NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nederland en de Oorlog 32e Jaargang No. 9581 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 12 SFPTEMBFR 1914 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)"Ir? Franco per post door Nederlandlo® Afzonderlijke nummers"-US Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n 9 n de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Vennootschap lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENT1ËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer Ir. Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gcirachtifd het Algemeen Binnen- en Euitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Arasterdam. Telephoon interc. 6229. ce Verzekering der (per week) geatcr.neerc'en wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 13 SEPTEMBER. Muziek in don Hout Buitensociëteit: Con oer t Haari. Mu ziekkorps, 8 1/4 uur. Do Kroon: Biosc. voorstelling. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater: Gr. Markt: Voor stelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Geb. SL Bavo: Witte Bioscoop- Voorstelling. KI. Vereeniging: Feestvoorstelling. Melk!nr. Van Bruggen: Concerten. Rusthoek, Bloemendaal: Concerten. Duin en Daal, Bloemendaal: Con ceit. MAANDAG 14 SEPTEMBER. Apollo-Tlieater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Militie. WENS CHEN MET BETREKKING TOT INLIJVING. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de dienstplich tigen zijner gemeente, lichting 1915, die niet bij den Keuringsraad of ter gelegenheid van liet in art. 7G van het Militiebeeluit bedoelde onderzoek, hunne wenschen met betrekking tot de inlijving hebben kenbaar gemaakt, dat zij alsnog v'iór 10 October a s. bij hem van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. De Burgemeester voornoemd, W. SANDBERG. Haarlem, 12 September 1914. L ij sten Steuncomité voor II a a r 1 e m. Dank zij de krachtige hulp van het Comité voor de Tubercu'oso.bloem gepresideerd door Mevrouw Haitsma- Mu'ier—Van Sytzama. is re aanbie ding der lijsten van het. Steuncomité Te-ris afgeloopen. Vele dames en heeren hebben ge holpen om dit vermoeiende werk vlug te doen geschieden en een fJ'nk bedrug is daardoor tezamen gebracht. Ann giften in eens werd ruim (5000 onivangem, terwijl per week ruim /300 per maand ruim 1800 is toege legd. Uit de lijsten blijkt, dat ve'e ingeze teren goed gegeven hebben, maar ook dat door zeer velen nog niet. vol doende beseft wordt hoeveel er noo- dig zal zün om gedurende den komen den winter het gllernond'gst.e te ver schaffen; vooral de toegezegde weke- lljk=ehe bijdragen zijn te klein in aantal Misschien kan doze mpdedeeling als aansporing dienen om alsnog perio dieke bijdragen toe te zeggen of ge dane toezeggingen to verhoogen Door een loezegging tol wederopzeggens te doen, kan men het gevaar zich te zeer te binden gemakkeiiik vermijden Natuurlijk zullen bij een omvang rijk werk, diat in een snel tempo ge schieden moest fouten gemaakt, zijn, b.v personen zijn1 overgeslagen. Der gelijke fouten te voorkomen was heel moeiliikze te herstellen onmoge lijk. althans voor het Comité. Niet echter voor hen-tegen wien het ver zuim gepleegd is. Daarom wordt hieTbij op hen een beroep gedaan, Door ruime, liefst periodieke bijdra gen op te geven aan den penning meester. Jhr F, Teding van Berk- haut Sradres Haarlemsche Bank- vereeniging, kunnen zij blijk geven van hunne goede gezindheid. Voor het Steuncomité zal ook door het, personeel der Tweede Hollandsehe Levensverzekering maandelijks een gedeelte van het salaris worden af gestaan, vermoedelijk tot eon bedrag van ongeveer f 50. Uit den spaarpot van de leerlingen van een der scholen werd 1.50 1/2 bij gedragen, wel een blijk hoe gevoeld wordt, dat de medewerking algemeen moet zijn. Nieuwe Giften Steun comité. Brood: II. C. Funko cn