hel optreden der Duitsche militairen aan onze grenzen en hot deed bun ple:r,ior dat ik daarop mot do meeate beslistheid ontkennend kon. antwoor den. Zij spraken er hun deernis over uit, dat tegen do heldhaftige Belgen morst word en opga*' reden, dai hot hoele volk zich tegen de geregelde Duitsche troepen verzette en moedi ge soldaten togen vrouwe® en kinde ken moesten optrekken. Maar Ruigte, zc-ide oen Obor-leut- narj:. ontvangt de straf voor zijn wei- go ring om ons het werk tegen die „Dreekige Franzose-n" to vergenmk- ke' ijken. PI obeli ng vroeg do andw van he>t tweetal hoe de geest in Holland was waarop ik kortaf antwoordde, dat ook wij eeiikleine natie waren die haar onafhankelijkheid duur zou ver- koopen, tegen wie ook. Do officieren fronsten even hunne wenkbrauwen, schudden daarop liet hoofd en zeiden zuchtend: Wet de po- lï'ick bemoeien we ons niét, wo vol gen hot keizerlijk commando. Toch ge looien we, dat er reeds te yooI Duitsche,-s op dezen bodem zijn ge vallen dan da', onze regeering zich bij het eind van den oorlog zou te vreden stellen met ontruiming van dit geheelo gebied. In het verder verloop van het ge- spiek, zeidon de officieren, dat de vijandige pers wol zou verhalen van verschillende gruwelen door de „Bar baren van keizer Wilhelm" bedreven. Ja, zeide (1e oudste, er zijn zooge naamde n o n - ro m ba Olan ten n eer ge legd, gefusilleerd. Van de 1301 inwoners van Bereau, naar verluidt, zijn slechts 100 perso nen over, maar ze hebben het gewild en we moesten bet doen, wilden we niet in de pa.u gehakt of verraderlijk worden doodgeschoten. k Maakte mij op om verder te gaan, wait mij echter op zeer hoffe lijke wijze werd verboden, ook met liet oog op het levensgevaar, wijl de schild wachten van verre niet konden zien of ik vriend, neutraio dan wel vijand was. De officieren reikten mij bij het afscheid de hand, zeggende: Deel onze vrienden, uwe landgenoo. ten moe, dat het Dui.sche zwaard uit de scheedo is- getrokken en onze troe pen van geen „terug" weten, zelfs a! zou heel Europa zich tc-gen ons k._e- ren. De „N. R. Ct." meldt Er zijn strenge maatregelen geno men voor het verkeer van particulie ren aan de Limburgsch-Belgische grens. Al de wegen, toegang gevende tol dat gedeelte onzer Zuidelijkste grens vanwaar men de beweging der Duïlsche troepen volgen kan, zijn door onze soldaten afgezet. Niemand wordt doorgelaten. In Eysden waren Vrijdag allo we gen, loegang gevende tol de rivier of in verbinding slaan.de met. dn voet-, paden die mij door hellende koren velden naar het punt konden voeren, afgesloten, en men behoefde niet te probeeren, toch door te dringen On ze soldaten, hot geladen geweer in de hand, hadden strenge orders. Do Duïlsche troepen werden niet langer de rivier overgezet, maar koorden terug in do Oostelijke r.ch- ting, waaruit ik hen gistereu zag op dagen. en ook in de richting van Ver- viers langs den grooten weg, die uit Maastricht komende, zich bij Ey-sden splitst in tweecn, n.l. naar Verviers en Luik. Wat de roden van dit omkeer en der! Duitsche troepen is, wraag ik niet te zeggen. Niemand hier weet het. Ve len meenen bat te weten, en van al de dolle geruchten, die hier loopen, zal ik u geen melding maken. Een, feit is, dat op het oogenbtik de reus achtig© troepenmacht, die zich bij Mesch tegen onze grens verzameld had, voor het overgroote gedeelte, zoo niet geheel, weggetrokken is. Toen wij daar zoo stonden te kij ken, op ons veilig gewaande plaatsje uau onze grenspaal, kwam daar over het verwoeste bietenveld een afdee- ling van 8 laneïers recht op ons aan galoppeeren. Iedereen van ons kijkers zag hen komen. Wij stonden op Ne- derliuiilschen grond achter den grens paal. maar over het veld stoven de ruiters aan, sprongen den weg over en recht op ons toe onder luid ge schreeuw met gevelde lans, het pistool in do hand. Een wilde paniek ont stond onder de kijkers, waarvan de meeste met de handen in de hoogte en onder luid roepen, dat