te sprei;en over verstandige 'dingeri. Maar de andere mogendheden zouden van haar verstand beroofd zijn, zoo zij de ooren sloten voor dit argument. Het. woord „geldzaken'" moge onrid derlijk en laag zijn voor romantische gedachten, toch ligt daarachter de geheeld groote bescherming voor den gercgelden gang van zaken in de we reld en om haa'r te vrijwaren voor chaos en barbaarschheid Do regeeringen die ib-et krediet la ten vernietigen, en die in hun wan begrip van het burgerlijk leven, en in haar haast om groote legers in het veld le brengen, niet denkeu ovefr het vraagstuk der voeding en van het on derhoud dezer millioenen, en van de nog talrijker millioenen non-combat tanten, zouden in anarchie en revo lutie geraken, voordat wij eenige we ken verder waren." Wij kunnen ons niet voorstellen, dut verstandige mensohen, met gezag bekleed in verantwoordelijke regee ringen, die beschouwingen over het hoofd kunnen zien. Waar moe-t het geld vandaan ko men, als straks alle groote mogend heden in den maalstroom worden meegesleept, als 15 millioen soldaten over Europa worden verdeeld, die ge kleed, gevoed, verzorgd moeten wo'r- den? Dit is een der belangrijkste quaes- ties die hij de beschouwing over de naaste toekomst moeten worden be handeld. Do ,,'Neue freae Presse" deelt mede, Jioe in Oostenrijk en Hongarije de be staande toestand is. In beide landen is een bedrag aan geld voorhanden, dat niet ver is van een ihal-f milliard kronen; en de ministers van finan ciën hebben verder gelegenheid groo te bedragen te verkrijgen door dis conteer! ng van douane- en belasting- wissels. Voor verdere noodzakelijk heid is reeds gezorgd, en voorberei dende maatregelen voor het verkrij gen van geld door beide staten zijn genomen. Over de bedragen, die noo- dig zullen zijn, bestaat nog geen oor deel. Zoowel de Oostenrijksche als de I-Ioiigaarsche bankgroepen hebben zidh, voor de verkrijging van geld, uitgesproken voor het uitgeven van schatkistbiljetten; zij hopen, dat door de afneming daarvan in het buiten- Luid ook groote goudbedragen naai de monarchie zullen stroomen. Maar waarschijnlijk zal het buiten land zijn goud voorloopig wel vast houden, en zullen de schatkistbiljet ten eerst aftrek vinden in Hiet bui tenland, zoodra de zekerheid bestaat, dat de oorlog geïdealiseerd zal blij ven. Is dit niet het geval, dan zullen de Eua-opeosKlhe [landen iln 'de ©ertvto plaats wel voor zich zelf moeten zor gen. Het „Journal'' behandelt de vraag hoe het staat met de financiën der heide groepen van mogendheden, dio slknar in de haren dreigen te vliegen, Men moet aannemen, dat de door enkele staten opgelegde oorlogsschat tingen in korten tijd verbruikt zullen zijn. Het sluiten van leeniogen zal niet gemakkelijk zijn. De regoeringen zullen dus aangewezen zijn op de na tionale banken. Qp hoeveel ongeveer mag man den reservevoorraad schat ten" waarover de banken der beide groepen beschikken? En het blad berekent dan, dat de banken van het Drievoudig Verbond beschikken over 5 milliard 286 milli oen frs., (lie van de Triple Entente over 10 milliard 546 millioen. De fi- nancieele toestand van de Triplo En tente acht het blad dus zeer gerust stellend. De groote banken van En geland, Rusland en Frankrijk zijn in slaut zoo rioodig hun land krachtig ter zijde te staan. Uit A 1 b nat Uit Duraz-zo wordt aan don „Berli ner Lokal Anzeigor" geseind d.d. 29 Juli: „Issa Boletinatsj en andere hevel- nobbers zijn met medeweten van den vorst heden naar Sjiak voltrokken om daar niet de aanvoerders der opstan delingen te onderhandelen over de staking der vijandelijkheden en een gezamenlijk optreden in Albancesch Servië." De vrede sbotoo ging te Brussel. .Taurès zei (volgens de N. R. Ct.) o.a. Men