De Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. De Duitsche rechtervleugel in Frankrijk trekt terug. Ds Duitsche troepen, onder hevel van den kroonprins, namen een veu sterkte ieprstelling ten zuiden van Verdun. Verdun wordt gebombardeerd. De Belgen versloegen bij Aerscbot een Duitscbe troepenmacht van 1100 man. De Russen ieden In Oost-Pruisen een zware nederlaag. De Britsche regeering zal de Engelsche troepenmacht te velde langzamer hand versterken tot 1.200.000 man. Talrijke Britsche eskaders hebben do Noordzee schoongeveegd van Duit sche schepen. De jongste zoon van den Duitsehea keizer, prins Joachim, Is gewond. Prins Frederik van Saksen-Melnlngen Is gesneuveld. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG II SEPTEMBER 1914 FEUILLETON {Naar het Engelse h). 7) Uw naam 13 geloof ik, Brady Jim Brady is dat juist of niet en gij zijt hier gekomen jonge deugniet om mijn vogels te stelen. De ontstelde knaap liep langzaam achteruit, gevolgd door den ouden «iar.. wiens trotsche oogen op zijn gelaat waren gericht, totdat ten laat ste de aanraking met een hoorn ver der terugdeinzen onmogelijk maakte. Hier stond hij een dertig seconden be vend onder den blik uit die glanzen de oogen die door hem heen scheen te dringen, totdat bij het ten laatste niet langer kon uithouden, op- den grond viel en uitriep: O, doe het niet, mijnheer; kijk mij niet zoo met uw oogen aan. Ik heb er dit jaar niet meer dan twintig gehad, terwijl Tom Smith er twee en vijftig heeft gevonden met nog een Jongen uil. O! O! Hevig vertoornd over deze laatste mededeeling, voldeed Caresfoot aan 'iet verzoek van zijn slachtoffer, Blaakte zijn proefnemingen aiet. zijn oogen, orn over te gaan tot de minder fraaie strafmethode dm den knaap er van langs te geven met zijn atok met gouden knop op een wijze, die Jim, zooals hij daar op den grond lag, zelfs in verbazing bracht, ofschoon hij later had verklaard, dut de slok van den squire niets was vergeleken bij zijn oogen, die als gloeiende ko len tot in zijn binnenste drongen. Toen Jim Brady was verdwenen om nooit weer terug te'keeren, en de ou de heer weer zijn gewone beminne lijkheid had herkregen, zei hij tot zijn zoon: Het menschel ijk oog bezit een eigenaardige hoedanigheid, welke naar ik geloof, in het mijne zeer sterk ie ontwikkeld Hebt gij opge merkt, we'lce uitwerking mijn blik op den knaap had? Ik was bezig met een proefneming. Kort na hun terugkeer ontving hij een briefje van miss Lee, waarin zij het voor hem treurige nieuws mee deelde, dat zij voor onbepaalden tijd raar haar tante Chambers te Jersey zou gaan om daar om te gaan met haar nichten en de Fransche taal te lecren. Het eindigde aldus: ,,Ik hoop, dat gij nog wel tijd zult vinden om morgenochtend bij mij te komen om afscheid te nemen? Vaarwel, lieve Philip. Uw toegenegen vriendin MARIA LEE." Philip kon den volgenden morgen tijd vinden en keek zeer mistroostig toen hij terugkwam. HOOFDSTUK IV. Philip maakt kennis m e t H i I d a. Volgens afspraak ging Philip nu naar de universiteit en C.eorge ver trok naar l'oxham om daar zich op het door hem gekozen vak toe te leggen. Het zal echter niet noodig zijn om in bijzonderheden uit te wei den over hun respectieve loopbaan gedurende dit tijdstip van hun loven. Op da universiteit gedroeg Philip zich vrij goed, en maakte, daar hij een Caresfoot was, geen -schulden. Daar hij bijzonder veel lichaams- kracht had, werd hij een a.thlect eer ste klasse, en roeide dau ook twee jaar achtereen de Magdalen-boot. Hij verwaarloosde evenwel zijn boeken niet, maar zijn kennis was nog te vluchtig. Nog al