ze Hollan ders waren, de vlucht namen. Ik zie ren dikken man, vrijwel om genade kermend, struikelen over de pooten van eon aandaverend lancier&paard, maar de wilde horde stormt verder, voorbij. Het is een ongewoon ©ogenblik. Na cenige minuten komen, de Duitsche ruiters uit de korenvelden terug. Dt vlag, die uit het kerkje van Mesch waait, scheen hen overtuigd te heb ben, dat wij Nederlanders, maar geen Belgen waren. Van verschillende kanten heb ik reeds gehoord, hier aan onze gren zen. dal. zelfs officieren van de voor- bi] ons land trekkende Duitsche troe pen, niet steeds op de hoogte zijn van de plaats, waar zij zich bevinden. Men meldt van Belgische zijde Op ecu OOgenmJk, dat enkele Duit sche officieren optrokken naar de brug van Visé om zich te overtuigen van de positie van de Belgische troe pen, liep ven Belgisch sergeant plot seling uit de gelederen weg, en on danks de kogels, die de vijand op hem afvuurde, stormde hij naar vorenon doodde eeinge der officieren, Hue plotseling, in een ©Ogenblik van opwinding, de zwakke van lichaam ook* kun komen tot forsche daden heeft, eon jong en tenger gebouwd on- du-officier van de Belgen bij Barchon getoond, llij lag met zijn kameradeu in een .greppel te vuren op de vijan delijke troepen, die evenwel in het gras lagen en aldus moeilijk te raken waren. Zijn begeerte om het bloed 'au den vijand te zien vloeien, deed em besluiten uit den greppel te limriien. Hij doodde ecnig-e Duitsche iff.cieren, maar viol zelf in den grep- lel terug, doodelij'k getroffen. De „Peuple" zegt; Tot 7 uur Don derdagavond had de beschieting van Luik slechts op zes of zeven plaatsen brand doen ontstaan. Het bombardement had vooral piaats tusschen half drie en vier uur. Te 5.15 kwam voor do tweede maal een parlementair de overgeving der stad elschen. Na de weigering werd de beschie ting Vrijdagmorgen to 6.15 hervat. Na een hefdhafilge verde diging moeten de Beigen Luik overgeven. Wat voor de Belgen te vreezen was is geschied. Luik is gevallen. De oorlogscorrespondent van „De Telegraaf" heeft in Luik de capitu latie dier stBd medegemaakt. Volgens hem zijn do forten niet in handen der Duitschers gevallen en heeft Luik gecapituleerd op voor waarde, dat het Belgische leger zou temglreklcen op de forten, waarlangs- heen de Duitschers ongemoeid zouden kunnen oprukken. Uit zijn verslag nemen wij het vol gende over» Hevige ontploffingen verkondigden Donderdag le één uur na den middag, dat men bruggen over de Maas deed springen en toen ik mij naar de Qüai de la Meuse begaf, om dit bij te wo nen, floten Duitsche granaten reeds boven de stad en zag ik een huis tref fen In de rue Madeleine, waaruit oogenblikkelijk dichte walm van rook en vlammen opsloegen. Ook bracht men over de brug, tegenover die straat, een zwaar gewonde; even eens zes man, slachtoffers van een granaat-ontploffing. De opwinding iu do stad nam toe. Voortdurend liepen geruchten over Fransche en Eugelsche troepen, die ter hulpe in aantocht waren; maar des te grooter de teleurstelling, wan neer dan zulk een gerucht weer uit de lucht gegrepen bleek. Ernstiger gevolgen had het gerucht, dat het stadscommando, onder gene raal Leman, in onderhandeling was met de Duitschers en dat deze teat- sten tegen elf uur Donderdagavond met bombardement dreigden. Dit op windende verhaal had een ware uit tocht ten gevolge, waarvan ik in mijn hotel, in de Rue des II ui lle-mins, getuige was. Treinen naar Brussel en Tongeren werden bestormd door woe dende mannen, jammerende vrou wen, hui'ende kinderen, die In der haast gepakte kleeren en levensmid delen met zich voerden. Tot-overmaat van ramp kwam ook mijn hospes mij met zijn huilende vrouw vertellen, dat hij weg wilde, niet de stad uit, maar bij zijn schoon moeder in den kelder. Pogingen, om nieuw onderdak te vinden, b'even vruchteloos, en zoo toog ik mee naar deu kelder. Alles bleef echter rustig, ooic op hel aangekondigde en mei vrees verbeido uur van elven. Wei