NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9543 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 31 JULI 1.914 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: VnAr ua9r,pn1 PER DRIE MAANDEN: ftfSt, Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer ló Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem - f i-<tu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ts (kom der 0/ Ab^nn(.menf raba; per gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per nlaatsiner Franco per post door Nederland1.65 SffST50 Cts. voor 3 plaatsingln k contant. B k pe plaatsing, Afzonderlijke nummers0.02H V tjTM s i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 K Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posl 0.45 Iotaeomffliiiiaiil Telefoonnummer dw Redactie600 en der Administratie 724, Uitgave der Vennootsc&ap Louretis Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. *«■'0 Drukkerij: Znider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenliün en reclames van huiten hel Arrondissement Haarlem In dil blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Wflrmoesstraal 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Vcrzokorlng der (per week) geabonnoerden wordt gawaarborgd door „The Ooean" Robin 131, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT EERSTE BLAD. AC1IT BLADZIJDEN. BEÜ9CHT san de Weekiezers. DE SPOTVOGEL zal In plaats van heden, ïWSAAW- DAG worden uitgegeven. AGENDA ZATERDAG 1 AUGUSTUS. Bchomwbuï'c.: Biosc. voorstelling. De Kroon: Uiosc. voorttelling, Apollo-Theater; Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Botsing tussclien Stoomtram en Autobus. Donderdagnamiddag was boel Heem stede iri rep en roerl De belangstelling voor liet Eurojto'ésöhe oorlogsgevaar werd hier gedurende ©enige uren verdrongen door iets, waarmede de belangen van deze gemeente meer direct verbonden zijn, namelijk het wel en wee van" de nieuwe autobus- onderneming. Er is namelijk een botsing geweest .Van oen dei' autobussen met de stoom tram, die te 4.30 van Haarlem naar Leiden vertrok. Het ongeval gebeurde op den Binnenweg, bij de KasUutjo- Juan, dus ter pluaise waur de rails den weg kruisen. Hoe de botsing ontstond valt nog, niet met zekerheid te zeggen, maar een feit is, dat m stoomtram èn auto bus heide de gevaarlijke bocht wilden omrijden, zoodat beide bestuurders geen kans-meer zagen om te stoppen. De motorman trachtte den autobus met een snelle zwenking voor eene aanrijding te bewaren, maar geraak te daarbij noodlottigerw ijze met het zware voertuig op den zuchten berm, zoodul liet rechter achterwiel tot ov de as in den grond zakte. De bus kon daardoor niet meer wegkomen en kwam met een barden slug in aan raking met de locomotief. Zaouls te begrijpen is, veroorzaakte do botsing onder de passagiers van den autobus (de imperiale zat juist geheel vol) een groolcn schrik, maar womler boven wonder viel niemand van zijn verheven zitplaats af, zoodat ©r nici voel persoonlijke ongelukkei gebeurden. Alleen een dome, die in den wagen zul, viel door den schok met haar gelaat tegen do ruit, die daardoor brak en haar bloedend ver wondde de motorman was zóódanig van streek geraakt, dat hij even bij een bewoner binnengebracht moest worden, om op zijn verhaal te komen. De materiale schade was groot. Het geheele ijzeren onderstel werd ont wricht, dikke kettingen en ruiten braken en de zware sputschermen knapten af. Van de locomotief der stoomtram brak alleen een grooc stuk plaat ijzer W eldra was de beer Kimman van den