De Europeesche Oorlog. Ilaawo oevesbien aan de Franseb-Dultscüe grenzen. Er wordt gestreden met afwisselend sueces. Bijzonderheden over den toestand in België. V/at er in Leuven verwoest ls. De geveGbten op 't Oostelijk oorlogslorroin. De Dnllsehers dringen de Russen terug en maken 70.000 gevangenen. &SSTK8 °d/\on«a'l'r£ta »S "to Helgoland TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 SEPTEMBER T914 nabetrachting van den (SemeBnteraad. Wij hebben er nog geen overwicht van, hoe allerlei dingen anders zullen moeien gaan of totaal achterwege blijven, als gevolg van uen Euiopee- schen oorlog, maar af en toe komt ons daar iets van ouder de oogen. Verandering in do plaatselijke in komstenbelasting zullen we bijvoor beeld niet krijgen „we zullen maar niet op do afdelingsverslagen ant woorden", hebben B. en W. doen we ten en inderdaad, deze tijd zou wel zoo slecht mogelijk geschikt wezen om het systeem van de vérdeeling der algemeene lasten te veranderen. Er komt meer verandering, oniwerp-begrooting, die vóór begin Augustus al klaar lag, past natuurlijk piet meer op de financieeie toestan den, die nu nog maar een maand iate>. - worden ingeluid. De ge meentekas is al te hulp moeten komen on wie weet, wat er nog verder baar zal worden gevergd. B. en zullen dus niet het ontwerp indienen, «lat zij al klaar hadden, maar een ander, waarbij bezuinigingen zullen wórden ingevoerd. l)c gebruikelijke termijn zal worden overschreden, geen mensch, dio zich daar warm over maakt. Maar wel. zal men ij aanleiding hebben, om gespannen te wachten, of er ook het eene of dere subsidie wordt geschrapt, v wanneer er werkelijk bezuinigd 11 worden, zal menige „vast" geworden post komen te vallen. 13. en W. zullen evenwel ook de be zuiniging niet overdrijven. Wat ons du overkomt is wel ernstig, maai tijdelijk en het zou geen goede tac tiek wezen, om menige nuttige zaak onmogelijk tc maken door haar de onmisbare ruggesteun van het ge meentelijk subsidie af te nemen. Waarom de heer Nagtzaam, ir dezen tijd, nog een poging deed on: de scaoolvoeding aangenomen te krij gen, is mij een raadsel. Er is maar één indruk, waaronder wij allen ver boeren de oorlog, met zijn nasleep, althans voor ons land, van economi sche ellende. In zoo'n tijd heeft een gemeenteraad geen lust, nieuwe, be ginselen grondig te behandelen, maar schuift die, om zoo te zeggen, wreve lig van zich af. Nooit was er minder kans op invoering van kindervoeding op school, dan in dezen tijd. Ook hierom, dat het Steuncomité goed werk doet en er geen reden zou ge weest zijn, ecu deel van zijn werk aan een andere organisatie te geven. Heel sterk was het Letoog van den heer Nagtzaam ook niet hierom, dat wan neer de Vereeniging voor Kindervoe ding maar vier keer in de week haar deuren openzette, daaruit niet vol gen moet. dat de gemeente de zaak zelf ter hand moet nemen, maar sub sidie verleenen kan. Veel merkwaardiger dan deze dis cussie is, dat zoowaar de quaestie an de ambulante hoofden weer ter sprake gekomen is en dat een ambu lant hoofd geschapen is voor een school, die er tot dusverre geen bezat, liet was de heer Saeijs, dte nadat hij jaren lang veel lessen heeft gegeven in de herhalingsschool, waarvan hij hoofd is, nu minder les zal geven en ambulant hoofd worden om op den gang van het onderwijs beter toe zicht te kunnen uitoefenen, De oppositie, die tegen het voorstel gevoerd werd, was voor den heer Saeijs bijzonder vleiend