NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9529 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 15 JÜ1LI 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: «PstL Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer In Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemO Haarlem van 1—5 regeis ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabai. gemeente) V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post dötir Nederlandl.b5 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. Güflustreeni Zondagsblad, 'voor Haarlem' 1 M7K V Kedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Veanootschap Loureos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaaxrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA WarmoeS8traat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Be Verzekering der (per weck) geafconr.eerden wordt gewaarborgd dcor „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NU MM KR BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 16 JULI. Orgelbespeling in de Gxoo-te Kerk van 2—3 irur, Bixjngebouw: Biosc. voo'rtsbeliing. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Bloemen «taal, Rusthoek, Concert. Stadsnieuws „K u n s t Adel t". Tiet geheelonth. zangkoor „Kunst Adelt', dirocteur de heer P, de No bel, bestaat bi November a.s. 10 jaar. Ter herdenking van dit feit geeft het koor in September een uit voering, waar o.a zullen gezongen worden„Sön Ellen" en Zingen thal'' van Brandts Buys, welke stuk ken nu in studie zijn genomen. Jubileum. Donderdag 16 Juli herdenkt Wou ter Peter van Gom pel den dag, dat hij 25 jaar geleden als sigarenmaker in dienst trad bij de firma Gebhard Salra, te Haarlem, destijds geves tigd ie Amsterdam. Hulde Thomson. Dc waarnemend commandant van het 10e reg. inf. alhier, de majoor Mazel, do kapitein Rijk en de le lui tenant-adjudant de Brauw zijn he denmorgen te Amsterdam als verte genwoordigers van de officieren van het korps tegenwoodig geweest bij do uitvaart van Overste Thomson. Dc t aclieering. De adjudant-onderofficier G. Wes- Ira van dc 10e infanterie brigade wordt mot ingang van 20 Juli a.s. gedetacheerd bij het 9o regiment in fanterie te Leeuwarden en. werk zaam gesteld ten. bureele van den commandant van het 2e bataljon Landweer infanterie aldaar. EINDDIPLOMA H. B. S. MET 3-JARIGEN CURSUS. Het getuigschrift, dat verworven wordt door hen, die met vrucht de driej. H. B. S. hebben doorloopcn is uitgereikt aan: T, Ja ski de Boer, H. W. Fride- richs, J, Joosten, F. Joustra, R, Koopmans, P. G. van Loghem, P. O. Loonen F. J. D. Ludérus, J. II. Rogge J. N. G. van Taack Trakra nen, C. E- M. M. Veltman. Pietje Vos, Johanna M. II. Kra nendonk, T. P. Alta, C. C. Hender, J. E. v. d. Boon, J. L. van Dorp, J. L. l'Epagniol, F. IL Honig, J. Klerk, W. II. Lesuour, G. van Meurs, L. Reydon, L. Schaap, J. Sipkes, P. Stassen, A. M. Wildschut, W. H. J. Wilhelm. Ds staking in dn BouwÈelryysn Meer en meer grijpt de gedwongen staking van de metselaars aain "de bouwwerken hier ter stede om zich been. Sommige bouwers, die van te voren iets wisten, hebben volop stee- nen er cement ingeslagen, maar de meesten zullen binnen enkele dagen zonrler materialen zitten. Voor zoover wij weten, ondervinden de volgende werken de onaangename gevolgen der stalling: Op dear Kleinen Houtweg waai' een R. K. school ge bouwd wordt, moest men wegens ge brek aoi> stcenen en cement staken, In hei Ktcvcrpark komt een filiaal van de