He Toestsnd in Haarlem Gedurende liet heetst van hef ge- recht waagden zich twee dier kleine scheepjes tusschon twee Duitsche kruivM 3. Zij maakten gebruik van de aarzeling dier kruisers, die blijkbaar vi er-éden elkander te treffen, om hun groot© schade too to brengen. Vier andere torpedojagers hadden, een Duitscheai kruiser bijna lot zin ken --.bracht, teen een groöter schip het den „coup do grace" toebracht. Ken lingelsche kruiser werd niet minder dan 11 maal get r of en, doch de vier schoor-teenen en de Marconii- inrichting bleven intact; een projec tiel drong dicht boven de waterlijn in den scheepswand, en ging dóór de pantserplaten, dwars door het schip, vlak kings een paar matrozen die juust uit hun kribben kwamen, liet was toen kwart over vieren m den morgen. Jlet zinken van de „Mainz' was het begin van he>t einde voor de Duit* sellers, het schip stond in lichterlaaie toen tiet begon te zinkon... even stak de boeg hoog boven het water uit, en toen verdween het groote schip en el onder water. IN ANGST. Ken Noorsch© stoomboot geraakte danig in de knel, toen zij zich tor hoogte van Helgoland bevond op het oogenblik, dat de Engelscho on Duit- jche oorlogsschepen slaags raakten. Zij was op weg naar Bromev'havan. en bevond zldh op een gegeven mo ment tusschen de steeds vurende ka nonnen. Do bemanning dacht niet anders, of Jiaar laatste uur had ge- klagen. De toestond werd buitenge woon ernstig, toen de achtersteven van liet schip werd stukgeschoten. Op vele plaatsten waren gaten in de romp en de pijp was vernield. Zelfs de vlaggostok was stukgeschoten en verscheidens leden van de beman ning waren gewond. Nadat het gevecht een uur had ge duurd, trokken de Duitsche schepen, zich terug en de Engolsche schelm staakten weldra de vervolging, liet Noorsch© schip toonde zijn vlag en werd doorgelaten, waarop het naar Christian-send stoomde. Uit Engeland. EEN OVEREENKOMST IN ZAKE HOME RULE? In liet Lagerhuis heeft minister Asquith, toen hij de verdaging van net Huls tot 3 September voorstelde, daarbij do hoop uitgesproken, dat het mogelijk zou blijken door onderhan deling tot een schikking in zake home rule te komen, zonder nieuwen strijd uit te lokken. Verspreid nieuws. EX-KONING MANUEL'S OPROEP TOT DE PORTUGEEZEN. Uit Lissabon wordt aan do West ra. Gaz. geseind, dat in het blad „Restau racao" een brief is opgenomen van den ex-koning Manuel aan den roya- listischen leider, kapitein C'ontinho, waarin d-e gewezen vorst de Portu- geezen opwekt in het lege'r der bond- genooten te gaan strijden. ,,lk heb zelt", aldus eindigt het schrijverii, ,,niijn diensten aan don Koning van Engeland aangeboden", DUITSCHE WAREN IN BELGIë GEBOYCOT, Onder 't opschrift „Geen g en a- d el" wekt het „Handelsblad van Antwerpen" het Belgische volk op om xneo to doen aan den economisch en oorlog en het Engelsche voorbeeld te volgen. Er mogen geen zaken moer worden gedaan met Duitsche han delshuizen en de Duitsche filialen te 'Antwerpen mogen niet meer door Belgische zeihazen in stand wo'rden gehouden. Na den oorlog, schrijft het blad, zullen wij onze eigen belangen behartigen en als er voordeelen te be halen zijn in de toekomst, zuilen geen Puitschers daarmede gaan strijken. DE HOUDING VAN TURKIJE. Een diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" is van moa ning, dat Turkije ieder oogenblik aan Griekenland den oorlog kan verkla ren. Het is slechts een kwestie van een paar dagen schrijft hij. De toestand is derhalve zeer ernstig te noemen. Vermoedelijk zal de Turk- sciio re geering nog meer schepen nankoopen, behalve de „Göben" en „Bresl&u". De oorlogszuchtige partij te Konstantinopel, door Enver pasja geleid, heeft het grootste overwicht, cn als do grootvizier bezwaren moe lit maken, zal hij spoedig door een an der vervangen worden. Deze partij' is tot de conclusie gekomen, en zij wordt hierin door DuitschJand ge steund, dat nu het oogenblik is geko men, waarop Turkije een deel van zijn vroeger bezit in Macedonië en op do eilanden kan herwinnen. Duit se ho officiëren helpen te Konstanti nopel mede om leger en vloot in ge reedheid te brengen, en hel Is zeer aannemelijk, dat Griekenland nu ter zee zai aangevallen worden, Turkije rekent op do onderlinge verdeeldheid der Balkonstaten. 