De Europeesche Oorlog. Een beschouwing van be cverwinningskansen in beze oorlsgen. DaitscSiland zal be eischen van Japan niet inwilligen. De groote veibsiag begonnen. Bescboawingen over be troepenbewegingen Bs eerste ontmoetingen. Hoe be Buitschers in Luik optreden. Be strijd in be Vogezen. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1914 tisch moment niet licht ontgaat, er kende, dat hij daareven zo'f zuinig heid in het gasverbruik had aangera den. Maar het gevaar, dat in de eerst volgende maanden de kookleerare? vele ingezetenen zal kunnen bewe gen, tamelijk kostbaro ovens aan te schaffen om voortaan op gas te ko- kon, is niet groot. En als men aan voert, dat dan ook haar arbeid wel gemist kan worden en hare herbe noeming dus overbodig was, kan daartegenover worden opgemerkt, dat zij in dezen tijd van militaire en bur gerlijke mfobi'ïsatie. de eenige zou zijn, die gedemobiliseerd ware ge worden Dit is geen argument, ik heb een beter. liet is, dal benauwde toestan den niet voortduren, da', er een einde komt aan den bangster droom en aan de vreeselijlce werkelijkheid. Straks, over Wij hopen heel weinig maan den, zal de kookk-ci-ares bij de inen- schen weer gehoor vinden voor hare aanbeveling van kookgas. Laat ik met deze heerlijke gedachte, dat er een oogenbük moet komen waarop wij weder ruimer ademhalen cn de zon kunnen zien, zonder dat onze treurende geest daarop een slagje!:a- du\y werpt, deze korte nabetrachting eindigen. Und graut der Winter noch so sehr Es muss doch Frühling werden! Wi© zal sis overwinnaar ui2 dezen strijd treden? De „Daily Chron.'' acht het pe- wensc-ht, tot üi'et Engclsche publiek, althans een groot deel ervan, ecu wan'rsehuwend woord to richten. Er is bij velen in Engeland al de opvat ting, dat de Duitschcrs eigenlijk al reeds verslagen zijn. Dat nu is al te voorbarig, zegt het Engelsclie blad. Wij zeggen dit niet 0111 de geestdrift te dooven, maar het eenvoudige feit is dit, „dat wij in 'het Duitsche leger tegenover ons hebben de meest we tenschappelijk ingerichte oorlogsma chine van de wereld en niets is er nog ge beu ïtl, dat aanwijzing geeft dat ze haa'r werk niet goed zal doen Hoe hoopvol en vertrouwend wij ook mogen zijn, dat wij dat leger zullen verslaan, het is dwaasheid lo mee- nen, dat dat gemakkelijk zal gaan Zulke verwachtingen trouwens zijn onbillijk tegen do dappere, Fransche Belgische en Bvitsch© troepen, die voor ons hebben te strijden tegen den Duitsehcn aanval als die in ernst wordt begonnen. Doo'r van te voren in onwetendheid den vijand dapper beid te ontzeggen, beroovcn we onze eigen kampioenen van den welver dienden roem als ze hem verslaan, en laden wij onverdienden blaam op hen als zij verliezen Do Daily Chron. herinnert er dan aan, dat de militaire berekening ceïsL was, dat Duitschland in de eerste rond© de sporttaal beheerscht En geland nog zou winnen, maar dat indien Engeland en Frankrijk zonder paniek deze nederlaag hebben door slaan, zij met Russische hulp in de tweede ronde het ten onder zouden kunnen brengen. Welnu, zegt de Dai ly Chron., de eerste ronde is nog niet uitgevochten. In plaats van dus het hoofcl te verliezen over voorloopigc „overwinningen doen we beter, on<e zenuwen te beheerschcn om kalm en mannelijk te dragen wat de ware strijd ons mag brengen. ÏIOE DUITSCIILAND DENKT OVER EEN OORLOG MET JAPAN. De „Voss. Ztg." meldt over de hou ding van Japan: Als de oo'r'.og met Japan ook