melkinrichting De Sierkan. Bij gebrek aan cement heeft men daar het werA stop moeten zetten. Op -Jen Verspron-vkweg bouwt de heer Mep pol nik. Gebrek aan de benoodigde ar tikelen noodzaakte hem, tijdelijk zijn motsela ars vacantie te moeten wven. In do A e l'bertsborgstraat, waar ge bouwd wordt door de fi'rrna Snel en v. d. Ham heeft men geen cement ge noeg om door te kunnen werken. Voorts wordt zee'r druk gebouwd in de J'iulillb Leysterstraat (gelegen ach ter de cavalerickaae'rne). Daar on- dervindl men in groote mate den vcrörzaaklen last in het bouwbedrijf. Het werk van den heer Z. kan niet doorgaan. Gebrek aan steen en ein kalk is er de oorzaak van. Evenmin kan het werk van den htsr Tletama (4 huizen) voortgezet worden. Eén der huizen is op weinig arbeid na gereed. Het overige werk van de firma's Roinders en Mienus is eveneens gestaakt moeten worden. Of men behelpt zich met wat men nog over heeft of heeft kunnen leenen, in de taste overtuiging, dat men binnen een of twee dagein gdheel stop kan I zetten. Ten slotte Inleeft men aan eenige in aanlbouw zijuido huizen in Bosch en Vaart liet werk moeten neerleggen. DE MIDDAGHOOGTE. Maandagavond waren in „Het Nut van het Algemeen" bijeen de afge vaardigden van de vereenigingen „De Middaghoogte', van Haarlem, Den Haag, Alkmaar, Beverwijk en Eind hoven, ter cunstitueering van een Bond. Amsterdam heeft besloten daar toe niet mee te werken, daar zij een specifiek christelijke vereeniging wil zijn. Van Zutfen was de toezegging ingekomen, dat dezen winter daar of ficieel een vereeniging „De Middag hoogte" gesticht zal worden,, die ook tot den Bond toetreedt, indien voor- slcl-De Hartog op art. 2 aangenomen wordt. Hierna was aan de orde punt 3 der agenda Stemming over artikel 2 in de voorloopige statuten, luidende „De christelijke wereldbeschouwing te verdedigen en te verdiepen en meer in het bijzonder orn aan to loonen, dat de godsdienst door de wetenschap wordt gehandhaafd." Het vooretel-De Hartog luidt: Arti kel 2 aldus te lezen„Doel der veree niging is, te tooncn, dat de gods dienst door de wetenschap gehand haafd wordt." Dr. A. H. de Hartog lichtte zijn voorstel toe, teruggaande op de histo rie van de Middaghoogte. Zijn doel als stichter was geweest tegenover den atheïstischen waan, -dat weten schap godsdienst onmogelijk maakt, alle religieuse menschen te vereeni gen, om te toonen, dal integendeel ware wetenschap den godsdienst hand haaf!. Door als doel te stellen: „Aan te toonen. dat de godsdienst door de wetenschap gehandhaafd wordt," zei spreker, te voorkomen dergelijke ver warring als door Ds. Moeton in heel Nederland is gesticht naar aanleiding van het optreden van Dr. P. E. van den Bei'gh van Eysinga, te Haarlem. Spreker zeide op een van de eerste Bondsbesluurs-vergaderingen niet dan noodgedwongen en meenende, dat het geen kwaad kon, het doelarti- kel te hebben veranderd door de bij voeging van de clausule over de christelijke wereldbeschouwing. Ter wijl de heer Jac. Rustige do eenige was, -die trouw is gebleven aan het oorspronkelijk doel. Wanneer wij het christelijke ele ment in het doel behouden, zoo zeide spreker, kunnen onderling Gerefor meerden. en Ethische®, Modernen en Orthodoxen elkander de christelijke wereldbeschouwing betwisten, zoo als de quaestie-Moeton heeft, doen zien. Door zijn voorstel is dat onmo gelijk. Het voorstel-de Hartog in stem ming gebracht, werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat artikel 2 luidt: „Doel