeld werk was onder handen bij de firma Gonnermarm Co. te Haarlem, toen daar staking uitbrak. De postende stakers daar merkten, dat dit werk naar het Haarlemsche spoorstation werd vervoerd. Ze konden echter niet te weten komen, waarheen liet werd vervoerd. Het nummer van den wag gon was bekend en daardoor kwam men er achter, dat het „besmet werk" was gelost bij de Noord-Ncderland- sche Machinefabriek te Winschoten. De ontslagen arbeiders werden een dag later weer aangenomen en ver wachtten, dal da directie niet door zou gaan mot bedoeld werk te laten afwer- ken. Intusschen werd aan een 20-tal arbeiders achtereenvolgens dat afwer. ken opgedragen, doch ze weigerden allen. Al die werklieden werden ontslagen, Een verzoek, om niet het afwerken van meer genoemd werk te wachten tot de komst van den Bondsvoorzitter Dekkers, werd afgewezen. Toen werd onmiddellijk gestaakt, De Bondsvoorzitter Dekkers confe reerde met de directie, die bereid was het ijzer, op de torreïnen der fabriek aanwezig, weg te sturen De organi satie acht echter niet het ijzer, maar het te Haarlem neergelegde werk be- üe directie der Npord-Nederlnnd- sche deelde omtrent bovenstaande aan den Hbld.-correspoudenl mede De opdracht tot het maken der bak ken is ons verstrekt niet door de fir ma Gonnemann Co., maar door da firma Röhrig en Köing te Maagden burg. Gedeedelijk afgewerkt materi aal, voor die bakken bestemd, zond de firma Gonneimann. Toen de leden van den Ned Met Bew. Bond bezwaar maakten dit vooi de opdracht der buitenlandsche firma host einde materiaal af te wérken, stond de directie too dat, zonder ont slag, de bezwaar makenden nog gele genheid zouden hebben omrent, hun gedragslijn overleg te plegen met het bestuur of leiders eu is hun toege staan ander werk te verrichten. De zelfde opdracht werd toen verstrekt aan anderen, die deze bezwaren rnet doelden, doch zich al spoedig bij de directie vervoegden met de klacht, dat ze door vreesannjaging en bedreiging zoodanig w-erden gehinderd, dat zij aan liet werk niet durfden doorgaan In een conferentie met de directie erkenden twee bestuursleden der aid. Winschoten, dat ze het verloop d r zaak niet meer in hun macht hadden en dat reeds was besloten den eisch van niet werken aan „besmet" mate riaal (welke ei&Cli ook gold voor niet- bondsleden) uit te breiden met dezen eisch aan de directie, om liet -,be- smetle" materiaal nog dionzelfdert namiddag van liet terrein te verwijde ren Gebeurde dat niet, dan zou den volgenden morgen om zes uur worden gestaakt. Dat besluit was genomen tegen tiet advies van het afdeelingsbestuur eu buiten het hoofdbestuur van den Bond om. De directie wees dit ultimatum on. voorwaardelijk van de hand. DEMONSTRATIE VAN LICHAAMS OEFENINGEN. Naar men ons mededeelt, zal op Vrijdag 10 Juli a.s. plaats hebben een demonstratie van lichaamsoefeningen in de epen lucht, des voormiddags van 9—12 en des namiddags van lmlf 2 tot 4 uur op het terrein van de II. F. C. aan de Spanjaarclslaan, door leerlingen, van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Gedemonstreerd zullen worden al lerlei gymnastische werkzaamheden en verschillende kampspelen. Het ge heel staat onder leiding van den heer W. v. d. Boom, gyiiina-tiekleeruar aan bovengenoemde inrichting AANVARING. To Zaandam beeft Zondag een aar. variug plaats gehad tusschen een do salonbooten, die tusschen Zaandam en Amsterdam en een der packetboot- jeu die op Haarlem varen. De eerste boot liep bij bet achteruitstoomen op het veel kleinere Haarlemsettie bootje, waardoor dit een gat kreeg in de zij aan den voorsteven. Van de passa giers, die door den schok bijna allen omver werden geworpen, kragen en kele lichte kwetsuren. Door het gat spoedig met zijden spek te stoppen werd het bootje voor zinken bewaard. De dienst ondervond door het onge val een belangrijke stoornis, terwijl in verhand met de gehouden mee tings dien dag het aantal passagier» voor Haarlem zeer groot was. ZANG WEDSTRIJD „J. S. BACH". Zondag werd door het door Water granfsmèer's Gemengd Koor ,,J S Bach'ter gelegenheid van zijn eerste lustrum uitgeschreven concours voor dubbele kwartetten voortgezet. Des middags was afdoeling C aan do beurtDubbel gemengde kwartet ten, die nog geen lsten of 2den prijs behaald hebben. De jury besliste als volgt Afdeeling C 'ste prijs (8 verguld zilveren medailles en f 10 voor den directeur) „Onder Ons", te Haarlem, directeur lï. Pielage, met „Midder nacht" van J. P. J. Wterts, en „Oost West, Thuis bost" van Ph. Loots (133 punten)2de prijs (8 verguld zilveren medailles) „Inter Nos". te Vel sen, directeur A. Smit,, niet „Salve Revi- ru" van J. Piobold, en „Abendlied" van Fr. Abt (131 punten) 3de prijs (3 zilveren medailles) „Voluntate", te Amsterdam, directeur Louis van Tu 1(1 er (111 punten)4de prijs (8 zil veren medailles) ..Polyhymnia", te Haarlem, directeur K. H. Kcrkhoff, met „Salvo Regina" van II. Oborhöf- fer" en „Middernacht" van J. P. J. Wierts (110 punten) 5de prijs (S zil veren medailles) Utrecht's dubbel ge mengd kwartet „Utrecht", directeur U. Altink (100 punten). Bij de bekendmaking dezer uit spraak drukte de middag-voorzitter der jury, de heer Stroomberg, den zangeressen en zangers op het hart, zieli toch vooral toe te leggen op uit spraak en ensemblezang. 's Avonds werd de afdoeling D ge zongen Kwartetten die reeds oen lsten en 2den prijs behaald liehben. Voor deze afdeeling was als ver plicht nummer gesteld ..Zondagmor gen" van Jac. Bonset, dat, blijkens mededèeling van dit jury-lid hij do prijsver-melding, door geen der deel nemende vereenigingen volgens de opvatting van den componist gezon gen was. Het oordcel der jury luidde al« volgt 1ste prijs (8 verguld zilveren medailles en 15 voor den directeur) „T.A.V.E.N.U.", te Amsterdam, di recteur P. v. d. Rovaart (138 punten); 2de prijs (8 verguld zilveren medail les) „Alkmaar's Dubbel Gemengd Kwartet" te Alkmaar, directeur W. li Slinger (132 punten) 3de prijs (8 zit veren medailles) „TL P." te Haan lem, directeur H. Pieiage, met „Mid dernacht" van J. P. 1. Wierts (132

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6