het aantal tegenstanders nominaal doet toenemen, 'bet is dui delijk dat dit voor den alleen bcslis- senden loop der gebeurtenissen op het Europeesche corlogsLoonee-1 zonder eenige beteek en is blijven zal. Wij hebben reeds in den korten tijd van den tegenwoordigen oorlog verleerd, ons door een oorlogsverklaring meer of minder uit onze kalmte to laten brengen, en w ij vertrouwen vast en onveranderlijk op do zego onzer wa penen, waardoor nog alleen het inter nationale web van onwaarheden kan worden vernietigd, waarmede onze tegenstanders de waarheid en het recht truc'!]ten te bedekken. Het Berliner Tageblatl bevat een in terview met den voormaligen Ameri- kaansclien ambassadeur te Parijs White over het ev.-ntueele ultimatum van Japan. Daa'rin wordt gezegd, dat do Vereenigdo Staten dezen loop van de gebeurtenissen natuurlijk met bij zondere opmerkzaamheid zouden vol gen. Het was geenszins in het belang van do Vereenigde Staten, dat Ja pan en Rusland zich in het Verre Oos ten op kosten van DuitsCMand verrij ken cn daar de alleen gebiedende mo gendheden worden. Volgens een nieuwsagentschap te Berlijn is er geen sprake van, dat Duitschland den oisch van Japan om Kiautsjau te ontruimen zou inwilli gen. of ook maar een voetbreed grond vrijwillig zal afstaan. Er zouden de noodige maatregelen zijn. getroffen tot verdediging der kolonie. De grooio veldslag begonnen. De eerste berichten over het groote gevecht, dat in Noord-Belgiê wordt geleverd, kwamen aan. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat de Belgische troepen na zich eenigo dagen te hebben staande gehouden in den omtrek van Thienon, in westelijke richting te rugtrokken. Waarschijnlijk was het hun bedoeling, zich niet door een doortrekkende beweging van de Duit sche troepen van Antwerpen te laten afsnijden. Het Belgische hoofdkwartier was te Leuven gevestigd, de Duitsche troe pen stonden oostelijk van een lijn Biest—Tliienen, zoodat men al dade lijk veronderstelde, dat in het gebied tusSchen Hasselt en Leuven. Aer- schot-Diest en Th ienen het groote gevecht zou worden geleverd. De terugtrekkende beweging der Belgen heeft klaarblijkelijk de Duit sche bevelhebbers er toe gebracht, den slag te beginnen, om daardoor het voordeel, dat zij thans bezitten van hun aangelegde posities en hun ver kenningen, niet te verliezen. Het moet de bedoeling zijn van de Duitsche logers de hoofdmacht van de verbonden Belgistfh-Fransch- Engelsche legermacht af te snijden van Antwerpen en in zuidelijke rich ling terug te slaan. De slag wordt volgens de Brussel- sche belichten geleverd over een zeer uitgebreid front. Do rechtervleugel van de Duitsche slaglinie moet, oiu het doel dat de Deutsche bevelhebbers zich klaarblijkelijk voorstellen, te be reiken, pogen de verbonden strijd macht om te trekken, en dan vervol gens diens linie naar het zuiden te drijven. De verbonden legers moeten pogen die omtrekkende beweging te voorko men, en de Duitsche legers in Noord oostelijke richting terug te slaan. Do bewogingen van *4 Oelglsohe, Fransclte en EngsEsche leger. Officieel wordt door 't Belgische legerbestuur bekend gemaakt: Op dit oogenb'ik is de algemeene toestand op het oorlogstoonecl in Bel gië als volgt De linkervleugel vsn 't Duitsche le ger, is r.a veel tijd, een groote hoe veelheid materieel en veel manschap pen te hebben verloren erin ge slaagd terrein te winnen op de beide oevers van de Maas, totdat de troep contact