der vereeniging is, te toonen, dat de Godsdienst door de Wetenschap gehandhaafd wordt". Hierna, wordt besloten lot oprichten van een Bond op het door Dr. de Har tog voor-gestelde doel. Het voorstel van Haarlem, den stichter, Dr. de Hartog, te benoemen tot permanent voorzitter, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verder wordt uit iedere plaatselijke vereeniging een bestuurslid gekozen. Uit HaarlemJac. Rustige, secre taris; uit Den Haag: Jonkvrouw© Rethaan Macaréuit AlkmaarDs. A. C, de Regtuit Beverwijk Ds. v. Ca lea ruit Eindhoven Ds. do Ligt; uit Zutfen Dr. P. E. van den Bergh van Eysinga. j De statuten en het huishoudelijk i reglement werden even doorgegaan en teruggewezen naar het Bondsbe- stuur, met verzoek deze door een rechtsgeleerde in den juisten vorm te laten brengen en dan het concept op nieuw aan de vereenigingen toe le I zenden. Na rondvraag werd do vergadering j door -den lieer Jac. Rustige gesloten. ARR. RECHTBANK TE HAARLEM. Uitspraken. A. R., slagersknecht en A. van der L, arbeider, beiden te Hillegom, dief- stal, de le teruggegeven aan zijne ou- j dors, de 2e 6 weken gev.s.raf met af trek prev. hechtenis. B. S. naaister te 's-Gravenhage, j verduistering. A maanden gev.straf i met af trek prev. hechtenis. I M. E. V., dienstbode to Schoten, diefstal, f 30 boete of 12 dagen hceh- I tenis, A. S., broodbakker te Amsterdam, verduistering, 10 dagen gev.straf. G. L werkman, te Haarlem, ver duistering, een maand gev.straf. Ph. P., arbeider to Heemstede, mis handeling, 110 boete of 10 dagen heen toni-?. G. F. S.stucudoo-r t.e Haarlemmer meer, wedersponnigheid, 10 dagen gev.straf. P. H, zeeman, zwervende, verduis tering, vi ijgo-.pmKeu C. V., arbeider te Haarlem, mis handeling, vrijgesproken-. Een buitsnlaadscb werk over Haarlem. We ontvangen een fraai, geïllus treerd werk „Die Geschichte ei nes Holiandischen Stadtbildes" von Dr. M. Eisler, Abteilungsvorstand am K. K. Kunsthist. Institut dei- Univer- sitïit te Weerien. (Uitgave van Mar tin us Nijifaoff, Den Haag). Dit belangrijke werk geeft een uit voerige Btudie op cultuur- en kunst gebied van het Hollandsche stads beeld, zooals dat in den loop der tij den in de ontwikkeling van Haarlem is uitgedrukt. We hebben voor heden geen gele genheid uitvoeriger te zijn over dit belangwekkende hoek en volstaan daarom voor heden, dat achtereen volgens behandeld worden na een inleiding Het middeleeuwsChe stadsbeeld, de bloei van het stads beeld in den tijd van Lieven de Key, de ontwikkeling van de uitbreidings plannen na Lieven de Key, het ver- valtijdpcrk en de tegenwoordige toe stand. Eenige bijlagen behandelen nadere gegevens. Twee kaarten en 61 afbeeldingen versieren dit werk. We komen er nader op terug. Examens, Abusievelijk is gisteren bij de op- gaw van den uitslag der gehouden ovei'gangs examens van het Gymna sium een naam uitgevallen. Wij ver melden dien hieronder. Bevorderd van 5 A naar 6 A Mar- garetha B. Kikkert. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Bo-m, Minnebroedersteeg 16, portretten. B. A. de Vries, Frankcm straa, 23, een handdoek, B. v. Velzen, Brouwersstraat 108, een gummiband. P. Baundrecht, Astenstraat 21, een pet, G. Maas, Parklaan 75, een ro zenkrans. H. J. Jore, N. Groenmarkt 22, een ring. G. Gigengack, Kromme Elleboogsteeg 22, een boezel a'ar. H. ter Smitten, St. Arioniesteeg 22, een laschje, N. Boogaard, Rustenburger- laan 61, een jasje. v. Zonneveld, Leid- scheiplein 37 zw., een fazant. M. Blonk, Sophiastraat 2a, een schoen tje. W. de Wijat, Tempel iersstraat IA een broche. M. Harwijnen, Ged. Vol dersgracht, eein armband. A. v. d. Wouwer, Korte Lakenstraat. 