zoowel de beer Nagtzaam als de heer Kleijnen- berg wilden namelijk zijn uitstekende lessen voor de school behouden; de heer Kleijnenberg voegde er de ietwat komieke bijzonderheid bij, dat er vijf plaatsvervangende hoofden onder de leerkrachten zijn en vroeg, of die nu nog eens extra gecontroleerd moeten worden. De 'wethouder van onderwijs tracht te de oppositie tevreden te stellen door de mededceling, dat de heer Saeijs veel te enthousiast is, om een voorstel te doen, dat niet in 't belang der school wezen zou. Dit zij grif toegegeven, want de herhalingsschool, de eenige, die in Haarlem is kunnen blijven bestaan, is zijn'trots en glo rie. Terecht. Maar waarom hetnoodig is, zooals de wethouder het uitdrukte, „dat hij met zijn bekwaamheden de zwakke krachten in dc school gaat steunen", is mij niet heel duidelijk geworden. Enfin, met 19 tegen 13 stemmen verwierp do Raad liet voor stel van den heer Nagtzaam, om het hoofd niet ambulant te maken en zijn lessen te laten geven als vanouds, waarna al do voorgedragenen, die tot dusver telken jare werden be noemd, voor vast aan do school wer den verbondendus ook do „zwak ke krachten", liet was niet bijster klaar, maar er is geen reden om ons er over ongerust to maken, want de heer Saeijs is wel zoo, om als liet eens minder goed ging dan hij zioh voorstelt,, zijn gewaardeerde lessen weer to gaan geven als van ouds. En do termijn voor den schouw burgbouvv is verlengd van twee to vijf Jaar. „Het hoeft de beteekenis", zei do voorzitter, „dat inen de zaken nog eens zal aanzien. Misschien duurt de oorlog zoo lang, en wordt de toe stand zóó ernstig, dat het tooneel- leven niet meer opbloeit." Is dit, zou ik willen vragen, niet wat al to som ber geredeneerd Zeker, de tijden zijn moeilijk en hoe lang de crisis duren zal, met andore woorden hoe iang de toestanden nog zullen verergeren, weet nog niemard. Maar evenals geen berg zóó hoog, is of hij hoeft een top, zoodat mon naar het dal terug kan keeren, evengoed moet er aan ellende een einde komen, omdat die boven het toppunt niet kan uit ga&n. Het is zelfs opwekkend om te bedenken, dat me nig klimmer of toestand niet tot dat hoogtepunt brengt, maar reeds vroeger naar omlaag, naar het vriendelijk dal, terugkeert. Naar mijn vaste overtuiging zal de economische ellende veel eerder nog dan de militaire den vrede ge bieden en, hoeveel er dan ook voor lang of onherstelbaar bedorven zal zijn, aan een achteruitgang, zoo groot dat de kunst niet meer zou kunnen opbloeien, geloof ik niet. Dat zou anti- mensehelijk zijn en kan de mensch - heid, we zien het, voor korten tijd tot verdwazing geraken, het duurt niet lang, of alles snakt naar rust en •ede, naar vriendschap en kunst en naar zooveel, wat het leven verfraait, terug. Na den oorlog van 187071 is een periode van grooten bloei ontstaan, zoowel in de landen, die zoo zwaar onder dien oorlog hebben geleden, als aangrenzende rijken, waar men alleen toeschouwer was geweest. En al is het conflict nu veel uitge breider, de dorst van den mensch naar een weinig geluk, voor zich en zijn medomenschen, is in die 40 jaar niet verminderd, veeleer, zou ik zeg gen, toegenomen. Maar op dit oogenblik zou een nieuwe schouwburg zeker te onpas komen daarom stond de Raad hel uitstel toe, nadat de heer Bregonje had geopperd, of de schenker de som niet voor een overdekte bad- en zweminrichting wilde bestemmen, een wenscli, dien ik in de dagen van de vermaarde