De Europeesche Oorlog. Liefdedroom TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1914 Leuven vloog. Een der soldaten ver telde ons, dat men van Leuven vit morgens. te vier uur tevergeefs op denzelfden vlieger geschoten had. Wat heoft men met dat terugi rek ken der Belgen voor. Men zegt dat de Koning zijne schoon» steden voor ver nieling wil behoeden en de Duitschers rustig zal laten doortrekken om in Antwerpen hen af te wachten. Op den terugweg werd onze aan dacht nog getrokken door een klein aantal soldaten in Winsel gelegen, doch hun aantal was te gering om te kunnen aannemen, dat men aeze in het vuur zal brengen. Gerpischloos vloog het handige kleine karretje van een Engelsch col lega over den weg, terug naar Brus sel. Ik schaamde mij. zoo ruw als 't zijn weg xoclit terug naar Brussel, dwars langs die zich met moeite voortbewegende massa's vluchtelin gen. Toen bracht de Engelschman de goede stemming or weer even in door een Leuvenscben schipper op den weg aan te klampen, hem in zijn wagentje te nemen en zoo goed en kwaad als t ging een gesprek to voeren mei den man wiens kloeding den Brit zoo zeer imponeerde. Het bleek dat de schipper door het kanongebulder en het voorbijtrekken dor vluchtelingen bevreesd geworden zijn schuit in den steak had gelaten en hal3 over kop naar Brussel w as gevlucht. Hot verbaal van den schipper kom' zeer getrouw overeen met hetgeen wij zelf zagen en hoorden, zoodat de le zer omtrent de feiten voor Leuven voorgevallen, volkomen zekerheid kan hebben. Wij zetten den schipper aan het Noorderstation te Brussel af, welke stad wij Woensdagavond von den ter. prooi aan groote opwinding. M. S. V. D. De Daltschers ntmsn bezit iai Brussel. 08 Belgen trekken terng op de stelling Antwerpen. De Franschen schrijden voort ln de Vogezen. Möhlhansen wordt door hen bezet. Van de andere oorlogsvelden. De strijd ter zee. Dit offiGieele documenten blijkt, bnlten den strijd te dat Dnltsehland bereid was Frankrijk wanneer Engeland neutraal bleet en Frankrijk's neutraliteit waarborgde. D« Duitschers in België. HET BELGISCHE LEGER 11EEFI' ZICH OP 1>E VESTING ANTWER PEN TERUGGETROKKEN. De staf van het Belgische leger maakt bekend ,,IIet veldleger heeft gedurende vijf tien dagen van weerstand aan de Duitsche machten geheel zijn rol ver vuld, in de eerste phase van don Europecschen oorlog, dank zij bet heroïsme van het Luiksche garnizoen. Do Boiulgenooten zijn nog niet geheel samenw<j kend, maar binnen eenige dagen zal dit wel het geval zijn. De legerstaf heeft Brusso! met kunnen dekken, daar de vijand oprukt met overgroote macht. De Belgen hebben aan deze Duitsche legermacht overi gens groote verliezen toegebracht en zij houden zich bereid, gesteund op de Autwerpschö vesting, den aanval bij do eerste gelegenheid te beginnen." Een Engelsch persbureau maakt bekend De terugtocht der Belgische troe pen werd"sedert eenige dagen ver wacht en w as noodzakelijk geworden ten gevolge van den strategischen toestand. Twee Belgische regimenten, die te Luik roods roemrijk hadden gestre den, hebben in de voorposten twee uur lang een tienvoudige macht tegen gehouden en den vijand belangrijke verliezen toegebracht. Zelf leden zij ©citeer ook z.vare verliezen. De terug tocht begon onder leiding van den commandant Gilson, wien een viur later de neus verbrijzeld werd door een kogel. De Belgische Ministerraad, te Ant werpen vergaderd, heeft het volgende officieel communiqué uitgegeven ..18 Augustus werd het Belgisch