kreeg met de legers der Belgisch-Fransch-Engckche bondge- nootcn. De Duitsche troepen die ten noor den van de Maas zijn gelegerd, be staan uit afdeeüngen, behóorende tot de verschillende korpsen, die aanvan kelijk voor Luik zijn gebruikt en^ nu beschikbaar zijn geworden. Er is ook cavalerie bij. Dank zij deze heb ben de Duitschers veel werk kunnen maken bij hun uitbreiding van liet noorden naar het zuiden. Daar stie ten zij op de Belgische en de Fran se he troepen, in het noorden echter had 7.ij het veld vrij en kon zij stout moedig in kleine afdee'ingen voor waarts trekken en zoodoende ver doordringen in de Kempen. In één woord, den Duitsche troepen is door onze troepen een groote te genslag bezorgddat w ij hun meer dan veertien dagen deden verliezen eer zij dit resultaat konden bereiken, strekt onze wapenen tot groote eer. Thans is het niet meer de bedoe ling geheel alleen te manoeuvreeren of !e vechten. De dekking van het een of andere gcdee'je van het land of van deze of gene stad wordt van ondergeschikt belang cn het vervol gen van het doel onzen troepen aan gewezen in de algemeene dispositie, wordt de hoofdzaak. Dit doel mag niet onthuld worden. Zelfs de slimsten kunnen het niet ontdekken, daar zij in het duister moeten blijven rond tasten, gegeven het feit dat de inlich tingen betreffende de krijgsoperaties zeer terecht zeer vraag worden ge houden. Er wordt gevochten langs hel ge- hcele front, dat zich uitstrekt tan Ba- zei tot Diest. Iloc enger het contact wordt met vijandige legere en hoe meer de beslissing nadert, des te waarschijnlijker wordt het, dat wij op één punt voordeelen behalen ter wijl wij ons genoodzaakt zien op een ander te wijken. Hierop moet men altijd voorzien zijn wanneer veldsla gen geleverd worden langs een zoo uitgestrekt front als dat. hetwelk dooi groote moderne legers wordt bezet. -Men moet dus niet alleen oordeelen naar hetgeen aan onze (Belgische) deuren geschiedt. De met een be paald deel voorgeschreven manoeu vre is geen terugtocht. De gevechten, in dc laatste dagen aan het front ge leverd, zullen ten gevolge hebben, dat de vijand groote omzichtigheid zal gaan betrachten. Dut de vijand thans mc-cr omzich tigheid zal betooaen kan onbereken bare gevolgen hebben voor het ver volg der operaties. De normale af wikkeling der operaties, volgens het door de verbonden mogendheden on derling vastgesteld plan, kan dc een of andere van deze er toe leiden te manoeuvreeren, U. w. z. van positie to veranderen, ten einde de omstan digheden voor het geheel te verbete ren. Wij zijn aan den uitersten vleu gel, dus waar de manoeuvres bijna alt-jd noodig zijn, hetz.j voor dc di recte bescherming van dc flank, het- zij voor de bescherming der „éche lons Ei dus geen reden tot ongerust heid. zoo ons leger bewegingen in de eet: o* andere richting maakt. Dc kampstrstegen zullen er wet aai d ten zich te onthouden van c i- lip de met dit doel genomen dis positie. Zij moeten zich er wel reken schap van geven, dat ons 'eger thans deel uitmaakt van een ensemble van troepen en er aan denken, dat de stra tegische omstandigheden totaal ge wijzigd zijn, sedert onze rechterflank in nu uw contact is gekomen met on ze bondgenooten. Er is nu geen reden meer om ons te laten vasthouden en zoodoende te spelen in de kaart van d.