punteiPWe prijs (8 zilveren medail les „Deventer Dubbel Gemengd Kwartet", te Deventer, directeur W. van Bruggen (98 punten). Duur .Alkmaar 3 Dubbel Gemengd Kwartet' en „H. P." beide evenveel punten behaald hadden (132) werden de 2de en 3de prijzen door de jury bij ■nadere stemming (niet bij loting) toegewezen. Ten einde de hierdoor gewekte ontstemming te verdrijven, deelde de voorzitter der feestvierende vunenrging mede, dat de 3de prijs tot 2de gei omoveerd werd, en aan den eero-wedstrijd een 3de prijs zou toege voegd worden. Eerc-vvedstrijd 1ste prijs fló „T.A.V.E.N.U.", te Amsterdam, (74 punten) 2de prijs 10 „Alkntaar's Dubbel Gemengd Kwartet", te Alk maar (09 punten) 3de prijs 5 „H. J'.", te Haarlem, (68 punten). Alle pnjswinners zongen ook in de- zo af dee ling „Zondagmorgen" van J. Bonset. Aan de vereeniging „T.A.V.E.N.U." te Amsterdam, werden nog toegekend: a voor de beste uitspraak 111 de af- deehngen en B, een medaille, uit gedoofd door het uitvoerend comité, en een eerekruis, uitgeloofd door de firma J. J. A. Gerritsen, Zeist, voor de boste opvatting van het verplicht koor der afdeelmg D. U i t>s t ap j e. De leden van de Haarl. Jongel. Ver. Pied. 12 vers 1 a zullen in Augustus a s. voor 2 dagen een uitstapje ma ken naar Nijmegen en omstreken. Zondagsslui ting. In de laatstgehouden vergadering van de slagerspatroons is met alge- meene stemmen besloten, om met September de Zondagssluiting in te voeren. „Oost en W es t". De afdeeling Haarlem van de Ver eeniging „Oost en West" houdt op Donderdag 9 Juli 1914, des avonds te S1/2 uur, een ledenvergadering in ccn der bovenzalen van de Sociëteit Vereeniging". De voorstellen voor de aanstaande algemeens vergadering zullen bespro ken worden. TRAM HAARLEM—OVERVEEN. Dc- Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten heeft bepaald dat de clcctr. spoorweglijn van Haaslem langs den Julianaweg naar Overveen behoort tot district C en dus onder het dag. toezicht staat van dcu distr. insp. tier spoorwegdiensen H. G. Teuwisse, le 's-Gravenhage. GEEN REVOLVERSCHOTEN. Verschrikte voorbijgangers op de Oude Groenmarkt hoorden gisteren middag revolverschotennaar zij meenden. Do politie deed onderzoek en "t bleek, dat hel geheel wa tenders was: Jongens hadden aan een koop man een klapsigaar gegeven en die had deze argeloos aangestoken, met 't te verwachten gevolg. Feestavond. Ter gelegenheid van het 121/2-jarig bestaan van liet. gemengd koor „On der Ons" zal op Zaterdag 18 Juli as. t-en feestavond worden gegeven in de Bron. Het spoorcorps „Crescendo", di recteur de heer H. W. Hofmeester, geeft een tuinconcert van 810 uur. Hierna zullen feestelijkheden en een bal plaats hebben. MUZIEK IN DEN HOLT. liet programma voor do muziek uitvoering van Woensdag luidt: 1. Amerikoansche Mu'rsch, CarL 2. Ouverture La Princess© Jaune, Saint-Saèns. 3. Declarations Walzer, Waldteufel. 4. Grosse Fantasie aus Webers Freiscnutz, Durichle'r. 5. Ouverture Leïchte Cavallerie, Suppé. C. Ungaria, Tavan. 7. Nou Wien Walz, Strauss. 8. Fantaisie do l'opera Gastibelza, Buassens. Staalspeneioen. De betoognng voor Staatspensioen zal op Zondag 26 Juli a.s. plaats heb ben in den tuin van het Brongebouw. De betooging wordt gehouden door de Fedeiatie Haarlem, Haarlemmer meer, Leiden en Beverwijk der S. D A. P. Een drietal sprekers zullen het woord voeren, verder medewerking van muziek en zang. Aan 13. en W. is permissie tot het houden van een belooging verzocht Nietingewilligd. Naar aanleiding van het verzoek door 'het personeel van de N. Z. H. T. M. tot de Directie der maatschap pij gericht, om voortaan een extra be- looning te ontvangen voor een diemst- vrljen dag waarop dienst