19, een. taschje met inhoud. W. van Tonge ren, Gen. Both astraal 67, Schoten, een dameshorloge. J. Wagemans, Kloosterstraat 56, Scholen, een bro che. J. Pieters, Ruychaverstraat 10, een horloge C. Schreuder, Kerkhof- slaat 16 rood, een rozenkrans P. v. ResterenOranjeboomstraat 154-, een hondje. Rubriek voor Vragen Genbonneeiden habbeu bet yoorrooht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to Kanden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam woonplaats van deu insender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG, Hoe bereidt men roods bessenwijn? ANTWOORD. De bij droog weer geplukte hessen worden afgerist en- gekneusd en geperst door een zeef. Het overblijvende wordt met een weinig water overgoten, en na 24 uur nog maals uitgeperst. Het verkregen sap wordt met twee maal de hoeveelheid water vermengd en daaraan toegevoegd op elke 8 Liter 1 a 2 pond broodsuiker. Dan wordt alles in een goed schoon vat gedaan en op een plaats vastgelegd, waar de temperatuur 1416 gr. R bedraagt. Het spongat wordt bedekt met een omgekeerd wijnglas. Dan wacht men kalm de gisting af. Is de gieting in vollen gang, dan wordt het spongat met een kurk gesloten waarin een gla zen bu-ls is aangebracht. Heeft het sis sen en bruisen opgehouden (October of November) dau vult men het vat aan met, ouden wijn of hij gebrek hier aan met suikerwater, en plaatst het vat m een kelder. Het vat moet steeds vol blijven en dus nu en dan aange vuld. In Maart is de wijn meestal helder geworden en de most uitgezakt, zoodat helder kan worden afgetapt op flesscnen. (Zie vervolg Stadsnieui s o-p do 2de pagina). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Biljartwedstrijd. Dinsdagavond speelden in Café „de Kastanjeboom" de lieeren J. Aker sloot en C. Juffermans. Do bedoeling was 500 caramboles te spelen, maar er kon pas om 9 uur aangevaugen worden, zoodat besloten werd tot 450 te gaan. De eindstand was 450—140 in het voordeel van den heer Jufferrnans. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen J. Hausbrand, Amsterdam, Hotel Gr Badhuis, 3 p. dames Rietveld, id. id. 3 p. farn. Herzfeld, hotel l'Oceaan, 1 p. Mucher, Ilohenzatszc, id. 1 pD. v. d .Zee, Bussum, id. 6 p., mej. H. Bergmans, Frankfort, id. 1 p. M. Bverlz, Huls, id. 1 p. fam. Hubsch- mann, Brunswijk, id. 2 p. H. Uster, Hamburg, Noordzee Hotel, 1 p.; H. Lukin Amsterdam id 6 p. L. Riep- kan, Amsterdam, id. 1 p. D. J. Stookum, Amsterdam, hotel Groot Badhuis, 2 p. bar. Melvill van Carnbee Utrecht, id. 1 p. van Senden, Dieren, id. 1 u. F. Sternheih, Mannheim, id 1 p B. van Ommen, Amsterdam id. 4 p., A. Laan Siiegen, id, id. 4 p. G. Loewenthal, Berlijn, id. 1 p., J. Dek ker, Wormerveer, id. 1 p. E. Hekking Nijmegen, id. 1 p. II. Steinbach, Wee rien, id. 2 p. O. C. Beeling van En- nikhoven, Den Helder, id. 2 p. me]. Call. Amsterdam, id. 2 p. J. Kotting, id id, 1 p. j. Hausbrand, id. id. 3 p. fam. Wiiken3, Amsterdam, School straat 3 3 p. F. Friedman, id. Br. lEngslr. 