le ger in een positie, die gedurende ver schillende dagen heldhaftig en met succes verdedigd werd, plotseling aangevallen door een voel grootere Duksclie macht. Na een moorddadig gevecht werd besloten, den generaion staf over te brengen oerst naar Mechelen, dun naar Antwerpen. Het veldleger zal zich terugtrokken bin nen do vesting Antwerpen, het mid delpunt der nationale verdediging. Deze schikkingen, ovoreonkomstig het traditioneel verdedigingsplan opge maakt smds 1859, laten België toe het leger to bewaren, dat, ofschoon het geleden heeft door talrijke roemrijke gevechten, voortgaan kan met voor de vrijwaring der onafhankelijkheid een afdoende hulp te vcrleenen uan de legers der waarborgende mogend heden. Aanzienlijke machten verze keren trouwens de verdediging der stelling van Namen, dio den overtocht over de Maas beheerscht. Ovortuigd van de gerechtigheid van deze zaak, sterk door de instemming van het algemeen geweten, zal Belgie voortgaan door vadcrlaudsche een heid van allen, te strijden voor het recht en de verdediging van de onaf hankelijkheid van zijn grondgebied.' Brussel door de Duitschers bezet. Woensdag leverde de burgerwacht te Brussel de geweren in bij het ge meentebestuur en werden de opge worpen barricaden verwijderd. Don derdagochtend te elf uur werd de stad door den burgemeester aan de Duitschers overgegeven. Het is nog niet bekend, hoeveel Duitschers er in Brussel zijn, doch uaar vermoed wordt is hun aantal niet groot Donderdagmorgen onr elf uur kwa men de eerst» Duitsche troepen cava lerie bij d» Leuvenschc Poort de stad binnen. Burgemeester Max was de Duitsche troepen tegemoet gegaan en het was oen pijnlijk oogenblik voor hem, toen bij do aankomst do witte vlag om hoog werd gehouden, ten teeken dat de bescherming van do stad gevraagd werd. Toen de Duitsche troepen waren genaderd, trad een command ee rend officier naar voren, die zich ©enigen tijd met den burgemeester op v rlandelijke w ijze onderhield. D e officier gaf den burge meester de absolute ver zekering, dat de stad geen leed zou geschieden, indien de inwoners zich kalm zouden gedra gen en niet tot vijandelijkheden zou den overgaan. *s Morgens had burgemeester Max reeds do volgende proclamatie gepu bliceerd: Medeburgers, Ondanks den lieMhaftigen tegen stand van onze troepen, geholpen door do verbonden legers, is het te vreezen, dat <lu vijand in Brussel zal binnentreden. Indien deze mogelijk heid werkelijkheid zou worden, hoop ik, op do karmte en koelbloedigheid van de bevolking te kunnen rekenen. Dat men zich wacht» voor alle op winding. voor allo paniek. De ge meentelijk© autoriteiten zuilen hunne posieu niet verlaten. Zij zul'ën dood gaan hunne functies te bekleedeu met die sterkte, die gij van hen in zoo ernstige omstandighoden moogt verwachten. Het zal nauwelijks noodig zijn mijne medeburgers te herinneren aan de plichten van alien tegenover het land. De wetten aan den oorlog verbieden den vijand de bevolking er toe te dwingen inlichtingen over het nationale leger en over zijne mid-" delen van verdediging te geven. Do bewoners moeten weten dat zij in hun recht zijn te weigeren, wat dan ook aan den indringer betreffende d'it punt mede te doelen. Deze wei- garing is hun opgelegd in tiet belang van lied vaderland. Dat niemand van u aanneme als gids aan dc-n vijand zijne diensten te verleeneiL Dat ieder zich hoede tegen spion nen en vreemd» o genten, die zouden trachten inlichtingen in t» winnen- of manifestaties in