gedaan wordt, heeft die Directie bericht, dat daaraan niet kan worden voldaan omdat alsdan minder vrije dagen zou den worden gegeven dan bij Raadsbe sluit is bepaald. Ook kan geen extra- bclöoning worden gegeven voor over werk. Aan de oonducteurs zal worden op gedragen, bij het rijden met kunst licht de gordijntjes van het voo'rbal- con af te sluiten om gezichtsbelemme ring va n den wagen voord er legen te gaa rr. Kubriek voor Vragen Geabonneerden hebben liot Yoorrecht, Vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vtvtbanr, in tc zeilden bij de Redactie van Hnorlera'c Dagblad, Grooto Houtstraat 53. Alle antwoorden ivordon goheol kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Ann vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermolden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe is het adres van de Koningin Moet op de enveloppe een postzegel geplakt worden ANTWOORD. Schrijf: „Aan H. M. de Koningin, Paleis Het Loo". Ja, de brief moet gefrankeerd worden. VRAAG: Wat is de naaste weg per fiets van Haarlem naar Grave-Land? ANTWOORD: De weg van Haarlem naar s-Graveland (dien wij voor ee nige wieken ook reeds als antwoord op een vraag plaatsten) is als volgt: Haarlem, Amsterdam, Weesp, Art- geveon, 's-Graveland. De weg zal on geveer 40 KM. bedragen. VRAAG: Waar zijn kostelooze idio- t&n-mrichtingen? 1-Ioe zijn de adres sen van de directies? ANTWOORD: Scfiurijft u eens aan den heer mr. J. R. B. de Roos. Den Haag, voorzitter van de Centrale Ver eeniging ter behartiging van de be langen van Zwakzinnigen, Koningin Wilhelminalaan. VRAAG: Wie is in Haarlem agent van de Arn Irenische Brandverzokc- ri 11 gmaatscha pp ij. ANTWOORD: Noch in het Adreu- boek, noch 111 tiet Jaarboekje vonden we een Haurlemsch agent van deze maatschappij. VRAAG: is liet in eemgo gemeente verboden eaa fietsrijder naast een mo torfiets mede te nemen? ANTWOORD: Hot is wel wat voel van ons gevergd, dat wij de polilie- veirordeniiigeii van allo ruim 1300 ge meenten van 0113 land daarvoor zou den moeten nazoeken. VRAAG: Waar en wanneer is do Officier van Justitie te spreken? ANTWOORD: Daar het nu vacantie- tijd 13, doet u het beste dit even to informeeren bij den concierge van het Paleis van Justitie aan de Jans straat. VRAAG: In welk jaar is circus For ty Althoff voor het eerst in Haarlem geweest en Rieeft dat circus ieder jaar een bezoek aan Haarlem gebracht? ANTWOORD: Wij weten op uw eer ste vraag geen antwoord Het circus komt niet elk jaar te Haarlem. VRAAG: Mijn zoon wordt April 1915 19 jaar; wanneer moet hij zich voor den dienst aangeven? ANTWOORD: In de maand Januari 1915. VRAAG. Staat bij de landweer- uniform de L.W. aan de ree her- of aan de Imkerzijde? (Soldaat infante rie). ANTWOORD. Als de tuniek aan Is zit de L.W. rechts en de cijfers links aan den kraag. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. K e uringsraad. Uit de gemeente Heemstede waren 78 peitsonm opgeroepen. Het aantal geneeskundig onder zochten was 53, waarvan 38 geschikt werden bevonden, en 14 ongeschikt voor den militairen dienst. Over 1 kon goen uitspraak worden gedaan wegens versoliiil van meening. Niet geneeskundig onderzocht werden, er 25, waarvan, 23 Vrijgesteld zijn we gens broederdienst, eigen dienst of kostwinnerschap. Z ANDVOORT. Gedurende de maand Juni werd in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 9109.53 en daaruit terugbetaald f 10593.72. Aangekomen vreemde lingen. Bar.esse v. Voorst tot Voorst Grand Hotel Wüst, 2 p.; baron Speyeart van Wouden Breda, idem 2 p., baron A. van Oldeneel Oosterhout, idem 1 p. jhr. Sasse van Ysselt. den Bosdfr, id., 1 p., mevr. Stein, Praag idem 3 p., in&v