tamelijk gezien on der de jongelui met wie hij omging, kon men hem mooilijk bemind noe men zijn aard was daarvoor te veel aan afwisseling onderhevig. Somtijds was hij de vroolijkste onder de vroo- 1 ij ken,, en wanneer hij dan weer in een bui verkeerde, was hij eoni3 da gen lang somber en terneergeslagen. Gedurende de drie jaar. dat hij stu deerde, ontmoette Philip zelden zijn neef George, want al3 hij te Bratham was, hetgeen zelden voorkwam daar hij zijn vacantia meestal elders door bracht, dan vermeed George zooveel mogelijk daar tc komen, lir was een zwijgende overeenkomst gesloten tus schen do belde jonge mannen dat zij elkaar zooveel mogelijk zouden ont wijken. Hoewel Phiüp hem ze'den zag wist hij maar al te goed dat George's invloed op zijn vader toene mende was. De brieven van den ou den squire waren vol van hem en van de flinke wijze waarop hij het landgoed bestuurde, want het beheer was nu geheel in 'zijn hand. Tot Phi lip's verbazing en ook eenigszins tot zijn woede, vernam hij, dat George reeds kalmweg ,,de jonge squire" werd genoemd. Lang voordat de ja ren aan de universiteit voorbij wa ren, besloot Philip zijn best te doen, zoodra zich een goede gelegenheid aanbood, oin zijn neef op de plaats te zetten waar hij behoorde te staan, niet door gewelddadige middelen zooals dat vroeger het geval was geweest, maar door te toonen, dat hij even kundig, even vlijtig, even eerbiedig, oven liefhebbend was. Ten 'aatstc kwam de dag, dat hij Oxford voor goed kon vaarwel zeg gen, en hot gevolg was, dat hij op ze keren dag in een tweede klas coupé zat in een trein in de richting Rox- jow slechts een open plattelandsstadje is, rpet een weeshuis en een stoeterij, waar nimmer eenige versterkingen zijn geweest. De afgeloopen week is ook vrucht baar geweest aan tendentieuze be richten uit Servische bron. De Oosten- rijksch-Hongaarsche legatie is in staat te constateeren, dat de Servi sche divisie, die 7 dezer trachtte de Saw over te steken, werd teruggesla gen en 5000 gevangenen verloor, waaronder 63 officieren, die zich roeds in do vesting Petmvardein be vinden, evenals de buitgemaakte ka nonnen, mitrailleuses en ander ma terieel. Do rest van de divisie is in de Save geworpen. Wat de beschuldigingen betreft te gen de Oosten rij ksch-Hongoarschc of ficieren en troepen, in een telegram uit Xisch en te Londen Zondag j.l. ge publiceerd, als komende uit officieole bron, welke beschuldigingen 0. a. ver zekerden, dat. het r-ersoncel van het Oostenrijksch-IIongaarsche Roode Kruis het consigne zou hebben, alle Servische gewonden te dooden, is de legatie in de gelegenheid geweest, met groote voldoening te constatee ren, dat een der voornaamste Neder- landsche dagbladen reeds, uit eigen beweging, in zijn uitgaaf van gister avond aan de vermelding van dit be richt heeft toegevoegd, dat het er geen woord van geloofde. Ten aanzien van berichten van do Montenegrijnsche grens meldt een officicele mexledeeling van den opper bevelhebber, Aartshertog Frederik, dat de derde bergbvigade, aange voerd door generaal De Pongracz, de Mbntcnegrijncn, die Bilek aanvielen, met groote verliezen heeft teruggesla gen. T«r zee. F.en communiqué der Britsche ad miraliteit van Donderdag deelt mede, dat dien dag sterke en talrijko eska ders en. flottiljes de geheele Noord zee tot aan en in de Golf van Helgo land hebben schoongeveegd. Do Duit- sche vloot deed geen enkele poging, orn tusschenbeido te komen. Geen en- kol van haar schepen heeft zich ver toond. Verspreid nieuws. DE TOESTAND IN" FRANKRIJK. Een oorlogscorrespondent seinde Dinsdag uit Parijs over den