campagne tegen den nieuwen schouwburg, dunkt me, al valeer vernomen heb. Ik behoef er nauwelijks aan te her inneren, dat het de dag was, waarop wethouders moeten worden gekozen en vaste commission benoemd. Het een en het ander verliep uiterst re gelmatig, de hoeren De Breuk en Modoo werden als wethouders her kozen en namen de benoeming aan, en zelfs in de rij der vaste commissiën kwam niet de minste Verandering, uitgezonderd d^t de heer Van Sty- rum in het bestuur van de Bank Leening vervangen werd door den heer Andreae. Waarom juist in deze Commissie ieder op zijn beurt moet aftreden der herkiesbaar to zijn (terwijl In de overige commission iemand tot in het eindelooze kan worden herbenoemd); weet ik waarlijk niet, maai- ik ver moed, dat de wetgever het aldus ge regeld heeft uit medelijden met de leden der Commissie zelf, want het toezicht o-p de Bank van Leening moet een van de saaiste functies zen, die men zich voorstellen kan. Hierbij laat ik liet, omdat de lezer in dit blad toch al minstens een half dozijn raadsverslagen zal vinden, wat óók niet bepaald boeiend is. J. C. P. De opmarsch der Duitschers naar Parijs. Voor de DuitscJiers ge'dt de vraag: «.boe 't 6nelst naar Parijs te komen?" Steeds duidelijker teekent zich het Duitsche veldtochtsplan in Frankrijk af Met de Duitsche legermacht, die door Belgie drong, wordt een zeer eii.iUü beweging gemaakt in zuidelijke richting, klaarblijkelijk om de Fran sche troepen, die in Lotharingen, bij dc Vogezen door de Duitsche legers worden vastgehouden, af te snijden ver. hun terugiochtsweg naar Parijs. Vandaar de krachtige pogingen der Duitsche legers in Noord-Frankrijk, hui de Fransche en Engelsche troe penmacht in Zuidelijke richting te drijven; pogingen, die volgens be lichter. van den Duitschen genera len (haf (Dinsdag door ons onder Tele grammen opgenomen) in zekere mate zijn geslaagd. Zullen de Franscben en Engelschen nog meer wijken? Veel waars zit er ln de opmerking van t Engelsche weekblad „The Na tion" dat schreef „De Duitschers zijn even krachtig els de Franschen overtuigd van de rechtvaardigheid van hun zaak en thans hebben zij de reusachtige drijf kracht van behaalde overwinningen achter zich. \Vij moeten er ons niet over verbazen,, indien wij hooren van den val van forten als Rijsel en Mau- bc-uge. die thans door den reusach- tigen stroom van invallers zijn geïso leerd. Het is waarschijnlijk, dat de verbondenen over een dag of wat zul len worden teruggedreven op hun tweede verdedigingslinie (La Fère— Lpon—IteinusChalons). Op den voor grond stellende, dat het leger der ver bondenen niet gedemoraliseerd raakt, "»ch, voor hen de verdediging gelei delijk gemakkelijker, naarmate hun legerkorpsen. erbindingslijnen korter worden, ter- vijl die der invallers daarentegen langer worden." DE STRIJD AAN DE FRANSCH- DUITSCHE GRENZEN. Dinsdag heeft de Fransche regee ring het volgende bericht gepubli ceerd „Wij rukken langzaam op in do streek Vogeze u-Lotharingen, waar sedert twee dagen een ware belege ringsslag wordt geleverd. Wij hebben den Duitschen kroon prins verslagen in do buurt van Spin- court en Longuyon, maar in de buurt van Neufchaleau (dep. Vogezen) en Paliseul gedeeltelijke nederlagen ge leden, die ons noodzaakten terug te trekken op de Maas. Een algemeen gevecht is op het oogenblik aan den gang Lusschen de Maas en Rethel. Onze legers hebben feitelijk nergens ernstig geleden. Het moreel van do troepen