werd op verschillende plaatsen in de stad brandalarm gemaakt en nu en dan viel een enkel kanonschot, doch het gevreesde bombardement b'eel uit. Inmiddels schijnen de onderhande lingen tot een goed einde gevoerd te, zijn en schijnt het militaire bestuur en het burgerlijke tot een compromis te zijn gekomen, want het was be kend, dat burgemeester Kteyser zijn schoone stad voor oorlogsverwoes ting wilde bewaren, terwijl generaal Leman onder geen beding de forten wüde opgeven. En nu Vrijdagmorgen kwam men mij uit een korten, onrustig en slaap wekken met het bericht: „De Duit- schers passeeren en trekken voorbij de citadel, over Voltem en Rocourt, Luik binnen." En zoo was het. De bruggen over do Maas, voor zoo ver niet verwoest, vond ik Vrijdag ochtend bewaakt door Duitsche gre nadiers in het nieuwe klui lei-uniform. De schijnbare onbekendheid met hot feit, dat de Duitschers deze uniform dragen, heeft het praatje in de we reld gebracht, dal de Duitschers zich als Engelscben vermomden. Op de markten en langs de hoofd wegen dwars door de stad, overal Duitsche troepen. De stad zelf wordt nog door Belgische gendarmen en politie-agenten bewaakt. Vluchtelingen uit Luik in Maas tricht aangekomen, verzekerden dat de Duitschers ook de meeste forten en do citadel in bandon hadden, fn een paar forten hielden de «Belgen nog stand. De Duitschers hadden een ultima tum gesteld overgeving der stad of oen bombardement. De burgerij was blijkbaar voor do overgeving om een verwoesting te voorkomen. De burgers van Luik hebben bango uren doorgebracht. Velen hebben 8 etmalen in kelders zich schuil ge houden. Er komen vreemde verhalen in de wereld. Een. vluchtende vrouw uil Luik vertelde „Och, och, wat zijn er veten van onze soldalon gedood en steeds rnaar kekciL ze uil naar de Franschen, die 'keuren zouden. „Donderdag verschoen cr plotse ling een Fransch officier, die vertel de, dat zijn kameraden in aantocht waren, maar 't was niet waar, t was een verklecde Duitscher, die ons be drogen heeften we hebben dien vent in triumph rondgedragen, gekust werd hij door de vrouwen. „Maar, vervolgde ze, er kwamen geen Franschen eu altijd door ver minderden onze troepen." Door de Duitsche kanonskogels en granaten zijn vele gebouwen in Luik beschadigd. Ook zijn burgers gedood en gewond. Ouder de vluchtelingen, die te Maastricht aankwamen, bevond zich ook do burgemeester van Warsage, oostelijk van Berncaux gelegen. Den burgemeester, den heer Fhjehct had men gevangen genomen, omdat ook daar uit do huizen op de troepen zou zijn geschoten, hetgeen evenwel bo stest door hem ontkend werd. Den gehcelen nacht had men hem gevan gen gehouden en moest hij plat op den grond liggen. Tegen den ochtend werd hij in vrijheid gesteld en kwam le Eysden aan. De burgemeester van Bemeaux, een man van 77 jaar, wordt nog steeds gevangen gehouden. Ooggetuigen verzekerden dat de Duitsche soldaten eenige burgers, die zij met de wapenen in de hand aan troffen, in hun woede hebben opga- hangen. HOE HEET DE STRIJD WAS. Volgens mededeeling van een der Duitsche officieren, was het derde bataljon van het 125ste regiment tot op een kwartier afslands van I.uik genaderd. Toen werd door de Belgen zoo'n verschrikkelijk geweer- en gra- naatvuur op hen geopend, dat van de duizend man slechts twintig over bleven Het geheele bataljon was om zoo to zeggen vernietigd. i De Duitschers vragen een Wapenstilstand. Men seint ons uit Brussel: De Dultsciiers erkennen dat z'J In de laatste dasen 25.500 man urioren babtien. Z'J bebben aan de Belgen een wapenstilstand van 24 uur gevraagd om de doodeu te begraven. In dit telegram is ecnigo tegen spraak met het bericht over de capi tulatie van Luik. Wellicht moeten we de zaken zóó verslaan, dal het gevecht 24 uur ge staakt zal worden om de dooden te begraven. Tevens zullen de Duitschers dan door Luik mogen trekken, ter wijl de Belgen <le vesting Luik in be zit houden. Met spanning zien we évonwel de nadere