1)0 Engelsche regoerlng is zich den ernst der situatie volkomen bewust en heeft Turkije gewaarschuwd en ver klaard, dat dit rijk zlj,n eigen graf zal graven, indien het een vijandelij ke houdin-g mocht aannemen. Allerlei. UIT ALBANIÖ. Hot einde der regeering van den prins von Wied in Albanië is te Wee- non koeltjes opgenomen. Over Alba nia's lot zal na den wereldoorlog wor den beslist, zeggen de Oosten rijksch© bladen. De Rcichspost schrijft, dat ril on het den prins niet kwalijk kan nemen, dat hij zijn tauk niet hoeft kunnen volbrengen. Het ging boven meiischeiijko kracht, zich staande te houden togen de tallooze binnen- en bintenlandiiche geschillen, die het gevoLg waren van de tweespalt onder de mogendheden. DE V0EDSELVER8TRKKKING DOOR HET STEUNCOMITé. Mr. dr. W. P. Vis, de secretaris van do subcommissie voor voe doel verstrekking van het Haarlemsche Steuncomité, he-eft one hot eon-en- ander meegedeeld over hetgeen deze commissie voornemens ia to doen met liet gemeentelijk voorschot van f 50.000, dat door den gemeenteraad 'is toegestaan.. Men meende, dat het goed zon zijn, om in liet groot levensmiddelen te gaan aankoop-en, niet alleen omdat het steuncomité de ondersteuning gedeeltelijk in natura verstrekt, maar ook omdat men zeer goede gronden 'heeft om aan te nemen, diat de groen ten, aardappelen, erwten, boonen en meel dezen winter zeer duur zullen worden. Zoo duur, dat een onder steund gezin, dat f 6 per week krijgt, voor dlie f G maar zeer weinig zou kunnen koopenk Daarom is men nu lvozig met hat aankoop en van die levensmiddelen. Dat moet in groote hoevoedh&den ge schieden. Want de com missie zal de voedséhtorstrekking stellig gedurende twintig weken moeten volhouden. Daarvoor Is veel noodtg, zeide do lieer Vi.--, Dat we te veel zouden aanschaf fen, daarvoor lies laat geen .gevaar. Immers, we kunnen altijd het Bur gerlijk Armbestuur met voedsel hel pen. en ook moet men er op rekenen, dat degenen, die een werkloozemut- keoring krijgen, met hun uitkeering in den duren tijd niet veel zullen kunnen koopen. De commissie heeft reeds aange kocht 30.000 pond lieerenboonen. Die makon we ziel! in. De heer Van Al- phon, heeft de gebouwen van de voormalige bierbrouwerij „I-Iet Schoepje" ter onzer beschikking ge- siteld. Het is een prachtige gelegen heid: een groote ruimte nmt een uit stekende berging voor de vaten met ingemaakte groenten. De Haarlemsche commissie laat in vaten inmaken, dit Is ongeveer de Inelft goedkoopor dan het inmaken in blikken, zo aal 9 dat te Amsterdam gebeurt. Do groenten worden aangekocht door twee commissionnairs. Dan zijn snijtoonen aangekocht en tarwe. Meel was niet meer te krijgen. Gelukkig hebben we een goeden voor raad tarwe kunnen, inslaan. De prijs ie sedert dien reed's 10 procent ge stegen. 't Blijkt daaruit, dat men thans moet inslaan. Voorts zullen nog aan gekocht worden andijvie, wortelen, uien, erwten, boonen, koolrapen, rijst en aardappelen. We rekenen er op, dat we van de- zo voorraden niet voor November be hoeven uit te geven, en dat wo tot in Maart met den voorraad toe moeten kunnen. Over het algemeen ziet xnen de tos- komst te lichtvaardig in. Do com missie 'üs pessimistisch gestemd en meent, dut de genomen maatregelen zeker niet te verat nekkend zullen blij ken, De sub-commissie voor voedselver- strokking Instaat uit de hoeren; A. van Rossum, voorzitter, Mr. dr. W. P. Vis, secretaris, L. Modoo, Jan Genritsa en de deskundige leden J. N. vani der Weiden en J. Heems. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Augus tus 1914-1913. AantaJ behandeldo posten 1620 (v I 1300). Aantal inlagen 336 (v. j. 885). Aantal terugbetalingen 1284 (v. j. 415). Ingelegd f 35400.97 (v. j. f 60827.72). Terugbetaald f 133550.03 1/2 (v. j. f 41187.15 1/2.) Minder ingelogd f 98149.05 1/2 (v. j. meer f 19640.56 1/2). Aantal nieuwe boekjes 18 (v. j. 91) Aantal afbetaalde 27 (v. j. 26). Spaar busjes op 31 Aug. 1914 in om loop 299. Geledigd in Augustus 1914 28 busjes met totaal f 195.06 1/2. Aantal boekjes in bewaring op 31 Aug. 1914 122. Het groote bedrag der terugbeta lingen ia een gevolg van de sterke opvraging in de eerste weck van Au gustus, toen bijna f 100.000 werd te rugbetaald. Sedert is de verhouding tusschen inlagen en terugbetalingen gaande-1 weg gunstiger geworden. (Zie vervolg 1ste Blad). Stadsnieuws Teekenen M. O. Akte Mb. Te Rotterdam slaagde Dinsdag de he.er J. P. van den Berg, van Haar lem, voor de acte M. O. teekenen Mb. Rubriek voor Vragen Oeabonneerdcn liobbeu liet Toorreoht, vragen op verechUlonü gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te tuinden bij de Redactie vau Haarlom'C Dagblad, (Jroote Honlatraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegoven cn soo spoedig mogaiflk. Aan vrngeu, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden vrordt geen aandaokt gosohonken. VRAAG. Ik woon in de gemeen- to Schoten. Mijii belastbaar inkomen is geschat op f 700 voor Plaatselijke Directe Belasting. Wat moet ik nu voor bed rijf s- en and-ere inkomsten belasting betalen? ANTWOORD. Indien uw inko men werkelijk f 700 bedraagt, moet u f 2.40 bedrijfsbelasting betalen. VRAAG. Is er in Haarlem een niuzifikvereoniging voor meisjes? Wel le» zungvereeniging is aan te bevelen? ANTWOORD. Wij hebben <»p uw vraag reeds geantwoord, dat uit uw vraag niet duidelijk blijkt, of een muziek- of zangvereenigirig bedoeld wordt. U moet dit eerst eens op geven. VRAAG. Ik ben drie weken ge leden uit Groningen gekomen met vrouw en twee kinderen en ben we gens huisgebrek In de Noorder-School- steeg komen wonen. Waar kan ik mij vervoegen, om op een beteren stand te komen wonen 2 ANTWOORD. Vragen óm „Sui zen te huur" bchooren in de adver- tentierubriek thuis. VRAAG. Mijn zoon Is van de lichting 1915. Wordt deze lichting nog opgeroepen ANTWOORD. 'De lichting 1915 wordt wel opgeroepen, doch wanneer ls nog niet beslist. Uit de Omstreken SCHOT-ENv Gemeenteraad, Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad. Afwezig was de heer Van Steen, Mededeeling werd gedaan van de brieven, waarin de heer en Poth en Verton bericht gaven dat zij, gezien het protest door rechtsche raadsleden tegen hun verkiezing ingediend, voor hun benoeming tot wethouders te be danken. De heer VERTON wees er op, dat wanneer op 20 Augustus twee perso nen benoemd worden tot wethouders, die deze functie aanvaarden, en deze personem op 36 Augustus weer bedanken om zich daarna op 1 Sep tember wee'r bereid be verklaren om zich een nieuw» keus te laten welge vallen, dit een abnormaal geval ia. Het publiek heeft recht om een duide lijk licht op deze zaak te laten vallen. Spreker heeft kennis genomen van het adres der rechtsche raadsleden, in de pers gepubliceerd. De lezing van het 'bezwaarschrift aan de Koningin heeft spreker de overtuiging geschon ken, dat hier weer een stukje politiek van de allerlaagste soort