Wagenweg met zijn personeel ter plaatse en begonnen technische han den met de montage. Dat duurde evenwel niet minder dan 6 volle uren; precies half eil werd de verongelukte bus onder een hoeraatje van het pu bliek door vele personen op den straat weg gereden, waarna hij door een anderen autobus op sleeptouw geno men en naar de werkplaats van den heer Kimman aan den Wagenweg Werd gebracht, Autoriteiten en commissarissen der autobus-onderneming kwamen dik wijls naar de werkzaamheden kijken. Den gauschen avond stonden aan beide zijden van den weg dichte rijen menscheii; zoodat de IJeemsteedsche politie af en toe moeite had, om het middengedeelte van den weg voor liet verkeer open te houden. Nader vernemen wij nog, dat de schade vermoedelijk 1000 A f 1500 zal bedragen. Do directie sprak ons met bij zondere tevredenheid over den chauf feur Kors, di© door zijn doortastend optreden den omvang van het onge luk wist te verminderen, N E DER LAND SCHE ORG ANIS- T F. N-VEREENIGIN G. Men meldt ons: Woensdag 1,1, werd alhier do 25e faarlijlesche algemeene vergadering 'an de Ned. Organistenvereeniging gehouden. Medegedeeld werd, dat dank zij de pogingen van het be- ftuur. enkele loden en het door den beer Herman Ruiters te 's-llae© zoo Vereeniging „Het Orgel'' de Veree niging zeer in bloei is toegenomen. 22 nieuwe leden en 16 don©te'urs(tri ces) werden ingeschreven. Het kapitaal der vereeniging, be stemd voor uit keering bij ziekte en overlijden van leden, is aangegroeid tot 26.000. Door den penningmees ter, den heer A. Pomper, werd na mens het bestuur een voorstel inge diend om, den gunsligen toestand der kas in aanmerking genomen, dat ka pitaal aan te wenden niet alleen voor uitkeering bij ziekte en overlijden, muur ook de levenden daarvan te laten profiteeren, door het sa'ilo, dat van de som voor ondersteuning be stemd overblijft, als een soort divi dend aan die leden uit te kceren, die 20 en meer jaren lid der Vereeniging zijn, cu wel zoodanig, dat die uitkee ring hooger wordt, naarmate het be trokken lid meer jaren lid der ver eeniging is. Dit voorstel werd aange nomen. Een bedrag van /250.— werd toegestaan, voor de viering van hei 25-jarig bestaan der vereeniging in 1915 te Amsterdam. De aftredende bestuursleden de hoe ren A Pomper, le-penningmeester en A. Giesen, 2©-voorzitter, werden her kozen en als corrospondeerend lid te Rotterdam benoemd de heer J. II. Besselaur, RIJKSPOSTSPAARBANK. Men schrijft ons: Uit de talrijke aanvragen om tei betaling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijkspostspaarbank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogs berichten ongerustheid gewekt is over de veiligheid hunner spaargelden. Door hem wordt er daarom op ge wezen dat voor die ongerustheid geen enkele grond beslaat. Immers de Staat der Nederlander» waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de in leggers de teruggaaf hunner inlageu en de betaling der verschuldigde ren ten. Wat er ook gebeure, dit slaat dus tast, dat de inleggers kapitaal en rente zullen terugontvangen. De gelden, dio de inleggers terug halen cn onder eigen bewaring ne men, kunnen door verschillende om standigheden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijkspostspaarbank is ondergebracht, blijft Ic allen tijde hun eigendom zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes worden er op gewezen dat de Staat de volledige nakoming waarborgt van de verplichtingen, welke aan de Spaarbank tegenover hen zijn opge legd. De Directeur der Rijkspost spaarbank, (w. g.) BUSING. N. V. Smeder ij v.h. D. II ogen- birk. De Staatscourant bevat de statuien van de smederij voorheen D. llogon birk; zij is gevestigd to Haarlem. Het rlocl der N V. is bet fabriceo- ren en hot handeldrijven in haarden, kachels en aanverwante zaken, bene vens Inst uitoefenen van de hoef-, huis- en rijtuigsmederij, in den ruim ste.» zin genomen. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van 30 jaar. Het kapitaal der N. V. bedraagt f 9000. Als directeuren zullein optreden de hi&eren D. Hogenbi'rk en II. J. Hogen- birk. FAILLISSEMENT. Bij vonnissen van 30 Juli 1914 zijn door de Arrond. Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard: le. A Kxeuiter, kassier en commis- siox.nair, wonende te Haarlem, Jans straat. 2e. J. Veltrop, bakker, wonende te Beemster, Recht er-commissarisMr. J. D. Pasteur. Curatorin 1. Mr. D. II. Andreac, i 2. Mr. W. F. van Slooteu. Het faillissement van den heer A. Kreuiter is het tweede van deze week als gevolg van de financiecle cri sis, die wij doormaken. Uit zeer goede bron vernemen wij, dal het ver schil tussclien passief en actief betrek kelijk. zeer gering is, zoodat betreurd moet worden, dat ook dit kantoor door de tijdsomstandigheden is mee gesleept. Juiste cijfers zijn. natuurlijk ook hier nog niet tc geven. Ook hier wor den de crediteuren naar 't schijnt niet onder een bepaalde categorie, maar onder verschillende standen ge vonden. pie", oorspronkelijk kermisstuk in 8 tafereelen van Kobussie Wortelboer. De eerste opvoering van dit stuk had plaats 20 September 1913. Maandag avond a s. zal 't. voor den 102den keer worden gespeeld. Hieronder een kort uittreksel van do beschouwingen, die de pels aan dit oorspronkelijk kermisstuk wijdde. „N. Rott. Ct.": Deze naam (Kobussie Wortelboer) is méér dan een naam, een naam-zonder-meer, deze naatnls een zinnebeeld, een toeken, deze naam op het program is een bedrijf op zich zelf van jovialiteit en oubol ligheid. „Het Voetlicht": De vijftigste op voering van „Het millioen van Mop pie" maakte op een ieder don indruk slechts een eerste mijlpaal te zijn op den langen weg van succes. Zijn de velschillende tableaux dikwijls ver rassend in elkaar gezet, het slot in de Jordaan, waar a'le figuren uit Que- rido's roman ten tooncele worden ge voerd, spant toch verre de kroon." Daar zit een locale kleur in, die eiken folklorist een gang naar Moppie over waard maakt. „Het Ulrechtsch prov. en sted. Dag blad" van 20 Juli 1914: Eu zoo heeft „Kobussie Wortelboer", de au teur, zijn kermisstuk weten tc maken tot een aaneeuscliakeMng van dolle scènes, waarbij het aan populaire wijsjes niet ontbreekt. Wie eens echt wil lachen en bovendien genieten van goedgezongen en goedgespeelde aar dige. pakkende melodieën, zal zich een avondje daar doorgebracht zeker met beklagen. Dat het stuk in Am sterdam reeds 95 opvoeringen beleef de. zou men niet denken bij het zien van den „schwung" waarmee het gisterenavond werd gespeeld. Ter wille van de actualiteit is „liet millioen van Moppie" thans op ver schillende plaatsen omgewerkt. Eeu der bedrijven speelt thans te Haarlem, een ander in Albanië, Bovendien is in het laatste bedrijf een inlage ge bracht ,,'t Rozenprieel" uit Haar lem, op bezoek in de Amslerdamsche Jordaan, waarin nieuwe coupletten „Haarlem, ja dat zal je wetenI" zullen worden gezongen. Het eerste bedrijf speelt le Haar lem. het tweede op do Groote Markt te Brussel. In het derde, een cabaret op Montmartre te Parijs, wordt het nieuw© kermisbed gezongen, een ge heel nieuwe Tango gedanst, terwijl het bedrijf in een parodie op den Tango eindigt. Het vierde bedrijf ver plaatst ons in Napels, het vijfde in Albanië, dit bedrijf sluit met een apo- Iheose. In het zesde en zevende tafe reel bevinden wij ons in Weenen, het laatste bedrijf wordt la de Willem straat le Amsterdam afgespeeld. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Kroon, Ri- viervi'sehmarkt 5, een portcmonnaie. J. F. Koer, President Steijnstraat 24, een rozekrans. M. Mulder, le Hooge- woerddvvarsst'raat, Scholen, een lorgnet. D. Blooker, Gierstraat 12, een horloge. J. Kaasenbrood, Zuider straat 28 rood, een kinderschoen tja R. Zurendonk, KI. Heiligland 92, twee boordeu. (Zie vervolg Stadsnieuw s op de 2de pagina). Binnenland „HET MILLIOEN VAN MOPPIE' Men schrijft ons: Van 3 tot en met 9 Aug. a s. zal hier in clo Groote Schouwburg-Loge j op de Nasisaulaani door het gezelschap Colnot en Pooris, van den Plantage- lierman Ruiters te 's-llage zoo i schouwburg te Amsterdam, worden litncinend geredigeerd orgaan der opgevoerd „Het millioen van Mop- De geldcrlsis in Nederland Zooals men weet heeft 't bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel, door den druk, uitgeoefend deor de effectenhandelaren, alsnog besloten, om do beurs te Amsterdam gisteren, Donderdag, te sluiten. Deze zal nu tot nader order gesloten zijn. T Hbld. wijst er op, dat de effecten handelaren bezwaar hadden legen de bepalingen die het Woensdag gevorm de steun-syndicaat van 25 niiilioen gu'den, gemaakt had, namelijk dat voor nieuw af te sluiten prolonga tion, waarbij de middelen gebruikt zouden worden van het syndicaal, 'n •plus van 20 zou worden ge- .agd, in plaats van, zooals thans 10%. Men meende dat effecténfirma'e, die zelf op het oogenbük voor loopen.de posten hunner cliënten nog genoegen moeten nemen met, de usancieele 10%, de eerste de beste gelegenheid zouden aangrijpen om deze posten aan te zeggen, ten einde ter eigen vei ligheid de posten op de nieuwe voor waarden te kunnen doen overslulten. Feitelijk zou dit neerkomen op een verhoogitig van het surplus der klan ten met 10 ook voor loopende pos ten, en waar het velen in deze tijden reeds uiterst moeilijk moet zijn om de oud© marge aan te zuiveren, zou een verhooging tot. gevolg hebben dat groote bedragen fondsen, die thans nog met moeite kunnen worden aan gehouden, geforceerd opgeruimd zou den worden. M.a.w. meent men dat de voorwaarde die de groote ge'dge- vers tot eigen veiligheid hebben ge steld, voor de kleineren het gevaar nog zou verergeren. Vandaar dan ook het besluit om geenerlei zaken te doen, ten einde dit gevaar te bezwe- Tlet bankiers-syndicaat van 25 millioen ontbonden. Door de houding dio een aantal le den van de effectenbeurs hebben aan genomen tegen de plannen van dit éj ndicaat, heeft dit consortium aan leiding gevonden zijn steunactie te staken. Intu9schen zijn andere stappen overwogen. Steunfonds van200 millioen gulden We lezen in het „llbld." Donderdagavond werd in Den Haag een vergadering gehouden van den Nederlandschen Ministerraad. De vergadering werd bijgewoond door Amsterdamsche financiers, onder wie de waarnemende president en directeuren van de Nedcrlandsche Bank, de president van de Nederland- sche Handelmaatschappij en direc teuren van verschillende andere ban ken. De gecombineerde bijeenkomst duurde ruim een uur. Omtrent hot resultaat der gehouden besprekingen werd verzocht voorals nog geen uitvoerige mededeelingen te doen. Men kwam echter tot overeen stemming, een crediet van 200 mil lioen gulden ter beschikking