zc-gl ons dat Oostenrijk beloofd hcefl Servië niet in te lijven, Rusland zou zich dan nok een beetje stilhou den. Hoe is helechter mogelijk dat na twintig eeuw en christendom d.e maclvt van enkelingen, het nog ver mag heele volkeren tegen elkaar op te jagen zonder dat zij goed weten waarom? Volkeren die niet beter vra gen dan elkander lief te hebben! De macht die dat vermag kon niet dan een domheidsmacht zijn. Wat ook de tegenwoordige crisis mag hebben ver- wékt, het is die clerical© en militaire domheid. Jaurès stolt dan de dubbel- zinnige houding van Duitschland aan de kaak. Konden wij heden in de ge dachten der regeerders lezen., wij zouden er niet eens in kunnen zien wat zij eigenlijk willen, vrede of oor log. Die aarzeling moet. gebruikt wor den tot handhaving van den vrede; onze plicht is duidelijk: wij móeten den vrede opdringen. Ik heb vanwege heel mijn verleden het recht te zeg gen; Frankrijk eischt den vrede, ik mug zeggen dat de Franscho regee- ruig aan Rusland goeden raad geeft. Daar moeten wij' haar, door steeds aan te dringen op vrede, in helpen, want wij willen maar een Iractaa: dat van het menschdoin. Daarin zijn wij 't eons met de Duitschers en met j a! do andere volkeren, daarom via- gen wij dat Duiisohland tegenover Oostenrijk handelen zal als Frank rijk tegenover Rusland. Er begaat van nu nf aan eerue socialistische dl- f plomatie; zij moet zegevieren, want j «dooft mii. de andere diplomatie re-' kent wel eens op ons. (Lange óv'atte.J Na een slotwoord van van der Vel de wordh de vergadering gesloten en (rekt een stoeit van duizenden zin gend doodde stad. Men eeint nog aan de ,,N R. Ct." uit- Brussel: De groote meeting van Woensdagavond, waarvoor verschil lende verslaggevers uit Londen waren overgekomen, heeft diepen indruk gemaakt, en velen meonen, dat men er belangrijke gevolgen van verwach ten mag. De vergadering van het In ternationale Socialistische Bureau, die er aan was voorafgegaan en waar twaalf landen bij vertegenwoordigd waren, heeft nog geen besluit geno men aangaande de middelen, die te gen de uitbreiding van den oorlog zouden kunnen worden aangewend. Men spreekt echter, en met aandrang, van een algemeen® staking over heel Europa. Binnenland Esn bereep op ilo NedsrlaadscbB Een op dit oogenblik in een der brandpunten der politieke crisis ver toevende oudugezant van, H. M. de Koningin sein; aan de Tel. o.a.: „DoEuropeesche crisis heeft haar hoogtepunt bereiklt. Een Europeesche oorlog kan nog vermeden worden, maan' de toestand is van dien aard, dat elke minuut de noodlottige tijding ons kan bereiken over liet afbreken dier diplomatieke betrekkingen tus- sclien de groote mogendheden, Sir Edward Grey, de leidende staatsman van het Brttsche rijk, heeft reedis het eerste bewijs gegeven van zijn vredelievendheid. Is er geen twee de stap moge'ijk? Nederland heeft met dit conflict niets te maken, doch zou direct, evenals andere staten, bij een Europoeschen. oorlog betrokken kunnen worden, Als neutrale en hoog in aaneien staande staat, zou Neder land de zaak van den vrede ton zeerste bevorderen, wanneer hot op vrienclischappeIijke wijze de Engel- sche regeerlug kon overhalen, om mö; meerderen of minderen druk op Rusland een vredelievender! en kal meerenden invloed uit te oefenen. Slaagt Engeland hierin, dan is de Eropeesche vrede gewaarborgd. Ligt het misschien op den weg van ILare Majesteit, die hekend slaat als een groot voorrechts or van don we reldvrede, bij het EngeLsche hof po gingen in het werk te stellen om dit doel te bereiken? Ziet! de dagen,, die wij thans bele ven ,doen tronen schokken en volke ren sidderen. De wereldmarkten, hebben de gevol gen daarvan reeds ondervonden. Mil- 1 warden staan