toestand: Waar het op aankomt is, dat de Duitschers gelokt worden naar oen gebied, dat door den opperbevelheb ber van de verbonden legers zelf voor den strijd is gekozen. De verbondenen zullon thans al hun krachten inspannen om te be letten, dat een vereeniging plaats viralt van het Duitsche noorderloger met dat hetwelk door Argonne-vallei Oprukt en bet derde leger onder den Duiischen kroonprins, die uit Luxem burg op Verdun aantrekt. Het schijnt wel, of de beslissende slac nog vorder Oostelijk van Verdun zal plaats vinden maar het. is duide lijk, dat de verbondenen zelf de keos van het slagveld kunnen bepalen. F.r zijn in Parijs nog meer oogge tuigen aangekomen van de gevechten, die Woensdag hebben plaats gevon den. Zij wijzen op ©en meesterlijke samenwerking tusschen de Engel- sctien en de Franschen. Do Duitschers hebben tot tweemaal toe getracht, de Marne over te komen, maar werden teruggeslagen. De verbondenen kwa men zoo onder het vuur van Duitsche gemaskeerde batterijen en machine geweren, die voel uitwerking had den. Maar spoedig waren ook de mo biele 75 m.M. kanonnen van de ver bondenen in batterij gebracht, die aan de Duitsche artillerie het zwijgon oplegden. Iels hooger-op in dc rivier legden de Duitschers een ponton brug. Het werk word knap e?, vlug volbrachtmaar do Fransche batte rijen vonden hun afstand en spoedig was do brug tot een hoop versplinter de planken teruggebracht. Andere berichten van Dinsdag l>e- helsden, dat de Duitsche rech(ervleu gel op d«> vlucht is geslagen. Parijs kan opnieuw ademhalen. Het beleg, zoo het ooit tot een beleg komt, is vér weg. Toch reden er Woensdag middag uhlunon door Chantilly, en nog dichterbij. Donderdag zijn ze ver trokken. Dc wegen rond Parijs zijn nu over groote afstanden vrij. Een tocht door den zilveren morgenstond bracht uiij gemakkelijk naar het rus tige dal van de Grand Morin. Ik roed verder en verder, tot ik eindelijk in den vollen middaggloed aan het einde van clen weg witte stofwolken zag en een langen trein van Londensche om nibussen, volgeladen van binnen en bovenop met goed Fransoh brood, kaak en kool. Ondauks stof en vuil en schrammen herkende ik in een der voertuigen nog een bus naar Hendon no. 58 stond er nog fier bovenop. Een Fransche kurassier wcnscht. te weten wat ik zocht. Uit niijn vul geworden jas haalde ik een boekdeel paspoorten en andere geviseerde tfo cumenten te voorschijn en do officier begon te lachen. Wij schudden elkaar de hand. Hij zeide nog: Eindelijk hebben wij hen op de vlucht gejnagd Dit is het begin van den weg naar Berlijn.' En als een wervelwind stoof hij verder, vroolijk en wel. Dat wa ren, ook de Fransche soldaten, terwijl 'e verder trokken, zwart verbrand als sintels, de tong uit den mond, met stoffige baarden, maar met geestdrift in het hart. „Voorwaarts!" was hun kreet en vroolijk gingen ze voorwaarts op deze warme en opwindende jacht. Ik vernam van deze soldaten, dat de Duitsche rechtervleugel sinds Woens dag 25 mijlen het Marno-dnl opgedre ven was en dat hij nog aan 't terug trokken was. Vervolgens beschrijft hij de ontmoe ting met de tien verdwaalde Engol- scho artilleristen. Zij klaagden er over, dat zij niets anders te doen had den gehad, dan de reservepaarden aan te voeren, wanneer de andere neergeschoten waren. Ik. reed vervolgt het verhaal het dorp.... in het Marne-dnl binnen. Het rookte nog ten gevolge van den slag van den vorigen avond. Hier waren Fransche en Engelsche ruiterij gezamenlijk op een patrouille Duit sche ruiterij ingestormd en hadden haar volslagen vernietigd. Hier, aan den rand van een bosch c-ven