zekeren zin l» erwekken. De vijand kan w ettelijk geen aan val doen, noch op liet leven vau de burgers, noch op het particulier eigendom, noch tegen do godsdien stige of philosofische overtuiging noch tegen de vrije uitoefening van den eeredienst. Dat ieder mi-dmuik door don ïudnu- ger gemaakt mij diroct worde mode- gedcaliL Zoo king ik in loven en ia vrijheid zal zijn, zal ik met al mijn krachten de rechten en d» waardigheden van mijne medeburgers beschermen. Lk verzoek den inwoners mijn taak t» verlichten, door zich te onthouden van aile daden van vijandelijkheid, ran alle gebruik run wapenen, van a'.le tusschenkomst in gevechten of ontmoetingen. Modeburgers, wat er gebeüre, hoort naai' de stem van uw burgemeester en behoudt het vartrouwen in hem. hij aal liet niet verraden. Leve het vrije en onafhankelijke Beigiè, leve Brussel. AHULL MAX. Toon deze proclamatie werd aan geplakt, venhorten zich honderden er voor. Zij konden zich met begrij pen, dal hun stad binnen enkele uren in handen vau de vijanden zou zijn. De stemming was eene \un berus ting. In de laatste dagen was de op gewondenheid reeds erg gedaald. Aan de beide stations verdrongen zich duizenden om nog intijds te kun nen vluchten, doch de aandrang van het publiek was zoo sterk, dat de groote deuren van de stations moes ten worden gesloten. Desniettegen staande kan een groot aantal men schen mot da treinen naar Gent, Edinghen enz. meekomen. OORLOGSCORRESPONDENTEN'. Ecu correspondent van de Tele graaf seilit uit België: De vrees voor al wat vreemdeling is, is gebleven. Gelijk bekend, zijn thans ullo v reemde dagbladcorrespon denten uitgewezen en is de pas, waarop ous beroep staat aangegeven, voor den drager liet allergevaarlijk ste stuk. Want op 'hot bureel van den staf is Donderdag zonder omwegen verklaard, dat de buitenlandsch» journalist, die Donderdagavond nog op Belgisch grondgebied zou worden aangetroffen, tegen den muur zou worden geplaatst. NOG .MEER VLUCHTELINGEN. Donderdagmorgen waren het weer vluchtelingen uit liet naburige dorpje Cuune on het verder af gelegen stadje Tongeren, die bij honderden Maas tricht binnen kwamen. Vrouwen uit Tongeren verzekerden den „Handels blad -correspondent, onder tranen, dat men 14 dagen lang beleefd en riendelijk voor do Duitschers ge veest was, alles voor hen gedani had cn opeens Woensdagavond be- '•crdcii ze, dat er van den toren ge schoten was en begonnen zij zelf >c schieten. Ze moe-sten allen weg er. de soldaten liepen met de bajonetten ooruil, achter ben aan, terwijl zo rel twee uur moesten raarehecre.i, allen met de handen in dc hoogte, tot bij de Nederlandsche grens. Ongeveer 700 vluchtelingen li, hh«-n oro 12 uur op de groot» .speelplaats van de Rijkskweekschool te Maas tricht hun maal gedaan met he?r! jk» tomaten soep met vleesch er in en brood. In minder dan een half uur tijds waren allen verzadigd, dank zij ng van al do dames en heeren, die belangeloos humt» medewerking (rleencu. Tweehonderd vluchtelingen zullen rtrekken naar Heer, waar ze in het klooster Op veld onder dak gebracht worden. EPISODES VAN DEN' STRIJD. De Belgische bladen declen een paar treffende cpbodes mee uit de 1 enste dagen van den etrdd aar. de Mauslinie Toen de tegenstand te Luik lang ge- oog geduurd had en de concentratie au hel Belgische veldleger voltooid ras, trok de derde divisie uit de stel ling Luik terug. Voorde dekking van die beweging was o.a. een sterke ca- valerie-afdeeHng aangewezen. Daar dit regiment een