is uitstekend, de geleden ver liezen zijn aangevuld." Do Fransche legatie te Antwerpen publiceerde een bericht van gelijke strekking, maar aangevuld met en kele bijzonderheden. In dit bericht leert men In do Vogezen en Lotharingen avanceeren onze troepen langzaam aan, dank. zij plaatselijke successen. In de streek Toul Verdun beeft geen belangrijke operatie plaats gehad. Het algemeen gevecht in de zóne tusschen de Maas en Rethel heeft nog niet lot een definitief resultaat ge leid. In het gebied St. Quentin, Vervins, I-Iam, Pronne, waar wij bij afwisse ling do zege behaalden en geslagen werden, is sedert drie dagen oen veld slag aan den gang. Onze linkervleugel 's daar slaags met de beste Duitsche Samengevat ls de toestand aldus Op onzen rechtervleugel trekt do vij and terug, aan liet centrum duurt de algemeens slag voort, aan den lin kervleugel ir.oest de Engelsch-Fran- sche strijdmacht wijken, zij hoeft echter nergens ernstig geleden. .waalf armen, van Jan Metsyes schil derijen „De Marteldood van den Hei- 'igcu Erasmus" én „Avondmaal" van Dirk Bouts, een „Heillgen-FamiUe" an Quinten Metseys, een „Kruisaf- doening" van Rogier van der Wey- den, een prachtige gothische koor- tabernakel van 1450 van Mathias de Layens II el stadhuis is eveneens verwoest, ..ede een der bouwkunstige juweelen aii België, insgelijks door Mathias de Layens gebouwd. Het bevatte schilderijen van Otto Venïus, Crayer, Mierevelt, Van Orley, Coxyen. De rchieven van de universiteit dagtee- kenden uit 1426, sinds de 6tichting der hoogeschool door Philips den Goede." Hier is tegenspraak. Volgens 't een bericht is 't stadhuis gespaard, vol- üfl "1 andere is 't verwoest. Een ander Handelsblad-correspon dent meldt nog: Te Leuven heb ik halt gehouden om te zien wat er van dio stad was overgebleven, nadat ik haar in den nacht van Donderdag op Vrijdag zoo lelsch had zien branden. Er is niets au overgebleven. Wel is er nog een groot deel van de stad blijven staan, maar het centrum, het oude histori sche Leuven, is afgebrand en totaal verwoest. De puinhoopen liggen over ,le straten en Leder oogenblik storten do muren der verbrande huizen neer. De kathedraal en al dn universiteits gebouwen, inclusief de wereld-beroem de bibliotheek, zijn definitief ver woest. Hot Stadhuis staat nog, maar is inwendig totaal v e rb r a n d. D.e N. R. Ct. correspondent meldt ook dat :t stadhuis geheel gespaard is gebleven. HET BOMBARDEMENT VAN MECHELEN. Maandagmorgen deden zich zoo schrijft het „Handelsblad van Ant werpen" allerhevigste kanonscho ten hooren, vergezeld van helsch ge rucht, slagen zóó hevig, dat de gan- sche omtrek daverde. Elkeen vluchtte opnieuw in de kelders, terwijl de lucht weergalmde van liet gedruisch. De vernielingen duurden tot 11/2 uur. Toen waagden wij bevend te gaan zien, wat er gebeurd was. De kerk van Onze Lieve Vrouwe over de Dijle is zoodanig met bommen door boord, dat de groote benedenramen uitgerukt en tot ver in den omtrek weggeslingerd zijn. Stukken arduinen drempels, zware steeneu, lagen op het kerkhof zoo dik verspreid, dat de doortocht onmogelijk was. In de zijkapel bevond-zich de „Mira- kuleuzo Vischvangst" van Rubens. Dit schilderij is onherroepelijk ver loren met eenige andere kunstwerken van minder belang. Het huis van een dokier was van onder tot boven vernield, overal zijn gebouwen en woningen verwoest. UIT LUIK. In Luik is thans alles rustig, zoo wordt aan het „Handelsblad" geschre