op hef spel, de cultuur van beschaafde naties wordt voor ja ren achteruitgezet. Het bloed der vol keren zal de aarde met stroomen drenken, wanneer, een algemeen© Eu- ropeesche oorlog ui breekt. Laat II. M. de Konmgin en de Nederlandsche regeering voor het laatst beproeven in Engeland gehoor te vinden. Ge lukt liet d.en storm to Petersburg te bezweren vóór het. ;o laat is, dan is er nog niets verloren. Geilukt dit niet, weel de gevolgen. Kan schooner teak voor een klein volk zijn weggelegd? DE MEETING TEGEN DEN OORLOG. Men meldt ons uit Amsterdam: Wij vernemen, dat in de heden Vrijdagavond, to houden meeting te gen den Oorlog, uitgeschreven door heit partijbestuur der S. D. A. P. als sprekers zullen optreden de heeren Troelstra, Wibaut en Kleerckooper. Do bijeenkomst za! zoowel in de zaal als in den tuin van 't Concertgebouw worden gehouden. GEVOLGEN VAN DEN OORLOG. Op de Kon. Ver. van Ned. Sigaren fabrikanten Trio te C.ulcinborg zijn de sigarenmakers voor de keuze ge steld 's morgens van 8—12 uur te wer ken of 62 man geheel ontslag. Zoo men weet, werkt deze fabriek voor de Servische regie. Donderdagavond vergaderden de sigarenmakers hierover. ONGELUKKEN. De "lel. meldt: Dinsdagavond kwam te Bustsum, op den hoek Brinklaan en Nassau- laan, een wielrijder in aanrijding met een auto. Het rijwiel werd vernield en do berijder, genaamd IT., met gebro ken been een winkel binnengedragen, waar dr. Poslma do eerste hulp ver leende. De au'lo))es>.uurder, de heer Doesburg, uit Utrecht, had aan het ongeval geen scliuld,, de wielrijder zou met los stuur gereden hebben. Bij het ontladen van zijn geweer had een der infanteristen, geotation- neerd bij het Inundatiekanaal Tiol, het ongeluk, dat zijn mouw ach ter den grendel bleef halten, tengevol ge waar van het schol afging. De ko gel doorboorde een plafond, waarvan de afvallende kalk hel; oog van den schutter ©enigszins beleedtgde. Aan de Achterhaven te Delfdlia- ven is Dinsdagavond een 2 1/2 jarig knaapje, dat naar bui.en was geloo- pem om te zien of zijn vader nog niet thuis kwam, in hei. wateir geloopen en. verdronken, Woensdag werd de 5-jarige Frans Leonardos Postema, wonende Polderstraat 3, aan den Oosterweg te Groningen, door een vuilniswagen overreden. Het ventje overleed l-.crt daarna. OVERREDEN. Dinsdagmiddag werd te Willems- dorp een man. dio onmiddellijk voor liet passeeren van den trein de spo ren nog wilde oversteken, door de zen trein overreden en gedood. VERPLAATSING M A CII.INISTEN S CHOOL. Aan de commissie, door den minis ter van marine ingesteld in ver band met een gewijzigde inrichting der opleiding tot machinist hij den marine-stoomvaartdienst, is opgedra gen tevens te overwegen eene ver plaatsing der machinistenscliool van lli-llevoelsluis naar elders. Als ves tigingsplaats van de te reorga nisee ren school wordt genoemd Dord recht of Vliasingen. Stadsnieuws Rectificatie. In onze opgave van den Burgerlij ken Stand van 28 Juli staat onder heit hoofdje ondertrouwd per abuis. N, J. Zwart en W. van Beaumont; de ze namen hadden onder de rubriek getrouwd moeten sta an. HET ONGELUK OP DE KLUFT TE HALFWEG, De koeteier Miedema, van den vrachtrijder Surendonk, uit Haarlem, die 10 Juli j.l. het ongeluk had bij het afrijden <tsr Kluft, alhier, tegen een motorwagen van de E. S. M. aan te rijden, met h.et gevolg, dat hij zooda nig kwam te vallen, dat hij' naar de Maria-srichting te Haarlem moest worden vervoerd, is hieruit als her steld ontslagen. SPOORWEG IN DE HAARLEMMER MEER. Die Skaatscourant bevat do wet tot toekenning van een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist ten behoe ve van den aanleg en het in exploi tatie brengen van een zijtak Nieuw- v een—Ter Aar (Papenveer) van