23 12 p. W. do Vas, Amster dam, Tramstraat 2 4 p. wed. Smals, Amsterdam, Kleine Krocht 1 4 p. fam Mirme, Amsterdam, id. 7 p. fam. RaJ>- he, Watergraafsmeer Br. Engstr 16 6 p. E. en F. Grunthal, Breslau, id. 2 p. fam. Buys, Amsterdam, Station straat 9 3 p, fam. Westermnn, Oester- straat 11 4 p. C. Rijllarl, Gversehie, Ma. isstraat 15 4 p. fam. Prange, Am sterdam, Groote Krocht 39 4 p. G. H. van Rooyen, Amsterdam, Smedestraat 1 7 p. fam. Anema, Amsterdam Br. Engstraat 4 9 p., fam. von Kro-pff, Keu Ion. Pakve-lastraat 21 4 p. P. A. de Loos, Amsterdam, Piet Heinitraat 59 4 p. W. H. Meyer, de Bilt, Hotel Gar ni, 2 p. J. Caliet, Isperfurt, id, 1 p.M Duncan, Glasgow, id. 2 p. V. Hirsch Hotel d'Orange, 1 p. A. Levy, Amster dam, id. 1 p. fam. Hemberg, Lubeck id. 2 p. Herwy, Dillenburg id. 1 p. B. W. Praag. Antwerpen, Hotel Groot Badh., 2 p. mevr. A. Ross, Invcrnuss, id. 1 p., I. Ross, Oldenburgh, id. 1 p. H. Wertheim, Cassel, id. 1 p., J. Nij- burg, Amsterdam, id. 1 p. G. Hcuve- linlc, Amsterdam id. 2 p. SCHOTEN. B ij d e S. Di A. P. Nog vóór de totals uitslag der stem ming bekend was, was oen zeer groo te menigte sociaal-democraten, geest verwanten en belangstellenden reeds bijeen in het lokaal van den lieer Slot, Pretoriaplein be Schoten, waar van het tooneel de uitslag werd hekend gemaakt. Wanneer de cijfers weer wramdeird werden, en de tota len een stijging aangaven voor a© candidaten der S. D. A. P., werd tel kens een luid thtomtgeroetp aangehe ven. Telkems klonken de liederen luide op. Toen ten slotte do totale uitslag bekend was, klonken nogmaals de liederen lulde door de zaal Na de mededeeling van den uitslag werd dooa- alle aanwezigen staande de Internationale gezongen. l>e heer J. Verton verkreeg daarna iie-t woord en besprak de verkiezin gen te Schoten. De cijfers bevvijuw-n voldoende, zei sprr.dat de kiezers voor rood waren. De soc.-dem. zijn meit een flinke meerderheid gekozen. Do partijgenoo- ten hetoheai krachtig gewerkt Spreker foi-engt daarvoor dank. Nu is de overwinning behaald, laat ons zor gen, zei spr., dat deze ook aan onze zijde is itn 1915 (Applaus). De eenheid in deze verkiezing «vos bijzonder groot, laat die eenheid zoo blijven. Ook zij-, die Dhlans nog naast ons staan, en wel medeleven met ons, laten ook zij zich aansluiten en mede strijden in het leger, merkte de heer Verton op. Nog constateerde spreker dat het merkwaardig Is, dat ondanks de sa menwerking aan de reehitsche zijde, er toch nog wel wat aan ontbroken heeft. De heeren Bies eni Scllnuu-man, flle nu de zaal binnenkwamen^ werden door de aanwezigen niet hoerage roep begroet. De heer L. J. C. Póppe, raadslid der gemeente Haarlem, verkreeg, na dat het applaus wai bedaard was, het woord, en zeide, dat toen hij lie- denoehtend in dit lokaal kwam, zei de, dat rood het winnen moest, en toen men ibem had gevraagd, vaar- .om hij dat zoo stellig wist. had hij beloofd dat 's avonds mede te doelen. Dat wilde spreker nu doen. Spreker herinnerde dan dat het nu juist, ook op dezen datum, precies 125 jaar ge leden is, dat de kapitalisten storm liepen tegen de Bastille te Parijs, irna de burgerij de macht ver overde. Nu is het tevens 25 jaar gele den, dal de Internationale arbeiders beweging te Parijs bijeen kwam om daar de middelen te bespreken, om deze macht te veroveren. Daaraan had do heen- Poppe des morgens ge dacht. De datum wan dus reeds een goed voor leek en. Na de Haarlemsche overwinning, welke tot gevolg had, dat Woensdag een nieuw lid wordt geïnstalleerd, is de overwinning aan Schoten. Ook spreker wijst op de_ noodzakelijkheid, dat zij, die buiten de partij staan, nu tot de pa'rtij moeten toetreden. D© liberalen hebben, iin afwijking mot wat het vorig jaar te Haarlem ge beurde, flink gesteund. Met een „Leve de Soc.