gespeeld is. Het schijnt hier in Schoten systeem te worden, om op een dergelijke ma nier op te treden, een dergelijke poli tiek in te voeren. De argumenten in 't bezwaarschrift geuit zijn gezocht. Alleen ia het argu ment dat spreker (Verton) voor lan ger dan C jaar gekozen is van eeriig© waarde, hoewel 't hier slechts een quaestie van eenig© dagon is. SprekeT heeft de moeilijkheid -opge lost door zelf voor d» benoeming te bedanken. Ook heeft spreker den heer Polh bereid gevonden om hetzelfde te doen. Het bezwaar van den heer Ilooy, dat de heer van Steen niet aanwezig kon zijn, deelde spr. den vorigen keer ook wel voor eon deel, maar de heer Ilooy heeft geen voorstel gedaan om de verkiezing uit te stellen. Dit had ook niet gedaan mo-gen worden, want dit was in strijd met. do wet geweest. Thans ia de Koningin, die in deze dagen wed iets anders en belangrij ker zaken te doen hooft, door het be danken van spreker en den heer Poth, bevrijd van de noodzakelijkheid om in •deze quaestie uitspraak te doen. Verder heioogde de lieer Verton, dat do hoeren Ilooy en De Vries zich zelf door deze nieuwe prote3tquaestie sterker hebben geuuaüficee-rd don een vorigen keer. Ook nu hébben zij weer geprotesteerd togen een raads besluit waartoe zij zelf meegewerkt hebben. De heer Cobelens heeft bovendien geprotesteerd togen een besluit, dat hij als wethouder zelf heeft helpen voorbereiden. De protesteerders hadden moeten bedenken, dat zij door hun protest' ook den voorzitter en den secretaris in opspraak gebracht hebben. Het pu bliek zal guan zeggen waarom heb ben deze heeron zich niet beter van de zaken op de hoogte gesteld. Bij het publiek is de gemeente-secretaris in het bijzonder verdacht gemaakt. Men hoort zoggen, dat de gemeente secretaris er wel meer van. geweten zal hebben. Er wordt gevraagd: zou 't soms een vooropgezet spelletje ge weest zijn. Spreker zal, zoo lang hij gecu bewijzen heeft, geen geloof aan deze verdachtmaking schenken. Wel zal spreker, zoo 't later eens bewezen zou worden, dat de ver dachtmaking gegrond is, niet voor de grofste middelen terugdeinzen om zich van zoom ambtenaar te ontdoen. Verder zei spreker nog, ilat hij een nieuwe benoeming eventueel zal aan vaarden. Van de directie der E. S. M. heeft spreker de toezegging gekregen, dat hij voldoende vrijheid zal krijgen om ■zijn functie te vervullen. De VOORZITTER; Als door mij een fout gemaakt wordt, zal ik deze nooit op een ander schuiven, Ik heb de zaak met den secretaris besproken en deze zei, dat hij er ook niet aan ge dacht had. Als ik niet anders weet, dan neem ik zoon verzekering aan. Ik blijf v-olkomeu vertrouwen in den secretaris stellen zoolang niet bewe zen is, dat dit vertrouwen verkeerd gesteld is. De wethouders hebben mij ook verklaard niet gedacht te heb ben aan bedoelde wettelijke bepalin gen. De heer SCHUURMAN wilde de aandacht vestigen op artikel 101 der Gemeentewet. Dit artikel bepaalt, dat den gemeenteraad en het ooilege van B. en VV. lrulp verleend wordt door den gemeente-secretaris. Deze hulp is in dit geval niet goed ver leend. De gemeente secretaris is ge diplomeerd, hij krijgt voor zijn diplo ma f 30 toelage. Spreker diende de volgende motie in: „De Raad der gemeente Schoten, in openbare vergadering bijeen op Dins- tag 1 September 1914, kennis dragende van de onvolle digheid waarmede van voorlichting gediend is door den secretaris der ge meente, inzake de benoeming van wethouders, betreurt dit ten zeerste. spreekt de verwachting uit, dat de hulp bedoeld in art. 101 der Gemeen tewet, volledig zij, en goat over tot do orde van den dag." Deze motie sol tijn een érnstige waarschuwing aan de rechtsche raadsmeérder II eï den eveneens tu.n dén gemeente