- Duitschers. D.: is de reden van onze bewegin gen. Wij zijn geenszins gcskigcn, in tegendeel Wij treffen maatregelen om den vijand in de best mogelijke condities te bestrijden. Het publiek steU- ie dezer, opzichte vertrouwen in der. bevelhebber, en büjvc kalm en vol vertrouwen, n© uitslag van dm strijd kan niet twijfelachtig zijn. HET KARAKTER VAN DEN STRIJD. In een officieel Franse h communi qué wordt gewezen op het bijzonder karakter van den aanstaanden veld slag. die zonder precedent is. Op dit oogenhlik, zoo zegt het com-_ muniqué, nu do concentratie van het' leger is voltooid en men eiken dag den nan vang van den grooten veld slag l;an venvachten, is het nuttig, dat de openbar© meening in Frank rijk zich rekenschap geeft van het ka rakter van dit ontzagwekkende duel, dat èn doo:- do uitgestrektheid van hel terrein èn door de wijze waarop de strijd zich zal ontwikkelen, volkomen ver-bult van vroegere veldslagen. Vroeger als twee legers elkaar ont- nioc-'en over een front van twintig dertig kilometer, had de veldslag tweo kenmerken hij verliep snel en was onmiddellijk beslissend. Met een front van 400 kilometer is het waar schijnlijk geheel anders. Het is nage noeg onmogelijk, dat een der partijen over het geheele front een beslissend voordeel behaalt. Op een operatieveM van 400 kilometer zal niet overal van het eone eindpunt tot het andere het zelfde resultaat worden bereikt. Wij zullen (zoo vervolgt bet com muniqué) op een of meerdere punten een voordeel behalen, terwijl de Duit- sch-.'s op andere punten overwinnen. Hef gevolg zal zijn, na den eersten schok, een golving in de strijdlinie, die zich de volgende dagen steeds meer zal wijzigen, totdat een der bei de partijen ei door haar taktiek en haar numerieke sterkte in slaagt, tiaar superioriteit te tonnen op zulk een wijze, dat het front van den tegen stander wordt ontwricht en dc eerste veldslag is beslist. Dezo opmerkingen, die spreken tot liet gezond verstand en die ieder be grijpen kan, hebben ten doel de pu blieke opinio voor t© bereiden op do i'vangst der aanstaande berichten. Men kan niededeolingen van zeer verschillenden nnrd verwachten en- keJc zeer gunstig, andere twijfelach tig weer andere misschien ongun stig. Het voor ui het tegen zijn bij do uitgestrektheid van het front en de grootte der legers vrijwel onvermij delijk. Ir do tweede plaats moet het pu bliek er op tekenen, dat. eerst na eenig tijdverloop, dat men van te voren niet kan bcgrooten, maar dat wel acht dacen of langer nog kan zijn, een be slissend resultaat kan worden nieege- deehl. Dit volgt uit den aard der zaak en is volkomen logisch. Het lijkt nuttig op deze omstandig heden do aandacht te vestigen van het publiek, dat aldus met meer be grip en ook met meer koelbloedigheid de phasen zal kunnen volgen van de groote botsing, die aanstaande is. UIT DE VESTING ANTWERPEN. Do „Handelsblad"-correspondenl sein ij ft o. a. „Lëii stoet van een twintigtal ka nonnen, zwaar en zwart veldgeschut, gel rokken door telkens tweo kloeke boerenpaarden, gemend niet dooi soldaten, maar door de boeren zeiven. Het is een vreemd gezicht, die kerels daar boven op de moordtuigen te zien zitten, doornat van den regen, met den slappen vilthoed over de oogen. En nog vreemder is het, wanneer plois een kanon verschijm, gevoerd door een blikke blozende boerin, die met krachtige gebaren de zweep klajil en nii-t luid geroep hare beesten aan wakkertt Was een ioonccl als uit een boerenkrijg. Maar over het algemeen zijn de boe ren bang. Men vertelt nu, dut velen hun kostbaarheden in