buiten het dorp, had een batterij Engelsche rijdende artillerie, die de 'helft van haar bemanning en van haar bespanning had verloren, uit muntend werk gedaan, verdekt, opge steld achter eenige omgehouwen hoo rnen. Een honderd meter verder stroomde een riviertje en verderop was de Duitsche artillerie geplant. Er kwam oen zwaar onweer opzetten, en in de duisternis, die het bracht, lie ten de onzen de kanonnen spelen. Hel waren onze nieuwe dertien ponders. Een Blériot, hoog in de lucht buiten het bereik van geweervuur, vor.d voor hen den afstand. Is die eenmaal ge vonden. tlan kan men maar schieten, want deze vuurmonden blijven vast op hun plaats. Daarentegen waren de Duitsche ka nonnen tegenover de onze ouder- wctsch, zoadat zij telkens opnieuw ge richt moesten worden. En dat kostte veel tijd. Toen zij den afstand hadden was hot schieten goed, maar de ka nonnen kondon niet tegen de Engel sche op. Juist toen het onweer los barstte was de vijandelijke batterij vernietigd of op de vlucht. In dit gevecht werd cavalerie en infanterie gevangen gemaakt, zij^ waren zeer vermoeid en verklaarden dat zij niet in de stemming waret om de aanvallen van dc Engelsche cavalerie te irotsecren, waarover zij stomverbaasd waren. Op hot einde vao dit gevecht in het dal van de Marne, barstte er oen storm los, ges paard mot een wolkbreuk. De Fran sche en Engelsche soldaten wierpen hun uniformjassen en hemden uit en •genoten van het heerlijke regenbad. De meeste mannen, die daar zoo naakt in den stortregen stonden, waren van den rand van hun hoed tot den rand van hun kraag zoo donker als negers, terwijl hun lichaam voor liet overige spierwit zag. Dit was de weldadigste verfrissching die zij van het begin van den oorlog af hadden gehad. Op het bericht, dat de Duitschers overhaast door het dal de vluqjit namen, wierpen onze sol daten de kleeren over hun natte huid en in een oogwenk zaten zij hen op de hielen. Des avonds kwamen wij met eenige Duitsche gevangenen it, Voisy le Sac terug. Er waren twee cavalerie-ofticieren bij. Zij waren in een toestand van moreele inzinking, zonder hoofdbedek king en blijkbaar verwachtend, dat de menigte hen kwaad zou doen. In- stede daarvan werden zij uiterst voor komend en beleefd behandeld. Twee van de gevangenen weenden, toen zij door -zes Fransche soldaten met de bajonet op hei geweer naar het sta tion werden gebracht, waar zij in een paardenwageii werden geladen, die 's avonds met den trein zou meegaan. Naar ik vermoed waren' dat de eerste Duitsche gevangenen, die in de Fran sche hoofdstad kwamen. Yung, de correspondent van de „Daily News", meldt d.d. Maandag De tegenaanval \an den linkervleu- gel der bondgenoofen als antwoord op de verandering van het Duiischo front is met opmerkelijke snelheid uit gevoerd. Onze eigen troepen en do Franschen trokken langs eikaars stel lm gen heen, om nieuwe stellingen in te nemen en het was belangwekkend om ds ingewikkelde operatie gade te slaan. Parijs is het middenpunt van de krijgsverrichtingen geworden en 11 iet Overziohf. V r ij dagmorgen. Hat Westetijk krijfis- ftooneel. A. In Frankrijk, Er zijn belangrijke tijdingen uit Frankrijk: De rechtervleugel der Duitsche troepen is moeten wijken voor de Enge'sch-Fransche leger macht. D't valt op te maken uit het vol gend Duitsche bericht afkomstig van Generaal Von Stein Genera al-kwartier mees ter Yon Slein seint, dal uil het groote hoofd kwartier het volgend bericht, is ont vangen: „Ten Oosten van Parijs naar en over de Marne voortgedrongen Duitsche legcrardec-lingen zijn uit Parijs c-n tusschen Mesux en Mont- mirail door