r. Boedeke, Zohiendorf, idem 3 p. 11. Sahe'rz, Mannheim, idem, 10 p.; mevr. H, Mayer, id., id., 3 p.; de heer TmkeJsbein, Lodz, idem, 1 p. mevr. P-aine Pint, Amsterdam, Idem 3 p.; dames Knippers, Nijmegen, id. 2 j».; fam. Segclkoii, Stendel, idem 4 p. G. J. van Rijn, Amsterdam, Hotel Driehuizen 3 p., S. Teweles, Ween en, Hotel dOrange 2 p., H. J. Vroom, Bussum, pens. Welgelegen, 2 p. L. E. Hermse, Zwolle, idem, 2 p. W. C. Middelkiver, Zaandam, idem, 2 p., A. C. L. Hertel, Amsterdam, Hotel Gr. Badhuis, 2 p., L. Munch, Bremen, id. 1 p.; W. A. Groninger, Berlijn, idem 2 p.; wed. A. Rapp, Amsterdam, idem 3 p., H. Frowein, Arnhem idem 1 p., 11. J. Witte, Breda, idem, 3 p., mevr. Dobbelstein, Aken, idem, 5 p., N. Schwann child. Frankfort, Grand Hotel Wüst, 1 p., M. Strauss, Frank fort, idem, C p. H. G. Scntulte, Rotter dam, N'oordzeehotal, 2 p., L. Wort- heimea?, Mannheim, Hotel Beau Site 2 p, S. Frankenstein, Essen, idem 1 p J H. vam den Andel, Amsterdam id. 1 p., E. Vreede, Utrecht, idem 2 p., G. van Dam, Amsterdam idem 2 p., fam. Goidschmidt, Berlijn, idem 3 p., A. BaJte, Amsterdam, idem, 2 p., bun. Weisbaoh, Berlijn, idem, 7 p dames Olt de Vries, Amsterdam llo*el Driehuizen 2 p., fam. C. Froitag, Bar men, idem, 2 p., J. L. van Rihijn, Bl- bitrg, idem, 2 p., dames Hulschamp, Groningen, idem, 2 p., Wenuekor3, Amsterdam, idem, 2 p., S. Blits, Am sterdam, Kruisstraat 12, 3 p., fam. B. Grove, Utrecht, Kostverlorenstraat 8, 10 p. juffr. Bloera, Amsterdam Dorps plein 2 1 p., dames Knoppers, Amster dam, idem, 2 p., fam. Poeflwijk, Am sterdam, idem, 3 p., mej. W. v. Nieu- wenhuos, Amsterdam, Zuidbuuit 19, 3 p., W. F. Detiger, Amsterdam, Oos terstraat 5, 5 j)., mevr. Lijtoering Boerma, Amsterdam, Porpsslraat 60, 4 p., J. Bcunist, Amsterdam, Zand voortsolielaan 1, 7 p., fain. Mouihaan liloenuanduai!, peai,s. Seinpost, 3 p., mevr. Haan, Haarlem, Stationsstr, 8, 1 p., fam. Isaak, Amsterdam, Kruisstraat 13, 4 fam. Jesserum, Amsterdam, idem, 3 p., J, van Wei, Helmond, van Ostadestraat 17 3 p., fam. Logsen SilLie, Watergraafsmeer van Ostadeetraat 7 4 p.; J. Ve-Plfeus, Amsterdam, Stationsstraat 8 1 p., II. Paris, Berlijn. Kerkstraat 7. 6 p., A. M, Meyerson, Borne, Passage 19, 1 p., L. Keers, Amsterdam, Bonl. Fa- vauge, 23 5 p., mej. J Hemmes, Noordlarep, idem 4 a, 1 p., S .Salo rnons, Watergraafsmeer, Stations straat 5, 4 p., A. Heyen, Amsterdam van Ostadestraat 8 5 p., fam. Schoil- jmeijer. Maagdenburg, Idem, 4 p A. Koolhoven, Bloemendaal, Hotel Gr. Badhuis, 2 p. Fam. Schild, Hilversum, Kerk- dwarsstraat 1, 2 p. Fam. Schaap. Amsterdam, Heemskerkstraat 1, 2 p. Fam. Sparreboom, Amsterdaiu, Pakveldstraat 21, 2 p. Farm lloo- genbirk, Rotterdam, Van Osladestr. 16, 5 p. F. Morpurgo, Amsterdam, Brugstraat 16, 5 p. J- Stokkom, Bussum, idem no. 4, 5 p. Fam. V011 Gl&hn, Amsterdam, idem 110. 12, 7 p. J. Smits, Arnhem, Stationsstraat 15, 5 p. Fam. Korsten, Amsterdam, Burg. Engelb.slraat 65, 7 p. Fain. Van litem, Amsterdam, Swaluestraat 1. 3 p Wed. E. A. Polak, Amster dam, Stationstraat 17, 5 p. Fam. Do Geus, Amsterdam, Haarlemmer straat no. 42, 7 p. Onbestelbare brio Von. Lijst van onbestelbare brieven, be zorgd aan het postkantoor alhier ge durende de tweede helft der maand Juni 1914. Binnenland. Brieven Wed E. Fcrners van Randwijk, te Amsterdam Haarlem's Dagblad, Bu reau, Haarlem; mej. .lo Hessels, Am sterdam Miss F. Hooke, Rotterdam; mej. Dina Müller, Amsterdam. Briefkaarten Mej. Wed. De Bos, Amsterdam Mej. Miesje Maas, Den Haagmevr. Prins, Amsterdam rooi. wed. Top, Amsterdam; mej. Ida Wessels, Am sterdam; wed. J. Woltors, Gronin gen. Buitenland. Brieven Herin N. Besselïch, Trier; M. Kaur, Rusland; Rudolf Mosse, Köln. Briefkaarten K. Barmann, BruxellesAlbert Gebhart, GÖÏn lth. frl. Martha Hkr- tig, Dresden frl. Maria Romberg, N G'adbach 11. Schapperl, Paris. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cis. per regeL op RIJWIEL., RIJTUIG, en AUTOBANDEN waarborgt «olidluit. Fabriek Hevea, Hoogezaiid (Oroninqtn.)| Koloniën BROEDERMOORD. De correspondent te Bandoeng van het .Bat. Nbd." schrijft Twee broeders, Batavianen, Deling en Djoehari, kregen hier in de dessa Andir ruzie over een geldpcrkara. Djoehari, de oudste broeder, had aan zijn jongeren broer geruimen tijd ge leden 5 rijksdaalders geleend, doch na heel veel moeite had zijn jongere broer hem f8 terugbetaald. De rest wilde hij niet terugbetalen. Die on- noozo f i.50 kostten hem echter liet leven. Woensdag ontstond naar aanleiding van die schuld tusschen genoemde broers een korte, maar heftige woor denwisseling, totdat op een gegeven oogenblik Djoehari zijn jongeren broer met een scherp voorwerp drie diepe wonden in de linkerzij toe bracht, die spoedig den dood tengevol ge hadden. De controleur van politie, opziener Braun, stelde spoedig een on derzoek in loco in en arresteerde den moordenaar, d'ie gt-heel in confessie is, doch niet het minste berouw over zijn daad toont. CANTI-NE-KNOEIERIJEN IN ATJEH. De Bataviasche Hbld.-correspon- dent meldt „Kapitein C. M. A. Quack, die met voorbijgaan van zijn chefs zich tot het legerbestuur wendde met een klacht over knoeierijen in Atjeh. heeft bul- tcnlandsch verlof gekregen. Hij ontving een tevredenheidsbetui- ging van den legercommandant. Een onderzoek naar de knoeierijen wordt tegemoet gezien." Dit telegram heeft betrekking op een enkele maanden geleden in liet „Bat. Nieuwsblad" verschenen be richt over knoeierijen in zake de can- tines ra Atjeh. AAN DEN DOOD ONTKOMEN. In de Deli Courant werd m de be schrijving van een tochtje naar de Sibajak melding gemaakt van een mandoer van den Topografisch eit dienst, die daar eenzaam op den top van den Pintau zijn spiegel bediende. Die mandoor is aan de redactie van het blad komen vertellen en too- nen hoe wonderbaarlijk hij aan den dood ontkomen was. Op een middag zocht hij tijdens een hevig on weder een schuilplaats in zijn hut tegen den regen. Nauwelijks echter was li ij binnen of de bl ksem trof zijn armoe dige woning en bewusteloos bleef hij liggen. Na een uur kwam hij weer bij, geholpen door de koelies van een opnemer van den dienst, die juist op den top was aangekomen. Het bleek toen, dat de bliksem den armen drom mel op het hoofd had getroffen, duur het haar oen weinig hod geschroeid en verder langs den haJs en de borst haar beneden over het lichaam was gegaan, een breed geschroeide streep daar op teekenendo eu de haren ver- scliroeiende. Naderhand herinnerde de getroffene zich, dat hij het weer lichten had gezien, dut hem had ge troffen; donder had hij echter niet gehoord. Lichamelijk nadeel had liij geluk kig niet ondervonden. Een op den. top aanwezige kompas was door den bliksem absoluut van streek geraakt en wees thans her. Noorden, waar het in normale omstandigheden het Zui den zou wijzen. Verder was een mes, dat een der menschen in zijn zak droeg, zeer sterk magnetisch geworden, welke eigenschap het vroeger nooit had ver toond. Een gevaarlijk baande om by on weer op het hoogste puntje van een bergtop .e staan. VRIJGESPROKEN. De raad van Justitie te Medan deed uitspraak in de zaak van den assis tent Tuyl Schuyteniaker, die op Soen- goi Itrio een koelie doodschoot en ecu andere wondde toen deze hein vervolgde eu zijn leven bedreigde. De officier van justitie had, naar men weet drie maanden geeisciit, doch de raad achtte alle termen voor wettige