-Democraiie!" besluit spreker. De heer PruBdhen, voorzitter van de afd. Schoten van den Vrijiz. Dem. Bond, verkrijgt hierna eveneens het woord, en zegt dat hij bij den neer Verton een beter onthaal vindt dan bij den heer Hooy, die hem .het woord weigerde, (gelach). Sp'r. zegt vervol gens, dat dit niet anders kon, of er moest, wel flink gesteund worden., want hel ging hier om een quaestie van recht, Doo'r een fout, die de vorige maal werd begaan, liibopte Rechts de winst aan haar zijde te brengen. Het duet spreker daarom genoegen, dat de overwinning voo"r rood is. Spreker hoopte, dat busschen de linksche en do soc.-dean. raadsfractie een goede samenwerking zou tot stand komen. Do heer Verton merkte op, dat de aamenwerking tusschen Vrijzinnigen en soc.-dem. zal afhangen van liniks. Aan de S. D. A. P. zal het niet liggen. De zaaJ, die propvol was, ontruimde zidh langzamerhand en onder het zingen van liederen als de Internatio nale. Wij stemmen rood, enz. werd door Sclioten's straten gemarcheerd. De optocht bestond uit een groote me nigte en bewoog zich ongeveer drie kvva'rtier door Schotens straten. In de Generaal Balbastraat werd van een drietal woningen rood Bengaalsch licht ontstoken en werd door de me nigte dikwerf hoera geroepen. Te ongeveer half 10 word voor de woning van den heer Verton, in de Cronjéstraal halt gehouden. Daar werd door den heer Verton de stoet ontbonden, nadadeze nog had opge merkt, dat men hem had medege deeld, dat 'rechts wederom met een protest in den zak liep, doch spr. denkt wel. dal men bet in den zak zal houden. De overwinning is oan ons. Zie naar Haarlem en Zand- voort. Wij winnen! Hierna ve'rspreidt de groote men- schenmassa zich in alle richtingen. VFLSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ingekomen is een schrijven van de gcauéentewerklieden R. Pellegrom, J. Mentink en E. de Bie, die zich niet kunnen vereenigen met de uit spraak van het scheidsgerecht op Donderdag 2 Juli eu daarvan den Raad kennis geven. I Zlij verzooien daarom den Raad, een nieuw onderzoek te willen doen instellen. B. en W. stellen, den Raad voor, wegens overmabgen arbeid van de beambten ter gen-eeiite-secretarie, de volgende reorganisatie aan te bren gen. De eerste afd. wordt ontlost van. onderwijl en financiën- Een afzon derlijke afdeeling financiën (met on derwijs) wordt opgericht, naar wel ke afdeeling ook de Hoofdelijke Om slag wordt overgebracht. De eerste afdeeling blijft staan on der een hoofdcommies. De tweede afdeeling financiën en onderwijs krijg', een commies als chef. burgemeester was ter plaatse. De derde afdeeling (militie, land weer, burgerlijke stand, enz.) krijgt eveneens een coirinies als chef. Hierdoor krijgt men als afdelings chefs: Een hoofdcommies en twee commierzeir. liet vaste personeel moet met eenige leden uitgebreid worden. Een gevolg hieivan zou eeu jaar- lijksch meerdere uitgave van f 1300 zijn- Hel ligt in de bedoeling, de ver andering met 1 Sept. a.s. te doen in gaan. HAARLEMMERMEER. Bij T zwemmen gewond. Een zoon van A. Griekspoor te Ni.' Vennep was aan 't zwemmen in de Hoofdvaart en sprong van den Imo gen kant in de vaart. Hij kwam terecht op een stuk glas. en hierdoor werd eeu groote teen zoo goed als geheel afgesneden. Onmid dellijk werd hij per as naar don dok ter vervoerd, die hem verbond. Brand. Gisteren voormiddag ds er brand ontstaan in een hooi- en strooschelf, 6taande op het erf van den heer Ver- vloet aan den IJweg bij den Kruis weg. De motorspuit van Hoofddorp