den grond heb ben gestopt, en dat in vele hoeven de pakken klaar liggen om bij het eerste noodsein op de vlucht te gaan. Maar OM ONS HEEN No. 1955 Nabetrachting van den Gsmeinteraail. De burgemeester, die in deze Ja pon wel een zware taak moet hebben, hoef! bij den aanvang van de Raads vergadering Woensdagmiddag eenige mc-iledeelingcn gedaan en daar raad gevingen aan vastgeknoopt, waar aan niet te veel openbaarheid kan wivrdën gegeven. Geruststellend was het voor ons, nog eens te vernemen, dat de kolen- i_00 r ra ad voor de bedrijven voor ge- mimen tijd voldoende is, ook wan neer die niet zou kunnen worden aangevuld, liet is waar, dat op aan vulling kans bestaat omdat uit Enge land en Duitschland kolen worden toegezegd, maar men moet niet ver geten, dat. w ij in deze troebele tijden alleen maar zeker zijn van den dag van heden en moeten zorgen voor we ken. misschien maandenIk zeg dat niet om onnoodigen angst op te wek ken, maar omdat voor ons gunstige maatregelen ieder oogenb'ik kunnen worden ingetrokken, zoodat het ver standig is, ons voor te stellen, dat wij op onze voorraden zullen moeten teren. Daarom is de aansporing om zui nig te zijn met gas en electrisch licht bij uitstek pract'iseh en verstandig ei> dat de gemeente zelf het voorbeeld zal geven door de nacht-straatver lichting tc doen ingaan om tien uur in den avond, zal lot navolging no pen bij het publiek. We kunnen nu eens duidelijk waar nemen, welk een groote rol de steen kool speelt in ons maatschappelijk ieven. Gas, eleclrici'eit, tramverkeer zijn ten slotte steenkool, zelfs de le vering van duinwater komt op kolen- verbruik neer en daarom is het niet te verwonderen, dat er heel zuinigjes aan gesjiroeid zal worden. De heer Van de Kamp had wel geen ongelijk, teen hij opmerkte, d3t sproeien een maatregel van hygiëne is (omdat in rondvliegend stof allerlei gevaren kunnen schuilen) maar al is sproeien wel een aangename verfrissching, een stofbindend middel is het zeker niet; de waterwagen heeft niet lang de drukbezochte straten verlaten, of het stof waait weer lustig rond. Chloorcalciuni, dat nu gebruikt wordt, heeft korten tijd nadat het ge strooid is, zeker iets vettig-onaange- weams, maar houdt het «tof veel lan ger vast en daarom is het toch maór In hoofdzaak te doen. Een tweede geruststellende mede- dee'ing is, dat er levensmiddelen in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Ook hieraan verbond dc burgemees ter een wenk, om er zuinig mee te wezen, daar zorgeloosheid, altijd af te kc-uren, in dezen tijd misdadig zou zijn. De wenk is zonder twijfel nuttig, maar ik vertrouw, dat ze overbodig wezen zal. Stijgende werkloosheid doet ieder de waarde der voedings middelen wel heel duidelijk beseffen en tevens inzien, dat de verdeeling waar het steun aangaat, noodzakelijk moet worden gecentraliseerd. liet is geen denkbeeldig gevaar, dat nu ieder de handen jeuken om te werken voor het algemeen belang, te veel personen van goeden wil zich zul'en gaan bewegen op hetzelfde terrein. De heer Nagtzaam beval aan, spoed ie maken met het request der aftl. Haarlem van den Bond van Neder- 'andsche onderwijzers tot invoering van schoolvoedïng, maar terecht, m. i. meenden de heeren Andreae en Mo- doo, dat het Steuncomité, 't welk de zorg op zich neemt voor de ouders, tevens belast moet worden met die voor de kinderen, 't Spreekt van zelf, «lat het Comité daarbij met de erva ring en voorlichting van de onder wijzers gaarne zijn voordeel zal doen. Met toejuiching werd een derde op merking van den burgemeester ont- FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van EFF1E ADELAIDE ROWLANDS. 