berichten tegemoet. Uit Berlijn wordt geseind „Do vesting I.uik is genomen. Nadat de afdeelingen. die den „coup de main" op Luik hadden onderno men, versterking hadden gekregen, werd de aanval voortgezet. Vrijdagmorgen acht uur was de vesting in. het bezit der Duitschers," „De Keizer heeft na ontvangst van den chef van den generalen staf zijn vleugeladjudant naar den Lustgarton gezonden, om het publiek mede to doelen, dat. de vesting Luik gevallen is. Op die tijding hief de menigte luid hoerageroep aan." De Duitschers ontmoeten nu na de vesting Luik nog de vesting Namen op hun doortocht naar Frankrijk, EEN ROEREND VERHAAL. De correspondent der „N. R. Ct." seint Nu moet ik u nog een vreeselijk verhaal overseinen, dat ik u doe, ge lijk het mij gedaan is. Een der dorpen even over de Lim- burgsche grens is Warsage. Het be hoort tot de dor.pen waar do Duit scher bij zijn opmarsoh naar de Maas doorgetrokken is on het ligt iets ten Zuidoosten van het Nederlandsohe dorpje Mesch. Met den burgemeester van Warsage, die tevens lid der Bel gische Kamer is en hier in het Hotel du Lévrier aangekomon is, mocht ik zoo juist een onderhoud hebban. I-lij heeft mij het verhaal gedaan, dat- ik u zal verteilen. Gij kunt dan oorueekm, of ik het een vreeselijk varhaal mocht noemen. Toen de Duitsche troepen steeds nader aanrukten, heeft de bur gemeester van Warsage iu zijn ge meente een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij zijn burgers op het hart drukte, tegenover de Duitsche soldaten een strikte onzijdigheid ie betrachten. Dinsdag verschenen de Duitsche voorposten in hot dorp. Offi cieren meldden zich bij den burge meester en vier iiunuer bleven bij hem en zijn gezin logeereu. Men sprak natuurlijk over den oorlog en de Duitschers vroegen den bejaarden burgervader naar de sterkte van het Belgische Maas-leger. De burgemees ter antwoordde dat hij er niets van af wist, maar dat hij, zoo hij iets wist, dal, toch niet zeggen zou, waarop oen der Duitsche officieren hem lachend op den schouder klopte. Den volgen den dag kwamen er wederom twee Duitsche officiereu bij den burgemees ter. Zij kwamen per auto en konden het met den burgemeester heel goed •vinden, die van zijn kaut ook best met de vreemdelingen opschoot. De burgemeester liet uit overmaat van voorzorg do leden zijner go meen le nogmaals samenkomen en nogmaals drukte hij hun op het hart niets tegen den vijand te ondernemen, en den ganseden dag trokken drommen Duit- sc-lio soldaten ongehindord door het dorp. Donderdagmiddag, do bejaarde burgemeester van Warsage had zich juist even een middagslaapje gegund was het dorp plots vol geweervuur. De burgemeester vloog naar buiten, waar de Duitschers eisc'hten, dat iedereen buitenshuis zou komen. Do burgemeester bezwoer zijn rnenschen to gehoorzamen aan het gebod van don vijand, en toen nu iedereen zijn huis verlaten had en cte bevolking angstig rond haar burgemeester sa menschoolde, wezen de Duitschers 14 dorpelingen aan, die, onder beschul diging van op de soldaten geschoten te hebben, meegevoerd werden. Den burgemeester trof do bedreiging, dat, (tils er nu nog één schot viel, hij aan sprakelijk gesteld zou worden. De burgemeester van Warsage ver zekert dat hij, hoewel hij natuurlijk geen absolute zekerheid heeft, zich niet kan voorstellen, dat ook maar oen van de bewoners van zijn ge meente een schot op de doortrekkende soldaten gelost zou hebben. De gevangen genomen bewoners van Warsage werden iu het kamp ge bracht en daar werden dadelijk vijf hunner gefusileerd. Ik moet het schol hebben hooren vallen. De rug iter slachtoffers werd ontbloot en do bur gemeester moest ooggetuige van (te terechtstelling zijn. Een geestelijke uit de streek trachtte nog op het laat ste oogeublik tussc'henbeiden le ko men voor een man uit Warsage, die krankzinnig is. Vergeefs echter, ook deze man word neergeschoten. Hoe wel het den gevangenen streng verbo den was to spreken, klampte de bur gemeester