was spoedig ter plaatse, doch door de afwezigheid van voldoend water, kon slechts maar enkele minuten water worden gegeven. Den brand was men gauw meester, zoodat gevaar voor de belending spoedig was geweken. De De schelf is geheel verbraud. Oor zaak onbekend, maar men vermoedt dat 't vuur door het spelen met luci fers door een jongetje is aangeko- Benoemd. Tot deurwaarder bij de A_rrondis.se mentsreciitbank te Haarlem, .ter standplaats Hoofddorp, is benoemd de heer H. Vincent, deurwaarder bij het Kantongerecht. Binnenland ZEEHOSPITIUM TE KATWIJK, Men schrijft ons: Dinsdag werd geopend te Katwijk aan Zee het nieuwe paviljoen van het Zeehospir.ium aldaar. Door een koninklijk© gift van f 250.000 van Mevrouw de douairière Jlir. Mr. J. C. van Nispen tot Panner- don geh. Blanken heym te Rotterdam aan de tuberculosevereeniging te dier plaatse, daartoe in staat gesteld, werd dit gebouw, dat den naam draagt van Maria Carolina Blanken- heym-paviljoen, op een terrein aan zee gebouwd. Het gebouw heeft een T.-vortu. ter wijl het Hoofdgebouw ©en U-vorm heef!Dadelijk wanneer men den hoofdingang binnentreedt, komt men in een ruime vestibule van prachtig marmer opgetrokken, waarin een groeten marmeren steen den naam van Vereeniging en schenkster ver meldt. Links en rechts van den breedea gang bevinden zich wachtkamers voor publiek en hoofdverpleegsters, alsmede schoollocaal, spreekkamer, dokter en verband- en onderzoekka- mer. ,Op de zijgangen bevinden zich 4 za len elk met 12 bedden en de daaraan verbonden lighallen. De zaJcn zoowel als de hallen kuDnen verwarmd wor den. Er ie plaa's voor 48 kinderen van 414 jaar van allerlei gezindten. Aan de uiteinden der zalen bevinden zich de badinrichtingen, zoowol voor voet- als zitbaden. Ook treft men be neden nog aan 2 isoleerkamers voor 1 of 2 kinderen. Een ruime gang voert naar do eerste verdieping, waar zich de ka mers van den dokter bevinden, als mede voor he< verplegend en dienst personeel. Voor allen ziin ook bad kamers aanwezig. Boven bevinden zich de reservoirs voor warm er. koud water. Het ge- heele gebouw heeift el&ctrische ver lichting en centrale verwarming. Verder heeft men stoomkeuken. prachtige koelkamers en verder alles wat voor een degelijke grootsche in richting weuschelijk en noodig is. Het terrein waarop 't gebouw ie ver rezen is ruim 12 H.A. groot en heer lijk gelegen aan Zee op het Z.-YY. De ontwerper en architect er van is de heer A. Nolen. ingenieur te Rotter dam en de bouwer is de heer S. A. Stolk, aannemer ie Rotterdam. Aan 't hoofd van deze inrichting staat mevr. Dr. van Dorp. voor de huishouding bijgestaan door mej. R. de Joode terwijl als assistente-arts optreed, mej. Molenaar. Hoofdver pleegster is Zuster Boekhorst, bijge staan door 5 verpleegsters. Overal in gebouw kan warm en koud zeewater en gewoon water worden getapt. Nog kan vermeld worden dat pa tiënten lijdende aan prae-lubercnlose. aan serophuloso en chirurgische tu berculose worden opgenomen, maar niet die met open longtuberculose. De verpleegprij-5 per dag is f 1.50. Indien dit niet betaald kan worden, wordt mot minder genoegen geno me®', zelfs tot f 1 A f 2 per week. Hetgeen dan aan f 1.50 per dag orr- breekt, wordt bijgepast le. uit Exploi tatiefonds; 2e. door de Ro'.terdam- sche vereeniging tot bestrijding van tuberculose; 3e. uil her. Rijkssubsidie I en ten 4e. uit de opbrengst van den verkoop der luhcrculosebloemen.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1