te stel len van een opnieuw- gevormd ban kierssyndicaat. Dit syndicaat zal zich voor het geld verantwoordelijk stellen en ook be slissen wie daarmede het allereerst dienen geholpen te worden. De mid delen zullen gefourneerd-worden door de Nederlandlche Bank, nadut deze van de Staten-Generaal vrijstelling zal hebben verkregen van de belem merende bepalingen betreffende dek king, handhaving waarvan in de ge geven omstandigheden het verstrek ken van het crediet onmogelijk zou maken. De Regeering verklaarde lot deze dispensatie hare medewerking te willen verleenen. Heden reeds zal de Tweede Kamer in spoedvergadering worden bijeengeroepen, om het daar voor in te dienen wetsontwerp te be krachtigen. Nog andere belangrijke maatrege len zullen worden genomen. 't Hbld. merkt op, dat de goudvoor raad van do Ned. Bank thans 1161 millioen is. De toestand van de bank is uitstekend. Het beschikbare metaalsaldo be droeg aan het einde der vorige week f 41.29 millioen, hetgeen zeggen wil dat de Bank volgens de thans \igee- ronde bepalingen gerechtigd was nog voor 21/2 maal dit "bed rag, zegge voor ruim ƒ103 millioen bankpapier in om loop te brengen. Intuaschen is het in ernstige tijden als wij thans meema ken gewenseht, op alle mogelijke ge beurtenissen bedacht te zijn. Wil de Bank de rol die haar op momenten als het tegenwoordige is toebedeeld, zoo krachtig mogelijk kunnen vervul len, dan kan het wenschelijk zijn dat het bedrag aan bankpapier, dat zij voor de behoeften der circulatie be schikbaar mag stellen, nog grooter is dan het aanzienlijke quantum waartoe zij krachtens haar tegen woordige uiterst sterke positie reeds gerechtigd is. De bepaling bestaat thans dat niet meer dan 2 1/2 maal zooveel bankbil jetten mogen uitgegeven worden dan de metaalvoorraad is. Dit is dus 40 In Duitschland en Be'gië is deze dekking slechts 33 Indien het dekkingspercentage tij delijk tot 20 werd teruggebracht, zou de Nederlarudsche Bank bij haar tegenwoordigen metaalvoorraad nog ruim J 200 millioen" bankpapier kun nen uitgeven, welk bedrag zeker vol doende zou zijn om het zakenleven zoo noodig zeer krachtig te steunen. TEGEN DE LAMP GELOOPEN. Men meldt ons uit Den Haag: De juweliersfirma S. Spyer Co. te 's-Gravenhage heeft een zaak in de Spuistraat en een in de School straat. Van een druk oogenbük in den Spuistraat-winkel maakte Vrij dag j.l. een man gebruik om een gouden medaillon in zijn zak te la ten verdwijnen. Geruimen tijd later word de diefstal ontdekt en er volg de aangifte bij de politie 's Avonds kwam de firmant, die den winkel in de Schoolstraat be heert, even in de Spuistraat aanloo- pen. Hij was in een goede bui. daar hij een „koopje" had gehad Voor een klein prijsje was hij n I eige naar geworden van een „mooi gou den medaillon"! Met zichtbaren trots haalde hij een etuitje uit zi.in zak en liet het „koopje" zien liet bleek toen, dat dit medaillon het gestolen voorwerp was. Woensdag evenwel kwam dezelfde man In de Schoolstraat weer iets te koop aanbieden, 'n Broche! De win kelier hield den koopman aan den praat en telefoneerde inmiddels de poitle, die dc-n man aanbied 'n Dief? Hij? Geen kwestie van! Hij had de broche gekocht van „iemand" op straat. In de Spuistraat wae men hem echter niet vergeten en bij confron tatie herkende men in hem den man, die Vrijdag het medaillon had ont vreemd. Bij onderzoek bleek het der poli- is, dat zij een goede vangst had gedaan, 't Is een goede bekende van do lustiüe, die nog cenige maand jes heeft uil te zitten. OPROEPING LANDWEERGRENS