de in de wiet van 8 December 1906 bedoelde spoorwaglijnen in de Haarlemmer meer en omgeving. ANTWOORD: In, Indien uw vS- cantie ten minste op een afspraak berust en geene welwillendheid i VRAAG: Wanneer een dienst bode met Augustus in dienst komt en haar godspenning heeft ontvan gen, heeft ze dan ook recht op een kermisfooi? ANTWOORD: Ja, waarmede zij zich echter verbindt om 1 November niet te vertrekken. Uit de Ctestrekea Rubriek voor Vragen Geabonnccrden hobben bet Toorreoht, vragen op verschillend gebied, mits voor benntwoording vatbaar, in te zendon bij de Redactie van Haarloin's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en 100 spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen sandaoht geschonken. VRAAG: Van menschen, dio een winkelhuis hebben, heb ik een gedeelte van hun huis h f 220 per! week gehuurd. Daar zij 's zomers badgasten kunnen krijgen, hebben ze 1 mijn huur met f 1.per weck op- geslagen. Daar het huis het niet waard is, wil ik dit niet betalen. Hoe moet ik daarmee aan? ANTWOORD: Dan moot gij de liuur opzeggen en vertrekken. VRAAG: Ik heb een huis ge huurd voor f 250 per jaar en heb de helft van het huis aan een juffrouw afgestaan. Ben ik nu belasting schul dig? ik verdien f 300 per jaar. ANTWOORD: U bent personee- le belastiug verschuldigd. VRAAG: Ik ben tijdelijk ge huurd en word1 bij de week betaald. Heeft de patroon nu het recht mij Maandag op te zeggen om Zaterdag te vertrekken? Heb ik dan ook recht op schade vergoeding? ANTWOORD: De patroon kan Zaterdag opzeggen om tegen Maan dag over 8 dagen te vertrekken. Neemt hij dezen termijn niet !n acht, dan is hij een week loon als echadevergoednig verschuldigd. VRAAG: Een dienstbode is met, 1 Mei gehuurd en - heeft, den dienst opgezegd tegen 1 Augustus. Heeft zij dan nog het recht op den gods penning? Wanneer moet zij vertrekken, 31 Juli voordat het dagelijkeche werk afgeloopen is, of 1 Augustus om 7 uur 's avonds? ANTWOORD: Zij heeft geen recht op de kermisfooi, moet den gods penning teruggeven en vertrekt- 1 Augustus 12 uur. VRAAG: Zijn getrouwde kinde ren verplicht, hun moeder te onder steunen, ook wanneer bij deze een kostwinner, zoon en dochter, nog thuis zijn? Wie kan mij daaromtrent inlich ten. ANTWOORD: Ieder kind. is ver plicht naar mate van, zijn inkom sten behoeftige ouders te onderhou den. VRAAG: Een deinetbode wordt per maand betaald, mag zij dan ook met de maand opzeggen? Mevrouw zegt dat zij pas met 6 weken mag vertrekken. ANTWOORD: Zij kan per innd. opzeggen. VRAA'G. Een dienstbode wordt met Mei gehuurd en ontving haar loon per maand. Nu heeft zij tegen 7 Sept. haar dienst opgezegd. Heeft zij nu het recht haar godspenning te houden? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Heeft een meisje, dat met Augustus ia dienst ie getreden recht op de kermisfooi? ANTWOORD: Ja, zij verbindt- zich dan om niet met 1 November te vertrekken. VRAAG: Mijn dochter heeft 1 Juli haar betrekking opgezegd. Me vrouw Wil haar evenwel niet laten gaan vóór 1 November. Heeft zij daartoe het recht en hoe gaat dat nu met het loon? ANTWOORD: Uw dochter kon hare betrekking den lsten Juli niet tegen 1 Augustus opzeggen. Mevrouw is dus in haar recht, als ze haar dienstbode 1 Augustus ulet laat gaan. Vertrekt zij" toch, dan verbeurt zé haar loon. VRAAG: Nadat ik mijn botrek- king opgezegd had, heeft mijn pa troon den volgenden Zaterdag mij geen loon uitbetaald, bang, dat ik weg zou blijven; heeft, hij daar. het recht toe? Ik word met de week be taald en ben ook met de week ge huurd. ANTWOORD: Uw patroon moet het loon doorbetalen. VRAAG: Ik ben met de week gehuurd. Hoeveel tijd van te voren kan ik dan opzeggen? ANTWOORD: Een week te vo ren. VRAAG: Ik ben