secretaris. De heer HOOY kwam op tegen de bewering, dat de reohtsche raads- meerderheid een politiek van de aller laagste soort voert. In de vorige zitting heeft spreker, voor het houden der stemming, meegedeeld, dat, als de afwezigheid van den heer Van Steen van invloed zou zijn op liet resultaat der verkie zing, do rechtsche leden zouden p*ro- testeeren. De afwezigheid van den heer Van Steen was van invloed, vandaar het protest. Bij het opstel len van t protest is men van het een in het ander gekomen. Eerst toen is de aandacht gevallen op de andere wettelijke bepalingen die niet nage komen zijn. In de raadsvergadering heeft spreker daaraan evenmin ge dacht als zijn mede-protesteerders. Het is evenwel goed geweest, dat geprotesteerd is, want anders zou la ter toch wel eens aandacht op de zaak gevallen zijn en dan had men onwettige wethouders gehad. Als heden een nieuwe verkiezing gehouden wordt en de afwezigheid van den heer Van Steen van invloed is, zal opnieuw geprotesteerd wor den. De motie van den lieer Schuurman achtte spreker niet juist. De fout is allereerst gemaakt door het college van B. en W. Het gaat niet, aan alleen den secretaris voor deze fout aan sprakelijk te stellen. Do hee'r COBELENS verklaarde 't gedrag der hoeren Verton en Poth niet te begrijpen. Zij zijn niet wettig gekozen en dus geen wethouders. Thans gaan ze bedanken en nu bieden ze zich meteen wee'r aan en zeggen kies ons maar weer. Spreker heeft als tijdelijk wethouder geprotesteerd te gen het houden van een verkiezing waarbij de heer v. Steen niet tegen woordig kon zijn. De heer VERTON handhaafde nog eens zijn bedenkingen. De rechtsche raadsleden hebben de politiek in do zaak gebracht. Zij hebben door hun protest getracht om een ander resul taat der verkiezing te verkrijgen. De heer HOOY: dat.is ons recht, De heer Van Steen is ook heden niet aanwezig. Wij hebben gezorgd, dat hij do convocatie voor deze zitting kroeg, maa'r blijkbaar is hij door do militaire autoriteiten niet In de gele genheid gesteld om de zitting bij te wonen, De heer VERKOOY meende, dat 't verwijt van den heer Verton tot den heer De Vries onverdiend ia Spreker heeft de overtuiging, dat de andere hoeren den heer De Vries op sleep touw hadden en hem er hebben laten inloopen. De VOORZITER verzocht den heer Schuurman zijn motie in te trekken, daar een motie van wantrouwen in den secretaris misplaatst is. De hoér SCHUURMAN: het is geen motie van wantrouwen, alleen' een raad om te bewerken diat de hulp door den secretaris in 't vervolg goed verleend zal worden. De heer VERTON: Ik hoor van den secretaris, dat aan hem geen hulp gevraagd is. Daarom verzoek lk den heer Schuurman dé motie in te trek ken. De VOORZITTER: lk heb den se cretaris alleen over de wethouders- verkiezing gesproken. Later heeft de secretaris me verklaard, dat hij even- aan de wettelijke bezwaren ge dacht heeft. Zoo'n verklaring neem ik aan, want ik vertrouw den secre taris ten volle. Na nog eenige discussie wérd be sloten om de zaak eerst in een besto ten vergadering nader te bespreken. Hierna werd overgegaan tot do w elk ou d ersverkiezLng. Eerste vacature: da héér Poth 7 stemmen, do heer Cobelens 5 stem men. Gekozen was dus de heer Poth. Tweede vacature: de hoer Verton 7 stemmen, de heer Cobelens 5 stem men. (Thans was dus geen blanco stem uitgebracht). De heer Verton was dus gekozen. Bij loting werd uitgemaakt, dat de heer Poth in 1920 zal aftreden, de heer Verton in 1917. De hoeren Poth en Verton namen de benoeming aan. De VOORZITTER; lk wensch de hoeren geluk met de verkiezing en hoop dat wij met z'n drieën, de zaken der gemeente naar beste krachten zullen dienen. Een wijziging in het plan van uit breiding