zelfverdediging aanwezig en sprak bekl. vrij zoo meldt de Deli-Crt. LEN' ZWARE STRAF. Een matroos van het opnemings- vaurtuig „Van Doorn' zou een dozor dagen met een roaleischo sclioone van Simpang Haroe, Sum. W. kust, in het huwelijksbootje slappen. Dit war» voor den aanvang der laatste reis zoo vastgesteld, en hij liud haar voor de noodigo onkosten reeds f 30 gegeven. Maar, hetzij de vrouw niet voldoende vertrouwen had jn de stuurmanskunst van onzen ma rineman on 1 aan hem het roer van het huwelijksbootje toe te vertrouwen, ihietzij er een kaper op de kust was, die meer in den smaak viel, de juf frouw weigerde te trouwen, en het geld was naar de maan. Wil je niet trouwen, dacht ons Jantje, wat doe je dan met die lange wimpels, en vlugger dan de beste haar kunstenaar sneed hij de lange haren der onwillige bruid tot bij den schedel af. Zoo gehavend kwam zij zich bij de politie over den wreedaard beklagen, ve'rlelt de Sum, bode. EEN KOOPJE. Ter aanvulling van het onder dit hoofdje opgenomen bericht, meldt de llb'.d. correspondent tc Batavia, dat de fuselier, die den Chinees het ver- vatschte lot aanbood, werd gepakt. Van de door laatstgenoemde op het lot voorgeschoten f5000 werd nog slechts f 200 in het bezit van den fal saris bevonden. PEST IN INDIë. Een rt'geeringslelegram betreffende peslgevallen op Java van 17 tot 30 Juni vermeldt de volgende gevallen: Afdeeling Mal an g 385 nieuwe peslge vallen. 316 dooden Toeloengagoeng 2, Madioen 15. Paree 56, Bangil 2 en Berbek 2 doodelijke gevallen, Kedhi 51 nieuwe gevallen, 47 dooden Soera- baja 24 nieuwe gevallen, 19 dooden j Magetan 25 nieuwe gevallen, 23 doo den. Pers-Overzicht DE EF.DSKWESTIE DRINGENDER DAN OOIT. Het Alg. Handelsblad schrijft: Do kwestie van den getuigeuecd is in do laatste jaren met lastigen spoed van uiterst dringenden aard gewor den. Do punt evenwel, die er nu door het laatste arrest van den Iioogen Raad sum schijnt geslepen te zijn, maakt dat de justitie, en het alge meen belang, er den grootst mogelij ken hinder van zullen gaan onder vinden. Ons dunkt, dat met een tact vol noodwetje men er niet meer af kan, evenmin als kalm afwachten nog mogelijk is. De zaak staat, begrijpen wij de rechtspraak wel, thans zoo. Aanvan kelijk was alleen nog maar aangeno men, dat iemand, niet tot eenig kerk genootschap behoorend, niet gestraft kan worden, wanneer hij den eed wei gert af te leggen, omdat voor hem geen verplichting bestaat. Dit was zoo practisch onoverkome lijk nief. daar zeer velen van de niet tot een kerkgenootschap behoorenden, toch geen bezwaar maken als getui gen oj> (e treden, en de eedsformule uit te spreken. Thans evenwel schijnt de Ilooge Raad nog een stap verder te zijn ge gaan eu gezegd te hebben: zulke per sonen kunnen den eed niet afleggen, en kunnen dus ook niet als getuige worden gehoord. Een consequentie, die zoomin nog het Amsterdamsehe Gerechtshof als het Weekblad van het Recht hadden aangedurfd. Waarmede nu evenwel ta! van per sonen als getuigen onbruikbaar en uitgesloten zijn! Waarmede tevens de rechters gedwongen worden, om trent iederen tot het afleggen van een getuigenis verschijnenden persoon, zich nauwkeurig te vergewissen of hij wel, in den vorm, tot een kerkgenoot schap behoort. Waarmede dus tal van rechtzaken in de war kunnen loopen. De regeering zal zeer spoedig door een we Is voorstel de gaping moeten dichten. Bij do vraag naar het hoe, wenschen wij haar een gelukkigen greep toe. Het is en blijft een moei lijke zaak. Wij hebben reeds verschil lende malen betoogd, dat de oplos sing: vrije keuze, eed of belofte, voor een ieder practisch bedenkelijke zij den heeft. En dat de andere: alge- meeno