voornemens mijn betrekking op te zeggen met 1 Au gustus, tegen 1 November, Nu krijg ik altijd in September 4 dagen vrij. Heb ik daar ditmaal ook recht op? SANTPOORT. Aanbestedingen. Aan het', gebouw van het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie te 's-G lavenhage is aanbesteed de bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Alkmaar. Mina;© inschrijver de heer P. Rings Jr., Santpoort., f 70.460. SCHOTEN, G e m e no r a a d. Do Raad heeft Donderdagavond vergaderd, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer F. F. F. F tt h r h o p. Afwezig is de heer van Steen. De heeren Ilooy, Ver-bon en de Graaf f gaan de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden nazien en op advies dezer commssie wordt be sloten. tot toelahing der luieren A. G, Boeree, Chr. Biets Jr. eai N, H. Schu.ur- U© rapporteur der commissi© merkt op dat op het bewijs van ingezeten schap van den heer Bies de bijvoe ging „Jr." ontbreekt, maar de Raad vindt dit, evenmin als de commissie, geen bezwaar. De heer VLPKOOY oppert daarna bezwaren tegen de notulen der voor vorige vergadering, welker behande ling in de vorige vergadering spr. niet heef; bijgewoond. Er is toen eon aan vulling gemaakt, dio spr, nog niet voldoende vindt. Na uiteenzetting van don heer Verkooy en een beant woording van den burgemeester on den heer De Vries, wordt de discussie over dit geval gesloten, Daarna word. overgegaan tot be handeling der ingekomen stukken. Ingekomen is een adres van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typogra fenbond, houdende verzoek' bij do eerstvolgende aanbesteding van druk werk voor de gemeente, hert, werk al leen :e gunnen aan die drukkers, die voldoen aan de bepalingen vervat in de Landelijke collectieve overeen komst. van 5 Januari II. II. en W. stellen voor, aan ddit ver zoek te voldoen. De lieer DE VRIES wil het; werk al leen geven a,an de patroons die mot de Landelijke Overeenkomt, rekening houden niet alleen ann do georga niseerde patroons. De VOORZITTER vraagt, welke waarborgen men dan heeft dat die patroons werkelijk het contract na komen? De lieer VERTON vindt het amen dement van den heer De Vries oniioo- dig. D'ie patroons staan immers dan toch al onder dezelfde arheidsregelen? Het voorstel van B. en YV. word; z. h. s. aangenomen. A. J. van Gijn, J. Hoffataeter, wed. F. de Boer, A. Th. Joosten en C. do Rooy verzoeken goed te keuren, dat voor de hun toebehoorende perceelen Soend.islraat 2—16 tuintjes worden aangelegd. Dit verzoek wordit voor p ra end vies in handen van B. en W. gesteld. De gemeenteontvanger II. A. Wolff, die In deze hoedanigheid een borg stelling heeft gestort van f 5500, ver zoek.'. goed te vinden, dat hij zich aan sluit bij een vereeniging die zich borg stelt .voor rokenplichtige ambte naren en dat in dat geval de gemeen te de jaarpremie daarvoor zal beta len. Gok dit stuk wordh voor advies in handen ran B. en W. gedold. Naar aanleiding van de in de ver gadering van 15 Juni jl. in handen van B. en W. om praeadvies gestelde adressen van de Vereeniging van ambtenaren in dienst cl et' gemeen te Schoten en vian de a.fd. Haarlem van dien Alg. Ned. Ambtenaarsboml, doe len B. en W. aan den Raad mede, dat er voor hen geen aanleiding bestaat tot het vermoeden, dat door ambte naren der gemeente ongeoorloofde of onbesclieiden inlichtingen worden verstrekt aan leden van den Raad. Wat bei.reft de woorden van den heer D© Vries in de vergadering van 7 Mei gesproken (waaromtrent meenings- verschil blijkt te beslaan) nieenen B. i&n YV., dat hert. niet op hun weg ligt naar de strekking daarvan een onder zoek ir. te stellen. Zij betreuren liet, dat diens woorden zijn opgeval als be doelende afkeuring uit