50) Dat is een afdoende reden, zei Eiuberson niet een droevig lachje, terwijl hij. zijn twee handen op de tafel rustend ter ondersteuning, ei hi slaagde op te staan ik zou natuur lijk kunnen volhouden, dat het mijn rcchi is, mijn vonnis uit haar eigen mond te vernemen; maar eerlijk ge zegd. heb ik niet de kracht om iets meer aan te hcoren nu. Ik voel mij doodop uitgeput! Zeg haar, dal ik haar besluit, aanneem. Er blijft me «Heen maar oyer, kolonel, om u le danken voor uw vriendelijkheid, en u tt'Icn van mijn vermoeiende tegen woordigheid te ontheffen. Dc twee roode vlekken waren nog floods op zijn gelaat cn zijn oogen glinsterden koortsachtig; hij wankel de heen en weer, terwijl hij sprak, en zijn zwakte was zoo duidelijk zicht baar, dat Bovan snel naar voren stap te en zijn hand door den arm van tijn vriend Het glijden vangen, namelijk zijn woord van hulde en dank aan burgers en mili tairen voor hun ordelijk gedrag. liet was dc heer Poppe die hem daartoe de gelegenheid gaf door zijn opmer king over ktc.ne ongeregeldheden, die hier of daar zijn voorgekomen. Ja, onze samenleving is niet volmaakt we hebben waarlijk In deze dagen alle gelegenheid om het op te merken, maar de algemeene geest, de openbare stemming, is bij uitstek geneigd tot handhaving van orde. Dat is een goed cn een verklaarbaar verschijnsel Af standen, die wij tusschen elkaar zien of meenen te zien, krimpen in, het is of wij meer, schouder aan schouder, naast elkaar staan en die gewaarwording geeft een gevoel van eenheid, waaruit van zelf de stem ming voortvloeit, die wij orde p'e- gen te noemen. Daartoe werkt de gemeente-admi nistratie zelf mede door het vlug af rekenen van leveranties. Terwijl er tal van slechte betalers zijn, om goe de reden, maar ook zonder reden, daar ze wel geld hebben, maar dat tot nog kwader dagen voor zichzelf bewaren, geeft de gemeente het voor beeld van vlot baar schulden te vol doen. Jammer maar, dat zij nu zelf nieu we schuld moet aangaan, in een zoo ongunstigen tijd als deze. Terwijl an ders een leening voor een gemeente als Haarlem vlot genomen wordt en instellingen als de Rijks-postspaar bank, daarin haar gelden beleggen, ziet men nu geen kans een paar miHioen tot redelijke rente, bijvoor beeld 41.2 percent, te plaatsen. Set rentetype van dezen tijd is daarvoor veel te hoog. Als men alles van te voren geweten had. ja dan zou de raad van den heer Sehreuders in de Raadszitting van 6 Januari, om toch niet telkens kasgeld tijdelijk op te nemen, maar liever een definitieve leening aan te gaan, stellig opge volgd zijn. Maar wie kon deze plot selinge uitbarsting voorzien! Niet dc wethouder, die zeker wel zoo lang ge wacht heeft op hoop, dat er nog een half procentje voor de gemeente uit te Lalen en de leening voor 4 procent te sluiten zou zijn. Eigenaardig is het wel, dat de Raad, besluitende tot deze tijdelijke leening, geen zekerheid had, dat de Nederlandsche Bank daartoe mee werken zou. Wel heeft de agent te Haarlem dat in uitzicht geste'd, maar de definitieve be slissing van de Nederlandsche Bank kon pas gegeven worden nadat het Raadsbesluit genomen was. Waar uit blijkt, -dut er autoriteiten zijn boven de hoofdstad van Noord-Hol land en dot een centrale Bankinstel