Zoon, Spaarnvvou- derstraat, dagelijks 5 roggebrooden. J. Koel, Frans Halsstraat 27, dage lijks 5 pond brood. J. F. de Dood, Kleine Houtstraat 66, dagelijks 5 pond brood. Eigen Hulp, Gedepte Oude Gracht, dagelijks 10 pond brood. B. Mus Gedempte Voldersgracht 37, dagelijks 10 pond brood B O te»"- T. A. Don nee, Kieme Houtstraat 62, wekelijks 2 pond. J. H. Piet, Kruisweg 29. wekelijks 5 pond. Grutterswaren: Ritsema Co., Zijlstraat 47, weke lijks 5 pond. Eigen llulp, Zijlstraat, wekelijks ter waarde van 3.50. R ij S t Meijnhout cn Wartena, Gedempte Oude Gracht, 100 K.G. Molk: Ilancniust, Kruisweg, wekelijks 10O liter melk of Karnemelksche pap. Worst, Zijlstraat, dagelijks 30 liter afgeroomde melk. voorstelling. Steun-comité. Als bewijzen hoe door velen gevoeld wordt dat flink geholpen moet wor den in de nooden, kunnen o.a. strek ken de volgende feiten: Het personeel van de fabriek der firma Beijn.ee droeg, nadat ook reeds over de voorafgaande week was af gedragen, voor de week 31 Augustus tot 5 September af: voor 'het Stoun comité te Haarlem f 131.27; voor het Steun-comité te Schoten f 32.80. Het personeel van do E. S. M. zal voor liet Haarlemsche Steun-comité plus minus f 48.50 per week afdra gen. Directie en personeel „Gar en- vu-ougd" voorheen van Ilooff en Zoon te Bloemendaal, besloot wekelijks oen zeker bedrag aan het Haarlemsche Steun-Comité af to dragen, over de vorige week gaf men f 6.86. Do onderwijzers en onderwijzeres sen die hun bijdragen verleenden door bemiddeling van do Afdeeling Haarlem van den Bond van Neder- landoche Onderwijzers brachten over de afgeloopen maand f 579.90 bijeen. Do Schoenmakers-Patroonsvereem- gmg „St. Crespinus" brengt weke lijks ongeveer f 4.25 bijeen. De afdeeling Haarlem van den Ne- derfandschen Aannemersbond schonk niet minder dan f 1(XK). Do onlangs vermelde belangrijke bijdrage van het „personeel \au het Station" is niet uitsluitend van het Stationspcrsoneel afkomstig, maar van al het personeel van de H. U. S. M,, werkzaam te Haarlem. Het Steun-comité heeft onlangs in de bladen drie dingen verzocht, te weten: mededeeling van gevallen, van stil- I le armoede; j mededeeling door dien patroon van losse werklieden, die eenigen tijd bij hem gewerkt, hebben; mededeeling var, gevallen, waarin j het Steun-comité bij het toekennen 1 of weigeren van ondersteuning blijk- j baar gefaald heeft. Het Comité heeft met dit verzoek maar weinig succes gehad. Er zijn I maar een paar patroons geweest, die opgave hebben ingezonden van losse arbeiders, die bij hen gewerkt heb ben. Er zijn bijna geen gevallen van stille armoede bekend gemaakt. En het Comité is slechts op een heel en kele fout opmerkzaam gemaakt. Het is niet duidelijk, hoe dat geval eigenlijk zit. Begaat het Comité geen fouten? Worden er geen losse werklieden meer gebruikt? Wordt er in stilte geen armoe ge leden? Of moet men aannemen, dat de aansporing aan de aandacht onzer medeburgers is ontgaan? Blijkbaar moet het laatste het val zijn. Daarom wordt hier herhaald het dringende verzoek van het Steun-co mité, dat graag zijn werk zoo goed mogelijk verlicht, om medewerking op alle der drie genoemde punten. ZANGAVOND VOOR DE MILI TAIREN. Een avond van wondere gezellig heid was 't gisteren in de Kroonzaal, waar de afd. Haarlem van het Ne- derlandsch Verbond den soldaten een z-g.n. zangavond bereid had. Met, kon niet anders dan gezellig zijn. Daar zat bijvoorbeeld Overste Smit met Mevrouw Smit erg onoffi cieel te midden van zijn jongens, maakte een praatje met ze over het slechte weer, dat de troepen s mid dags getroffen liad, en informeerde, of de jassen goed© diensten hadden bewezen. De man dan, wien het succes van deze samenkomst te danken is, en aan wien de ongeveer 400 aanwezige militairen zeker met veel dankbaar- j heid terug zullen denken, is de heer Joh. Oostveen, de bekende