te spreken over een. door een ambtenaar aan een lid van den raad gebracht bezoek. B. en W. stellen voor het voren staande aan genoemde vereeniging te berichten en he; adres van den Antb- tonaarsbond en van de afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers voor kennisgeving aan te nemen. De lieer VERTON acht het prae advies van B. en W. deels een reha bilitatie van de ambtenaren. Ilot is spreker ©venwel opgevallen, dat B. en W. spreken van een verkeerde op vatting der woorden d©3 heeren De Vries. Hebben B. en W, schriftelijk overleg met den heer D© Vries ge pleegd, alvorens dit advies te geven De VOORZITTER Neen, natuur lijk niet. Den heer VERTON verwondert het dan zeer, dat B. ©n W. zoozeer stel ling nemen, dat zij de heele fout wij ten aan een verkeerden uitleg van gesproken woorden, door de ge meente-ambtenaren. Spreker vraagt den heer De Vries, thans nog mede te deelen dat hij het ambtonaarskorps niet wild© bclecdigen, en dat hij niet bedoelde, dat door een ambtenaar aan een raadslid inlichtingen zouden worden gegeven, waarvan deze in den Raad gebruik kon maken. Do VOORZITTER merkt op, dat de „verkeerde uitleg" betrof „hot geven vuu ongeoorloofde inlichtin gen". De heer HOOY stelt op nrlis. om namens meerdere raadsleden te ver klaren, dat hij den ambtenaar in quaeslie, den heer Westendorp, als oen verdienstelijk ambtenaar be schouwt De Heer VERKOOY heeft dé mede deel ing van den heer De Vries als een bakerpraatje beschouwd. De ambte naren hadden inplaats van een adres eigenlijk beter een neepjesmuts met bandjes kunnen zenden. Be VOORZITTER meent, dat er nu meer dan vreeselijk lang over deze zaak gesproken is. De heer DE VRIES wil nog even zeggen dat hij in 't algemeen bezoe ken van ambtenaren bij raadsleden niet afkeurt, dat hij niemand heeft willen beleedigen, en dat hij aan de soort van hier gevoerde bestrijding wel gewend is. De VOORZITTER sluit de discus sie. Er is nu al genoeg over deze zaak gesproken. De heer VERKOOY wil aan het ant woord van B. en W. ©p de mededee- ling van den heer De Vries toevoe gen dat hij niet bedoeld heeft de ge meenteambtenaren (in het bijzonder den heer Westendorp) te beleedigen. Dit amendement wordt, a a n g e n o- m e n met 6 tegen 3 stemmen (tegen zijn de heeren De Graaff, De Vries en Cobelens). Amtenaren Burg. Stand. B. en W. stellen voor vast te stellen een Verordening, bepalende het ge tal ambtenaren van den Burgerlijken Stand in de gemeente Schoten en re gelende de verdeoling hunner werk zaamheden. In art. 1 wordt bepaald, dat ©r zul len zijn 5 ambtenaren van den Bur gerlijken Stand, die in verband met cl© verdeel ing van de aan hen op te dragen werkzaamheden zullen wor den onderscheiden in eersten, twee den, derden, vierden en vijfden amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Ten overstaan van den eersten ambtenaar zullen de akten van huwe lijkstoestemming worden verleden. Hij is belast rnet het geven van uit treksels uit dio akten en zal bij af wezigheid, ontstentenis of verhinde- ring van den tweeden en vierden ambtenaar de werkzaamheden van den tweeden ambtenaar verriohten. De tweede ambtenaar zal alle werk zaamheden. verrichten, die niet hij (leze verordening aan andere ambte naren zijn opgedragen. Hij is belast met het bewaren der afgesloten en loopomle registers, wanneer die niet bij andere ambtenaren voor het ver richten van werkzaamheden in ge bruik zijn. Bij afwezigheid, ontstente nis of verhindering van den eersten amhtenaar, of van den eersten, der den en vijfden ambtenaar verricht hij de aan die ambtenaren opgedragen werkzaam heden. Aan den eersten, derden en vijfden ambtenaar wordt opgedragen het vol trekken der huwelijken. Zij dragen zorg, dat in ieder