vervanging van den eed door een belofte, ernstig verdient to wor den onder de oogen gezien. Zij vindt in andere, stellig niet minder gods dienstige landen toepassing, en is misschien het eenige middel om onder volkomen respect van de meening èn van hen die den eed in zijn hoogste waarde erkend weuschten te zien, én van hen die hem niet wenschten te huldigen, eene regeling te treffen, die ook voor do belangen der justitie uan- nernelijk is. Rechtszaken DE PRAKTIJKEN VAN EEN „KANKERJ UFFROUW De kantonrechter te Amsterdam veroordeelde mej. L. L. G. (do „kan kerjuffrouw") tot een geldboete van f 300, subisidiair zestig dagen hechte nis. De eisch was 300 boete subsidi air drio maanden. POGING TOT DOODSLAG EN MISHANDELING. Voor poging tot doodslag en voor mishandeling, tweemaal geploegd, veroordeelde de rechtbank te Leeu warden den 22-jarigen Klaas Kooistra te Surhuizumerhelde tot 8 jaar ge vangenisstraf. Gemengd Nieuws HET SUCCES DER ROODE WEEK IN DUITSCHLAND. Het sociaal-democratische partijbe stuur te Berlijn publiceert de auten- tieke getallen over het succes van de Roode Week. Volgens de „Vorwarts" bedraagt het aantal nieuwe leden ge durende die weck aangeworven 148.109, w. 0. 32.298 vrouwelijke. Bo venden hebben de partijorganen te zamen 83.784 nieuwe lezers gekregen. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. Zondagmiddag zijn te Spandau door het aanraken van een electri- schen gcieiddraad bij het landgoed Bornim vijf personen gedood en zes gewond, zoo meldt de „Tel.". PEST IN RUSLAND. De te Moskou verschijnende bladen publiceeren onrustbarende berichten over het toenemen van de pest aan de Wolga. Tusschen Zarizin en Wladi- kawkas zijn meer gevallen voorgeko men, dan gepubliceerd werd. In alle stilte zijn zeer doeltreffende maatre gelen genomen, zooals uitbreiding van medisch personeel, maar er heerscht groot gebrek aan genees- heeren. Do „Nowoje W rem ja" eischt in een hoofdartikel spoedig ingrijpen der regeering tegen het zich blijkbaar uitbreidende gevaar, BARBAREN. Dat in China met de veranderde regeeringsvvijze geenszins aan do daar to lande tot dusverre gebruike lijke bnrbaarsche methodes een einde is gekomen, blijkt opnieuw uit de schandelijke wijze, waarop eenige muitende compagnieën uit Kalyan zijn afgemaakt. Men had de muiters door de belofte, dat hun twee maanden soldij zou worden uitbetaald, weten over te ba len om de wapens neer te leggen. Toen werden zij onder esccrte weggebracht uit Kai;, an. Te Siuhea kregen zij or der uit lo stappen en werden zij ge bracht naar een eenzame plek, waar zij werden Omsingeld door een batal jon infanterie. Dit. bataljon weigerde aanvankelijk op de muiters te schie ten, maar ging daartoe ten slotte ten gevolge van bedreigingen toch over. De geweren werden argeschoten, 140 man vielen dood of doodelijk gewond neder, terwijl de lichter gewonden op handen en voeten wegkropen. Daarna werden do gevallenen over dekt met een laagje aarde en trok het bataljon af. ENGELSCHE KIESRECHTVROU WEN. hebben het oude slot Ballymenoch House bij Belfast, behoorende aan het parlementslid sir Daniel Dixon, In brand gestoken. Het huis is met zijn geheel vu inboedel, waaronder kostba re kunstschatten, in vlammen opge gaan. De schade beloopt een half mil- lioen. De huisbewaarder is slechts met groote moeite uit den brand ge red zoo meldt de N. R. Ct. HET PROCES TEGEN MEVROUW CAILLAUX. Zaterdag begaf president Albanel, de voorzitter van het Hof van Assises, zich naar de gevangenis St.