uiterst gevaarlijke stelling moc-st innemen en zichzelf be schouwde als eer vcr'oren post, be sloot de kolonel de standaard te ver branden. Het was een oogenblik van diepe ontroering al die mannen, gereed den dood in te gaan, afscheid riemend van dit symbool, dat zij nie, in 's vijonds handen wilden laten val 'en bij iiun laatste rit Een ander cavalerie-rc-giment staat eigens opgesteld, gereed ten can val te rijden. Plotseling komt ten ruiter aanren nen bij ziiu nadering herkent men de blauwe en roode uitmonstering. Het is een Pransch dragonder, d< eerste soldaat van de verbonden troe pen, dien het regiment te zien krijgt. En spontaan juicben de Belgische rui ters den Franschen wapenbroeder toe. Dc dragonder galoppeert tiaar den kolonel en overhandigt hem een bericht. Terwijl de officier leest, stijgt de Franschinan af en stelt zich zwijgend op naast zijn paard. Dar >tijgt ÓOk de Belgische kolonel af, stapt op den dragonder toe en drukt hem met warmte do liand het vol gend oogenblik worden de gelederen verbroken en de ruitere verdringeD zich om het voorbeeld van hun chef te volgen. Dc „Nieuwe Guzot" schrijft De koningin en haar kinderen zijn binnen onze muren. Zij zijn welkom m de Schelde stad. Antwerpen kan in vredestijd wel e i os gedacht hebben aan de gevaren in zijn positie als laatste bolwerk der .Belgische onafhankelijkheid Op het oogenblik nu het gevaar er werkelijk ie, nu denkt liet maar al leen meer aan de eer, die aan liet ge- vuur verbonden is De Koning staat aan het hoofd van de troepen en deelt, ais de eerste sol daat de beste, in al de verschi ikkin gen en de ontberingen van het oor logsveld. Hij vertrouwt aan Antwer pen thans het liefste toe wat hij be zit zijn vrouw, die door onze gewon de soldaten ais een hei'ige wordt ver eerd en zijn kinderen, Z. M. kan ge rust zijn: Zij zijn veilig in ons mid den. Heel Antwerpen betrekt de wacht rondom lic-n, het paleis op de Meir, zooals het er nu staat met zijn ra men gloeiend van licht, is als hel hart van Antwerpen geworden, waar in al liet bloed der Scheldestad warm en bruisend te zanten stroomt. Het gevaar :- er, maar de nood nog niet. Nog in verre met. Maar, moest ooit de nood aan den man komen ook de hóógste nood dan zu'len. met hun geëerbiedigde vorstin in hun midden, de Antwerpenaren tot den laatsten man en de lautste vrouw zich het vertrouwen van de natie waardig toonen. DE KONINGIN BEZOEKT DE GEKWETSTEN De „Nieuwe Gazet" brengt een be schrijving van een bezoek der Belgi sche koningin, voor haar vertrek naar Antwerpen gebracht aan de te Brussel aangekomen gewonden. Koningin Elisabeth was zeer bleek en had klaarblijkelijk geweend. Zij onderhield zich met de gewonden en sprak hen troost en moed in. Zij vroeg ook aan a'len of zij ge trouwd waren of niet en informeerde Verdachte Hollandschs Jongens ln Engeland. ■>i' Haarlemmer, tijdelijk in Enge- and, schrijft ons 17 Aug. 1914. Zelfs tot de afgelegen3te uithoeken van Europa, als de schier onbewoon bare berg-oorden in de Wye-Valley- buurt is de „oorlogstoestand" doorge drongen Niet alleen staat op de poMkantoor- ruiljes de „Lutest War News" te lezen in die dorpjes, die groot ge noeg zijn voor een postkantoortje niet alleen wordt de oproeping van .