Amslerdam- sche baanbreker voor den „Volks- zang", directeur van een dusgenaam de zangv er een i g i n gdie goede volks liederen zooveel mogelijk de wereld inzendt, 't Is geen kleinigheid, zoo'n paar honderd soldaten twee uur lang aan genaam bezig te houden. Maar de heer Oostveen, op dit gebied autori teit, zag er kans toe. Te half acht vjeird de avond met een kort woord geopend door den voorzitter, den heer Dr. J. Dekker. Dadelijk daarop verscheen de heer Oostveen op het tooneel, begeleid door 'n accompagnateur Mr. A. Doos jes. Een praatje ter kennismaking, cn uit de verzameling liedjes, die aan iede'ren bezoeker verstrekt ward, zong de heer Oostveen zijn auditorium voor T bekende: „Wie gaat mee, over zee?" En als ik nou zeg: „Rijzen", zoo sprak hij, toen "t applaus bedaard was, dan staan jullie allemaal op, en zingt allemaal wat je zoo pas hebt geboord. Begrepen? Vooruit dan maar: „Rijzen!" 't Ging best, en in z"n nopjes ver klaarde de „Voorzanger", zooals hij als spoedig genoemd werd: Van den winter, als ik een operagezelschap heb geëngageerd, kunnen jullie me allemaal helpen als koor! En nu na tuurlijk het Soldatenliedje, dat ook in jullie boekje staat. En, vooraf gezongen door den me neer op 't tooneel, zongen de soldaten 't bijzonder aardige liedje van Lo- vendaal: Daar was reis een soldaatje, Die hield van zoet jolijt, Hij had een kwartje tractement, En ook een bupsohe meid. 't Was 'e morgens exerceeren, Voormiddag op corvée, Namiddags in den polderbroek, En 's avonds op naar stee. Op Maandag fourageeren, Op Dinsdag naa'r de hei, Op Woensdag voor de grap op waciht, En Donderdags niet vrij. Op Vrijdag groote inspectie, Op Zaterdag geen duit, Op Zondag zwaar van tractement, En met zijn meisje uit. Zij hangt als hengselmandje, Aan 't blauw van 't vaderland, Hij heeft een razende appetit, En zij heeft proviand. Zij netjes in de punljes, Hij glimmend als een to'r, Den lieden dag in groot tenue, En 's Maandags in de nor! En nog vele andere liedjes werden gezongen, enkele alleen door den lieer Oostveen, zooats „Marleentje", het overbekende Hullebroeck-liedje. Totdat liet. Mobilisatie-lied aan de beurt was. Natuurlijk moest pp een avond als deze dit lied weer eens worder. ingestudeerd. Ongeveer de zelfde methode var, Woensdagavond werd hiertoe gevolgd. Eerst werd een couplet gezongen door den heer H. Pielage. daarna een door eenige leden van „Onder Ons", het derde couplet weer loor den heer Pielage alleen en het laatste door het koortje. Toen bleek de melodie er aardig vast m U- zitten. Flink zongen allen het toen mee. Aan den vleugel accompagneerde niemand minder dan de heer Philip Loots zelf Het kon niet anders, of het nummer moest inslaan en voorzeker was de heer Lekker de tolk van allen, toen hij voorstelde, een driewerf hoera aan te heffen voor Dr. J. B. Schepers, den dichter van het lied, die natuurlijk in de zaul aanwezig was. Nadat men was gaan zitten, kwam de heer Schepers op het tooneel sprak ongeveer het volgende 'l is heusch niet noodig, zoo zeide spreker, hoera's voor mij aan te hef fen. Daar is het de tijd niet voor. Wij, arme burgers, staan in zooveel achter Dij jullie, militairen, dat het niet meer dan een staaltje van m'n plicht was, toen ik dit lied maakte. En dan, als er te hoera'en valt, doe het dan ter eere van de persoon, die een toets aansloeg, waarop een toon volgde. Dien toon heb ik toevallig gehoord en.... verstaan. Juichen jullie dan toe mejuffrouw Mary Fledschmann, die het initiatief .ot alles nam, en die daar boven zit. En de Soldatenmoeder werd harte lijk bedankt door het daverend ap plaus, dat op deze woorden losbarstte. De heer Schepers bracht ook dank aan den heer Loots, voor diens fraaie compositie, en verder aan allen, die hadden meegewerkt, om het lied po pulair te maken. Zoo had bijvoorbeeld Ilaarlem's Dagblad voor deze gelegen heid