dér gemeente, in de vorige zitting reeds besproken, werd goed- gekeurd. Breedvoerig werd gesproken over het verzoek van de erven Louw ér se, tot het in exploitatie brengen van bouwterrein. Het betrof hier grond die door den heer Louwerse indertijd van de gemeente gekocht is, on dér de voorwaurde, dat hij bij bebouwing een deel zou afstaan aan de genu to voor park of straat. Nu verzochten de erven 't recht om deze strook niet af te staan, onder de bepaling dat die grond tot plantsoen veranderd zal worden. Eenige heoren, de heeren Box en Schuurman, wezen er op, dat deze grond later gewenscht zal zijn voor verbreeding van den Schotcrwcg, als daar ter plaatse de elect'rische tram komt. De hoer SCHUURMAN gaf in over weging om op den af te atanen grond een servituut te leggen in verband met den eventueelen tramaanleg. Da VOORZITTER geloofde niet dat de erven dit zouden aannemen. Het verzoek van de erven Louwer se werd met 7 tegen 5 stemmen af- Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van de veror dening, rogelende de verzekering to gen de geldelijke gevolgen van werk- Ioo'sKeid in Verband meï ?Je legen woordige tijdsomstandigheden. B. en W. stelden voor enkel© artikelen hu ten werking te stellen om te kunnen profiteered van de gunstige aanbie dingen van den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid. Na eenige discussie werd daartoe besloten. Door den heer Verkooy was voor gesteld om aan don gemeen te-ontvan- gér op te dragen niet tot vervolging ovor te gaan voor de tweede tér mij u verstreken is. De heer VERKOOY lichtte toe, rlat de biljetten in 't eind van Juli zijn uitgereikt., In begin Augustus is de mobilisatie afgekondigd en zijn ook de economische moeilijkheden inge treden. De heer IIOOY meende, dat dit in de >rige zitting al stilzwijgend beslo ten was. In een koninklijk goedge keurde verordening mag geen wijzi ging gebracht worden die dadelijk in werking treedt. Na eenige discussie trok de heer Verkooy zijn voorstel in en nam ge noegen met de toezegging van den voo'rzitter, dat hij den ontvanger zou raden in den geest van het voorstel te handelen. Bij de rondvraag vroeg de héér DE GRAAFF waarom van de commissie tot het nazien der gemeen ter ekening nog geen advies verschenen was. De heer VERKOOY verklaarde, dat de commissie veel tijd besteedt aan het nazien. In de commissie wordt overwogen een voorstel aan d n raad te doen om de commissie in haar ar beid bij te doen staan door een ac countant. Verder zei de heer Verkooy. dat hij het ongewenscht acht, dat de gemeen te-ontvanger af en toe wordt bijge staan door den deurwaarder Wes tendorp. Beter is het, dat zoo er hulp noodig is, door d© gemeente een tijdelijk ambtenaar wordt aangesteld, waar voor de ontvanger ook verantwoorde lijk is, Naar aanleiding van een klacht over cie plaatsing der stoelen in de aadszaal deelde de VOORZITTER mede, dat een voorstel van B. en W. in aantocht is, om het raadhuis te vertouwen, waardoor men de be schikking zal krijgen over een groote- r© raadszaal. Hierna weird de openbare v rga de ring to 11 1/4 uur gesloten. Na de geheime zitting wérd zonder hoofdelijke stemming besloten een c.rediet van f 5090 ter beschikking van B. en W. te stellen en daarvoor een goldloening aan te gaan. Dit crodiet moet dienen voor een buitengewoon subsidie aan het gemeentelijk w-erk- loozcnfonds en voor het Steuncomité, dat daarvoor een voorraad levensmid delen zal kunnen aanschaffen. Ook zal zoo noodig een extra subsidie ge geven worden aan het Burgerlijk Armbestuur, dat reeds groote uitga ven gedaan heeft voc/r verpleging van zieleen. De motie Schuurman (mzako cl© secretarial werd, na de toelichtingen in de geheime zitting, in do openbare