-Lazare, waar hij mevrouw Cailiaux en twee andere beschuldigden, wier zaak in de volgende zitting van de jury recht bank za! plaats hebben, oen zooge naamd ideniiteitsverhoor moest afne men, en haar tevens de acte van be schuldiging moest overhandigen, die acht pagina's folio omvat. Van dat oogenblik heeft zij vijf da gen lijd, om zich bij het Hof van Cas satie te bc-zwaren tegen het besluit der Kamer van in beschuldiging stel ling. De acte van beschuldiging is opge steld door den advocaat-generaal Mornet, die den procureur-generaal Herbanlx bij de beschuldiging tegen mevrouw Cailiaux zal ter zijde staan. WKRKLOOZE IMMIGRANTEN IN CANADA. De Canadeesche regeering heeft be sloten, dat werldOOzo immigranten in de Canadeesche steden, die minder dan drie jaren in het land verblijf houden en afhankelijk zijn van de publieke liefdadigheid, zullen worden gedeporteerd. De terugzending der werkloozen de meeste werkloozen in Hal.fax, Montreal, Ottawa. Toron to en Winnipeg zijn vreemdelingen zullen op kosten der reederijeu, die hen in het land brachten, worden te ruggezonden. Echter zal voor tot de portatie wordt overgegaan, eerst den werkloozen gelegenheid worden gege ven, zich aan te melden voor land arbeid Op het land is- blijkbaar vol doende werk. maar er blijven zoo vele immigranten in de steden hangen, waar geen arbeid voor hen is, en de regecring schijnt nu dus krachtige maatregelen tegen de vestiging van onnutte immigranten te willen ne men. DE DOOD VAN" JOZEPH CHAM BERLAIN. Birmingham is in rouw wegenis het overlijden van C:mmberlain, zijn grooteu burger, zonder wien hel, zooals de bisschop von Birmingham het uitdrukte, niet meer dezelfde plaats zal zijn. Zijn vrienden, dio treuren over het zware verlies, dat zij gelezen hebben, broosten zicili met de gedachte, dat zijn levensavond zoo kalm ver'.oopen ia. Gedurende zijn geheel e ziekte im mers bleef zijn geest even helder als vroeger, alleen zijn spraak was belem merd. llij bleef geregeld op de boog ie van hetgeen in de wereld omging, iederen morgen lazen zijn vrouw of een zijner dochters hem de bladen voor. Hij zag guarne oude vrienden bij zich om met hen de qua es bi es van don dag te behandelen. 1-Iet eenig vor- sdhtil bij vroeger was, dat hij thans meer luisterde dan sprak. Wat hij echter zeide was steeds raak. Duurde het bezoek echter te lang, zoodat er gevaar bestond, dat het hem te veel vermoeien zou, dan was een wenk van mevr. Chamberlain voldoende om den bezoeker te beduiden, dat aan het onderhoud een einde moest komen. Boeken, die veel geestesinspanning vordorden, las -bij In den Iaa toten tijd i-iet meer, zijn lectuur bepaalde zïcb tot romans. In het jaar 1906 verloor hij bij een nrleuwen aanval van zijn kwaal hel gebruik van zijn rechterhand, zodat hij van nu af niet meer kon schrij ven. Zelfs zijn chèques kom IE ij niet meer beekenen. Hij leed dh. p onder zijn invaliditeit. Chamberlain is aan hartverlam ming gestorven. Maandag wat» hij. a!s gewoonlijk uitgereden. Dinsdag werd hij ziek. Woensdag bleef hij den heelen dag in bed en Donderdag avond om kwart over tienen gaf hij in tegenwoordigheid van al de leden van zijn familie in zijn ihmis tc Lon den den geest. Zijn zoon Austen Chamberlain zal zijn mandaat a.'s lid van het Lager huis in Oost-Worcesthire neerleggen en zich cundiaat stellen in West Bir mingham. het district dat sijn vader 38 jaren lang verte- «vawoorrtigd heeft Men verwacht, dat aheen de socialis ten een candidaat tegenover hem zul len stellen. CHAMBERLAINS BEGRAFENIS. Chamberlain is Maandag te Bir mingham begraven op do meest een voudige wijze, in tegenwoordigheid van zijn vrouw en familieleden do dichte menigte, die l-ings de straten geschaard was, gal herhaaldelijk biijk van diepe smart. EEN DRAMA OP DE THEEMS. In den nacht van Vrijdag op Za terdag had graaf ConstanUn Beekea- dorf, een zoon