WACHT, KUSTWACHT EN BE WAKINGSDETACHEMENTEN. De „Staatscourant" van Donder dagavond (No. 177) bevatte het vol gende Koninklijke Besluit van 30 Juli („Staatsblad" no. 331) Wij, Wilhelmina, enz. Op de voordracht van Onzen Raad van Ministers van 30 JuÜ 1914, Gelet op artikel 11 bis der Land- weerwet Overwegende, dat de in dit artikel bedoelde buitengewone omstandighe den aanwezig zijn Overwegende, dat het wenschelijk is, dat over de landweerafdeelingen, welko de landweer-grenswacht, de landweer-kustwacht en de landweer- bewakingsdetachementen vormen, kan worden beschikt; Hebben goedgevonden en verstaan: De tot do landweer behoorenden, die deel uitmaken van de landweer- grenswacht, de landweer-kustwacht en de landweer-bewakirigsdetache- menten, worden onder de wapenen geroepen. H. M DE KONINGIN is voornemens 14 Augustus op het Loo terug te keeren, wanneer name lijk de tijdsomstandigheden een langer verblijf in den Haag niet noodzakelijk maken, zoo meldt de N. R. Ct BENOEMINGEN. Bij Koninklijk bes'uit zijn be noemd tot 2e lui!.: bij de inf.: 2de reg. de cadet Th. C. W. Michaéüs; 5de reg. cad, W. L. Bisschoff; 6e reg. reg. cad. P. G. A. Fortanier; 8ste reg. cad. H. A C. Halberstadt en N. C J. Drost; 10de reg. cadet jhr. J. v. Suehtelen; 11e rog cad. U. C. C. Noordenbos; 12de reg. cad. J. E. Hofman; 13de reg. cad. H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe en P. F. van Dorst; lkle reg. ead. Th. M. A. Meuwiesen; 15de reg, cad. H. Th. Halkcma en It. P. Innemee; '19de reg cad. F. Poort man; 20e reg. cad. W. Hemmes en W. Oudemans; 21ste reg. cad F. Raland; 22ste rog- cad J. W. Ch. van Langen en C. A. L. Blok; bij de ca v.: 2de reg. huz. cad O. Ch. G. M. Janssens en A. M. C. Ma zel; 3de reg. cad. II. A. M. Latour en F. W. E. de Vreis; 4de reg. huz. cad. G C. Blaauw en I. L. D. baron Sir- tema van Grovestins; bij de art: 1ste reg. veld-art. cad. R. N. de Ruyter van Sleveninck en J. M. Manie; 2de reg id, cad. H. P. D. van Wijk en N, L. Koning; 1ste reg. vest-art., cad. C. A. Elich, J. Barendregt, G. P. F. H. J. Strang van Hees en F. B. baron Van Ver- echuer; 2de reg. id. cad. W. H. J M. de Vos; 3d, reg. id. cad. W. C. Maas, A. van der Wiel en B J. R P. Rasch; 4de reg. id. cad. V. ltuypers, Ch. H. Varkevisser, C. M. A. C Stoffels en R. Th. Luyckx; bij het korps pant serfort-art cad F. H. H. M ten Ben- sel en J. W. Wijn; bij de genie: bij den siaf de caiL W. F. J. M Itrul, Ph. J. H Marcella en M. M. E. van de Ven; reg. genie troepen, cad. J J f.ako, A L. W. M. Kerkhof! en C. A. Hoogterp. Bij Kon. Pesl. ziin benoemd tot 2e luitenant bij het leger in Ned.- Indië: bij de inf.cad. A. Struyvenberg, R. Bakkers, Ph. van Waasdijk, J. II. de Beuk, J. W. Broekhof!, J. H. Jager, A. Doup, F. F. Milius, W. A. v. d. Beek, C. J. v. Harte, A. Pik en G M. II. Duller; bij de cav. cad. A. F. Meijer en M. W van der Nagel; bij de art.; cad J. E. van Lingen, Ch Tjeenk Willink, L. Heyman, F. Weiffenbach en A. M. van Dijk: bij de genie; cad C. H de Quant, W. C Muller, J. de Jongh Swemer, J M. Beekman, E. van Vlanen en J. W. Platte. STAATSRAAD STRUYCKEN. z Pref. StruycRien, het nieuwbenoem de lid van den Raad van S-ate, zal in de zitting van dat college van 4 Aug. worden beëedigd en geïnstalleerd. PEST BESTRIJD ING. De oproeping van artsen voor de pestbeMrijding in Ned.