ven. Er worden Verschillende soorten levensmiddelen uit Nederland naar Luik gevoerd, de verbinding per trein en boot is hersteld. Zooais men weet, werd aan de pro vincie Luik een oorlogsschatting op gelegd van 50.000.000 franken, te be talen in vvekelijksche termijnen van tien millioen 1 Edoch, het vlot niet erg met de betaling. De eerste termijn schijnt betaald te zijn, doch in Brus sel heeft de Luiksche burgemeester op zijn aanvrage bij bankiers enz. nul op het request gekregen. De Duitschers hebben verder in de Ban que Nationale te Luik niet, zoo- als eerst is gemeld, elf, doch slechts G 1/2 millioen franken gevonden. Ver der hebben de particuliere bankiers de helft van het nog in hun bezit zijn de bankpapier en goud ter beschik king van het gemeentebestuur ge steld, doch dat de Duitschers voor- loopig meer dan 10.000.000 franken zullen krijgen, komt ons zeer on waarschijnlijk voor. Daar ze alle automobielen in Luik gerequireerd en gekocht hebben tegen een bon van 30IX' franken per auto, zou de gemeen te deze schuldbekentenissen kunnen inruilen tegen stedelijke, waartegen de betreffende eigenaren waarschijn lijk geen bezwaar zullen maken, in tegendeel 1 Maar allicht zal men in Luik het antwoord herhalen, dooi den burgemeester van Brussel den Duitschers gegeven en zeggen, dat men geen geld meer heeft. UIT BRUSSEL. De correspondent van „De Tijd" meldt ,.lii Brussel begint het volk rumoe- In België. lig te worden, daar er gebrek aan le vensmiddelen is. Mitrailleuses zijn in Leuven na die verwoesting allo buurten Opgesteld, daar de Duit schers vast van plan zijn bij het In de pers lezen we nog vele bij zonderheden over Leuven. Hier volgt een bloemlezing: „De Tijd" ,.De aanblik der stad is verschrik kelijk. Het grootste deel is uitge brand en wel de meest voorname buurten. Enkele straten van minder aanzien zijn echter nog geheel onbe schadigd. De stad is overigens totaal ver'aton, terwijl tientallen cadavers van paarden een ontzaglijken stank verspreiden. De kathedraal is verbrand, evenals twee gebouwen der hoogeschool, waaronder de bibliotheek. Hel stad huis is geheel onbeschadigd en de mi litaire autoriteiten dragen ook zorg, dat het nog steeds brandende vuur dit gebouw niet aantast. Het aantal dooden uit.de bevolking wordt tusschen 70 en 80 geschat." 't „Algemeen Handelsblad" „Een officiee'e mcdedeeling beves tigende de verwoesting van Leuven en dc uitbranding van de midden- stad. meldt dat rf.ede verwoest zijn de schatten van de universiteit-biblio theek en de Sl. Pieterskerk. Deze laatste was een der schoonste oude bouwwerken van Belgié en is nu ge heel ln puin. Dc kerk was in kruisvorm gebouwd, met zij-kapellen, en dagteekende van 1425 tot 1597. Zij bevatte o.a. een prachtigen ijzeren kroonluchter minste verzet de stad ook te vernie len. De Ho'landsche families vluchten. Zoo juist kwam de Hollandsche ge zant uil Brussel to Maastricht met zijn familie aan." BESCHULDIGINGEN ONTKEND. De Belgische legatie to 's-Graven- hagü deelt mede In antwoord op mcdedeeling en uit Duitsche bron, verklaart do Belgische regeering nogmaals, dat bet niet waar is, dat uitdelingen van wapens of schietvoorraad aan de burgerlijke be volking van Belgie hebben plaats ge- had. Van den beginne af aan heeft, de regeering integendeel door middel van proclamaties eii alle andere mid delen de inwoners gewaarschuwd, dat do verdediging van het land uit sluitend moest overgelaten