een officier aan, wien hij ook zijn kwaliteit van Belgisch Kamer lid bekend maakte en bij wiou liij voor zijn onschuld pleitte. Gelukkig kwamen juist de twee officieren auto mobilisten langs den ongelukkige, die bij hem gastvrijheid genoten hadden, en ook dezen bezwoer hij, niets tegen de Duitschers ondernomen to hebben Zij poogden hem eenigszins gerust te stellen en zeiden, dat bij mogelijk niet doodgeschoten, rnaar als krijgsgevan gene meegenomen zou worden. Vrij dag om 4 uur, na een nacht van doodsangsten, is do burgemeester vrij gelaten en met hem een heól oude timmerman, van wien alle gevange nen uit Warsage getuigen konden, dat deze man nog nimmer een vuur wapen gehanteerd had. Van twee ge vangenen wist de burgemeester mot zekerheid, dat zij zijn opgehangen en van de overigen vreesde hij wel, dat zij doodgeschoten zijn. Toen men den burgemeester het le ven liet, schreef men op zijn pas, dat hij vrij was. In den vroegen morgen heeft hij toen na een tocht van ang stige spanning de Nedarlandsclie grens bereikt en even voorbij Eysden is liij opgenomen in het rijtuig van twee Nedorlandscho journalisten, die hem naar Maastricht gebrucht heb ben. Wij verlieten den zoo ternauwer nood aan den dood outkomene, toen hij zich, doodop van de emoties, voor eenige rust in zijn .slaapkamer terug ging trekken. Zijn vrouw en kinderen zilten nog in bet geteisterde Warsage maar in welken toestand Telegrafisch kan hij hen niet berei ken. VERSPREID N3EUWS. EEN' BOERDERIJ IN HOLLAND IN BRAND GESCHOTEN. De Belgen namen naui6iijk de bij Lixhe door de Duitschers geslagen pontonbrug voortdurend ouder vuur, zoodat verschillende granaten op het llollandsohe gebied terecht kwamen. 'Een dier granaten veroorzaakte zelfs eeri begin van brand in de meest zui delijk gelegen boerderij vcui Limburg. Deze brand werd echter bijtijds gc- bluscht. BELGISCHE VLIEGER GEVALLEN. De Belgische lui tenant-vlieger Tap- proge is 11a een vlucht van Namen uit bij de landing zoo hard op den grond neergekomen, dat het vliegtuig aan. splinters is geslagen en de vlieger voor dood is opgenomen. Zijn ruggegraat schijnt gebroken te zijn en er is geen hoop op behoud. DUITSCHERS IN NEDERLAND AANGEHOUDEN. Een Nederlandsch officier van ge zondheid heeft een Duitsche leger auto met chauffeur, die op Neder landsch gebied was geraakt, aange houden en naar liier overgebracht ter interneeriug, zoo meldt de N. R. Ct. WRAAK. Bij Vivegnis werd de Tel.-correspon dent bij het passeeren van een brug iu het Duitsch aangeroepen en even later voor een Duitsch luitenant van ,hiet 9e jagerregiment gevoerd, die het volgende mededeelde: Bij het doortrekken van Visé was door den burgemeester tot rust aan gemaand. Desniettegenstaande was door burgers uit de geblindeerde ven stens gevuurd, waarbij de majoor van het paard was geschoten en gedood. Daarna waren alle burgers in Visé gedood. Dit bevestigde, wat de jour nalist daaromtrent in Luik reeds had gehoord. Zwijgende, maar daarom niet minder sprekende getuigen van oorlogswee, waren do lijken van drie Belgische boeren, opgehangen aan de dikke boomen langs den weg. Zij had den den Duitsclien kapiten von Bui zen gedood en op ziekendragers Be schoten. Zij waren zonder vorm van proces opgehangen. BEGRAFENIS M1ET MILITAIRE EER TE MAASTRICHT. Vrijdag zijn de drie te Maastricht overleden slachtoffers, een Belg en tweo Duitschers, met militaire eer be graven. Een Peloton soldaten onder commando van kapitein Boots schreed vooruit, daarna volgde de lijkwagen met den Belg, gedekt met een krans, daarna de consul van België, de heer Schols 111 uniform, een geestelijke en een uit Visé gevluchte dame en hoer. Daarna volgde de lijkwagen der Duitschers, gevolgd door den consul van Duitschland, den hoer I. Ha-ex, den vice-consul, den heer Lougers- dorff, domineo Bax, burgemeester! en wethouders en enkele militaire autoriteiten. Langs don weg stonden duizenden1 rnenschen geschaard. HET ROODS KRUIS IN MAAS