•njwilligers afgekondigd op plakka ten, beginnende met „Your King Country noed you en eindigende met „God save tiie King I" niet al leen bespreken in de „Vülage-Inn" de farmers slechts den oorlog.... maar deze abnormale oorlogstoestand uit ziet vooral in 't gevaar, gelegen in vreemde kloeren of een vreemde taal. anneer go er niet van top tot teen uitziet ais een Engelschman, wan neer ge niet volmaakt Engelsch spreekt met een vloeiend Engelsch steent, dan zijt ge al verdacht, zelf* iu de onbeduidendste plaat sje-, waar voor de Duitschers hun neus zouden ophalen. Hier droomde ik in de verste verte niet van, toen ik met m'n broertje op ten dag een lange wandeling maakte naar het meest nabijzijnuo dorp Cnepstow. Ik wilde een anderen wee terug, en op den hoek van de straat gekomen, zei ik tegen ra'n broer: „ik geloof, dat we rechtsaf moeten wacht, ik zal een bobby vragen." En nauw waren we 't hoekje om, of daai stond warempel een „bobby" vlak vóór ons, en ik vroeg hem in het En gelsch; hoe de weg naar Tin tern liep. Maar. o wee de man had ons Iiol- landsch hooren spreken en wist na tuurlijk niet, of het Hollandsch, Por- tugcesch of wel Duitsch was. Haha dacht ie, ik heb beet en het hem onbekende „Schillerhemd", dat ik aan had, hielp mij in zijn oogen verdacht uiaken.... en wel ja.... daar begon de rei ks van impertinente vragen, die men elk verdacht individu naar het hoofd slingert.... „Welke nationali teit Alvast goen Engelschman, dus doorvragen.... „Hoe kom je hier?' Vacantiereisje. „Hm! Wanneer gekomen?" lk had de stommiteit, te zeggen Augustus, maar verbeterde terstond in Juli.... Nog diverse netelige vragen, maar toen ik op de vraag „Waar gebo ren zonder aarzelen „London" ant woordde cn daarna een groot woord gebruikte, dat mij toevallig te binnen schoot en dat hij zelfs niet kende, was ik vrijwel binnen eu mijn broer moest onder 't mos. liet bleek hem 'echter spoedig, dat wij niks voor hem w aren, en beleefd besloot hij z'n vluchtig on derzoek met een „You know, we have to be very careful now-a-davs you can go now".... Wij konden ons lachen haast niet Inhouden. O. die achterdochtige oor logstijd Wij Duitsche spionnen I Interessant! Avontuurlijk!.... Maar niettegenstaande den goeden afloop waren wij niet al te zeer op ons ge mak, toen wij den ernst er van be seften, en wij besloten, op den terug weg uitsluitend Engelsch te praten en het Schillerhemd veiliglioidshulve op te bergen. Ook weet ik zeker, dut ik nooit meer „Puppchen" zingen zal, doch „God save the King", vooral als ik binnen hot bereik van een politie agent ben. PAUL DE GRUYTER. De inneming van Leuven (Van. onzen bijzondoreu corres pondent). Dwars tegen de monscBfinma.-sa's m zochten w ij onzen weg naar het bl aarde, welhaast verlaten Leuven. Een vreemd» tocht! Terwijl op ieder gelaat vau man of vrouw die men op den weg tusschen Brussel eu Leuven ontmoetfe te lezen lag somber- beid en angst, ja angst vooral en ie dereen en alles koers zette naar Brus sel, zochten wij" hardnekkig onzen weg juist in de richting van da stad thans door een ieder ontvloden als waren pest en hongersnood de veste binnengedrongen, de stad w aarin xuen zoovele jaren in vree en vriendschap genijverd had. in wilden haast ontvluchtten de be woners, de arrnsten en de allerrijk sten thans hun stad. De vreemde sliert van allerlei slag menschen doch allen Belgen eindigde op het plein voor het station waar duizenden Leu venaars zich voor den trein verdrom FEUILLETON Geautoriseerde vertaling naar het Eagelsch, van EPF IE ADELAIDE ROWLANDS. 