het lied nog eens afgedrukt en gratis verkrijgbaar gesteld. Br. Schepers sprak nog een woord van dank voor de heerlijke stemming, die den geheelen avond had ge- heerscht. i Js een beroerd ding, die mobilisatie", zeide hij, „maar als een paar van de grootste schaduwkanten er af waren, dan moesten we het eigenlijk alle tien jaar eens hebben. Je ziet weer zoo, dat, al is ons landje klein, ieder, van den kleinste tot den grootste, op zijn post is, nietwaar?"; En spreker bracht het geval van den Amsterdamschen gemeenteambtenaar in herinnering, die om 3 uur hoorde van het mobilisatie-bevel en neg geen anderhalf uur later in z"n sergeants pakje rustig alweer dóórwerkte. Een krachtig applaus dankte den heer Schepers voor zijn aardige rede. Toen was het woord weer aan den heer -Jostveon, die nu zonder eenige onderbreking zijn programma verder afhaudelde. Zijn „Patriottenlied" ver dient hier wel even vermelding. Ongeveer half tien was de avond geëindigd. Als laatste nummer werd krachtig door allen gezongen Heye's Viaggelied, onmiddellijk gevolgd door twee coupletten van het Wilhelmus. De zeer geslaagde avond was hier mede afgeloopen. Zingend verlieten de militairen de zaal, onderweg naar de kazerne en scholen druk bespre kend de genotvolle uurtjes, waarvan aan het Alg. Ncd. Verbond de eer toekomt, ze hun bezorgd te hebben. VOOR DE MILITAIREN. Op 28 September a s. zal door de Haarlemsche Toörieel vereeniging ..Ja cob van Lennep" in de schouwburg zaal van de Kroon voor de militairen eu tooneel voorstelling worden gege- cn. Opgevoerd zal worden: „.Broe ders Vrijmetselaars". (Zie ook tweede pagina). Stadsnieuws Oogstfeest. Vanmorgen zijn we even de zaal van 't Leger des Heils ingeloopen. Men was er druk bezig, op het podium de ontvangen veldvruchten uit te stal len. Men had het aardige idéé gehad, een huisje van beschilderd papier in elkaar te zetten, ,,'t Huis met den lui fel" heeft men 't genoemd. Daarbinnen vindt men van alles, kool, andijvie en fruit, het laatste op groote schaal vertegenwoordigd. De schilder Van Riemsdijk van hier heeft daarnaast een paar schilder stukken gemaakt, het landleven der Heilsoldaten in hunne kolonie voor stellende. Men weet waarschijnlijk dat een dezer kolonies in ons land te Lun- teren in Gelderland is opgericht Een der „tableaux" geeft er de afbeelding van. De veldproducten, die Maandag a.s. des avonds te 8 uur bij opbod velr- kocht zullen worden, zijn Zondag en Maandag tentoongesteld. Het progj'amma voor 't oogstfeest deelden wij reeds in het nummer van gisteren mede. D e II e r f s t. Reeds heeft de herfst zijn intocht gedaan. Dat vertellen u do herfstne- vols en de matte zonnestralen in het morgenuur. De boomen hebben heel wat bladeren moeten missen, zoodat vele geen dicht looverdak meer heb ben, maar „nten er door heen kan kijken". Op de Oudegracht ut de Boter markt, dicht bij bei Verwulft, zagen we boomen, die geen blaadje meer hadden. Daarentegen staat over de Langebrug aan de zijde der Lieve Vrouwengracht een kastanjeboom met frisch jong loover en steekt trotsch eenige bloempiramiden om hoog. De onderw ijzers en het Steu n-C o m i té. Door het hoofdbestuur van het Ne- derland-eJi Or.de-wijzersgenoolschap is in de jongste vergadering besloten; Aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité zat de helft van het eerstandsfonds (f 6260) worden aan geboden. Het Hoofdbestuur dringt er bij de afdeelingsbesturon ernstig op aan, uit de kas der afdeeling steun to verlee- nen aan plaatselijke comitó's en to trachten, dit bedrag zoo veel mogelijk to vergrooten door bijdragen van de afd eel ings! eden. EEN NIEUWE WINKEL. Als onze lezers deze courant in han- den krijgen, is in het perceel Kruis- i weg 40 een nieuwe zaak geopend van 1 de firma Henri J. Carets. Men weet, dat vooral in Den Haag zeer vele za- ken van deze firma zijn. De winkel ziet er frisch uit. 