TRICHT. In liet Roode Kruis werd verklaard,1 dat er Vrijdag overdag geen gewon den meer gekomen zijn, maar dat er bericht was, dat uit de richting St, Geertruid weer gewonden te wachten waren. Dr. Van der Goot, die met don Prins uit Den Haag kwam, zal als Chirurg in de ambulance Oiptrc- den; al de doktoren uit de stad doeri bij afwisseling dienst, zoodat de ge neeskundige hulp er uitstekend is; zuster Weasels zal als hoofdverpleeg ster dienst doen; dr. Schaepkens en mevrouw dr. Van Rood zijn in de ambulance te Eijsden, Iu het gesticht Calvariënberg zijn thans nog 20 gewonden waaronder 6 Belgen, terwijl er 5 dooden zijn. De Dultsebers en de Franschen Te Brussel kwam Vrijda-g het be richt van een slag tusschen Duitsche en Frunsche soldaten, in Belgisch Luxemburg. Volgens ontvangen tele grammen (die echter nog niet officieel zijn bevestigd) zouden duizenden. Duitschers gevangen zijn. genomen. Men spreekt van achttien, duizend, dit is niet zeer geloofbaar. Zeker is nocMans dat ginds wordt gevochten, en dat do resultaten voor Duitschland niet schitte'rend zijn. ENGELSCIEE HULP. Engeland zal een expeditie-corps van 140.000 man naar het vasteland zenden. WAARDEERING VOOR NEDER LAND. Naar aanleiding van de vriendelij ke deelneming in het lot der talrijke Duitsche vluchtelingen uit Frankrijk eu België verbannen en in Nederland opgenomen, schrijft de „National Zeltung": „Bloed is dikker dan water. Zoo min wij ooit de brutaliteiten zullen vergeten, die de Franschen en de Franschgezind© Belgen tegen onze weerlooze laudgenooten hebben ge pleegd, zoomin zullen wij de dank baarheid vergeten, die wij den bra ven Hollanders schuldig zijn, die het vergrijp hunner buren tegen bescha ving en zeden weder hebben trachten goed te maken." VERBITTERING DER BELGEN TEGEN NEDERLAND. De .Telegraaf-correspondent seint: „Da verbittering der Belgen op de Nederlanders is groot. Men denkt, dat de Nederlanders aan de Duitsche troepen doorgang hebben verleend. Men begreep niet, hoe over de land wegen zoo'n groöte armoe heeft kun nen oprukken. Nederlanders, die uit Tongeren zijn aangekomen, zeggen, dat de stemming verbitterd is en te gen de Nederlanders gericht." De redactie teckent daarbij aan*. De steeds meer opduikende en in Belgic gcrcede grond vindende geruch ten' als zouden de Duitsche troepen onze neutraliteit geschonden hebben en over Nederlandsch grondgebied België zijn binnengerukt, kunnen wij met de meeste beslistheid tegen spreken. Nederland zou dit eenvoudig niet dulden,- daarvoor kennenwij ac volksstemming le goed. HET GEVECHT BIJ VISé. Over het gevocht bij Visé in den namiddag van Dinsdag j.l. lezen wij in de „Etoile Beige" De rivier-overgang bij Visé werd verdedigd door liet 2de bataljon van het 32de lLuio-regiment onder de be velen van majoor Colyns en de kapi teins Burghrave, Francois en Gode- froid, terwijl de omringende hoogten door de andere bataljons van het re- gimeut en de twee reserve-compag nieën waren bezet. Te ll uur 's morgens kwam een sterke afdeciing Duitsche cavalerie in het gezicht. Een peloton reed vooruit naar de vernielde brug over de Maas. Deze afdeeling werd door het vuur der Belgen nagenoeg geheel vernie tigd. Intussehon werd Visé door de Duit schers bezet en hoorde men uit de huizen van het dorp geweerschoten vallen. Nu ontspon zich ecu vuurgevecht tusschen de beide partijen, waaraan van Belgische zijd© een oindo werd gemaakt, toon de Duitsche artillerie, ter sterkte van twee of drie batterijen, in werking kwam. Toen majoor Colyns het bevel tot don terugtocht gaf, hadden de verlie zen der Belgen twoe doouen en tien gewonden bodragen. Hij meende ech ter tegen (le overmacht der Duitschers niet langer stand te mogen houden, wilde hij zijn troep niet geheel ver nietigd zien. „Onze dappere soldaten", schroef een Luiksch blad, „wenschten den strijd voort te zetten, maar vroolijk zingend© gaven zij gehoor aan den last van hun chef.' Burgers die hun land verdedigen