51 j Ilet is waar, dat de hoop hier ook gedeeltelijk verantwoordelijk voor fcas: dc hoop, die haar in net oor bad gefluisterd, dat haar toewijding beloond zou worden dat Dick ten slotte toch weer tot haar zou terug- kcereu. Het noodlot was haar vrien delijk geweest, zeide zij tot zichzelf, door hem ziek en hulpeloos aU een kind aan haar zorgen over te leve ren, en zij wist best, hoe zij zich dat ten nutte zou kunnen uiak n. L' houdt erg veel van Dick, niet waar, moeder? Denise Bevau wierp een snellen, verschrikten b'ik op het gelaat van haai zoon, toen deze vraag haar bij baar gedachten overviel; het leek haar zoo vreemd toevallig toe. Maar zij zag dadelijk, dat er geen verbor gen bedoeling in zijn woorden was geweest, dal hij tot nu toe nog geen vermoeden van haar geheim had. Ja, dat weet je wel, zei zij zacht, ♦erwijl zij zich afdraaide, om den gen Van kaartjesverkoop was geen sprake, men stapte maar in zoolang er ruimte overbleef in personen- e:i goederenwagens of klom, toen ook deze tot berstens toe gevuld waren, langs de latten met vrouw en kinderen d» beestenwagens in. Nergens was qen Belgisch soldaat t» zien of viel er een man van de burgerwacht te bekennen. De heer Lefèvre, een dor notabelen, wien wij om inlichtingen verzochten vertelde: „Wij weiden reeds t» vier uur in den morgen gewekt door angstwek kend schieten en de meeste bewoners spoedden zich an ook het bed uit, schoten in de kleeren en liepen de straat op. Wel weinig hoopvol was de aanblik van onze stad. Een groot aantal soldaten van de meest uiteenloopende regimenten lie pen dikwerf bemodde'rd en bebloed door de straten of hadden zich op de keien te ruste gelegd. Zij erkenden, dat zij de hel van het slagveld in ont- zettenden angst ontvlucht waren, s Nachts was in de buurt om Cump- tich een slag geleverd waarbij de Bel gen voor de overmacht der Duitschors hadden moeten vluchten. Aan tegenstand viel waarlijk niet te denken. Juist, toen de mannen in dof fe onverschilligheid ons dit vertelden, kwamen eenige lanciers luid schreeu wend het marktplein opgcloopen, nun kameraden beduidend naar het slag veld terug te gaan of zich althans weder onder hun banier te scharen. Of de lanciers die zoo plots een be vlieging van dapperheid kregen... na den slag wel heel goed wisten waar die regimenten nu eigenlijk wel te vinden waren, betwijfelen wij sterk. Tot overmaat van ramp kwamen steeds meer soldaten vertellen dat de Duitschers steeds meer oprukten. Toen liet de burgemeester bekend ma ken door aanplakking, dat de staf van Leuven naar elders was getrokken ■lat de garde civique haar wapenen had in te leveren. Dit werd nog aan gevuld door de waarschuwing tegen den Duitschor geen daden van geweld to plegen. Merkwaardigerwijs was de oorlogs- tnestand juist op hiel oogenblik dat de ware oorlog zoo dicht bij was, dat «Ie vijand zich op sleet.ts enkel» kilome ters van de stad bevond, feitelijk ge ëindigd. Mocht men de laatst» dagen niet meer zonder permis hot markt plein over, thans waren alle hekken van den Dam genomen. De wachters aan de poorten waren verdwenen, 't leek als iu vredestijd. Toch steeg de onrust bij do minuut niettegenstaande of misschien juist omdat 'i.et kanongebulder te half ne gen geëindigd was en men daaruit begreep, dat de Belgen waren terug geslagen. In de Namensche straat ver kondigden niet luider stemme eenige goede raadgevers in den nood, oat voorzichtigheidshalve hot rood geel zwart moest worden binnengehaald en inderdaad verdwenen als bij too- verslag de vlaggen van de daken en de cocardes van de kleederen der 1-euvenaars. Zoo zit de schrik voor de Duitsche flambouw in 'liet Belgen land er in. Doch het kan niet