overmachtige geallieer de troepen aangevallen. Zij hebben in zware- gevechten, die twee dagen duurden, do bondgonooten tegengehou den en zelfs nog terrein gewonnen. Teen 't aanrukken van nieuwo, sterke colonnes den bondgenooten gemeld werd, is de Duitsche vleugel terug getrokken. De bondgenooten stelden Op geen enkel pitnt een achtervo'ging in. Als overwinningsbuit dezer ge vechten zijn tol. dusver vijftig kanon nen en. eenige duizenden gevangenen opgegeven. De ten Westen van Verdun operee- rende legerafdeelingen zijn nog stecd3 in gevechten gewikkeld, waarbij zij terrein winnen. In Lotharingen en de 'Vogezen is de toestand onveranderd. Op het Oostelijke oorlogstooneel is dc strijd weer begonnen." Legt men daar nu naast het rap port van generaal FronCh, dan schij nen deze- twee berichten in tegen spraak. De Engelsche bevelhebber roe) dl „De slag in Frankrijk is voortgezet, de Duitschers zijn over dc geheele linie teruggedreven. Het Engelsche eerste legercorps ihecfl 200 lijken van den vijand be graven. 12 maxims veroverd en ge vangenen gemaakt. tlei tweedo legercorps heeft 350 ge vangenen en een batterij genomen. De verliezen der Duitschers zijn zwaar. De Duitsche troepen zijn naar bet schijnt uitgeput. De Engelsche Iroepen zijn de Mar ne in Noordelijke richting overgetrok ken." Beide berichten spreken oven het nemen van kanonnen en het maken vun krijgsgevangenen, maar de En gels Chen en Duitschers beiden zeg gen dut zij kanonnen vermeesterden cn krijgsgevangenen maakten. Do op lossing van deze tegenspraak kan hierin liggen, dat de Duitschers hun buit veroverden, toen zij aanvanke lijk met succes opdrongen, doch later kanonnen en gevangenen in handen der Engelschen moesten laten, toen (Jezt de Duitschers achteruit dron gen. Hierin komen echter beide berich ten overeen, dat de Duitsche rechter vleugel achteruit geweken is, Hoever dit is. valt nog niet uit te maken. Doch als het waar is, wat uit c-en bericht aan een blad, te Zurich ver schijnend, wordt meegedeeld, n.l. dat de Franschen het Bosch van Com- piégiie in brand hebben gestoken, om de Duitschers daaruit te verdrij ven, moet een deel van de Fransch- Engelsche linkervleugel wel zeer ver voor uitgerukt zijn. Staat hel er hier dus voor do Duit schers niet gunstig voor, op hun lin kervleugel, bij Verdun, treden zij met meer succes op. De generaal-kwartiermeester Von Stein bericht n.l. uit het. hoofdkwar tier De Duitsche kroonprins heeft Donderdag met zijn leger de ver sterkte Fransche positie ten zuid westen van Verdun genomen. Afdeelingen van het Duitsche leger doen aanvallen op de ten zuiden van Verdun gelegen Fransche sperforten, die sedert Woensdag door zwaar ge schut worden beschoten. Woensdag is de jongste zoon van don Duitschcn keizer gewond. Prins Joachim van Pruisen werd door een shrapnoll-kogel gewond. De kogel ging door het rechterdijbeen zonder het boen lo raken. De prins had als ordonnans-officier op het oor logsterrein dienst gedaan cn werd naar het meest nabijliggendo garni- zoenshospitaal overgebracht. DE ENGELSCHE LEGERMACHT. Minister Asquilh hoeft een redevoe ring gehouden in het Engelsche La gerhuis bij de bespreking om rog 500 000 man voor het Engelsche leger op tc roepen. „Bij den aanvang van den oorlog hadden wij 4QO.OOO man onder de wa pens," zei de minister, „en op 6 Aug. werd voorgesteld nog een half niil- Jioen aan te werven, totaal dus 000.000 man. Van dit half nii'Iioen waren echter reeds 439.000 man onder de wapens en op één -dag meldden zich 33240 man aan, terwijl in normale tijden gemiddeld slechts 35.000 man per jaar in dienst treden. Er