jaar zooveel moge lijk een gelijk aantal huwelijken door ieder wordt voltrokken, De vierde ambtenaar zal bij afwe zigheid, ontstentenis of verhindering van den tweeden ambtenaar, diens werkzaamheden verrichten. De jaarwedden van deze vijf amb tenaren wordt door B. en YV. voorge steld te bepalen respectievelijk op 150, (350, (50, (100 en (50. D© heer VERTON stelt voor, om dit punt aan te houden Er staan urgen ter zaken op de agenda, en er is van avond nog veel te doen. (Het is namelijk lialftien, en we zijn nog bezig aan de ingekomen stukken (punt 1).) De heer VERKOOY meent, dat er bovendien meer tijd moet zijn om de stukken, hierop betrekking hebbend, te bestudeeren. liet voorstel tot aanhouding wordt met 7 tegen 2 stemmen aang©n o- m e n, B. en W. stelten voor, in het kapi taal der op te richten Gemeentelijke Credietbanlc deel to nemen en we! met f- aandeelen, ieder groot (1000, waarop te storten 10 pCt. De heer HOOY beveelt deze zaak zeer aan het nut er van is hem tij dens zijn wethouderschap wel geble ken. liet voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. De heeren Verton en Verkooy heb ben voorgesteld, om hot hoofd van school B voor de klas te plaatsen, en clus het ambulanlisme aan die school op te heffen. B. en YV. praeaclviseeren afwijzend. We hebben van de stukken bij dit voorstel (dat al eens is aangertiouden) vroeger al melding gemaakt» De heer VERTON verdedigt zijn voorstel, en haalt de meeningen van onderwijzere aan, die het ambulantis- me veroordeelen. Deskundigen den ken er evenzoo over als spr.; o.a. doet dat de inspecteur Fabius. Aan school A bestaat geen ambu lanlisme, en alle leerlingen van die school, die onlangs examen voor de Normaalsohool deden, werden toege laten Het is spr. nooit gebleken, dat de tucht en orde onder de onderwijzers minder goed waren. Aan school B is volstrekt niet méér orde en tucht dan aan school A beslaat. Wat het vervangen door het hoofd van afwezige leerkrachten betreft: men heeft toch een leerplan! En in den laatsten tijd zijn er wel eens drie of vier onderwijzers absent geweest, Dan moeten er dus eenige vervangers zijn en het hoofd kan toch maar één klas waarnemen. Spreker citeert een stuk van „Een Onderwijzer" uit de Nieuwe Hanrl. Ct., die zioh tegen liet ambulantisme uitspreekt en dit een kostbare luxe noemt. Dat liet gymnastiekonderwijs zou de behoeven te worden bemoeilijkt, gelooft spr. niet. De heer VERKOOY heeft een paar vragen aan B. en W. te stellen. Is er advies aan het hoofd van school A gevraagd? en, zoo ja: Hebben B. en YV. bezwaar, om daar iets van te vertellen? Verder deelt spr. mede, dat in 1032 Nederlandsche gemeenten geen am- buiantisme bestaat, in 27 gedeeltelijk en slechte in 32 geheel. De VOORZITTER 'repliceert uitvoe rig. Spr. hecht veel waarde aan de wijze, waarop een ambulant school hoofd zich met het onderwijs inlaat, als hij zijn taak op goede wijze ver vult. De thans op de Schotensche scho len beslaande toestand kan alléén be wijzen, dat de gemeente gelukkig ge slaagd is in de keuze der onderwijl De heer IÏOOY deelt den heer Verkooy mede, dat aan beide school hoofden inlichtingen zijn gevraegd liet hoofd van school A heeft gewei gerd te ndvisee'ren, omdat, Let een persoonlijke kwestie zou kunnen wor den. Dit standpunt is geëerbiedigd. Tegenover de de door den heer Y'erton geciteerde deskundige advie zen staan er vele andere, die wèl hel ambulantisme steunen. De schrijver in de N. H. Ct. bedoelde 6-klassigc scholen; hier ï's sprake van een dub bele school. Financieel voordeel kan de afschaf fing van het ambulantisme niet mee brengen, en spr. wijst op de voor deden van een leidende contröle, die liet ambulantisme meebrengt De tbeer VERTON