ling, vooral in tijden van crisis, voor een groot gedeelte de toestanden be heerscht. Hoe onbeduidend toch komen ons naast dit geweldig feit van den we reldoorlog, waarvan onze gedachten vervuld zijn, allerlei andere zaken voor die in normale dagen onze be langstelling wel kunnen opwekken. Hoe vreemd staan we tegenover me thodiek in het handwerkonderwijs en lioe ver ligt een quaestic over rooi lijnen van ons af. Toch ontbrak, daar het leven nu eenmaal niet uit enkel schaduw kan bestaan, de note ffaie, I het vrooljjke oogenb'ik, ook in deze Raadsvergadering niet, al kan het wezen, dat het aan vele Raadsleden iu den algemeenen indruk van ernst, onopgemerkt is voorbijgegaan. Ik bedoel de herbenoeming voor een jaar van de kookleerares bij het gasbedrijf. Haar taak was en is nog de menschen vertrouwd te maken met koken op gas, met andere woor den: een nieuw débouclié te openen voor het gas, dat voor kracht en ver lichting langzamerhand een geducli- teit mededinger had gevonden in de electriciteit. Uitbreiding van gasverbruik dus! En de voorzitter, wien een humoris- Leun op mij, Dick, zei hij ang stig, je bent overspannen. Hij had deze poging nooit moeten wagen, had Londen niet moeten verlaten, ver volgde hij, den anderen man aan sprekend, wiens ge'aut een uitdruk king van groote belangstelling droeg, in zijn tegen woordigen zwakken toe stand met de nog niet genezen wonde. Natuurlijk niet! stemde ander haastig toemaar wij zullen hem veiplegen. Jo moet er niet aan denken je oude vrienden te verlaten, Dick, omdat een onnoozel meisje zich een gril in het hoofd heeft gehaald. Zij zal er wel overheen komen, want zij heeft je lief, mijn jongen, daar ben ik zeker van. Ja, zij heeft je lief! herhaalde Edward Bovan met trillende sten) indien jij evenals ik, op haar liadt gelet, toen jij je verhaal zooeven deedt indien je hadt gezien, hoe medelijden en liefde om den voorrang streden in haar lief gebat dan zou je nooit twijfelen. Behandel haar juist alsof er niets gebeurd was, Dick, en wacht op uit leggingen, totdat je sterker bent; dat is mijn raad! merkte de oude heer vriendelijk op. Zij zal er wel weer van terugkomen, vrees niet De jonge Emberson glimbchle flauwtjes bij de goed-bedoe'de pogin gen van zijn vrienden om hem uit zijn_ ne rslachtigheid op te wekken. Voor hem was het feil alleen, dat Enid zijn hart zulk een slag kon toebrengen op het oogenhlik, waarop zij geweten moest hebben, dat hij het minst in stam was het te dragon, een overtui gend bewijshij zei tot zichzelf dat haar liefde door dc een of andere ge heimzinnige reden plotseling gestor ven wasgestorven, om nooit weer geboren te worden! U vraagt mij iets. dat boven mijn kracht gaat, kolonel, mompelde hij zwak, met Enid onder hetzelfde dak te zijn, haar dagelijks te zien, en toch te weten, dat alles tusschen ons uit is is meer dan ik zou kunnen ver dragen. Maar wat zijn jo plannen dan, mijn jongen? Waar ga je nu heen? Tot nu toe heb ik nog geen plan nen gemaakt, en waar ik naar toe ga, hij drukte zijn hand met een ver moeide beweging op zijn oogen. wei, er zijn hotels te kust en tc- keur in Londen ieder van hen zal goed ge noeg voor mij zijn. Daar wil ik nog een woordje in meepraten, oude jongen, viel Bcvan hem in de redezoo'ang ik er ben, zul je niet in een hotel gaan! Indien ie de gastvrijheid van je vrienden hier niet kunt of niet wilt aannemen, zal ik je rechtstreeks mee naar mijn huis voeren. Mijn