anders, want massa's vluchtelingen uit de verbran de dorpen Ae'rschot, Tienen en Cor- beekloo, die den avond te voren uit hunne huizen waren gejaagd, vuldon thans den Sleenenvveg tusscben Leu ven en Brssel. Waarom naar een kleurrijke be schrijving t© pogen in deze droeve tijden. I-aat ik mijn verslag schrijven ge lijk een deurwaarder de goederen uit een faillieten boedel noteert, want dat is de moraal van hetgeen in Belgie gebeurt. Ik heb kinderen gezien half of bijna inderhaast in het geheel niet gekleed, zij strompelden met bebloed© voetjes langs den steenon weg, rij mochten zicb nog gelukkig acliten d» st-umperds want zij waren met hunnen vader en hunne moeder, eu er was een man, die niet wist welke richting hij gaan zou om zijne kleinen te zoe ken, welke hij in het duister van den nacht in het gedrang was kwijt ge raakt. Er was eeue vrouw, die ik bij het Bassin van Leuven krankzinnig heb zien worden, omdat twee barer kinderen onvindbaar waren. Deze vrouw was van Tirlemont ge komen, het dorpje dal ganscb ver woest is. Verdwaasd keek zij naar ee.ne Duitsche vliegmachine dia over bios, die over haar wangen vloog, te verbergen. Welnu, dan móeten wij samen dit geheim oplossen. Welle geheim? vroeg zij scherp, terwijl zij haar wenkbrauwen op trok. Nu, natuurlijk de oorzaak van Enid Anerley's eigenaardig gedrag Is het geheimzinnig, wanneer een vrouw van gedachten verandert? lk dacht, dat het een tamelijk dik wijls voorkomende gebeurtenis is. Niet bij een meisje als Enid Anerley. Ik weet, dat zij in jouw oogen volmaakt is, Ted; misschien wie weet? is de bewondering weder- keerig, en vandaar haar verandering van gedachten. Moeder! riep Edward Be van scherp, zulke dingen moogt u niet zeggen! Ik ben niet dwaas en gek genoeg, om die te gelooven. We'ke vrouw zou ook maar aan mij denken, wanneer Dick erbij was; maar het feit alleen, dat ik luister naar zulke verhalen, schijnt mij reeds een onop rechtheid toe tegenover de twee men- schen, van wie ik het meest houd op de wereld. Bij deze woorden vlamde de jalou- zie van mevrouw Bevan hoog op. Het was wel eigeuaardig. dat het haar niet beleedigde, dat 'l'ed den jongen Eraberson onder de menschen, die hem bot liefst waren, rangschikte maar dat hij Enid daar ook toe re kende was onduldbaar, onverdraag lijk! Do twee menschen, van wie je het meest houdt! herhaalde zij, met bijtend verwijt. Wat is toch de ver wonderlijke betoovering van dit meis je, dat je nog maar een paar weken kent, en dat nu reeds de macht heeft, je moeder uit je hart te ver- stooten? De jonge man zag haar in stomme verbazing aan. Ik dacht heelemaal niet aan u. moeder, toen ik dat zei, antwoordde hij eenvoudig. Een moeder staat apart; zij is de belichaming van al les, wat het best eu hot edelst in een vrouw is; zij staat, om zoo te zeggen, op een voetstuk. Vindt zij het daar niet soms ta melijk vervelend en alleen? vroeg zij, beschaamd over haar plotselinge drift, en beproevend er inet een grap je overheen te Ioopen. Tot antwoord boog hij zich voor over en kuste haar. Lach mij uit, als u wilt, zcide hij goed-gehumeurd. Ik kan zeggen, dat ik hot niet mooi uitdruktehet is niet iets, waar men dikwijls over spreekt, maar u weet. dat het de zui- re waarheid is! Natuurlijk zijn er beklagenswaardige schepsels, die zich in hun moeder teleurgesteld zie::, ver volgde hij peinzend Ik heb a'tiid me delijden met menschen, die zulk een gemis in hun leven hebben het is vreeselijk voor een man om het le ven te moeten