valt. dus te ver wachten, dat bij de aanneming van het voorstel de uitslag niet minder zal zijn Engeland zou dan ongeveer 1.200.000 man in het veld kunnen brengen, be halve de territoriale troepen, de na tionale reserve en de troepen uit In dia en de dominions. Dat is, zoo eindigde Asquith, iets, dar, inspanning en opofferingen waard is en het Huis zal derhalve gaarne het benoodigde geld toestaan. De recrulen zullen niot op vrekkige wij- zo behandeld worden, maar er zullen alle mogelijk© voorzieningen worden getroffen voor hun welzijn en hun ger'ef. zoodut zij onder de beste om standigheden in dienst treden en hun rol kunnen vervullen in het schitte rende Engelsche leger, dat zooals ie der, die het roerende telegram van generaal French heeft gelezen, heeft kur.nen opmerken, nooit beter werk' heeft gedaan en zich nooit zijn eeu wenheugende schitterende traditie waardiger heeft betoond dan in de jongste veertien dagen. Bonar Law verklaarde, dat de op positie de regeering gaarne zal steu nen. Het voorster werd met a'gemeene stemmen aangenomen In antwoord op een desbetreffende vraag zeide mi nister Grey: ,,0n3 is bekend, dat er sie'selmatig door Duitsche agenten onjuiste berichten in neutrale landen werden rondgestrooid en er zijn reeds pogingen gedaan om dat pogen te verijdelen. Uittreksels uit dc officieo le berichten worden geregeld geseind aan de Britsche vertegenwoordigers ia neutrale landen, waar zij iri rui men kring worden verspreid en op hocgen prijs worden gesteld en er worden speciale tegenspraken gepu bliceerd van de meer ergerlijke be richten. Dit heeft reeds een uitstekend effect, gehad, zoodot men het geloof aan de valsche berichten reeds ver liest." Do redevoeringen werden herhaal de malen door applaus onderbroken. De keizer heeft, den hertog van Sak- sen-Meir.ingen telegrafisch medege deeld, dat prins Ernst von Sakson- Meiningeri, zoon van don voor Namen, gesneuvelden prins Frederik van Sak- se n-Mciningen en broeder van de groothertogin van Saksen-We.imar, is gesneuveld. Hij werd te Maubeuge met militaire eer ter aarde besteld. Ook prins Frederik Willem van Hessen, een neef van -den keizer is gewond. Ilij werd door een schot in do borst getroffen. De wond is niet 'evensgcvaarl ijk. De prins is luitenant bij de Hanauer uhlanen en de oudste zoon van prins Frederik Karei van Tressen en prin ses Margarelha van Pruisen, de jong ste zuster van den keizer. Do beide zoons van den hekenden dierentemmer Hagenbeek, Wflly en Cart zijn bij de gevechten in Frank rijk gesneuveld. Naar de „Kölni'sche Zeitung" uit Trier verneemt, ligt de zoon van mi nister Delcassé gewond in het hospi taal tc Dicdenhofen, S3. In Beüglë. Belgische troepen liebbein. Donder dag onder bescherming van de forten van Pliers en Waleghorn een uitval gedaan uit Antwerpen en de Duitsche- bezetting verjaagd uit Aerscbot. Zij hebben 'ruim 390 gevangenen gemaakt en zijn daarna teruggetrokken naar Antwerpen. De Duitsche verliezen zijn zwaar. De gevangenen behoorden fot den landstorm. Zij vormden' een bataljon van 1100 man. Een deel werd gedood, een ander deel is gevlucht, on d© ove rigen gaven zich over in den loop van het gevecht. Ondervraagd naar do gijzelaars, die zij in de kerk van Aerschot hadden opgesloten, ant woordden zij, dat do mannen boven de veertig jaar losgelaten zijn, en dat die tusschen de 15 on 40 jaar naar Aken. gezonden zijn. Uit Gent wordt meegedeeld, dat do door den Duitscben generaal Woens dagavond opgevorderde zaken dora do stad Gent niet zijn opgebracht. Naar het schijnt is in den gemeente raad van Gent tegen.dio opvordering