't Nikkel en 't glas I blonken vanmorgen in 't zonnetje, j 't Is in dezen tijd wel een ongewoon j verschijnsel, dat men een winkel opent «i i getuigt van 't zelfvertron- der firma, dat ze 't aandurft. De heer Care's, die zelf tegenwoordig was, doelde ons mede dat dit de 17de keer is, dat hij een winkel opent. De zaak zal hetzelfde voorkomen heb ben, dat alle andere winkels ken merkt. De winkel is daartoe zelfs eenigszine verbouwd moeten, worden. De firma llenri J. Carols zij een flink succes toegewenscht ZONDER VERGUNNING. Een werklooze had zich gewend tot een der klanten van zijn vroegeren patroon, die uit medelijden met den man eerf lijst in orde maakte, welke hij ter teekc-mng afgaf bij eenige in woners dezer stad, bij wie hij vroeger gewerkt had. Op een dergelijke lijst behoort evenwel de goedkeuring van B. en \V. en daar die goedkeuring niet was aangevraagd, is proces-verbaal tegen den man opgemaakt. Gyrnn asiuui. Tot bet Gymnasium zijn nog toege laten in de eerste klasse Henrietta A. J. Wieaeman en J. Otto, in de vijfde klasse J. F. de Meyere. ALG. VEREEN. TOT BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. Men schrijft ons Donderdag j.l. vergaderde boven genoemde vereeniging. Nadat door den heer J. F. van Emmerik een kort erslag werd uitgebracht, waaruit bleek, dat met 1 Augustus j.l, ruim 900 in kas was. werd overgegaan tot verkiezing van een penningmees ter, daar de heer Van Emmerik door verandering van werkzaamheden be dankt had. Bij eerste stemming werd anel 111 van de 140 stemmen gekozen do lieer J. Blokker, die de benoeming aanvaardde. Aan de oidc kwam nu de vraag, of de vereeniging, in plaats van de vroeger gevolgde werkwijze, u.l. om met December te beginncu, thans met het oog op den buitengewonen toe stand, daarbij lettende op de missive van Minister Treub en het besluit van den gemeenteraad in deze, nu reeds over zou gaan tot uitkeering. De ver schillende voorwaarden, door het Gemeentel. Werkloozenfonds gesteld, werden besproken, waarna met ulge- meene stemmen werd besloten, heden, Zaterdag 12 September de eerste uit keering te doen, een en ander geheel in overeenstemming met deze voor waarden. Als uitbe.talingslokaal en appèl plaats werd voorloopig aangewezen de werkplaats van den heer Van Em merik, 2e Zuidpolderstraat 52. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem wordt een tentoon stelling gehouden van afbeeldingen, betrekking hebbende op de bouw kunst en de toegepaste kunst in Bel giö. Wij krijgen een algemeen overzicht der juweeltjes van oude architectuur en van de menigte kunstwerken die in de verschillende steden ais Leu ven, Mecheien, Luik, Mons, Brussel, Dinant. Dendeimonde en andere plaatsen verspreid zijn en die op dat oogenblik aan de verwoesting van den oorlog worden prijsgegeven. Zondag is de toegang kosteloos. SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zondag 13 September 1914, 'sav. te 81/4 uur. te geven door het orkest der Concert-vereeniging Haarlem's Muziekkorps, directeur: de lieer Ch. P. W. Kriens, Programma 1. „Einzug der Gladiatore", Marsch, Fucik. 2. Ouverture „Das geddene Iïreuz", Brflll. 3. ;.Les Husardes", valse militaire, Ganne. 4 Grosse Fantasie aus Weber's „Freischütz", Dunkier. 5. Ouverture „Le Cbeval de Bron- ze".. Auber. 6. „Czardas", Ungarisch Ballet, Gro&smann. 7. Laura-Walzer aus der Operette „Der Bettelstudent", Millöcker. 