van den Russi&chen ambassadeur te Londen, een twintig- lal i>ersonen uitgenoodigd, om een tochtje op de Tlieems te maken, zoo meldt de Tel. Omstreeks 12 uur s avonds vertrok de boot van Westminster naar Kevv. Gedurende het eerste gedeelte van den tocht liep alles goed van stapel. Er boerschte tijdens het sou-per een opgewekte stemming aan boord en de vroolijke melodieën klonken ver over het water. le drie uur in den morgen kwam oen jonge baronet, sir Denys Ausou, die pas een maand geleden zijn titel geërfd had, aan dok en zeide, dat hij van plan was, een bad te nemen. De kapitein deed alles wat hij kon, orn hem van zijn voornemen af te bren gen, maar eenige dames staken den gek met hem. Ongetwijfeld word hij hierdoor ge prikkeld en besloot hij, zijn zin door te drijven. Binnen weinige oogenbük- ken sprong hij te water en dook on der. Spoedig bemerkte men, dat de jonge man in levensgevaar verkeer de en een der muzikanten van hel strijkje sprong hem na. De boot had gestopt en stoomde terug naar de plaats, waar de twee mannen met de golven worstelden. Graaf Becltendorf, aiende, dat bei den, ook de redder, op -"bet punt wa ren to verdrinken, sprong eveneens ia water om hen te hulp te komen, maar hij geraakt© in een draaikolk en kon slechts met groote moeite gered wor den. Do baronet en de musicus zijn ver dronken eu ondanks de ijverigste 11a- sporingen, beeft men hun lijken nog niet teruggevonden. Kerk en Schoo ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can- diduals-examen rechten de he- r W. B. Dullemond. Met goed gevolg is afgelegd het eer ste natuurkundig examen door mej. A. C. Schuitemaker. Bevorderd tot doctor in do schei kunde op proefschrift „Over de ni- tratio der Para Dihalogeenbenzolen", de heer II. P. Heineken. geboren to Amsterdam. De lieer J. G. van Dillen, die pro moveerde tot doctor in de staatswe tenschappen, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. Tot arts bevorderd de hoeren A R. J. Wong-Lun-Hing, geboren te Para maribo Cb. A. 1de. geboren te Vled- der; A. A. J. H. Marres, geboren te Maastricht. Geslaagd zijn voor het eerste ge deelte van het artsexamen de heer N. J Stol en mej. A. C. Hissink. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen Nederlandsche letteren mevr. W. C. Rengers Hora Sicca ma. Leiden. Geslaagd voor het theore tisch geneeskundig examen de heeren T. A. Hooftman en M. A. de Jong; voor het doctoraal examen genees kunde de heer G Royer. Amsterdam, Met goed gevolg is af gelegd het eerste natuurkundig exa men door den heer F. C. van Tonge ren en mej. D. G Vis. Bevorderd tot doctor in de genees kunde op proefschrift„Over de zoo genaamde klieren van treacher col- lins in het vlakke deel van het cor pus ciliare", de heer C- Rutteman ge boren te Rotterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor n de rechtswetenschap op stellingen de heer D. J Geursen, geboren te Pretoria Geslaagd voor het doctoraal exa men rechten de heeren A Loeb, B. C. J. van den Berkhof en G. Vierkant. Leiden. Geslaagd ©indexamen Ned.- ïnd. Adm dienst d© heer D. F. J. G. Brunet de Rochebrunedoctoraal examen geneeskunde de heer F. J. v. West. Bevorderd tot apotheker mej. E. E. Poels. Geslaagd ex. Indische rechter lijke dienst mr. II. A. Idema en mr. J. A. Scholtens. Utrecht. Geslaagd Uieor. apoth. C. J. SchoteltJieor. tandheelk. mej M G. Groot, A Ilaye, M. C. Schuurman. (U. D Utrecht. Bevorderd tot doctor in da rechtswetenschap op stellingen, de heer R. II \an Basten Batenburg, ge boren te Tegelen. GER. KERKEN. Beroepen to Giesen-Nieuwkerk, Oudekerk en Peursum, C. J. dc Kruij- ter, to Onst-Kapclic

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7