verzet gerezen. Hel Oostelijk krijgsloon©©! Uit Ooet-PrujEion komen zeer gun stige berichten voor do Duitschers. Gene raai-k v ar tic-ril ueestor Von Stein bericht uit het hoofdkwartier: Gene raal Hindenberg heeft met het Ooste lijk leger don linkervleugel van het nog in Oost-Pruisen aanwezige Rus sische leger verslagen m zich zoo doende een toegang geopend in den rug van het Russische leger. Deze heeft den strijd opgegeven an trekt zich terug.Het Oostetijk leger vervolgt hen in Noord-Oostelijke richting in de richting van de Njemen. Nadere berichten* gullen moeten uitmaken, welke gevolgen deze Rus sische nederlaag beeft. Overigens komen uit Russische bron do volgende moed eel ingen over den strijd met de Oostenrijkers: Do voortdurende offensieve bewe ging der Russische troepen maakt het onmogelijk de hoeveelheid der buitgemaakte tropeèen juist vast te stellen. Het Russische leger rukte, nadat het zich na een gevecht van twee dagen meester had gemaakt van Mikolajof, na slechts twee uren rust, in snellen nachtmnrsch op te gen do nieuwo stellingen van den vijand. Hondcre'©n gevangenen wor de, zonder dat men ze voorlopig telt. naar de stations gebracht in de nabijheid van het gevechtsfront. Een Ruesi-che batterij beschoot met succes een met mitrailleurs ge- wapendo Oostienrijksche stoomboot op dc Weichfel. en regiment kozakken bracht uit •Ternopol 17 krijgsgevangen officie ren en 445 krijgsgevangen soldaten, benevens tal van paarden, veel vee en voorroden. Ook word do regi- mentskas van het 17de landweer re giment, ten lied ra ge van 148.000 kro nen, buit gemaakt. Op 20 werst afstand ten zuidoosten van Zamostiy beeft een Russisch in- fanlorleregitneni 700 soldaten en of ficieren ge van gengenom en Aanzienlijke vijandelijke reserves worden naar liet gebied tusschen Rnrvahska en de Dn jester gezonden. De Russische legatie te 's-G raven - liage gc-eft het volgende overzicht be treffende de krijgsverrichtingen der Russisch© legers. I. Den 5en cn Gen September is liet Oostenrijksche leger iri dc streek Tomaszew aangevallen door Russi sche strijdmachten, die tegen dat, le ger zijn afgezonden van Zarnostz, uit hot Noord-Westen, van Grubeazow uit het Noord-Dosten en van Rawa- Russka uit het Zuid-Oosten, Het Oostenrijkse!!© leger trekt in volle wanorde terug, achtervolgd door de Russische troepen. Bij Frampol ver raste cl© Russische cavalerie een tal rijk Ooslenrijkseh convooi. II. In de zuiderstreek van Lublin werden de Oostearijksche Duitsche strijdmachten uit hun versterkte stel ling verdreven en trokken zij naar het zuiden terug. Do munitie-colon nes, die langs den straatweg Josefow Annopol terugtrokken., werden door de Russische artillerie, die op den linkeroever van de Weichsel op trad, verdreven. III. Groote gevechten volgden ei kand©;- op tusschen Ravva-Russka en de Dnjester. Het te Lemherg versla gen. Üostenriiksche leger heeft aan zienlijke versteek ingen gekregen. Het 14e Tyrpolsche legerkorps 1 iceft den 7en September een nachtelijke aan val gedaan bij Rawa-Russka, maar werd teruggeslagen, met verlies van een vaandel en gevangenen. IV. Bij Zamostz word een vliegtuig buit gemaakt. De Oostenrijksehe regeering weer spreek! eenige Russische overvvin- ningsberichteu. Medegedeeld wordt het volgende De troepen onder bevel an Aarts hertog Jozef Ferdinand, deel uitma kende van het leger Auffenherg, heb ben den vijand zegevierend te Tomas- zow en Tlszowezo teruggeslagen, ter wijl generaal Dankl nieuwe succes sen ten zuiden van Lublin kan boe ken. De afdeeling von generaal Kes- tranek. tot dit leger behoorende, heeft een