worden aan de gewapende macht. Daarenboven zijn sedert de eerste dagen van Augustus de wapens aan alle burgers, zoowel in do steden als op het platteland, afgenomen. Die wapens, mcerendoels jachtwapens, zijn nlle gemerkt geworden met den nnam van hun eigenaur en in de steden achter slot gesteld. To Namen en to Leuven o. a. heeft men derge lijke gemerkte en gerangschikte wa pens gevonden, Men heeft daaruit zeer ten onrechte afgeleid, dat die wapens de namen droegen van hen, voor wie ze bestemd waren en niet die hunner eigenaren. De regeering teekent nogmaals met verontwaardiging verzet aan tegen de beschuldigingen van misdrijven, die o. a. te Leuven, door Belgische vrou wen zouden zijn begaan. DE BELGISCHE MISSIE. De Belgische missie, die oj> weg is naar Amerika om te protesteeren tegen bet optreden van Duitschland, heef; een bezoek gebracht aan den Koning van Engeland om dezen te bedanken voor hetgeen Groot-Brit tan nic voor België heeft' gedaan. TREURIGE TOESTANDEN IN BELGIë. Een correspondent van 't ,,A)g. Handelsblad meldtNog altijd wa ren de Duitschers met bun artillerie bezig Mechelen onder vuur te nemen. De stad is echter zoo goed als uitge storven Geen inwoners meer. a'len hebben de vlucht genomen. Overal waar ik fietste, kwam ik nog vluchte lingen tegen. De stroom schijnt voor- Ic.opig niet op te houden. Het is in- 'droevig deze mooie streek te passee- ren, klagelijk vooral, den toestand te zien, waarin sommige boerderijen zijn achtergelaten. Loeiend 'oopen hier en daar de koeien door de wei de. Hebben de beesten honger? Moe ten zij gemolken worden? Ik weet het niet. Op het'hek van een boerderij zag ik geschreven„Ge rneugt hier vrij melken", dat was, geloof ik, nog niet een van de domsten. Ik zag juist hoe een gehee'e familie vluchtelingen daarvan gebruik maakte. De man ge bruikte zijn pet als melkemmer. De vrcuw deed dienst als melkmeid en allen deden zich te goed aan de war me melk. Zelfs kwamen er eenige piotten de naam, waarmee de Bel gen meer a's uitdrukking van harte lijkheid dan* als spotternij hun solda ten betitelen mee van de lekkernij smullen. .Die opschriften op de huizen zijn ov._r het algemeen tragisch. „Ik zij in Antwerpen bij mijn broer" leest ge hier. Een eindje verder: „A's ge wat van mijn kinders hoort, stuurt, ze dan maar." Zoo gaat het voort. Een ieder leest de opschriften en voldoet aan de verzoeken wanneer hij kan. Trouwens niet a'leen op de deuren vindt ge ze. De kranten hebben een afzonderlijke rubriek geopend- van verloren en gevonden menschen. Uil het „Handelsblad van Antwerpen" slechts een drietal staaltjes. Monsieur Staes, chauffeur, vierde compagnie enz. verlangt nieuws te weten w en kinderen, vader en een volgende: „vluchtelingen Dies't wordt verzocht inlichtingen Coletta Laenen te bezorgen bij den pastoor te Bron hem". Een derde: „Mevr. Van Aerschott, wordt ver zocht zich naar haar man te begeven (volgt adres)". Van dergelijke ver zoeken staan de kranten vol en de deuren lat-gs den weg getuigen e. van, hoe ontzettend de toestand is. EEN BELEG VAN ANTWERPEN? Uit AnLwerpeche bron verneemt een onzer oorlogscorrespondenten, dat do Duitschers aanstalten maken voor een beleg of bombardement vai Antwerpen. DE VERSTERKINGEN VOOR 'T ENGELSCIIE LEGER. De Engelsche partijleiders van d verschillende partijen hebben dan ook besloten krachtig mede te werken om de 500.000 man bijeen te brengen, die lord Kitchener zeide noodig te hebben. Doch