moeder zal verrukt zijn. 6:s zij jé ziet wij zullen je weer geheel de oude maken. Dat is een goed denkbeeld, mijn heer Bcvan! riep kolonel Anerlcy op een toon van merkbare verlichting; dat zal dit kleine misverstand tijd geven, te verdwijnen, evenals 't Dick zijn gezondheid zul doen herwinnen en zijn plannen voor de toekomst maken. Begrijp ik goed, Ted, dat jo voor stelt in ij naar het huis van mevrouw Bcvan lo brengen? vroeg D.ck, ter wijl een eigenaardige uitdrukking op zijn gelaat kwam. Naar mijn moeders huis ja; waarom niet? Waarom niet, inderdaad I her haalde Rxhard Emberson somber toen lachte hij, en het geluid van de zen lach klonk den twee mannen, die het hoorden, droeviger in de ooien, dan tranen gedaan zouden hebben. HOOFDSTUK XX Een vrouw in hetspel. Wel, moedertje, u wordt lede ren dag jonger en mooier! Edward Bevan greep zijn moeder orn haur middel en kuste haar met jongensachtige onstuimigheid. Zij bloosde als een jong meisje. Wat. ga je mij vleien, Ted? zei zij lachend, dat is bepaald een nieu wigheid! Ik bemerkte nooit, dat j® erop lette, hoe ik er uitzag. Ik zag u nooit zoo mooi als te genwoordig! Ik spot niet, moeder; toen ik een maand geleden met dien armen Dick hier aankwam, zag u er onrustbarend slecht uit. Ik maakte mij werkelijk ongerust over u; maar nu wel, u zoudt aan de helft van de meisjes, die ik ken, een voorgift Kunnen geven, en zc dan toch nog kunnen verslaan op dat punt' Dat komt, doordat ik mij nu niet langer verveel door tc- groote een zaamheid ik kan nu aan jou den ken, en en aan Dick. lie moet zeggen, dat u een moei lijken tijd met dien armen kerel heeft doorgemaakt Ik vreesde, dut het te veel voor u zou zijn. Hij is nu wel over het ergste heen, nietwaar, moe der? Jaór. Simpson zegt, dat de koorts voorbij is; alles, wat we nu moeten doen, iê, moeilijkheden voor hem te verbergen eu hem zijn krach ten doen herwinnen. Dat lijkt erg gemakkelijk, merk te de jonge Bevan op; maar ik ben er niet erg zeker van, dat het zoo eenvoudig is als het schijnt. Hoe moeten wij moeilijkheden voor hem vei borgen houden, wanneer hij in nerlijk altijd tobt en kniest, oindat Enid hun verloving verbroken heeft? Hij noemt haar naam tegen woordig nooit meer, onderbrak me vrouw Bevan hem snel. Toen hij ïj'de noemde hij hem genoog, nietwaar? merkte haar zoon droog op; hij was altijd op zijn lip pen; en a's hij er iu niet over spreekt, is deze stilte, volgens mijn nieeiiing, welsprekender dan woor den. Dcnise Bevan fronste haar wenk brauwen en beet zich op de lippen, maar gaf geen anlvvud. Zii wist maar al te go< d dat haar zoon zon der o'verdr: .Hg had gesproken. Klonk de toon van Dick s stem, toer. hij in zijn ijlende koortsen onophou delijk om haar gehate mededingster riep. haar nog niet in de ooren nu llefkoozend. dan weer verwijtend soms ook smeckcnd, maar steeds vol hartstochtelijke 'iefde? En toen dat voorbij was, toen de zieke man zicli zijn omgeving weer bewust werd, wondde toen de blik in zijn oogen, wanneer hij uren lang 6til lag, zijn gelaat naar der. wand keerend. ai| zii tot hem «prak, haar niet dikwijl» tot diep in het hart? En loch. niette genstaande dit had het geluk alleen dat zij het wezen, dat zi.' liefhad, kot verplegen, weer kleur o,> haar wan gen en licht in haar oogen gebracht dit had haar zoo doen veranderen dal het zelfs dc opmerkzaamheid va haar zoon getrokken had. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5