vergadering niet voldoende onder steund om in stemming gebracht te worden. BLOEMEN DA AU GEMEENTERAAD. De Raad heeft Dinsdagmiddag om halfvijf onder presidium van den bungein eest er, don heer Jhr. Bas Backer, vergaderd. Afwezig is Ai heer van Step. Hot eenige ingekomen stuk rs do voorloop! e goedkeuring door Gede puteerde Staten van het eventueel nemen leenin-'gsbesluit van i 100.000 voor den aanleg van den weg Bloemend-aal -Zandvoort. De heer DE WAAL MALEFIJT wordt als wethouder herkozen met, 15 van de 16 stemmen (één blanco) en aanvaardt de herbenoeming, dan kend voor het in hem gestold ver trouwen. De VOORZITTER spiec-kt. zijn. ge noegen over deze herbenoeming uit en hoopt, nog lange jaren op even aangename wij-ze met den wethou der te mogen samenwerken. (A p- 1 a u s). Do heeren Jhr. P. Teding van Berk hout, J. C. Laan on C. 1). van der Vliet worden herkozen als leden dar Financieel© Gon miissl'e. De VOORZITTER acht deze com missie ecu belangrijk lichaam in het gerneentétohieor, ©en steun voor B. en VV., en wei echt de herbenoemden geluk. Als leden dor Watorleidingcomirirs- 1© worden de heeren C. J. van Tiori- hovon, de Roo van Alderwerelt en Ign Bispinck herkozendie oven eens door den VOORZITTER worden gelukgowon&cht, die hoopt dat do moeilijke jaren voor hen voorbij zul len zijn en een aangenamer tijd voor hen zal aanbreken. B. en W. stellen voor art. 27 der Algemeen» PoWtievierordenSug aldus te wijzigen, diat tusschen. 10 uur n tn. en 10 uur v.m, de vergunning-gele genheden gesloten zuilen zijn. Dit artikel zal niet dodielijk van toepas sing z/ijn, het geschiedt alleen als d-e burgemeester, die het recht van dis- pe-nsatio-vorleuning hoeft, dut n-oo- dig vindt. Implants van om 12 uur zullen bij gebleken urgentie die cafe's dus om 10 uur sluiten. Do burgemees ter kan tot 11 uur dispensatie ge ven. 's Ochtends kun dispensatie van 7 tot 10 uur woïxlon gegeven, daarbij evenwol uitgesloten den verkoop van sterken drank. De heer DE ROO vindt het ver schil nog niet groot genoeg Als een maal urgentie blijkt, is» 't beter om al om 8 uur te sluiten. De VOORZITTER antwoordt, dat de gemeentewet spr. de bevoegdheid geeft om ingeval van verstoring der openbare orde vroeger te laten slui De heer DE ROO is met dit ant woord bevredigd. Op een vraag van dan heer KOOL HOVEN, of deze wijziging n!s tijd©, lijk© maatregel moet worden 'ba •schouwd, antwoordt de VOORZIT TER dat zij later te alle tijde kan worden ingetrokken en als ..nood. wetje" bedoeld is. De rondvraag levert niets op. De vergadering heeft 20 minuten geduurd. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De Raad heeft Dinsdagavond oro acht uur vergaderd, onder presidium van den burgemeester, Jhr Mr D E VAN LENNEP Aanwezig zijn al'e leden. De heer I-I. j. M. Peeperkorn wordt herbenoemd tot wethouder met 12 van de 13 stemmen (één op den hoer Van Meeuwen). De heer PEEPERKORN aanvaardt deze benoeming, onder dankbetui ging. De VOORZITTER wenscht de ge meente met dit resultaat der stem- ming geluk, en brengt den wethou der hulde voor zijn goede en degelij ke adviezen. Tot leden van de financieele com missie worden benoemd de heeren J Preyde Gz. (voorzitter), H A. Waller en A. Honing. De heer HONING zou gaarne ziet dat er telkens twee nieuwe leden in de commissie benoemd werden. I-Iij indt het gewenscht dat er nu eens een jong raadslid in komt, en bedankt "oor de benoeming. Waarop de heer Höcker wordt be noemd. Tot dusver heeft de Raad vele etera- minger noodig om -over deze zaken te beslissen. Als leden der Plantsoencommissie 'orden evenwel nu bij eerste stem ming de heeren W C. van Meeuwen n L de Wilde herkozen. De VOORZITTER spreekt wederom wnnrdeeremle woorden. Vastgesteld