zelfs als deze man schappen, waarvan de werving thans met grooten aandrang wordt aanbe volen, zouden zijn aangeworven, kunnen zij nog niet naar de Europee sche slagvelden worden gezonden. Zij zullen moeten worden geoefend en gelraindzij zullen moeten leeren marcheeren en schieten, zij zullen moeten worden opgeleid voor het sol- dalenwerk. Het is mogelijk, dat die half mil lioen Engelsche soldaten later, als de beslissing zal moeten worden toege bracht eenig nuttig effect teweeg brengen, voor het oogenblik muet daarmede nog geen rekening worden gehouden. WAAROM DUITSCHLAND 'T ON ZIJDIGHEIDSVERDRAG VAN BELGlü NIET OPZEGDE. Dc Berlijnsche oorlójjfiisroniekschrij ver van 't Handelsblad schrijft o.a.: „Men zou kunnen vragen, waarom Duitschland het verdrag van 1843, dat gesloten werd toen uien nog niet daclit aan de mogelijkheid van een ooi'og tegen drie fronten, niet opzei, zoodra de regcering de overtuiging kreeg, dat zij dit verdrag door de vcr- iiderde omstandigheden(hel zeer Düitsohiand, Oostenrijk- Rusland. DE DUITSCHE OVERWINNING. De groote ge; jera Ie stuf van Duitsch-' land meldt: „Volgens de Jator ont- angen berichten van het hoofdkv. o r- Ier is het aantal gevangenen in den slag bij GilgcnburgOrtelsburg nog groot,er dan tot dusver bekend was; bet bedraagt (geen 00.000 maai 70.ÖX) man, onder wie 300 officieren. Het geheele Russische artillerie materiaal werd vernietigd OOSTENR LJ K—P. IJSLAND. De oorlogccornsspondent van hef „Frenidenblatt" meldde Maandag. „Vandaag is het de zesde dag van den grooten slag, onze troepen strij den niet bewonderenswaardig uithou dingsvermogen De berichten uit de gev.eelitdlinie luiden voor ons ge re geld gunstig. Terugkeerende gewon den gewagen van den heldenmoed onzer soldaten. De stemming in bet hoofdkwartiei is goed". DE RUSSEN IN GALlCIë. Volgens berichten uit Petersburg naderen de Russisch© troepen Lem- berg, de hoofdstad van Galicië, van twee kanten, het noorden cn het zui den. Brzuchowiza, dat ze reeds bezet zouden hebben, ligt 20 minuten slie ren van (Lamberg, dat als vrij sterke, 't zij ©enigszins verouderde, vesting hun opmarsch echter goruimen rijd zal kunnen ophouden. Krakau is een veel moderner ves ting. waaraan de Russische troepen trouwen®, na de overwinning der Oostenrijkers bij Krasrnk, vooreerst nog wel niet zullen toekomen. Da sterkste vesting in Galicië ls Przeiuysl, in liet midden des lands, dat zich op een beleg van maanden heeft voorbereid. DE RUSSISCHE INFANTERIE. Mm een opstel van den oorlog» correspondent van de ,.Neue Fre.e Pres.se" ontleenen wij het volgende: Russische infanterist bezit nog steeds zijn van ouds beroemde taaiheid. Onze tnijders treffen den met de girootste moeite teruggedron gen vijand na 'n korten opmarsch we der aan in nieuwe verschansingen en het spel begint van voren af aan. Do Franschnan trekt tintelend van strijdlust te velde en valt verwoed aan; wordt hij echter verslagen, don trekt hij zich mismoedig terug en houdt zich vcarioopig buiten gevecht. De Russische soldaat gaat zonder op gewondenheid den vijand tegemoet en neemt alles kalm op als een be schikking. Zege noch nederlaag ma ken hem overmoedig, een tegenslag stoort zijn gemoedsiust niet, hij is gewoon te dulden en zoo duldt hij ook in den oorlog Langzaam, maar onverdroten werpt hij zijn verschan singen op, verdedigt ze, laat zich er uit verdrijven en bouwt een eind ver der weder nieuwe; iederen voetbreed gronds moeten wij hem met ons bloed alkoopen". Uit Düitsohiand. Duilschland heeft gratie aan d> serteurs toegezegd. BESCHULDIGINGEN TEGEN DE FANSCHEN. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: Uit Elzas wordt bericht, dat Fran sche patrouilles herhaaldelijk Duit sche Elzassers, o.w. leden van het Roode Kruis, als gijzelaars naar Frankrijk meenemen. Bij den terug tocht uil Mühlhausen bedreigden de Franschen den burgemeester, dat zij bij hun terugkeer voor eiken doodge schoten Franse liman, twee Duitsche beambten zouden fusilleeren. Duitsche overheid is veront waardigd over deze inbreuken op liet volkenrecht. De openbare mea ning eischt gebiedend do scherpste róp, esaillemaatregelen. EEN VLIEGONGELUK. Op het vliegveld bij Johannisthal zijn Zondag twee Duitsche militaire vliegers, Post en Silberhorn van het vrijwillige corps, doodgevallen. Zij waren bezig een voor het front be stemd vliegtuig te beproeven. Van do zae. NOG EENS 'T ZEEGEVECHT BIJ HELGOLAND. Do „Maneh. Guaxd." ontving na dere bijzonderheden omtrent liet zee gevecht, dat bij Helgoland heelt plaats gehad. Daaraan is het vol gende ontleend: Verleden Donderdag of Vrijdag voer een torpedojager-flotille van Harwich af, zonder bekende bestem ming. Het is later gebleken, dat de ze booten diie de® nachts de haven •lieten do opdracht luidden ge- een onder snol optrekken tegen de Franschen) kregen deel 1te onmogelijk kón respecteeren. Hierop neming tegen een deel onmogelijk kón respecteerëu. ad dit antwoord gegeven zoodra de Duitsche regeering dit deed, zou in Frankrijk volkomen op de hoogte zijn van de plannen van den Duitschen genoralen staf, zou men begrijpen, dat de bedoeling was door een opmarsch in België Frankrijk aan tutu'ijk niet verraden." vloot, v was. ii waarvan een aantal kleine kruisers zich herhaaldelijk c»p ut Noordzee waagden. isehemerinc", voordat do damp was opgetrokken, kwamen Engelsche schepen nabij de plaats ar de Duitschers onder bescher- BEMIDDELEND OPTREDEN VAN NEDERLAND. Naar cte Nieuwe Crt. verneemt is de gunstige beslissing voor bet Bol- giscne plaatsje Bree (waar gendar mes een Duitsch militair wielrijder hadden doodgeschoten, 't geen leidde tot gevangenneming van den burge meester en den deken), te danken aan de bemiddeling van onzen minis ter van buitenlandsche zaken, jhr. Loudon. Tot hem heeft baron Fallon, de Belgische' gezant alhier, zich gewend om zijn bemoeiing ten behoove van <len bungeincftiter te verzoeken en minister Loudon heeft daarop de for meel e belofte verkregen, dut dezen geen leed van do zijde der Duitsche troepen meer zou geschieden en dat Bree gespaard zou blijven. wachtten. Omtrent den aanval vernam men reeds, dat de forten zich onmiddellijk mei hun zware geschut in den strijd mengden. Enkele der Engelsche booten kwa men vrij dicht bij de Duitsche vlooi aanvankelijk zónder opgemerkt u worden. Zij lokten den ijand nieei naar volle zee. waar weldra Duitsclu kruisers aan het gevecht kwamei deelnemen. Een der deelnemers aan het go vecht Vö telde: ..Hot was een helset spektakel; het lijkt mij nog een won der, dat er van de vele op ons gerich te schoten zoo weinigen di>el troffen Do Duitschers schoten dan ook t( hoog, en dn n ecste schade berokken den ons de granaten van liet kustge schut". In dien tijd snelden de Engelsch. kruisers te hulp, terwijl de klein torpedojagers den vijand fel blevei boitokieiii

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5