zonder soldaat te zijn. Burgers, die aan den strijd hadden deelgenomen of de bevelen der Duit schers niet onmiddellijk opvolgden werden, volgens de verhalen, eenvou dig neergeschoten. Dit is een zec-r afdoend en kras middel, om het verzot van de burge rij tegen den indringer tegen te gaan. Het is een der bestreden punten van het oorlogsrecht, of de indringer daartoe het recht heeft. Veel is daar over geschreven door allerlei autori teiten. Maar tot eenstemmigheid is inen niet. gekomen. De algemeene oproeping van den 6tuat, dat ieder man die de wapens kan dragen, moet bijdragen aan de verdediging, (de levee en massa) la natuurlijk geoorloofd. In dat geval moeten de burgers, die de wapenen opnemen, door een ken teek-en, dat van staatswege is vastgesteld, te onder scheiden zijn. Maar de handeling op eigen ini tiatief „spontan-ement" wordt door velen niet als ©en goede oorlogs handeling beschouwd. Duitschland heeft daartegen steeds geprotesteerd. Uitgaande van het beginsel, dat de oorlog tusschen de staten, en niet tus schen de bewoners, wordt gevoerd, achten zij alleen georganiseerde troe pen als rechtmatige combattanten; d© burgers die ongeorganiseerd, op eigen gelegenheid, gewapend optre den tegen de Duitsche strijdmacht worden zonder vorm vurt proces dood geschoten. Zoo deden zij in Frank rijk in 1870 tegen de franc-lireurs, thans tegen de Belgische burgers die, zonder deel uit te maken van d© troe penmacht, de wapens opnaaien ter verdediging van hun vaderland. Maar zij gaan le ver daarbij, wan neer zij, zooals In sommige berichten wordt gemeld, opzettelijk schieten op burgers, die ongewapend zijn en uiei onmiddellijk voldoen aan de hen ge geven bevelende boer met de para- pluie, waarvan een berichtgever .sprak, is daarvoor echter nog geen be wijs. De man kun ook wel door een verdwaalden kogel, dus bij onge'uk, zijn gedood. Do „Limb. Koerier" vertelt van een •auto-tocht ©ver het gevechtsterrein met de mannen van het Roode Kruis. Men passeert e©n groepje weenende vrouwen en kinderen. Een man wordt van hen afgescheiden en naar den overkant gevoerd, waar een rijtje van zes of zeven burgers uit Moutend met den. rug tegen een muur ston den opgesteld, Een der soldaten dreig de den man met de kolf van 't geweer, 't Geval bleek erger te zijn, dan we onderstelden. De burgers hadden u.t hun huizen op de soldaten geschoten. Zc zouden gefusileerd worden, ver telde ons een onderofficier. En een infanterist, die ons iets verder bege leidde want de bewakingsdienst In d© Duitsche gelederen is uiterst scherp vertelde ons verontwaardigd, dat burgers Duitsche soldaten die met doorgeloopen voeten achteraan waren komen sleepen, hadden neergeveld. liet oorlogsrecht werd onverbïddcliji op hen toegepast: de huizen, waaruf geschoten was, werden verbrand, d schuldigen zouden gefusileerd \vor den. Of de mannen, die daar op <lci dood wachtten, .hun lot beseften? Mis schien beschouwden zij zich slechli als bewaakten. Tal van soldaten, ba jonet op hel geweer, hielden vóór hei de wacht. Onder deze burgera was 'i jongen van een jaar of 17, 18, Eén, een oudere man. scheen zijn lot gissen- zijn trekken waren verwron gen. Een andere, een -dikke veerti ger, stond nog kalrn tegen den muui zijn pijp te rooken. Zeven of acht huizen vermoede lijk .tem woningen brandden tengt den weg; de Duitsche solde fen lie ten 'het vuttr rustig apc.len, Kra kend stortten halkin en '-uir •miaag, VAN DE OVERIGE OORLOGS VELDEN hoort men nog weinig. Blijkbaar is daar nog niet tot een ernstig treffen gekomen, wel zijn er scheinn tseün. gen \oorgckomen. De Zeeslag. De Eugelsche admiraliteit deekh mede, dat du Engelsciie Noordzee- vloot een gevecht begon met de Duit sche hoog*zuevloot ten Zuiden van de Doggersbank en dat zij de Duitsche vloot vervolgt naar de NederJanrteche kust. De Londcnsche bladen geloofden dat de zeeslag plaats had oostelijk \an de Orkney-eilanden. (Dit is noordelijker clan -de Dog gersbank.) Offïcïëel