krachtigen Russischcn aanval af geslagen en talrijke gevangenen ge maakt. Terwijl eenerzijds dagelijks tal rijke treinen met krijgsgevangenen ai aar het binnenland van de Monar chie worden gevoerd, kan er aan den anderen kant geen sprake zijn van krijgsgevangenen, door het Russische leger te Lemberg gemaakt. Het is bekend, dat doze open stad uit eigen beweging door het Oostenrijksch- IIongaarsche leger is ontruimd, zoo dat er zich geen enkel soldaat be vond. Indien derhalve de Russen daar krijgsgevangenen hebben ge maakt, zouden dit slechts personen kunnen zijn van de burgerbevolking, die op willekeurige wijze zouden zijn gevangen genomen. Het bericht, op luidruchtige wijze door de Engelsche pers gepubliceerd, dat de grooto en belangrijke vesting Przemysl zou zijn omsingeld, en dat de Russische troepen op Krakau zou den aanrukken, is van een blijkbare omioozelheid, voor allen die elemen taire kennis bezitten van de militaire aardrijkskunde. Uit een andere bron is het bericht gelanceerd van de inne ming van de „moderne vesting Mi-ko- lajow", die voorzien zou zijn van een driedubbelen ring van versterkingen en geblindeerde koepels. Inderdaad weet iedereen in Galicië, dat Mikoln- ham, want daar Philip niet van nut teloos geldverspill.cn hield, reisde hij altijd tweede klasse. Juist voordat de trein het perron te Paddington verliet, werd Philip uit zijn overpeinzingen aangenaam ver rast door het binnenkomen in de cou pé van een buitengewoon bevallige en statige jonge dame. een vreemde linge te oordeelen naar het eigenaar dig accent, waarmee zij tot den con ducteur sprak. Met dc galanterie van eon een en twintigjarig jongeling, atebie -hij zich onmiddellijk tot taak om kennis te maken met een jonge dame niet zulke fiere, en toch lieve blauwe oogcu, zulk fraai héar en 'n gestalte, die een Diana niet tot schan de zou hebben gestrektom d'it doel te bereiken bewees hij haar al die kleine beleefdheden, die een reiziger aan zijn mederëizigster kan bewijzen. Zi; werden eerst met terughoudend heid later met dankbaarheid aange nomen, en het duurde niet lang of nadat het ijs was gebroken knoopten deze twee* zeer knappe jonge rnen- schen een gesprek aan, zoo levendig als maar eenigszins mogelijk was bij het gebroken Engelsch. dat de jon ge dame sprak. Zij vertelde hem Hil da von Iloltzhausen te hecten, van Duitscbe afkomst tc zijn, terwijl zij naar Engeland was overgekomen om in een familie als gezelschapsjuf frouw een betrekking tc zoeken en op die wijze de Engelsche taal grondig te lecren. Zij was reeds in Frankrijk geweest om het Fransch te leeren; wanneer zij Engelsch kende, had n.en liaar een betrekking beloofd ala onderwijzeres in haar eigen land. Ilaar vader cn moeder waren dood. en zij had geen broeders of zustei en maar weinig kennissen. Waar ging zij heen? Zij ging naar een plaats Roxham geheeten, hev etond op haar kaartje vermeld. Zij zcu gezelschapsjuffrouw zijn bij eene lieve, jor.ge dame, zeer rijk zooab allo F.ngeUchcn, die zij had ontmoet, toen zij met de Fransche familie eet reis naar Jersey had gemaakt, een zekere miss Lee. Is het waarl zei Philip. Is zij dan weer in Rewtham terug? Wat. kont gij haar dan' Ja, tenminste drie jaar geleden Ik woon in de buurt. Juist, dan zijt gij misschien de lieer van wien ik haar wel eens heb liooren spreken, mijnheer Car-es-foot, dien zij echeen lief te hebben. Is dat niet de uitdrukking? Van wien zij veel hield, bedoel ik. Philip lachte, werd rood, en er kende de bewuste persoon tc we zen, dien miss Lcc scheen lief te hebben". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5