-Indië is we derom in de Staatscourant opgeno- VROUW ROERDINKHOLDE?. DOET WEER VAN ZICH SPREKEN! Maandagavond heeft vrouw Rocv- d'inkholder weer eens van zich doen spreken. Op de Vaillantlaan te 's Gm- venhage hield zij tot een inmiddels talrijk Kxegestroouid publiek een toe spraak over do tmmstaking. De poliüe vond het maar be ter de rede te doen eindigen en ver spreidde de toeschouwers. Van liet Plein moest genoemde vrouw even eens verwijderd worden, ook daar trachtte ze haar oratorische luleutei' te luchten, zoo meldt die H. Ct. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K, B. zijn benoemd: Met ingang van 1 Aug., tc burgem. dei" gem. Geldrop, A. N. Fleskens, met ingang van 1 Aug. tot id. van Spanbroek, II. J. K. van den Steen; tot id. v an Uithoorn, J. M. van Mee tel en, secr. dier gem.; met ingang van 1 Aug. tor. id. van Koekengen en Laag-Nieuwkoop, II. P. F. van Roo sendaal, secr, van laatstgen. gent., tot id. van Gaasterland, H. Gaaikema tot id. van Enschede, E. J. Bergsma. Is met ingang van 1 Sept.: aan L. Berkhout eei-vol ontslag verleend als dir. van het huis van bewaring te Heerenveen, en als zoodanig ben. J. Tuininga, thans connnies len rong in het huis van bewaring tc Breda. Is met ingang van 1 Sept. opnieuw benoemd tot schoolopz. in het o.r, Weidum, H. Poüema, te Sneak. is benoemd toe off. in de orde van Oranje Nassau, Pangeran Ngabehi van Soerakarta, majoor bij den gen. staf en adj. i. b. d. v. d. G.-G. v. N'cd. Indië. Is II. F. van Rosmalen, comm. v. pol. te Groningen, benoemd tot ridder in d© orde van Oranje Nassau. Is aan rar. A J. Blom, op verzoek, met ingang van 1 Aug. eervol ontslag verleend als president der arr. recht bank t© Tiel, onder dankbetuiging voor in rechterlijke betrekingen be wezen diensten en met benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. ENGELAND EN DE „VULCAN"- HAVEN. Naar Reuter uit Londen aan liet Hbld. seint, is in het Engelsche La gerhuis de kwestie van do „Vulearr"- haven bij Vlaardingen ter sprake ge komen. De Engelsche minister van buitenlandsch© zaken, Sir Edward Grey, zeide in antwoord op een vraag: „lk verneem, dat de concessie aan de Vulcan"-maatschappij om de rivier bij Vlaardingen uit le bagge ren en uit te diepen reeds in haar ïs- zit is. De concessie is in beginsel toe gedaan, maar ik heb geen reden om te veronderstellen, dat dit eeniger- maite inbreuk za! rraken op de con trol© op den Waterweg door de Ne- derlandsche regeering. In ben in^ï- licht, dat de maatschappij grond v< r- kreeg niet het doel erts te versche pen en ik twijfel er niet aan dat iedere andere buiterilsndsche maat schappij het recht zou hebben een der gelijke concessie to verwerven." Reuter seint uit Durazzo dd. 29 Juli: Bij overhandiging van de ontslag aanvrage door de Holland-the mi-«Te deelde generaal De Veer den Koning mede, dal de Hollanders Albanië op het oogenbük niet zullen verlaten, maar dit gezamenlijk zullen doen na dat de toeehand verbeterd is. llhld. INGEZONDEN Van itigoioDcUn itulcksn, goplnnlat of niet geplastat, wordt de kopie den iasender niet teruggegeven. Voor den lnhond deeer rubriek steil d/ Eeduolie slob niet aansprakelijk. M. de R.I Naar aanleiding van een berichtje in uw blad van Maandag 27 Juli om trent den boycot door de steenzet ters uitgesproken, daar de grondwer kers de materialen der ran cischippers niet wenschen te verwerken, deelen de grondwerkers hier mede, dat het in geen geval tegen de leden der zand- sobippers-organisutie gaat, maar al leen tegen do mcnschen welke naar het oordeel der grondwerkers desteen zetters in den tijd van ibun actie be moeilijken. Namens de Grondwerkers- Organisatie: W. VER WEI JE, Voorzitter. J. TUIN, Secretaris.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1