wordt bevestigd dat bet Britsche schip „Amphion" gezonken is. De kwartiermeester en 130 man •kwamen om, 17 officieren en 135 man zijn gered. De „Amphion" stiet op een onder- zecsche mijn en zonk tot de geredde 17 officieren behoort de kapitein van het sc.hip. De mijn was ge'egd door het Duit sche mijnschip „Köiii-gin Luise". De „Daily News" meldt dat een reeder le Whitby meldt, dat negen tien Duitsche schepen zouden zijn gezonken of vermeesterd. Ook werd beweerd dat eenige Brilsehc en Fran sche schepen zonken. Te Harwich zijn 30d gewonden aan gebracht. Uit IJinuiden wordt gemeld, dal volgens de kustpost 10 Duitsche oor log,sschepen aan het. gevecht met de Eugelsche viool deelnamen. Ec-riige schepen werden vermeesterd. andere zonken. De Engelscho schepen ver volgden na den steg -de Duitsche schepen. Te IJmuiden werd de aankomst van Duitsche oorlogsschepen inet gewon nen aangekondigd. Onze eigen verslaggever seinde evenwel Vrijdagavond 11 uur uit IJ muiden; „Niets bekend. Witte Kruis hospitaal is gereed met 100 bedelen, 4 dokters en 32 zusters." EEN ENüELSCli OORLOGSSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Uit Londen wordt officieel gemold, dat lia; Engelsche oorlogsschip ..Am phion" op een mijn liep en gezonken is. De kwariiianiieestoc en 130 man kwamen om, 17 officieren en 135 man zijn gered. Onder de geredden zijn 17 officie- re-n en de kapitein van 'i. schip. Do „Amphion" behoort tot de klas se d-er klein© onbeschermde Erigel- seh kruisers, welke evenals de z.g. scouts bestemd zijn voor verken- ningsdienslon. Do „Amphion" is van hel; t,ype-„Boadica" en heeft ©en wa terverplaatsing van 3350 ton. De sneb beid van het schip, dat, eerst van de laatste jaren dateert, is 25 knoop, liet aanxal paardenkrachten is 18000. De bewapening beslaat u t 10 kanon nen van 10 cM IIET VERGAAN VAN DE AMPHLON In het Lngelsche Lagerhuis ver klaarde minister Churchill, naar aan leiding van het zinken van de „Am phion". dut het maar iu ch-n blinde vvegs-trooien van contacrmijnen in zeeën,, waarin neutrale koopvaardij schepen kunnen worden vernield, een misbruik was in de oorlogsvoering. (Toejuichingen), en d© ernstige aan dacht verdiende van de natiën der wereld. (Toejuichingen). Do admi raliteit was door zu'ke incidenten volstrekt niie"; verontrust of onthutst en hare maatregelen waren er op gericht zuik© gebeurtenis zooveel mo gelijk to beperken. I-IET ZINKEN VAN DE „KöNIGIN LUISE". Be „Daily Chi-onicle" ge-efl over hot zinken vau den Duilsclien mij-* mionlegger „Konigin Luise" de vol- g-ende bijzonderheden, door de Jingel- sche admiraliteit gegeven. De oomu.ai.-dai». au de torpedo- flottielje rapporteert, dut de „Am phion" (volgens latere berichten, is diit schip zelf ook gezonken) van da 3s torjxtdojage.'sflort:©lje den Bui- schen mijnenlegger ..Königin Luise" heeft doen zinken. Dc- „Konigin I-ui- sc" is een passagiersschip van de „Hamburg-Amc-rika Lijn" 2,163 ton groot-, heeft een snelheid van 20 knoop, speciaal geschikt voor het leg gen van mijnen. De maritieme medewei lier va.n de „Times" zegt naar aanleiding hier van, da-s de „Königin Luise" mis schien op weg was naar de Theems om daar mijnen te leggen. De sur- veiLlcerende floWielje uit Harwich en de „Amphion" hebben echter mot een torpedo een einde aam dozen tocht gemaakt. Vermoedelijk had do „Konigin Luise" 400 of 500 mijnen aan boord, welke zoodanig waren ingericht, da.'t zij zouden ontploffen, wanneer zij met een schip in a an ra- king kwameiL. Zulk een mijnenlegger is of een oud© kruiser of oen snelvarende stoomboot, welke mot groote snelheid voor de monding van een rivier of haveningang vaart en daar mijnen Strooit. De „Daily Chronicle" zegt voorts nog, dak het leggen van mijnen in het vaarwater van handelsschepen een wijze van oorlogvoeren is, waar tegen Engeland zich ernstig vera©* heeft. Op de Haagse he Vredesconf© rentie heeft Dtzitechh/wd zich eohWf

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6