8. Fantasie aus der operette „Der Göttergatte", Léhar. Steuncomité. Bij het Comité bot steun van vTucb- telingen is ingekomen aan gelden: Familie S. t 25, M. W. S. f 25, Da mes K. I 25. K. iL L. f 10, v. N. f 2.50, H. L. f5, Mevr. A. d. l'P. f 50, mej. A. d. LP. f 25. Dames S., Overveen, f 5, V. fres. 4.25. Mr. A. A. v d. M.f Aer- denhout f 10. mej. S. P. R., Haarlem of Schoten, f 3.75, Mevr. V., Maas tricht 4 1. J. J. C. f 2.50, mej, L. f 1, Mevr. B. f 5, do Heer U. J. K. V. f 2.50. Ingekomen goederen van; Mevr. K., mevr. v. I„ mevr. v. T.. Dames \Y., Santpoort.. J., N.N. K. P., Mevr. S,, Overveen. Dames K., v. G., de T., Dr. B. v. G., M., N.N., Mej. S, C. v. A. N., P. v. d. B., L. M., Mevr. W., Dames G., Mevr. S., Mej. G., B. A., N. N., S. L., Mevr. v. D., Mej. V., Da. P., Mevr. M., Bloemendaal, Me vrouw v. R., Bloemendaal, Dr. B. v. G., Mevr. v. R., Aerdenhout, Mevr. IC, W. Santpoort, N. N., Bosch en Vaart, de V., B., Mevr. E. Aerden hout. Mevr. L. C. H., Mevr. L., Bloo- mendaal, Dr. B. v. G., Mevr. V., 7. S., N.N., Mevr. IL, N.N. Mevr. D Mevr. M., MeVr. G., Mevr. P., Mevr. D.t Mevr. v. d. B., de heer B.. de heer C., N.N. N.N., Mevr. R., Mevr. B., Mevr. M. Overveen, Mevr. E., Mevr. Je H. Mevr. de J., Mevr. R. Bloemen- daal. ORGELBESPELING in de Groote- of SL Bavokerk alhier, op Dinsdag 15 September 1914, des namiddags van 1—2 uur, door den Heer Louis Robert, Programma: 1. Praeludium et Fu ga, c. kl. L, J. S. Bach. 2. Pastoral- Sonate (der 8e Psalmton), J. Rheitt- borger, Pastorale, Intermezzo, Fuge 3. Andante F gr. t., H. Smart. 4. So litude, B. Gedard—Guilmant. 5. Sor tie-Etude, A. Perithou. (Zie vervolg Stadanieu- s op de 2dé pagina). Binnenland DE „HOLLANDIA" TE AMSTER DAM. Op de Rietlanden beerschte Vrij. dagochtend in de vroegte een gewel dige drukte voor en op de terreinen an de Kon. Hollandsehe Lloyd, waar juist de „Holiandia" aangekomen was, die des nachts te IJmuiden bin nenliep. Het schip bracht een zeer groot aantal passagiers mee. Op taxi's en rijtuigen werden groo te hoeveelheden koffers geladen, na dat bedienden der maatschappij of ook wel de Fransche, Belgische of Duitsche passagiers ze zelf van de loopplank hadden gesleept Allen waren blij weer op neutraal gebied te zijn, want het was een reis met hindernissen geweest Den 19en Augustus vertrok men van Rio. Te Santos kwamen vele Duit- schers, Belgen en Franschen aan boord. Er waren 80 passagiers le klasse, 125 2e klasse en 800 3e klasse. Ondanks de aanwezigheid van al de ze nationaliteiten aan boord had er, dank zij het tactvol optreden van ka pitein J. Maas, geen wrijving piaate. Den 2Sen Augustus werd de Hol iandia' bij de Kaap Verdische Eilan den opgebracht door de Cornwall, die het schip uitnoodigde haar le volgen tot St Vincent Daar werden 70 Duit sche reservisten gevangen genomen. Hun vrouwen bleven natuurlijk aun boord. 6 September werd opnieuw het schip aangehoudeji en wel in het Kanaal door de „Talbot eveneens van de Engelsclie marine. Het schip moest toen naar Plymouth volgen. Daar werden nog eens 25 Duitsche re servisten van boord gehaald. Bij Ply- mouth kreeg de „Holiandia" door een vergissing van den loods oen scherp schot van den Engelschen kruiser vlak voor den boeg, wat eer, hevige consternatie aan boord ver oorzaakte. Tijdens de reis werden aoor de draadlooze telegrafie geen plaatsbe palingen gegeven, om daardoor zoo veel mogelijk te trachten, de oorlogs schepen te ontloopcn. Daar de „Mar coin-officers'* een Belg en eer Franschmnn waren, hield de kapi tein zelf het toezicht op bet draad looze station aan boord. De lading was in Plymouth onaan geroerd gebleven. S S. „FORTUNA". Het naar Brest opgebrachte Nedei'. stoomschip „Fortuna" is Vrijdag naar Havre vertrokken. DE „noordam:*. Het stoomschip Noordam'' van de Holland— Amerika-Ujn. op t Septem ber van New-York naar Rotterdam vertrokken en Woensdagavond dooi een Engelschen kruiser naar Queen6- town opgebracht, zou volgens een Exchange-telegram 123 Duitscho re servisten en voor Duitschland be stemde goederen aan boord hebber gehad De Duitsche reserv'sten ziit a's krijgsgevangenen weggevoerd. GEÏNTERNEERDEN. Twee Duitsche officieren, die bi* Luik gewond werden, daarna U Maastricht zijn verpleegd en vervol-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1