beginnen met een neer gehaald ideaal. Denise hoog onwillekeurig het hoofd. De woorden van haar zoon maakten haar beschaamd, want zij erkend» maar al te wel, hoe ver zij beneden zijn ideaal van vrouwelijk heid stond. Niets is zoo vernederend voor een mensch, als het ontvuugeu vau een onverdieud compliment; voor een oogenblik zag de moeder zichzelf, zooals Ted haar zou zien indien hij ailes wist en zij huiverde. Toch had dit denkbeeld niet de macht, haar van gedachten te doen veranderen. Wij zijn vau de oorspronkelijke vraag op zijwegen afgedwaald, moe dertje. merkte hij lachend op. Laten we tot ons uitgangspunt terugkeerer.; met andere woorden, laten wij er eens over praten, hoe wij het best Dick's geluk kunnen bevorderen een punt, waarover u, zooals ik wel weet, even gretig spreekt, als ik. Ja, ons doel is hetzelfde, ant woordde mevrouw Bevan snelmaar er is anders een groot verschil tus schen onze inzichten; bijvoorbeeld: ik vind, dat het heel verstandig van juffrouw Anerley was ,orn haar ver loving te verbreken, ofschoon ik moet bekennen, dat de manier en het oogenblik, waarop zij het deed, een beetje harteloos lijken. Maar, moederlief! begon Ted op verwijtenden toon. Val mij niet in de rede, alsje blieft! riep zijn moeder uit met een gebiedend handgebaar, sta mij toe te beëindigen wat ik te zeggen heb. lk weusch nu eens voor al te verklaren, hoe ik erover denk. Ik me- dat deze twee menschen volkomen ongeschikt voor elkaar zijn; ik ben er vau over tuigd, dat i\; nooit sauien gelukkig zouden zijn, er. ik houd het voor veel beter, dat zij deze feiten nu zouden ontdekken, dan later. Om deze rede nen en om andere, die ook gegrond zijn, weiger ik bftSlifit je te helpen iu je pogingen om ze weer tol elkander te brengen. Indien je naar mijn raad luistert, zul je je er niet in mengen, Ted. Laat de zaken hun nutuurlijken loop nemen. Ik twijfel er niet aan, of je beide vrienden zullen metter tijd vergoeding vinden in andere be trekkingen. Ik sprak even geleden niet ;u ernst, toen ik vermoedde, dat een liefde voor jou juffrouw Anerley beïnvloed had. want ik weet heel goed hoe oprecht je tegenover Dick bent, en dat je, hoeveel je ook van het meisje hield, het nooit door een woord of een blik zoudt verraden, terwijl zij met hem verloofd was. Maar nu is zij vrijje hebt evengoed het recht haar te winnen al» eenige andere man. Verbaasd over de onstuimigheid en de snelheid: waarmee mevrouw Bevan deze woorden sprak, zag haar zoon haar een oogenblik in stomme verwondering aan. Toen zeide hij met een lachje: U heeft nog niet heelemaal ge elndigd, moeder u heeft vergeten to vertellen, waar de arme Dick ver goeding zal vinden, wanneer ik er met zijn meisje vandoor ga. Wie is ir uw oogen de ware persoon oin heori te troosten? Zij bloosde en zeide onrustig met zuchle stciu De tijd zal het leeren! O, ik zou het niet aan den tijó overlaten 1 antwoordde hij tamelijk sarcastisch, wanneer u de toekomst van anderen voor hen regelt, is'teer fout iets onbeeindigd te laten u moe' de hoekjes afronden, en alles netjes er behoorlijk maken Met al den ver schuidigden eerbied voor u, moeder vervolgde hij, voor den eersten kee: een toon vau ongeduld in zijn sten leggend, maar u praat nu grooter onzin. Om mee te beginnen, hoe kun u zoo zeker zeggen, dat juffrouv Anerley geheel ongeschikt ie voo: Dick, terwijl u haar zelfs nooit ge zien heeft? Ik oordeel naar wat ik van jo- en je v riend hoor. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5