dupliceert. Spr. merkt o.a. op, dat in de N. IL Ct niet van 6- of 12-klassïge s-hoien wordt gesproken. Het anibulaniisme wordt in het bewuste a'rt'kd 'n het algemeen afgekeurd. De heer VERKOQY deelt mede, dat weliswaar een half jaar0het hoofd van school B tijdelijk voor een klas heeft gestaan, maar herinnert er aan dat dit vroeger niet gebeurde, 't geen de gemeente in één jaar f 600 aan re- u'vekrnehten heeft gekost. De heer HOOY merkt aan, dit er soms méér dan een onderwijzer af wezig was. Dat behoort de heer Ver kooy er bij te zeggen. Het voorstel der heeren Verton en Verkooy wordt, na nog eenige tri-, quad.ru- en quinfcuplïeken met 72 stemmen verworpen.. De heer VERKOOY: Hoeren, net als rnet de verkiezingen: we komen over eenigeu tijd weerom! Om elf uur is punt 3 der agenda afgehandeld. Do VOORZITTER wil van de be staande bepalingen ten aanzien van den duur der vergadering afwijken, om nog een reeks punten te behan delen. De heer VERKOOY wil over 14 da gen wéor vergaderen, en vvenscht zich aan de regelen van den Raad te ©ou den. Dan schrijlt u maar een ander© ver gadering uit, meneer de voorzitter! Na eenige discussie stelt de heer Verkooy voor, om dan nog 2 punten nu te behandelen. De Y»'OORZITTER heeft er nog meer. De vraag, of een afwijking van de bouwverordening al of niet zal wor den verleend, lokt daarna breede dïa- mssie uit, omdat de heer BOXS zegt dat volgens de nieuwe bouwverorde ning geen afwijkingen meer verleend kunnen worden. Gedeputeerde Staten nebben de bouwverordening nog niet goedge keurd, zoodat de oude nog vigeert, maar de heer Boxs handhaaft zijn standpunt en wil wachten op de goed keuring van een uitbreidingsplan. Het voorstel van B. en YV. wordt na veel praten met 8—1 stemmen aan genomen. Aangeboden worden de rekeningen van gemeente, gasfabriek en Burger lijk Armbestuur, Tot leden der commissie tot- no zien dezer rekeningen worden benoemd d© heeren De Vries, Van Steen en Ver kooy, met den lieer Boxs als plaats vervanger. Het voorstel tot het leggen van houwverbod lokt weer discussie uit, want de heer BOXS wil de Transvaal- straat tot 14 M. verbroeden, en dat vanavond nog besloten hebben. Dit voorstel wordt niet onder steund. Het voorstel van B. en YV. wordt met 8—1 stemmen aangenomen. Om 'half twaalf ruim wordt de open bare zitting gesloten. Stooir.vaarthericMeii STOOMV. MIJ. NEDERLAND, liet st. Karimata, uitrei*, is 30 Juli Point de Gulle ge pass. Het sl. Florea, ui-reis, Is 28 Juli Fi ll Lsterre gep, Het st. Koningin der Nederlanden arriveerde 29 Juli van Batavia te Am. sterdam. He. st. Koningin Emma (uitreis) ar riveerde 29 Juli te Genua. liet st. Krakatau (thuisreis) arri veerde 29 Juli ie Genua. Het st. Lombok lertrok 29 Juli van Amsterdam naar Batavia. ROTTERD. 1.LOYD. Het st. Djocjo, '.huisreis, is 29 Juli Gibraltar gep. liet st. Goenioer, thuisreis, is 31 Juli Kaap Roca gop. Het si. Malans, uitreis, arr. 29 Juli :e Port-so id. Het st. Ophir, thuisreis, vertrok 30 Juli van Perint. I-Ie; st. PaJembang arr. 30 Juli van Java L: Rotterdam. Het st. Djobres vertrok 28 Juli van Batavia n. Rotterdam. 1IOLLAND-AMKRIKA LIN. Het s'. Nooidam, naar Rotterdam, is 29 Juli Scilly gep. liet st. YYittekmd, naar Montreal, is 29 Juli Lizard gepass. Ilct st. Zijldijk arriv. 29 Juli van Savannah te Antwerpen. Het ft. Gorredijk. van Cuba, Mexi co en New-Orleans naar Rotterdam, passeerde 29 Juli des voormiddags 9 uur 20 min. Piawlepoint. KON. ROLL. LLOYD. Het st AmsteHand, mt.-eis. arr. 29 Juli :e Rio Janeiro. Het st. Ilollaitdio, uitreis, is 29 Juli Fernando Noronha gep. Het st. Gooiland (uitreis) arriv 28 Juli te Lcixoes. liet st. Gelriu vertrok 29 Juli van Amsterdam naar Buenos-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7