worden de rekeninget m het Burgerlijk Armbestuur, liet Gasbedrijf, het Duin waterbedrijf en de Gemeente. De eerste vermeldt f7249.49 aan in komsten en een batig saldo van f21' de tweede een winstsaldo van f23918; de derde een winstsal-do van f.3020 74; de rekening der gemeente f 63.2 122 4', aan inkomsten en f 612-515.91 aan uitgaven, dus f50.907 54 batig saldo. De heer v. d. EI.TKEN, voorzitter der Financieele Commissie, deck mede dat in die commissie de vraag is gesteld of er wel vol doemde cokef voor den aanstaanden winter zoi zijn, Dé VOORZITTER leest een rapport •c-cr van den directeur, waaruit blijkt -dat er geen reden is tot ongerustheid. De leveringscontracten met andere plaatsen, ten aanzien waarvan men in dezen tijd zou mogen besluiten om ze niet verder na te komen, kunnen oortgezet worden. De heer v. d ETJKEN spreekt na mens de commissie zijn voldoening uit over hel feit dat de winst op de gemeenterekening (f59907 54. waarin f25528 op de gewon© rekening) ruim f I300C hooger is dan do winst van vorige jaar, niettegenstaande s een post- van f5900 voor rente en aflossing op de leening-Groenen- daal op de rekening voorkomt. De VOORZITTER brengt hulde aan den arbeid van den directeur der ge meentebedrijven, en dankt de finan cieele commissie voor de volvoering harer taak. Aangeboden worden de hegrootin- gen van het Burgerlijk Armbestuur, sluitend in een eindbedrag van 1 7887 •an het Gasbedrijf, met een eind bedrag van f227543.24 (geraamde winst f 20.000) van de Duinwaterleiding, met een eindbedrag van f37135 (geraamde winst f2296.04) van het Electriciteitstodrijf, met een eindbedrag van i22146 (winst post pro mem-ori'.) van. de gemeente, niet een eindbe drag van f469.573.17 (geraamde posi voor onvoorzien© uitgaven f 2749) Bij deze begroot,ing is men van het denk beeld uitgegaan, de tollen op te hof en er is niet. bij gedacht, aan ver- hooging der belasting. Afgewezen wordt, een adres van twee onderwijzeressen, orn verhoo ging van jaarwedde. De VOORZITTER deelt mede, dal bij onderhandsche aanbesteding d£ verbouwing eener woning in Groenen- daal is gc-gund aan de firrna Gran- ..'man, voor f1440. De rondvraag levert niets op. Daarna wordt de vergadering gé- sloten VELSEN. GEMEENTERAAD. In do Beptembervergadering vox. den gemeenteraad werd in de plaaU van den heer J. P. Handgraaf (R.-K.) die aan de beurt van aftreding was, tot wethouder gekozen de heer W. Polderman (V.-D.) met. 13 van de 15 stemmen. De heor POLDERMAN heeft 24' uur beraad gevraagd De VOORZITTER deelt mede. dat .an de Rotterdamsche Bank een be richt is ingekomen, dat de daar ge deponeerde gemeentegelden voor de waterleiding zullen renten 3% met 1 dag opzegging en dat, het bedrag is gedekt door schatkistbiljetten. Van den heer Drost, ingenieur vooi de waterleiding, is een voorstel inge komen, gedeeltelijk© aanbesteding t* doen houden van de werken voor die waterleiding, met het oog op de tijds omstandigheden. De WETHOUDER zegt, dat. de heel Drost daarmede beoogt een contract wijziging, die der gemeente foOOf zal kosten. D© heer Drost zal gelegenheid krij gen hierop een advies uit te brengen B en W. zullen prae-advïes op he voorstel uitbrengen. B. en W. stellen voor, de gemobl" secrde onderwijzers op één lijn stellen met d-e overig© gemeente-amh tenaren. Van de onderwijzers is eei verzoek ingekomen zulte niet te doen doch die onderwijzers hun eige' plaatsvervangers te doen betalen e' dan hen het verschii-salaris uit ti keeren. Als hoofdargument word daarbij aangevoerd, dat de onderwi) zenssalariseen grootendeels door he rijk betaald worden. Van het verzoek der onderwijze1 wordt door den heer NETSCHER

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6